Directie North Sea Ferries naar rechter Werkgevers kunnen rekenen op 'flexacties' in de bouw irritsma wil concurrentie jningcorporaties inperken ortis voert winst op et twintig procent U-handelsakkoord et Zuid-Afrika rond Economie Schade door hackers wordt verzekerbaar Kreukels voor het oprapen Robeco wil terrein veroveren in Europa Escalatie conflict bonden en SCI over CAO Metaal Groei Randstad belemmerd door imago en bedrijfsformule jsbedrijf wil spoorlijn overnemen rfRDAMVervoermaatschappij Zuid-West-Nederland (ZWN) Gj] H concrete belangstelling om de spoorlijn tussen Rotterdam Hoek van Holland van de Nederlandse Spoorwegen over te jien. Dat heeft directeur J. Kouwenhoven gistermiddag ge- J Dinsdag maakte minister Netelenbos van Verkeer en Wa- taat bekend dat in de periode van 1999 tot 2003 in totaal 33 ■rjp jonale spoorlijnen in de aanbieding gaan die tot nu toe niet üh dabei zijn. ïstig werknemers Morton op straat fff port Minstens zestig werknemers van chemisch bedrijf rton International dreigen door een reorganisatie hun baan erliezen. Het bedrijf wil de vestigingen in Amersfoort en het jtse Bremen sluiten. De productie gaat naar Delfzijl. Volgens V Chemie streeft de directie naar betere efficiency en logis- .CNV noemt de reorganisatie goed voor het bedrijf, maar ht voor de werknemers. De reorganisatie heeft volgens de id te maken met de overname door chemieconcern Rohm IHaas van het Amerikaanse moederbedrijf. Morton fabri- rt kleefstoffen en speciale chemicaliën met nu nog 227 werk- aterbakfiets in Rotterdamse haven rtRPAM In de Rotterdamse haven is vanaf morgen een klein nenvaartschip beschikbaar dat volgens dienstregeling con- iers van en naar verschillende overslagterreinen brengt. Met iogenoemde Waterbakfiets hopen de initiatiefnemers enkele zenden truckritjes in het havengebied te voorkomen. Aan ird van het schip Maxandu kunnen 81 TEU (twintigvoets- lainers). De Waterbakfiets vaart tussen de Maasvlakte en zes rslagterreinen en bedrijven voor containers in het Eem- en alhavengebied. De Waterbakfiets is een proefproject van de hting Rotterdams Interne Logistiek (RIL) in samenwerking [Wijgaart Container Transport. »k Telegraaf bezig met gratis krant terdam Ook uitgever De Telefgraaf Holding is bezig met de wrikkeling van een gratis krant. „We houden de ontwikkeling het product Metro nauwlettend in de gaten", aldus Tele- af-directeur T. Boerma. Mocht het zover komen, dan is dat reactie op de plannen van NS en een Zweeds mediabedrijf vanaf het najaar te beginnen met de verspreiding op de sta- van een Nederlandse versie van het Zweedse Metro. Boer- geeft geen details prijs over de krant. Irijfsleven loopt werk mis Jorritsma met haar collega Korthals van justitie tegen het licht wil houden. Een brief over de nieuwe studieprojecten stuurden de twee bewindslie den gisteren naar de Tweede Kamer. Ook van de faillisementswet wordt een studie gemaakt. Mi nister Korthals wil bekijken of de tijd die uitstel van betaling nu duurt, twee maanden, kan worden opgerekt naar vier maanden. Een faillissement kan met die extra tijd om orde op zaken te stellen wellicht worden voorkomen. Ook de positie van de prefe rente schuldeisers komt in de herziening van de faillisse- mentswet aan de orde. Nu zit ten de belastingdienst en de so ciale verzekeringsinstaties doorgaans op de eerste rij. Of dat straks inderdaad anders ligt, durft de minister niet te voor spellen. Hij rekent in elk geval op 'taaie tegenstand'. ngcorporaties maken zich ■atste jaren schuldig aan concurrentie met het jfeleven. Om die reden wil iter Jorritsma van econo- le zaken bekijken in hoe- ze daar paal en perk aan lellen. Een en ander hangt n met de wijze waarop de iraties hun taken hebben jreid. or zogenoemde