Leids project in Afrika bedreigd 1 'Ik ben een bestuurder, geen politicus' Eigenaar avondwinkel klaagt politie aan Leiden Regio 3oete voor Leidse helers HANDELPI WANDEL 'De vliegtuigen laar Turkije zitten nog steeds vol' Een maand cel voor leveren handgranaat DNDERDAG 1 APRIL 1999 CHEF WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 ORE VANHAELEN I eigenaar van de avond win- aan de Breestraat Farokh ]hmasian dient een aanklacht ritegen het politiekorps Hol- ids Midden. De winkelier sptesteert tegen de hardhandi- !fc manier waarop hij woens- ngavond 17 maart werd aan- ijpouden. Volgens de politie iti hij een klant hebben mis- tfideld. Tahmasian vindt dat -cgeen gegronde redenen wa- II om hem in de boeien te an en hem 15 uur lang vast ehouden. De politie hield de ,ejarige winkeleigenaar aan na »n strubbeling tussen hem en 30-jarige Leidenaar. Deze dam 's avonds om half twaalf statiegeld van twee kratten ft lege flessen innen. Tamah- np: „Het staat ook op het siefje op het raam. Wij kunnen Ugens ruimtegebrek alleen Ui leeg krat innemen als er IJl vol krat wordt gekocht. Dat Jidt voor iedereen." nPe klant en twee vrienden men geen genoegen met de •igering en begonnen ruzie te eken. Daarbij vlogen er wijn- ;tssen en tijdschriften door de k&k en dreigden de mannen ipep te stelen. Toen de verko- er zijn kans schoon zag greep de 30-jarige Leidenaar en nirkte hem buiten tegen de di»nd. Hij hield de man vast tot Gpolitie arriveerde, pe politie haalde het tweetal e! elkaar. Tahmasian: „Twee ipnten wilden met mij praten, eO andere stond buiten met boef. Toen zei een agent in- nfis dat ik mee moest. Dus ik 1de mijn winkel afsluiten. Qar voordat ik m'n kranten- cje binnen kon zetten, duwde agent mij tegen een pilaar, (jcte heel hard m'n armen op {jn rug en deed me handboei- ia om." De winkelier kreeg te j(jen dat hij werd aangeklaagd tpr mishandeling. De Leidse ondernemer werd een cel gezet. De volgende htend rond elf uur werd hij "hoord. Hij diende op zijn urt een aanklacht wegens shandeling, diefstal en ver ding in tegen de klant, die vast zat. Tahmasian: „De icier van justitie had gezegd Werk in Kameroen loopt gevaar door stopzetten subsidie ONNO HAVERMANS Farokh Tahmasian in zijn avondwinkel: „Op basis waarvan kunnen ze mij handboeien omdoen en mij aanhouden?" dat ik sowieso een nacht vast moest zitten. Het duurde tot een uur of half vier de volgende middag. Toen werd ik pas vrij gelaten. Later hoorde ik dat die jongen al veel eerder op vrije voeten was. Ik heb gezegd dat ik een klacht in zou dienen te gen de politie." Donderdag 25 maart ging Tahmasian weer naar het bu reau aan de Langegracht om een lijst met vernielde en zoek geraakte spullen in te leveren. „Toen vroegen ze me ineens of ik een andere verklaring wilde tekenen. In die verklaring stond dat de politie zelf had gezien dat ik enkele malen het hoofd van die man tegen de grond had geduwd en dat ik hem bij zijn haren had beetgehad. Dat is niet waar. Ze hebben nota bene die nacht zelf twee getui gen gesproken. Allebei hebben ze gezegd dat ik hem niet mis handeld heb. Op basis waarvan kunnen ze mij dan handboeien omdoen en mij aanhouden? Vanmiddag krijg ik te horen wie mijn advocaat is." Bij de politie van het district Hollands Midden heerst onrust. Er is inmiddels een intern on derzoek begonnen naar het op treden van de agenten. De poli tie doet geen uitspraken over de zaak tot het onderzoek is afge- FOTO HENK BOUWMAN rond. Woordvoerder T. Stuif bergen: „We moeten eerst een beeld schetsen. Dan gaan we kijken of er sprake is van beoor delingsfouten, of andere fou ten. Pas daarna komen we met een standpunt." Het Centrum voor Milieukunde van de Universiteit Lei den (CML) maakt zich grote zorgen over de voortgang van een zeer effectief milieuproject in Kameroen. Het Waza Logoneproject dreigt te worden