Leidsch Dagblad Amerikanen in handen van Serviërs Topdrukte verwacht met Pasen Cohen: één status voor asielzoekers tSieMatic Keukenicleeën kosten bij ons geen cent L'J SieMatic Plezierritje eindigt in sloot Wielrenners Mapei opgepakt 'Burcht' op vliegkamp TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. HONDERD JAAR DE WERELD OM JE HEEN. Een unieke tweemaandelijkse bijlage. 6 april deel 2: de periode 1917 - 1933. DONDERDAG 1 APRIL 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 1 Gesprek van de Dag Economie Cultuur en Kunst Sport George Baker 2 maakt glorieuze comeback Keuzevrijheid maakt 9 mobiel telefoneren snel goedkoper Leidse winkeliers stelen de show in Schouwburg VS maken zich zorgen over houding Rusland den haag gpd |De NAVO heeft vanmorgen bevestigd dat drie Ameri- "kaanse militairen gevangen zijn genomen door het Joe goslavische leger. Woordvoerder Shea verklaarde dat de drie tijdens een routine-patrouille in het grensgebied tussen Macedonië en Kosovo werden beschoten en ge vangen werden genomen. Een reddingsoperatie van en kele uren leverde niets op. vaar als gevolg van de Servische gruweldaden in Kosovo", zei James Rubin, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken giste ren. Rubin verzekerde dat de regering-Clinton vastbesloten is alles in het werk te stellen om een veilige terugkeer van de Al banezen naar Kosovo mogelijk te maken. Het Pentagon maakte gister avond bekend dat de NAVO het hoofdkwartier van de speciale Servische troepen in de buurt van het centrum van Belgrado had aangevallen. De speciale troepen zijn een belangrijke on dersteuning van de Joegoslavi sche militairen en paramilitaire eenheden in Kosovo, zo lichtte woordvoerder Bacon van het Pentagon toe. In de buurt van Novi Sad bombardeerde de NAVO gisteren een brug over de Donau. Eerder op de dag had de NAVO gemeld dat Joegoslavi sche politie- en legereenheden systematisch alle Kosovaarse persoonsgegevens vernietigen. Ondertussen neemt het aantal vluchtelingen verder toe, vooral richting Albanië. Volgens de laatste cijfers benaderde het aantal uitgeweken Kosovaren gisteren de 125.000. De Wereld voedselorganisatie van de VN zei gisteren dat er zonder inter nationale hulp binnen tien tot veertien dagen in Kosovo zelf bovendien een hongersnood te ontstaan. Shea hield nog een slag om de arm over de identiteit van de drie. Hij zei dat beelden van de Servische televisie - die vanoch tend onophoudelijk drie man nen in Amerikaans uniform toonde - worden geanalyseerd om te bepalen wie de drie zijn. Volgens de Serviërs gaat het om James Stone, Andrew Ramirez en Stephen Gonzalez. Ze zagen er vermoeid uit. Op hun gezich ten waren sporen te zien. maar het was niet duidelijk of het om camouflage of bloed ging. Zorgen van een volstrekt an dere aard hebben de Amerika nen over omvangrijke manoeu vres van de Russische marine. Rusland heeft een deel van zijn Zwarte Zee-vloot naar de Mid dellandse Zee gedirigeerd. Hoe wel president Jeltsin gisteren benadrukte dat de oefeningen niet moeten worden uitgelegd als een bedreiging voor NAVO- schepen in de regio, vindt Was- hington dat er 'een verkeerd signaal vanuit gaat'. De relatie tussen de NAVO en Moskou lijkt te verslechteren. De Russische minister van bui tenlandse zaken Ivanov be schuldigde de Verenigde Staten er gisteren van Kosovo van Ser vië te willen losmaken. Dit is in strijd met de vredesregeling van Rambouillet, waarin de claim van Belgrado dat de provincie Kosovo deel uitmaakt van Ser vië wordt erkend. „Maar de internationale steun voor die claim loopt ge- Pagina 7: Meer over Kosovo Aan hel SieMatic Keukenideeênboek heeft u méér dan aan alle keukenfolders van de hele wereld. 