deregule- zijn woningcorporaties anger strikt gehouden aan lonele taken als het ver- n van huisvesting voor en met lagere inkomens, eden steeds meer diensten iraaronder het onderhoud ioningen en tuinen, bevei- en verzekeringen. Daar- oiogen ondernemingen in branches geen last heb- ineent de minister, woningcorporaties vor- een van de projecten die ilgisch-Nederlandse bank- teraar Fortis heeft de net- vorig jaar opgevoerd twintig procent tot bijna üljard gulden. Dat komt en met de winstgroei, die :oncern eind 1998 voor- Inclusief het resultaat medio vorig jaar overge- n Generale Bank komt de loename uit op 36 pro bankbedrijf heeft vorig nettowinst met 27 pro zien stijgen tot ruim 2,2 td. Fortis zegt weinig last te hebben van de malai- het Verre Oosten en La- \merika. „Slechts 7,3 pro van de kredietportefeuille X p-< diff. Maar Spanje, Portugal, Ita lië en Griekenland bleven dwarsliggen. Ze eisten een betere bescher ming van hun landbouwpro ducten zoals port, sherry, si naasappels en aardbeien op sap. Dit stuitte op problemen in Zuid-Afrika dat zijn markt al eerder en breder zou openen voor agrarische produkten uit de Europese Unie. Vooral de benamingen port en sherry ble ven tot het einde toe het strui kelblok. Spanje en Portugal wil den niet dat de Zuid-Afrikanen dranken verkochten onder deze naam, ook niet op de binnen landse markt. Daar komt nu een soort overgangsregeling voor die er uiteindelijk toe moet leiden dat deze benaming voor Zuid-Afrikaanse wijnen ver dwijnen. Bedrijf wil via kort geding verbod op 24-uursstaking De directie van P&O North Sea Ferries wil dat de rechter een staking bij de ferrymaatschappij verbiedt. Het kort geding dient vandaag. Dit naar aanleiding van een be kendmaking van FNV Bondgenoten, dat vanaf morgen ochtend zeven uur 24 uur het werk zal worden neerge- legd. rotterdam cpd De reden voor de actie van FNV Bondgenoten is de ongelijke betaling van het kadepersoneel den haag gpd De internationale verzekerings makelaar Mees Zoonen Marsh McLennan komt dit jaar met een polis waarmee grote bedrijven zich kunnen verzekeren tegen sabotage van de computer. Het gaat om schade door hackers, misbruik van computergegevens en ver liezen veroorzaakt in elektroni sche netwerken. Als een computervirus de in- temet-site van een onderne ming lamlegt, is de daaruit voorkomende schade voortaan verzekerbaar. „Het traditionele uitgangspunt van verzekerin gen is materiële schade. Dat is bij deze polis geen voorwaarde. Het gaat hier op de eerste plaats om vermogensschade licht M. Mol toe van Mees M M, de Nederlandse vestiging van de internationaal werkende verzekeringsmakelaar J H Marsh McLennan. Mees M M brengt de polis onder bij vier internationale verzekeraars. De aanbieders hopen dat door de explosieve groei van marketing, reclame en verkoop via het Internet be drijven zijn te interesseren in het verzekeren van risico's van elektronisch zakendoen. In juni is de nieuwe polis ('Net Secu re') beschikbaar. De maximale dekking van de verzekering bedraagt 400 mil joen gulden. Wanneer een computerinbraak bijvoorbeeld een onmisbare database sabo teert of een virus advertentiepa gina's op het internet uit de lucht haalt, is die schade ge dekt. De polis beoogt onder meer ook het risico te verzeke ren dat een onderneming een computervirus aan een ander bedrijf overdraagt en aldus schade of verliezen veroorzaakt. De maximale dekking van de ze verzekering is één van de hoogste in de verzekerings branche. Over de verwachte of geschatte hoogte van de premie wil Mol geen uitspraken doen. van de veerdienst in Rotterdam en in het Engelse Huil, dat de bevrachting regelt. „Het is hoog tijd voor een harmonisatie, we hebben nu lang genoeg ge praat", zegt bestuurder J. Ver hoeven