eiden Regio Overleg Trekvaartplein vlotgetrokken fD: vrij bouwen tussen omburg en Meerburg ïj<t wax IVwd&im! Als we niets merkenwaarom zouden we dan zeuren?' Dverdaad schaadt aan de Herengracht 'EWR moet na fusie cultuursponsor blijven' iiW vmmwm \G 26 MAART 1999 WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 9 bedreigt conducteurs Drie Leidenaars, twee van 18 en één van 16 jaar, zijn gis- ddag op Leiden Centraal door de politie opgepakt. De drie igden en bedreigden twee conducteurs in een trein nadat jebleken dat ze zonder geldig kaartje reisden. Het trio is ;edragen aan de spoorwegpolitie. rkeerschaos Hoge Rijndijk Door een botsing van twee auto's ontstond gisteravond half zeven een verkeerschaos op de Hoge Rijndijk. Een 39- lOegstgeestenaar reed vanuit een uitrit de weg op en ver- Ie daarbij geen voorrang aan een Leidse automobilist (29). de klap blokkeerden de auto's beide rijbanen. Er was ruim :ur geen autoverkeer mogelijk. De Leidenaar moest met iende verwondingen naar het LUMC worden gebracht. jmfietsster veroorzaakt fietsongeluk Een 24-jarige fietsster uit Leiden werd gisteren op de enaarsweg geraakt door een haar passerende bromfietsster lit Katwijk. De Leidse verloor daarbij haar evenwicht en e frontaal op een haar tegemoetkomende 27-jarige fietsster ilkenburg. Beide fietssters moesten zich in het LUMC door lokter laten behandelen. De vrouw uit Katwijk bleek onder ed van alcohol. Zij krijgt een bon wegens het veroorzaken iet ongeluk. Bewoners willen weer praten over herinrichting woonwagenkamp Er wordt weer voorzichtig gepraat tussen de gemeente Leiden en de bewoners van het woonwagencentrum Trekvaartplein. De gesprekken gaan over herinrichting van het kamp met maximaal honderd standplaatsen en over de inning van achterstallige huur voor standplaat sen en wagens. De herinrichting van het kamp staat voorlopig begroot op 20 miljoen gulden. gemeente zat. Zij pleiten al ja ren voor een kamp met 120 standplaatsen, genoeg om ook de kinderen van de huidige be woners onder dak te helpen. De gemeente stelde het huidige aantal van honderd wagens als absolute maximum. Dat de ge- LEIDEN RUUD SEP Een jaar geleden kreeg de ge meente te horen dat ambtena ren en wethouders niet meer welkom waren op het Trek- vaartplein. De bewoners waren het eindeloos overleg met de meente daarmee al een stuk verder ging dan de provincie, deed voor de bewoners niet ter zake. Zij gaven aan dat ze pas weer met de gemeente wilden praten wanneer 120 standplaat sen bespreekbaar waren. Hoewel de gemeente niet van haar standpunt is afgeweken, zijn er de afgelopen tijd weer gesprekken met de bewoners op gang gekomen. Overigens zijn ze ook al weer vastgelopen, maar daar maakt wethouder T. van Rij zich geen zorgen over. „Ik heb er vertrouwen in dat de gesprekken worden voortgezet. De bewoners willen met som mige ambtenaren niet meer praten, maar met andere nog wel", liet hij gisteravond weten aan de commissie ruimtelijke ordening. In de eerste gesprekken heeft Van Rij min of meer groen licht gekregen voor het aanpakken van de groeiende huurachter standen. Sinds het gemeente bestuur twee jaar geleden schriftelijk bevestigde dat er voor de herinrichting geen wa gens gedwongen zullen worden versleept, is het aantal wanbe talers sterk toegenomen. In middels bedraagt de gezamen lijke huurachterstand ongeveer twee ton. De gemeente wil de wanbetalers aanschrijven, en als uiterste consequentie die mogelijkheid openhouden om wagens van vasthoudende wei geraars weg te slepen. „Een meerderheid van de bewoners heeft - weliswaar schoorvoe tend - toegezegd om in zo'n si tuatie niet massaal in verzet te komen", kon Van Rij gisteren melden. Het bedrag van 20 miljoen gulden dat de herinrichting van het kamp moet gaan kosten, lats, maar een 'regelarme waarin particulieren een >nd kunnen kopen en on- lerd door al te veel over- emoeienis een mooi huis bouwen. Dat stelt de oor, voor het noordelijke in de toekomstige woon- Komburg. De flats die nu het ontwerp-bestem- ilan staan ingetekend volgens de liberalen ijna gesloten muur' die iwe wijk afscheidt van de nde bebouwing in Meer- Het WD-plan zou een .loeiende overgang tus- twee wijken bewerkstel- wen zonder dat dat