Leiden Regio Apolloschool uit de problemen OgBSSHMp- U1TVEKK0ÖP WATERBED? Leidenaar De Jong blijft gedeputeerde Dag grote zittingzaal Duithuis I95rJ Tweede paasdag naar de WoonMall Teleurgestelde taxichauffeur zoekt aanspreekpunt Leidse universiteit gaat nauw samenwerken met TU Delft ONDERDAG 1 APRIL 1999 EF WIM WEGMAN. 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Auto's gestript in de Mors reiden Twee auto's zijn in de nacht van maandag op dinsdag in de Mors 'gestript'. Er werd pas gisteren aangifte gedaan. Aan de Smaragdlaan werden vier sportvelgen gestolen van een BMW. Aan de Vierlinghlaan maakten dieven het nog bonter. Daar werd een Renault opgekrikt en vervolgens van vier wielen ont daan. (Brommer in beslag genomen leipen» Een 21-jarige Leidenaar reed gisteravond met zijn bij zonder luidruchtige brommer en zonder helm over de Milanen- horst. Toen de man doorhad dat agenten hem zagen, bracht hij zZijn tweewieler naar een kelderbox in de buurt. Hij weigerde ivervolgens zijn brommer in te leveren bij de agenten en bleef in (ie deuropening van de kelderbox staan. Hierop is de man aan gehouden en werd zijn brommer in beslag genomen voor tech nisch onderzoek. Man schrikt en valt 'Ieiden Omdat de verkeerslichten op de kruising Jan van Hout- kade en Korevaarstraat gisteravond waren uitgeschakeld, ont stonden er onoverzichtelijke situaties. Zowel fietsers als auto mobilisten hadden problemen met oversteken. Een 62-jarige Jïetser uit Leiden schrok bij een poging om over te steken zozeer van het toeteren van een automobilist, dat hij viel en met zijn %ezicht op straat belandde. Met kaakklachten en hoofdwonden Ms de man naar het ziekenhuis gebracht. pEurodusnie kraakt pand opnieuw leiden Eurodusnie heeft vandaag een pand aan de Koppen- ^inksteeg dat in februari door de gemeente werd ontruimd op hieuw gekraakt. Volgens deze anarchistische organisatie staat diet gebouw, tussen de Weggeefwinkel en het vegetarische eet café Las Vegas, al lange tijd leeg en wordt het niet gebruikt. De eigenaar van het pand, de gemeente, bestrijdt dat echter omdat Yiet pand wordt gebruikt als opslagplaats door een loodgieters- -bedrijf. Wethouder T. van Rij keurt de recente actie dan ook af. 14,Dit is hoogst onbehoorlijk. Ik denk ook dat we het pand op nieuw laten ontruimen." De krakers hebben in een persbericht jjechter al laten weten 'dat van een vrijwillige ontruiming dit keer geen sprake zal zijn'. leiden robbert minkhorst Het ruimtegebrek voor de Apollo-Montessorischool in Leiden-Zuidwest is deze zomer opgelost. Dat heeft het bureau openbaar onderwijs van de gemeente de ar beidsinspectie beloofd. Daarmee voldoet de school ook aan alle voorwaarden van de inspectie, verzekert direc teur Q. Doeswijk van het bureau. dus al voor de Apolloschool een praktischer indeling heeft. Hoe veel de nieuwe ruimte kost en welke aanpassingen precies no dig zijn, is nog onbekend. Doeswijk heeft vandaag een on derhoud met wethouder H. Baaijens hierover. Baaijens wil daarom nu geen commentaar geven. Als de uitbreiding in de Doni- zettilaan doorgaat, komt de Apolloschool ook tegemoet aan de eisen van de Arbeidsinspec tie. Die stelde dat er geen goede vluchtweg was, omdat de gan gen volstaan met meubilair en lesmateriaal. Ook moet onder wijsondersteunend personeel kantoorruimtes delen, wat ook tegen de regels is. „Met de veiligheid van de Apolloschool is niets mis", vindt Doeswijk. „Niet gangen blijken de bottleneck, maar de trappen. Die hebben onvol doende capaciteit." Overigens Uiterlijk 1 augustus is