Waterbedrijf controleert op legionella Geld, geld en nog eens geld voor het onderwijs Kosovo maakt de politiek nerveus voor oversekste Binnenland eekspel advocaten Jnd proces Bouterse Kwallen kijken Onripr7npk tin/iv uil Allochtone jeugd kiest voor Nederlandse tv ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dlei itelliet volgt auto's bit Rekeningrijden is nog niet eens ingevoerd of minister 'a elenbos van verkeer heeft al weer plannen voor een systeem lij de tolheffing kan opvolgen. Zij wil met behulp van een sa- e o et registreren hoeveel kilometers een automobilist aflegt en daarvoor een rekening presenteren. „Op termijn worden de ttronische poorten van het rekeningrijden overbodig", zegt elenbos in een interview met het blad Forum van werkge- organisatie VNO-NCW. De kilometerheffing heeft de toe- ist, aldus de bewindsvrouw. De heffing moet op termijn de [orrijtuigenbelasting vervangen. Netelenbos wacht de erva- en in Duitsland af voor ze de kilometerheffing invoert. Daar |t de transportsector er mogelijk in 2002 mee te maken. igentiende dode veteranenziekte Opnieuw is een Flora-bezoeker overleden aan de ve nenziekte, waarmee het aantal slachtoffers van de besmet met de legionella-bacterie op negentien is gekomen. In to- zijn bij het ministerie van volksgezondheid 231 meldingen lengekomen van mensen die na een bezoek aan de Flora zijn geworden met verschijnselen van longontsteking. Bij van die 231 patiënten is met zekerheid vastgesteld dat ze ifecteerd zijn met de legionellabacterie. irgemeester Bergeyk corrupt haag De voormalige burgemeester van Bergeyk Van Pop- heeft zich door het aannemen van een dure gift 'omkoop- r'opgesteld, zo heeft de Hoge Raad gisteren beslist. De oud- emeester is definitief veroordeeld tot een boete van 10.000 en, of honderd dagen gevangenis. In 1990 bedong de bur- ieester van Bergeyk een korting van ruim 20.000 gulden op snik grond, bestemd voor de bouw van de nieuwe ambts- ling. In de daarop volgende commotie nam Van Poppel ont- om vervolgens langdurige juridische procedures te voeren 1 eerherstel te krijgen. Volgens de Hoge Raad had projectont- lelaar Meurmans Vastgoed via deze gift het doel 'een gun- tpositie te verwerven bij het verkrijgen van opdrachten'. ra ichtvluchten op Rotterdam snel over irdam Minister Netelenbos van verkeer en waterstaat wil j korte termijn Rotterdam Airport voor nachtvluchten slui- De gemeente Rotterdam is blij met dat besluit. De zogehe- bi aanwijzing komt mede op verzoek van Rotterdam en de ïthaven Schiphol, de exploitant van Rotterdam Airport. iislag directeur AZC Een bewoner van het asielzoekerscentrum in Den ïer heeft gisterochtend een poging gedaan om directeur Ha ul het centrum in brand te steken. Hij gooide benzine over aan heen en hield er een brandende aansteker bij. De direc- kon net op tijd aan het vuurtje ontsnappen. De dader, een )ui irige Liberiaan, had net van Habl te horen gekregen dat hij d st vertrekken naar het verwij dercentrum in Ter Apel. Hier i uitgeprocedeerde asielzoekers heen voordat ze worden ezet. De Liberiaan is vastgezet op het politiebureau. Hij lelde volgens Habl uit pure wanhoop." ag gpd woonde op 1 juni 1992 de ai^amse zakenman Lowes? eveningen? Zo ja, dan is ivoor te zeggen om het tegen Bouterse en diens Lowes in Den Haag te la- 123laatshebben. Maar indien enman elders zijn domi- Htad, lijken er nog maar argumenten over om de rechtbank deze zaak te behandelen. Rotterdam m veel meer in aanmer- omen. was een herhaling van eerder gehoorde stand- n. Maar gisteren op de 'ag van het proces bij de rechtbank tegen Bou- Lowes en Misier, deden Ivocaten alle mogelijke om hun argumenten te- landen af van