Leidsch Dagblad 21 oris Jeltsin: ^middeling Drdt succes Serviërs executeren vijf Albanese leiders Vliegtuigen hoger over Leidse regio Verbijstering over vrijspraak Urka Iers lappen regels ïeu aan hun laars' Protest in Belgrado CAO-gesprekken bij Hoogovens lopen stuk Waarschuwing: aanslagen tankstations TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 PREK VAN DE DAG Economie Cultuur en Kunst Dick Verkijk komt nooit meer helemaal los van Joegoslavië VNU maakt zich op voor mindere tijden Laatste hand aan 'Dageraad van de moderne kunst' Sport Kaartverkoop Euro 2000 begonnen AP-AFP-Rtr inflict waar haat de boven st, werd de etnisch-Albane- ;S Fehmi Agani beschouwd :m van de rede. De NAVO gisteren bekend dat Agani is geëxecuteerd door Servi- epen in Kosovo, ier andere prominente Alba- erden geëxecuteerd. Volgens zijn de mannen vermoord de begrafenis hadden bijge- ran de advocaat Bajram Kel- mendi. Deze bekende raadsman werd woensdag met zijn twee zonen doodgeschoten door Servische agen ten. Hun lijken werden op straat ge gooid. Een van de slachtoffers is de hoofdredacteur van de belangrijkste Albanese krant Koha Ditore. Baton Haxhiu. Ibrahim Rugova houdt zich volgens de NAVO schuil. Het huis van de gematigde Albanese leider is in brand gestoken. Agani, een 66-jarige hoogleraar so ciologie, maakte deel uit van de et- nisch-Albanese delegatie bij de vre desonderhandelingen in Frankrijk. Hij werkte lange tijd als onderhande laar voor de gematigde leider Ibra him Rugova. De partij van Rugova, de Democratische Liga van Kosovo, werd mede door Agani opgericht. Afgelopen november was Agani de eerste etnisch-Albanese leider die publiekelijk het plan opperde om een vredesvoorstel te aanvaarden dat niet zou voorzien in de verlangde onafhankelijkheid van Kosovo. Bo vendien ondertekende hij vorig jaar een akkoord met de Serviërs voor de terugkeer van etnisch-Albanese stu denten en docenten naar staatsscho len. Die terugkeer zou in september zijn beslag moeten krijgen. De standpunten van Agani werden uiteindelijk overgenomen door het rechtlijnige Kosovo Bevrijdingsleger (U£K), zo bleek toen de delegatie van Kosovaarse Albanezen het ak koord van Rambouillet onderteken de. In het voorstel dat daar ter tafel lag kregen de Kosovaren slechts een autonome status toegekend. De Joe goslavische president Milosevic ver wierp het voorstel echter, waarop het conflict escaleerde tot de lucht aanvallen die de NAVO vorige week inzette. In een interview dat Agani in okto ber gaf, benadrukte hij dat het con flict in Kosovo maar op een manier kan worden opgelost: door onafhan kelijkheid van Servië. „We kunnen onszelf niet losmaken", zei Agani toen. „Maar we zijn in staat Servië voortdurend in een crisissituatie te houden." Agani was getrouwd en had twee kinderen. Ondanks de Servische gruwelda den heeft het UQK gisteren alle et- nisch-Albanezen opgeroepen 'de dorpen niet te verlaten en terug te keren naar KosovoDat staat in een communiqué dat werd voorgelezen door een naar Albanië gevlucht lid van het UQK. „U moet niet vertrek ken en uw vaderland niet verlaten. Uw leven en uw toekomst zijn daar ginds, in Kosovo", aldus het com muniqué. gaat door met aanvallen sche president Jeltsin verwacht dat de Russische 71 lingspoging in de Kosovo-crisis vruchten zal af- IHij heeft dat vanmorgen in zijn jaarlijkse toe- t beide huizen van het parlement gezegd. RNP-CPD erde ernstige kritiek ^O-bombardementen avië, maar herhaalde ld niet betrokken zal :en eventuele Balkan- zal alles doen om zo lijk een einde te ma- jvji e gewapende acties", Russische president, in de Servische pro- iovo kan volgens Jel- a bezworen worden )ekij zorgvuldig afgemeten ei giet gebruik van bruut slijp, dt niet tot een oplos zijn de Russische rimakov en diens mi- defensie en buiten- leen, Sergejev en Belgrado om met de iche president