Voor vijf miljard gulden de wereld rond Nieuwe wet maakt einde aa, financieel levenslang I Nieuwe munt verandert onze taal ABN Amro gokt op meer bankfusies in Italië liptl Economie Schuldeisers zien meer ter i* ZATERDAG 27 MAART 1999 340 Eerste wereldwijde glasvezelnetwerk in 2000 klaar Om aan de communicatiebehoefte te voldoen zijn er steeds meer kabels nodig. mensen aan het uitbouwen van het Europese glasvezelnetwerk. Voor het einde van het jaar zul len dat vijftig mensen zijn, die zich dan ook gaan bezighouden met het werven van klanten. Tegen die tijd begint ook de nieuwbouw of verhuizing naar Naarden. De komst van onafhankelijke netwerken zal de groei van het telefoonverkeer een nieuwe im puls geven. Huisman geeft als voorbeeld de Zwitserse tele foonmaatschappij. Wil die nu een verbinding met Amerika tot stand brengen, dan zal het be drijf ruimte moeten huren bij de Duitse en Nederlandse PTT om vervolgens via een transat lantische verbinding bij Bever wijk de grote plas over te ste ken. In de VS zal vervolgens contact moeten gezocht met een Ame rikaanse PTT. Huisman: ,,Nog dit jaar kan de Zwitserse PTT ook met ons zaken doen. Via ons Europese netwerk kan het signaal naar Beverwijk, daar via onze eigen kabel de oceaan over en in de VS kunnen we het signaal in tientallen steden la ten uitkomen. Dat zal voor de Zwitsers aanzienlijk goedkoper zijn." Als in de loop van vol gend jaar Global Crossing hon derd steden aan elkaar ge knoopt heeft, volgen naar ver wachting nog vele andere ge bieden en steden. Huisman, met een wijds gebaar naar een landkaart: „Eerst zullen we aan Zuid-Europa beginnen, dan volgt het oosten van Europa en daarna wellicht Rusland. Elders in de wereld kunnen we nog naar China en verder Latijns- Amerika in." Al die gebieden zullen per glas vezelkabel worden ontsloten. Alternatieven zijn er niet. Huis man: „Je zou kunnen denken aan de satelliet. Maar landver bindingen via glasvezel zijn vele malen goedkoper en efficinter dan verbindingen per satelliet. Bij een satellietverbinding moet het signaal eerst 64.000 kilome ter omhoog en dan weer dezelf de afstand omlaag. De snelheid en kracht van het signaal zijn bovendien veel minder en net signaal valt af te luisteren. Er is kortom (nog) geen alternatief voor glasvezel." Inmiddels heeft een handvol andere bedrijven ook aange- V kondigd onderzees gla: verbindingen aan te le( Huisman: „De markt g snel dat dat geen enkel bleem is. Bovendien zu meeste bedrijven die vei gen voor hun eigen data gebruiken, terwijl wij juife iedereen verhuren. De A kaanse belegger heeft oif' ces ook ontdekt. Het in augustus geintroduo voor 19 dollar. Inmiddri )r aandeel al een keer gesp schommelt nu rond de lar." hebben niet tijdig geïnvesteerd in een nieuw netwerk, waar schijnlijk ook tegengehouden door de enorme bedragen die gemoeid zijn met de aanleg van een onderzeese kabelverbin- ding. Maar het tekort is bijna voorbij, zegt Wim Huisman van het Amerikaanse bedrijf Global Crossing. Het bedrijf legt op dit moment een 61.000 kilometer tellend netwerk aan van glasve zelkabels. Hiermee worden de honderd belangrijkste steden in Azië, Amerika en Europa met elkaar verbonden. Totale kos ten: meer dan vijf miljard gul den. Inmiddels is de zeeverbin ding tussen Amerika en Europa klaar (14.000 kilometer, kosten 1,5 miljard gulden). En er wordt hard gewerkt aan het via glasve zel verbinden van achttien Eu ropese steden. