Netelenbos steunt Tweede Maasvlakte Chipkaart trein en bus nieuwe uitdaging Economie Personeel veerdienst mag t;as volgende week staken 'Investeren in Zuid-Afrika veilig' FNV Bondgenoten wijst beschuldiging De Unie af Sanering varkensstapel kost boeren haast niets lenzineprijs opnieuw cent omhoog njTERDAMBenzine wordt opnieuw duurder. Nadat de prijs 9 gieren met een cent was gestegen, gaat de prijs morgen met jg een cent omhoog. De adviesprijs van marktleider Shell voor uro ongelood is dan 2,15 en voor super met loodvervanger 27 per liter. Diesel verandert niet in prijs en blijft 147,4 cent liss jsten. Aanleiding voor de verhoging is opnieuw de stijging van noteringen op de wereldoliemarkt. Iritse weerstand tegen euro groeit del )nden Het aantal tegenstanders van de euro in Groot-Brittan- ?t i groeit. Een peiling van deze maand geeft aan dat 56 procent in| jn de ondervraagden tegen de invoering van de Europese va- aar ita is. Dat is het hoogste percentage sinds twee jaar. Oorzaak is voe ïl opstappen van de Europese Commissie. In februari was 52 rocent tegen de euro. Het percentage voorstanders verminder- mi ?van 32 tot 31. ierste exportcontract voor stroom oio gr haag» Stroombedrijf EZH heeft als eerste Nederlands en roombedrijf een exportcontract gesloten. Het bedrijf gaat 20 iipi legawatt (MW) leveren aan een niet nader genoemde Duitse lant. WD-Kamerlid Voute heeft dit gezegd in de Tweede Ka- kan ter tijdens de behandeling van de elektriciteitswet. De Neder- ndse stroomsector kreeg dit jaar een harde tik omdat de grote ten edrijven die vrij werden in hun keus van leverancier, massaal u« toom gingen importeren. Hierdoor verloor de sector zo'n s< '00 MW aan omzet aan het buitenland, zonder dat daar één iportcontract tegenover stond. EZH is een van de vier stroom- ;et [drijven in Nederland en goed voor ongeveer zestien procent in binnenlandse stroomproductie. -ii ■Jorecabond FNV opent CAO-infolijn iere» De informatielijn voor horeca-, catering- en recreatie- erknemers met vragen over de CAO gaat op 1 april van start in provincies Utrecht, Noord-Holland en Flevoland. Eerder elde de horecabond FNV de infolijn al open in Overijssel, Gel- ■rland, Zuid-Holland en Zeeland. De vakbond wil dat vanaf 1 ni alle 280.000 horecamedewerkers in het land met hun vra- fn terecht kunnen bij vakbondsconsulenten. Volgens de bond n veel werknemers slecht of niet op de hoogte van de CAO-af- iraken. Het nummer (0900 - 2022323) kost 22 cent per minuut. tl' lanvullend pensioen vrouw goedkoper n haag Vrouwen gaan voor hun aanvullend pensioen even- el betalen als mannen. Dit zegt staatssecretaris Hoogervorst in sociale zaken en werkgelegenheid. Hij stelt hiermee de ge- ke behandeling bij de collectieve pensioenen ook in werking b (aanvullende pensioenen. Momenteel is het zo dat vrouwen ier premie betalen voor dezelfde uitkering als een man. Dit is d- geregeld omdat vrouwen langer leven en het pensioenfonds kh, meer geld aan ze kwijt is. Aan de andere kant betalen vrou- m minder premie voor een nabestaandenpensioen. Over het ele >emeen laten zij bij overlijden minder nabestaanden achter, vai oogervorst wil aan deze ongelijkheid via een aanpassing van Pensioen en Spaarfondsenwet (PSW) een einde aan maken. 