afgebroken als mi nister Herfkens van Ontwikkelingssamenwerking blijft bij haar voornemen om het aantal landen dat Neder landse ontwikkelingshulp krijgt drastisch te beperken. Leidse onderzoekers stonden aan de wieg van het pro ject, dat in 1994 begon en nog zeker drie jaar nodig heeft. cultuur in midden-Afrika wil den stimuleren. Kameroen moest zichzelf kunnen bedrui pen. Maar de kunstmatig be vloeide rijst bleek veel duurder dan Aziatische import. Bovendien zagen Leidse stu denten en medewerkers van de universiteit tijdens veldwerk in Kameroen welke schade de dam aanrichtte aan het milieu: De plaatselijke visserij stortte in elkaar, de weidegronden voor het vee verdroogden en de po pulatie kob-antilopen viel terug van 25.000 naar 3.000 dieren. Europese watervogels als ple vieren, grutto's en steltlopers konden hier niet langer over winteren en de zwarte kraanvo gel verloor zijn broedgebied. Mede op Leids initiatief be gon in 1994 het herstelproject, waarbij een gat in een van de „Kapitaalvernietiging", roept Hans de Iongh van het univer sitair milieucentrum. „Dit pro ject heeft nu al een flink econo misch rendement en dat kan al leen maar beter worden. Dat geldt voor maar heel weinig ontwikkelingsprojecten." Het CML heeft de effecten van het project onderzocht en komt met zeer enthousiaste conclu sies. Eigenlijk gaat het om herstel van een blunder. Door in 1980 een dam te bouwen in de Logo- nerivier liet Kameroen de Waza Logonevloedvlakte indrogen. Die dam kwam er op aandrang van internationale donoren als de Wereldbank en de Europese Gemeenschap, die zo de rijst- dijken werd gegraven zodat de helft van de vlakte weer kon on derlopen. Het CML becijferde dat alleen daardoor al de op brengst van visserij en veeteelt toenam van zes tot 7,2 miljoen gulden. Bij volledig herstel zal die opbrengst worden verdub beld, aldus De Iongh. Het is echter de vraag of het zover nog komt. Minister Herfkens draait eind dit jaar de geldkraan voor Ka meroen dicht. De Iongh heeft daar begrip voor, want Ka meroen voert een beroerd be leid. Toch zou de minister voor het Waza Logoneproject een uitzondering moeten maken, ook al omdat Kameroen het laatste land in Centraal-Afrika is dat nog Nederlandse steun ont vangt. Met een investering van achttien miljoen gulden kan een verbindingskanaal tussen de rivier Logone en de vlakte worden gegraven, waarmee het gebied er weer helemaal boven op komt. „Die kosten verdienen de mensen daar in drie jaar te rug. En Nederland hoeft alleen de aanloopkosten te betalen. Laat de Wereldbank en de Eu ropese Unie maar voor die achttien miljoen opdraaien, die hebben tenslotte ook dat mis lukte rijstproject opgezet." Liberaal Ted Jansen verlaat na 17 jaar provinciale politiek NOORDWUK/DEN HAAG IET REGENWOUD BESPAREN 3 VANUIT UW TUINSTOEL? n Kijk op pagina 20 lo er e« HAAG/LEIDEN HERMAN JOUSTRA a< d£r Leidenaars zijn gisteren eor de Haagse politierechter veroordeeld tot een boete oh 900 gulden. Het viertal gaf twee jaar geleden levens- riddelen en sigaretten te heb- aln gekocht van een 50-jarige sljatsgenoot, de vader van één ri de vier. Die had die spullen 1 zijn beurt aangeschaft met Stolen cheques. Vanwege de zit minder rooskleurige positie starin de vier op dit moment rkeren stemde de rechter toe een betaling in termijnen, ^e wist dat ze fout zat, zei een ö-jarige Leidse, toen de le nsmiddelen haar werden ngeboden door de vader van ar toenmalige vriend met wie samenwoonde. Dat die vader eques had gestolen om de spullen te bekostigen, was haar bekend. Ze had samen met haar 25-jarige vriend de verlei ding echter niet kunnen weer staan en schafte voor 350 gul den levensmiddelen aan. Ook kochten de twee nog een slof si garetten voor 35 gulden van de man. Een 26-jarige Leidenaar en zijn 25-jarige vrouw kwamen met een soortgelijk verhaal op de proppen. Zij