41 Kamperfoelie Rijp en Groen Randje baksteen langs het gazon bespaart veel werk Gevelstenen en dakpannen voor vogels Kever houdt niet van bevroren bonen 95 VRIJDAG 26 MAART 1999 Het voller worden van ons land brengt met zich mee dat de stadstuinen steeds kleiner wor den. Dat heeft tot direct gevolg dat het zomer en winter altijd groene gazon in toenemende mate terrein verliest. Immers in een kleine tuin wordt het gras veel betreden. Het grasveldje wordt dus extra kwetsbaar en zal al snel kale plekken verto nen. Pus vervangen velen het gras door met buxus of ander groen omzoomde vak ken dan wel met dode steenmassa's. Het tradi tionele patroon van gras met omlijsting van een border zie ik steeds minder toegepast. Er zit een voordeel aan deze nieuwe trend in tuincultuur. de tuin vergt minder werk. Im mers ons gazon is en was een zorgenkind dat veel tijd en onderhoud vraagt. Dat we vandaag de dag over meer vrije tijd beschikken dan vroegere generaties en dat er steeds minder mensen zijn die daadwerkelijk werken doet niet terzake. We besteden de tijd lie ver op een sportveld dan wel in de auto of in het vliegtuig naar een verwegland. De trouwe lezers van deze ru briek zullen inmiddels ontdekt hebben dat ik niet tot deze ca tegorieën behoor en mijn tijd het liefst besteed aan bezig zijn met al wat groeit en bloeit in de tuin en op de vensterbank. Dus ben ik nog steeds in het bezit van een bewerkelijk grasveld. Dat kostte me tot voor kon de nodige uren aan kantjes en randjes knippen. Een vliegkip heeft me daar een einde aan ge maakt. De vliegkip, een recente aanwinst, weigert om binnen de gazen omheining van haar zussen te blijven, weet altijd weer te ontsnappen en schar relt dan ijverig in de border er op los. Daarbij komt veel grond en half vergaan blad op het gras terecht. GREET BUCHNER Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Voor de jeugd zit er muziek in (8); 5. Onvriendelijke kerel in Australië (8); 6. Meeslepende mode voor een bol met verward haar (4); 8. Speech voor de ankerplaats (4); 10. Laureaten eten niet, aldus een meisje (5); 12. De eerste maatstaf voor een opera (5). VERTICAAL: 1. Vaartuig bij het benzinestation f6); 2. De vorm van een ondier f6); 3. Die schande is niet van vroeger f5); 4. Hier opge jaagd of op de kast f5); 7. De eerste en de laatste tijd blauw f5); 9. Vuur van een handelaar zonder haard (4); 11. Zie je wel van twee kanten! f3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Helicon; 8. slaap; 10. nota; 12. paco; 14. en; 15. nor; 16. Ob; 17. blo; 19. Ier; 21. zee; 22. ere; 23. neb; 25. cru; 26. au; 27. aai; 28. Po; 30. klok; 32. toto; 34. beker; 36. minaret. Verticaal: 2. Est; 3. llano; 4. ia; 5. Capri; 6. opa; 7. ene; 9. lob; 11. onbenul; 13. corrupt; 18. lee; 20. eer; 24. baken; 25. citer; 26. aks; 29. ooi; 31. obi; 33. ore; 35. ka. jfs Goede raad leek duur maar werd me gelukkig gegeven door vrienden die al jaren hun gazon omzoomd hebben met een randje baksteen. Het leek me wel wat en bakstenen zijn niet moeilijk te vinden. Ze zijn rond 18 cm lang en rond 9 cm breed. De dikte van bakstenen ligt in de buurt is in de van 5 cm. Maar dat is geheel en al onbe langrijk want de stenen worden netjes zonder voegen naast el kaar ingegraven. De truc daarbij is dat deze omlijsting van bakstenen volkomen gelijk moet komen te liggen met het gras. Alleen dan kan men met de wielen van de grasmaaier erover en alleen dan wordt het gras tot aan de rand vlekkeloos ge maaid. Het lijkt een heel karwei om alle gras Ï&3S2em te omzomen' maar het is lehk werk en lukt wonderwel. Een strak ge spannen touw zorgt ervoor dat eventuele rechte lijnen daad werkelijk recht te blijven en lie den met een zeer nauwkeurige geest kunnen eventueel nog een waterpas gebruiken om te kijken of de stenen inderdaad goed gelijk liggen. Al met al een nuttig werkje dat veel tijd aan onderhoud kan be sparen. Helaas ziet die gloed nieuwe baksteenkleurige om lijsting er in het begin wat op zichtig uit. Maar we leven, zoals we weten, in een land met veel regen en vocht. Dat is dan weer goed voor algen en mossen die zich snel op de poreuze bakste nen blijken te vestigen