Leiden Regio NUON ENW kort leven voorspeld brullen met de Belastingdienst ^achen, gieren, ran der Luit door rlonuta ingelijfd Weer paddenstoelen op Patersbrug Archeologen zoeken sponsor Nieuw jasje grafenisonderneming Van Luit is overgenomen door Apeldoornse uitvaartverzor- en verzekeraar Monuta. Van Luit was de laatste zelfstan- <e begrafenisondernemer in iden nadat Ad Sanctos, Een- ud en Soek vorig jaar werden ergenomen door het Ameri- inse SCI. Volgens bedrijfs- dster M. van Luit zal er Drlopig niets randeren bij onderne- „Onze am blijft op deur staan de kwaliteit jft gewaar- te kunnen garanderen. Zij vree st dat het voor zelfstandige on dernemers op termijn steeds moeilijker zal worden doordat ook steeds meer begraafplaat sen en crematoria in handen komen van de grote concerns. „De toegang tot begraafplaat sen en crematoria zal daardoor voor zelfstandigen mogelijk moeilijker worden." Zoals alle overgenomen uit vaartondernemingen gaat ook Van der Luit verder onder de eigen naam en met 'Het is erg roerig in deze branche )e overname de grootste Leidse begrafe- ondememer is de zoveelste een reeks. „Het is erg roerig deze branche", geeft Van der it toe. „Een paar jaar geleden gen we al de waarschuwing de Amerikanen in aantocht ren. Inmiddels zijn drie van vier Leidse ondernemingen Amerikaanse handen. Iedere land wordt er in de buurt wel onderneming overgeno- ;n. Wij hebben ook gedacht: gaan we zelf doen? Ik denk we het nog wel een paar r zelfstandig vol hadden nnen houden. Maar na veel deen en wegen hebben we eindelijk de stap genomen met Monuta verder te gaan. wilden absoluut geen Ame- aans bedrijf worden." )oor op te gaan in een groter drijf verwacht Van der Luit voortbestaan van het bedrijf eigen personeel. „Het enige wat op dit moment ver andert, is dat mijn vader directeur was en nu sinds gisteren com missaris is. Monuta gaat ervan uit dat het niet slim is om een naam te veranderen wanneer die in de regio goed bekend staat. Ze willen juist profiteren van de gevestigde reputatie. Maar hoeveel jaar dat duurt, kan ik natuurlijk niet zeggen. Van der Luit bestaat sinds 1935 en is met ongeveer 900 uitvaarten per jaar de grootste uitvaartonderneming in de Leidse regio. Het bedrijf heeft vestigingen in Leiden, Wasse naar en Oegstgeest en heeft in die plaatsen een marktaandeel van rond de vijftig procent. Monuta heeft inmiddels meer dan zeventig uitvaartcentra in het land en verzorgt jaarlijks ruim 12.000 uitvaarten. Zo'n 750.000 mensen hebben bij Monuta een uitvaartverzekering afgesloten. Student bekent brandstichting eric-jan 8erendsen Een 20-jarige student heeft bekend vorige week in de nacht van donderdag op vrij dag brand te hebben gesticht in een gang van studentenflat De Pelikaanhof. De man, die toen een verwarde indruk maakte, werd diezelfde nacht nog door de politie aange houden. Hij blijft voorlopig in hechtenis. De student geeft als reden voor zijn daad een ruzie op met een buurman die op dezelfde verdieping van De Pelikaanhof woont. Die man zou hem al enige tijd het leven hebben zuur ge maakt. De 20-jarige Leidenaar wilde als wraak de man uitro ken door plastic zakken en een rieten mand in brand te steken. Tijdens de brand moesten 30 personen worden geëvacueerd. Twee mensen moesten naar het ziekenhuis omdat ze rook hadden inge ademd. jSDAG 30 MAART 1999971 f wim wegman. 071-5356414. plv -chef herman joustra. 071-5356430 kollege Zuid-Holland rond haag/leiden Leidenaar Arie de Jong wordt PvdA-gedepu- eerde in het nieuwe college van de provincie Zuid-Holland. De Igelopen maanden verving hij al G. Brouwer die een baan in iet bedrijfsleven heeft geaccepteerd. De PvdA telt drie gedepu- eerden. Naast De Jong zijn dat J. Wolf en Edit Hallensleben. oor het CDA nemen Jan Heijkoop, Dirk Dekker en Loes van [uijven-van Leeuwen de honneurs waar. GroenLinks wordt ver- egenwoordigd door Marcel Vissers, SGP/RFF/GPV door Rinus loutman. De gedeputeerden worden in de vergadering van rovinciale staten van 13 april gekozen. fietsendief loopt tegen de lamp (idenGetuigen zagen gistermiddag dat een man aan de Van Ier Werfstraat een damesfiets in de kofferbak van een auto jadde. Het kenteken van de