Opvolger Lancia Dedra heet Lybra LSton Martin voorziet )B7 van 12-cilinder jvag-garantie en Nationale iitopas nu in één document Weg en wiel itroën Saxo met vouwdak Vierwielaangedreven Skoda Ongegeneerde straatracer toont aspiraties Seat Steeds meer keus uit hybride fietsen 77 )AG 26 MAART 1999 :ht IN13 rev iMartin heeft een nieuwe met maar liefst twaalf ci- 5 geïntroduceerd in de serie. De geheel uit alumi- 9 vervaardigde krachtbron 19 wikkeld door Cosworth en 19 een inhoud van 6.0 liter. 19 ator produceert maar 120 pk. Het is de eerste lat Aston Martin een 12- ?r motor introduceert. De iet deze motor krijgt de 'beging Vantage, autotentoonstelling van was de V12 een van de ite hoofdrolspelers, voor- jat het de eerste 12-cilin- de geschiedenis van het betrof. Aston Martin is ei- im van Ford. Het is niet footste winstmaker, scepter van Ford bete- Jvel dat Aston Martin nog 'b i bestaat en in goede ge- leid verkeert. In Neder- wordt het illustere Britse vertegenwoordigd door B versumse vestiging van ans Automobiel Divi dends de geboorte van het in 1914 zijn er in totaal I Aston Martins gebouwd. 17 Vantage zal naar keuze zijn uitgerust met een handge- schakelde 6-versnellingsbak of een 5-traps automaat. De handgeschakelde versie kan in vijf seconden van 0 naar 100 km/uur accelereren en bereikt een topsnelheid van 298 kilo meter per uur. Van de DB7 met 12-cilinder motor is ook een open versie ontwikkeld, ge naamd Volante. Kroymans ver wacht de DB7 in juni of juli in de showroom te kunnen tonen. Of dat ook zal gelden voor de extra exclusieve V8 Vantage Le Mans valt te betwijfelen. Van dit model worden namelijk maar veertig exemplaren ge bouwd. Er staat een motor in die naar keuze 550 of 600 pk le vert en de auto in 3,9 seconden van 0 naar 100 kilometer per uur sleurt. Om een prijsidee te geven: de 'gewone' V8 Vantage kost al 800.000 gulden. Aston Martin scoort naar eigen zeggen erg goed met de DB7 die tot dusver was uitgerust met een 3.2 liter 6-cilinder compressormotor. Het is met een jaarproductie van 600 stuks het best verko pende model van de fabriek. ana AUTO BOOT Weversbaan 12 Leiderdorp. Tel.: 071-5.898.900 agmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn. Tel.: 0172-44.16.89 eleden is het Bovag-ga- bewijs voor gebruikte au- 'finitief gekoppeld aan de nale Auto Pas (NAP) in de g Garantiepas'. Bij elke ikte auto met een aan- irijs vanaf 7.500 gulden bij een bij de Bovag aan- Cn autobedrijf voortaan ird de nieuwe Garantie- 'egeven. oop der jaren zijn al ver- nde maatregelen geno- im de consument meer leid te bieden bij de aan- van een gebruikte auto, het Bovag-garantiebewijs Nationale Autopas. Het 0, (iart verkoopt uilers zelf Ikm len steeds meer gaten in als vernieuwend Je mobiliteitscon- an Smart. De rijkwalitei- n de auto stellen teleur, ieve veiligheid van het itje wordt regelmatig in getrokken en de verko- lijven achter bij de ver- 3 tingen. Nu vallen ook nog lart Centers van hun ge- oor de ingeruilde auto's casions te gaan verkopen, ronkelijk was het de be- g om de inruilers direct stoten naar de handel, m zijn er occasionafde- in de Smart Centers in rdam, Utrecht en Den opgezet. Onder of naast -showroom is een ver- uimte gecreëerd voor de 'rs, die onder de aandui- 77J.5 MAX worden verkocht, ee bedoelen de Smart- rs dat het om auto's van 1,5 meter lengte gaat. pK )aru Legacy it vernieuwd REDACTIE PETER LODEWIJKS fn biedt dit voorjaar de Saxo aan met een vouwdak. Het elek- bedienbare dak heeft een grote opening tot boven de achter- waardoor volgens Citroën een cabriolet-achtig gevoel ont- Het dak is als optie leverbaar op de Saxo's l.li, l.li SX, 1.4i 1.4i Exclusive. De prijs is vastgesteld op 1.760 gulden. MILJONAIRS Rond september staat er een nieuwe Dedra in de Lancia- showrooms. Maar het is meer dan dat, want de opvolger wordt een klasse hoger in de markt gezet. Daarbij passen een duidelijk opgewaardeerd uiterlijk en ook een nieuwe naam: Lybra. De nieuwste Lancia wordt gebouwd in de Rivalta-fabriek bij Turijn en zal na de publieksintroduc- tie meteen leverbaar zijn als sedan en