om zo doende het wat schreeuwerige kleurverschil weg te nemen. Hoe dan ook, na een tijd van gras met randje baksteen kan ik het ieder aanraden, ook al is er wijd en zijd geen vliegkip te be kennen zoals bij mij waar ze aanleiding bleek tot een aardige werkbesparing. alex van hoof Eeuwenlang al bieden kieren en spleten van kloosters, kerken en woningen onderdak aan vogels en vleermuizen. In de Middel eeuwen besteedde men tijdens de bouw zelfs extra aandacht aan comfortabele nestplaatsen voor vogels: er werden zoge noemde neststenen in de gevels verwerkt. Dat gebeurde niet uit dierenliefde, maar om de die ren gemakkelijk te kunnen pak ken om ze op te eten. In de ou de gevel van de Lutherse kerk in Utrecht bijvoorbeeld zitten nog steeds de gebakken vierkante tegels met een rond vlieggat voor de vogels. De,moderne mensenwoning biedt geen onderdak aan vo gels. Geen gaten en kieren. Aangezien vogels wel op de sympathie van veel mensen kunnen rekenen, is een oud idee van stal gehaald: speciale gevelstenen en dakpannen, waarin bij voorbeeld de gier zwaluw en huismus onderdak kunnen vinden. Bij nieuwbouw hangt de toe passing af van architecten en aannemers, maar doe-het-zel- vers kunnen de eigen woning gastvrijer maken. Om ze daarbij een handje te helpen, ver scheen onlangsde brochure 'Natuurvoorzieningen aan ge bouwen' van de Stichting Bouwresearch (SBR); een vraagbaak voor de bouwindu- strie. De dalende populaties van sommige soorten vogels en vleermuizen verontrust de overheid. Zij stimuleert daarom Neststeen voorzien van sponsomaam. Een geldinzameling zorgde er voor dat in een Edese nieuwbouwwijk veertig van dit soort stenen kon den worden ingemetseld. foto pr sinds kort architecten, aanne mers en projectontwikkelaars om diervriendelijk te bouwen. Vandaar dat gestaag het aantal kieren en gaten in nieuwe ge bouwen weer stijgt, zonder dat dit ten koste van de isolatie gaat. Voorbeelden van heden daagse vogelgaten zijn aan te treffen in het belastingkantoor van Enschede. Dit gebouw heeft enkele keramische stenen aan de buitengevel waarin een gat zit; daarachter bevindt zich een neststeen voor gierzwalu wen. Speciaal gemaakte broed ruimten zijn er ook in onder meer panden op het Amster damse Prinseneiland, flatcom plexen in Utrecht en een nieuwbouwproject in de wijk Rietkamp in Ede. „Veel vogels hebben nog steeds behoorlijke problemen bij het vinden van geschikte broed plaatsen, maar de toepassing van neststenen is een positieve ontwikkeling", zegt secretaris Marjos Mourmans van de Stichting Zwaluwwerkgroep Nederland. Ze is vooral tevre den over een project in Amstel veen. „In een pand zitten zestig neststenen, waarvan al ruim de helft is bezet door gierzwalu wen." Een neststeen in een gevel met selen is doorgaans een klus Vraag en antwoord Mevrouw de Zwet Verbij uit Roelofarendsveen heeft last van de zogenaamde bonenke ver in haar zelf geoogste bonen. Remedie: nadat de bonen door en door droog zijn 3 maal 24 uur in de diepvries leggen en dan bewaren tot de zaaitijd. Nog beter: koop elk jaar op nieuw gecontroleerd zaaigoed. Zorg ervoor dat de bonen tij dens de groei geen zogenaam de natte voeten krijgen. Bonen houden niet van te natte grond, daarom moeten ze zo dicht bij elkaar gezaaid worden dat de bladeren elkaar raken. Dat houdt de regen op de grond iets tegen. Immers verzwakte plan ten worden gemakkelijk aange tast door ongedierte. Mos in het gazon is het pro bleem van J. Dalhuijzen uit Zandvoort. Helaas een veel voorkomend probleem met ve lerlei oorzaken: schaduw, te vaste grond, te weinig kalk, te weinig stikstofrijke voeding. Nu weet ik niets van de ligging van het gazon, noch van grondsoort of bemesting. Uit de losse hand zou ik willen adviseren: gebruik eens Azet Bio gazon, een orga nische meststof met micro or ganismen die mosvorming te gengaan. Maar prik eerst eens met een riek op elke 20 cm gaatjes in de grond om deze luchtiger te maken. Ook zou ik nog een beetje goede compost op het gras strooien, daar groeit het in het voorjaar snel door heen. Gebruik in de loop van de zomer af en toe biologische stikstofrijke mest, want in veel gevallen is armoede