inname' dreigt serieuze actie' rt'i mu 0 naai comité 'Handen Af van lame' in Paramaribo be- 'serieuze acties' voor de houding van Ne- pd de zaak-Bouterse. iurinaamse gemeen- zal worden gemobili- fom te ageren tegen het landse gedrag, waarbij aamse burgers worden ininaliseerd'. Opmer- is dat de directeur van presidentiële kabinet, 0 Graanoogst, zich met oorbereiding ervan in- T\ Het is de eerste keer dat h hoge regeringsfunctio- in Suriname publieke- lageert op het proces in laag. ioogst, een oud-offi- iakte deel uit van het iir gezag onder Desi se en werd zelf ook ird door de Neder- !8 jus itie in haar onder- naar de betrokkenheid jjugshandel van de voor e Surinaamse legerlei- rTIJVolgens Graanoogst en orzitter van het comité Heuvel blijven de ac- tt beperkt tot het uit- van verklaringen of ibieden van petities. C;hillende wijken van ribo zullen aanhan- Ij, fan Bouterses Nationale urt icratische Partij (NDP) jr. ouding van Nederland bekritiseren. ;1 meent dat rechten iname worden ge- Hoe gekker Ne- zich zal bewegen om ichten te schenden, ;er wij zullen doen. irdt tijd dat Nederland lat wij een soeverein en zelfbeschik- :ht hebben." utrecht gpd De hele klas wordt naar huis gestuurd met de boodschap: kruip maar achter Internet, dan doe je wat nuttigs. Een kwart van de docenten heeft geen idee hoe je moet lesgeven. Boekhouders le ren zesjarigen rekenen. Het is een realistisch doemscenario dat werkgevers, ouders en vak bonden schetsen als er niet snel een oplossing komt voor het leerkrachtentekort. Overheidsmaatregelen om meer leerkrachten aan te trekken hebben tot nu toe nauwelijks ef fect gehad. De poging om 'wachtgelders', werklo ze leerkrachten, weer terug te halen, is mislukt. De campagne om meer jongeren te interesseren voor een lerarenopleiding basisonderwijs ("Wie leerde Zalm rekenen') levert pas over vier jaar en kele tientallen extra docenten op, terwijl er 17.000 nodig zijn. Na de campagne om ex-leer krachten weer voor lesgeven te interesseren, zijn tot nu toe slechts enkele tientallen 'herintreders' aan de slag gegaan. Onno Bosma van de Algemene Onderwijsbond geeft aan dat er eigenlijk geen oplossingen voor handen zijn: „Klassen samenvoegen tot een groep van 50 leerlingen kan even, maar niet structureel. Daar gaan leraren aan onderdoor. Een klas kun je twee dagen naar huis sturen, maar niet langer. De incidenten zullen elkaar in hoog tempo opvolgen. Tot de dijk doorbreekt. Het wordt een sneeuwbal die in korte tijd heel groot wordt. Want géén onderwijs bieden aan leerplichtige kinderen is in strijd met de wet." De situatie beangstigt CNV-bestuurder De Jong. „Voor het basisonderwijs worden al enkele jaren plannen bedacht. En dat levert voorzichtig aan wel wat op. Maar het voortgezet onderwijs moet nog helemaal beginnen. De instroom op le rarenopleidingen is dramatisch. Dat los je niet op met een imagocampagne." De realiteit is inmiddels overal doorgedrongen. Het lijkt of het tij keert. Afgelopen maandag vroeg staatssecretaris Adelmund van onderwijs om onorthodoxe ideeën om het lerarentekort in het basis- en voortgezet onderwijs tegen te gaan tijdens een overleg scholieren, ouders, schoollei ders, schoolbesturen en vakbonden. Veel oplos singen werden te berde gebracht. Maar het pro bleem is dat veel oplossingen die voor de lange termijn meer leraren opleveren, op de korte ter mijn het probleem alleen maar groter maken. En oplossingen op korte termijn werken vaak ave rechts op de lange termijn. Zo zal het feit dat laboranten worden aange trokken om natuurkundeles of scheikundeles te geven (en dat is een reële optie) de status van het leraarschap geen goed doen. Want als een ac countant drie maanden