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan een kabel van Amerika naar Japan en van Amerika naar Latijns Amerika. Huisman: „Die ene kabel van ons die Europa verbindt met de VS kan meer gesprekken aan dan alle oude kabels die er nu liggen. Over een glasvezelver binding gaan miljarden tele foongesprekken. Wij kunnen dan ook vele grote klanten tege lijk van dienst zijn. Zowel de oude PTT's als de nieuwe aan bieders weten ons te vinden. Ie dereen is immers op zoek naar capaciteit. De vraag stijgt echter ook harder dan wij konden voorzien. Vandaar dat we be sloten hebben om nog een ka bel te trekken van Europa naar de VS." Global Crossing werd drie jaar geleden door een aantal Ameri kaanse investeerders opgericht. Huisman: „Ze zagen het klas sieke gat in de markt. Er was veel vraag naar telefoonverbin dingen en weinig aanbod. Net als de PTT's kampen ook de nieuwkomers op de telefo niemarkt met te weinig capaci teit. En die zijn tot nu toe ver oordeeld tot het duur zaken doen met de oude PTT's. Diezelfde PTT's zijn bovendien terughoudend met het investe ren in overzeese verbindingen vanwege de enorme kosten. Met de komst van Global Cros sing verandert dat. Wij zijn een onafhankelijke partij met als specialisme het aanleggen en beheren van hoogwaardige da- taverbindingen." In Huizen werken nu twintig DEN HAAG GPD ALEX SOGERS Sinds eind 1998 kunnen men sen met niet meer te betalen schulden zich beroepen op de Wet Schuldsanering Natuurlijke Personen. De wet is ingesteld om een einde te maken aan le venslang voor een financiële misstap. Net als voor mensen die vast zitten voor doodslag of drugssmokkel moet het voor wie in het verleden frivool met geld omging mogelijk zijn om na een paar jaar 'boeten' op nieuw te beginnen. De procedure is volgens vice- president Verschoof van de rechtbank in Utrecht vervelend maar rechtvaardig. De schulde naar moet zelf zijn faillissement aanvragen, hierdoor blijkt de goede wil. In uitzonderingsge vallen kan de gemeente de aan vraag indienen. Als de aanvraag goedgekeurd is, volgt liquidatie van het vermo gen. De schuldenaar bezit dan simpelweg niets meer. De op brengsten vloeien naar de schuldeisers. De schuldenaar moet wel zorgen voor inkom sten door te werken of, als dat niet kan, via een uitkering. Wat nodig is om te eten, kleden en wonen komt in het huishoud- potje. Het overige gaat naar de schuldeisers. „De schuldenaar wordt uitgekleed en moet krom liggen," aldus Verschoof. De regeling houdt op zijn vroegst op na drie jaar, op z'n laatst na vijf. De drie jaar geldt voor mensen die teruggezet worden naar het wettelijke be staansminimum, 95 procent van dè bijstand. Bij een hoger inkomen, ook als dat maar en kele weken is genoten, is een termijn van vijfjaar van toepas sing. Na de looptijd zal de rech ter uitmaken of de schuldenaar zijn best heeft gedaan. Bij goed gedrag volgt de begeer de schuldsanering. Dat heeft volgens Verschoof ook betrek king op mensen die door om standigheden niet konden wer ken en geen cent konden af staan. Als tussentijds of achter af blijkt dat de schuldenaar zich niet aan de eisen houdt, is hij alsnog nat. Hij gaat failliet. „Dan heb je pech en is alle moeite voor niets," zegt Ver schoof. Ook na sanering is de schuld niet verdwenen. Hij blijft be staan, alleen vervalt de ver plichting tot terugbetalen. „De schuldeiser kan eisen wat hij wil," zegt Verschoof, „alleen als de schuldenaar zin heeft zal hij betalen." De Gemeentelijke Kredietban ken denken dat in Nederland jaarlijks zo n 12.000 mensen in aanmerking komen voor de re geling. Dat is zo'n veertig pro cent van het totaal van 30.000 mensen dat aanklopt bij deze steunbanken van de gemeente. Voor de rest moet volgens Jan Siebols, voorzitter van het over koepelend orgaan van de Kre dietbanken, een andere afbeta lingsregeling worden gezocht. Siebols verdeelt de schulde naars over drie groepen. De eerste groep zijn de mensen die simpelweg geen zicht hebben op het eigen budget en daar door overconsumeren. Een an dere groep kampt met een in- P