Rijnwoude tevreden met wisselgeld Hazerswoudse watertoren opnieuw inzet kort geding findmolens stuiten op grote weerstand in Hazerswoude Rjjn Veenstreek lphen: drie miljoen )or 'versnelde' Nil Ouderwetse burenhulp door Home-Start irkeervergunning ~edt geen zekerheid Garage eindelijk open Verlaging huizenbelasting na meevaller van anderhalve ton Marathon Clinic Leidsch Dagblad CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417. PLV.-CHEF MARIETA KROFT. 071-5356411 mrtonderzoek lost inbraken niet op muizen Buurtonderzoek in Benthuizen heeft niet geleid tot I plossing van de vijf inbraken die in de nacht van donderdag frijdag zijn gepleegd. Dat heeft politiewoordvoerder J. Nele- is meegedeeld. Hij vermoedt dat dezelfde personen alle in- ien hebben gepleegd, omdat het patroon overal ongeveer ■lfde was. In alle gevallen braken de dieven aan de achter van de woning een deur of een raam open en stalen ze Bij twee inbraken zijn ook sieraden weggenomen. B Is' itraf voor Alphense drugsdealer giaan den run Een 29-jarige Alphenaar tussen '96 en '9: ,en cocaïne verkocht aan andere dealers, moet tweeënhalf j de gevangenis in. Verder moet de 'tussendealer' 27.600 gul- -( aan de staat betalen. Als hij dat niet kan betalen moet hij 1 dagen extra de gevangenis in. Dat heeft de Haagse recht- besloten. De officier van justitie eiste twee weken geleden tns de strafzitting bij de Haagse rechtbank een celstraf van A ënhalf jaar en een vordering van een halve ton. De Alphe- u. ontkende tijdens de zitting dat zijn vrouw iets van de han- p wist. Het was er niettemin een komen en gaan van inkopen- lealers. phense bibliotheek werft baby's fn aan den run De Alphense bibliotheek gaat op zoek naar ntrf p lezers. Daarom heeft zij de maand april uitgeroepen tot en peutermaand. Vanaf donderdag 1 april gaat de biblio- ik babyboekjes uitlenen. Om 15.00 uur huldigt de biblio- ïkdan haar jongste lid (drie maanden oud) in het hoofdge ld aan de Thorbeckestraat. Baby's en peuters die in april lid den, krijgen bovendien een tas vol verrassingen. Het lid- ;dni ltschap is gratis voor lezers tot zestien jaar. euwe naam apotheek Emmalaan in aan den rijn Apotheek Somberg aan de Emmalaan in Al- heet voortaan apotheek De Hoge Zijde. De naamswijzi- is dit weekeinde ingegaan, nu de apotheek volledig is ver- ivd en opnieuw is ingericht. Apotheker T. van Daal nam de tijk vijf jaar geleden over van apotheker Somberg. De ver ging bood een mooie gelegenheid om ook de naam van de tijk te veranderen. Alle overige gegevens, zoals adres, tele- i- en banknummer blijven hetzelfde. asmarkt en braderie in Ridderhof aan den run' Winkelcentrum de Ridderhof bruist ko- id weekeinde van activiteit. Zaterdag en zondag is er in het dekte winkelcentrum een antiek- en curiosamarkt. Zondag bovendien een Paasmarkt en is de hele parkeergarage inge- tals braderie met een variëteit aan marktkraampjes. Op het plein staan een mini-kermis en verscheidene eet- en drink- hazerswoude-runduk/den haag marieta kroft De watertoren van Hazerswoude-Rijndijk vormt bij de Haagse rechtbank opnieuw de inzet van een kort geding. Hazerswoudenaar F. Ernst zou de toren hebben doorverkocht aan R. van Boo- ma uit Den Haag voor 455.000 gulden. Van Boo- ma beweerde echter dat het nog lang niet tot een koopovereenkomst was gekomen. Ernsts advo caat H. Eijer eiste gisteren bij rechter A. van Del den nakoming van het koopcontract. Van Booma ziet af van de koop van de toren omdat die in een bouwvallige toestand zou ver keren, er geen zendmasten op mogen staan en er geen lift in mag worden aangebracht. Dit alles had Ernst hem niet gemeld. Volgens zijn advo caat G. Los was er nog lang geen sprake van een koopovereenkomst en zijn hiermee genoeg rede nen om tot ontbinding van het voorlopige koop contract over te gaan. Volgens raadsman Eijer is er wel een koopover