lang in de avonduren een spoedcursus opvoedkunde en didactiek volgt, terwijl hij kinderen wiskunde bijbrengt, waarom is dan een vierjarige lerarenopleiding nodig? Toch zullen die mensen uit het bedrijfsleven straks op grote schaal worden ingezet, verwach ten de betrokkenen. En ze krijgen, net als in de jaren vijftig, na een paar jaar naar tevredenheid lesgeven gewoon dezelfde lesbevoegdheid als een afgestudeerde leraar. De Jong: „We moeten ontzettend oppassen dat we de kwaliteit van het beroep hoog houden. Negatieve verhalen zijn dodelijk voor leerlingen van havo en vwo die an ders voor het leraarsvak zouden kiezen." Een lange-termijn-oplossing die maandag werd geopperd om het lerarenvak aantrekkelijker te maken, is bijscholing in de baas zijn tijd. En dan échte bijscholing, geregeld en veel, om de vakkennis op een hoog peil te houden of te bren gen. Maar om die bijspijkeraars te vervangen zijn alleen al 20 procent extra docenten nodig, terwijl er niet eens voldoende leraren zijn om de 'gewo ne' tekorten op te vangen. Het is in elk geval duidelijk dat er veel geld no dig is, wat er ook gebeurt. Woordvoerster Huis van de schoolbesturenraad houdt het op min stens vijf miljard. Bosma: „Het ministerie heeft steeds gezegd dat het geen kwestie is van geld. Dat is lariekoek. Natuurlijk is veel geld nodig om arbeidsvoorwaarden voor leraren te verbeteren. De salarissen voor beginners zijn goed. Maar mensen met tien, vijftien jaar werkervaring in het bedrijfsleven, gaan er financieel op achteruit als ze zouden gaan lesgeven. Zo krijg je ze niet bin nen." Behalve verbetering van arbeidsvoorwaarden, opperden betrokkenen maandag het op grote schaal inzetten van computers in de klas. Leraren moeten alleen nog maar echt lesgeven: surveille ren bij proefwerken, het organiseren van sinter klaasfeesten, vuilnisbakken buiten zetten en con tact houden met de wijkagent kan door anderen worden gedaan. Adv-dagen kunnen worden ingeruild voor geld. Bemiddelen bij het vinden voor een andere baan voor docenten die het lesgeven zat zijn, le vert een beeld van mobiliteit op voor de buiten wereld: een leraar zit niet zijn leven vastgebakken voor de klas. Ook kunnen docenten worden ge zocht in Vlaanderen. Door beginnende leer krachten beter te begeleiden en het gemakkelij ker voor ze te maken, wordt voorkomen dat ze er, zoals zo velen, binnen een paar jaar de brui aan geven. Aanbod WZHO in Leidse regio Voor een bedrag tussen de honderd en tweehonderd gulden kunnnen bedrijven en instellingen in oostelijk Zuid-Holland (Zoeterwoude, Alkemade, Ter Aar, Rijn- woude, Jacobswoude en Alphen aan den Rijn) hun drinkwater laten onderzoeken op de aanwezigheid van de legionella-bacterie, de veroorzaker van de veteranen- ziekte. De watermaatschappij Zuid-Holland Oost (WZ HO) laat dit aanbod aan zo n 6000 organisaties in haar werkgebied vergezeld gaan van een aantal tips voor een veilige drinkwatervoorziening. gen de behandeling in Den Haag nog eens dik te onderstre pen. Lowes is bevriend met Bou terse en zou als bijnaam zelfs 'de Surinaamse Pablo Escobar' hebben. Zijn handel in levens middelen zou slechts een dek mantel zijn voor cocaïnetrans porten. Toen het onderzoek in juni 1992 begon, nam de re cherche aan dat Lowes in een flat in Scheveningen woonde. Dat betekende dat de bende waartoe hij en Bouterse zouden behoren - het Surikartel - voor een deel in Den Haag werd ge leid. De vriendin van de zaken man verbleef destijds regelma tig in de flat, hoewel ze er niet officieel stond ingeschreven. Lowes zou wel ooit het Scheve- ningse adres als zijn verblijf plaats hebben opgegeven toen hij een visum voor Nederland aanvroeg, maar van dat visum