'j' rincipeakkoord bij woningcorporaties uk De 22.000 werknemers bij de woningcorporaties krij- aklèn op 1 mei een procent en twee maanden later nog eens 2,25 txd ocent loonsverhoging in een overeenkomst met een looptijd R n een jaar. Dat zijn bonden en werkgeversorganisatie Aedes «eren in principe overeengekomen. De twee partijen gaan de ni mende tijd praten over modernisering van de CAO. Werkne- an ers met een hoger inkomen (van boven de ton per jaar) bij- ïoi orbeeld krijgen daarin aparte regelingen en de directeur-be- iiurder valt er niet meer onder. Wereldstandaard mobiele telefonie :kholm Wereldwijd kunnen bellen met één mobiele tele- tejin leek lange tijd een utopie, maar het wordt waarschijnlijk rkelijkheid. De Zweedse telecomfabrikant Ericsson en het ïerikaanse Qualcomm hebben gisteren een patentenruzie gelegd. Beide bedrijven gaan werken aan een standaard tech nologie. Ericsson krijgt door het akkoord ruim baan op de Ame- lanse markt, waar het tot nu toe maar mondjesmaat was ver- genwoordigd. De Finse concurrent Nokia was dat wel, maar n slechts met mobiele telefoons met Amerikaanse standaard, CDMA, terwijl Europa de gsm-standaard gebruikt. ex Tools schrapt veertig banen 'qrnGereedschapsmaker Rex Tools uit Apeldoorn w hrapt veertig van de 52 banen. Het bedrijf heeft dat gisteren n 1 nhet personeel bekendgemaakt. Rex Tools verplaatst de pro- kc ictie naar Duitsland. Daar nam het onlangs het Duitse Heller bn er. CNV Metaaltechniek wijt het verlies aan slecht manage- ent en personeelsbeleid. De vakbond wil een goed sociaal in voor de werknemers die moeten vertrekken. Volgens de ilzï ind heeft de directie al gezegd dat daarvoor geen geld is. ch olkswagen meldt groei afzet burg Volkswagen blijft groeien. In het eerste kwartaal nuin 1999 steeg de afzet met 7,1 procent, zo maakte bestuurs- orzitter F. Piech gisteren in Wolfsburg bekend. Over 1998 neide de omzet van VW wereldwijd met negentien procent tot itv 4 miljard mark (150 miljard gulden), aldus Piech. De netto- wa nst nam met 64,8 procent toe tot 2,24 miljard (2,5 miljard gul- n). Wereldwijd werden 4,7 miljoen auto's verkocht. wendel met aspergezaad irmondEen Belgische aspergeteler is het slachtoffer gewor- van zwendel in aspergezaad. Hij kocht in Limburg voor zijn •rgevelden in Egypte achttien kilo zaad van het ras Boonlim or een totaalbedrag van meer dan een ton. Het Boonlim-ras irdt geroemd om zijn dikke stengels. De teler, de 57-jarige B. ii Beeckhuyzen uit het Vlaamse Vorselaar oogstte in Egypte hter louter dunne asperges. Uit een onderzoek bleek het om o ander ras te gaan dat veel minder opbrengt. De schade voor Belg bedraagt daardoor een veelvoud van het aankoopbe- t li ig. Van Beeckhuyzen waarschuwde gisteren collega-telers 2 or de zwendel tijdens een aspergesymposium in Roermond. vil ierdam anp B ide Rotterdamse rechtbank- terl 'ident mag het personeel de veerdiensten van P&O th Sea Ferries in staking nq ï- Maar niet al meteen van- an jy zoals het plan was. Pas all ;n dagen na zijn uitspraak 1.1 gisteren mag het werk wor- bri neergelegd. Dat heeft een iwf 'rdvoerder van FNV Bond- del °ten gemeld. e veerboten op de lijn Rot- lam-Hull zouden vandaag b uitvaren uit onvrede over •/Kl salarisgeschil waarbij 170 )oi biemers zijn betrokken. Is de fusie, drie jaar gele- ijgi komen de arbeidsvoor- ma Jden van het personeel van European Ferries nog ds niet overeen met die van Werknemers van North Sea ies. i salarissen tussen oud en Ambassadeur Niehaus in Haarlem: \rust blijft bij P&O North Sea Ferries nieuw personeel verschillen vaak honderden guldens, aldus de bonden. De afgelopen jaren hebben zij gepraat over aanpas sing van de CAO. Woensdag middag had er een akkoord moeten liggen. Toen dat uit bleef, volgden werkonderbre kingen en werd een 24-uurssta- king aangekondigd voor van daag. De rechtbankpresident vindt het wegens de veiligheid van belang dat de werkgever bijtijds op de hoogte is van de staking. Twee dagen tevoren een sta king aankondigen vindt hij te kort dag. De bonden gaan nu een nieuw draaiboek maken en ho pen dat P&O in de tussentijd alsnog over