komensdaling; ze zijn b beeld verplichtingen aai op basis van twee inkon R[ vallen terug naar één in - De laatste groep zijn de g( rige minima. „Mensen jj£ renlang van het minimi jt( komen moeten leven et eens én een kapotte koe le een kapotte televisie hel die maar via een postori drijf laten komen", legt |e de De nieuwe wet heeft volj. Siebols nog niet tot een ce loop geleid. „We hebbe wijzingen dat de meden van schuldeisers aan an oplossingen is versoepe v is eigenlijk niet zo gek,» |0| wettelijke regeling brei) n minder op. Al is het ma j dat de schuldenaar een windvoerder aangewezi die uit de opbrengsten i - een salaris ontvangt. Da blijft bij mensen met eei daal of lager inkomen ni over om te verdelen." 101 Andere mogelijkheden om van schulden af te komen z een surséance (uitstel van betaling in afwachting vanb 111 tijden), een faillissement of een minnelijke schikking (1 "c een akkoordje gooien). In de praktijk komt de minnelij lr schikking vrijwel nooit voor. Dan moet de schuldenaar ?r wat te bieden hebben en dat komt in de praktijk nauvvi voor. Daarnaast moeten alle schuldeisers akkoord gaai een minnelijke schikking, bij een faillissement of surse tweederde. Bijna altijd liggen één of meerdere schulde dwars, waardoor de schuldenaar in een uitzichtloze sit ic. belandt: financieel levenslang. Om de schuldeisers niet helemaal voor het schuldprob ak te laten opdraaien en om medewerking te krijgen, is vo n hen ook het een en ander ten goede gekeerd. Ten eersl gen alle schuldeisers een deel van de koek terwijl bij e< fissement de grootste schuldeisers in eerste instantie h 1 deel ontvangen. Voor de kleintjes blijft dan meestal nie an over. In de nieuwe wet is weer een verdeling in twee gn n. aangebracht: grote en kleine schuldeisers. Van iedere d ®cl gulden die de schuldenaar opbrengt gaat nu echter twe 'n den naar de eerste groep en één gulden naar de tweedi .e' In de nieuwe regeling moet nog steeds een meerderhe koord gaan met de regeling, maar nu geldt als meerdei de helft plus een. Als de rechter echter vindt dat de sell sers te veel zeuren kan hij ook zeggen: 'het gaat toch de1 Dit kan alleen als in beide groepen schuldeisers afzoni ar( een tweederde meerderheid te vinden is. Wereldwijd is er een schreeuwend tekort aan telefoonlij nen. Geen enkel telefoonbedrijf heeft voorzien dat er in zo'n korte tijd zo veel mensen intensief zouden gaan In ternetten en mobiel bellen. Wie die lijnen kan leveren, heeft gegarandeerd succes. Vandaar dat een handvol be drijven druk bezig is nieuwe glasvezelkabels aan te leg gen. Op de bodem van de oceanen worden tienduizen den kilometers nieuwe kabel getrokken. Wim Huisman van het Amerikaanse bedrijf Global Cros sing: „Het tekort aan verbindingen is bijna voorbij." foto gpd Er is haast bij de uitbreiding. Want de behoefte aan dataver- bindingen groeit explosief. Tot 2005 jaarlijks met 85 procent, aldus onderzoeksinstituten. Be langrijkste oorzaak van de groei is de afschaffing in Europa van het monopolie dat PTT's had den op telefoondiensten. Sinds 1998 neemt daardoor het aantal aanbieders van telefoon diensten enorm toe. Alleen al in Nederland zijn er, de nieuwko mers Telfort, Ben en Dutchtone meegeteld, vijf bedrijven voor mobiele telefonie, en nog meer aanbieders van vaste telefonie. Elk zichzelf respecterend kabel bedrijf biedt immers ook tele foondiensten aan. Niet alleen in Nederland is de telefoonmarkt vrijgegeven, elders in Europa gebeurt precies hetzelfde. Door de toegenomen concur rentie zijn bovendien de prijzen gedaald. We bellen goedkoper en daardoor meer dan ooit. En het einde is nog niet in zicht. Prijzen zullen nog verder dalen en lang nog niet iedereen heeft een mobiele telefoon, laat staan een