maakte hij nimmer gebruik. Zo wel volgens advocate Weski van Lowes als volgaens verdediger Szegedi van de derde verdachte Misier heeft Lowes nooit daad werkelijk in Scheveningen ge woond. Szegedi verklaarde dat Lowes een man met vele bij vrouwen was. Een vriendin in een flat in Scheveningen zegt dan ook volgens hem weinig over zijn werkelijke adres. Weski eiste gisteren dat de rechter de zaak niet ontvanke lijk verklaart. Volgens haar heeft het proces niet alleen in de ver keerde stad plaats, maar is het ook jarenlang nodeloos ver traagd omdat het Openbaar Mi nisterie Lowes tegelijkertijd met Bouterse wilde berechten. Weski meent dat zij hierdoor is belemmerd. Zij zou allerlei do cumenten en processen-ver- baal veel te laat hebben gekre gen. De laatste jaren is de ver houding tussen de beide offi cieren van justitie en advocate Weski hierdoor zo verslechterd, dat rechter Quadekker beide partijen opriep vooral zakelijke argumenten te gebruiken en 'niet meer op de man te spe len'. Met dat laatste wees hij onder meer op de uitlating van Weski dat officier van justitie Harderwijk lijdt aan 'een gees testoestand van verdringing van de werkelijkheid'. Het proces gaat maandag weer verder. De rechtbank zal dan uitspraak doen of de zaak ondanks de bezwaren van de advocaten verder wordt behan deld. Inmiddels heeft de Hoge Raad laten weten dat het vrijwel onmogelijk zal zijn om voor 26 mei uitspraak te doen over de vraag of de bezwaren van Bou terses advocaat Moszkowicz te gen het proces terecht zijn. De Amsterdamse pleiter meent dat er sprake is van een nietig pro ces, omdat zijn bezwaar tegen Den Haag als plek van behan deling nog niet door de Hoge Raad is afgehandeld. Hij boycot daarom het proces en zal nu waarschijnlijk ook de belangrij ke tweede helft van de rechts zaak niet bijwonen. regio leiden wim koevoet Volgens woordvoerster Van den Hurk is de WZHO het enige wa terbedrijf van Nederland met dit initiatief. Ze ontkent dat hiermee een gat in de markt is ontdekt. „We worden er zeker niet rijk van, want we hanteren een kostendekkend tarief. Af hankelijk van het aantal verzoe ken moeten we fasegewijs te werk gaan. Wij verwachten gro te belangstelling voor ons aan bod." De WZHO is verantwoorde lijk tot aan de watermeter. „Maar", zegt Varf den Hurk, „omdat bedrijven niet goed raad weten met de eigen ver antwoordelijkheid voor de kwa liteit van het drinkwater dat uit de kraan komt, schieten wij te hulp." Een woordvoerder van het EWR, die het van DZH afkom stige drinkwater in Rijnland le vert, kondigt een vergelijkbare actie aan. „Overigens contro leerden wij ook al op verzoek. We worden nu net als de WH- ZO actiever." Zijn collega van DZH geeft echter te kennen dat hij pas tot een actievere opstelling bereid is na overleg met een aantal in stanties, waaronder de VEWIN, een paraplu-organisatie voor waterbedrijven. „Zulke dingen op eigen houtje doen, komt toch een beetje over als paniek zaaien." scheveningen Medewerkers van Sea Life, een permanente tentoonstelling over het le ven in zee aan de Scheveningse boulevard, bekijken de kwallen die gisteren uit Groot- Brittannië werden aangevoerd voor de speci ale tentoonstelling die vanaf Pasen in Sche veningen is te zien onder de titel 'Kwallen, schimmen uit de diepte' foto anp koen verheyden GroenLinks werpt NAVO-scltroom af den haag maurice wilbrink Toen in de zomer van 1995 de NAVO einde lijk met luchtaanvallen ingreep in Bosnië, heerste er in het Westen opluchting. Nadat ze jarenlang vrijuit hun agressie hadden botgevierd op burgers, werden de Bosni sche Serviërs gebombardeerd. Dat hielp: uiteindelijk leidde het tot het Dayton-ak- koord en een eind aan het