Duimschroeven voor Delft Instruments Mitsubishi-file op het Julianakanaal 'KPN en Libertel kunnen niet zonder Debitel' Economie NO: MKB laks met ïvaarlijke stoffen inst Flora 2,35 miljoen Een zielloze vertoning op Europees niveau fERDAG 27 MAART 1999 - en Telefonica slaan handen ineen ;v york De Amerikaanse computergigant IBM en de Spaanse lefoonmaatschappij Telefonica hebben de handen ineenge- igen. Gezamenlijk gaan ze de Latijns-Amerikaanse markt ver eren op het gebied van e-commerce, het handelen via inter- t. IBM levert Telefonica, de belangrijkste telecommarktspeler Latijns-Amerika, internetproducten en diensten die ze geza- enlijk aan de klanten van de Spaanse telefoonmaatschappij an aanbieden. De twee partijen praten al drie maanden over invulling van de overeenkomst. Analisten schatten de waar- daarvan op enkele miljarden dollars. [iljarden voor verbetering Brits spoor jen Groot-Brittannië maakt ernst met de verbetering van spoorwegnet. Railtrack, de beheerder van het grootste deel het Britse net, gaat er de komende tien jaar 27 miljard pond ling (89 miljard gulden) in steken. Dat is 10 miljard pond :r dan was voorzien in de oorspronkelijke plannen. De in- iteringen zijn onder druk van de overheid en de treinmaat- ïappijen flink opgetrokken, maar er is kritiek dat het nog niet p noeg is. De nadruk in de plannen ligt op de verbetering van yj lijn Londen-Edinburgh en de verbindingen naar de vliegvel- ■i [ibij Manchester en Birmingham. rotere oogst appels in 1998 Vorig jaar was een goed appeljaar. In vergelijking met 17 werden er 23 procent meer appels geoogst, wat de totale '"i brengst op 518 miljoen kilo bracht. De perenproductie bleef 1141 miljoen kilo gelijk aan 1997, zo blijkt uit cijfers van het atraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Met name het appel- Elstar scoorde goed. De opbrengst per hectare lag 44 pro- lt hoger dan in 1997. Elstar zorgt voor meer dan eenderde de opbrengst. De populariteit van Golden Delicious en Cox ^Manende. PN verlaagt tarieven telefoon Iihaag KPN-abonnees kunnen vanaf 6 april profiteren van I tariefskorting op zaterdag en in de nachtelijke uren. Bellen Ven de eigen regio (eigen netnummer plus aangrenzende jnmers) gaat op zaterdag en in de nachtelijke uren twee cent iminuut kosten. Dat is nu nog drie cent. De tarieven op za- ■ag en in de nacht zijn daarmee gelijk aan het al eerder inge- Irde zondagstarief. De verlaagde tarieven gelden voorlopig li september. De nachtelijke uren zijn bij KPN de periode middernacht tot acht uur 's ochtends. 11)rg irene nieuwenhuuse lenveiling Flora in Rijns- heeft over het jaar 1998 van 2,35 miljoen ge- t. Dit bedrag is vrijwel ge- TNijaan het resultaat van het jaar toen een winst 2,3 miljoen werd geno- In 1996 werd daarente- log een winst van 2,9 mil- gemaakt. lanks deze lichte daling de omzet na de uitgaven, *?kt woordvoerder P. Kralt «n goed jaar. „We hebben doelstelling, een betere ce aan de leden en kopers :en versteviging van de tpositie, bereikt. Wij zijn jrïei am tevreden." ,es[ lit stelt dat de veiling ei- dgi jk niet van winst spreekt, Flora een coöperatie is ;t resultaat er ter wille van iedrijf en de leden is. Het lur van de veiling zal de Lc ierzoek in opdracht van ministerie luc,. gevers in het midden- en 1 bedrijf geven een lage iimi jteit aan gevaarlijke stof- n. en doen weinig met de uit- ^of ten van de risico-inventa- e die ze moeten verrich- 5*°r De rol van de arbodienst e arbeidsinspectie wordt de ondernemers verward, i blijkt uit een nog niet ge- ^"Jceerd TNO-onderzoek, dat gevoerd in opdracht van ïinisterie van sociale za- Staatssecretaris Hooger- ,van sociale zaken maakte ek,v londcrdag bekend