Triatleet Royce Kortekaas denkt nu al aan Athene 2004 Rick Verhaar ziet meer balans in zijn elftal 'Ik ben fysiek en mentaal sterker' Hoe gaat het met Yvonne van Dorp De ongekende biuc.' Y?n Ajax (L) Hoe gaat het met Frits de Jongh Zonder een dosis gezonde ambitie kan geen topsport worden bedreven. Ook triatleet Royce Kortekaas schaart zich achter deze stelling. De Lisserbroeker (22) weet daarom precies waarvoor hij traint: de Olympische Spe len van 2004. Kortekaas wil de vaderlandse driekleur in Athene verdedigen over 1500 meter zwemmen, 40 kilo meter fietsen en 10 kilometer hardlopen. Als het aan het talent Kortekaas ligt, blijft het niet bij een 'sterk motive rende droom' LISSERBROEK MARC VAN DERJAGT Koud terug van het zonovergo ten Lanzarote is Kortekaas er van overtuigd dat hij is ge groeid. Sterker in fysiek opzicht, maar zeker ook mentaal. Hij heeft op beide terreinen bewust voor een andere aanpak geko zen. Waar voorheen angst om te falen de boventoon voerde, overheerst nu de zelfbeheer sing. Kortekaas: „Dat heb ik al- leemaal te danken aan mijn trainer en coach Henk Stam. Ik ga nu zo'n vijf jaar met hem om en we zeggen alles open en eer- lijk tegen elkaar. Hij heeft me 2 geleerd te relativeren en stress te verminderen door op een heel andere manier met resul taten om te gaan. Ik kon een hele week down zijn, omdat het niet zo was gegaan, zoals ik het vooraf in mijn hoofd had. Nu ben ik veel meer relaxed.'' De trainingsvorm heeft Kor tekaas radicaal aangepast. Door zich aan te sluiten bij de triath- lontrainingsgroep 'de Bollen streek' in Lisse en een paar keer per week te trainen met colle ga-triatleet Casper van den Burgh. De Leidenaar van AA Drink/Gazelle staat bekend om zijn zwemkwaliteiten, het on derdeel waarop Kortekaas in het verleden beslissende minu ten liet liggen. „We discussiëren veel over de triathlonsport en werken met name tempotrai ningen af. Ik weet niet of ik het mag zeggen, maar Casper wil dit jaar winnen in Stein. Samen trainen werkt motiverend. Hij is voor mij een ideale sparring partner. Maar vooral Stam heeft ervoor gezorgd, dat het eerste onderdeel beter zal verlopen. Hij heeft weinig ervaring in de triathlonsport, maar is bad meester en zwemleraar. Als oud-bondscoach van de junio ren weet hij veel van zwemte- chniek. We hebben de grote fouten eruit gehaald. Ik stak mijn handen niet goed in het water, gebruikte mijn ellebogen verkeerd en haalde mijn armen niet ver genoeg door. Daarnaast kreeg de aanpak een professioneler gehalte. Lo- chemer Stam zorgde voor lac- taat(melkzuur)testen en liet in het zwembad van Aalsmeer on derwateropnamen maken om een doortimmerde analyse te kunnen maken. Ook qua finan ciële ondersteuning gaat het Kortekaas voor de wind. Het grootste bouwbedrijf in de Bol lenstreek Valk/Interierbouw BV, gevestigd in zijn woon plaats, deed een greep in de geldlade. De Lisserbroeker, eer stejaars student fysiotherapie aan de Leidse Hogeschool, mocht een kostenplaatje maken voor het seizoen 1999. „En dat werd ingewilligd. Zo was ik in staat om volledig verzorgd te trainen op Lanzarote. Daar heb ik naast een potje pool met Gianni Romme in twee weken tijd 700 kilometer gefietst, 60 ki lometer gezwommen en 140 ki lometer gelopen. Veelal duur- trainingen, om maar omvang te kweken. De echte harde trai ningen komen later, want ik wil niet zo vroeg in vorm zijn als vorig jaar." Bang voor nieuwe gezichten, die dit jaar uit het niets opdui ken, is Kortekaas niet. Volgens de oud ClOS-student is zoiets nog wel mogelijk bij de junio ren, maar niet meer in het top- veld van de senioren. „Je begint normaliter helemaal onderaan de trap. Ik ben relatief be schouwd pas kort met de sport bezig en kan me ook nog niet aan de besten spiegelen. De huidige toppers zijn al heel lang bezig. In mijn sport geldt bij uitstek, dat je alleen maar ver kan komen door veel wedstrij den te draaien en de juiste mensen om je heen te hebben. Wil je vandaag de dag goed zijn, dan moet je bovendien op alle onderdelen uitstekend uit de voeten kunnen. Voorheen was het nog wel zo, dat iemand die uitblonk met zwemmen goede