er een definitieve oplossing, zegt Doeswijk. De school krijgt de zo nodige uitbreiding. Waarschijn lijk wordt niet het kinderdag centrum De Walnoot bij het ge bouw getrokken, maar krijgt de school een nevenvestiging in de Donizettilaan, niet ver van het Strausspad - waar het schoolge bouw staat - vandaan. De inde ling van De Walnoot, een op- vangverblijf voor verstandelijk en meervoudig gehandicapten, is onhandig. Dat maakt een grondige verbouwing nodig en dat jaagt de kosten op. Tweede nadeel is dat De Walnoot niet voor de zomer leeg komt. Dat is wel het geval bij het ge bouw aan de Donizettilaan, dat nu nog een onderkomen is van het Arbeidsbureau. Daarbij komt dat het pand van oor sprong een schoolgebouw is en worden de werkbladen in de gangen wel weggehaald. Slui ting van het schoolgebouw is volgens Doeswijk nimmer aan de orde geweest. Daartoe mag alleen de gemeente of in het ui terste geval de rechter beslui ten. De Arbeidsinspectie had ge- eist dat het schoogebouw met ingang van vandaag aan alle ei sen voldeed. Hoewel die ter mijn niet wordt gehaald, ver wacht Doeswijk dat de inspec tie geen verdere stappen meer zal ondernemen. „Dat zou mij zeer sterk verbazen." Bonbons in de rechtszaal: het overkomt je maar zelden. Maar bij het afscheid van het Rapenburg ging mr. Van Leeuwen met de schaal rond. Op de achtergrond wacht rechter Kamp zijn beurt af. Hij zou voor de gele genheid nog een gedicht voordragen. foto hielco kuipers leiden ad van kaam LAAGSTE PRUS VAN NEDERLAND! MET RUIM 30 1 :yon compleet v.aT^^HI Slêeutrend r=rrr?rriwmiewu mwsuh WINKELS DE GROOTSTE VAN NEDERIAN0I Jwee vrouwen in nieuw provinciebestuur ^n haag/leiden ["leidenaar Arie de Jong keert te- 4g in het college van gedepu- 'erde staten van Zuid-Holland. Iet voormalige PvdA-Kamerlid, *riens invalbeurt in het provin ciebestuur door de oppositie in tirovinciale staten fel werd be- ritiseerd, ziet zijn inspannin gen beloond met een vaste plek achter de bestuurstafel. De por tefeuilleverdeling is nog niet bekendgemaakt. De onderhan delingen over het collegepro gramma worden volgende week afgerond. De Jong houdt zich op dit moment onder meer be zig met Rotterdam. De Jong stapte vorige maand, twee weken voor de verkiezin gen, in gedeputeerde staten (GS) als opvolger van de naar het bedrijfsleven vertrokken George Brouwer. Een deel van provinciale staten vond dat een vreemde zet. De provinciebe stuurders zouden de laatste we ken van hun zittingsperiode ook wel met een man minder toekunnen, zo luidde de alge mene opinie in Den Haag. De Kom tweede paasdag het voorjaar vieren in WoonMall W o o n rr» a I j Alexandrium. U bent van harte welkom tussen tien j uur. Bi) meer dan vijftig woonspeciahsten onder éi De grootste woon beleven is van Nederland. A L E X A N D R juda, afslag 16 Opcnbaai Vrijdag koopavond tc PvdA was het daar niet mee eens, maar beloofde wel dat De Jong geen wachtgeld zou clai men indien hij na de verkiezin gen niet terugkeerde in gedepu teerde staten. Die terugkeer was allerminst zeker omdat de PvdA de Leidenaar slechts op de vijf de plaats van de kandidatenlijst plaatste. De kansen voor De Jong (45) stegen toen de PvdA begin deze maand samen met het CDA be sloot de huidige coalitie met de WD niet voort te zetten en bo vendien het aantal gedeputeer den uit te breiden van zes naar acht. PvdA en CDA krijgen in de Zuid-Hollandse 'stoplicht' coa litie (rood-oranje-groen) elk drie zetels in GS. Behalve De Jong zijn dat voor de sociaal democraten Jaap Wolf en Edit Hallensleben. Wolf is ook nu