Rebellenclub is geen klein broertje meer Sport Klassement topscorers '98- 'Fluiten moet, al is het nog zo vervelend' UIT DE DEKKING Katwijk wint van DSs :ii Voor WSB is het eiF of eronder tegen VRIJDAG 26 MAART 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464, plv -chef janet van dijk. 0 Rijnsburger Alex van Luijk heeft zijn draai bij zaterdagtak Lugdunum gevonden Leidsch Dagblad Ton Seijkens begeleidt jonge hockeyscheidsrechters Zijn actieve carrière als landelijk hockeyscheids- rechter is voorbij en nu houdt Leiderdorper Ton Seijkens zich bezig met de begeleiding van jonge arbiters bij Alecto. Een positieve instelling is vol gens de 47-jarige beroepsofficier het halve werk. „Fluiten wordt vaak als een noodzakelijke maar vervelende bezigheid gezien. Dat vervelende wil ik eraf halen. Ik zeg bijvoorbeeld: 'Er staan twee par tijen en die kunnen niet zonder jou met hun hob by verder'. Het is slechts een van de manieren om 15-, 16-jarigen te motiveren en enthousiast te krij gen." Seijkens is afkomstig uit het Noord-Limburgse Blerick waar hij bij de plaatselijke hockeyclub in het eerste elftal op eersteklasseniveau uitkwam. „Dan ben je een jaar of 27 en dan komen er jon gens van 16 jaar door, die het beter weten dan jij. Tijd om te stoppen dus. In veteranenhockey had ik geen zin. Wel leuk, maar je weet hoe dat gaat. Nog voor Studio Sport val je op de bank in slaap. Ik vond fluiten een goed alternatief om op niveau met hockey door te blijven gaan." Seijkens haalde zijn 'kaart', zoals een scheids- rechtersbrevet in hockeykringen wordt genoemd, en via het arbitreren van de jongste jeugd stoomde hij door naar de vrouwenhoofdklasse. „Bij de mannen heb ik een paar keer op het hoogste ni veau gefloten. Kampong-Tilburg staat me nog goed bij en enkele militaire interlands. Twee jaar geleden ben ik gestopt met door het hele land scheidsrechteren. Maar in ons district is er zo'n te kort dat ik zo om de veertien dagen nog ergens in de reserve-hoofdklasse of eerste klasse actief ben." In de ongeveer twintig jaar dat hij als leidsman optrad („ik heb het liever over begeleiden dan lei den"), heeft hij kunnen merken dat de verharding van de maatschappij ook aan het hockey niet on opgemerkt voorbij is gegaan. „Een hockeyscheids- rechter moet, misschien meer nog dan bij andere sporten, eventueel wangedrag voor zijn. 't Is toch een slagwapen dat de spelers in handen hebben. Ik kon vroeger tijdens het voorbijlopen tegen een trainer roepen 'die nummer 14 speelt op het rand je' en dan werd hij of zij er direct uitgehaald. Als ik dat nu doe dan krijg ik te horen: 'man, zoek het lekker zelf uit'." Dat is nog niets in vergelijking met de verwen singen die scheidsrechters bij pakweg voetbal, wa terpolo pf korfbal naar het hoofd krijgen geslin gerd. Maar jonge, aankomende arbiters hebben ook bij het hockey meer begeleiding nodig dan vroeger en bij Alecto heeft Seijkens die taak op zich genomen. „Vroeger stond er in het clubblad dat je je spelregelsdiploma had gehaald en de week daarna kreeg je gelijk een wedstrijd toegewe zen. Dat kan leuker. Nu geven we jonge scheids rechters als aanmoediging een fluit cadeau en eva lueren we de eerste wedstrijden. Vergis je niet, een partijtje bij de Dl kan lastiger zijn dan Amster- dam-Hattum. Niet in de laatste plaats omdat er van die ouders langs de lijn lopen die het allemaal beter weten. Bij geen sport is dat zo erg als hockey. Echt schelden gebeurt zelden, maar pesterijtjes, het zuigen, komen vaak voor. Je moet van goeden huize komen om dat te doorstaan." Dat komt niet slecht uit, want bij hockey zijn de meesten van goeden huize. „Hockey heeft maar zestien regeltjes. Het vervelende is dat die allemaal openstaan voor verschillende interpretaties. Een scheids die daarin duidelijk en consequent is, en laat merken als 