Milo- lan praten. Primakov j zich ten doel heeft e NAVO-bombarde- doen stoppen. Direct met Milosevic heeft reist hij naar Duits- ankrijk voor overleg, rvische hoofdstad is al de Oekraïense minister van buitenlandse zaken, eveneens met het doel te bemiddelen. Ook NAVO-partner Grieken land liet gisteren weten klaar te zijn om te bemiddelen. NAVO - gevechtsvliegtuigen bombardeerden gisteren op nieuw mobiele Servische een heden in Kosovo en werden van Amerikaanse schepen in de Adriatische Zee kruisraketten afgevuurd. De Servische staats televisie toonde beelden van een uitslaande brand in het centrum van de Kosovaarse hoofdstad Pristina, die door NAVO-raketten op een politie kazerne zou zijn veroorzaakt. In Belgrado herhaalde de Ser vische regering .de beschuldi ging dat de NAVO met de aan- valsactie het internationale recht schendt en weerloze, on schuldige burgers treft. Er zou al voor 600 miljoen gulden schade*zijn toegebracht. De Tweede Kamer wil (het liefst vandaag nog) een spoed debat over de vluchtelingen uit Kosovo en de oorlog met Ser- rhout/lisse in van de Hoogeveen- n Noordwij kerhout is carbendazim aange- concentratie van het mettingsmiddel is d maal zo hoog als i. Volgens het Hoog- ichap van Rijnland loordat een deel van in de Noordwijker- ilder welbewust de [Is aan zijn laars lapt. heeft inmiddels alle Ivan land in de polder gte gesteld van de ge lde vervuiling. Het [ns het schap om 130 |tters onder wie een telers. Volgens P. Hoogervorst d gaat het niet om maar om het wel- 'ertreden van de re- 1995 is namelijk een 'enant tussen de 'aterschappen en de bloembollensector van kracht waarin afspraken zijn gemaakt over het gebruik van het bollen- ontsmettingsmiddel. Daarin staat onder andere dat het ont smettingsmiddel alleen in afge sloten ruimten mag worden ge bruikt en niet op het land. Hoogervorst vermoedt dat veel telers dat nu nog wel gewoon doen. De telers hebben van Rijn land te horen gekregen dat boe tes onafwendbaar zijn. Hoe hoog die boetes kunnen wor den, hangt af van het openbaar ministerie die uiteindelijk de hoogte ervan moet vaststellen. Carbendazim is een bestrij dingsmiddel tegen schimmel en wordt bij het ontsmetten van bollen in de winter ge bruikt. Een hoge concentratie tast een gevarieerd ecosysteem aan, zodat kleine organismen, zoals larven, het loodje leggen. In de loop van het voorjaar en de zomer wordt het middel weer afgebroken. 1 KK31 WEI >9 ndige bijlage met uitgaansinformatie belgrado Tijdens een popconcert in Belgrado demonstreren bezoekers tegen de bombardementen van de NAVO. In het centrum van de stad vinden dagelijks openluchtconcerten plaats, terwijl de aanvallen op de stad gewoon doorgaan. Commissie Geluidhinder Schiphol: amsterdam/anp annet van aarsen caroline van overbeeke De Commissie Geluidhinder Schiphol (CGS) wil dat vliegtui gen langer op grote hoogte blij ven voordat zij de landing in zetten. De commissie heeft daar gisteren in een brief aan minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat op aange drongen. Het CGS denkt dat de geluidsoverlast in de omgeving van Schiphol door deze maatre gel afneemt. Volgens de commissie dalen vliegtuigen soms op meer dan twintig kilometer afstand al tot de minimumhoogte van twee duizend voet, ongeveer 600 tot 650 meter. „Dit gebied beslaat de hele Bollenstreek en Haar lem", aldus een woordvoerster van de commissie. In 1998 kwam 34 procent van de 48.500 individuele klachten over ge luidsoverlast uit woonplaatsen die op meer dan twintig kilo meter afstand van Schiphol lig gen. De Sassenheimse wethouder A. Wagemakers (milieu), zelf lid van de Commissie Geluidhin der Schiphol, hoopt dat het ad vies snel wordt uitgevoerd- .