eenkomst. ,,Er was volledige overeenstemming die de notaris nog moest formaliseren." Hij liet de 'intentieverklaring tot de koopovereenkomst' zien aan rechter Van Delden. Merkwaardig vond Van Delden de toevoeging van het handgeschre ven zinnetje dat het geld voor 15 februari 1999 zou moeten worden overgemaakt. Daaronder stond de handtekening van Van Booma. Zo leek het contract inderdaad veel op een koopovereeh- komst, was Van Deldens' eerste indruk. De Hage naar beweerde echter dat het zinnetje er pas op was geschreven, nadat hij zijn handtekening had gezet. Eijer sprak dat tegen en kreeg daarbij steun van de boekhouder van Ernst. De raadsman van Ernst weersprak alle argu menten van Van Booma om onder de koop uit te komen. „Van Booma is een ervaren handelaar in onroerend goed. Ernst heeft hem alle beschikba re informatie verstrekt over de watertoren. Als Van Booma op dat moment meer had willen we ten, had hij contact op kunnen nemen met der den." De pijn ligt volgens Eijer op een ander vlak. „Van Booma wilde er een erotisch centrum in beginnen. Toen de gemeente hem tegenhield, was het voor hem niet interessant meer om de toren te kopen." Hoewel Van Booma dit plan in deze krant in december bevestigde, ontkende ad vocaat Los het gisteren met nadruk. „Er is geen sprake van een erotisch centrum. Dat hij dat el ders wel exploieert, is hier niet van belang. Een jaar geleden moest de rechter er ook al aan te pas komen om over de aankoop van de water toren een oordeel te vellen. P. Bakker zag ervan af en de rechter dwong de toenmalige eigenaar P. van der Krogt de toren weer in eigendom te nemen. Rechter Van Delden doet op 2 april uitspraak. FOTO ANNETTE LAMEIJER •en GroenLinks stemt verdeeld Jeanet Moerings en Corrie Ghijsels zetten de de deur wijd open voor jonge gezinnen die steun zoeken. alphen aan den run aan den rijn geen weg meer terug. De ente Alphen aan den Rijn rie miljoen gulden op tafel de versnelde aanleg van eg 11 Alphen-Bodegra- Gisteravond stemde de met uitzondering van H. der Zanden van Groen- voor een bijdrage in het menproject. der ging de discussie over ton extra die de gemeen st uittrekken voor het mil- nproject vanwege rente- De raad had in septem- besloten drie miljoen gul- betalen. zodat de weg in kan worden aangelegd in van in 2006. Met het itzicht dat het bedrag pas 04 betaald zou hoeven :n, zette de raad vast komma-zoveel miljoen' in de woorden van wet houder H. Groen in 't Wout. Nu het geld onverhoopt in ja nuari 2000 beschikbaar moet zijn, derft de gemeente zeven ton aan verwachte rente-in komsten. De Socialistische Par tij vroeg zich in september al af hoe veel geld er nog bij zou moeten. Zeven ton dus, consta teerde H. Hoogenboom gister avond. „Heeft de schatkist van de gemeente soms een dubbele bodem, waaruit geput kan wor den als het bedrijfsleven er baat bij heeft?" De partij stemde toch in met het voorsteLAlleen GroenLinks stemde verdeeld. Raadslid Van der Zanden is vóór rijksweg 11, zo liet hij we ten. Maar tegen weer drie mil joen extra. K. Tigelaar van RPF/GPV had daarvoor de op lossing. „Als we er zo veel geld insteken, kunnen we er wel een bordje 'eigen weg' neerzetten." Rijksweg 11 is naar verwachting in 2002, of begin 2003 klaar. saskia buitelaar Vroeger had je de buren, nu is er Home-Start. Jonge gezinnen, die in de problemen dreigen te raken, kunnen een beroep doen op de vrijwilligers van de nieu we Alphense organisatie. „Som mige gezinnen staat het water aan de lippen. Vaak door een combinatie van factoren, zoals jonge kinderen, ziekte in de fa milie, problemen op het werk of een verhuizing", legt coördi nator van het project Jeanet Moerings uit. „Wat onze vrijwil ligers in zulke situaties bieden, zijn hele menselijke kwaliteiten: een arm om iemand heen en een luisterend oor." Zestien vrijwilligers is de or ganisatie inmiddels rijk. Het