van de grond de hoofd oorzaak van mosvorming. voor de aannemer, maar ook doe-het-zelvers kunnen vogel- vriendelijke voorzieningen aan brengen zoals gierzwaluw- en huismussenpannen. Deze dak pannen hebben kleine openin gen waardoor vogels naar bin nen vliegen. Om een gierzwa luw- en huismussenpan aan te leggen, moet eerst een aantal worden verschoven. Vervolgens komt op het dakbeschot en tus sen de panlatten een speciaal nestbakje met opstaande ran den te liggen. Die opstaande randen voorkomen dat vogels over het gehele dakbeschot gaan kruipen. Hierna kunnen de pannen worden teruggelegd: het exemplaar met de vliegope ning boven op het nestbakje. Deze vogelvriendelijke operatie vereist geen forse investerin gen. maar het voordeligste is om zelf een gat in een ventila- tiepan te maken. Is de vogelpan op het dak gelegd, dan is het karwei niet voorgoed geklaard: de nestbakken moeten, behalve wanneer er zwaluwen in hui zen, jaarlijks worden schoonge maakt. „De nestkastjes en dak pannen voor gierzwaluwen moeten bovendien zeer duur zaam zijn", zegt secretaris Mourmans. „Wanneer deze vo gels eenmaal een plekje hebben gevonden, dan keren ze er jaar lijks terug: het zijn zeer nestvas- te dieren.' De brochure 'Natuurvoorzie ningen aan gebouwen' kost 50 gulden is is te bestellen bij de Stichting Bouwresearch, tel. 010-2065959. Dwergboom door besmetting (Lonicera) m nr- van f8,95 voor I geldig t/m 31 maart of I zolang de voorraad strekt HET ADRES VOOR AL UW TUINPLANTEN illustratie han van der ven 7$jo£*mjoe/ca/£t stoom- tr£/a/tj£ &atd£ SA&-7T3&A/ v/w osnA&R 'OCX: &OTST£ of CC 0OST-0XAGES 7W/V CS/T p\/£A/£A/. was op A/0YCM0CGA LC7ASP PAT C&A//yy££STE& SCWi/£>T Z/Cl AC/-AA&/VIAAK7Z' \A?0& Z>£ A/ACS-rrO/CSJST. TOM POES Heer Bommel stond op en sloop langs het vernietigde meubilair .naar de uitgang zonder zijn blik van de killers af te wenden. Maar die letten niet op hem. Zwart en schimmig za ten ze aan hun tafel en spraken met stemmen die van heel ver schenen te komen. „Er is iets mis gegaan", mompelde Kid. „Dat komt ervan. We hebben gekaart, in plaats van op de tijd te letten!" „Het duurde ook zo lang", protesteerde Bud met ritse lende stem. „En jij wou intussen je tijd doden." „Nee, jij!" riep Kid op grote afstand. Hij trok zijn wapen en daar Bud hetzelfde deed, ontstond er een groot beweeg van schaduwen op de muur. Er klonken een paar vage knallen, maar heer Ollie poosde niet om de uitslag gade te slaan. Met een onderdrukte kreet snelde hij de on gastvrije herberg uit en sprong in de Oude Schicht, die in de smeltende sneeuw op hem stond te wachten. Achter hem doofden langzaam de lichten, zodat het bouwvallige eta blissement er al spoedig even verla ten bijlag als de rest van het stadje. Dit drong echter niet tot de vluch tende heer door. Hij startte met be- redactie margot klompmaker en saskia stoelinga 023-5i Een kleinere boom, die meer en grotere vruchten levert op vroe gere leeftijd. Dat is de wens van iedere fruitteler. Een eerste stap in die richting is in Californië gezet door citrusbomen te be smetten met viroïden. De be smette sinaasappelbomen zijn twintig procent kleiner en leve ren vijftien procent meer vruchten. Dit micro-organisme bestaat uit een kern RNA (erfelijk materi aal), bezit geen manteleiwit maar is toch zeer stabiel en makkelijk overdraagbaar. Ze komen alleen voor op planten. Om het effect van viroïden op planten te bestuderen entte men spruiten van de Campbell Valencia op Rubidoux-zaailin- gen. Tijdens de enting werden de jonge planten tevens besmet met viroïden.Na twee a vier jaar in het veld werd het effect goed zichtbaar. mm Heer Bommel en de Killers vende vingers de motor en zonder hem naar behoren warm te laten lo pen scheurde hij zo hard weg, dat de sneeuwklonters hem om de oren vlogen. Pas toen de Dodenvallei ver achter hem lag, temperde hij zijn vaart een weinig. „Dat was eens, maar nooit meer", prevelde hij met bleke lippen. ,,Ik heb in slecht gezel schap verkeerd - en ik had beter moeten weten. Want een heer doodt zijn tijd niet; hij kan die veel te goed gebruiken! Ach, ik ben blij, dat mijn goede vader dit niet heeft meege maakt." Huis