van FNV Bondgenoten. Gisteren legden de middag- ploegen van P&O North Sea Ferries het werk al tijdelijk neer. De circa veertig personeelsle den, die zich onder meer bezig houden met het inchecken van de passagiers en het inladen van de vracht, protesteerden daarmee tegen het uitblijven van een gelijke beloning voor de 170 walmedewerkers. Volgens Verhoeven is er on danks de fusie tussen P&O Eu ropean Ferries en North Sea Ferries begin 1997 nog steeds sprake van een tweedeling bij de rederij. De tachtig werkne mers die afkomstig zijn van P &0, strijken een ploegentoeslag op die ongeveer tien procent hoger ligt dan die van de ne gentig collega's die eerder voor North Sea Ferries actief waren. „De directie zegt dat ze de tweedeling willen opheffen, maar met de huidige voorstel len komt er weer een nieuwe voor terug", stelt de FNV-be- stuurder. De directie van North Sea Ferries onderstreept dat het om een tijdelijke situatie gaat. „Er is geen sprake van een tweede ling, wel zijn er verschillen, maar die zullen op termijn ge lijk worden getrokken." Eerder was er al een akkoord bij P&O North Sea Ferries, maar dat werd door de FNV-leden bij de veerdienst van tafel e „Men had de indruk dat er nog loonruimte aanwezig was. daarom wilde het personeel er niet mee instemmen", kijkt Verhoeven terug. De aangekondigde actie be gint zoals gemeld morgenoch tend zeven uur en zal tot zater dagmorgen zeven uur duren. „Niemand zal op het werk ver schijnen", zegt FNV-bestuurder Verhoeven. „Schepen zullen wel uitvaren met passagiers, maar zonder vracht." rotterdam anp De Robeco Groep wil fors groeien over de landsgrenzen. De vermogensbeheerder die voor de helft in handen is van de Rabobank, hoopt binnen vijf jaar haar omvang van 200 mil jard gulden te verdubbelen. Sa men met de Rabobank is Robe co op zoek naar Europese kan didaten om mee samen te wer ken of over te nemen. Dit zei bestuursvoorzitter P. Korteweg gisteren tijdens een toelichting op de beleggingsre sultaten. Hij vindt dat zijn be drijf moet groeien. In Europa gaan steeds meer financiële partijen fuseren of worden op gekocht. Wie niet meedoet met de schaalvergroting, blijft ach ter en dreigt daardoor zelf 'op gegeten' te worden. De Robeco Groep staat nu binnen de financiële ranglijst van Europese vermogensbe heerders op plaats veertig. De ambities van Korteweg zijn groot. „We willen in de top 25", zegt hij. „We moeten groeien in het huidige geweld van de markten. Het gevecht is bezig. Omvang is belangrijk." Probleem is alleen dat Robe co, ondanks de enorme groei in het afgelopen jaar, zelf niet vol doende geld heeft om in Euro pa te gaan 'winkelen'. Een on afhankelijke branchegenoot kan Robeco nog wel overne men, maar voor een bank of verzekeraar is de Rotterdamse beleggingsgroep te klein. Korteweg wil nu de samen werking met de Rabobank gaan uitbouwen. Die kijkt na het af ketsen van de fusiegesprekken met Achmea eveneens sterker Bestuursvoorzitter P. Korteweg van de Robeco Groep, foto anp naar Europa. Bij het aangaan van een sa menwerkingsverband is het mogelijk dat de toekomstige partner een belang neemt in Robeco. De Rabobank zal daar om een deel van haar belang af moeten staan. Momenteel is dat vijftig procent, maar op ter mijn wordt dat percentage hon derd. Particulieren legden 5 miljard meer in bij de Rotterdamse be leggingsgroep. Daarvan was de helft afkomstig van Rabo-beleg- gers. Het beheerde vermogen steeg in 1998 van 114,5 miljard naar 181 miljard. Inmiddels heeft de Robeco bijna de grens van 200 miljard bereikt. De bestuursvoorzitter denkt dat de gouden jaren op de aan delenmarkt voorbij zijn. De vooruitzichten voor de langere termijn blijven nog steeds goed, maar 1999 wordt slechts een 'redelijk' beursjaar. tholen In