al gedeputeerde. Hallensleben was tot 1994 wethouder in Rot terdam. Voor het CDA keert ge deputeerde Jan Heijkoop terug in het provinciebestuur. De agrariër uit Oud-Alblas neemt zijn partijgenoten Loes van Ruijven-van Leeuwen (nu al statenlid, en tweede op de lijst) en Dirk Dekker (uit Rotterdam) mee. Beide partijen hebben zich de felle kritiek van vier jaar geleden aangetrokken door nu wel vrouwen in het provincie bestuur op te nemen. Al eerder was bekendgemaakt dat GroenLinks-lijsttrekker Marcel Vissers kandidaat stelde en dat Rinus Houtman namens SGP en GPV/RPF deel gaat uit maken van GS. De in Gouda woonachtige Houtman is onder andere voorzitter van de cen trale directie van de christelijke scholengemeenschap De Drie star, en voorzitter van de stich ting Hofje Samuel de Zee in Leiden. Halve en hele onwaarheden, pertinente ontken ningen, verwensingen over en weer, berouwvolle betogen en rechtvaardige uitspraken horen bij het gebezigde taalgebruik in de gemiddelde Ne derlandse rechtszaal als straf bij de zonde. Je hoort er de mooiste smoezen, de eerlijkste be kentenissen, de grootste leugens. Wat je er zel den of nooit hoort is poëzie. Maar als je dan toch afscheid moet nemen van een karakteristiek pand - wat het Leidse kantongerecht gisteren deed van Rapenburg 19- dan horen daarbij een paar passende volzinnen. En dus vergastte rech ter Kamp zijn verbouwereerde gehoor van ver dachten bij aanvang van de laatste zitting op een heus gedicht. Verhuizen Dag Rapenburg, wij gaan jou binnenkort verla ten, het oude grachtenpand is niet meer 'bij de tijd'. Dat had Justitie ook tenslotte in de gaten hetgeen tot onverwachte daadkracht heeft geleid. Dag grote zittingzaal, decor vaak van verbeten strijd, dag houten banken en gestuct plafond; dag marmeren gang, waar de partijen moesten praten om te bezien of men niet beter schikken kon. Dag steile trap met het portret van Wilhelmina, van Juliana, en van Beatrix en Claus. Dag oude ijskast, je voldeed eigenlijk nog prima, en zelf koffiezetten had toch iets vertrouwds. Dag open ramen met flarden klanken House en Strauss. Dag Friese bakker, vlakbij op de hoek; ik denk dat jij me af en toe nog wel zult zien, ja, voor een saucijzebroodje of gevulde koek. Hoewel ze hier bepaald niet voor hun lol kwa men, was een bescheiden applausje van de pak weg twintig schuldigen/onschuldigen (dat stond later nog te bezien) zijn deel. Glimlachend nam mr. Kamp, die zich bij het componeren van het gedicht had leiden door een tekst uit 'Kinderen voor Kinderen - deel 1het in ontvangst. Hij had het helemaal uit zijn hoofd geciteerd en keek met gepaste trots de zaal in. 'Mooi, hoor', sprak een mevrouw uit de grond van haar hart. Om even la ter los te barsten in een gloedvol betoog over ver borgen gebreken bij een hond die volgens haar geen verborgen gebreken kende. De tegenpartij dacht daar natuurlijk typisch anders over. Wat dat betreft was alles in de rechtszaal na een kwartiertje weer bij het oude. Kijven en klijven. Maar daarvoor werd de stemming eerst nog bepaald jolig toen - al even onverwacht - mr. Van Leeuwen met bonbons rondging. Ook daar had niemand van de aanwezigen op gerekend. Ze kwamen voor straf; ze kregen beloning. De nes tor van de Leidse kantonrechters keek vervolgens met enige weemoed achterom. „Natuurlijk, we gaan naar een heel mooi pand daar aan de Witte Singel. Qua ruimte gaat het kantongerecht er in het Dudok-gebouw zeker voor het personeel echt op vooruit. Maar", zo sprak hij in koor met colle ga Kamp, „onze prachtige kamers