geweld. Deze week was er van opluchting geen spra ke, toen de NAVO het Kosovaarse volk te hulp kwam. Alom heerst grote zorg en on rust over de escalatie op de Balkan. In 1995 gaf de NAVO de Bosnische Serviërs, die toen al in de steek waren gelaten door hun be schermheer Milosevic, militair gezien de ge nadeklap. Nu dreigt een frontale confronta tie met een goed bewapende staat en op de achtergrond ontwikkelt zich weer een Oost- Westtegenstelling die doet denken aan de Koude Oorlog. Het is verbijsterend en onheilspellend om te zien welke reflexen er weer boven komen in landen van de voormalige Sovjetunie. Er is alle reden om aan te nemen dat Rusland wapens levert aan Servië, zo liet de Neder landse minister van defensie De Grave deze week in de Tweede Kamer doorschemeren. En het Oekraïense parlement, geschokt door het NAVO-optreden, verlangt terug naar de nucleaire status die het land begin jaren '90 nog kende. Bovendien willen hoge functionarissen in Wit-Rusland met Mos kou praten over de stationering van Russi sche nuclaire wapens op hun grondgebied - als antwoord op de NAVO-acties. Het Part nerschap voor Vrede, waarmee de NAVO Rusland heeft getracht gerust te stellen, is door Moskou definitief ten grave gedragen. Tegelijkertijd heeft niemand enig idee hoe ver de geweldsspiraal in en rond Kosovo zal reiken. Al dit onheil was woensdagavond duidelijk voelbaar tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer. De politiek weet dat Ne derland kan worden meegezogen in een in ternationaal conflict van een schaal die Eu ropa sinds 1945 niet meer heeft meege maakt, en dat maakt onzeker. De Kamer had er dus behoefte aan die onzekerheid te delen met de regering. Voor het eerst in de cennia drukt het NAVO-lidmaatschap ook zwaar op volksvertegenwoordigers en kabi net. Nederland voelt zich als trouwe bond genoot ronduit verplicht deel te nemen aan militaire acties die het gevaar van een oor log in zich bergen. Tijdens de koopavond in Enschede protesteerden twintig mensen tegen het ingrijpen van de NAVO in Kosovo. foto wfa mart-jan bakker Het is dan ook verbazingwekkend om te zien hoe in zichzelf gekeerd de politiek blijft opereren op het moment dat de NAVO-bommenwerpers opstijgen om een niet-NAVO-land aan te vallen. Weliswaar werd het kabinet de afgelopen dagen in be slag genomen door de belangrijke Euro-top in Berlijn, maar Van Aartsen vond wel de tijd om het parlement te woord te staan. Maar wie aan het Binnenhof voelt zich ge roepen om het volk voor te bereiden op meer dan het gooien van bommen vanuit de lucht? Een eventueel falend luchtoffen- sief leidt volgens de militaire logica tot grootschaliger aanvallen over de grond. Als Milosevic geen krimp geeft na de luchtaan vallen, heeft de westerse diplomatie alleen maar militaire opties. Niemand weet in hoeverre Milosevic het westen wil meesle pen in een grondoorlog, maar te vrezen valt dat de Servische leider ook bereid is veel ei gen mensen op te offeren om zich te hand haven. De enige partij in het parlement voor wie keihard vast staat dat dat geen Nederlandse levens waard is, is de Socialistische Partij. De SP vertolkt het oude pacifistische adagi um dat geweld niks oplost, maar dan voor al bezien vanuit een eng nationaal perspec tief. Met die opstelling hebben de socialis ten politiek gezien intussen de plaats inge nomen die GroenLinks (en haar voorgan gers) ooit in het parlement had. Groen Links heeft haar geharnaste opstelling inza ke veiligheidsvraagstukken en de NAVO de ze week definitief verlaten. Nog niet zo lang geleden pleitte Groen Links er nog voor dat Nederland uit de NAVO moest stappen en ook met het ge bruik van geweld tegen de Bosnische