zijn moeders tussen de dertig en zestig jaar. Want ook al wor den zij geacht vooral te luiste ren en hun goedbedoelde ad viezen bij zich te houden, hun ervaring als moeder komt goed van pas, verwacht Corrie Ghij sels, één van de vrijwilligers. „Er is geen cursus als je aan kinderen begint. Je kunt nog zo veel boeken lezen, ervaring moet je in de praktijk opdoen. Dan kun je tegen onverwachte tegenslagen aanlopen." Belangrijk doel van het pro ject is om te voorkomen dat kinderen door problemen bin nen een gezin ongelukkig wor den of ontsporen op school. Home-Start biedt daarvoor praktische hulp. Zo kan de vrij williger dienen als praatpaal, waardoor ouders de problemen en oplossingen op een rijtje kunnen krijgen. Of ze kan de kinderen een middag in de week meenemen naar de kin derboerderij, zodat de ouders wat tijd voor zichzelf hebben. Home-Start is dan ook geen concurrent van bijvoorbeeld het maatschappelijk werk of de Riagg, benadrukt Moerings. „Wij grijpen in vóórdat hun hulp nodig is." Huisartsen, consultatiebu reaus en kinderdagverblijven moeten de ouders doorverwij zen naar het project. Het moet een laagdrempelige organisatie zijn, vindt Moerings. Want in de individualistische maat schappij van nu, stappen men sen niet zo gemakkelijk met hun problemen naar een ander toe. „Je hebt misschien wel een grote kring van vrienden om je heen, maar veel jonge ouders kunnen of willen hun persoon lijke problemen daar niet neer leggen. Ghijsels denkt dat bovendien de door Home-Start gewaar borgde anonimiteit belangrijk is voor jonge ouders. „Bij die schoolpleinen wordt zo enorm geroddeld. Als je als jonge moe der zegt dat je het niet redt, gaat dat als een lopend vuur tje." Maar het alternatief, een pro fessionele hulpverlener, is vaak ook een te grote stap, denkt Moerings. Ten eerste zijn de problemen daarvoor vaak niet ernstig genoeg en bovendien kan een beroepskracht een ge voel van ongelijkwaardigheid geven. De vrijwilligers zijn vol gens haar gelijkgestemden en hebben niet, zoals hulpverle ners, geleerd om afstand te be waren. Home-Start biedt eigenlijk de ouderwetse burenhulp, conclu deert Moerings. Ghijsels vult buitelaar ners van de Hoge Zijde het Alphense centrum ai vanaf deze zomer zes 5 per jaar betalen voor parkeervergunning. Ook het betaald parkeren «zoekers uitgebreid. Wet- er H. Groen in 't Wout ie de nota die het parke- i het centrum regelt, gis- met gemak door de fracties stemden, on een waslijst aan opmer en suggesties, in met het ronkelijke voorstel van de luder. De PvdA, Socialisti- Partijde Alphense Stads- van Arkel van iPV en Bart Dekkers lieten optekenen dat ze liever ratis vergunning voor be- rs hadden gezien, kritiek van de raadsleden v80i inde rs dan eerder in de lissievergadering. Toen pleitten de meeste fracties er nog voor om de parkeermaatre- gelen óók op de Lage Zijde in te voeren. Nu hadden veel raads leden juist moeite met de be langrijkste maatregel: vergun ningen voor bewoners. „Die betalen straks zestig gulden voor een parkeervergunning die geen enkele garantie op een parkeerplaats biedt", ver woordde de PvdA de mening van alle oppositiepartijen. Zelfs het CDA vond het een hele uit gave zonder de zekerheid van een plekje. De wethouder schermde ver volgens met 'Zoetermeerse be dragen' van 2000 gulden per vergunning. „Die zestig gulden is kostendekkend, daar kan ik niet onder gaan zitten. Boven dien is de nota flexibel", zei hij. Zo kan een woonwijk die straks overspoeld wordt door auto's van bezoekers, alsnog tot ver boden gebied worden verklaard voor winkelend publiek, beloof de hij. nieuwe wetering Garage Straathof aan de Ripselaan 30 is eindelijk open. Begin jaren tachtig vatte De Veense garagehouder Straathof het plan op om een garage te bouwen bij de oprit van de A4 aan de Rip selaan. De bouwvergunning liet vijf jaar op zich wachten. Toen