aan al regels is gebonden is een idee dat al eerder werd gelan ceerd door de WD. In de archi tectuurnota die de partij vorig jaar presenteerde, werd al ge suggereerd om een deel van de wijk Roomburg voor deze vorm van bouwen te reserveren. Naast beperkingen voor de bouwhoogte en eventuele bouwtechnische eisen, willen de liberalen als enige eis stellen dat de woningen in de 'regelar me zone' ontworpen worden door een echte architect. WD-fractievoorzitter M. Schulz van Haegen overhandig de het plan voor liberaal bou wen gisteren tijdens de verga dering van de commissie ruim telijke ordening aan wethoudei T. van Rij. De wethouder wilde niet direct reageren op het plan. hema Christen Gemeente Vrijdag 26 en zaterdag 27 maart Aanvang 19.30 uur: „Zij zullen zieke mensen de handen opleggen en genezen" preker: Rev. Asare uit Ghana, Afrika Turkooislaan 131, 2332 RK Leiden Info: S 071-5722210 LESLEY GRIETEN „Waarom houden jullie het feest niet van 10 uur 's ochtends tot 10 uur s' avonds?" Het was maar één van de vra gen op de, matig bezochte, informatie avond voor omwonenden van het Ka- merlingh Onnes Laboratorium in het LAK-theater. Minerva is van plan van 7 tot 17 juli haar 37ste lustrum in het complex te vieren. De studentenvereni ging had er alles aan gedaan om vragen van omwonenden zo goed mogelijk te beantwoorden. Zo was er de wijkagent, een aantal ge meenteambtenaren, een medewerker van een bureau voor geluidsmeting en iemand van een particulier beveiligings bureau. Met sheets werd de aanwezigen een idee gegeven hoe de ruimte in het laboratorium wordt verbouwd en inge deeld. Met de indeling is rekening ge houden om de geluidsoverlast te beper ken, vijftien mensen van een beveiligingbu reau houden de feest gangers voortdurend in de gaten en er komt een telefoonnummer van de gemeente dat dag en nacht bereik baar is. Dit zijn slechts een paar belangrijke punten om de overlast te beperken. Maar één van de bewoners van de Zonneveldstraat is er niet gerust op. „Ik woon vlak bij een Minervahuis en als er een feest is krijg ik daar ook al tijd brieven over. Vol mooie beloften, Feest Minerva in laboratorium nog niet zeker maar die worden ook niet altijd nageko men." Maar hij staat niet uitgesproken negatief tegenover het Minerva-lustrum. .Als ze het redden om de stroom van 4000 bezoekers onder controle te houden en de geluidsoverlast niet boven de vastgestelde 40 decibel uitkomt, dan mogen ze hun gang gaan. Als we er niets van merken, waarom zouden we dan zeuren?" Het is overigens nog helemaal niet ze ker dat Minerva haar lustrum in het Ka- merlingh Onnes Laboratorium kan vie ren. Vanaf vandaag ligt de vergunning aanvraag ter inzage. Omwonenden heb ben nog veertien dagen om bezwaar aan te tekenen. „Het is aan de ene kan je hart vasthouden en aan de andere kant hard doorwerken, zegt Alexander R. de Nerée tot Babberich. De praeses van de lustrumcommissie van Minerva kan wel begrip opbrengen voor de omwonen den. „Het is natuurlijk een heel groot feest dat bijna in hun voortuin wordt ge houden. Maar we doen er alles om het goed te laten verlopen, zo'n groot feest is niet iets wat je even doet." De Minervanen beloofden aan het eind van de avond plechtig de buurt van alles op de hoogte te houden. Boven dien krijgt elke omwonende toegangs kaarten voor de hele feestweek, worden de afgeplakte ramen van het gebouw opgefleurd met een kunstwerk en ligt er nog een barbecue in het verschiet. riep bij verschillende commis sieleden vragen op. De wethou der kon slechts melden dat het bedrag een grove schatting is. In het bedrag is rekening ge houden met alles wat bij de in richting van het kamp komt kij ken: bodemsanering, groen voorziening, nutsvoorzieningen voor alle wagens apart, voor ie dere wagen en een schuurtje van minimaal vijftien vierkante meter. Overigens moet het nieuwe Trekvaartplein alleen ruim opgezette standplaatsen van op zijn minst 200 vierkante meter krijgen. Onderscheiding Leidse voor helpen afasie-patiënten De Leidse Agatha Henriëtte Köbben-van Vessem is gisteren benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ze kreeg deze koninklijke onder scheiding gisteren uitgereikt in Driebergen, ter gelegenheid van de introductie