zullen we ze ker missen. Dit Von Siebold-huis had natuurlijk zijn eigen karakter." Dat had het zeker. Hoewel de nieuwe zitting zaal in het oude gebouw van het Leidsch Dag blad minstens zo mooi en zeker zo functioneel is, heeft het zestiende eeuwse huis aan het Rapen burg de statige uitstraling die zoveel van de pan den daar kenmerken. De hoge, fraai versierde plafonds, de schouw met spiegel, de betengeling, het parket, de gebogen ramen en het houtsnij werk maken het bepaald niet tot een bezoeking om daar eens langs te moeten. Dat privilege is straks trouwens niet alleen aan wetsovertreders voorbehouden. Iedereen kan er vanaf het jaar 2000 terecht als de unieke Japanse collectie van Von Siebold terug is op de plaats waar die thuishoort: in het huis van de beroemde arts/verzamelaar zelf. SPETTERENDE PAASDAGEN IN ATTRACTIEPARK DUINRELL! DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP! ,Er gebeurt helemaal niets. Ik ben diep teleurgesteld." Aan het woord is Willy Tiele. taxi chauffeur. Zo n drie of vier keer per jaar schrijft hij een brief aan de gemeente Leiden over zaken, gebreken en misstanden die hij in de stad is tegengeko men. Om de ambtenaren in het Jstadhuis er op attent te maken. „Ik bedoel niets kwaads." Maar taxichauffeur Tiele heeft het op z'n zachtst gezegd een Jbeetje gehad met de gemeente. ,Ik ben het gewoon zat. Ik schrijf nooit meer." De Leidenaar bekommert zich om zijn woonplaats,. Dat is zijn motief voor zijn briefschrijven. „Door mijn werk kom ik in elke uithoek van de stad. Ik heb oog voor alles. Sommige dingen storen mij. Ik bel eerst, maar dan komt het niet over. Ik krijg steeds iemand anders aan de lijn. Er is geen aanspreekpunt." Zo'n twee weken geleden uitte Tiele zijn vrees over de overle vingskans van drie bomen in de stad. Die zijn er slecht aan De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad toe. Eentje staat er op de hoek van de Vijf Meilaan en de Obrechtstraat. De boom staat 'uit het lood'; groeit niet om hoog maar opzij. De tweede zouden we volgens Tiele moe ten tegenkomen op de Mares- ingel, bij de kruising met de Herensingel. Door ongevallen zwaar beschadigd. Die boom is inmiddels omgelegd, blijkt. De derde boom vinden we op de Rijnsburgersingel. Hij staat er inderdaad doods bij en snel duidelijk wordt waarom. De onderkant is aangevreten en deels verrot. Er zit een scheur in van een halve meter. Daar moet de gemeente actie tegen ondernemen, vindt Tiele. Die doet evenwel helemaal niets, is zijn indruk. Hij heeft immers niets gehoord. Hij dacht: bekijk het maar. „Maar ik schreef het toch op en stuur de het naar de krant. Het zit me gewoon dwars." Als bomen een gevaar zijn voor de omgeving, is geen kap- vergunning nodig", zegt een beleidsmedewerkster van de gemeente. Dat vergemakkelijkt de procedure om een boom weg te krijgen behoorlijk. Maar of de gemeente op de Rijnsbur gersingel en op de hoek van de Vijf Meilaan met de Obrecht straat op advies van Tiele snel ingrijpt, is onbekend. „We moeten onderzoeken of de bo men daadwerkelijk zo slecht zijn. Als dat zo is, moeten ze om." robbert minkhorst ad van kaam diesysteem van kracht zijn, dat is gebaseerd op het bindend studieadvies waarmee Leiden nu al werkt. Ook de hogescho len in de regio Den Haag/Lei den worden hierbij betrokken. Het bindend studieadvies ver plicht studenten in het eerste jaar tenminste 21 studiepunten te verzamelen. Wie niet aan die eis voldoet, mag zijn studie niet voortzetten. Ook gaan de twee universitei ten samen internationaal on derwijs ontwikkelen