Favoriete kaasje van Napoleon j €poisses Nederlanders tikken meer eitjes weg Smaak GERMAIN A dc Bourgogne Gastvrijheid La tarte a I'epoisses DONDERDAG 1 APRIL 1999 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-51502651 saioo CIIALA.SCEV V atfihb AL' MARC i>E BOURÖCSNei AFF1NE AL' MARC PI BOURÖCött® Tijdens de Pasen voeren we de eierproductie drastisch op. HANS BELTERMAN Zo af en toe een eitje mag weer. De doem die er sinds de jaren zeventig over het eten van eie ren lag is voor een belangrijk deel opgeheven. Wel is er de angst voor een Besmetting met de salmonellabacterie bij geko men. Toch belet dat de Neder landers niet om jaarlijks enkele eitjes meer te tikken. Het ge bruik van eieren in ons land stijgt sinds het begin van de ja ren negentig weer. Aanvankelijk vrij langzaam, maar sinds twee, drie jaar zit de vaart er weer in. In de week voor Pasen worden de meeste eieren in ons land verkocht. De omzet is dan meestal vervier- of vijfvoudigd. En daaraan zit een kwalijke kant, want het overgrote deel van die paaseieren is afkomstig uit legbatterijen. Dat komt om dat de productie van scharrel en eko-eieren nog niet zo hoog is om ook aan de grote vraag tij dens de paasdagen te kunnen voldoen. Toch hebben steeds meer Nederlanders geld over voor goede eieren. Onder goede eieren kunnen eigenlijk alleen de eko-eieren worden verstaan. De kippen die eko-eieren leg gen beschikken niet alleen over de meeste loopruimte, maar bij hen mogen ook de snavels niet worden afgebrand en zij moe ten een uitloop naar buiten hebben. Zij mogen slechts een beperkt aantal uren aan kunst licht worden blootgesteld. Daarnaast dient hun voeding voor een groot deel uit biolo gisch of biologisch dynamische produkten te bestaan. Toevoe gingen aan het voedsel waar door ziekten en andere onge makken kunnen worden voor komen zijn taboe. En als laatste daad wordt gesteld: dat er op 25 kippen tenminste één haan aanwezig moet zijn. Evenals bij alle andere kippen eieren worden eko-eieren naar kwaliteit ingedeeld in drie klas sen (A t/m C). Klasse A-eieren zijn vers, schoon en onbescha digd. Het zijn de eieren die hun weg naar de consumenten vinden. Die uit de B- en C- klassen zijn bestemd voor de voedingsmiddelenindustrie. Naast een kwaliteitsaandui ding kent men ook een inde ling naar gewicht. De meest voorkomende klasse daarvan is klasse 4 voor eieren met een gewicht tussen 55 en 60 gram. In ons land eten we zo'n slor dige 175 eieren per persoon per jaar. Een kwart daarvan wordt verwerkt in de voedings middelenindustrie. De rest eten we thuis en dat komt neer op ongeveer 130 eieren per jaar. En daar komen elk jaar, wanneer de huidige trend zich voortzet, ongeveer drie eieren bij. Uiteraard is dat voor de een veel meer dan voor de an der. Baby's eten minder eieren en dat doen veel ouderen trou wens ook. Niet alle eieren die we thuis eten worden aan tafel getikt. Een belangrijk deel komt niet verder dan de keuken omdat je met eieren zoveel verschillen de gerechten kunt bereiden. Een ei hóórt erbij en als het even kan pak dan een eko-ei, want daarmee bewijs je niet al leen het beste met jezelf voor te hebben, maar je bewijst er ook de kip en het milieu een goede dienst mee. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Ongemeen; 5. walnoten; 6. dito; 8. rank; 10. alver; 12. ellen. Verticaal: 1. Onwaar; 2. gelden; 3. moord; 4. emelt; 7. inval; 9. kade; 11. ren. JF; PUZZEL Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Larve v.d. meikever; 9. edelgas; 10. kleur; 11. voorzetsel; 12. dochter van Cadmus; 14. dierengeluid; 15. politieman; 17. bedrog; 19. ivoor; 21. graafwerktuig; 22. lof; 23. Griekse godin; 25. lidwoord; 27. eren; 30. oude lengtemaat; 32. bloei- wijze; 33. bazige vrouw; 34. reukorgaan; 36. molenarm; 38. geweldpleging. VERTICAAL: 1. Oculeren; 2. ontkenning; 3. Japans bordspel; 4. uniek; 5. salaris; 6. persoonlijk vnw.; 7. vogelbek; 8. handvat; 13. visge- rei: 15. vrucht; 16. carbolineren; 18. Europeaan; 20. watering; 