kansen maakte. Dat is voorgoed verleden tijd. De huidige situa tie is precies wat me in deze sport aanspreekt; beheersing van de combinatie." Kortekaas ziet voor zichzelf een sportieve toekomst wegge legd, maar hij vreest voor het blijven bestaan van de triath lonsport in Nederland. „Het zou logisch zijn als het een lang leven beschoren was, omdat zwemmen, fietsen en hardlo pen in onze sportcultuur pas sen. Maar ik ben bang dat het een aflopende zaak is, omdat er steeds meer regionale wedstrij den verdwijnen. Het is bij uit stek een sport waar je enorm veel tijd in moet steken. Dat kan alleen met behulp van sponsors. Maar die komen pas opdagen als er voldoende be langstelling is. Mensen interes seren zich ervoor als het om grote bedragen gaat en dat geldt ook voor een aantal triat leten. Het prijzengeld is wel iets omhoog gegaan. Winst in het elitecircuit levert nu zo'n 5000 gulden. Dat is geen kleingeld. Maar voor een zege in een bondswedstrijd vang je slechts een zakcentje. Een heleboel mensen kennen de sport niet goed genoeg. Dat mag de bond zich aantrekken, want van daaruit moet de triathlonsport meer worden gepromoot. Als triatleet moet je zo goed zien te worden, dat de bond niet om je heen kan. Pas dan kun je eigen lijk met resultaat wat over be leidszaken zeggen." Kortekaas won vorig jaar een wedstrijd in Noordwijkerhout en werd tweede in de triathlon (olympische afstand 1: één kilo meter zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen) in Huizen. Het doel van Korte kaas voor 1999 is een plaats bij de eerste vijftien op het Neder lands kampioenschap, dat op 17 juli in Holten wordt gehou den. Na een vijftal run-bike-run-wedstrijden neemt hij in de aanloop deel aan triathlons over olympische afstand in het Belgische Geel, Zundert, Nuenen, Noordwijker hout en Stein, dat de interna tionale ETU probeert te over tuigen om het EK Olympische Afstand voor het jaar 2000 aan het Limburgse dorp toe te ken nen. „Ik heb nu nog voldoende concurrenten, zoals Ralph Zee- tsen en Raymond Lotz. Maar dat wordt anders. Ik denk dat er na Sydney een hoop sterke tri atleten stoppen. Jan van der Marei (vorig jaar drievoudig na tionaal kampioen, red.) stopt in elk geval. Over een jaar of vier wil ik aan de top staan. Ik denk net als jongens als Raymond Pet aan Athene 2004." Naam: Yvonne van Dorp Leeftijd: 33 Prestaties: Twaalf keer Nederlands kampioene (7 x 400 meter, 4 x 200 meter, 1 x verspringen), 23 interlands, kwartfinale 400 meter bij de Olym pische Spelen in 1988 in Seoel. Sportvrouw van het jaar in Leiden in 1993. ,Op mijn veertiende ging ik pas op atletiek. Mijn oom was trai ner bij AV Holland, daar ben ik mee gaan doen. Ik kwam in de beginnersgroep en daar werd ik al sel uitgeplukt om met de ge vorderden mee te trainen, het ging echt in sneltreinvaart. Bij de B- en A-jeugd hoorde ik al hij de Nederlandse top. Ik ben in de jeugd ook een keer of veertien Nederlands kampioen geworden." „Als je één keer hebt gewon nen, wil je weer winnen. Na tuurlijk was het ook leuk om buiten te zijn en om te trainen, maar als klein meisje hoorde ik al snel standaard hij de top drie. Het zijn altijd wel de kor tere afstanden geweest. En het verspringen natuurlijk, drie jaar geleden won ik nog brons bij het Nederlands kampioen schap, ik sprong nog bijna zes meter. Mijn zoontje Jari was toen net geboren en ik trainde nog maar drie keer per week in plaats van acht keer. Dat is wel de leukste medaille die ik ge wonnen heb, ik kon gewoon nog meedoen!" De Olympische spelen zijn daar natuurlijk niet mee te ver gelijken. Alleen heh ik niets van Korea gezien, je bent alleen maar bezig met trainen en met je wedstrijd. En het atletiek he- gon vrij laat, dus nadat ik was uitgeschakeld kon ik eigenlijk meteen naar huis. Ik heb daar wel mijn persoonlijk record ge lopen op de 400: 52.86. Het na tionaal record was toen nèt on der de 52 seconden. Ik ging mee als reserve op de 4x100 en mocht daardoor de 400 meter lopen. Ik hoorde dat Nellie Co- oman het jammer vond dat ik niet aan de estafette meedeed, want het wisselen op de trai ningen liep lekker en ik