144 pagina's mei zinnige informatie en honderden foto's helpen bij het selecteren van ideeën. Welke eisen moet u stellen? Waar moet u op letten? Het beste begin: kom naar onze showroom en haal dat boek. Het SieMatic Keukenideeênboek ligt Leiderdorp SieMatic Keukencenter Meubelplein 9 (onder dak bij Mijnders Meubelen) 071 -541 2615 cll tcö/scl, Wij zijn vandaag open tot 22.00 uur! Morgen, Goede Vrijdag, zijn wij geopend van 8.00 tot 19.00 uur! Katwijk: Wijk 't Heen Zeilmakerstraat. leidschendam/leiden/regio Minimaal 850.000 buitenlandse toeristen zullen komend paasweekeinde in Neder land doorbrengen, maar het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) sluit niet uit dat het er veel meer worden. ,,Het mooie weer zal nog veel toeristen over de streep trekken", voorspelt M. Nakad van het NBT. Het zullen volgens haar vooral Duitsers en Belgen zijn, die op het laatste moment de grens over zullen steken. „Nederland is voor hen geen onbekend terrein. Zij kun nen zelf gemakkelijk onderdak vinden", weet Nakad uit ervaring. Vorig jaar mikte het bureau op 875.000 buitenlandse toeris ten. Het slechte weer goeide roet in het eten: er kwamen 25.000 mensen minder. Ongeveer 350.000 Nederlanders hebben voor de paasdagen een vakantie in eigen land geboekt. Nog eens 150.000 Nederlan ders gaan naar het buitenland. In het hele land is nu nog accommodatie beschikbaar. „Maar dat kan gezien de gunstige weers omstandigheden ook snel veranderen", zegt M. Baltus van AVN Toerisme Recrea tie, een samenwerkingsverband van de ANWB, de VW's en NBT. De meeste buitenlandse toeristen komen uit Duitsland. Amsterdam, Friesland, Zee land, de judokampioenschappen in de Bra banthallen, de Picassotentoonstelling in de Rotterdamse Kunsthal en de Middeleeuwse jaarmarkt in Kasteel Hoensbroek zijn ge liefde bestemmingen. In deze regio zullen de jubilerende Keukenhof en het van enke le nieuwe attracties voorziene Duinrell de grootste publiekstrekkers zijn. Toch verwacht de Lissese Keukenhof minder klandizie dan vorig jaar. Toen pas seerden 71.500 mensen de kassa's. Omdat Pasen dit jaar vroeg valt, zal de teller dit jaar bij 65.000 kunnen blijven steken, voor spelt Dick Straathof, manager financiën en administratie van de Lissese bloementuin. „We verwachten minder belangstelling van de buitenlandse toeristen." Opmerkelijk is dat de VW in Lisse juist op meer drukte re kent dan vorig jaar. In Katwijk wordt de VW de laatste dagen overstelpt met telefoontjes. Directeur Rob van der Burg: „Elk telefoontje dat binnen komt, gaat over een hotelkamer of privébed rond Pasen. Het is gewoon heel druk, maar dat was het vorig jaar ook." In Noordwijk zijn de hotels zo goed als 'uitverkocht'. Li- sette Welsink van de WV: „Het zal erg moeilijk worden om een kamer te vinden." Ondanks de gunstige weersvoorspellin gen is het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum Naturalis in Leiden voorbereid op veel bezoekers. Beide paasdagen worden drieduizend mensen verwacht. Sinds de opening van het museum in april vorig jaar, kwamen er al 349.000 bezoekers een kijkje nemen terwijl op 150.000 mensen was gerekend. In themapark Archeon in Alphen aan den Rijn is met Pasen nog niets te beleven. Het park gaat pas eind deze maand open. Vogelpark Avifauna is wel geopend. R. de Lange van attractiepark Duinrell in Wasse naar houdt rekening met topdagen, dat wil zeggen: zo'n zes- tot achtduizend bezoe kers. De troeven die het attractiepark uit speelt zijn een show met muziek, laser en licht en voor de jonge verblijfsrecreanten is er een nieuw kikkerpark. Bij Oranje is nog niet alles positief Universiteit strikt