„Toen in 1996 de nieuwe uit vliegroutes bekend werden ge maakt, hebben we tot aan de rotterdam/haarlem Carlo noveen De directie van oliemaatschappij British Petro leum (BP) heeft al zijn Nederlandse pomphou ders gewaarschuwd voor een mogelijke aan slag door Servische extremisten. Volgens BP- woordvoerster J. Poldervaart is de waarschu wing eind vorige week uitgegaan, op advies van het ministerie van binnenlandse zaken. Het ministerie wilde vanmorgen geen commentaar geven. Andere olieproducenten, zoals Shell en Esso, willen niet zeggen of ook zij hun pomphouders hebben gevraagd extra alert te zijn op een aanslag. velsen-noord ronald frisart De CAO-onderhandelingen bij Hoogovens zijn vannacht stuk gelopen. Acties in de tweede helft van april zijn daarmee on vermijdelijk geworden. Op de eerste vergadering van FNV Bondgenoten stemden vanoch tend alle 208 aanwezige leden voor instelling van een actieco mité. De onderhandelaars van de Bedrijvenbond CNV en De Unie raadplegen hun achterban donderdag. Vooral het ouderenbeleid leidde tot het afbreken van de onderhandelingen. De bonden eisen prepensioen met zestig jaar voor iedereen. Hoogovens noemt dat 'volledig onverant woord'. Het zou leiden tot 'een explosieve kostenstijging van enkele honderden miljoenen guldens'. Ook op andere punten bleef toenadering uit. Zo willen de bonden een eenjarige CAO met een loonsverhoging van 3,5 procent. Hoogovens, dat vast houdt aan een tweejarige CAO, verhoogde gisteren het bod: 2,6 procent erbij op 1 april dit jaar, nog eens 2,6 procent op 1 april volgend jaar plus volgend jaar een eenmalige uitkering van 0,4 procent. Struikelblokken waren verder de lengte van de werkweek van de kantoordienst en de voor waarden waaronder de Algeme ne Werkplaats behouden blijft. Daar werken en revalideren (ten dele) arbeidsongeschikten. Vandaag raadpleegt het be- drijfsgroepbestuur van de grootste bond bij Hoogovens, FNV Bondgenoten, de leden. Dat gebeurt op drie bijeenkom sten. Het bestuur wil de directie een ultimatum stellen, een ac tiecomité vormen en het over leg in de ondernemingsraden opschorten. Op de eerste verga dering steunden de leden dat standpunt vanochtend una niem. Voor 13 april staat een vergadering op de agenda waar definitief tot acties kan worden besloten. Gratis juridisch advies lijdens hel inloopspreekuur van Hengst Advocaten Iedere woensdagavond van Iuur lol 20.30 uur aan de Rijnslraal 37 Ie Katwijk Mable Palmer Een ziekenhuis is een plaats waar je midden in de nacht wordt gewekt om een slaap pil in te nemen. Raad van State bezwaar ge maakt. Tegelijkertijd zijn we met piloten aan tafel gaan zit ten voor mogelijke oplossingen. Deze optie, hoger aanvliegen, kwam er toen al uit", zegt ze. Sassenheim heeft sinds de nieuwe uitvliegroutes substan tieel meer overlast van vliegtui gen. In plaats van één uitvlieg route, lopen er nu drie vlak langs het dorp. Milieu-wethou der A. Pechtold van Leiden rea geert terughoudend. „Elke ver betering ten opzichte van de huidige situatie is meegeno men. Maar ik heb wel een kriti sche kanttekening: als dit hoger vliegen voor Schiphol een vrij brief is voor méér vliegtuigen, dan komen we van de regen in de drup." Volgens een woordvoerster van Schiphol is hoger aanvlie gen maar één van de maatrege len, die momenteel worden on derzocht om de geluidhinder te verminderen. „Als Schiphol zijn we vóór voorstellen, die dat tot gevolg hebben. Maar of hoger aanvliegen écht kan bij alle toe stellen en in de piekuren, weet ik niet." De woordvoerder van Lucht verkeersleiding Nederland was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar." mSf1/max. 7"/18° 7717° 6716° 10% 30% 20% £ssdb? 70% 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina22 VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .18 Gesprek van de Dag2 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport21 T rends/Strips10 Uitgaan - 20 Wonen ledereen een eigen huis en dan ook liefst een huis dat zich onderscheidt van de andere huizen