'derde partij' nauw bij het spel be trokken te zijn, zal weinig problemen ondervin den. Het betekent wel dat je soms volhardend, ja bijna eigenwijs moet overkomen. Maar dan weer niet zo, dat het lijkt alsof je er alleen maar staat om te laten zien hoe goed je de regels wel niet kent. Ergens moet je het evenwicht zien te vinden tus sen autoriteit en arrogantie." Het zijn woorden van een man met een uitge sproken mening over sportarbitrage. Bij voetbal wordt de komende tijd geëxperimenteerd met twee scheidsrechters, iets waar het hockey al sinds mensenheugenis mee werkt. „Wij weten niet be ter. Het is een kwestie van vooraf duidelijke af spraken maken over de verdeling van het veld, de verantwoordelijkheid en op welk moment voor deel wordt gegeven. Natuurlijk zou het voetbal op dat punt van hockey kunnen leren. Maar het heeft tijd nodig en ik zou het voorlopig niet in het prof voetbal aanbevelen. Het zou me namelijk niets verbazen als sommige van de huidige topscheids- rechters, die zo gewend zijn alleen te beslissen, niet goed functioneren met iemand naast zich." De situatie is niet ondenkbeeldig dat bij Lugdunum ko mend seizoen zowel de zaterdag- (bij promotie) als de zondagtak (door degradatie) in de tweede klasse uit komt. Een scenario waar ze bij de Leidse club van gru welen. op de betrokkenen bij het zaterdagteam na dan. Deze rebellenclub bestaat uit bijna alleen maar dertigers en de trainingsarbeid lijkt omgekeerd evenredig te zijn met de prestaties. runsburg/leiden loman leefmans „Een keer in de week trainen vinden de meesten wel genoeg. Conditioneel zijn we dan ook niet zo sterk, maar onze kracht ligt in het feit dat we tijdens de wedstrijd voor elkaar willen knokken", aldus laatste man Alex van Luijk. een 31-jarige Rijnsburger die zijn draai tus sen de Laienanrs helemaal heeft gevonden. Lugdunum (za) speelde bij de Kikkers altijd tweede riool, tot dat 'dirigent' Gijs Collé jr. zich een paar jaar geleden met het kleine broertje ging bemoeien. De Leidenaar. met ervaring op het hoogste niveau bij onder meer w Katwijk, verzamelde wat vrienden en bekenden om zich heen en vanaf dat moment ging het gestaag bergopwaarts. Met als voorlopig hoogtepunt het bereiken van de nacompeti- tie eind vorig seizoen, waarin terloops RCL werd verslagen maar promotie naar de tweede klasse op een haar na werd ge mist. In het huidige seizoen leek een herhaling er niet in te zit ten. „We waren vlak na de win terstop nog helemaal afge schreven stelt Van Luijk on omwonden. Door missers van koplopers DSO en de Racing uit Leiderdorp sloop Lugdunum de voorbije weken naar de kop van de ranglijst. Inmiddels staat het team wat verliespunten betreft zelfs bovenaan. Als klap op de vuurpijl werd vorige week hoofdklasser Katwijk, toch met acht basisspelers aangetreden, uit het LD-Cuptoemooi geknik kerd. Die resultaten zijn boven ver wachting voor een oude, rela tief ongetrainde, maar bovenal gelijkgestemde ploeg. „Het is dan wel heel gezellig, maar ver gis je niet. er spelen vier, vijf jongens in ons elftal die be hoorlijk veel hoger hebben ge voetbald en één voor één het team kunnen dragen. Die ver halen dat we eigenlijk niets hoeven, dat we de nacompetitie ingingen met een instelling van 'we zien wel', zijn niet helemaal •waar. Als ik in het veld sta, wil ik winnen en zo denkt echt wel meer dan de helft er over." Toch dreigde de ongedwon gen sfeer dit seizoen om te slaan in anarchie. Op sommige trainingsavonden stonden meer spelers aan de bar in de kantine dan op het veld. Een ra deloze trainer Jeroen Brussee greep in. „Hij heeft ons op een gegeven moment voor de keuze gesteld. 