kochten voor 150 gulden boodschappen en een slof sigaretten voor 35 gul den. Hoewel de man de opge legde boete in geen verhouding vond staan tot het vergrijp - hij had per slot van rekening maar één keer foute boodschappen aangeschaft en nog tegen een relatief laag bedrag ook - was de politierechter niet te ver murwen. MONICA WESSELING De moeilijkste dag in de afgelopen zeventien jaar was de dag waarop hij het Wassenaarse bollenge- bied Lentevreugd moest teruggeven aan de na tuur. Maar hij kon het uitleggen en dus verdedi gen. De mooiste dag was die van de opening van de veilingroute in het Westland, de eervolste de helikoptervlucht boven Zuid-Holland met de kroonprins. Gedeputeerde Ted Jansen (63 jaar) verlaat op 12 april na zeventien jaar de provinciale politiek van Zuid-Holland. Jaren van tientallen rotondes en kilometers weg, jaren waarin drie streekplan nen op de schop gingen, jaren van lange werkda gen en jaren ook waarin hij was uit te tekenen in donkerblauw kostuum met stropdas en glim mende schoenen: op de meest uiteenlopende tijdstippen van de dag vergezeld van een glas co la voor de benodigde kick. In 1966 richtte hij, samen met anderen, in zijn woonplaats Noordwijk een plaatselijke afdeling van de WD op en weer 'even' later was hij wet houder. Een aanbod om in de Tweede Kamer te gaan zitten wees hij af. „Ik ben geen echte politi cus. Niet zo een die naar de interruptiemicrofoon loopt, daar wat in roept en dan denkt 'zo, dat heb ik mooi gezegd'. Ik ben meer een bestuurder." Ook het lidmaatschap van de Senaat, hem on langs aangeboden, kan hem niet bekoren. Jansen, in de wandelgangen bekend als Mister Holland, gaat weg op een moment dat zijn partij uit het provinciaal bestuur is gewipt. Hoewel de WD in Zuid-Holland de grootste partij is, krijgen de liberalen geen plek op het pluche. Jansen vindt dat jammer, maar relativeert meteen. „Het komt in de politiek wel vaker voor dat de grootste aan de zijlijn staat. Vier jaar geleden had D66 het nakijken en acht jaar terug het CDA." De liberaal venvacht wel problemen. „De WD is geen oppositiepartij. Wij zijn constructief, niet destructief. We brengen graag concrete dingen tot stand. En dat zal, gezien de enorme verschil led Jansen: „De kans is levensgroot dat de locatie Valkenburg niet op tijd klaar is en dat Leidenaars naar Haaglanden moeten." len tusssen de oppositiepartijen in de provincie nou niet direct makkelijk zijn." Jansens bestuursstijl kenmerkt zich door een enorm aantal werkbezoeken aan stad en platte land. „Ik ben altijd een beetje wethouder geble ven. Van achter het bureau kun je geen besluiten nemen. In de praktijk blijkt vaak dat iets dat op grond van dossiers niet lijkt te kunnen, wel dege lijk mogelijk is." Jansen heeft heel wat werkbe zoeken afgelegd toen de discussie rond het Was senaarse bollengebied Lentevreugd, dat natuur gebied moest worden, speelde. „Ik was het niet FOTO MARK LAMERS eens met het opofferen van zo'n mooi bollenge bied. Maar tegelijkertijd wist ik dat dit nodig was om de rest van de Bollenstreek in stand te hou den. In het Pact van Teylingen (een reeks afspra ken tussen gemeenten, provincie en bollentelers over de toekomst van de Bollenstreek, red.) was Lentevreugd de bekende spiering om de kabel jauw te vangen. En omdat ik het kon uitleggen, kon ik het ook verdedigen. De toekomst van de hele bollensector stond op het spel. Dit was de prijs, maar ik vond het wel een hoge." Veel moeilijker voor de scheidend bestuurder was de herziening van streekplan Zuid-Holland oost. Jansen vindt het rijksbeleid voor het Groene Hart veel en veel te streng. „Het Groene Hart mag niet op slot. Alleen bij een levendig herge bruik van de ruimte blijft de kwaliteit van het ge bied hoog. Ik vind dat gemeenten extra huizen moeten kunnen bouwen als ze daarmee een ge bied kunnen