stationwagon. AMSTERDAM De Italiaanse Fiat-dochter ver gelijkt de opvolging met de stap van de Thema naar de Lancia k (eigenlijk Kappa), enige jaren geleden. Toen maakte Lancia's grootste model een sprong om hoog in de markt. Was de Dedra nog gebaseerd op de Fiat Tempra (de Tipo se dan), de nieuwe Lybra heeft een familieband met de Fiat Marea (de Bravo/Brava sedan). De Lybra is gebouwd volgens een concept dat de laatste tijd erg populair is: subtiel terug grijpen op het verleden, in combinatie met een duidelijke stap in de richting van de vol gende eeuw. Een fraai voor beeld van deze filosofie stond begin februari op de AutoRAI in de schijnwerpers: de Lancia Dialogos. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de Lybra trekken vertoont van die fraaie conceptwagen. De Dedra-opvolger, en dan met name de sedan, ademt daarbij een beetje de sfeer van de nieu we Britten Jaguar S-type en Ro ver 75, die ook volgens ge noemde filosofie zijn gebouwd. Net als de buitenkant doet ook het interieur van de Lybra licht nostalgisch aan, maar het is daarbij volgestopt met luxe en met de meest moderne tech niek die maar beschikbaar is, zegt Lancia. Zoals een geschei den regelbare klimaatregeling, die is voorzien van een 'vervui lingssensor'. Wanneer die con stateert dat er bijvoorbeeld een vrachtauto in de file de lucht onaangenaam beïnvloedt, wordt automatisch de luchtcir- culatie in de Lybra aangescha keld. Ook is er speciaal voor de nieuwe Lancia een Bose hifi- systeem ontwikkeld en is de verlichting uitgerust met een ti mer en een 'vertrager', die het licht gelijkmatig aan en uit laat gaan. In het dashboard zit ten slotte een multifunctioneel kleurenscherm, dat gebruikt wordt bij diverse toepassingen. Op het gebied van veiligheid behoren vier airbags (voor en opzij), een anti-blokkeer rem- systeem, vier grote remschij- ven, een derde (wegklapbare) hoofdsteun achterin en gordels met automatische spanners en krachtbegrenzing tot de stan daarduitrusting. De ruime middenklasser Lybra van 4,47 meter lang (13 cm meer dan de Dedra) en 1,74 meter breed (Dedra: 1,70 m) krijgt om te beginnen de be schikking over vijf types moto ren, waar de klant uit kan kie zen. Op benzine lopen de 16- kleppers 1.6 (103 pk) en 1.8 (131 pk) en de 2.0 liter 20-klepper (155 pk). Voorts zijn er nog twee moderne diesels, 1.9 JTD en 2.4 JTD, met common rail techniek en directe inspuiting. Het is nog niet bekend wat de Lancia Lybra gaat kosten. CITROEN In januari van dit jaar, ruim vijf jaar na de productiestart, rolde in de Citroën-fabriek te Rennes de miljoenste Xantia van de band. Deze fabriek bouwt iedere dag 400 Xantia's, waarvan ongeveer tweederde een dieselmotor heeft. De I voorganger van de Xantia, de BX, bracht het in de periode '82-'94 tot een oplage van 2.315.000 exemplaren. De re cordhouder bij het Franse merk is nog altijd de Eend (2CV) waarvan er tussen 1948 en 1990 een kleine 4 miljoen werden gebouwd (3.868.634). SUZUKI De Japanse fabrikant Suzuki is een specialist op het gebied van kleine auto's. In 1955 lan ceerde het merk zijn eerste 'mini'. Eind vorig jaar rolde de 12-miljoenste van de band. Een van de nieuwste heet 'Kei' en in deze nog experimentele compact heeft Suzuki gepro beerd zoveel mogelijk gewicht te besparen door vrijwel elk van de 20.000 onderdelen lichter uit te voeren. De Kei weegt slechts 770 kilogram. SUZUKI Suzuki bouwde begin dit jaar het miljoenste exemplaar van de Wagon R. Deze mijlpaal werd ruim vijf jaar na de start van de productie behaald. In Japan is de Wagon R de best verkochte compacte familie auto met een motor tot 660 kubieke centimeter. In ons land is de auto pas sinds 1997 op de markt en bovendien al leen in een langere en bredere uitvoering die de naam Wa gon R+ draagt. Ook zijn in ons land sterkere motoren lever baar van 1.0 en 1.2 liter. eerste dateert "uit de jaren zes tig, NAP is ruim zeven jaar gele den ontstaan. NAP is het geau tomatiseerde systeem waarin de kilometerstand van een auto wordt geregistreerd op elk mo ment dat deze voor een onder houdsbeurt of keuring komt. Bij aankoop van een