liep de 100 iets sneller dan Marjan Oly- slager. Maar het scheelde geen halve seconde, en het is natuur lijk moeilijk om het team dat de limiet gelopen heeft uit elkaar te halen." „Intussen is er weer een zoontje bij, Floris is nu net één jaar. Maar toch train ik nog drie keer per week. Vooral voor me zelf, ik vind het gewoon nog heel leuk, maar ik merk wel dat ik weer steeds fanatieker word. Na deze winter doortrainen, nog steeds maar drie keer per week, kijk ik hoe het gaat en misschien doe ik dan nog wel aan een paar wedstrijden mee. Niet iedere week en niet te ver van huis, dat niet. Maar als ik nog steeds tegen de zes meter kan springen, dan kan ik mis schien toch weer meedraaien." „I Iet is nu wel een heel ander leven, met twee kinderen en een man. Maar ik zou niet meer anders willen. Later wil ik wel training geven, misschien, maar daar zijn de jongens nu nog te jong voor." Ajax (L), de crickettak van ASC, maakt momenteel een periode van ongekende bloei door. Pakweg tien jaar ge leden zat de club nog in de versukkeling, maar momen teel behoort de vereniging tot de vijf grootsten van Ne derland. De 28-jarige Rick Verhaar maakte de opgang van dichtbij mee en is nu van plan zijn schouders te zet ten onder het enige wat nog ontbreekt. „Het zou voor zo'n club toch aardig zijn als het eerste op een aanspre kend niveau speelt." OECSTGEEST/LEIDEN LOMAN LEEFMANS Promotie van de overgangs naar de eerste klasse (het op een na hoogste niveau) staat voor komende zomer dus hoog op het verlanglijstje. Het huidi ge elftal is op het vertrek van wicketkeeper Rutger Slagter en de terugkeer van spinbowler Thomas Milde na, nauwelijks veranderd. Na de tweede plaats van vorig seizoen („waarin we de uiteindelijke kampioen twee keer vet versloegen"), is een plek in de top-3 volgens Ver haar nog een voorzichtige voor spelling. De hoofdmacht is vol gens de allrounder nu ook meer in balans. „We hebben de taak verdeling omgegooid. Ik stond vaak op de voorgrohd door het feit dat ik als bowler de meeste. wickets pakte en bij het batten de meeste runs scoorde. Cricket is nu eenmaal een sport waar je als individu kan uitblinken. Bij voetbal kan je twee man op een goede spits zetten, bij cricket is iets vergelijkbaars niet mogelijk. Nu is het zo dat ik in de batting line-up (slagvolgorde, red.) naar achteren ben geschoven. Dat maakt plaats voor jongens die voornamelijk sterk zijn in batten. Verder hebben we de wat meer ervaren jongens aan de 'zwakkeren' gekoppeld. Dat bedoel ik met meer balans in het elftal.' Dat Verhaar, iemand die al tijd ontstellend graag wil pres teren, zich in het teambelang een beetje wegcijfert, zegt een boel over de ambities voor de komende maanden. Sport heeft in het leven van de Oegstgees- tenaar altijd een voorname plaats ingenomen. „Ik heb echt alles gedaan en meestal op een behoolijk niveau. Tussen mijn elfde en zestiende jaar woonde ik in Nieuw Zeeland en daar heb ik in het districtsteam atle tiek gezeten en in het high school volleybal- en voetbal team. Zes dagen, zes sporten. Terug in Nederland werd hij lid van ASC. Nog altijd gaat hij bij die club door als de laatste die zowel bij de voetbal- als cric kettak het eerste elftal haalde. De bouwkundig-ingenieur liet uiteindelijk het voetbal varen en hij hield rugby na een korte periode bij DIOK eveneens voor gezien. Het voor velen ondoor grondelijke cricket bleek zijn grootste liefde. Bij Ajax, nationaal kampioen in 1897, volgden de laatste jaren pieken en dalen elkaar in hoog tempo op. Na een degradatie in 1993 volgden drie promoties op rij, daarna opnieuw een degra datie om vorige zomer met een tweede plaats in de overgangs klasse eindelijk eens een 'rusti ge' klassering neer te zetten. In die periode zag Verhaar zijn cluppie groeien. „Aanwas van uit de Engelstalige gemeen schap hebben we altijd wel ge had, maar ook steeds meer voetballers van ASC komen kij ken en veel 'oudere jongeren' die geïnteresseerd zijn door de BBC of op een andere manier een fascinatie voor cricket heb ben gekregen, worden lid. Dat kón nu ook veel makkelijker omdat we met vijf elftallen en