opknappen. Het Groene Hart is mooi, laat mensen daar dan ook van genieten. Er is in onze provincie grote behoefte aan ruime huizen in het groen. En let wel, het Groene Hart is niet overal even groen. In de minder fraaie ge bieden kunnen zonder al te veel schade veel en veel meer huizen en bedrijven worden ge bouwd." Jansen is altijd voorstander geweest van be bouwing van de Grote Polder in Zoeterwoude. Hopen op bebouwing van het huidige Marine vliegkamp Valkenburg is en blijft voor hem 'trek ken aan een dood paard'. „Leiden neemt een groot risico door daarop in te zetten. De kans is levensgroot dat die locatie niet op tijd klaar is en dat Leidenaars naar Haaglanden moeten." Toch verdedigde Jansen het streekplan Zuid- Holland-oost met verve. „Dat is een kwestie van professionaliteit." Nu zijn partij niet langer deel uitmaakt van het college van gedeputeerde sta ten houdt Jansen zijn hart vast. Hij vreest dat het nieuwe college met PvdA, CDA, Groenlinks en SGP/RPF/GPV een ruk naar links maakt. „Klein christelijk is tegenwoordig ook heel links. Dat be tekent dus nog minder bouwmogelijkheden in het Groene Hart." De laatste jaren was Jansen vooral doende met streekplannen en infrastructuur, en dat soort concrete zaken lag hem wel. Ooit moest hij ook personeelszaken in zijn pakket nemen. „Van die discussies over zwangerschapsverlof. Daar heb ben de staten anderhalf uur over weten te praten. Toen ik de zondagavond erna bij mijn moeder thee ging drinken, dat doe ik elke zondag, schoof ze de krant met het verslag van die vergadering naar me toe en vroeg, me indringend aankijkend, 'heb je het nog wel naar je zin daar jongen?' RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071-535 64 26, FAX 071-532 19 21 Optimisme bij reisbureau Golden Travel is geen negatief reisadvies a3or Turkije." Bulent Dur is ig niet uitgesproken of er ramt een klant binnen die lie- niet naar Turkije op vakan- 1 gaat. „Ik zou met mijn twee ichters gaan, maar het zit me Woon niet lekker." De eige- ,ar van Golden Travel in de léoglandsekerksteeg in Leiden n weinig meer doen dan het - llpen met het uitzoeken van n andere bestemming. Het frkse reisbureau verzorgt int ers ook reizen naar andere iden. Hoewel de oorlog in Joego- ivië de berichten over span- Ogen tussen Koerden en Tur- n heeft verdrongen, zijn veel ensen niet gerust op een vei le vakantie in Turldje. „Er is c jaar wel wat. Er is dan veel aandacht voor in de media en daardoor krijgen mensen een verkeerde indruk van Turkije", zegt Dur. „Sommige klanten willen dan annuleren. Het zijn vaak mensen die voor de eerste keer naar Turkije willen, de an deren gaan gewoon wel." Hij vindt het moeilijk om iets te zeggen over de situatie in Tur kije. „In de media wordt vaak één kant van het verhaal opge blazen. Maar de situatie tussen de Koerden en Turken is heel complex." Bulent Dur nam drie jaar ge leden samen met zijn vrouw Petra het reisbureau in de Hooglandsekerksteeg over. De keuze was om er een reisbu reau gespecialiseerd in Turkije van te maken. „Ik kom zelf uit Turkije en ik werkte als gids. Ik Bulent Dur: „Er is elk jaar wel wat. Er is dan veel aandacht voor in de media en daardoor krijgen mensen een verkeerde indruk van Turkije." leidde excursies naar toeristi sche plaatsen", verklaart Dur. Tijdens zijn werk ontmoette hij Petra die als hostess in Turkije werkte. En van het één kwam het ander, namelijk een goedlo pend reisbureau. „Door de slechte zomer van afgelopen jaar komen was het al druk in januari en februari", vertelt Herman Mulder. Om Golden Travel uit de brand te helpen, werkt Mulder drie da gen in de week bij het echtpaar Dur. Mulder heeft de nodige er varing in de reiswereld. „Ik heb 26 jaar een eigen reisbureau ge had in Oegstgeest. Van een ou de klant van mij hoorde ik dat ze bij Golden Travel wel wat hulp konden