Nederlandse F16's bij eerste aanvallen Crisis in Kosovo Voor even veilig Servische dissidenten tussen hoop en vrees ussische media: veel /oorden, geen daden Taal, religie en geschiedenis splijtzwammen in Kosovo Eeuwenoud conflict kwam al in 1968 weer tot leven Netelige positie maakt Macedonië kwetsbaar Oostenrijk sluit luchtruim Extra uitzendingen NOS wenen anp hilversum anp De NAVO krijgt van Oostenrijk geen toestem ming om over haar luchtruim te vliegen voor bombardenten op Servië. De Oostenrijkse mi nister van defensie Wemer Fasslabend heeft in een radio-interview als reden gegeven dat de NAVO-beslissing om Servische doelen aan te vallen niet wordt gesteund door een VN-man- daat. Het neutrale Oostenrijk is geen lid van het bondgenootschap. Oostenrijk grenst aan Slove nië, een deel van het voormalige Joegoslavië. Nu de NAVO de aanval op doelen in Servië heeft ingezet, besteedt de NOS in de vorm van extra en aangepaste uitzendingen aandacht aan de oor logshandelingen. Er zijn extra nieuwsuitzendin gen tussen zeven en negen uur 's morgens, in plaats van NL Net en OntbijtTV op Nederland 1 en 2. Ook MiddagEditie op Nederland 3 maakt plaats voor extra bulletins tussen 12 en 13 uur. De actuele uitzendingen worden voorafgegaan en on derbroken door journaals. Tweede Kamer gefrustreerd over falen van diplomatie Nederlandse F16's hebben vannacht een rol gespeeld bij de bombardementen op Servisch luchtafweergeschut. Vijf toestellen van de vliegbasis Leeuwarden vlogen mis sies om het grondgebied van de buurlanden van Servië en Montenegro te beschermen. Vier andere Leeuwarder toestellen beveiligden andere NAVO-vliegtuigen die ra darinstallaties en de Servische luchtafweer bombardeer den. amendola-den haag cpd Volgens de commandant van het Nederlands-Belgische deta chement, overste J. Abma, zijn de Nederlandse toestellen 'aan gestraald' door de Servische ra dar, maar slaagden zij er in de ze te ontwijken. Alle piloten keerden heelhuids op de vlieg basis Amendola in Zuid-Italië terug. Dit gold ook voor twee Belgische toestellen die van ochtend vroeg in actie kwamen. De piloten meldden vanuit de lucht veel explosies op Servisch en Montenegrins grondgebied te hebben waargenomen. Abma meldde vanochtend dat de opdrachten succesvol waren uitgevoerd, maar wilde daarbij niet vertellen of de Ne derlanders luchtgevechten met de Serviërs hebben uitgevoch ten. „Er zijn NAVO-toestellen bij gevechten betrokken ge weest, dat is alles wat ik wil zeg gen." De commandant ken schetste de sfeer onder de te ruggekeerde vliegers als „opge lucht, want je weet van te voren nooit wat je tegenkomt." Wel zei hij dat de piloten meer weerstand hebben ondervon den van de Serviërs dan tijdens de bombardementen in Bosnië in 1995. De Tweede Kamer sprak in tussen gisteravond vrijwel una niem haar steun uit voor de in zet van het kabinet in de kwes- tie-Kosovo. Alleen de SP keurde de NAVO-aanvallen af. Het spoeddebat begon vrij onge woon met een verklaring van minister Van Aartsen, die aan kondigde dat enkele ogenblik ken daarvoor de NAVO-aanval- len waren begonnen. Zowel Kamerleden als de twee bewindslieden toonden zich gefrustreerd over het falen van de diplomatie. Minister De Grave toonde na afloop van het debat zijn zorg over de mogelij ke escalatie van de situatie op de Balkan: „Als dit mislukt, hebben we een ernstig pro bleem in Europa." Geen van de bewindslieden durfde al te spe