van een speciaal software-programma voor mensen met afasie of andere taalproblemen. Afasie is een aandoening waarbij mensen grote moeite hebben om de juiste woorden te vinden. De nu 71-jarige mevrouw Kobben zet zich sinds 1973 op vrijwilli ge basis in voor deze patiënten. Ze heeft onder meer meege werkt aan de oprichting van de Afasie Vereniging. Van 1979 tot 1995 was zij voorzitter van het regiobestuur Rijnland van deze vereniging en richtte ze met de UW een afasiesociëteit op. Daarnaast was ze bestuurslid van de stichting Afasie Neder land. Mevrouw Kobben zocht als een van de eersten naar de the rapeutische mogelijkheden van de computer voor afasiepatiën- ten. Dat leidde in 1986 tot een speciaal computerprogramma. Dat kostte echter 10.000 gul den, een bedrag dat mevrouw Kobben onbetaalbaar achtte. Ze ontwikkelde daarom een gratis programma, COMPRO 1, dat in 1987 op de markt kwam. Een vervolg daarop, COMPRO 2, kwam in 1991 uit. En gisteren is officieel het opnieuw uitge breide en gemoderniseerde programma KOMPRO 2000 ge presenteerd, waar mevrouw Kobben zo'n 3,5 jaar aan heeft gewerkt. Het bevat meer dan 25.000 oefeningen voor afasie- patiënten. druk aan de Heren- vooral op het deel tus- e Ir. Driessenstraat en de Rijn. Op een paar vier- meter bevinden zich daar reenvolgens een perkje ten boom erin, een perkje rat struiken, een moderne leun, een oude lantaarn een parkeerautomaat met horend parkeerautomaat een modieus bankje en e vergeten een vogelhuis- dier dan vol dus. klein leed, daar is een il Herengracht-bewoners ierdege van bewust. Maar Wat er met de inrichting hun' straat is gebeurd, vin- meer dan belachelijk. In ader van 'Binnenste Beter' le oude bankjes die schuin it water stonden, ver van- bor modem vormgegeven die zo ongeveer een kwartslag zijn gedraaid. Weg zon, want die stond precies richting oude bankjes. Om nog van de koperen ploert te kun nen genieten moeten de cam- pingstoelen aan de waterkant worden neergezet. Want een tuin hebben de meeste huizen niet. In de jaren tachtig zijn de wal kanten van de Herengracht vernieuwd en afspraken met bewoners gemaakt over de in richting van de straat. Er kwa men bloemenperkjes, fraaie Anton Pieck-achtige lantaarn palen en dito bankjes. Mooie, oude zitjes met een leuning. Zo'n zetel waarin je op een mooie avond heerlijk kunt wegdromen met de blik op on eindig over het water. Maar ook de oude Herengracht kon niet ontsnappen aan de moderne tijd. Het werd par- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad keerrestrictiegebied, met alle borden vandien. Maar toen de oude banken werden vervan gen door in 'het wilde weg' nieuwe te plaatsen en er ook nog eens 'lukraak' metalen fietssteunen werden neergezet, was de maat vol voor een aan tal Herengrachters. Temeer daar er door de gemeente geen overleg met de buurtbewoners was geweest. Een aantal omwonenden ver wijt de gemeente 'tekentafelbe- leid'. Op papier oogt het alle maal misschien best wel aardig maar in de praktijk blijkt er van de herinrichting weinig te klop pen. Zo is er naast een perkje een fietssteun geplaatst zoda nig, dat als er daadwerkelijk een tweewieler tegen aan wordt gezet het rijwiel met minimaal één wiel in dat perk staat. Daarnaast staat het nieuwe bankje pal langs de straatrand in plaats van de waterkant. En, last but not least, de eerste bot singen tussen parkerende auto mobilisten en het nieuwe straatmeubilair zijn al gemeld. Iets wat met de oude bankjes nooit was gebeurd. Stop dat geld liever in het op knappen van een paar oude bruggen in de buurt en niet in modern stadsmeubilair dat niet in het straatbeeld past, luidt het advies van de Herengrach ters aan de gemeente. Op di verse telefoontjes met het Stadsbouwhuis werd volgens de bewoners bijzonder arro gant gereageerd. Zo in de trant van 'wij weten wel wat goed voor u is'. Op suggesties de bankjes 45 graden te draaien en richting water te verplaat sen, kreeg één bewoner zelfs een brief van de gemeente met daarin het dreigement dat de kosten van het weer 'rechtzet ten' ogenblikkelijk hoofdelijk worden verhaald indien het 'recht' in eigen hand wordt ge nomen. Volgens A. Hellinga van Stads- ontwikkling was het hoog tijd dat er meer lijn kwam in het straatmeubilair van het cen trum. Dat was nodig vanwege de wildgroei. „Het was een chaos. De resultaten van een onderzoek daarnaar zijn vast gelegd in de nota Binnenstad die openbaar is. Er zijn toen voor Leiden onder meer speci ale banken en fietssteunen ont worpen." Op bankengebied zijn er drie modellen. 