Ser viërs had de partij grote moeite. Maar afge lopen woensdag maakte het Kamerlid Ma rijke Vos 'de moeilijkste beslissing bekend die de GroenLinks-fractie in jaren heeft moeten nemen': de fractie steunt de NAVO-inzet. GroenLinks ging woensdag avond in een bij vlagen emotioneel betoog van Vos het verst van alle paitijen. Vos vond dat de NAVO desnoods 'tot het uiter ste moet gaan' om de burgerbevolking van Kosovo te beschermen. Dat betekent niets anders dan de inzet van grondtroepen. Andere partijen durfden niet zo ver te gaan. omdat ze terugschrikken voor de gevolgen. De trouwste NAVO-aanhangers in het Ne derlandse parlement werden wat dat be treft deze week ineens gepasseerd door GroenLinks dat al z'n NAVO-schroom heeft afgeworpen. Het is één van die vele verras sende rolverwisselingen in de politiek die we zien sinds alle oude zekerheden met de val van de Muur zijn weggevallen. den haag anp Medicatie kan mannen helpen van seksueel dwangmatig ge drag af te komen. In het Haagse Leyenburgziekenhuis in Den Haag behandelt neuropsychia- ter Waldinger met succes al bij na vijf jaar mensen die lijden onder hun overmatige seksuele drang. Daarom begint zijn af deling binnenkort met een we tenschappelijk onderzoek naar de effecten van medicijnen op exhibitionisme, voyeurisme, fe tisjisme en andere seksuele dwangstoornissen, zoals over matig masturberen en versla ving aan telefoonseks. „Het gaat mij hier om relatief onschuldige maar lastige seksu ele stoornissen", zegt Waldin ger. Aanranding en verkrach ting behoort volgens hem uit drukkelijk niet tot zijn onder zoek. De moeilijkheid is dat veel mannen die last hebben -van hun seksuele drift er niet mee naar hun dokter durven. „De schaamte is te groot. En dat is lastig omdat zij problemen krij gen, bijvoorbeeld in hun rela tie". De onderzoeker heeft vijf tig mensen nodig voor zijn on derzoek. Die kunnen zijn door verwezen door een psychiater, maar ze kunnen zich ook bij zijn polikliniek melden zonder tussenkomst van een huisarts. Tot dusver wordt storend seksueel afwijkend gedrag veel al met psychotherapie behan deld. „Maar wij hebben goede aanwijzingen dat medicatie helpt. Het gaat om dezelfde soort geneesmiddelen dat ook gebruikt wordt tegen angst stoornissen en depressies." Al eerder is in de Verenigde Staten en Canada dergelijke medicatie onderzocht, maar dit was niet op wetenschappelijke basis. Alleen mannen kunnen aan het onderzoek meedoen. „Die hebben relatief vaker last van dit gedrag. Onder vrouwen komt het veel minder voor. Maar ze kumien hier wel te recht voor een behandeling." numegen anp kranten als ze speciale informa tie willen (bijvoorbeeld over de Bijlmerramp), maai- kennen ver der weinig traditie op het gebied van krantenlezen. Een abonne ment nemen, is niet erg gebrui kelijk, halen is lastig, lezen ei genlijk ook. Twintigers en derti gers zijn niet negatief over de Nederlandse kranten, maar le zen haar maar incidenteel. Volgens de onderzoekers laten de gedrukte media een hele markt liggen: „Nog te veel laten de Nederlandse media de min derheden links liggen: er wordt over hen bericht, maar onvol doende voor hen." Allochtone jongeren kijken wei nig naar tv-zenders uit hun land van herkomst. Turken tussen de 20 en 40 jaar kijken wel relatief veel naar 'eigen' zenders, maar Marokkanen uit deze leeftijdsca tegorie volgen net als jongeren vooral Nederlandse zenders. De 'eigen' zenders slaan wel aan bij ouderen buitenlanders in Ne derland, zo blijkt uit een onder zoek van de Nijmeegse universi teit. De tv is voor alle categorieën de belangrijkste informatiebron. Allochtone jongeren kopen wel

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5