culeren op de inzet van NAVO- grondtroepen als de luchtacties te weinig opleveren. Volgens De Grave zijn er op dit moment geen concrete aan wijzingen dat Servië overweegt buurlanden aan te vallen. De Grave verklaarde dat de NAVO in haar planning wel rekening houdt met zo'n aanval, maar dat het NAVO-luchtwapen in staat is dit 'zeer effectief te be strijden. Alle partijen in de Tweede Kamer drongen er bij de rege ring op aan steun te verlenen aan de duizenden Kosovaarse vluchtelingen. Het kabinet zeg de dit toe en heeft intussen ze ven miljoen gulden beschikbaar gesteld aan hulpinstanties die de vluchtelingen opvangen. m aan Servië bracht alleen rampspoed' aan de Serviërs heeft linkt 'n ^et vefle(fen alleen rampspoed gebracht." nee opende de Russische Novye Izvestija vanmor- ,De Eerste Wereldoorlog tot revolutie en burger- de Tweede Wereldoor- de Koude Oorlog, met leer socialistische kam- s aldus de krant. 's veel andere Russische ortj, n twijfelt Novye Izvestija ïeen e m°ge'ijkheden van Rus- Mn daadwerkelijk iets uit over de prompt afge- reis van premier Prima- osovo dan ook alweer belgrado hans gertsen correspondent Gordana is bang. De Servische journaliste, die voor een inter nationale mensenrechtenorga nisatie werkt, vreest dat zij en haar geestverwanten zullen worden opgepakt. „De extreme nationalisten hebben de afgelo pen dagen volop hetze gevoerd tegen de 'vijfde kolonne'. Daar mee bedoelen ze mensen als ik, die kritische verhalen over Ser vië naar buiten brengen. In hun ogen plegen we landverraad. Ik ben bang dat ze hun woede en frustratie op ons soort mensen koelen nu de bommen vallen." Gordana zou liefst een paar weken 'schuilen' bij vrienden in het buitenland, maar zij wil haar twee kinderen niet in de steek laten. Ze meenemen, is al evenmin mogelijk. „Mijn zoon is 21. Als ik met hem aan de grens kom, wordt hij meteen aangehouden om naar Kosovo te gaan. Dat is het laatste wat ik wil," zegt Gordana. Dus blijft ze gewoon thuis in Belgrado en slaapt ze in haar eigen bed.Als ze me echt willen pakken, vin den ze me toch wel," verzucht Gordana berustend. Het Kosovo-conflict heeft de sfeer in de Servische hoofdstad Belgrado grondig verziekt. Te genstanders van het regime van Slobodan Milosevic lopen dezer dagen op hun tenen. Zelfs de kritische radiozender B92, de enige onafhankelijke zender in Belgrado en traditiegetrouw een broeinest van de oppositie, probeerde zich gedeisd te hou den. De nieuwsuitzendingen van B92 waren een stuk gema tigder van toon, maar niet ge matigd genoeg. De zender werd dinsdag uit de lucht gehaald. Dat was geen incident, zo bleek gisteren. Agenten in bur ger namen in een hotel in Bel grado een deel van de appara tuur van de European Broad casting Union (EBU) in beslag. Tientallen buitenlandse came raploegen maakten van de EBU-faciliteiten gebruik om re portages naar hun thuisbasis door te sturen. Nu de EBU daartoe niet meer in staat is, is de hele internationale televisie wereld op de veel beperktere faciliteiten van de Servische staatstelevisie aangewezen. De kans lijkt klein dat die beelden doorgeeft die de Servische au toriteiten niet bevallen. Sasa Mirkovic van B92 en an dere dissidenten vrezen dat dit nog maar het begin is. „Servië is nu een soort 'democratuur'", zegt Mirkovic. Formeel zijn we een democratie. We hebben verkiezingen en een parlement. Maar in werkelijkheid beslist Milosevic alles. Nu de NAVO Servië