en tuin markt Prettig voor de mg Vegen met rechte rug kan te genwoordig. foto pr Klussen in de tuin wordt stuk gemakkelijker, als je gebogen steel aan de harl bezem vastmaakt. Door di knik in de steel kan met rechte houding worden ge werkt, zodat de mg bij dui de en trekkende beweging! wordt ontlast. Voor een ste£B|C ge grip heeft deze zogenoe de steel een rubberen ham F1u greep. Een nadeel is echta erf deze ergonomische novate n' f alleen aan gereedschap va en Gardena is te koppelen. M f w informatie: Markt (Hollai 'P® Weesp, tel.: 0294-417.417 Grasmaaier op maat '10 De groene klussenier De Klussenier krijgt vanaf 31 maart gezelschap van De groeni J dussenier. Deze kan worden ingeschakeld voor alle voorko- 5( nende tuinwerkzaamheden. De voorwaarde waaronder wofl ■ewerkt zijn hetzelfde als bij de gewone Klussenier: geen voo tosten, gratis offertes, garantie op het afgeleverde werk. Med $i,. nformaüe tel. 0318 -556637. 11.0 Op het erf van de familie Dekker (Dorpsstraat 141Assendeli wordt zaterdag 8 mei weer een gezellige markt gehouden. Va planten tot verse kaas is er die dag tussen 10.00 -18.00 uur in zo'n dertig kramen te koop. Meer informatie 075-6873402. Sfeervol licht in vijver Bloemrijk tuinieren Een halogeenlanij gemonteerd in de sproeier geeft een 9 sprankelend lichte 9 fect in de waterstij len en een unieke weerkaatsing vanj licht op het watert 9 G perviak. De naam van deze sproeier Aqua Bright. Meer 9 informatie Ubbin 9 BV, Alkmaar, teL 072-5671671. Het tuinseizoen staat op het punt om los te barsten. Dit is dan ook de tijd is om talrijke boeken over deze groene hob by op de markt te brengen. Een opvallend exemplaar is de recent verschenen en uit het Engels vertaalde uitgave 'Bloemrijk Tuinieren' waarin een duidelijk overzicht van di verse niet-alledaagse bloemen en planten staat beschreven. Aan bod komen bijvoorbeeld de pioen, siererwt, salvia, cos- mea en osteospermum. Het boek biedt verder diverse tips om bloemen en planten te verzorgen en op te kweken. Bovendien wordt uitgelegd op welke plekken in de tuin be paalde exemplaren wel en niet moeten staan. Kalkrijke grond bijvoorbeeld is voor menige soort geen goede standplaats, maar herfstanemónen, klok- jesbloemen en toortsen gedij en wel prima in een dergelijke bodem. Om van bloemen het hele jaar door te genieten, be vat de uitgave ook een hoofd- Deze osteospermum is een T de vele fraaie kuipplanten i het boek. foto stuk over droogbloemen tuin zoals stokrozen, sierui o en lampionplanten. In het pagina's tellende boek staj i N talrijke kleurenfoto's, Bloa rijk Tuinieren door P. Gr& Éi wood, ISBN 90 215 3167 4, geverij Kosmos-Z&K, prijs: f49,90. Nederland telt maar liefst ruim honderd verschillende merken grasmaaimachirtes.. Wolf Garten, Gardena en Fly- mo behoren tot de grootste producenten. Flymo, komt met twee nieuwe wielmaaiers en een graskantsnijder. De wielmaaier is het opvallendste exemplaar, omdat het op vangsysteem zowel nat als droog gras makkelijk verza melt. Met de accu-kooimes- maaier van Gardena krijg je een perfect gemillimeterd ga zon naar Engelse snit. Een kooimesmaaier ziet eruit als een normaal handmodel, maar heeft een motortje dat de messen aandrijft. Kleine steentjes en grind op het ga zon maken die messen echter al snel bot. Voor vrij grote ga zons zijn er de electromaaiers van Wolf Garten. Ze zo vorm gegeven dat ze gras onder overhangende struiken een voudiger kort kunnen wieken. Het afval verdwijnt in een vangbak waarop een indicator zit die aangeeft wanneer de Bloeiend schilderij Typisch zo'n ideetje waar-je- maar-op-moet-komen is GreenAri: een schilderij annex plantenrekje. De schilderijlijst is voorzien van een metalen raamwerk waarin potplanten kunnen worden gehangen. In de lijst past naar keuze een passende voorstelling of een spiegel. Meer Informatie: WU- lemijn BV, tel. 033208120. bak vol is. Ook maaihoogte en met een is deze hoogte zelf in te len. De extra's maken de electromaaiers echter zig. Informatie: Wolf land, Rosmalen, tel. 073- 523.5853; Flymo, de Rijn, tel. 01 Gardena, Weesp, tel. 0294nis- 417.417. rL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10