'We gaan ervoor, of niet', zei hij en sindsdien gaat het weer wat serieuzer. Brussee past perfect bij ons. Hij is één met de groep. Als we een 'ech te' trainer van buitenaf zouden hebben, dan was het team bin nen de kortste keren uit elkaar gevallen", aldus de verdediger. Glimlachend voegt hij eraan toe: „Het is niet voor niets dat de trainer van 'de zondag' (Rob Beunder, red.) naar ons keek en zei: Moet je ze nou zien. Een keertje bokkie-bokkie springen, daarna gelijk partijtje en ze staan nog bovenaan ook. Hoe is het mogelijk." Van Luijk heeft een voetbal carrière achter de rug van 'twaalf seizoenen dertien clubs'. Bij Rijnsburgse Boys, zijn eerste liefde waar hij in de jeugd alle selectie-elftallen doorliep, hikte de centrale ver dediger een aantal seizoenen tegen het eerste elftal aan. Tot zijn ergernis en frustratie kwam een basisplaats er nooit van. „Dat vind ik nu nog erg. Toen de generatie Koet-Aandewiel- Carli vertrok, dacht ik een kans te maken. Ik weet zeker dat ik Naam: Zeeger van Leeuwen. Geboren: 15 juli 1976 te: Leiden. Woonplaats: Noordwijk. Clubs: MSV. Daar speel ik al zolang ik basketbal, ik heb alle jeugdteams doorlopen en zit nu vijf jaar in de selectie. Broers/zussen: Een broer, Jan. Twee jaar ouder dan ik. Opleiding: Ik studeer bedrijfs economie in Haarlem, ik zit nu in mijn vierde en laatste jaar. Lengte: 1.95, dat is bij basket bal een beetje een midden maatje. Gewicht: 84 kg. Positie: Forward. Ik kom niet echt vaak in scoringspositie, ik sta meestal in de tweede rij van de topscorers. Sterke punt: Ik heb een rede lijk goed schot en ik ben vrij snel. Zwakke punt: Het verdedigen de voetenwerk. Maar daar wordt aan gewerkt. Trainers: Tyrrone 'Tree' Ma- rionnaux een jaartje - ik ben er nooit achtergekomen waarom hij zo genoemd werd -. Rick Driessen, Jan Koek als player- coach en nu Burhan Alibego- vic. Jan Koek speelt nog ge woon, maar in het jaar dat hij speelde én coachte hadden we een heel smalle selectie en moest hij zo veel zelf spelen, dat hij niet ge noeg als coach naar de wed strijden kon kijken. Nu is dat beter, er is een bredere basis en meer rust. Hoogtepunt: Een paar jaar ge leden, tegen de toenmiige koploper Virtus viel mijn schot in de zoemer en wonnen we de wedstrijd. Dat zijn de momen ten waar je van droomt als jon getje, tegen een sterke tegen stander op die manier de winst pakken voor je ploeg. Dieptepunt: Vorig jaar hebben we een slecht seizoen gedraaid en werden we tiende. Toch hadden we best goede spelers. Dat was absoluut minder leuk. Blessures: Daar heb ik geluk kig weinig last van - even af kloppen -, ik ga ook zelden door mijn enkel. Hobby's: Naast het basketbal len niet echt spectaculaire din gen. Ik verzamel geen postze gels of zo. We trainen drie keer per week, ik studeer nog, zo veel tijd blijft er niet over. Uit gaan. lezen, filmpje kijken. En slapen vind ik ook wel lekker. Eten: Er zijn zo veel lekkere dingen... Rijst met kipkerrie, dat schiet me nu te binnen. Er is niet iets om me midden in de nacht voor wakker te ma ken, laat mij maar slapen.:. Drinken: Co la, Dubbelfris - dat is van die vruchtentroep - en bier en baco's. Respect voor: Mijn ouders. Die hebben me altijd gesteund en ze zitten ook vaak op de tribu ne. Zij vinden het leuk om te kijken, ik vind het leuk dat ze er zijn. We hebben een goede band. Hekel aan: Poeh, eh... Ik ben eigenlijk best een makkelijke jongen. Maar mensen die zich niet aan een afspraak houden, daar kan ik niet echt tegen. Politiek: D66. Een beetje van huis uit meegekregen. Niet dat ik geen eigen mening heb hoor, ik kan me er zelf ook het best in vinden. Mooiste plekje in Noordwijk: Het strand. Als ik 's zomers vrij ben, dan zit ik daar. Een beetje strandvoetballen, zwemmen, lekker liggen. En daarna de kroeg in. Heerlijk. Kampioen in de promotiedi visie: Akrides is koploper, maar Amsterdam wordt wel kampi oen, denk ik. Akrides - MSV van aanstaande zondag: Het is natuurlijk een heel goede ploeg, ze staan bo venaan. Maar thuis hebben