Komrij en Van der Stoel leiderdorp Met man en macht probeerden omstanders gistermiddag twee paarden en een wagen uit de sloot te krijgen in (sport)park De Bloemerd in Leiderdorp. Het tweespan belandde in het water tijdens een pleziertochtje. Toen de paarden over de brug kwamen, schampte één van de wielen tegen een brugpaal, waardoor de wagen plotseling vastliep. De paarden schrokken daar zo van, dat ze de sloot in spron gen. Met behulp van een kraanwagen lukte het de brandweer uiteindelijk om de dieren op de kant te zetten. Tot grote vreugde van de eige naar stelde de dierenarts even later vast dat de paarden geen letsel hadden opgelopen. Ook de menner van het rijtuig bleef ongedeerd. FOTO HIELCO KUIPERS den haag anp Staatssecretaris Cohen van jus titie wil één status invoeren voor erkende asielzoekers, die in plaats moet komen van de drie statussen die op dit mo ment bestaan. Asielzoekers krij gen straks een tijdelijke ver blijfsvergunning, die na drie jaar kan worden omgezet in een permanente vergunning. Co- hen heeft dit vandaag voorge steld in de ministerraad, als on derdeel van de nieuwe Vreem delingenwet. In het worstel van Cohen krijgen de statushouders het recht op werk, huisvesting in gewone woningen en het recht op gezinshereniging. De voor waarden voor gezinshereniging worden wel aangescherpt. Co- hen wil verder de mogelijkheid schrappen om bezwaar te ma ken tegen de eerste beslissing van de Immigratie- en Naturali satiedienst (IND). Het is verder de bedoeling dat er een 'alomvattende' be schikking komt, die bepaalt dat een afgewezen asielzoeker geen opvang krijgt en Nederland moet verlaten. Een afgewezen asielzoeker kan wel het oordeel vragen van de rechter en ver volgens eventueel in hoger be roep gaan bij de Raad van State. Het beroep bij de rechter mag in Nederland worden afge wacht, het hoger beroep in principe niet. Deze maatregelen moeten de asielprocedure aan zienlijk bekorten. Naar verluidt heeft vooral de WD moeite met de voorstellen van Cohen. valkenburg eric de jager Precies vijf jaar na de publicatie van het plan 'Valkerhout' door de Leidse regio, hebben de drie vliegkampgemeenten Valken burg, Katwijk en Wassenaar hun woningbouwplannen voor het gebied op en rond het Mari nevliegkamp Valkenburg klaar liggen. De blauwdrukken voor 'Valkenburcht', zoals de 2,3 miljard gulden kostende nieu we wijk van Valkenburg is ge doopt, zijn volgens de makers 'uniek voor Nederland'. „Uitgangspunt is niet het aantal woningen, maar de openheid en de natuur. Pas daarna hebben we gekeken hoeveel ruimte er restte voor de panne anpNieuws. De Italiaanse wieler ploeg neemt deel aan de Drie daagse van De Panne. Het persbureau Belga meldt dat Mapei-manager Patrick Lefevere in gezelschap van de rijkswacht is vertrokken voor nader onderzoek. Het parket van Kortrijk heeft vanochtend de voltallige Ma pei-wielerploeg laten oppak ken. Dat gebeurde nadat vijf verdachte ampullen waren ge vonden. Dat meldt vandaag de Belgische krant Het Laatste HET WOORD IS AAN Nederlands gezegde Een natte april belooft veel vruchten. leiden onno havermans Max van der Stoel is benoemd tot Cleveringa-hoogleraar in Leiden. De voormalige minister van buitenlandse zaken gaat in januari colleges geven waarin de mensenrechten centraal staan. Tegelijkertijd heeft de Universiteit Leiden Gerrit Kom rij aangesteld als gastschrijver aan de faculteit der Letteren. Hij gaat volgend studiejaar twee werkgroepen over poëzie ver zorgen en zal in oktober de twee Albert Verweylezingen houden. Van der Stoel houdt op 26 november zijn oratie. De 74-ja- rige is momenteel Hoge Com missaris voor de nationale min derheden bij