gebruikte au to kan de klant in één klap zien of de kilometerstanden een normaal verloop hebben, of dat er een verdachte stand op de teller staat. NAP is in het korte bestaan al een instituut gewor den. Momenteel zijn van vrij wel alle auto's de kilometertel lerstanden geregistreerd. Gebruikmakend van techniek van moeder Volkswagen heeft het Tsjechische merk Skoda op basis van de Octavia stati onwagon een uitvoering met permanente vierwielaan drij ving ontwikkeld. Deze versie wordt naar keuze uitgerust met een 1.9 liter turbodiesel- motor met 90 pk of een nieu we 2.0 liter benzinemotor met 120 pk. Voor gebruikers die ruigere toepassingen in ge dachten hebben, komt er een pakket waarmee de grondspe- ling van de wagen 23 millime ter groter is te maken dan nor maal. Vermoedelijk begint de levering van de Octavia Combi Syncro al deze zomer. BOEKEN Ford Nederland jubileert Seat heeft de wind flink mee de laatste ja ren. In Europa groeit de afzet van de met veel Volkswagen-techniek volgestopte mo dellen snel en het Spaanse merk heeft een positie in gedachten vergelijkbaar met die van Alfa Romeo. Dat werd wel duidelijk toen Seat kort geleden de topontwerper van Alfa Romeo, Walter de Silva, binnen haalde als hoofd van de ontwerpafdeling. Bij de Seat-ambities horen natuurlijk smaakvolle prototypes. Vorig jaar verraste het merk vriend en vijand met de fraaie Bolero, waarin veel kenmerken van de hui dige Toledo zijn verwerkt. Deze concept was onlangs nog op de RAI te zien. Op de Salon van Genève presenteerde Seat vorige week een nieuw spectaculair studie model, genaamd Formula. Zoals de naam al aangeeft, moet deze open tweezitter 'de spanning van de autosport op de openbare (snel)weg brengen', maar dan met een ze kere mate van comfort. Hij is dus ontwik keld voor snel en sportief rijden, maar ook voor normaal woon- en werkverkeer. Centraal geplaatst achter de voorstoelen in de Seat Formula huist een 240 pk sterke 2.0 liter 4-cilinder turbomotor met 20 klep pen, die via een sequentiële 6-versnellings bak is gekoppeld aan de achterwielen. De ze combinatie is afkomstig uit de Cordoba World Rally Car, waarmee Seat momenteel deelneemt aan het wereldkampioenschap rally's. De semi-automatische 6-bak kan op twee manieren worden bediend: via twee kleine hendels aan het stuur of via een keuzehendel in de console. Schakelen gaat zonder koppeling, simpelweg door een hendel licht naar voren of naar achte ren te bewegen. Achterop de wagen zit een verzonken spoi ler, die automatisch tevoorschijn komt bij snelheden boven de 50 km/uur, waardoor de wegligging verbetert. Als topsnelheid geeft Seat 235 km/uur op, terwijl een sprint van nul naar 100 km /uur minder dan vijf seconden in beslag neemt. Deze prestaties zijn voor een deel ook te danken aan het lage gewicht van de auto (900 kilo), die vrijwel geheel is opgebouwd uit alumi nium en lichte kunststoffen. Of de gewaagde Formula ooit in deze vorm in productie komt, blijft nog even een vraag. Op dit moment zegt Seat geen plan nen in die richting te hebben. Ford Motor Company of Hol land werd 75 jaar geleden opge richt. Een Nederlands jubileum derhalve, dat de Ford-organisa tie in Amsterdam niet onge merkt voorbij wil laten gaan. Daarom is een interessant jubi leumboek gemaakt met als titel Ford in Nederland 1924-1999. Het werk met talrijke histori sche foto's is door Ford Neder land in eigen beheer uitgege ven, die daarvoor de hulp in riep van de Naardense onder neming Haakman, bekend van de Onschatbare Klassiekers. - Uitgebreid wordt ingegaan op de spannende beginjaren van Henry Fords onderneming en de verdere ontwikkeling. Ford bouwde weliswaar in 1896 zijn eerste auto, maar pas in 1906 wist hij - aangemoedigd door de grote uitvinder Thomas Alva Edison - financiers te vinden voor de oprichting van Ford Motor Company. Ford, dat ooit kantoor hield in een Rotterdams hotel, boekte veel succes in Nederland, reden waarom de Amerikaanse pio nier een assemblagefabriek in ons land wilde hebben. Die had moeten verrijzen in Rotterdam. Hoewel de fundamenten al wa ren gelegd oordeelde Henry Ford