zette Straathof het plan vanwege de kosten in de ijskast. In de tussentijd bleef hij in de garage aan de Populierenstraat in Roelofarendsveen. Zo'n vijf jaar geleden waagde hij een nieuwe po ging. Een deel van de gemeenteraad vond dat een garage op die plek het Groene Hart te veel zou aan tasten. Ook was er twijfel of de garage paste in de plannen vooreen hogesnelheidslijn. Uiteindelijk ging de raad toch akkoord en bleek de flitstrein net tussen de garage en de A4 te passen. FOTO HIELCO KUIPERS Werkstraf voor ontduiken van omzetbelasting alphen aan den run/den haag De 34-jarige Alphense die tussen 1994 en 1997 voor bij na een ton aan omzetbelas ting heeft ontdoken, heeft van de Haagse rechtbank een werkstraf van 210 uur gekregen. De officier van jus titie C. Breman eiste twee weken geleden tijdens de zit ting zes maanden celstraf die wat haar betreft kon worden omgezet in 240 uur werk straf. De vrouw runde tussen 1988 en 1997 een schoon maakbedrijf in Alphen. Zij ontdook belasting vanwege financiële problemen. Die ontstonden onder meer doordat ze haar grootste klant steekpenningen moest betalen in ruil voor opdrach ten. Inmiddels is haar bedrijf failliet verklaard en leeft de vrouw van een bijstandsuit kering. Ze hoeft de ontdoken belasting niet terug te beta len. Woners van de Beethovenlaan in tftvoude-Rijndijk maken zich zorgen over de plannen om nolens te plaatsen ten zuiden mJ ksweg 11. „Honderd meter hoge £Nl nolens, vergelijkbaar met de *ren van Alphen aan den Rijn. Iers ter grootte van een half voetbalveld. Is dat goed voor het mi lieu?", vroeg A. Esveld zich namens de achttien handtekeningenzetters af. De bewoners vrezen voor geluidsoverlast en horizonvervuiling. „De lucht wordt één draaiende kermis", voorspelde Es veld. „De windfabrieken snijden Rijn- woude definitief doormidden." Hij voegde daaraan toe dat hij net als iedereen voor schone energie is. „Maar is horizonvervuiling zo veel waard?" Te meer omdat de bewoners ook al de herrie moeten tolereren van de trein - die bijna tachtig keer per dag voorbij raast - en binnenkort van rijks weg 11 vinden ze de overlast van de windmolens onaanvaardbaar. Burge meester en wethouders gingen on langs akkoord met de plaatsing van de molens langs de Nil. Langs de rijks weg zouden er volgens de onlangs ge presenteerde plannen van het energie bedrijf EWR twintig moeten komen. Over de plaatsing van molens langs de Nil, ten westen van de Gemeneweg, wil het college wel eerst overleg voeren met Vogelbescherming Nederland. Er ligt in die hoek namelijk een vogelrijk gebied De Wilck. Esveld vroeg zich af waarom het col lege wel het advies wil inwinnen van Alleen bezwaar tegen hoogte HSL-tracé Rijnwoude is gisteravond node akkoord gegaan met het convenant tussen de gemeente en het ministerie van VROM over de inpassing van de HSL. Alleen over de hoogte van de hogesnelheidslijn in polder De Noordpias (tussen de Hoogeveenseweg en het Westeinde) bereikten de partijen geen overeenstemming. Volgens de HSL-pro- jectorganisatie is de benodigde drie miljoen gulden er niet om het het spoor te verlagen. Wethouder F. Uljee licht dit bezwaar vandaag toe bij de Raad van State. aan: „Vroeger stapte je met je kind naar je buren of familie. Maar nu staat de buurt niet te trappelen om wat voor je te doen. Uit nieuwsgierigheid wil len ze je verhaal wel aanhoren, maar hulp is er vaak niet bij. Trouwens, ik ken mijn buren amper. Als er iemand weken in bed zou liggen, zou ik het niet eens door hebben." Voorwaarde voor de hulp van een vrijwilliger is dat de aanvra ger tenminste één kind onder de zes jaar heeft. En dat er pro blemen zijn. „Want we zijn geen oppascentrale", zegt Moe rings. Home-Start is een samenwer kingsverband van de GGD. het maatschappelijk werk, Rijnhove en de stichting Spel- en opvoe dingsvoorlichting. De provincie Zuid-Holland