1. Betonnen banken voor stedelijke ruimten zoals de Breestraat. 2. Banken met leuning voor in parken zodat er in een bepaalde richting moet worden gekeken. 3. Banken zonder leuning zodat je je ook kunt omdraaien. „Langs het water zoals aan de Herengracht staan altijd bankjes zonder leu ning. Dat is algemeen beleid. Dat de oude banken in het zonnetje stonden, was mij niet bekend." Acrobatiek Over de inrichting van de bin nenstad gesproken. De grind- stenen wijkcontainers in het centrum zijn inmiddels vervan gen door moderne, metalen omhulsels met daarin kunststof bakken die zijn aangepast aan de nieuwe vuilnisauto's met grijparm. Voor met name de oudere bewoners van c|e Waard gracht, Oranjegracht, Kijfgracht, Minnebroersgracht en omgeving is dat geen onver deeld genoegen gebleken. Zij moeten de nodige acrobatische toeren uithalen om hun vuil in de nieuwe bakken te depone ren. De containers staan namelijk zo opgesteld dat er tussen vuil- Wethouder doet beroep op directeur Feitsma LEIDEN WIM KOEVOET Aan straatmeubilair geen gebrek aan de Herengracht. FOTO HIELCO KUIPERS De Leidse wethouder A. Pecht- old (D66) heeft EWR-directeur H. Feitsma op het hart gedrukt dat het energie- en waterbedrijf pok na de fusie met drie andere nutsbedrijven uit Gelderland, Friesland en Noord-Holland sponsor moet blijven van de Leidse cultuur en sport. Pecht- old, die cultuur en sport in zijn bestuurdersportefeuille heeft, maakt zich zorgen over de mo gelijkheid dat in de nieuwe situ atie geldstromen richting bij voorbeeld Stadsgehoorzaal, amateurclubs en jeugdschaak toernooien wegvallen, dan wel verminderen. „Hoewel Leiden een bloeiend bedrijfsleven kent, missen we node grote sponsors", aldus Pechtold. „Ik loop dan ook voortdurend in hetzelfde krin getje rond. Na de EWR en Hei- neken ben ik al een beetje uit gepraat." Hij vervolgt: „De EWR was bijvoorbeeld ook sponsor van Leiden Cultuurstad en van het afscheid van burgemeester Goekoop, beide typisch Leidse aangelegenheden. De directeur van de EWR is straks slechts een lid van een grote Raad van Bestuur. Het hoofdkantoor komt straks in Utrecht te staan en ik hoop dat hij geregeld aan zijn oude stekkie denkt. Ik be doel: zijn collega van NUON, hoofdsponsor van de voetbal club Vitesse, zal toch niet staan te springen om van FC. Rijn land een topclub te maken. Pechtold, nu nog commissa ris bij het nutsbedrijf, wijst erop dat EWR nog maar tien procent deel uitmaakt van het nieuw te vormen bedrijf, dat zo'n beetje half Nederland van gas, elektri citeit en water zal voorzien. „Wat blijft er dan nog over van een regionale binding, kun je je afvragen." B. Vieveen, woordvoerder van de Stadsgehoorzaal, waar een zaal de naam van de EWR draagt, reageert bijkans stoï cijns op de kwestie die Pechtold aansnijdt. „We maken ons geen ernstige zorgen, al was het al leen maar omdat er nu geen zinnig woord is te zeggen over de toekomst van onze sponsor relatie. "Vieveen wil niet zeggen hoeveel sponsorgelden de Stadsgehoorzaal van de EWR incasseert. Voor de EWR-zaal is volgens hem een 'langlopend contract' afgesloten. nisbak en waterkant maar bit ter weinig plek is om te ma noeuvreren. Minimaal één zwemdiploma is dus een ver eiste om het vuil op verant woorde wijze in de afvalem mers te gooien. Bij de gemeente is de proble matiek inmiddels bekend. Er zijn zelfs al maatregelen geno men. De bakken zijn onlangs tegen de waterkant geplaatst zodat er geen ruimte meer is tussen bakken en water. Hier door is het acute verdrinkings gevaar geweken. Nu moeten al leen de deksels van de contai ners nog worden gedraaid zo dat het vuil vanaf de 'landkant' makkelijker in de bakken kan worden gestort. Dat levert mo menteel nog wat spierverrek- kingen, armen uit de kom en hernia's op. ERIC-JAN BERENDSEN Het feestgebouw van Minerva: het Kamerlingh Onnes Lab aan de Steenschuur. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13