tijdens 'rei* ymposium van de Neder- ma e Vereniging voor Ar- hygiëne in Rotterdam. Huisbanken eisen extra zekerheden van maker medische, wetenschappelijke en industriële apparaten Na een zwaar verliesgevend 1998 heeft Delft Instruments moeite met het krijgen van kredieten. De huisbanken, waaronder ABN Amro, ING en Fortis, eisen extra zeker heden van de maker van medische, wetenschappelijke en industriële apparaten. delft anpteit is naar de mening van de banken veel te laag. Delft Instruments is nog altijd in onderhandeling met de ban ken. Financieel directeur M. Dekker houdt er rekening mee dat hij zekerheden zal moeten verpanden om de kredietlijnen Sinds de jaarwisseling voldoet Delft Instruments niet meer aan de normen. Nog maar 23,8 procent van het gebruikte ver mogen bestaat uit eigen vermo gen. Deze zogeheten solvabili- open te houden. „Maar dat zal dan voor een beperkte periode zijn", denkt hij. Hij verwacht binnen een of twee maanden een akkoord te kunnen berei ken met de financiers. Het bedrijf zal zijn leven be teren, zo bleek deze week toen de jaarcijfers bekend werden. Dit jaar moeten de rentedra gende schulden van 222 mil joen met een vijfde worden te ruggebracht. Onrendabele be drijfsonderdelen hoeven niet op clementie te rekenen: die worden afgestoten. Delft In struments stelt dat deze maat regelen al eerder waren aange kondigd, niet onder druk van de banken. Vorig jaar koesterden ook sommige afnemers twijfel over de toekomst van Delft. Zieken huizen vroegen zich af of toe stellen die ruim tien jaar onder houd door de fabrikant behoe ven, nog wel bij het Delftse be drijf moesten worden besteld. „Het vertrouwen bij de afne mers is inmiddels hersteld", al- Automerk verkent mogelijkheid megatransport over water orten 'doorlooptijd' bloemenveiling succes raad van commissarissen en de algemene ledenvergadering daarom voorstellen het bedrag van 2,35 miljoen aan de reser ves toe te voegen. Ruim anderhalf miljoen komt in de pot van dq, algemene re serve. De resterende 850.000 gulden vloeit uiteindelijk terug naar de leden. Eén van de investeringen in het bedrijf waar Kralt op doelt, is het elektronisch systeem dat de doorlooptijd, de periode tus sen het veilen zelf en de aflever- tijd bij de koper, sterk heeft ver kon. Ook het kopersgebied, de ruimten waar de kopers verblij ven, is uitgebreid en vernieuwd. Daarnaast is de gehele fust- voorraad vervangen. Dit zijn de bakken en dozen waarin de producten worden aangeleverd. De vervanging was nodig om dat er een landelijke identiek fustpool van beige laatten is in gesteld. Uit het onderzoek blijkt.dat werkgevers vinden dat de Ne derlandse overheid te hard van stapel loopt bij het op poten zetten van een gevaarlijke-stof- fenbeleid. Hoogervorst zei dat eerder als een compliment dan als' een punt van kritiek op te vatten. Hij waarschuwde de kleinere bedrijven dat het onverstandig is goedkope arbocontracten af te sluiten. „Goedkoop is op ter mijn duurkoop." Alleen al in het midden- en kleinbedrijf lo pen ruim een half miljoen men sen dagelijks risico op ziekte en arbeidsongeschiktheid door het werken met gevaarlijke stoffen, aldus de bewindsman. De Japanse autofabrikant Mitsubishi zoekt alternatief transport voor haar producten. De wagens die bij NedCar in het Limburgse Born van de band rollen, denderen dagelijks op tientallen trucks naar de klant. Een kostbare aangelegenheid. Vooral als het verkeer op de Limburgse snelwegen muurvast zit. Het nabijgelegen Julianakanaal en de Maas moeten uitkomst bieden. Deze week werd de proef op de som genomen. Zeshonderd Mitsubishi's gingen donderdag per schip op weg om vandaag in Vlissingen aan te komen. born frits van