Plannen 'met tegenzin' ontworpen Afschuwelijk als overal camera's komen te hangen' Regio us 49 in Voorschoten naar uschgeest en Starrenburg ritische kanttekeningen ij bouwplan Zendingshuis il n®™ Speelplekken worden opgeknapt Oegstgeest wil 'De Uitdaging' voor jongeren Verdachte hennepkwekerij in Zoeterwoude opgepakt Woningbouwvereniging Willibrord luidt noodklok j 1 lulslioff ITALIAANSE ONTWERPEN van1tot25april MDERDAG 1 APRIL 1999 973 21 chef erna straatsma. 071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 wijfels over extern onderzoek ;stgeest Om onderzoek te doen naar locaties voor camera's de snelheid van voertuigen kunnen meten, wil Oegstgeest 1 extern bureau inzetten. De raadscommissie ruimte en ien wil echter liever zelf een onderzoek uitvoeren, om goed- ber uit te zijn. Inschakeling van een extern bureau kost 10.000 (den. Wethouder G. Van Eisen gaf gisteravond echter aan dat t college het onderzoek wil versnellen en daarom een extern reau wil inzetten.Als de commissie dit niet wil, dan kan ik ar prima mee leven, maar dan duurt het onderzoek wel lan- Hij voegde daar aan toe dat er niet zomaar overal camera's nnen worden geplaatst. Met name omdat het bij justitie veel rk oplevert. oorschotense gewond geraakt 3RSCHOTENEen 77-jarige Voorschotense is vanochtend vroeg vond geraakt bij een aanrijding op de Julianalaan in haar onplaats. Een 31-jarige Leidse automobilist schepte haar :n ze de weg, omstreeks half negen, overstak. De man reed in richting van de Erasmulaan. De vrouw is met een schouder- sleutelbeenfractuur en diverse andere verwondingen overge- icht naar het Leids Universitair Medisch Centrum. eidse rijdt met auto in Leidse Vaart 3rhoutEen 74-jarige automobiliste uit Leiden raakte gister- ddag met haar voertuig in de Leidse Vaart in Voorhout. Ver- »edelijk werd de vrouw onwel en verloor zij de macht over t stuur. De vrouw bewaarde haar kalmte en zwom naar bui- door het raam. Vlak daarna zakte de auto naar de bodem, b getuige sprong in het water en ving de vrouw op. 'We hechten aan het marinevliegkamp' rschoten jan preenen oners van de wijk Bosch- :t in Voorschoten kunnen if 30 mei gebruik maken bus 49. ZWN trekt de lijn in iieuwe dienstregeling door. rmee komen gemeente en maatschappij tegemoet aan yvensen van de bewoners -het verzorgingshuis Fo liate en de leerlingen van kritisch School. Zij hebben aak-op gewezen dat zij nu e afstanden moeten afleg- voordat zij kunnen opstap- De gemeente vindt het maast Jpelangrijk dat de be- ifplaats Rosenburgh gemak- ker met het openbaar ver- kan worden bereikt. itgeest connie van uffelen schetsplan voor een nieuw, pierangvormig pand achter Zendingshuis in Oegstgeest jorzaakte gisteravond als- enig gemor. Hoewel om- ïenden het plan drie weken den met enthousiasme ont- Iden, is een wijziging van bestemmingsplan en de ge ien voor het groen nu toch in het zere been. Ook de ties, op het CDA na, willen 'nee' kunnen zeggen tegen bouwplan. et nieuwe pand schuift een ije op 'uit respect' voor het e gebouw. Vanaf de voor- t is het nieuwe pand dan te zien. Een wijziging van bestemmingsplan is daar- r noodzakelijk. „Binnen het jige bestemmingsplan zou ook een bioscoop, een do! of nog erger: een bor- «t a 9 m- ...de andere keuken <iui Houtwerf Keukenstudio Kon. Julianalaan 46 VOORSCHOTEN Tel. 071-5615927 Burgemeester A. Hommes van Valkenburg en de wet houders A. Vriesendorp (Wassenaar) en A. Berkheij pre senteerden het plan voor de bebouwing van marine vliegkamp Valkenburg gisteren met tegenzin. valkenburg eric de jager vervolg