gebruiken. Sinds deze maand help ik." Hij relati veert alle ophef over de onrust in Turkije. „Er worden soms dreigementen geuit, maar er gebeurt zelden iets. De vliegtui gen naar Turkije zitten nog steeds vol. In veel landen is FOTO HIELCO KUIPERS overigens politieke onrust. Hoelang is Israël bijvoorbeeld al een brandhaard?" Onrust of niet, over Turkije als vakantieland maakt hij zich geen zorgen. „Turkije heeft al les te bieden, wat je van je va kantie verwacht." En zijn eigen toekomst ziet hij zonnig in. „We willen binnenkort uitbrei den en nog meer bestemmin gen aanbieden." LESLEY GRIETEN KORT EN ZAKELIJK Nee, het is geen 1 aprilgrap. Restaurant In den Dofpot op de Turfmarkt in Leiden is com pleet vernieuwd en vandaag is iedereen vanaf 18.00 welkom voor een borrel in de nieuwe ambiance. Armani, Sergio Tacchini en Moschino. Het zijn maar een paar namen van beroemde Ita liaanse ontwerpers van wie bril len te zien én te passen zijn bij Roosen Optiek. Vanaf 3 april tot en met 24 april staat de winkel aan het Kort Galgewater 1 in Leiden in het teken van Italië. Belangstellenden worden ver welkomd in Italiaanse sfeer, compleet met hapjes en drank jes. Ondernemers die het millen nium met angst en beven tege moet zien, kunnen sinds kort terecht bij de '2000-adviseur' van de Kamer van Koophandel. Bedrijven kunnen in overleg met hem inventarisaties en analyses van hun bedrijf laten uitvoeren. Dankzij steun van het ministerie van economische zaken blijven de kosten van dergelijke onderzoeken laag. Voor meer informatie: 071 5250500. DEN HAAG/LEIDEN destijds echter beweerd dat het om een luxe aansteker ging en de verdachte had het wapen in een verklaring aan de politie een 'proefexemplaar' genoemd. De officier van justitie schoof beide versies terzijde. „Ik vat de term proefexemplaar anders op. Namelijk: een eerste exem plaar van een mogelijk grotere levering, ook al is dat niet be wezen. En die levering zou ze ker niet zijn doorgegaan als het echt een aansteker was ge weest. Hoe dan ook, ik vind één exemplaar al ernstig genoeg." Ze betoogde verder dat de Lei denaar inmiddels was veroor deeld wegens het in bezit heb ben van de granaat. Daarom eiste ze een gevangenisstraf van een maand. De raadsman verzocht echter om een boete en een voorwaar delijke gevangenisstraf, omdat de man wiens vader al was uit gezet, anders zeker geen ver blijfsvergunning meer zou krij gen. „Regels, zijn regels", was echter het korte commentaar van de politierechter. Hij voeg de daar nog aan toe dat de man gedurende zijn verblijf al een paar keer met justitie in aanra king was geweest, voor mishan deling en een aantal diefstallen. Hij vonniste daarom conform de eis. HERMAN JOUSTRA Een 22-jarige Leidenaar is giste ren door de Haagse rechtbank bij verstek veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De po litierechter achtte bewezen dat de man twee jaar geleden een handgranaat zou hebben ver kocht aan een 50-jarige plaats genoot. De raadsman vermoed de dat zijn cliënt niet was ko men opdagen 'uit zenuwen'. De man, die uit Joegoslavië afkom stig is, heeft nog een aanvraag lopen voor een verblijfsvergun ning en met een onvoorwaar delijke veroordeling zou hij het, in de woorden van zijn advo caat 'wel kunnen schudden'. De verdachte was twee jaar geleden in contact gekomen met een 50-jarige Leidenaar die zei verblijfspapieren te kunnen regelen voor zijn vader, die op dat moment ook in Nederland verbleef. Omdat de 22-jarige de vraagprijs te hoog vond, kwam zijn contactpersoon met een al ternatief: of hij dan wellicht in ruil handgranaten kon leverén. Kort daarop zou de verdachte daadwerkelijk een granaat heb ben geleverd, in ruil voor een vals paspoort. De politie trof de^ granaat in elk geval aan in het huis van de 50-jarige. Die had

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19