Internetaansluiting. Gevolg van de explosieve groei is dat de ouderwetse telefoon verbindingen in rap tempo overbezet raken. En dat leidt tot wachten. De oude PTT's zagen die groei niet aankomen en Eerste klap straks een euro waard? De stuiver, het dubbeltje, het kwartje, de piek, de daalder en de knaak. Decennia lang waren ze vertrouwd bezit Niet al leen in onze portemonnee, ook in onze woordenschat. Het Nederlands is verge ven van de woorden, gezegden en uit drukkingen die terug te voeren zijn op geld. Op de markt is een gulden een daalder waard, maar hoe moet het na 2002 als die gulden en die daalder plaats maken voor de euro? Is die eerste ldap straks een 'Tweuro' (twee euro) waard of blijft het gewoon de oude vertrouwde daalder? 'Het is niet te voorspellen', zegt prof. G.J. de Haan van de faculteit der letteren in Groningen. .Ik denk dat veel uitdrukkin gen zullen blijven bestaan, al worden ze op den duur ondoorzichtiger. De ge bruiker gaat het verband met de oor sprong vergeten." De zeggingskracht van spreekwoorden en gezegden bleek in bet verleden al zo sterk dat ze ook zonder hun oorspronke lijke context bleven bestaan. Wie bij voorbeeld denkt dat iemand een deel van zijn hoofd verliest als hij z'n laatste oortje versnoept, zit er goed naast. En nog steeds leggen Nederlanders botje bij botje, als ze gezamenlijk de kosten dra gen. Maar weinigen zullen nog weten dat het botje van de Middeleeuwen tot ongeveer 1490 een zilveren muntstukje was. En de duit die we spreekwoordelijk in het zakje doen is al lang niet meer het oude geldstukje (ter waarde van het achtste deel van een stuiver). Zo zal het ook gaan met het kwartje en de gulden, voorspellen Lian Derks en Luud de Brouwer, die op een speciale Internetpagina aandacht vragen voor de euro en de taal. „Komende generaties zullen het kwartje en de gulden alleen nog kennen uit de spreekwoorden en gezegden. Onze taal heeft veel gebruik gemaakt van de munten die in ons verle den een belangrijke rol hebben ge speeld. Dat alles, dat hele referentieka der, zal gaan verdwijnen. We kunnen in dit verband gerust van taalverarming spreken." In een bijdrage dat te voorkomen heb ben ze nog eens geïnventariseerd hoe rijk aan geld het Nederlands is. De resul taten van dat riionnikenwerk hebben ge resulteerd in een fraai vormgegeven In ternetsite. Wie wil weten waar hij het ei genlijk over heeft als hij zegt ergens hon derd 'Pietermannen' voor te hebben be taald, kan er zijn hart op halen. Dat de monetaire eenwording de taal zal beïnvloeden staat ook volgens prof. De Haan als een paal boven water, maar dat het tot echte taalverarming zal leiden, vreest hij niet. Integendeel. „Mensen hebben behoefte om zich uit te drukken. Dus komen er nieuwe uitdrukkingen bij. Dat zie je ook in andere sectoren. Toen ik als jongetje voetbalde kenden we al leen Engelse termen. Corner, keeper, goal en penalty. Je ziet nu dat die ver vangen worden door de Nederlandse equivalenten. Ik voorspel hetzelfde bij de computertechniek. Allemaal Engelse termen. Daar komen op den duur Ne derlandse voor in de plaats". Niet uitgesloten is dat zo'n zelfde ont wikkeling ook plaatsvindt na de intro ductie van de euro. Een voorzichtig be gin is er. Er zijn al nieuwe woorden in de maak, zo blijkt uit de reacties op de In ternetsite. 