bombardeert, zou Milo sevic uit woede wel eens een einde kunnen maken aan de laatste restjes vrijheid die er nog zijn." Voor een uitbarsting van volkswoede hoeft Milosevic volgens Mirkovic niet bang te zijn. „Het gros van de Serviërs staat achter hem. De bombar dementen zullen van Milosevic een nog grotere held maken dan hij in de ogen van veel nu al mensen is." Er zijn ook Serviërs in Belgra do die hopen dat de NAVO- bombardementen een einde maken aan het regime van Milosevic. De meesten van hen houden echter angstvallig hun mond. Vuksa, een 20-jarige stu dent politieke wetenschappen, is één van de uitzonderingen. „Ik ben een pacifist en dus te gen geweld. Maar als die bom bardementen leiden tot het ein de van Milosevic, dan moet het maar gebeuren", zegt hij. Grote groepen Albanezen vluchtten uit Kosovo over de grens met buurland Macedonië. In paniek proberen zij te ontkomen aan etnische zuiverin gen. Sinds het begin van de crisis zijn meer dan 20.000 vluchtelingen Macedonië binnengekomen. foto »ap» laurentrebours Nu de luchtaanvallen op Joego slavië begonnen zijn, maakt het buurland Macedonië zich grote zorgen over de gevolgen voor zijn eigen kwetsbare evenwicht. Macedonië is de enige repu bliek die het uiteenvallen van het voormalige Joegoslavië tot nog toe zonder verdere proble men heeft overleefd. Het land verkeert in een nete lige positie door de aanwezig heid van meer dan 10.000 NAVO-soldaten. De troepen werden in Macedonië gestatio neerd om toezicht te houden op de naleving van een vredes akkoord, maai' ze zijn nu min of meer overbodig geworden. Ge vreesd wordt echter dat de Ser viërs uit wraak voor de NAVO- aanwezigheid Macedonische doelen zullen bestoken. De NAVO-strijdmacht in Ma cedonië zal niet worden ingezet bij de aanval op Joegoslavië, zo hebben de alliantie en het gast land benadrukt. Politici in Ma cedonië zeggen wel dat de rege ring schriftelijke garanties van NAVO-secretaris-generaal Ja- vier Solana heeft gekregen dat het bondgenootschap voor de veiligheid van het land instaat. Een deel van de ongeveer 10.000 NAVO-militairen in Ma cedonië heeft gisteren strategi sche posities ingenomen om eventuele 'agressieve acties' van Serviërs het hoofd te kun nen bieden. „We zijn voorbe reid op alles", aldus de Neder landse NAVO-woordvoerder Joosten in de Macedonische hoofdstad Skopje. Hij kon niet zeggen of er ook Nederlanders bij de troepenbewegingen wa ren betrokken. Nederland heeft circa 235 militairen in Macedo nië. Een andere zorg is de grote stroom vluchtelingen uit Koso vo, die als gevolg van de NAVO- acties zou kunnen ontstaan. Daardoor zou de kwetsbare et nische balans in Macedonië verstoord kunnen raken. Ge schat wordt dat 40 procent van de Macedonische bevolking tot de Albanese minderheid be hoort. Anders dan de Albane zen in Kosovo hebben zij zich nooit openlijk uitgesproken voor autonomie, maar veel na tionalisten hebben de hoop dat alle Albanezen uit Albanië, Kos ovo en Macedonië eens worden verenigd nooit opgegeven. tiek, maar beseften al snel hoe .weinig machtsmiddelen ze fei telijk hebben om deze rol daad werkelijk vorm te geven." Vremja gaat ook in op het ar gument dat de Serviërs de Slavi sche broeders van de Russen zijn, en daarom met hand en tand verdedigd zouden moeten worden. Maar volgens socio loog Vladimir Petoechov zijn maar weinig Russen hiertoe be reid. „Het belangrijkste belang van de Rus ligt in Rusland