wij gewonnen en als we hard wer ken kan dat weer. In principe kunnen we van iedereen win nen. Toekomst persoonlijk: Ik denk dat ik nog wel beter kan wor den. Ik krijg steeds meer erva ring. Ik denk ook niet dat ik naar een andere club zal gaan, dit niveau is voor mij voldoen de om me verder te ontplooi en. Maar het hangt er natuur lijk ook vanaf waar ik na mijn studie terecht kom. Toekomst club: Als we nog kampioen willen worden, moeten we alle wedstrijden winnen en de rest moet dan al les verliezen, zo ongeveer. We staan nu vijfde, dat kan nog wel iets omhoog. In uitwed strijden hebben we het dit sei zoen laten liggen, maar vol gend jaar hebben we weer meer routine en moeten we de op het oog makkelijkere uit wedstrijden ook gewoon kun nen winnen. In de nabije toe komst zie ik promotie naar de eredivisie nog niet gebeuren, daar komt veel meer bij kijken qua organisatie en sponsoring, daar is MSV niet aan toe. tekst anton diedrich foto loek zuyderduin ■d cf Katwijk is een ronde verder in de strijd om de Amstel Cup. Het tweede elftal van de hoofdklas ser, aangevuld met eerste-elf- talspelers Rob Lentz en Ronald Pronk, won gisteravond met 3-0 van DSO, koploper in de derde klasse A. De wedstrijd werd gespeeld op het veld van FC Zoetermeer, waar de scheidsrechter een kwartier te laat kwam en de lichtinstallatie na een kwartier spelen uitviel. Dat had een op onthoud van tien minuten tot gevolg. Na de hervattinj d o de Albert de Haas het is doelpunt, op aangeven v hamed Ben Saïd. Die zelf na de rust de twee pig Jan van Duijn tekende d oen treffer aan. In de tweede helft vei n v het spel aan beide kante ure; Katwijk was beter en mi sha al wat kansen. De groot gelijkheid van DSO was g de rust, toen een doorgi ödi Zoetermeerder 'onr< werd gestuit'. De schei i i ter bestrafte de oveiffl. S echter niet. Hé scheids!! is een rubriek over arbiters. In de negende aflevering hockeyscheidsrech- ter Ton Seijkens uit Leider dorp over het evenwicht tus sen autoriteit en arrogantie. veelzeggend. Van Luijk, binnen de lijnen een schijnbaar onverslijtbare vechter, droeg een fors steentje bij aan de opmars van zijn elf tal. Bij Lugdunum worden de prestaties van de zaterdagse vrijbuiters met argusogen beke ken. Zo maakten Hans van As en Harm de Vos, jarenlang ba siskrachten in het zondagse vlaggenschip, afgelopen zomer de overstap naar de equipe van Brussee. Een ontwikkeling die de beleidsbepalers van de groenwitten liever niet zien. Topscorer Pieter van Schie ver trok weliswaar in omgekeerde richting, maar de toon was ge zet. Daarom stelden voorzitter Phil Verstraaten en consorten de regel in dat een speler voort aan pas op zijn dertigste van eerste elftal mag wisselen. Een onhoudbare situatie, volgens Van Luijk. „Ik sluit niet uit dat, als wij kampioen worden en het zondagteam degradeert, vanuit ons elftal eisen op tafel komen om een bijna gelijke behande ling voor elkaar te krijgen. Die regel van dertig jaar, is niet te handhaven. Ze willen A-junio- ren in eerste instantie laten doorstromen naar de zondag- tak. Het lijkt me juist beter om ze bij ons te stallen dan bij pak weg het derde elftal op zondag. Lugdunum heeft zelf voor de instelling van een zaterdagtak gekozen en moet dan ook voor de consequenties opdraaien als het onverwacht goed gaat." Desondanks ziet Van Luijk nog wel grote verschillen tussen de twee afdelingen. „Bij ons speelt het tweede in de reserve 'zoveelste' klasse. Aansluiting is er dus niet en de tweede klasse is voor ons echt het maximaal haalbare, terwijl de zondagtak hoger moet kunnen. Daarbij komt: we zijn er nog niet. Wij krijgen RCL en DSO nog en het lastige TAW zelfs nog twee keer. Verder missen we Van Schie enorm. Het zegt genoeg dat ik als laatste man topscorer ben, al zijn mijn treffers voor namelijk uit strafschoppen en