de brug komt. De staking zullen zij de volgende keer, mogelijk vandaag al, luid en duidelijk aankondigen. haarlem theo van der kaau Nederlandse bedrijven kunnen met een gerust hart handel drij ven met Zuid-Affika. Het land blijft ook na aftreden van presi dent Mandela in juni politiek stabiel. Dit voorspelde de Zuid- Afrikaanse ambassadeur C.Nie- haus gisteren tijdens een bij eenkomst van de Haarlemse af deling van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. „De beoogde opvolger Mbeki heeft niet het charisme van Mandela, het is een ander soort Assortiment supermarkten verdubbeld leeuwarden gpd Het assortiment van de gemid delde supermarkt wordt in vijf jaar verdubbeld van 12.000 naar ruim 25.000 artikelen. In de af gelopen zeven jaar is het ook al twee keer zo groot geworden. De groei zal vooral worden ver oorzaakt doordat veel super markten op de horecatoer gaan. De klanten kunnen etenswaren ruiken, proeven en vervolgens meenemen. Ook de biologische tak zal flink uitbreiden. Dit verwacht voorzitter J. van der Broek van het Centraal Bu reau Levensmiddelen en direc teur van het gelijknamige su permarktconcern. Hij adviseert boeren meer op de biologische toer te gaan. „Zij moeten mee groeien met de markt en ervoor zorgen dat er een constante aanvoer komt van bio-produc- ten van goede kwaliteit. Wij hebben Den Haag gevraagd de btw op die producten te laten vervallen, maar dat mocht niet van Brussel." man. Maar dat zal geen politie ke instabiliteit in het land tot gevolg hebben", aldus Niehaus, „Mbeki is een economisch be stuurder die heel veel plannen gaat uitvoeren. Zuid-Afrika wil beduidende internationale in vesteerders aantrekken om een rol te gaan spelen in de wereld economie." Niehaus noemde het een goed teken dat de economie stabiel bleef, terwijl de Zuid- Afrikaanse rand afgelopen na jaar aanzienlijk in waarde is ge daald. Ook de ernstige werk loosheid tot wel veertig pro cent, de gewelddadigheid on der de bevolking en de grote verschillen tussen rijke blanken en arme zwarten halen Zuid- Afrika niet uit balans. Om die stabiliteit te houden wil het land meer zwarte bestuurders op belangrijke posten benoe men. Nederland is de afgelopen ja ren opgeklommen van de acht ste naar de vierde plaats als handelspartner van Zuid-Afri ka. Het land verwacht veel van de onlangs overeengekomen vrije handelsbetrekkingen met de Europese Unie. Niehaus: „Zuid-Afrika wil rol spelen in wereldeconomie." foto united photos de boer cynthia van dijke Havengebied met plek voor voldoende containeroverslag den haag gpd De aanleg van de Tweede Maasvlakte, in samenwerking met het bedrijfsleven, staat bovenaan het lijstje van mi nister Netelenbos van verkeer en waterstaat als het gaat om het creëren van nieuwe havengebieden voor contai neroverslag. De locaties Moerdijk en Vlissingen vallen wat haar betreft af. van Rotterdam, als het bedrijfs leven tenminste financieel wil bijdragen. Vorig jaar november hebben het containeroverslag bedrijf ECT, de ING Bank en het baggerconcern Ballast Ne- dam die deur overigens al ge opend. De alternatieven voor een Tweede Maasvlakte, een effici ënter grondgebruik in het be staande Rotterdamse havenge bied en de Zeeuwse havens Temeuzen en Vlissingen, bie den volgens Netelenbos onvol doende toekomstperspectief. Volgende week dinsdag praten de meest betrokken ministers over de verdere ontwikkeling van Rotterdam als 'mainport'. Ook premier Kok zal bij dat overleg aanwezig zijn. Er wordt gesproken aan de hand van een discussiestuk van Netelenbos, die als coördinerend minister voor dit project optreedt. De lijn die Netelenbos in haar discussiestuk uitzet, is zonne klaar. Zij heeft een