Zeeland worden dezer dagen de kreukels geoogst, ook wel Alikruiken genoemd. De zeeslak, die zich vastzet op het basalt van de zeedijken, dienden de Zeeuwen vroeger net als mosselen als armelui's voer. Vandaag de dag vormen zij een delicatesse in de betere restaurants. Vooral de Belgen zijn er dol op. De zee slakken worden net als hun collega's uit de wijngaarden gekookt opgediend als voorgerechtje. Ze worden met een speld uit hun huisje gepeuterd en met wat peper genuttigd. Het gestruin langs de dijken is tegen woordig ten strengste verboden, maar op speciaal daarvoor bedoelde dijkpercelen mogen ze wel worden ge oogst. foto anp wim van vossen leeuwarden anp bevindt zich in opkomende markten", aldus de financiële instelling. Om bankrisico's af te dekken heeft Fortis nu 3,8 mil jard uittstaan. De verzekeringspoot deed het met een winstgroei van zeven tien procent tot 1,65 miljard iets rustiger aan. Voor het levenbe- drijf heeft Fortis vorig jaar 1,1 miljard opzij gezet om de lage rente het hoofd te bieden. In de eerste helft van 1998 draaide Fortis op volle toeren, waardoor de winst nog steeg met dertig procent. De Europe se concurrentie onder banken drukte in het semester daarna de hoogte van de commissies. De top van de bankverzekeraar rekent voor 1999 'opnieuw op een hogere winst'. diemen anp Het imago en de formule van uitzendorganisatie Randstad belemmeren het concern om aan de onderkant (productie werk) en aan de bovenkant (er varen automatiseerders) van de markt fors te groeien. Randstad overweegt om twee nieuwe on derdelen op te richten om dit probleem te ondervangen. In de zomer hakt de directie de knoop door. Dit maakte president-direc teur H. Zwart gisteren bekend bij de presentatie van het jaar verslag 1998. De uitzendorgani satie zag de winst vorig jaar met 30,1 procent stijgen naar 335,4 miljoen gulden, zo bleek uit eerder gepubliceerde cijfers. Randstad staat met een marktaandeel van veertig pro cent in Nederland onbetwist aan kop in de uitzendbranche. Voor dit jaar verwacht Zwart dat het concern sneller zal groeien dan de markt. Aan de onderkant van de markt woedt een heuse prijzen slag. De formule van Randstad is niet geschikt om daar volop aan mee te doen, vindt Zwart. Om grote groepen productie werkers te kunnen leveren, overweegt Randstad dan ook een nieuwe afdeling op te zet ten. Het bedrijf hoopt daarmee werkgevers over de streep te trekken voor vooral grootschali ge projecten. Ook voor de IT- branche wordt aan een speciale poot in het concern gedacht. Het conflict tussen het Ameri kaanse assemblagebedrijf SCI in Leeuwarden en de gezamen lijke vakbonden loopt zo hoog op dat de rechter wordt inge schakeld. SCI weigert volgens de bonden al maanden de CAO-Metaal uit te betalen om dat het bedrijf die te duur vindt. De vakorganisaties zeggen dat de onderneming niet rea geert op diverse verzoeken om informatie over het aantal werknemers en de hoogte van hun loonsom. Intussen ligt er een aantal claims van onder meer het GAK en beginnen de schulden van het bedrijf toren hoog te worden. Het is in Nederland een uit zondering dat een bedrijf geen informatie wil geven over socia le verzekeringen. De zoge noemde commissie werkings sfeer heeft in december vorig jaar bepaald dat SCI volgens de CAO-Metaal moet uitbetalen. Ook in hoger beroep is deze CAO aan het bedrijf toegewe zen. Begin april besluiten de bon den op welke manier ze rech terlijke stappen zullen nemen. „Ons geduld is op. We worden volledig buiten de deur gehou den, belangenbehartiging is niet mogelijk.