en in het buitenland zoveel mogelijk ge zamenlijk optreden. Daarbij proberen ze het onderwijsaan bod te verbreden. ONNO HAVERMANS De Universiteit Leiden en de Technische Universiteit Delft gaan nauw samenwerken. De al bestaande samenwerking op het gebied van biotechnologie wordt uitgebreid tot alle levens wetenschappen en medische technologie. Daarnaast gaan de universiteiten samen onderijs aan specifieke groepen, zoals hoogbegaafden, aanbieden en zullen werving en benoeming van hoogleraren op elkaar af stemmen. Met ingang van het studiejaar 2001/02 moet een nieuw stu- Gratis parkeren op EWR-terrein leiden nadat ze hun wagen daar heb ben gestald, met een speciaal, elektrisch busje naar de kop van de Haarlemmerstraat wor den gereden. Normaal kost het parkeren op het EWR-terrein dat overi gens alleen op zaterdagen en koopavonden open is, 2,50 gul den per uur. Bezoekers van de binnenstad kunnen in april op koopavon den en zaterdagen gratis parke ren op het EWR-terrein aan de Langegracht. De actie is be doeld om dit parkeerterrein meer onder de aandacht te brengen. Bezoekers kunnen, Omdat hij zelf een sponsor vond en zijn centjes dus voortaan in zijn zak kon houden, stelde Marcel Cor- pel bij het organiseren van zijn jaarlijkse zaalvoet- baltoemooi prompt zijn doelen bij. Hij richtte daar bij het oog op de noodruftigen van de maatschap pij, in casu de zieke kinderen die gebruik maken van de daktuin van het LUMC, een speelproject dat al tijd wel om een bijdrage verlegen zit. Een loffelijk streven van de Leidenaar die als beloning daan/oor zijn evenement bij wijze van uitzondering in deze rubriek onder de aandacht mag brengen. Het is overigens ook niet zomaar een toemooitje dat hij organiseert op zaterdagavond 1 mei in de Drie Octoberhal. Niemand minder dan Neerlands beste zaalvoetballer, Edwin Grünholtz, geeft daar met een sterk familieteam acte de presence. En ook de voor malige zaal-internationaal Robert de Roo vertoont er met zijn maten uit 't Brandewijntje zijn kunsten, dus voor wat betreft de sportieve invulling zit het wel goed vanaf half acht tot een uurtje of elf. De toegang is nog gratis ook. Maar belangrijker dan dat is natuurlijk de loterij die Marcel Corpel rondom het voetbal- en muziekfeest- je houdt. Al vanaf november is hij bezig om bij de Betaald Voetbal Organisaties in Nederland shirts los te krijgen. De respons van die zijde was groot. Ajax, Vitesse, De Graafschap, AZ, Haarlem, Emmen, RKC, Volendam, Bunga Melatti en nog een paar clubs stuurden belangeloos shirts op, sommige daarvan voorzien van de handtekeningen van de spelers. FC Groningen deed het anders: die club schonk een gesigneerde (Harris Huizingh, Toine Rorije) bal. Klap op de vuurpijl evenwel is het shirt van het Ne derlands elftal dat unaniem door de mannen van Rijkaard van een krabbel is voorzien. De De Boer tjes, Van der Sar, Seedorf, Kluivert, Van Hintum, Da vids, Stam - ze staan er allemaal op. „Ik heb al een bod van 500 gulden. Wie hoger wil bieden, of wie op een ander shirt gokt, kan me bellen. Mijn num mer is 06-51303418. Op 1 mei zelf worden ze uit gereikt of verder verloot. De opbrengst gaat de an dere dag nog naar het ziekenhuis", aldus Marcel Corpel. Bellen, die man. foto hielco kuipers TEGEN ELK AANNEMELIJK BOD Nieuwe huurder staat te dringen. Wij moeten leeg. MET KORTINGEN TOT 70 Onze hele voorraad wordt verkocht. Profiteer hiervan SIEVE INTERIEURS Schoolstraat 32 2251 BJ Voorschoten Telefoon 071 - 5613609 -■EXCLUSIEVE I

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17