in de straat. Maar hoe moet je je onderscheiden? Kies vooreen andere voordeur! En ook in huis zijn er talrijke mogelijkheden. Wat er allemaal kan is vandaag te lezen in de bijlage Wonen. Brommer weg na klapband leiden eric-jan berendsen Een simpel geval van 'pech on derweg' zette voor een 18-jarige Leidenaar gisteren een keten van rampspoed in gang. De man kreeg met zijn brommer een klapband op de Vrijheids laan en spoedde zich, met ach terlating van zijn voertuig, naar huis om plakspullen te halen. Toen hij bij zijn brommer te rugkwam om de band te plak ken, bleken zijn wielen, zadel, spatborden en carburateur te zijn verdwenen. Om nog te redden wat er te redden viel, toog hij naar een buurman om met diens busje de restanten van zijn bromfiets op te halen. Tevergeefs, want toen hij voor de tweede keer bij zijn brommer kwam,-bleek ook het frame te zijn gestolen. Slechts enkele schroefjes en boutjes herinnerden op de plaats van de klapband nog aan zijn vervoermiddel. HONDERD JAAR DE WERELD OM JE HEEN. Een unieke tweemaandelijkse bijlage. 6 april deel 2: de periode 1917 - 1933. den haag john oomkes „Hoe kan het in Godsnaam ge beuren dat Etienne Urka door het gerechtshof in Amsterdam is vrijgesproken van drugs smokkel, terwijl er zowel bij het grote publiek als in de politiek het sterke vermoeden bestaat dat deze man er alles mee te maken heeft?" Mr. Otto Vos, Tweede Kamerlid namens de WD en destijds deeluitmakend van de IRT-enquêtecommissie, weet zich vandaag spreekbuis van een kamerbreed gevoeld ongenoegen. Voorlopige con clusie: de dertig miljoen gulden die justitie aan de jacht op de vermeende drugsbaron heeft uitgegeven, is verkeerd besteed. Het Amsterdamse hof achtte Urka gisteren schuldig aan be lastingfraude en veroordeelde hem tot anderhalf jaar. Een ge vangenisstraf van zes jaar die de rechtbank in de hoofdstad vorig jaar aan hem uitdeelde wegens drugssmokkel en het leiden van een invloedrijke cri minele organisatie is van de baan. Omdat de verdachte er al een voorarrest van anderhalf jaar heeft opzitten, is hij on middellijk in vrijheid gesteld. Urka's advocaat, mr. Cees Kor- vinus gaat in cassatie bij de Ho ge Raad tegen de belastingfrau de. Aan het Binnenhof wordt de uitspraak gezien als een zeperd voor het Openbaar Ministerie in Haarlem. Nadat het Interre gionaal Rechercheteam Noord- Holland/Utrecht de strijd moest staken en de gegevens uit dat onderzoek terzijde moesten worden geschoven omdat ze langs onrechtmatige weg waren verkregen, werd het Kernteam Randstad Noord en Midden (KRT) 'op Urka gezet'. Kamerlid Vos: „De prioriteits stelling door het Openbaar Mi nisterie bleef echter gericht op de top van de bende. Het lijkt me dat het ministerie van justi tie nu moet constateren dat de strijd tegen drugsbendes een ander accent moet krijgen. Je ontregelt een misdadige organi satie waarschijnlijk effectiever als je drie, vier of meer mensen uit het middenkader aanpakt." De persofficier van het Open baar Ministerie in Haarlem, mr. C. Hemmes-Boender, verklaart dat het Kernteam Randstad Noord en Midden en het OM in Haarlem nu opnieuw 'de kop pen bij elkaar zullen steken'. „We hebben direct na het af sluiten van het onderzoek al ons eigen handelen geëvalu eerd, maar we doen het nu op nieuw. Uiteraard is het OM te leurgesteld over het resultaat van al die jaren werk. Ik wijs er in iedere geval op dat ons on derzoek 'goed en schoon' is verlopen en dat de niet-ontvan kelijkheidsverklaring die Urka's advocaat opwierp terzijde is ge schoven." Pagina 3: Openbaar Ministerie blijft met lege handen achter Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: - Tel: - Plaats: - - (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) Y l Nr. bank/giro:Handtekening:i 1 Bij machtiging tot automatische betaling 1 krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1