otterduk Terwijl het dagelijkse verkeer als dikke stroop over de A 2 kruipt, schuift in het Limburgse Roosteren een soepele file van zeshonderd Mitsubishi's onder de brug door. Rood, grijs en blauw. Rij na rij. Geen bumper klevers, opgestoken middelvin gers, agressief getoeter en stin kende uitlaatgassen op het dek van de duwboot Barco uit Zwijndrecht. Het schip ligt rus tig op koers naar Vlissingen. Om half negen 's morgens be gint het laden op de terminal in de Bornse binnenhaven. Klok slag vijf uur 's middags gaan de trossen los en stoomt de 186,5 meter lange kolos met twee me ter diepgang het Julianakanaal op. Aan de wal nagestaard door J. Creemers van Mitsubishi Mo tor Sales. Hij is een tevreden mens. „Het is een experiment, maar de vooruitzichten zijn veelbelo vend. De transportkosten kun nen met tien tot twaalf procent omlaag. Verder lopen de auto's nauwelijks schade op in tegen stelling tot het vervoer over de weg. Een schip is bovendien milieuvriendelijker. Het ver vangt zeker 75 vrachtwagens." Transport over water loont al leen als er genoeg volume is, zo meent Creemers. „Nu vervoe ren we wekelijks 120 wagens per truck naar Vlissingen. Van daar gaan ze naar Spanje, Por tugal en Engeland. Met kleine partijen kunnen we onze klan ten op tijd bedienen. Als we drie weken zouden moeten wachten tot een volle boot kan afvaren, zijn we te laat." Vol gens Creemers is er 'vrijblij vend' gesproken met Volvo. Als de Zweden ook auto's op het schip zetten, zou vervoer over water lucratief worden. General manager G. Demoor van Volvo transport in Gent houdt de boot voorlopig af. „Volvo hanteert een andere dis- tributiewijze. Toch is het een interessante gedachte. Vooral als we in de tweede helft van dit jaar gaan exporteren naar de Amerikaanse markt. Het hangt er vanaf welke havens we gaan gebruiken." Ondertussen is de Barco de Een schip met een dergelijke omvang mocht tot nog toe niet door de Maas varen. De proef is voor Rijkswa terstaat een belangrijke test. foto anp ermindo armino sluis van Maasbracht genaderd. Gadegeslagen door medewer kers van Rijkswaterstaat. E. Keulers: „We krijgen steeds meer aanvragen van rederijen die met langere schepen willen varen. Normaal mogen tussen Maasbracht en Borgharen al leen schepen komen met een lengte tot 137 meter. Dat heeft te maken met de sterke stro ming die kan ontstaan als het waterpeil te hoog is. In werke lijkheid valt dat mee. Uit bere keningen blijkt dat driekwart van het jaar de capaciteit niet volledig wordt benut. Vandaar dat we ontheffing hebben ver leend voor dit experiment." De Barco ontkoppelt in de sluis van Maasbracht de 76,5 meter lange duwbak en vaart daarna in de naastgelegen kolk. Het verval van 11,85 meter wordt in amper acht minuten over brugd. Schipper K. van de Berg vraagt permissie om direct be neden de sluis aan te meren. „Uit veiligheidsoverwegingen", laat hij sluismeester H. Witte- veen per marifoon weten. Dan kan niemand aan de kostbare lading komen. Op de kade kijkt burgemeester R. Roep van Maasbracht nauw lettend toe. „Er komen steeds meer grote schepen door deze sluis", zegt Roep. „Het bevor deren van vervoer over water is een goede zaak. Over de risico's van de ladingen maak ik me niet echte zorgen. Rijkswater staat is deskundig genoeg, maar we blijven wel graag op de hoogte van wat hier gebeurt." Even later pruttelt de duwbak op de kopschroef uit de sluis. De Barco gaat in de achteruit en koppelt even later aan. Het is half acht in de avond. Het grootste knelpunt van de reis is binnen een uur tijd gepasseerd. Zacht zoent de Barco in de schemering de wal. De tocht eindigt net boven de sluis in Linne. Dan gaat het vrijdag morgen verder. Over