voorkeur voor uitbreiding in de buurt Minister Pronk van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer heeft in februari na een bezoek aan Rot terdam aangegeven 'nog geen reden te zien een Tweede Maasvlakte aan te leggen'. Zee land zou wat hem betreft een deel van de verwachte indu striële groei in Rijnmond kun nen opvangen. Het Centraal Planbureau (CPB) heeft in november nog laten weten dat een Tweede Maasvlakte of overloopterrei nen in andere havens niet no dig zijn. De Rotterdamse haven kan volgens de CPB-reken- meesters nog twintig jaar voor uit binnen de bestaande haven- grenzen. Rotterdam heeft dat echter altijd bestreden. Aerdenhouter Van Trigt neemt afscheid van NZH haarlem richard mooyman Met pijn in het hart neemt oud- directeur Niek van Trigt van daag afscheid van de NZH. Ruim vijftien jaar heeft Van Trigt voor de Haarlemse streek vervoerder gewerkt. Totdat zijn directiefunctie bij het overkoe pelende Verenigd Streekvervoer Nederland (VSN) plotseling overbodig werd. De Aerden houter werd op non-actief ge steld, maar ondertussen zat hij niet stil. Als zelfstandig adviseur gaat hij zich nu werpen op de invoering van een landelijke chipkaart voor bus, tram en trein. De algemeen directeur van de NZH was vorig jaar nog maar net in Hilversum begon nen als directeur logistiek en vervoer bij de overkoepelende VSN-groep, toen hij te horen kreeg dat zijn functie overbodig was geworden. Een ingrijpende reorganisatie werd de 52-jarige Van Trigt fataal. „Wat ik ver keerd heb gedaan? Ik heb hele maal geen kritiek gehoord stelt Van Trigt terugblikkend. „Ik heb zelfs veel complimen ten gehad, maar ik was niet meer nodig. De réad van be stuur koos voor een andere structuur." Hij werd een van de slachtof fers van de talloze reorganisa ties in het streekvervoer, die zijn ingegeven door de toene mende marktwerking. Het erg ste is volgens Van Trigt dat de aandacht voor de klant -de bus- reiziger- door alle toestanden is verslapt. Hij noemt het terecht dat buschauffeurs van de NZH eind vorig jaar alarm sloegen over de verloedering van het busbedrijf. Er werd geklaagd over een tekort aan personeel, oude bussen en een te grote af stand tot de VSN-directie. Sinds kort heeft de NZH met G. Koe- lemij weer een 'eigen' directeur die heeft beloofd de problemen aan te pakken. Als 10-jarige klaar-over stond Van Trigt reeds het verkeer te regelen. De bussen kregen van hem destijds al voorrang. Ver keer en vervoer hebben hem nooit meer losgelaten. Van Trigt kreeg als afkoopsom een geldbedrag mee van VSN -hij wil niet zeggen hoeveel- en be gint daarmee een adviesbureau op het gebied van mobiliteit. Zijn eerste grote klus is het ontwikkelen van' een plan voor een landelijke chipkaart en een nieuwe tariefstructuur voor het openbaar vervoer. Over een jaar of twee moet het volgens de Aerdenhouter mogelijk zijn om met een speciaal pasje in de trein of metro te stappen. Elek tronische poorten registreren de afstand van de reis en de re kening wordt thuisgestuurd. De chipkaart zal ook in bus, tram en taxi geldig moeten zijn. De kaart biedt volgens Van Trigt niet alleen veel gemak, maar Oud-directeur Van Trigt van de NZH verdwijnt niet helemaal uit beeld. Met de invoering van een chipkaart voor trein en bus wil hij een einde maken aan het 'wat achterlijke' imago van het openbaar vervoer. foto united photos de boer robin van lonkhuijsen kan ook een einde maken aan het 'wat achterlijke' imago van de bedrijfstak. Met de nieuwe techniek kunnen makkelijk ver schillende tarieven worden in gevoerd, meent hij. Ondanks zijn wat bittere laat ste maanden bij VSN en daar mee NZH, kijkt Van Trigt met genoegen terug. Hij is trots op de