van voorpagina „We hechten veel aan het mari nevliegkamp. We kunnen ons geen betere buur voorstellen. Maar de realiteit is dat het vliegkamp in het regeerakkoord wordt genoemd als mogelijke bouwlocatie. Daar kunnen wij de ogen niet voor sluiten", al dus Hommes. De woningbouw, getekend door bureau BRO uit Vught. verrijst op een eiland in het na tuurgebied. Langs de randen is de grens scherp afgebakend door geconcentreerde woning bouw. Het moet een stedelijk bolwerk in de natuur zijn, een 'burcht'. Aan de buitenzijde be ginnen de ontwerpers met dichte bebouwing. „We werken van buiten naar binnen", zegt ir. H. van Kempen van BRO. „Op deze manier, door gecon centreerd midden in de groene zone te bouwen, waarborgen we de grenzen voor de toe komst." De Leidse wethouder T. van Rij vindt overigens dat de na tuur er in het Leidse plan Val kerhout, waar plaats is voor 9.000 woningen, juist beter af komt dan in Valkenburcht. Vooral wat betreft de grote hoe veelheid kassen die in de groe ne zone staat gepland. „Kassen is bedrijfsterrein. Ze gebruiken die kassen een beetje als af scherming tegen de Leidse re gio. Maar het verkeer moet wel allemaal over de Plesmanlaan." Volgens Katwijker Berkheij is juist voor de kassen gekozen uit maatschappelijk oogpunt: „Niet uit economische overwe gingen, maar uit sociale over wegingen. Het gaat hier om kleine bedrijfjes die bij de iden titeit van de dorpen horen." Ook de Wassenaarse wethouder A. Vriesendorp vindt de klein schalige tuinbouw onmisbaar. „Men vergeet het makkelijk, maar in Wassenaar zitten ook agrarische bedrijven, die onlos- Op dit moment rijdt bus 49 van het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp via station Leiden Centraal naar station Voorscho ten en terug. De bus rijdt om het half uur, behalve op zon dag, en zal in Voorschoten de route station-Rouboslaan-Ge- neraal Spoorlaan-Karel Door manlaan-Baron Schimmelpen- ninck van der Oyelaan-Roubos- laan-station volgen met voorlo pig alleen halten bij het verzor gingshuis, de school en het sta tion. Zodra daar voldoende poten tiële reizigers wonen, zal ZWN lijn 49 verder doortrokken naar het nieuwe gedeelte van de wijk Starrenburg. Waarschijnlijk zal dat over twee jaar gebeuren. deel kunnen komen", zei wet houder G. van Eisen. Voor be zwaren van omwonenden te gen mogelijke nadelige gevol gen voor het groen in de omge ving was Van Eisen niet gevoe lig. „De invloed op de ecologie is zeer gering, misschien wordt het zelfs mooier en beter. We hadden ook een particulier kunnen treffen die er een hek omheen zet en zegt: het is van mij." De meeste fracties kon den zich de onrust bij omwo nenden echter wel voorstellen. Op het- CDA na wilden alle commissieleden eerst nog met de eigen fractie kunnen over leggen over het bouwplan, voor het verder wordt uitgewerkt. In mei legt de projectontwik kelaar, het Maarssens Bouwbe drijf, het definitieve bouwplan voor aan de omwonenden. Het Zendingshuis komt in novem ber leeg te staan. voorschoten Voorschoten is halverwege met het opknappen van alle, ruim honderd, speelplekken binnen de gemeentegrenzen. Doel van de operatie is het vergroten van de veiligheid voor spelende kin deren. In totaal geeft de gemeente 650.000 gulden uit aan nieuwe speelvoorzieningen. Vorig jaar zijn nieuwe speeltoestellen geplaatst in de wijken Adegeest en Vlietwijk. Dit jaar worden speeplaatsen in andere wijken aangepast. Aparte aandacht is er voor het Laurentius- hof, waar later dit jaar ook een aantal nieuwe toestellen komt. Het speelplaatsje op de foto, nabij station