- Intussen staan de incassobureaus al in de rij", zegt F. de Vries van FNV Bond genoten. SCI bleek niet bereikbaar voor commentaar. Vakbonden bieden petitie aan werkgevers aan den haag gpd „We pikken het niet langer. De acties in de bouw kunnen be ginnen", roept bondsbestuur- der N. Schotanus fel. Om zijn woorden kracht bij de zetten trekt hij zijn jasje uit. „Mouwen omhoog", klinkt het uit de zaal. De ruim vierhonderd kaderle den uit de bouw die gisteren in de Houtrusthallen in Den Haag bijeen kwamen, zijn de hou ding van de werkgevers zat. „Als de werkgevers in de bouw flexibel willen, dan kunnen ze flexibele acües krijgen." Gehuld in witte jasjes of met ro de petjes op togen de kaderle den van de gezamenlijke bon den naar het Congrescentrum in Den Haag om de voorzitter van de werkgeversorganisatie AVBB, voormalig CDA-voor- man E. Brinkman, een petitie aan te bieden. In de petitie staat dat de gezamelijke bonden, de Hout- en Bouwbond CNV, Bouw- en Houtbond FNV en de vakvereniging Het Zwarte Corps (HZC), bereid zijn tot ac ties als de werkgevers weigeren een volwaardige CAO af te slui ten voor 180.000 bouwvakkers. De bonden zijn kwaad dat de werkgevers tijdens de onder handelingen de voorstellen van •- .Krnpo JAFIRaak Bouw-v.«>, uN\ ACTit* FNV CNV HZC Leden van de diverse Bouw- en Houtbonden demonstreerden gisteren na a Houtrusthallen op straat in Den Haag voor een betere CAO. de bonden niet wilden bespre ken. Ook komen de werkgevers met een veel te laag loonbod, zeggen de bonden. Morgen be ginnen de eerste acties in Rot terdam op de Kop van Zuid waar de werknemers rond het middaguur een demonstratieve bijeenkomst houden. De bonden hebben de werkge vers nog geen ultimatum ge steld, maar voeren de druk wel op. Vandaag opende het Lande lijk Actiecentrum van de Bouw bonden zijn deuren. De acties zullen een andere karakter heb ben dan in 1995 toen de werk nemers uiteindelijk vijf tot zes weken thuis bleven en het werk lieten liggen. In de Houtrusthallen klinkt een luid gejuich als de aankomende vice-voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV, Schotanus, roept dat de werkgevers kun nen rekenen op onverwachte acties. De werkonderbrekingen en acties in de bouw zullen gaan lijken op de estafette-ac ties in het onderwijs, waar het werk begin dit jaar beurtelings werd neergelegd. Het is de bedoeling dat de ac ties en werkonderbrekingen onverwacht plaatsvinden. Werknemers kunnen het werk ook verhinderen of ophouden. .Als de werkgever dringend en bak met cement moet verwer ken, kan de werknemer zeggen dat hij eerst nodig een band moet verwisselen", legt een ka derlid uit de buurt van Gronin gen uit. De ruim vierhonderd kaderleden zullen de komende tijd de bouwplaatsen opgaan om de bouwvakkers warm te maken voor acties. De onderhandelingen in de bouw liepen twee weken gele den vast toen de werkgevers, verenigd in het Algemeen Ver bond voor het Bouwbedrijf (AVBB) het overleg plotseling afbraken. De bonden reageer den woest. „Ze hebben niet eens over onze voorstellen na gedacht", zo liet J. Bos van de Bouw- en Houtbond FNV toen weten. De werkgevers adviseer den de bedrijven toen om een CAO-loze periode in te gaan en het loonbod van twee procent eenzijdig door te voeren. De bonden eisen gemiddeld 3,5 procent. Brinkman liet gisteren tijdens de overhandiging van de petitie weten zo spoedig mogelijk weer rond de onderhandelingstafel te willen gaan zitten. Volgens hem valt er te praten over het loonbod. De voorzitter en eer ste onderhandelaar van de Hout- en Bouwbond CNV, F. van der Meulen, wil wel met de werkgevers rond de tafel gaan zitten als ze wat aan de belo ning willen doen. Van der Meu len verwacht echter niet dat de beide partijen al snel weer rond de tafel zitten. „Brinkman zal eerst met het bestuur en zijn onderhandelingsdelegatie moe ten praten." De bonden zullen in die tijd druk uit blijven oefe nen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9