Ministerie te kwistig met ontwikkelingsgeld Provinciebestuur inrichten als Tweede Kamer' Binnenland Protest Greenpeace tegen arrestatie Reorganisatie van tbs-sector valt verkeerd 'Nederland degradeert naar tweede divisie Navo' Grootscheepse studie naar veteranenziekte Uniek vonnis: beledigende passages in roman bestraft IDERDAC 25 MAART 1999 n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers D a ji Miert president Nijenrode ie t ha tftEN De Belgische demissionaire eurocommissaris Karei Miert (57) is voorgedragen om in 2000 N. Kroes op te volgen iresident van de Universiteit Nijenrode. Oud-minister Kroes verkeer en waterstaat is sinds 1991 president van de instel- in Breukelen. De Vlaamse socialist Van Miert (57) maakt uit van de begin vorige week afgetreden Europese Com- iie. Toen werd duidelijk dat hij na het uitdienen van zijn idaat weer het onderwijs ambieerde. <A-onderzoek voor gezinshereniging haag» Justitie wil nog deze zomer beginnen met DNA-on- ioek om vast te stellen of mensen naar Nederland mogen ien voor gezinshereniging. De bedoeling is dat in een aantal ERi len posten komen waar kandidaten zich kunnen melden vrijwillig een DNA-test te ondergaan. De uitslag moet wor- afgewacht in het land vanwaaruit de aanvraag voor gezins- tniging is gedaan. Het plan moet overigens nog verder wor- itgewerkt voor staatssecretaris Cohen het aan de Kamer ^Aiir kan leggen. lothekers stappen naar de rechter haag De apothekersorganisatie KNMP stapt naar de rech- im de kortingsmaatregelen van minister Borst aan te vech- Dinsdag maakte Borst bekend dat zij de apothekers een iuii| ing van 225 miljoen gulden wil opleggen. Op die manier wil ge; Ie inkoopvoordelen die apothekers loijgen, terugsluizen sch (de zorg. De KNMP is verontwaardigd dat Borst al maatre- afkondigt, zonder rekening te houden met het nog lopen- inderzoek naar de praktijkkosten van de apothekers. el duidelijkheid ex-dwangarbeiders Minister Borst (welzijn) gaat Duitsland vragen wat de ïria zijn om in aanmerking te komen voor een schadever- üng wegens gedwongen arbeid gedurende de Tweede We- jorlog. Dertien Duitse bedrijven richten daarvoor een w fonds op. Borst wil spoedig duidelijkheid over de nor ivoor toekenning. Ex-dwangarbeiders kunnen dan ook snel issen of ze nog een claim indienen. De verjaringstermijn 3ni ivoor loopt namelijk op 13 mei af. 11 agen over dossiers asielzoekers haag De Tweede Kamer eist opheldering van staatssecreta- ohen van Justitie over het "op straat komen' van vertrouwe- dossiers van asielzoekers. PvdA, CDA en GroenLinks willen in waarom Cohen de Kamer nooit heeft verteld dat de Im- ratie- en Naturalisatiedienst (1ND) vertrouwelijke informatie asielzoekers aan derden verstrekt. De IND gaf de dossiers het particuliere onderzoeks- en administratiebureau NSS. bureau kreeg van Justitie de opdracht om reisroutes van (se en Afghaanse asielzoekers in kaart te brengen. Bij de afs zelf waren te weinig mensen om de dossiers te verwerken. n meins castellum in Woerden idenArcheologen van de Universiteit van Nijmegen en de sdienst van het Oudheidkundig Bodemonderzoek hebben it centrum van Woerden de resten van een Romèins castel- aangetroffen. Op basis van de in de grondlagen gevonden ldas in en sporen gaan de archeologen er vanuit dat het fort tus- 17 en 275 jaar na Christus als vesting dienst deed. s|jld voor werk en zorg Overheden, bedrijven en maatschappelijke organisa- )ber kunnen subsidie krijgen voor experimenten die de balans zo en werk en privéleven van mensen verbeteren. Een Stuur- p Dagindeling wil instellingen en bedrijven stimuleren om elijke experimenten op te zetten. De samenleving is nog ildoende ingericht op de combinatie van werk en zorg voor eren, stelt staatssecretaris Verstand van Sociale Zaken vast. Rekenkamer zet vraagtekens bij effectiviteit hulp Het ministerie van ontwilckelingssamenwerJdng is tussen 1994 en 1997 te makkelijk omgesprongen met geld voor ontwikkelingslanden dat niet via projecten loopt. Het ge volg van de nonchalance is dat steun is verleend aan landen die niet aan alle, van tevoren opgestelde, criteria voldeden. den haag gpdde verstrekte hulp niet effectief is gebruikt. Volgens de Algemene Rekenka- In 1996 ging 74 procent van mer, die vandaag het rapport de totale uitgaven voor hulp 'Programmahulp' wereldkun- naar landen die niet aan de cri- dig maakt, bestaat het risico dat teria, zoals het voeren van een goed financieel beleid, volde den. In 1997 keerde het tij iets ten goede en verstrekte het mi nisterie in 58 procent