zelf', zegt hij, wijzend op de dagelijk se strijd om het bestaan in het door crisis geteisterde land. Veel krantencommentatoren zien de harde taal van de Russi sche regering dan ook als on verstandig, en schadelijk voor de politiek op langere termijn. Voormalig Russisch minister van buitenlandse zaken Andrei Kozyrev wijst er in de krant Se- goduja op dat Rusland door zijn verzet tegen de NAVO-ac- ties het enige land in Europa is dat de etnische zuiveringen van Milosevic feitelijk goedkeurt. Ook bestaat er alom de vrees dat Rusland geen lening meer zal ontvangen van het IMF, met alle desastreuze gevolgen van dien. amsterdam ap Eigenlijk is de grond waarop ze leven alles wat Serviërs en Kosovaarse Albanezen gemeen hebben. Ze spreken verschillende talen en be lijden verschillende godsdiensten. Ook hun versies van de geschiedenis van Kosovo ko men niet overeen. De Albanezen spreken een oude Indo-Europese taal, die net zo van het Servisch verschilt als Italiaans van Russisch. De Serviërs spreken een Slavische taal, die lijkt op Bulgaars en Russisch. De meeste Albane zen zijn moslim, de Serviërs zijn orthodox- christelijk. Naar schatting 90 procent van de twee mil joen inwoners van Kosovo bestaat uit etnische Albanezen. Dat percentage is sterk gestegen sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog, toen de Serviërs nog ongeveer de helft van de bevolking vormden. Die verschuiving is het gevolg van het hoge geboortecijfer onder de etnische Albanezen, en de gestage trek van Serviërs naar de welvarender stedelijke gebie den in Servië. Angst voor de sterker wordende invloed van de etnische Albanezen in Kosovo leidde tot oproepen van de Serviërs om Albanese sepa ratisten aan te pakken. In 1989 besloot de Ser vische regering, die toen werd geleid door Slobodan Milosevic, de provincie haar auto nome status af te nemen. Vanaf dat moment werden de etnische Albanezen er door de Ser vische politie met harde hand onder gehou den. Kosovo was het hart van het oude Servische koninkrijk, dat zijn hoogtijdagen beleefde in de 14de eeuw. In 1389 versloegen de Otto maanse Turken de Serviërs, en in de decennia daaropvolgend vestigden ze hun macht in Kosovo. Toen Servië, Montenegro, Grieken land en Bulgarije in 1912 in de Eerste Balkan oorlog de Turken versloegen, kwam Kosovo weer in handen van Servië. De Albanezen ver tellen echter een ander verhaal. Zij zeggen de afstammelingen te zijn van de Illyriërs, die Kosovo en de rest van de Balkan al vóór het Romeinse Rijk bevolkten. Na afloop van de Eerste Balkanoorlog beleg den de grote Europese machten een conferen tie' in Londen, om de grenzen in het door de Turken verlaten gebied opnieuw vast te stel len. Servië eiste dat zijn claim op Kosovo er kend zou worden. Ook de nieuwe Albanese staat eiste Kosovo op, met als argument dat het historische recht op het gebied bij de Al banezen berustte. De westerse machten wil den Servië echter versterken, als tegenwicht voor Russische en Turkse claims op de zuide lijke Balkan. Ze gaven Kosovo aan de Serviërs, waarmee ze ongeveer een derde van de Alba nezen buiten de grenzen van de nieuwe Alba nese staat hielden. amsterdam ap Het conflict in Kosovo is in feite al zo oud als de Turkse verove ring van de Balkan, maar de wortels van de ingreep van gis teren liggen in 1968. Toen kwa men de etnische Albanezen voor het eerst in opstand tegen de Serviërs. Een chronologie. 