introductie van de snelle In- terliner, die hij zijn 'geestes kind' noemt. Ook de opzet van de snelle bootverbinding tussen Ilmuiden en Amsterdam be schouwt hij als een hoogtepunt. De boot vervoert meer passa giers dan verwacht. Mocht er ooit een vliegveld in de Noordzee worden gebouwd, dan ziet Van Trigt kansen voor bootvervoer naast de voorziene ondergrondse shuttleverbin ding. Naar Amsterdam, Rotter dam en IJmuiden bijvoorbeeld. En waarom geen snelle sche pen laten varen van het vlieg veldeiland naar Engeland? Op die manier kun je volgens Van Trigt veel meer vliegtuigpassa giers trekken. Van Trigt voelt zich nog steeds zeer betrokken bij de NZH. een naam die tot zijn gro te verdriet dreigt te verdwijnen. Er bestaén plannen om het be drijf een nieuwe naam te geven. Hij zal vandaag op zijn af scheidsreceptie nog een poging doen om de leiding op andere gedachten te brengen. „Zonde om na al die jaren de naam te grabbel te gooien. De NZH is een begrip." 'Onderhandelingen bewust laten mislukken amsterdam gpd FNV Bondgenoten is verbaasd over de beschuldigingen van vakbond De Unie. Unie-be stuurder E. van de Rijdt zegt dat de FNV-onderhandelaar voor de Banken-CAO de onderhan delingen bewust heeft laten mislukken. FNV-bestuurder D. van Huizen zou nooit van plan zijn geweest om de looneis van 4,5 procent voor zijn leden bin nen te halen. „Hij heeft al voor de CAO-gesprekken tegen de werkgevers gezegd dat hij ak koord zou gaan 3,5", aldus De Rijdt. FNV Bondgenoten heeft als enige bond besloten het eind bod van de werkgevers van 3,5 procent extra voor te leggen aan de leden. Als die ermee ak koord gaan, geldt de CAO voor alle 114.000 werknemers bij de banken. De andere bonden zijn woest. Zij vinden het bod zo slecht dat ze het niet eens aan de leden willen voorleggen. Me de omdat er onvoldoende in staat over het verbeteren van arbeidsvoorwaarden. Van Huizen reageert ver baasd. „Ik ben heus niet gek. Ik heb alleen een keer in vertrou wen tegen de bonden gezegd dat ik dacht dat 3,5 procent het hoogst haalbare was." Hij vindt het 'triest' dat een scheuring is ontstaan tussen de vakbonden. „Maar wij voelen ons verplicht om onze leden over het eind bod te laten beslissen. Het af wijzen van het bod heeft enor me gevolgen." Keuren de FNV-leden het bod af, dan is de kans groot dat er geen banken-CAO meer komt. De werkgevers zijn niet bereid om een beter bod te doen voor een bedrijfstak-CAO. De vakbonden hebben met el kaar afgesproken om dan over te gaan op ondememings- CAO's. Elke bank krijgt dan zijn eigen arbeidsvoorwaarden. OPINIE Columniste Pauline van de Ven kreeg veel reacties op haar column 'economie van het varken' begin deze maand. In onderstaande opinie haar reactie op een en ander. De afgelopen weken regende het brieven van gegriefde var kenshouders over mijn column 'economie van het varken'. Op vallend genoeg waren het voor al kleine varkenshouders die zich kwaad hadden gemaakt. Inhoudelijk zie ik daar niet veel reden toe. De feitelijke informa tie was ontleend aan de groot ste deskundige die Nederland heeft op het gebied van minera- lenbeheer. Bovendien nam ik het voor de kleine veehouders op. Ik schreef dat de samenleving mede verantwoordelijk is voor de toestand die in de varkens houderij is ontstaan. En dat de belastingbetaler wat mij betreft dan ook mee moet opdraaien voor de gevolgen. Wel vind ik dat de varkensboeren er eens bij stil mogen staan dat de be lastingbetaler dan niet voor het eerst in de buidel tast. Eén van de gevolgen van de ex treem intensieve manier waar op in ons land - en helaas in bijna heel de westelijke wereld - varkens worden gehouden, is het ongekend grote aantal slachtoffers