wagen werd genoteerd en aan de iolitie doorgegeven. Die hield daarop een 31-jarige Leidenaar zijn woning aan. De man bekende de fiets te hebben meege- lomen. Hij zei het spuugzat te zijn dat er al enkele fietsen van ijn vrouw waren gestolen. Collega's maken ruzie ■iden Twee werknemers van een bedrijf aan de Le Pooleweg regen het gisteren met elkaar aan de stok. Een 19-jarige man edreigde zijn collega van 16 met een stanleymes. De 16-jarige eelde een kopstoot uit waarop de oudere man reageerde met en haal met het mes in de bovenarm van zijn collega. Deze loest voor behandeling naar het LUMC. Het nieuwe energiebedrijf NUON ENW heeft gisteren de zegen gekregen van de 25 aandeelhouders van de EWR, Daarmee is de fusie tussen NUON (Gelderland en Fries land), ENW (Noord-Holland), Gamog en EWR een feit. De aandeelhouders van de drie fusiepartners hadden reeds ingestemd met de fusie. Directeur H. Feitsma voorspelde in zijn 'afscheidswoorden' overigens dat de nieuwe organisatie 'een kort leven beschoren zal zijn'. „Dat zou nog wel eens korter kunnen duren dan de tien jaar die EWR heeft bestaan." Hij verwacht dat er nóg een partner nodig zal zijn het hoofd boven water te houden op de turbulente energiemarkt. wim koevoet A. Geertsema, die aandeelhou der Leiden vertegenwoordigt, denkt dat Feitsma's voorspel ling uit zal komen. „De energie markt is dermate in beweging dat de schaalgrootte die met deze fusie is bereikt, op de wat langere termijn niet toereikend zal zijn. Zeker na 2007, het jaar waarin de kleinverbruikers zelf bepalen van welk bedrijf ze hun gas, water en elektriciteit be trekken, zal de behoefte aan een grote partner groeien." Geertsema denkt dat NUON ENW dan niet meer ontkomt aan een buitenlandse partner. Veel potentiële Nederlandse partners hebben ook afval en de kabel in hun pakket en NU ON ENW legt zich volledig toe op energie en water. Gas, voor spellen ingewijden, wordt het belangrijkste product voor de nieuwe energiegigant. Van gas kun je immers elektriciteit ma ken; andersom niet. De ver wachting is dan ook dat op ter mijn een gas producerende partner zal worden gezocht. Nu de EWR-gemeenten op grotere afstand zijn gezet van de energievoorziening, groeit de bezorgdheid over het verlie zen van de greep op de tarie ven. Een doemscenario is dat NUON ENW grote bedrijven met stuntprijzen aan zich bindt en het gelag door kleinverbrui kers laat betalen. Volgens de Rijnsburgse afgevaardigde L. Mes moeten dergelijke onge wenste ontwikkelingen worden tegengegaan door de instelling van regionale adviesraden en door de uitgifte van een bijzon der aandeel, 'de golden share'. Directeur Feitsma wees erop dat reeds een verbruikersraad bestaat. Verder zei hij dat het nutskarakter van de EWR in NUON ENW overeind blijft en dat er nadere regelgeving op komst is waardoor de positie van de kleinverbruikers op de energiemarkt sterker wordt. Feitsma sprak op de laatste aandeelhoudersvergadering van EWR van een 'gedenkwaar dige dag'. „Dit is het afscheid van onze zelfstandigheid. Dat stemt ons weemoedig maar een nieuwe horizon gloort." EWR is tien jaar geleden ontstaan uit een aantal, vele tientallen jaren oude bedrijven. De band met de gemeentelijke overheden is altijd, dat wil zeggen ruim 150 jaar, zeer sterk geweest. Deze wordt op de geliberaliseerde energiemarkt een stuk losser. De EWR maakt nu nog maar tien procent uit van de nieuw ontstane energiegigant en de zeggenschap schrompelt na venant ineen. Bovendien krij gen voor iets minder dan de helft ook personen zitting in de Raad van Commissarissen die geen overheden vertegenwoor digen. Nieuwe gevels in huizen Zijl en Vliet door een nieuwe pui. De opknapbeurt kost de wo ningbouwvereniging in totaal vier miljoen gulden. Het groot ste deel van dat geld gaat op aan dè nieuwe gevels. Daar naast krijgen de woningen on der andere nieuwe cv-ketels en mechanische ventilatie. Uit 66 woningen moet asbest worden verwijderd. Zijl en Vliet heeft ervoor gekozen om de werk zaamheden uit te voeren zon der dat daar een huurverhoging tegenover staat. Na een paar maanden van klei nere werkzaamheden, begint deze week aan de Smaragdlaan, Turkooislaan en Saffierstraat