1968: In Kosovo vinden de eer ste etnisch-Albanese betogin gen voor onafhankelijkheid plaats. Veel demonstranten worden opgepakt. 1974: Krachtens de Joegoslavi sche grondwet krijgt Kosovo de status van autonome provincie van Servië. 1980: De Joegoslavische presi dent Josip Broz, beter bekend als Tito, overlijdt. 1981: Nieuwe demonstraties van etnische Albanezen. De be togingen worden met harde hand neergeslagen. 1989: Milosevic, dan president van Servië, ontneemt Kosovo zijn autonome status. Er vallen ruim twintig doden bij protes ten. 1990: Joegoslavië stuurt troe pen naar Kosovo om de groei ende onrust de kop in te druk- ken. Servië stuurt de regering van Kosovo naar huis. 1991: Emisch-Albanese separa tisten roepen Kosovo tot repu bliek uit. 1992: Ibrahim Rugova, die vreedzame onafhankelijkheid voorstaat, wordt gekozen tot president van de 'republiek'. 1996: Het Kosovo Bevrijdings- leger (UC^K) verschijnt. Het wil onafhankelijkheid, en pleegt anti-Servische aanslagen. 28 februari 1998: De Servische politie begint een offensief te gen het U£K. Daarbij worden ook talloze burgers gedood. Mei 1998: Milosevic praat met Rugova. Verder overleg wordt door de Albanezen geboycot, omdat de strijd in Kosovo steeds verder escaleert. Juli-augustus 1998: Het UQK verovert 40 procent van Koso vo, voordat het door een Ser visch offensief vrijwel wordt El September 1998: Servische eenheden doden tientallen Al banezen in de regio Drenica. Tientallen Albanezen komen om. De VN-Veiligheidsraad eist stopzetting van de vijandelijk heden. Oktober 1998: De NAVO geeft toestemming voor luchtaanval- len op Servië. Na overleg mei afgezant Richard Holbrooke bindt Milosevic in. Tweedui zend waarnemers mogen naar Kosovo. 15 januari: In het dorp Ra^ak worden 45 burgers gedood. In ternationale waarnemers eisen een onderzoek. 29 januari: De Servische politie doodt 24 Kosovaren. Westerse bondgenoten eisen dat de strij dende partijen deelnemen aan een vredesconferentie. 6 februari: Conferentie in het Franse Rambouillet begint. Februari-maart: Snel groeien de Joegoslavische strijdkrach ten rukken op. Hevige strijd met het U£K. 18 maart: Drie dagen na her vatting van de vredesbesprekin gen in Parijs zetten de Kosovo- Albanezen eenzijdig hun hand tekening onder het vredesplan. 20 maart: Waarnemers worden uit veiligheidsoverwegingen te ruggetrokken. Het Joegoslavi sche leger verjaagt duizenden mensen en brandt hun huizen plat. 22-23 maart: Holbrooke geeft Milosevic nog één kans. Hij weigert te tekenen. 24 maart: De luchtaanvallen beginnen. ffiL-MOSKOU De Russische ambassadeur bij de NAVO, Ser- eKisljak, blijft in Brussel. Na het begin van de aanvallen van bondgenootschap riep Moskou wel de militaire vertegen- irdiger terug. Moskou besloot ook de samenwerking in het :er van het partnerschap voor vrede met de Alliantie op te orten. Ook worden de besprekingen over een militaire mis- I- van de NAVO in Moskou op de lange baan geschoven. Vol- sNAVO-diplomaten hebben de maatregelen van de Russen er weg hebben van 'politieke drukdoenerij' dan van het echt breken van de relaties die Moskou de afgelopen twee jaar ihet bondgenootschap heeft opgebouwd. t rviërs in Nederland woedend *erdam Serviërs in Nederland zijn woedend over de NAVO- ibardementen. Servische mannen, bijeen bij de Servische odschapsvereniging in Rotterdam, vinden aat de NAVO edei boekje te buiten gaat. „Dit kan leiden tot een nieuwe we