van de gevallen zonder het naadje van de kous te weten. Voor 'programmahulp' ko men in principe alleen die ont wikkelingslanden in aanmer king die een goed financieel be leid voeren en hun bestuursza ken goed voor elkaar hebben. De uitgaven voor deze hulp be droegen in de periode 1994- 1997 gemiddeld 560 miljoen gulden per jaar. De totale be groting van Ontwikkelingssa menwerking schommelt rond de 6,5 7 miljard gulden op jaarbasis. Dat de regels niet goed zijn toegepast, is volgens de Reken kamer onder andere veroor zaakt door interpretatiever schillen binnen het ministerie en door goedgelovigheid. Kemenade wil 'herkenbare' Staten kent dat middenbestuur niet en word er niet bij betrokken. Volgens het rapport is verbetering mogelijk door burgers en organisaties directer bij het be leid te betrekken, politieke partijen beter te profi leren, de rechter minder vaak op de stoel van het openbaar bestuur te laten zitten, het referendum in te voeren, alleen verkiezingen uit te schrijven wanneer dat noodzakelijk is en de provincies ei gen belastingen te laten heffen. Van Kemenade en zijn griffier verbinden aan deze voorstellen onverbrekelijk het zogenoemde 'dualistisch' besturen zoals in het landsbestuur gebeurt. Nu vormen de provincies een 'monis tisch' bestuur. De kiezers bepalen de politieke sa menstelling van de provinciale staten, die op hun beurt uit hun midden een dagelijks bestuur van gedeputeerde staten kiezen. Gedeputeerde staten blijven lid van provinciale staten en stemmen over hun eigen voorstellen en over moties met de andere statenleden mee. Meningsverschillen worden daardoor afge zwakt, wat ten koste gaat van de levendigheid van het debat in de provinciale staten. Van Ke- den HAAG ANP De Centrale Raad voor Straf rechtstoepassing heeft scherpe kritiek op de voorgestelde reor ganisatie van de tbs-sector. De Raad noemt het advies hierover van een interdepartementale werkgroep 'onverantwoord en niet haalbaar'. De werkgroep adviseerde mi nister Korthals van Justitie eer der deze week om tbs-klinie ken, waar criminelen worden behandeld, zich niet langer te laten specialiseren. Alle klinie ken zouden in staat moeten zijn om alle ter beschikking gestel den te behandelen. Dat is vol gens de Raad 'een fictie'. Het zou onverantwoord zijn het huidige selectiesysteem over boord te gooien. Volgens de Raad vragen de problemen van de tbs-maatregel om een fun damentele oplossing. De Raad vindt dat de werk groep, die de duur van de tbs wil terugbrengen tot drie of vier jaar, ten onrechte een aantal factoren niet heeft meegewo gen. Hij noemt onder andere de grote personeelswisselingen in de afgelopen jaren en het ge brek aan voorzieningen om tb- s'ers na behandeling elders op te vangey Kritiek Clingendael op Defensie DEN HAAG GPD De internationale handelsbe langen van Nederland recht vaardigen een 'expeditionaire krijgsmacht' die flexibel kan opereren met zowel lichte als zware wapens. Met het jaren lang voortdurend bezuinigen op de krijgsmacht dreigt Ne derland te degraderen tot een tweederangs natie binnen de NAVO. Dat is de conclusie van een gisteren verschenen studie van het Nederlands Instituut voor internationale betrek kingen Clingendael in Den Haag. De onderzoekers vin den de plannen van minister De Grave (defensie), die vre desoperaties een steiker ac cent geeft ten koste van de landsverdediging, 'een half slachtige keuze'. De Clingendael-onderzoe- kers wijzen er op dat vooral de landmacht beperkt inzet baar is. Ondanks de aanwe zigheid van 25.000 militairen, is dit krijgsmacht-onderdeel nauwelijks in staat een batal jon (700 tot 1000 mensen) in te zetten voor een vredesope ratie die langer dan drie jaar duurt. Bovendien kan de landmacht geen brigade (tus sen 1500 en 2000 troepen) le veren voor 'een echte oor logssituatie'. Minister De Grave zou daarom een duidelijke keuze moeten maken tussen een re latief goedkope vredesmacht met lichte bewapening of een 'expeditionaire krijgsmacht' die samen met andere NAVO- landen met alle vormen van bewapening krachtig kan op treden in alle delen van de wereld. De wetenschappers waar schuwen voor jaarlijkse be zuinigingsronden op defensie zonder duidelijke keuzes te maken. De krijgsmacht wordt sinds begin jaren negentig geconfronteerd met inkrim pingen. „Als het defensieap paraat versmalt tot een vre desmacht van het niveau van Noorwegen of Denemarken, dan degradeert Nederland naar de tweede divisie bin nen de NAVO. Dat heeft on getwijfeld consequenties voor de politieke ambities van ons land", aldus