De Vink, is nog niet aangepakt. FOTO LOEK ZUYDERDUIN i a t <a Oegstgeest gaat meedoen met het Leidse jongerenproject 'De Uitdaging'. In dit pro ject, dat is gebaseerd op het gelijknamige televisieprogramma, wordt jongeren ge vraagd in één dag iets te realiseren in de ge meente. De gemeente wil jongeren meer laten nadenken over zichzelf en jongeren projecten. De jongeren mogen zelf ideeën aandra gen voor deze 'Uitdaging'. Deze kunnen volgens wethouder H. Steens variëren van het inrichten van een eigen computerruim te tot het verven van ontmoetingsruimtes voor jongeren. Het beste (maar wel haalba re) idee wordt beloond door het jongeren zelf te laten realiseren. Bij voldoende be langstelling van de jongeren wil Oegstgeest in juni al meedoen met de voorrondes van De Uitdaging. De finale volgt in september. Daarnaast wil Steens jongeren zinvol 'be zig houden' door computers voor hen aan te schaffen. Zij wil dat doen door óf 10.000 gulden uit te trekken voor nieuwe compu ters, óf door mensen die een nieuwe com puter willen aanschaffen, op te roepen hun oude in te leveren bij de gemeente. In ruil daarvoor krijgen zij dan computeraccessoi- res of een lot. Via een loterij met prijzen van winkeliersverenigingen wil zij dat be woners en winkeliers samen investeren in de jeugd. Met de computers wil Steens computercursussen en Internetaansluitin gen mogelijk maken in multifunctioneel centrum 't Groot Proffijt. De kelder van dit centrum wil zij vaker openstellen voor dansfeesten van jongeren. Momenteel kunnen jongeren hier eens per maand terecht voor dergelijke feesten. Nog vóór de zomer komt hier ook een workshop popmuziek en een videocursus. thopedagoog verbaasd over inzetten camera in Swetterhage :n» judy nihof heeft zich verbaasd over het ruik van een camera om er- ter te komen hoe een ver- idelijk gehandicapte be- Jnster van Swetterhage in terwoude aan haar blauwe eken komt. Een dergelijke thode kwam Peter van den gh, orthopedagoog aan de versiteit Leiden, bij zijn on- Zoeken in instellingen voor standelijk gehandicapten niet eerder tegen. Niet bij nstellingen die vallen onder Gemiva-SVG groep, zoals ïtterhage en De Bezembin- in Alphen, noch bij andere :ellingen. Van den Bergh ft veel onderzoek gedaan r seksueel misbruik van ver- ïdelijk gehandicapten, 'eze week werd bekend dat 50-jarige verpleger van Itterhage is aangehouden op denking van mishandeling Iseksueel misbruik van een jarige bewoonster. De ver ger zou de vrouw onder er een keer hardhandig aan st en bovenarm uit bad heb- i getrokken, waarbij hij een i de geslachtsdelen aanraak- Daarmee is de man volgens titie ook verdacht van on- ht. Tot ongenoegen van Irziter van de raad van be ur van de Gemiva-SVG ep, G. Gerding. Hij gelooft niet dat de man seksuele motie ven had. Afgaand op artikelen in de krant, is Van den Bergh het met Gerding eens. „Als ik het zo lees, is er helemaal geen sprake geweest van seksueel misbruik. Bij seksueel misbruik heb je de intentie om te mis- Omdat geruime tijd niet dui delijk werd hoe de vrouw aan haar blauwe plekken kwam, en medisch onderzoek niets ople verde, werd ze twee weken met een camera geobserveerd. Hier voor gaven zowel de wettelijke vertegenwoordiger van het slachtoffer als de medewerkers toestemming. Zo hoopte de lei ding van Swetterhage erachter te komen of de vrouw zichzelf verwondde, of door medebe woners werd mishandeld. Ove rigens leverden de opnamen geen enkel bewijsmateriaal op. Na verder zoeken kwam de ver denking op een van de mede werkers te rusten. Volgens Van den Bergh