het grote werk. De 98 woningen van woningbouwvereniging Zijl en Vliet worden de komende tijd allemaal voorzien van nieu we voor- en achtergevels. De gevels, die bijna volledig uit ko zijn bestaan, worden 's mor gens verwijderd om nog dezelf de dag te worden vervangen Laatste aandeelhoudersvergadering EWR leiden robbert minkhorst Paddenstoelen ontsieren opnieuw de leu ningen van de Patersbrug in Leiden. Dat probleem blijft ook terugkeren zolang de gemeente vasthoudt aan het onbehandelde hout waar de brug over de Witte Singel bij het Doelencomplex van gemaakt is. Wet houder Van Rij laat weten dat de zwammen moeten worden weggehaald. De zwammen zijn ongevaarlijk, zitten al leen wel op 'handhoogte'. Blanke plekken elders in de (diepbruin geverfde) brug her inneren eraan dat het euvel niet nieuw is. Eerdere paddenstoelen zijn al eens wegge sneden. „Dat is het probleem als je hout ge bruikt", zegt PvdA'er T. van Rij. Zeker als er geen geloogd hout is gebruikt, zoals bij de Patersbrug. Dat is hout wat niet in een mi lieu-onvriendelijk bad met een chemische vloeistof heeft gelegen, om het hout te 'ver duurzamen'. Leiden wil niet altijd milieu-onvriendelij ke middelen of producten gebruiken, zegt Van Rij. Overigens gaat niet hij over het be heer van bruggen, meldt hij. maar zijn col lega J. Laurier van Groenlinks. Die was vanmorgen niet bereikbaar voor commen taar. Van Rij was in 1993 wel een van de te genstanders van de komst van een houten brug over de singel. Met de krapste meer derheid besloot de gemeenteraad toen tot de aanschaf van de brug. De WD en een deel van de PvdA en het CDA zagen het bruggetje als 'een overgang van de stedelij ke universiteitsbibliotheek naar de landelij ke Hortus Botanicus'. Het alternatief voor de in elkaar getim merde boomstammetjes was toen een brug van staal en beton. Vervanging was nood zakelijk, omdat de vorige versie versleten was. Leidse archeologen leggen in het noordwesten van Turkije een boerendorp uit de prehistorie bloot. Hun ontdekkingen zijn van belang voor het begrip over de oorsprong van de landbouw in Europa. Maar de vondsten uit de ruïneheuvel Ili- pinar in Anatolië liggen te verstoffen in het Mu seum van Iznik, het vroegere Nicea. Met het oog op de te verwachten stroom van toeristen in het 'heilige' jaar 2000 willen de archeologen daar wat aan doen. Ze zijn op zoek naar een geldschieter. Ilipinar is een van de belangrijkste prehistori sche nederzettingen van Turkije. De heuvel om vat 2,5 hectare, waar vondsten van achtduizend jaar oud zijn gedaan, die vaak nog in uitstekende staat verkeren. Studenten en archeologen van de Leidse universiteit, onder leiding van dr. J.J. Roodenberg, graven hier al twaalf jaar met veel succes. Het Museum van Iznik exposeert de ge vonden huisraad, werktuigen en beenderen. Maar het armlastige museum heeft geen geld om nieuwe vitrines aan te schaffen. Die uitstalkasten zijn nodig, omdat het muse um volgend jaar een grote tentoonstelling met de Leidse vondsten wil inrichten. Dan wordt im mers herdacht dat de christelijke beschaving tweeduizend jaar geleden is ontstaan. Het oude Nicea nam met zijn befaamde concilies, waarin de godsdienstige scheiding tussen oost en west tot stand kwam, een voorname rol in die ontwik keling in. Er worden dan ook veel bezoekers in Iznik/Nicea verwacht. De Leidse archeologen hopen een sponsor voor het museum te vinden. „Het gaat om vijf vi trines van elk drieduizend gulden, samen dus vijftienduizend gulden", aldus onderzoeksleider Roodenberg. „Dat bedrag is zo klein, dat we op diverse subsidiepotjes geen beroep kunnen doen. Dus zoeken we een geldschieter, want Ne derland kan hiermee heel mooi acte de presence geven in het feestjaar." Archeoloog Roodenberg bijt morgen het spits af in de nieuwe rubriek In Onderzoek, die voort aan elke woensdag in het regionale katern van Leidsch Dagblad staat. leiden Eindelijk is het dan zo ver, de Willem de Zwijgerlaan krijgt een nieuw jasje. Van asfalt welte verstaan, want het wegdek verkeerde al een tijd lang in deplorabele staat. Gisteravond en -nacht legden wegwerkers het eerste stukje. Vanavond en morgen maken ze het karwei af. Tij dens de