23. strijdperk; 24. schortje; 26. bloot; 28. vruchtbaar oord; 29. peulvrucht; 31. Europeaan; 33. soort papegaai; 35. grondtoon; 37. dierengeluid. Bewust genieten Nederlanders eten steeds meer tussendoor. Ongeveer eenderde van de energie die we innemen, is afkomstig van iets lekkers tussendoor. Van alle huishoudens koopt bij voorbeeld 99,5 procent wel eens koekjes. Per huishouden worden in totaal zo'n 75 pak jes per jaar aangeschaft. Dat is gelijk aan 18 kilogram koekjes. Toch zijn consumenten zich steeds meer bewust van wat ze eten. Veel mensen denken dat minder vet ook minder lekker betekent. Dat is een van de redenen waarom General Biscuits Nederland voor de ontwikkeling van het LU Vita linea-assortiment de jaarprijs Goede Voeding kreeg. De jury beschouwde de reeks producten als 'een grote tech nische prestatie omdat het bijzonder moeilijk is om koek jes en tussendoortjes met een laag vetgehalte te maken die i passen binnen een gezond voedingspatroon en ook nog echt lekker smaken. Meer complexe koolhydraten, meer voedingsvezel en minder(ver- zadigd) vet hebben een be langrijk aandeel in een gezon- j der Nederlands voedingspa- troon', aldus het juryrapport. HEINZ KOP£ 7 «w. M9 Bij voeden baby Tot de leeftijd van een half jaar heeft een kind dat goed groeit aan borst of flesvoeding alleen voldoende. Dit betekent dat het kind de eerste maan den alleen maar vloeibare voeding krijgt. Vanaf zes maanden is bijvoeding nodig. Eerder hoeft niet, maar vanaf vier maanden mag het wel. Het beste kun je beginnen met een hapje dat (bijna) vloeibaar is. Bijvoorbeeld een paar theelepeltjes vruchten sap, vruchtenmoes of gezeef de groente. Fijnmaken kan als het goed gaat ook met een staafmixer, een rasp of blen der. Begin altijd met een soort fruit of groente met een zach te smaak, bijvoorbeeld ba naan, perzik, peer, meloen en bloemkool, worteltjes of cour gette. Na een half jaar kan de baby doorgaan met borstvoeding. Stopt de moeder met borst voeding of kreeg de baby al de fles, dan ga je daar mee door naast de andere hapjes. Zodra het kind pap krijgt, dan maak je die van opvolgmelk. Deze melk gaat ook in de beker. Het eerste jaar kun je beter geen gewone melk geven. In gewo ne melk zitten namelijk te veel eiwitten die een belasting vor men voor de nieren van je kind. Ook zit in gewone melk geen ijzer. Opvolgmelk bevat minder eiwit en meer ijzer dan gewone melk. Wanneer baby's peuters wor den en met de pot mee gaan eten, kunnen ze overstappen op gewone melk. Dit mag halfvolle zijn. De peuter heeft niet zoveel melk en melkpro ducten meer nodig als in het eerste levensjaar. Met twee tot drie bekertjes per dag krijgt het voldoende binnen. Drinkt hij er veel meer van, dan krijgt hij een onevenwichtige voe ding die onnodig veel eiwit, kalk en relatief weinig vezels en ijzer bevat. Vla, yoghurt en yoghurtdranken zijn ook melkproducten. ■3 Gezond eten tijdens het overblijven. Bruin brood en een pakje melk. foto united photos de boer i Lastige eters Menig ouder kent de zorgen om een kind dat niet wil eten. Een kind dat op zoek is naar grenzen laat dat merken door bijvoorbeeld niet of weinig te eten. In dat geval heeft boos worden geen zin. Dit zal eer der een averechts effect heb ben. Tot eten dwingen werkt niet Afleiden of negeren wil nog wel eens helpen. Het is :d om te weten dat in het eerste levensjaar een kind heel hard groeit en de eethist meestal goed is. Na het eerste levensjaar neemt de groeisriel- heid af. Het is dus logisch dat je kind dan opeens wat min der gaat eten. Soms hebben kinderen gewoon geen honger omdat ze overdag al veel heb ben gesnoept en gedronken. Ook zoete limonade of drink- yoghurt vlak voor het eten, doet de eetlust verdwijnen. Wie zich echt zorgen maakt moet een paar dagen alles no teren wat het kind eet of drinkt. Meestal blijkt dat het kind over de gehele dag geno men voldoende binnen krijgt. Een belangrijke maatstaf of een kind voldoende eet, is de groei. Groeit een kind goed, dan zit het ook goed met wat het