de Waal naar Vlissingen, waar het schip als alles goed gaat vanmorgen lost. dus bestuursvoorzitter E. de Groot. Zoals eerder gemeld heeft Delft vorig jaar een verlies uit gewone bedrijfsuitoefening ge leden van 6 miljoen. Een groot scheepse reorganisatie duwde de instrumentenmaker nog ver der in het rood, waardoor het totale verlies op 43,7 miljoen uitkwam. Dit jaar komt Delft uit de ro de cijfers. .Absoluut", verzekert De Groot. „En als ik dat zeg, kunt u mij daarop afrekenen." Dat komt onder meer doordat de kosten voor onderzoek, die vorig jaar hoger waren dan ge middeld, dit jaar weer op het oude niveau zitten. De Groot vindt het dan ook niet nodig om zijn bedrijf te la ten overnemen. Met de huidige resultaten zou dat voor de aan deelhouders trouwens niet eens zo gunstig zijn, redeneert hij. Anderzijds heeft Delft dit jaar geen geld voor overnames. De acquisitieplannen zijn uitge steld tot het jaar 2000. ECONOMIE WIJZER Nu weet de Nederlandse burger tenminste wie Edith Cresson is. En dat die van den Broek ook iets in Brussel doet. En dat die Santer Europees opperhoofd was. Al die heisa over fraude die uiteindelijk uitmondde in het aftreden van de Europese Com missie, heeft ertoe geleid dat men nu weet dat er zo'n com missie bezig is. De schande is dat zoveel macht inmiddels in Brussel is geconcentreerd zonder dat de gemiddelde burger hier en el ders in Europa daar erg in heeft. De kleurloze Luxembur ger Santer had veel in te bren gen als voorzitter van de Euro pese Commissie, maar ik be twijfel of veel Nederlanders we ten wat die commissie voor stelt. Oh zeker, de boeren weten dat al lang want hun bestaan hangt voor een groot deel af van deze commis sie. Ook het be drijfsleven beseft steeds meer dat het haar heil eerder van Brussel dan van Den Haag kan ver wachten en stuurt daar dan ook duur betaalde lobbyisten naar toe. De overige Nederlanders blij ven geloven dat Den Haag over hun hebben en houden beslist en laten Eu ropa links liggen. Het ziet ernaar uit dat meer Nederlanders de moeite geno men hebben in de statenverkie zingen hun stem uit te brengen dan er naar de stembus gaan voor de Europese verkiezingen. Misschien helpen deze gebeur tenissen de burgers wakker te schudden. Echt waar, in Brussel gebeurt het. En met die euro zal de politieke betekenis van Brus sel alleen maar toe en die van Den Haag af nemen. Geeft het aftreden van de Eu ropese Commissie aan dat het een zooitje is daar in Brussel en dat Europa niet meer te redden is, zoals het toonaangevende Duitse blad Der Spiegel sugge reerde? Laat ik voorop stellen dat voor iemand zonder ver trouwen in de huidige Europe se Unie de problemen rond de Europese commissie niet als een verrassing kwamen. Dat Santer en de zijnen be sloten op te stappen nadat het rapport van de wijze mannen hen een gebrek aan controle en verantwoording had verweten, was wel een verrassing. Het is net alsof de Brusselse politiek volwassen werd. Voor de euro- enthousiasten zijn dit tekenen van hoop. Een werkende demo cratie is cruciaal voor het wel slagen van het euro-experi ment. Wanneer straks zware beslissingen genomen moeten ARJO KLAMER j economie Erasmus Universiteit worden, om bijvoorbeeld Italië te steunen wanneer haar pensi oenstelsel failliet dreigt te gaan, dan moeten de besluiten ge loofwaardig zijn en dat zijn ze alleen als de burgers in Europa er vat op kunnen hebben. Die Monetaire Unie met de euro heeft alleen kans van slagen wanneer de Europese gemeen schap een volwaardige Politieke Unie wordt. Mijn vertrouwen in het Euro pese experiment neemt even wel met deze gebeurtenissen niet of nauwelijks toe. Het slap pe Europese optreden in Koso vo, waar de VS