van de varkenspest. Zowel de Nederlandse als de Europese belastingbetalers hebben de boeren in die ellen de uiterst royaal gesteund, met een opkoopregeling die geba seerd was op de - door de lage aanvoer zelfs gestegen - markt prijs van varkensvlees. Daar hebben we met z'n allen tussen 4 en 6 miljard gulden voor opgebracht. Terecht mag de balastingbetaler zeggen: Wij hebben jullie geholpen, laten we nu samen kijken hoe je die varkenshouderij minder inten sief maakt. Want dieren zijn geen machi nes. Het kost de boeren blijk baar moeite in te zien dat ze de dieren tekort doen door ze heel hun korte leven binnen te laten staan op een plaatsje dat vaak zo klein is dat ze zich niet eens kunnen omdraaien. Nooit de zon op hun vel, nooit de wind in het gras, nooit zomer, herfst of winter, nooit lente. Een varkenshoudster schreef me: ,Als bij iedereen de was machine wordt weggehaald door de overheid met de mede deling: Jullie hebben geluk ge had, je mag weer een andere kopen; dat zou toch niemand pikken?" Deze vergelijking is veelzeggend. Bovendien klopt de redenering niet. Talloze be drijven worden getroffen door milieuwetgeving en zelfs wel door een productieverbod zon der dat er een cent schadever goeding aan te pas komt. Fabri kanten van asbest, oplosmidde len en drijfgassen moeten hun problemen ook zelf oplossen. Als de boeren hun krediet - waarvan ze méér hebben dan welke andere beroepsgroep in de Nederlandse samenleving dan ook - niet willen verspelen, dan moeten ze accepteren dat elk beschaafd mens zich door de varkenspest een ongeluk is geschrokken over hoe de dieren tegenwoordig worden gehou den. Sommigen vergelijken de intensieve veehouderij zelfs met concentratiekampen; het kwaad begint klein, er is een proces van gewenning met elk klein schepje dat er bovenop komt en op het laatst is de situ atie eenvoudig monsterlijk. De veehouders zouden zich dat kunnen aantrekken. Maar ik heb nog geen boerenorganisa- tie gehoord die zegt: Inderdaad, de intensieve veehouderij is ontaard in een misdaad tegen de schepping. Laten we samen kijken of het anders kan. De boeren praten alleen over geld. De pest heeft niets veran derd. Sinds de zomer van 1997 is de varkensstapel alweer met bijna 2 miljoen varkens ge groeid van 11,4 tot 13,3 miljoen. Daarom zijn die moord en brand reacties op het sane ringsvoorstel van oud-minister Van Aartsen zo kortzichtig. Diens aanpak was broodnodig en goed doordacht. Ze was ge baseerd op de eerste hoofdwet van de economie, namelijk dat de prijs van een noodzakelijk goed stijgt, als je het aanbod vermindert. Dat werkt voor olie. Dat het ook werkt voor varkens vlees kon je zien tijdens de pest. De consumptie van varkens vlees is toen niet gedaald - hij steeg zelfs licht - terwijl de prijs steeg bij een kleiner aanbod. Ik geloof niet dat de varkens houders bang hoeven te zijn voor hun inkomen als de var kensstapel wordt verkleind. Voor de consument is varkens vlees inderdaad een noodzake lijk goed. Nu dat in de praktijk is gebleken, weet je dat je veilig het aanbod kunt laten dalen en de prijs een eind kunt laten stij gen zonder dat er vraag uitvalt. Daarom mogen van mij niet al leen de kleine varkenshouders, maar élle varkenshouders scha deloos worden gesteld. Natuur lijk wel op voorwaarde dat de extra opbrengsten die vervol gens ontstaan uit de verkoop van varkensvlees worden terug gegeven aan de belastingbeta ler. Dat is goed voor de dieren, de boeren, en de consumenten. En het mooie is, op die manier kost het haast niets. Als je de mestreductie meerekent, maak je zelfs winst. den haag pauline van de ven econome en publiciste

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9