vrije trappen voortgekomen. Voorlopig ziet het er allemaal goed uit. Ik verwacht aan het einde wel weer een feessie. Alex van Luijk: „De verhalen dat we eigen lijks niet hoe ven zijn niet helemaal waar." foto dick hogewoning het niveau had aangekund, maar de toenmalige trainer Arie Kurver zag het niet in me zitten. Die hield zijn 'eigen jongens' de hand boven het hoofd. Op een gegeven moment bleef niets anders over dan weggaan. Tot een jaar of twee geleden be zocht ik nog regelmatig wed strijdjes op Middelmors. Nu heb ik zoiets van 'waar kijk je eigenlijk naar'. Ik begrijp best dat Rijnsburg het niet meer redt met alleen eigen kweek. Maar nu speelt er helemaal geen Rijnsburger meer in het eerste." Alex' vader Jan trainde ver schillende clubs en aan zijn hand kwam de jonge Van Luijk onder meer terecht bij SDZ (Amsterdam), Teylingen, Wou- brugge en ROAC. Drie jaar gele den wilde hij het voetbal hele maal voor gezien houden, tot dat zijn oude stapmaatje Collé hem vroeg om het eens een jaartje in de Kikkerpolder te ko men proberen. „Stoppen is sindsdien niet meer bij me op gekomen", meldt de 31-jarige Doelpuntenmaker van de week: Doelp. Barry Dubbeldeman (V'schoten) 04 0 Alex Barendse (RCL) 01 21 2) Barry Dubbeldeman (V'schoten) ■r 04 19 Ben Kottenhagen (Meerburg) 02 23 4) Michel Turk (Meerburg) 02 23 0 Yachya Farhane (UDWS) 01 22 O Peter Zirkzee (RCL) 00 16 7) Mark Ens (WSB) 02 16 8J Marcel de Bruin (Leiden) 00 14 9) Peter Zaalberg (VCL) 00 18 10) Michael Helder (V' schoten) 03 12 noordwukerhout» gerard baas WSB heeft een redelijke gene rale repetitie achter de rug voor het topduel tegen ONA van overmorgen. De Noordwijker- houters bereikten tegen KMD uit Rijswijk zonder enige moeite de volgende ronde van de Am- stel-Cup: 5-0. De scheidsrechter floot de ongelijke strijd in overleg met beide teams al na tachtig minu ten af. In die verkorte speeltijd scoorden Paul en Albert War merdam, Piet Hazenoot en Martin Aanhane voor en Albert Warmerdam nog een ;keer na rust. Robèr Marijnep,miste een strafschop. In de kwartfinale ontmoet WSB RCL, dat wordt getraind door Paul van der Zwaan, die vijf jaar de paarsgelen onder zijn hoede had. Zondag speelt WSB het res tant van de op 7 februari bij een 2-1 stand gestaakte wedstrijd tegen ONA. Op die dag werd scheidsrechter Henneveld uit Capelle in de 62ste minuut ge troffen door een hersenbloe- ding. Het duel werd dai teraard niet meer hen-a neveld ligt nog steeds J ziekenhuis en is aan t van zijn lichaam verlami Kranenburg staat eers oi tweede klasse met drie voorsprong op ONA Het Goudse ONA moeti restant spelen van de w tegen VIOS. De Goud staat met nog acht min voetballen en met negt ©ei 1-0 achter. Voor de mannen vai an de Groot staat in Gou hoop op het spel. „Wei minimaal gelijkspelen' elftalleider Jos Aartmaiiip. ons wordt het erop of n h In de 33 minuten die wi liej gaan hebben, zullen we v hun eigen helft vast zetten. Dat ging toen inl ;b l een tijd goed. De klad k pas in toen we een tand schakelden, nadat we waren gekomen. Die ft *1 gen we niet meer maken WSB kan in de weds Gouda, die om 14.30 gint, over alle selectiiii beschikken. Het voetbal zou op het gebied van arbitrage wel wat van het hockey en e kunnen leren, vindt Leiderdorper Ton Seijkens. foto dick hogew® jnd< Wout Bergers stelt voor de topscorer van de week een shirt beschikbaar. De winnaar kan deze prijs ophalen bij een van de vestigingen van Wout Bergers Sport na ontvangst van de waardebon. De topsco rer van de maand ontvangt een paar voetbalschoenen. Voor de drie topschutters van het seizoen 1998/'99 zijn aan trekkelijke prijzenpakketten beschikbaar gesteld. Dee coör dinatie van het topscorers- klassement is in handen van Wim van matie dagelijks en 14.00 uur, tel. 071 ajitr or a.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22