ljan) wrlog. De Eerste Wereldoorlog begon ook op de Balkan", )or2 seen van hen. Een andere man voorspelt dat de NAVO een well e kluif zal krijgen aan het Joegoslavische leger. „De Duitsers ibb« 'en tot twee keer toe hun tanden op ons gebroken." Vol de Serviërs zijn de bombardementen uitgelokt door een 501 'e groep terroristische Albanezen. Ze verweren zich ook te- derh het stigma dat ze allemaal 'moordenaars en verkrachters' be|| ien zijn. „We zijn door de westerse wereld tot zondebok ge- itZQ F'" oi ysterieuze Mig's naar Kazachstan hei ia ata Kazachstan heeft gisteren het eigendom geclaimd dui rde zes Mig-21's, die onder mysterieuze omstandigheden in ibeidzjan in beslag werden genomen. De toestellen zullen den teruggenomen. Het toestel dat de jagers vervoerde, een onov-124, is inmiddels weer onderweg naar Kazachstan. De en- önov werd vorige week na het bijtanken in de Azerbei- aanse hoofdstad Bakoe aan de ketting gelegd, nadat doua- rs de jagers aan boord aantroffen. De autoriteiten dachten het toestel, dat uit Kazachstan kwam, onderweg was naar «oslavië, waartegen een wapenembargo is afgekondigd. De nanning zei naar Noord-Korea onderweg te zijn. iticaan: nederlaag voor mensheid jg j ^aanstap Het Vaticaan beschouwt de luchtacties van de V0Ij l'O tegen Joegoslavië als 'een nederlaag voor mensheid'. De dei gelijke woordvoerder Joaquin Navarro Valls haalde volgens 1 m Italiaanse tv de woorden aan die paus Pius XII bij het uitbre- et D ivan de Tweede Wereldoorlog sprak: 'Niets is verloren met rest 'Tec^e' a^es k311 verloren zijn met de oorlog'. „Het is onmo- j jk niet te denken aan de mogelijke slachtoffers en aan de laar igevoelens die onvermijdelijk zullen opkomen", aldus Na- t St »Valls' De Kosovo-Albanezen in Nederland hebben verheugd op de NAVO-aanvallen op Servische doelen. „Hier we heel lang op gewacht", zegt Z. Shabani van de stich- die Albanezen in Nederland verenigt. Besa verleent hulp aan Albanezen in Kosovo en Macedonië. Sha- dat de bombardementen zich niet beperken tot lumveexgesciiui en radarinstallaties. „Zo snel mogelijk moe- ankbataljons worden uitgeschakeld. Wij zijn heel bang dat mee vergeldingsacties worden uitgevoerd tegen de Kosovo- nezen. Maar Kosovo prijkt nu eindelijk op de internationale We zijn verlost uit het isolement." Op de foto laten Al- ïzen op een protestbijeelikomst in Den Haag hun instem- 5 met de NAVO-aanvallen blijken. foto reuters fred ernst aI ogramma B92 op Internet hervat ftADQ De programma's van het onafhankelijke radiostation in Joegoslavië zijn gisteren op Internet hervat. Dat gebeur- >r b jadat hoofdredacteur Veran Matic, die eerder was opgepakt, praj d vrijgelaten. Het radiostation werd door de Joegoslavische >ru jriteiten uit de lucht gehaald, officieel omdat het vermogen ide zender sterker zou zijn dan toegestaan. Na de arrestatie i Matic durfden de medewerkers van B92 geen nieuws meer ie zenden, uit angst voor eventuele gevolgen voor de hoofd acteur. Vanaf vanmorgen is weer een Internetsite beschik- waarop nieuws van en over B92 in het Engels en Neder- sis te vinden. Het adres is http://helpB92.xs4all.nl. eiai banezen in Nederland verheugd Belgrado Inwoners van Belgrado schuilen in de kelders, terwijl de NAVO hoog boven hen luchtaanvallen uitvoert. Dekens en jassen moeten de kou verdrijven tijdens hun verblijf onder de grond, foto »apburo str

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7