eet. Bij het Voedingscentrum is een nieuwe brochure versche nen over gezonde baby- en peutervoeding. Daarin staan de allernieuwste aanbevelin gen helder weergegeven. De brochure is te bestellen door overmaking van ƒ7,50 op giro 43.23.700 t.n.v. Voedingscen trum in Den Haag. Goed gastheerschap is van essentieel be lang voor het succes van een restaurant. Even zo belangrijk als de man of vrouw achter het fornuis. Hoewel de witte briga de, de mensen achter de schermen oftewel in de keuken, de laatste jaren meer en meer in de schijnwerpers staan wordt het hoog tijd dat ook de zwarte brigade, het bedie nend personeel, wat meer aandacht ver dient. Om die reden heeft de Alliance Gas- tronomique Néerlandaise een jaarlijks uit te reiken gastvrijheidsprijs in het leven ge roepen. De gasten van de restaurants kun nen gedurende een aantal maanden mid dels een stemformulier kenbaar maken wie volgens hem of haar in aanmerking moet komen voor de prijs. Vragen als wanneer bent u tevreden, wie verdient het om eens in het zonnetje te worden gezet en waar om?, leiden uiteindelijk tot drie genomi neerden. Iedere medewerker in de bedie ning - van hoog tot laag - kan voor de prijs in aanmerking komen. Om de verkiezing zo eerlijk mogelijk te houden is er een modus bedacht (een soort gewogen systeem geba seerd op het aantal stoelen per restaurant) waardoor medewerkers van kleine restau rants evenveel kans maken als collega's van grote bedrijven. In totaal zijn er het afgelo pen jaar ruim zeshonderd kaartjes retour ontvangen. En al zeg ik het zelf, best een aardige response voor zo'n eerste jaar. Alle inzendingen zijn door het Alliance-bestuur grondig bekeken en in kaart gebracht. Daaruit zijn drie kandidaten naar voren ge komen. Dat zijn Hubert Lindelauf van Prin ses Juliana in Valkenburg, Joey Soplantilla van Het Groot Paradys in Middelburg en onze eigen Peter Bruins. Tot uiteindelijke winnaar van de Alliance Gastvrijheidsprijs 1999 is Joey Soplantilla uitgeroepen. Verge leken met Hubert Lindelauf en Peter Bruins, die beiden hun sporen al ruim schoots hebben verdiend, is Joey nog een betrekkelijke nieuwkomer. Hij is pas 25 jaar en de opmerkingen van de gasten als 'hij heeft ons hart gestolen', 'geen vraag teveel, geen moeite te groot' en 'door zijn jeugdige enthousiasme en kennis van zaken een be lofte voor de toekomst', lijken hem op het lijf geschreven. De populaire gastheer Rik Felderhof, de man die het zijn tv-gasten op alle mogelijke fronten naar de zin maakt, reikte afgelopen week tijdens een feestelijke bijeenkomst de prijs uit. Persoonlijk ben ik een groot voorstander van deze gastvrij heidsprijs. Ik zou het nog leuker vinden als het volgend jaar tot een landelijk initiatief uitgroeit en niet alleen beperkt blijft tot de Alliance-restaurants. De zwarte brigade in zijn algemeenheid verdient deze extra di mensie. JOHN BEEREN eigenaar van de Bok kedoorns, een met twee Michelin-ster- ren gedecoreerd res taurant in de duinen van Bloemendaal. Het was maar een klein berichtje, dat slechts een enkele krant haalde. Een van de producten van het Franse kaashuis Fromagerie d'Epoisses bleek enkele weken geleden besmet met de bacterie Listeria. Voor de Stichting Importeurs Buitenlandse Kaas reden om haar afnemers te adviseren alle Epoisses-kaasjes uit de handel te ne men. „Misschien was dat wat overdreven", zegt stichtingsvoorzitter Ton Men ken. „Wellicht hadden we kunnen volstaan met het uit de markt nemen van dat ene product. Maar we wilden geen enkel risico nemen. Bovendien kijken de meeste consumenten niet naar merknamen. Voor hen zijn alle Epoisses gelijk." Ook zonder de maatregel zou de kans op landgenoten met voedselvergifti ging - of nog erger - reuze zijn mee gevallen: na de oproep kwamen zo'n dertig kaasjes terug. Het aantal Ne derlanders dat zich zo nu en dan een stukje Epoisses veroorlooft is sowieso beperkt. Menken schat „dat 98 pro cent van de Nederlanders nog nooit van het kaqsje heeft gehoord. En dan ben ik nog aan de voorzichtige