financiert het project voorlopig, voor klanten is de hulp gratis. Home-Start wordt op 31 maart officieel en feestelijk geopend, maar hulp zoekende ouders én vrijwilli gers kunnen nu al bellen naar Moerings, telefoonnummer 0172-448978. marieta kroft De raad, die het liefst helemaal geen HSL over Rijnwouds gron- gebied wil, toonde zich tevre den over de toezeggingen die Uljee bij de projectorganisatie had losgeweekt. Zo wordt de tunnel bij Hazerswoude 190 meter langer om de bouwover- last voor de bewoners van het Westeinde te beperken. De startschacht bij De Groenendijk vervalt definitief. Bovendien wordt de bouwweg in polder Noordpias niet op, maar langs het tracé van de HSL aangelegd, zodat deze later als fietspad kan dienen. Verder wil Rijnwoude dat de Hoefweg in Benthuizen wordt gebundeld met de HSL. Het rijk en de provincie hebben daarover geen overeenstem ming kunnen bereiken. Wet houder Uljee zegde toe op nieuw contact op te nemen met de provincie in de hoop dat het nieuwe college van Gedepu teerde Staten, dat op 13 april wordt geïnstalleerd, er geld voor over heeft. Het convenant gaat nog uit van de boortunnel van zeven kilometer die ten zuiden van het Westeinde in Hazerswoude- Dorp eindigt. Als de nieuwste plannen van minister Netelen bos doorgang vinden, wordt de tunnel veel korter. De trein komt in Rijnwoude dan al ten zuiden van Rijksweg 11 naar boven. In dat geval ontstaat er weer een nieuwe situatie en worden alle procedures op nieuw gevoerd. Dankzij een meevaller van an derhalve ton betalen inwoners van Rijnwoude dit jaar minder onroerend zaakbelasting. In plaats van 14,69 per 5000 gul den waarde van hun woning hoeven ze maar 14,32 te beta len. Een raadsmeerderheid keerde zich tegen het voorstel van B en W. Het college wilde de meevaller gebruiken om te genvallers op te vangen. Alleen de PvdA schaarde zich achter het college. Als tegenvallers noemden B en W in hun voorstel onder an dere het millenniumprobleem dat de gemeente op kosten jaagt. Er moet volgens burge meester M. Boelen bijvoor beeld een aggregaat van 75.000 gulden worden aangeschaft om de stroomvoorziening voor het gemeentehuis te waarborgen tijdens de jaarwisseling. Boven dien kost Rijnwoude de indica tiestelling door de Stichting Zorgwijzer 165.000 gulden meer dan geraamd. De raad vond echter dat de meevaller van anderhalve ton (uitbetaling van het dividend door het energiebedrijf EWR) moest worden terugbetaald aan de burgers. Boelen kreeg de raad niet op andere gedachten. „Ik vind het buitengewoon jammer", reageerde Boelen na dat hij bakzeil had gehaald. Op dreigende toon vervolgde hij: „Het zou me niet verbazen als we dit jaar een aantal dingen niet kunnen laten doorgaan. De financiële rek is eruit. Ik vind dat ik u op die verantwoorde lijkheid moet wijzen." de vogelbescherming, terwijl bewo ners nog amper zijn geïnformeerd. Hij pleitte voor een open en eerlijke voor lichting van de gemeente naar de be woners toe. Burgemeester M. Boelen beloofde dat. Hij adviseerde Esveld om eens te klijken naar de windmolens langs de A6 tussen Lelystad en de Ke- telbrug te kijken. Het laatste woord was voor Esveld: „Ja, ik denk dat ik ze er gezien heb. Daarom zit ik hier." Zaterdag 27 maart 1999 Gebouw Road Runners Voorschoterweg (bij Bastion Hotel) Leiden De tweede gezamenlijke training voor de deelnemers van het Leidsch Dagblad Marathonteam Aanvang dinic, uitleg sport medische zaken Begin training, kennismaking trainer Han Kulker Uitdelen trainingsschema, verkleden Einde dinic Verzoek aan onze deelnemers: kom a.u.b. zoveel mogelijk met de fiets of gezamenlijk met de auto. Lopers die zich nog niet hebben aangemeld, zijn ook van harte welkom bij deze tweede dinic. Graag dan wel 5 minuten voor aanvang aanwezig om in te schrijven. De wereld om je heen. V

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19