'Kwintje' in plaats van het kwartje, een 'halfje', voor 50 eurocenten en de Tweuro' voor het twee euro muntstuk. De Haan: „Zeker als iemand dat op tv gaat gebruiken is de kans groot dat het wordt overgenomen". Sommige uitdrukkingen blijven ondanks de nieu we munt buiten schot. Zo blijft het ook met de euro mogelijk om ergens munt uit te slaan. En met gelijke munt betalen wordt in Europa helemaal een fluitje van een cent. ROME «HANS GELEUNSE CORRESPONDENT ABN Amro heeft een aandeel genomen in een bank die de naam had van de meest luizige in de toch al inefficiënte en bu reaucratische Italiaanse bank sector. de Banca di Roma. Bij die bank is de klant geen ko ning, maar voetveeg voor onge ïnteresseerd personeel. In fi nancieel opzicht ging de bank tot 1997 gebukt onder een enorme kredietportefeuille. De sanering ervan door een nieuw management dat jaar leidde tot een gigantisch verlies van rond 3.3 miljard gulden. Onder leiding van president-di recteur C. Geronzi krabbelde de bank echter uit het dal. Vorig jaar werd volgens het jaarver slag zelfs een winst geboekt. Maar dat de bank nog steeds als een probleemkindje werd be schouwd, bewijzen de slepende fusiebesprekingen met de veel meer internationaal opererende Milanese Banco Commerciale Italiana (BCI). De top van de BCI voelde er weinig voor om risico s te nemen met een ver lieslijdende Romeinse partner. Op de achtergrond speelde de bemoeienis van Italië's meest discrete en schandaleuze han delsbank, de Milanese Media- banca. Zowel Banca di Roma als BCI hadden belangen bij Mediabanca, dat onder leiding van de nu honorair president E. Cuccia de fusie probeerde door te drukken. Gisteren nog ver klapte de vorig jaar teruggetre den BCI-president Luigi Fausto in de linkse krant La Repubbli- ca dat het er allemaal niet zo netjes aan toeging. Op de sug gestie van maffiose dreigemen ten om de weerstand tegen de fusie in de BCI-top te breken wil hij niet ingaan, maar op merkingen als 'machevelliaans' en 'bevooroordeeld' opereren zijn voor insiders in de ogen schijnlijk zo nette bankwereld veelzeggend genoejg. Het rumoer in de banksector heeft alles te maken met de on der druk van Brusselse directie ven en de invoering van de eu ro toegenomen geliberaliseerde financiële markt. Dit breekt de gevestigde macht van instituten als Mediabanca die in het na oorlogse Italië als een spin in het cliënt'ele systeem zaten. De Italiaanse banken zijn echter dwergen vergeleken bij de bui- meer dan 1,6 miljard gulden ge moeid. Beide banken behoren tot de top-tien van Italië. Zowel in de industriële als fi nanciële sector is onder invloed van marktliberalisering een fik se herstructurering van de voorheen gesloten Italiaanse markt gaande. Dat kan voor buitenlandse banken die er vroeg bij zijn een lucratieve zaak worden. Maar ABN Amro loopt al achter op Duitse, Spaanse en Ameri kaanse concurrenten. Voorlo pig kan de grootste Nederland se bank beginnen aan de stroomlijning van Banca di Ro ma en zijn producten verkopen in de nu nog 1.300 Italiaanse vestigingen van de Romeinse bank. De invloed van Nederlands grootste bankinstelling kan groot zijn, omdat Italië het ver schijnsel van de 'kernaandeel houders' kent. Dit voorrecht betekent dat een investeerder met relatief een klein aandeel (in het ABN-geval 8,75 procent) het beleid mede bepaalt. ABN Amro krijgt bijvoorbeeld een zetel in de raden van bestuur en commissarissen. Op de persconferentie van ABN Amro afgelopen vrijdag in Amsterdam werd tekst en uitleg gegeven over de deelneming in Banca di Roma. Op de foto de ABN Amro-bestuurder J.M. de Jong. foto ap tenlandse concurrentie en heb ben buitenlandse partners hard nodig om te overleven. Dat geldt zeker voor Banca di Ro ma. Fondsbeheerders onderstrepen dat Noordelijke banken een stuk beter en efficiënter zijn ge organiseerd, Banca di Roma - dat met een personeelssurplus worstelt - is dat zeker nog niet. ABN Amro gokt volgens finan ciële waarnemers op het succes van een overname van Banca di Roma's divisie Banca Nazional del 'Agricoltura door ABN-part- ner Banco Antoniana Popolare Veneta. Met die transactie is

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10