kant." Jaarlijks worden hier tussen de twin tigduizend en dertigduizend kaasjes afgezet van 250 gram elk. Dat kan be ter. vindt Menken, die de smaak van Epoisses typeert als 'vrij pittig en uit gesproken'. Napoleon was er dol op, zo wordt be weerd. Het liefst dronk de kleine kei zer er een rode wijn bij uit dezelfde streek. Het oranje- tot roodgewassen korstkaasje moet al eeuwen geleden voor het eerst gemaakt zijn door cis terciënzer monniken die in het on herbergzame Citeaux, een streek in Bourgondië, hun eerste klooster stichtten. Napoleon moet er geen weet van hebben gehad dat de cisterciënzer monniken meesters waren in de fa bricage van zijn favoriete kaasje. Want hoe anders is het te verklaren dat het klooster in Citeaux in 1790, tijdens de Franse Revolutie, werd op geheven? De opheffing betekende echter niet dat de Franse veldheer verstoken bleef van zijn geliefde kaas jes. De bereiding ervan was toen al lang ter hand genomen door een aantal kleine boerderijen in de Cote d'Oiy de streek rond Epoisses, het plaatsje waaraan de kaas haar naam te danken heeft. Tot in het begin van deze eeuw waren de Epoisses de Bourgogne populair, maar in de jaren tussen beide wereld oorlogen kwam de klad erin. Voor de boeren was het kennelijk lonender andere producten te bereiden. In 1956 nam M.-Berthaut, een kleine kaasmaker in Epoisses, de productie ervan opnieuw ter hand. Inmiddels zijn in de Cöte d'Or een kleine dertig producenten van dit rauwmelkse, sterk geurende schimmelkaasje. Epoisses wordt het hele jaar door ge maakt uit een mengsel van goed ger koelde avondmelk en verse ochtend- melk. Rijping van de kaas duurt ten minste vier weken. Zodra de schim mel zich gaat ontwikkelen, wordt de kaas een- tot driemaal per week ge wassen. Eerst met pekelwater, later met water waaraan steeds meer marc is toege voegd. Dit is een sterke drank, verkre gen door destillatie van druivenpitten Epoisses kaasjes terug van even weg geweest Het liefst dronk de kleine kei zer er een rode wijn bij uit dezelfde streek. foto anp en -schillen. Door het wassen krijgt de kaas de karakteristiek gekleurde kost. Hoe langer de rijping, hoe roder de kleur. Dat deze kaassoort niet zo bekend is in ons land is niet zo verwonderlijk. Het aantal in Frankrijk geproduceer de kazen wordt tenslotte geschat op ruim vierhonderd. Toch is de Epois ses de Bourgogne een van slechts 27 koemelkkazen met het kwaliteitsken merk AOC: Appellation d'Origine Contrölée. Dat houdt in dat de productie aan strenge voorwaarden is gebonden. Zo moet de verdikking van de melk ge durende zestien uren vooral door melkzuur geschieden. Verder moet de wrongel grof gesneden zijn. Hij mag niet worden gebroken. Na uit lekken moet de kaas met droog zout worden gezouten. Gerechten waarin Epoisses is verwerkt zijn kennelijk dun gezaaid. 'La Tarte a l'Epoisses' was het enige dat ik kon vinden. Epoisses is vooral geschikt voor op het kaasplateau. Drink er dan een stevige, rode Bourgogne bij. Zoals een Chateauneuf-du-Pape. Begin met het maken van de pastei. Zeef de bloem boven een kom en voeg de zout, het eigeel, het water en de boter in stukjes toe. Snijd de boter met twee messen door de bloem en kneed er met koele hand een mooie deegbal van. Doe het deeg in plasticfolie en laat het een half uur rusten in de koelkast. Voor de vulling de eieren en de dikke room loskloppen. Dan de kaas, in kleine stukjes gesneden appel en ham toevoegen. Breng op smaak met zout, peper en een snufje nootmuskaat. Bekleed de bodem en de wanden van een taartvorm (diameter 26 centimeter) met het deeg. Vul de taart met het kaasmengsel. Zet de taart gedu rende een half uur in een voorverwarmde oven van 180 graden. Warm serveren. (voorgerecht zes personen) Voor de pastei 250 gram bloem, 125 gram boter, 1 eigeel, 5 gram zout, 5 cl water Voor de vulling: 1 Epoisseskaasje (250 gram), fijngemaakt, 50 cl dikke room, 3 eieren, 1 appel, 100 gram (blanke) hamzout, nootmuskaat.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11