persoonlijk dat het ge bouw te ver van het water kwam te liggen. Ford had na melijk bepaald dat al zijn fa brieken aan vaarwater moesten worden gesitueerd. Amsterdam bood terstond een terrein aan het Noordzeekanaal aan. Bovendien werd een speci ale haven gegraven, nog voor de Hembrug, die nu nog steeds de Fordhaven heet. Hier wer den tal van modellen geprodu ceerd, op het laatst de Trans continental vrachtwagens en de Ford Transit. In 1983 werd de fabriek gesloten'als gevolg van de recessie in de vrachtwa gensector en de noodzakelijk geachte stroomlijning van de productie. Ford Nederland is nu uitsluitend importeur. Het jubileumboek is bij de Ford-dealer te koop voor drie tientjes. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN en hybride fiets is j een kruising van di- verse soorten fietsen met als resultaat een model dat voor meerdere doeleinden ge schikt is. De zeer populaire hy bride vertoont trekken van zo wel de mountainbike en de ra cefiets als de toerfiets en de stadsfiets. Een jaar geleden wa ren er 444 nieuwe modellen hy bride fietsen. Dit jaar zijn het er al niet minder dan 553, zo blijkt uit de deze week verschenen Koopgids Hybride '99 van het tijdschrift Fiets. Enkele weken geleden ver scheen de Koopgids Race Mountainbike '99, waarin niet minder dan 1.338 modellen worden opgesomd. Ook dat aantal groeit elk jaar. Het uit zoeken van een nieuwe fiets wordt daarmee een steeds lasti ger opgave. Wie echter zeker weet geen pure racefiets of ech te mountainbike te willen bezit ten, doet er verstandig aan eerst de Koopgids Hybride '99 aan te schaffen om de juiste keuze te kunnen maken. Ook in de hybride modellen zijn er de nodige types te on derscheiden. De Koopgids deelt ze grofweg in vier reeksen met eigen kenmerken. De meeste modellen zijn te vinden in de categorie fietsen met derailleur- versnelling en complete uitrus ting. Zo'n fiets heeft spatbor den. bagagedrager, slot en ver lichting. Bovendien zit er vaak een duur zadel op, verstelbare stuurpen en een standaard. De tweede categorie is net zo compleet uitgerust, alleen is de kwetsbare derailleur vervangen door een onderhoudsvrije naaf versnelling. Die trapt iets zwaarder, maar raakt niet zo snel vervuild als een derailleur- fiets. Meestal is er een dichte kettingkast op gemonteerd. Er is ruim keuze uit naven van drie tot twaalf versnellingen, vaak in combinatie met onderhouds vrije trommelremmen. Derde categorie is die van de kale hybride. Deze fiets lijkt op een ATB of mountainbike, maar dan niet met de bekende kleine 26-inch wielen, maar het grote 28-inch formaat van de toer fiets. De fiets is wel voorzien van de nodige bevestigingsnok jes voor spatborden en bagage dragers, zodat de eigenaar zijn fiets eventueel kan opbouwen. De laatste categorie is de 'trek- kingfiets', compleet uitgerust voor het maken van verre toch ten over ongebaande wegen. In alle categorieën zijn fietsen met vering te vinden. De Koopgids Hybride '99 is in tijdschriftenwinkel of fïetsen- zaak te koop in combinatie met nummer drie van het blad Fiets, prijs 9,25 gulden. De DAF personenauto verdween vele jaren geleden van het to neel, de vrachtwagens van dit Nederlandse merk daarentegen gaan nog altijd met succes de hele aardbol over. De gebroeders Hub en Wim Van Doome bouw den in de jaren '30 al aanhang wagens en opleggers. Na de Tweede Wereldoorlog breidden zij het productieprogramma flink uit en maakten hun merk DAF (van Doome Automobiel Fa briek) tot een van de belangrijk ste vrachtwagenproducenten. Op de foto een bekende DAF- truck uit de periode rond 1960, toen in dienst bij Van Gend Loos. De bekendste Nederlandse pakjesvervoerder kwam deze week in het nieuws omdat hij in buitenlandse handen (Deutsche Post) overgaat. Het bedrijf werd in 1796 opgericht door de Ant werpse hotelhoudster M. Loos en haar echtgenoot-koetsier J. van Gend. De rijke historie krijgt echter nog een uitbreiding want de beroemde naam Van Gend Loos blijft bestaan, foto anp I TON VAN DER MEER I autoschade service! welke l iou liet i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25