komt de privacy van zowel medewer kers als verstandelijk gehandi capten door het gebruik van ca mera's in het geding. Van den Bergh heeft vooral problemen met verborgen camera's. Dat was in Swetterhage niet het ge val. Hij vindt dat er in Swetter hage 'goed aan is gedaan' om toestemming te vragen van alle betrokkenen. Toch heeft hij be denkingen bij de methode. „Ik vind het gebruik van camera's vrij ver gaan. Zelfs al heb je de integere intentie om te achter halen wat er aan de hand is. Ik zou het heel afschuwelijk vin den als overal camera's komen te hangen. Dan krijg je een on houdbare samenleving. Big brother is watching you." Van den Bergh vindt het wel een goede zaak dat de Gemiva- SVG groep tegenover de buiten wereld zo open is over zaken als seksueel misbruik en mis handeling. „Er is een open mind om dit soort dingen tege moet te treden, hoe vervelend het ook is. Want het doet je in stelling natuurlijk nooit goed als dit soort dingen naar buiten komen. Ik heb het bij andere instellingen wel anders meege maakt. Dan worden dit soort zaken toegedekt of gewoon ont kend. Dan krijg je te horen: me neer, dat soort dingen komen bij ons niet voor." De Gemiva-SVG groep is vol gens Van den Bergh een van de eersten in de zorgsector die 'consultatieteams seksueel mis bruik' in het leven heeft geroe pen. Naar het functioneren van die teams heeft Van den Bergh uitgebreid onderzoek gedaan. „Het feit dat men daarvoor de moed heeft gehad, daar neem ik mijn petje voor af. En dat zeg ik niet omdat ik het onderzoek heb gedaan." Van dan Bergh beschikt niet over cijfers als het gaat om mis handeling van verstandelijk ge handicapten. Zijn onderzoeken zijn steeds gericht op seksueel makelijk,met het dorp zijn ver bonden." Doordat het stedelijke gebied slechts een fractie van het grote geheel uitmaakt, hebben de ontwerpers een aantal conces sies moeten doen. Zo gaan zij uit van - zeker aan de randen van de burcht - 50 tot 60 wo ningen per hectare, waar 30 normaal is. Bovendien moet eenderde van de auto's een parkeerplaats buiten de burcht vinden. Voor vervoer moeten de bewoners van Valkenburcht bij voorkeur gebruik maken van de spoorverbinding Rijn-Gou- welijn, die door de nieuwbouw wijk moet rijden. Goed open baar vervoer moet voorkomen dat de A44 en de wegen naar Wassenaar en Leiden volledig dichtslibben. Leiden en de drie vliegkamp gemeenten gaan binnenkort rond de tafel zitten. Van Rij had liever in een eerder stadium bij de ontwerpen betrokken ge weest: „We willen wel overleg gen, maar er schijnt nu aan het plan niets meer te kunnen ver anderen." Ook het WD-kamer- lid P. Verbugt stelde gisteren kritische vragen over het gebrek aan flexibiliteit in de tekenin gen. utrecht/ zoeterwoude jan preenen De FIOD, de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst, heeft in zijn woonplaats een 50- jarige man uit Doesburg aange houden die ervan wordt ver dacht betrokken te zijn geweest bij de illegale hennepkwekerij op het industrieterrein Grote Polder in Zoeterwoude. De man is de huurder van het pand waarin twee weken geleden 10.830 planten in beslag wer den genomen met een straat waarde van ongeveer een mil joen gulden. Op korte termijn hoopt de FIOD nog twee ande re personen te kunnen oppak ken. Zij verblijven op dit mo ment in het buitenland. Hun signalement is op grote schaal verspreid. De opsporingsambtenaren stuitten op de kwekerij tijdens een onderzoek naar het pand en de huurder, die de electrici- teit voor de lampen boven de planten illegaal afnam van het energiebedrijf EWR. Inmiddels