een veteranenteam op alle ni- veau's uitkomen. Op mijn ze ventiende debuteerde ik in het eerste. Dat lijkt heel wat, maar we hadden toen maar twee teams.' Momenteel zit Ajax wat ruim te betreft aan haar plafond. De twee velden pitchesworden voornamelijk gebruikt door hockeyclub LOHC en zitten in de zomermaanden, zowel als in de weekeinden en op doorde weekse avonden bomvol met wedstrijden, trainingen en be speling door gastclubs LSCC, Heineken en Estec. Angst dat er na vette ook weer magere jaren zullen aanbreken heeft Verhaar niet. „De basis steekt nu goed in elkaar. Er is jeugd, een goed Rick Verhaar: Je moet op een gezonde manier met het spelletje omgaan". draaiend bestuur, een eigen clubhuis - wat geweldig heeft geholpen - en je ziet dat als het eenmaal loopt, er ook steeds meer vrijwilligers zich opwer pen. Veel van de successen die Ajax de laatste seizoenen be leefde, worden binnen de ver eniging toegeschreven aan To ny Opatha, de voormalige, uit Sri Lanka afkomstige coach, die na erelid te zijn geworden van ASC momenteel voor de cric ketbond verschillende techni sche functies vervult. Verhaar is één van de weinigen die Tony Opatha niet zo nadrukkelijk op een voetstuk plaatst. „Natuur lijk heeft hij onmiskenbaar zijn steentje bijgedragen, maar hij was autoritair, weinig flexibel en ik had zijn trainingen op een gegeven moment wel gezien. Ik had het idee dat ik niet verder kwam. Met de huidige trainer, Lantra I'crnando, ligt dat an ders. Hij luistert meer. Een trai ner moet er in eerste instantie zijn voor de hele club. Niet zo als bij enkele vereningingen het geval is, iemand voor veel geld uit pakweg Australië aantrek ken die vooral een versterking van het eerste elftal is. Lantra is dat toevallig bij ons wel, maar daar gaat het niet om. Je moet op een gezonde manier met het spelletje omgaan en bij Ajax doen we dat." Naam: Frits de Jongh Leeftijd: 48 Prestaties: 27 jaar in het eerste elftal van Ajax, waaronder drie jaar in de eerste klasse. 819 wickets met een gemiddelde van 11.36, beste bowling- cijfers: 8 voor 5. Tevens 3049 runs en 100 catches. „Vanaf mijn vijftiende speelde ik in het eerste team van Ajax. De controle van mijn bowlen was mijn sterke punt, ik kon de bal iedere keer op de spot krij gen. En als hij dan ook nog be weegt in de lucht of van de naad, dan is dat heel moeilijk te bespelen. In mijn drie topjaren pakte ik 100 wickets. Beste cij fers 8-5, dat wist ik niet eens meer, laat staan tegen wie dat was. Maar helaas hen ik nu al een tijdje geblesseerd aan mijn schouder, waardoor ik zal moe ten stoppen met iedere week spelen. Dat betekent natuurlijk niet dat de band met de club verdwijnt, ik blijf beschikbaar om de jeugd te helpen. Mijn zoontje Frederik-Jan is zeven jaar en hij is vorig jaar begon nen met cricket, een extra re den om me daarvoor in te blij ven zetten. Misschien gaat mijn dochter Lili-Anne (9 jaar) ook wel meedoen. Ik heb twee coa ching-diploma's, toen ik 17 was haalde ik Youth Coaching en een paar jaar later Advanced. Daar ben ik altijd trots op ge weest, ik moest twee weken naar Engeland voor die cursus en ik ben nog steeds een van de weinigen in Nederland die dat diploma op zak hebben." „Mijn schouderblessure komt duidelijk door overbelasting, door het vele bowlen dat ik ge daan heb. Als ik sport, dan wil ik dat zo goed mogelijk doen, alles uit de kast gooien en me lekker voelen. Als ik mijn groot ste liefhebberij niet meer zon der pijn kan uitoefenen, dan moet ik andere manieren zoe ken om bezig te blijven. Niet dat ik nooit meer zal spelen hoor, maar iedere week zit er niet meer in. Ik wil wat andere dingen doen, Nederland eens vanaf het water bekijken, vanaf een boot. En ik ben weer gaan voetballen, bij 'good old' ASC in het achtste, het veteranenteam. Daar ben ik, tegelijk met cric ket, ook met voetbal begonnen. Nu speel ik op het meddcnveld, ik heh nog een redelijke condi tie en die houd ik zo op peil. Sinds 1958 heb ik vrijwel onaf gebroken gecricket, daar komt dus nu een eind aan. Maar de band met de club. die blijft."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 32