zoals gewoonlijk de kastanjes uit het vuur moe ten halen, geeft wederom aan dat de Europese Unie geen ech te gemeenschap is. Franse be langen staan haaks op bijvoor beeld Engelse belangen vooral omdat de Engelsen eerder ge neigd zijn met de Amerikanen mee te gaan. De heisa rond de Europese Commis sie duidt weer eens op de grote culture le verschillen in Eu ropa. Beschouwen Italianen en Fran sen het organiseren van baantjes voor vrienden en familie leden als hun socia le plicht, noordelin gen denken eerder in termen van vriendjespolitiek en nepotisme. Die cul turen leiden tot misverstanden en zullen op gezette tijden met elkaar botsen, zoals nu. Wat de Fransen aangaat, treft hun Cresson geen enkele blaam. Horen wij evenwel dat zij voor flink geld een bevriende arts in gehuurd heeft om duur betaal de reisjes naar zijn eigen woon plaats te maken, dan horen wij corruptie en is ons geduld op. Ik verwacht dat deze misver standen en nationale tegenstel lingen alleen maar uitgesproke ner worden met een toename aan aandacht voor wat er in Brussel gebeurt. Zonder publie ke belangstelling is het gemak kelijker onderhandelen. Weet iedereen evenwel dat de Neder landse regering staat op een be sparing van 1,3 miljard gulden op haar bijdrage aan de Euro pese Unie, dan is iedere schik king gezichtsverlies voor het ka binet. Hoe meer wij burgers te we ten komen hoe groter het ge wicht zal worden van nationale belangen in de onderhandelin gen. De Europese leiders zullen deze crisis wel weer weten te bedwingen maar een structure le oplossing van de problemen hebben ze niet. Europa zal door blijven modderen tot het mo ment van de waarheid. Het is en blijft een zielloze vertoning. rije markt' in de telecom- catie krijgt de komende iden definitief gestalte, jaar na de formele libera- per juli 1997. De zak- lon wordt zo goedkoop >nZ egsm de huistelefoon be- irreert en iedereen kan U ude nummer houden en lelii Er romPs'omP met 'num- ïaai orta'ï'''teit' overstappen uwe de concurrent. Half Ne- ?aai ll^ loopt al met een zak- ^.se on en de andere helft zal olgen, als we Ben, tone, Telfort, Libertel en ëlecom mogen geloven. )roj, okale kabelexploitanten s rvice providers' vallen ersj ien vloedgolf van activi- tt over het land en nieuwe bedrijven, tele- löl banen, nieuwe e En en nieuwe omzet. Wie >re< 5cbu'! achter het bom- ment van reclamespots eedf vei"tenties? In de serie rjje Ie markantste telecom- dei ven vaodaag deel 5. De „ij vier afleveringen sten ig i de krant van 2, 8, 17 en hoofddorp gpd :on( Bedrijf: Debitel Hoofdkantoor: Hoofddorp Werknemers: 400 Biedt: Mobiele en huistelefonie en binnenkort Internet Aandeelhouders: Debitel Groep in Stuttgart (60 procent en SAIT/Radio Holland (40 pro cent in Brussel. Dochter: Debitel NL Business Services in Amersfoort (Cell- way) Klanten: 600.000 Omzet: 400 miljoen gulden ('98, incl. Cellway vanaf 119) Geen eigen netwerk en toch 600.000 gsm-abonnees, dat is de 'verkooptruc' van Debitel Nederland. „Waarom zouden wij eigen zendmasten en al die dingen moeten hebben", zegt directeur Ron du Croix. „Wij la ten de technische problemen graag aan anderen over en con centreren ons op waar we goed in zijn: verkopen. KPN en Li bertel kunnen niet zonder ons." Van de 3,4 miljoen gsin-bellers die KPN en Libertel vorige maand telden, zijn er bijna een miljoen verkocht door 'service providers' zoals.Debitel. Het zijn ondernemingen zonder ei gen netwerk maar met een 'merknaam', een marketinghaf- deling, een call center en een computerkassa. Hun belminu ten kopen ze in het groot in bij KPN en Libertel. Zo komt Debi tel aan 600.000 klanten, Talkli- ne aan 175.000, UniqueAir aan 210.000 en de gespecialiseerde