de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE), VN-rap- porteur over de mensenrechten in Irak en lid van de internatio nale commissie voor vermiste personen in voormalig Joego slavië. Daarnaast is hij minister van Staat. Van der Stoel was vanmorgen niet voor commen taar bereikbaar, maar volgens zijn secretaris is hij 'erg trots' op zijn benoeming te Leiden. De Cleveringa-leerstoel is in 1970 ingesteld ter herinnering aan de protestrede tegen de af zetting van joodse hoogleraren en universiteitsmedewerkers, die de Leidse hoogleraar R. Cle- veringa op 26 november 1940 hield. De bezetting wisselt per jaar. Twee jaar geleden werd oi^-minister Ed van Thijn be noemd. Dichter/schrijver Gerrit Kom rij sluit aan in een rij aanspre kende gastschrijvers als Gerard Reve, Judith Herzberg, Maarten 't Hart, Hugo Brandt Corstius, Hella Haasse en Adriaan van Dis, die sinds 1985 de faculteit der Letteren heeft aangedaan. Doel van dit samenwerkings verband met de K.L. Poll Stich ting en NRC Handelsblad is schrijvers drie maanden inten sief in contact te brengen met studenten en onderzoekers van de literatuur. 6717° 7°/16o 7°/17o 10% 10% 10% 40% 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 3 2 VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .3,5 7 .24,25,26 Economie9,10 Gesprek van de Dag2 Regio17,19,21,23 RTV/programma's13 Smaak/Strips11 Sport27,29,31 U beleeft vandaag een lezerspremière. Achter het 'gewone nieuws' vindt u het eerste nummer van onze UITbijlage, een handig bewaarkatern dat voortaan wekelijks op donderdag in de bus valt. Nu de bollenvelden alweer beginnen te wedijveren met Mondriaan, komen we met een handzaam blad vol uitgaanstips, eetsuggesties, interviews, rubrieken, columns en artikelen over kunst met een grote en een kleine K. Met natuurlijk deze keer de schijnwerpers op de prestigieuze tentoonstelling 'Dageraad van de Moderne Kunst' in Stedelijk Museum De Lakenhal. Verder onder meer de revival van Abba en een interview met Robin Williams, die de hoofdrol speelt in de film 'Patch Adams'. Gemeenten presenteren eigen bouwplannen woningbouw", verklaart de Katwijkse wethouder A. Berk- heij namens de drie betrokken gemeenten. Van de 900 hectare die het gebied beslaat, gebrui ken de drie 'Valkenburcht-bou- wers' slechts honderd hectare om minimaal 5.000 huizen neer te zetten. De rest van het terrein is gevuld met water, natuur, re creatiemogelijkheden en land en tuinbouw. T. van Rij, de Leidse collega van Berkheij, die in bebouwing van het vliegveld een oplossing ziet voor de woningnood in de Leidse regio, heeft gemengde gevoelens bij het Valkenburgse plan. „Ik vind het mooi dat er nu ook van deze drie gemeen ten een plan ligt. Maar ik vind het uiterst jammer dat we er niet gezamenlijk aan hebben gewerkt." De ontwerpen voor Valken burcht zijn gistermiddag door de Valkenburgse burgemeester A. Hommes overhandigd aan P. Hofstra, vice-voorzitter van de vaste Kamercommissie volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en miliebeheer. In sep tember hervat de commissie de besprekingen over de in het re geerakkoord aangewezen bouwlocaties, waaronder Mari nevliegkamp Valkenburg. Pagina 21: 'Plannen met te genzin ontworpen' GOEDE VRIJDAG ZIJN WIJ TOT 18.00 UUR OPEN! Op vrijdag 2 april zijn alle 8 IKEA vestigingen iets eerder dicht. Maar zaterdagochtend ben je vanaf 09.00 uur weer van harte welkom. IKEA-informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 cl/min.) Ta, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: Tel: - Plaats: (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) I Nr. bank/giro- - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1