is vastgesteld dat voor 85.000 gulden is afgetapt. De planten werden aangetroffen in een koelcel en een vriescel die met kettingen waren afgesloten. De man wordt verhoord door de FIOD. Het is nog niet bekend wanneer hij aan de officier van justitie wordt voorgeleid. zoeterwoude suzanne barbier Volgens de voorzitter van de woningbouwvereniging Willi brord, F. de Graaf, doet de ge meente Zoeterwoude te weinig om haar huisvestingsprobleem aan te pakken. De sociale sector kampt met een tekort aan grond, geld en contingent om adequaat in te spelen op huidi ge de woonbehoeftes. „Het is vijf over twaalf', zei De Graaf gisteravond, tijdens een bijeenkomst van Progres sief Zoeterwoude over het the ma 'bouwen'. „Hoogste tijd dat de politiek zijn nek uitsteekt om een oplossing te zoeken. Als de politiek net zoveel energie in de volkshuisvesting zou steken als in de sprieten van de Grote Pol der, kwamen we een stuk ver der." Zoeterwoude lijdt onder twee ontwikkelingen: ontgroening en vergrijzing. Enerzijds is er een groot tekort aan twee- en drie kamerwoningen, waardoor jon ge starters vertrekken en ander zijds kan ze aan ouderen te weinig woonkwaliteit bieden. Er is een grote behoefte aan aangepaste ouderenwoningen. Aangezien ouderen steeds lan ger zelfstandig blijven wonen, wordt dit probleem elk jaar gro- De woningbouwvoorzitter pleitte voor nieuwbouw op zo geheten 'inbrei-locaties' in Zoe terwoude. Daarnaast wil hij een deel van het huidige woningbe stand aanpassen. De nadruk in de bouwplannen moet komen te liggen op appartementen en gelijkvloerse bebouwing. Ook denkt de Willibrord na over het woningsplitsen, waardoor er meer kleinere wooneenheden bijkomen. Vooralsnog is dit een te kostbare zaak, zo maakte De Graaf duidelijk. Wethouder Sj. Stuijt van ruimtelijke ordening en volks huisvesting erkende dat Zoeter woude een huisvestingspro bleem heeft. Hij stelde dat de druk om groene plekken in de gemeente vol te bouwen zal blijven toenemen. „Er ver dwijnt steeds meer groen en ik weet echt niet waar dat op houdt." Een voorstel van CDA- 'er Koppenel uit het publiek om het recente exploitatieover schot van een miljoen uit Bloe menweide in de volkshuisves ting te investeren, wees de wet houder van de hand. „De ge meente heeft meer wensen en overwegingen. Willibrord kan wel met een los project ko- misbruik. In de dossiers van de bij Gemiva-SVG aangesloten in stellingen ontdekte hij bijvoor beeld dat veruit de grootste groep plegers van ontucht met verstandelijk gehandicapte be woners uit de familie- of ken nissenkring komt. „Wij komen uit op 57 procent." zegt Van den Bergh. De Gemiva-SVG groep kent beduidend minder gevallen van seksueel misbruik door een medewerker van de instelling. 'Slechts' vijftien pro cent van de plegers blijkt een medewerker te zijn. In even eens vijftien procent van de ge vallen is de dader een verstan delijk gehandicapte mede-be woner. Of de cijfers over seksueel misbruik bij Gemiva-SVG afwij ken van het landelijke beeld, kan Van den Bergh niet goed zeggen, omdat er amper verge lijkingsmateriaal is. „Er is niet zo gek veel bekend over seksu eel misbruik van mensen met een verstandelijke handicap. Wel is een landelijk onderzoek bekend van Willy van Berlo, waaruit blijkt dat ongeveer een derde van de plegers uit de fa milie- of kennissenkring komt. Wij komen veel hoger uit. Daar komt bij dat veel ontucht- zaken nooit boven water ko men. „Je kunt vermoeden dat wat bekend is, slechts een topje van de ijsberg is."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21