kleintjes Socratel en InterCity aan enkele tienduizenden. De drie grootste 'service provi ders' zijn goed voor meer dan een kwart van de gsm-klanten. Debitels marktaandeel komt op achttien procent. In augustus vorig jaar was het met 19,2 pro cent zelfs groter dan van Liber tel, nadat Debitel Cellway had overgenomen van France Tele com en Pon Holding. Inmiddels is Libertel weer voorbij, vooral dankzij prepaid pakketten, zegt Du Croix. Debitel heeft een inkoper van 'belminuten', 35 marketeers en verkopers om die minuten weer zo voordelig mogelijk te vérko pen, een centrale computerkas sa en een call center om vragen te beantwoorden. Terwijl het gesprek gaat over KPN en Li- bertelmasten, tikt de meter in de centrale Debitel-com^uter in München. De rekeningen wordt geprint in Friedrichsha- fen, door de PTT 'afgezakt' in Maastricht en van daaruit thuisbezorgd. „Er is al vijfjaar bloed aan de paal in de mobiele telecom", zegt Du CroLx. „Al ziet de goe gemeente dat niet, er wordt al vijfjaar op leven en dood ge concurreerd, sinds KPN aan distributeurs zoals wij is gaan leveren. Zonder de drie nieuwe Directeur Ron du Croix van Debitel Nederland. foto cpd cees zorn netwerken zou de oorlog ook zijn uitgebroken, alleen mis schien wat trager." Debitel verkoopt dezelfde abonnementen en prepaid pakketten die KPN en Libertel ook zelf aanbieden, en daar naast eigen abonnementen op basis van ingekochte belminu ten. Du Croix: „De klant mag bij onze eigen abonnementen zelf kiezen of hij op het KPN- of Libertelnetwerk wil. Voor de klant is dat een emotioneel be sluit, voor ons maakt het niet veel uit, want de inkoopprijs bij KPN en Libertel ontloopt elkaar niet veel. Wij doen het vooral om het verhaal in de winkel simpel te houden." Sinds de entree van Telfort, Dutchtone en Ben maken Debi tel, KPN en Libertel naast hun onderlinge concurrentie ook samen front tegen de 'nieu wen'. „We trekken samen 'op en dat maakt de strijd extra hard." Zodra die nieuwe netwerken ook landelijke dekking hebben kan dat veranderen, zegt Du Croix. „Dan kunnen we ook za ken met ze doen. Onze ver kooporganisatie zou ten faveu re kunnen zijn van de nieuwe operators Telfort, Dutchtone en Ben." Sinds vorige maand verkoopt Debitel, net als Talkline overi gens, ook combinatie-abonne menten op gsm- en het vaste net via 'carrier select (1640) en vanaf mei ook internet. „We worden een totaalaanbieder, het bedrijfsleven vraagt daar om." De afhankelijkheid van andere netwerken is niet riskant, zegt Du Croix. De Europese wet ver hindert dat KPN of Libertel de deur kan dichtgooien, en de Opta waakt. Du Croix: „Als je maar kunt verkópen. En de kunst is niet alleen de klant te bereiken. Je moet ook het win kelpersoneel goed informeren en enthousiast maken voor je product." Debitel laat winkelverkopers eerst een 'belprofiel' maken, dat gevolgd wordt door een bel- advies. Du Crobc: „Ik begrijp niet waarom de nieuwe aanbie ders zo hun best doen om maar een paar abonnementsvormen aan te bieden. Ik vind dat als je straks zestien miljoen Neder landers hebt, er ook zestien miljoen verschillende abonne mentsvormen mogelijk moeten zijn." De opkomst van honderden te- lecomwinkels zoals Belcompa- ny, T for Telecom en Comshop, zou wel eens zand kunnen strooien in de geoliede ver koopmachine. Debitel is daar niet te koop, maar heeft zijn verkooporganisatie de afgelo pen vijf jaar juist opgebouwd rond elektronica- en wasmachi newinkels. Du Crobc: „We vol gen die ontwikkeling met grote interesse. Als de verschuiving doorzet en het aandeel van de wit- en bruingoedsector af neemt, zullen we onze positie moeten heroverwegen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11