werkzaamheden, tussen acht uur 's avonds en zes uur 's ochtends is steeds één rijbaan voor het verkeer afgesloten. FOTO DICK HOCEWONINC FOTO HENK BOUWMAN met het invullen van zijn pa pieren. Een schriftelijke beves tiging volgde. Op dat kaartje stond dat hij zich aan de ach terzijdevan het Belastingkan toor moest melden. Op tien maart ging Hariot alvast pools hoogte nemen omdat hij een week later geen tijd wilde ver liezen met het zoeken naar de voor hem onbekende ingang. Aan de achterkant bleken stevi ge hekken te staan met daarop bordjes verboden toegang. En als klap op de vuurpijl hing er ook nog een bord met de tekst dat bezoekers naar de voorzijde verwees. Aan de balie meldde Hariot deze vreemde gang van zaken. Het daar aanwezige per soneel voelde met zijn puzzel- tocht mee maar moest hartelijk lachen om zijn verhaal. Op 17 maart toog Hariot gewa pend met zijn paperassen naar zijn afspraak op het Belasting kantoor aan het Stationsplein. Op het bordes voor de ingang stond een groot bord. U raadt het al: voor hulp bij het invul len van het belastingformulier melden aan de achterzijde van het gebouw. Door ervaring wijs geworden, trok Hariot zich van deze tekst niets aan en koos voor de enige juiste weg, recht door dus, via de voordeur het gebouw in. Daar aangekomen werd hij vlot en naar volle te vredenheid geholpen. Toen hij een opmerking maakte over het bord voor de deur met daarop de misleidende tekst werd daar hartelijk om gela chen. Ja, humor hebben ze wel die ambtenaren daar op dat Belastingkantoor. Hariot heeft als tegenprestatie een uiteraard gratis advies voor de werknemers van de Belas tingdienst in Leiden. Wijzig uw slogan als volgt: Leuker kunnen we het niet maken en we ma ken het ook niet makkelijker. Maar met ons kun je wél la chen! Een telefoontje naar het Belas tingkantoor lijkt ons wel op zijn plaats. De heer Brugman, klan tencoördinator, blijkt echter een paar dagen vrij te zijn. Handig bekeken tijdens de drukste dagen van het jaar. Wij worden doorverwezen naar de voorlichter in Utrecht, de heer Van den Berg. Hij blijkt vakan tie te vieren. Of wij maar even willen bellen met voorlichtster Gera van Weenum in Zwolle. Van Weenum wil eerst uitge breid worden geïnformeerd over de hele situatie in Leiden. Logisch, zij voelt zich hier als een kat in een vreemd pakhuis. Als zij op de hoogte is gebracht, belooft zij terug te bellen en doet dat inderdaad spoedig. „Op de afspraakbevestigingen heeft inderdaad gestaan dat de mensen zich moesten melden aan de achterkant. Dat is ge daan om een splitsing te ma ken tussen HUBA's en mensen met andere vragen aan de ba lie." HUBA's? „Ja, HUlp Bij Aangifte. Over borden aan de voor-en achterkant is mij niets bekend. Die zijn wellicht door anderen neergezet. Bij wijze van grap." Wij geloven haar meteen. Want zo veel humor hadden wij van belastingambtenaren zélf nou ook weer niet venvacht. eric-jan berendsen Sinds jr jf yt. jM W S M W'JÊmrèlr kort zitten er weer zwammen in de houten Patersbrug tegenover de universiteitsbibliotheek. én ding in het leven is zeker, roeg of laat moet ook u er aan eloven. We hebben het dan iteraard over het betalen van elasting. Over dat kurkentrek- er-gevoel in uw buik als u die lauwe enveloppe op de deur- lat ontwaart. Met trillende anden raapt u de brief op en a het lezen ervan is het leven ooit meer hetzelfde. Maar bij e Belastingdienst zijn ze de ltsten niet. Ze voelen met u lee en onder het motto ge- eelde smart is halve smart ordt er op de televisie inten- ef reclame gevoerd en krijgt ïenselijkheid een gezicht. Leu- er kunnen wij het niet maken, Driekwart Nederland laat zich dat geen tweede keer zeggen. Massaal wordt er bij de ambte naren aangeklopt voor hulp. Want voor 1 april moeten de gevreesde formulieren immers zijn ingeleverd. Voor een steuntje in de rug bij het invul len van het belasting-abacada- bra hebben dit jaar alleen al in de Leidse regio zo'n 4500 per sonen een beroep gedaan op professionele hulp. Zo ook Wouter Hariot uit Oegstgeest. Hij maakte met de Belastingdienst telefonisch een afspraak dat hij op woensdag 17 maart zou worden geholpen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13