onderzoeker De Wijk, BOVENKARSPEL ANP/GPD Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) wil zo snel mogelijk een groot scheeps onderzoek instellen naar het uitbreken van de vete ranenziekte onder bezoekers van de Westfriese Flora in Bo- venkarspel. Alle medewerkers en vrijwilligers van de Flora worden bij het onderzoek be trokken. Het RTVM hoopt onder andere duidelijkheid te krijgen waarom de legionellabacterie die de ziekte veroorzaakt dit keer zo agressief is. De legionellabacterie die in Bovenkarspel opdook, lijkt agressiever dan de gangbare soort, omdat nu ook mensen met een relatieve goede weer stand slachtoffer zijn geworden. Burgemeester J. Haanstra van Stede Broec, tevens voorzitter van de stichting Westfriese Flo ra, kondigde het onderzoek gis teravond aan tijdens een 'ver werkingsbijeenkomst' in Bo venkarspel voor de medewer kers van de Flora. Hij vroeg de bijna tweehonderd aanwezigen met klem mee te werken aan het onderzoek. „Dat is essenti eel voor de medische toekomst en de toekomst van de West friese Flora. Aan de hand van de onderzoeksresultaten kun nen regels en voorschriften worden opgesteld, zodat dit nooit meer gebeurt." Minister Borst heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard dat in vergunningen voor grote evenementen standaardeisen moeten komen voor hygiëne om te voorkomen dat nog eens een soortgelijke epidemie uit breekt. Ze verklaarde ook dat mensen gewoon naar grote evenementen kunnen gaan, zonder bang te zijn ziek te wor den. „Die zijn jaren georgani seerd, zonder dat er een epide mie of epidemietje is geweest." De Kamer was gisteren tevre den over de aanpak tot nu toe en over de voorgestelde maat regelen om herhaling te voor- komen. Naast de vergunnings eisen gaat het daarbij onder an dere om meer controle op warm tapwater en om een snel - Ier alarmeringssysteem bij uit braak van infectieziekten zoals I de veteranenziekte. De epide mie onder bezoekers van de Flora heeft tot nu toe achttien doden geëist. Op dit moment gelden nauwelijks wettelijke re gels om veteranenziekte te voorkomen. Voor Kamerleden was het dan ook een belangrij- ke vraag of het kabinet daarmee niet in gebreke is gebleven. Vol- gens minister Borst heeft de re cente epidemie echter zo'n uit zonderlijke omvang, dat het tot de grootste uitbraken in de hele wereld moet worden gerekend. Het grootste aantal doden viel; in 1976 in de Amerikaanse stad Philadelphia, namelijk 29. De afgelopen dagen hebben zich ruim zeventig mensen ge meld bij de Consumentenbond omdat ze vinden dat ze schade hebben geleden als gevolg van de veteranenziekte. De bond onderzoekt de mogelijkheden om daar claims voor in te die- Toch subsidie schippersinternaten Amsterdam ANP heeft geïnformeerd over de in gevoerde bezuinigingen. De Nederlandse Vereniging van In- ternaatbesturen Schipperjeugd (Nevis) voelde zich overvallen door de korting van zo'n 11 miljoen gulden. Nevis vreesde verlies voor 200 banen van de in totaal 850 medewerkers. Staatssecretaris Vliegenthart van VWS moet de bezuinigin gen op subsidies voor schip persinternaten ongedaan ma ken. De rechtbank in Amster dam vindt dat het ministerie de internaten te kort van te voren den haag Leden van Greenpeace demonstreerden gisteren voor de Japanse ambassade in Den Haag. Ze kwamen in het geweer tegen de arresta tie van drie activisten in dat land. Die werden opgepakt toen ze protesteerden tegen de aanwezigheid van giftige stoffen in kinderspeelgoed. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS menade en Versteden willen daarin verandering brengen met een provinciaal bestuur dat naar het landsbestuur is gemodelleerd. Het dagelijks bestuur van de provincie maakt dan geen deel meer uit van de controlerende provinciale volks vertegenwoordiging. Een gedeputeerde kan dan ook een deskundige van buiten zijn, zoals ook een minister niet beslist op een kieslijst van een politieke partij hoeft te staan. De voorgestelde veranderingen maken ingrij pende wijzigingen noodzakelijk van de Grond wet, de Provinciewet, de Kieswet en een reeks bijzondere wetten. Van Kemenade: „Het reali teitsgehalte van dit rapport schat ik zeer hoog in. De bestuurlijke verhoudingen worden helderder, omdat er twee politieke machtscentra ontstaan met legitimatie van de kiezers: het bestuur en de volksvertegenwoordiging. Er zal eerder verschil in opvatting ontstaan en dat maakt het provin ciebestuur levendiger en het wordt duidelijker waar het over gaat. Daar loop je ook meer risico mee, daarom stellen wij maatregelen voor bij cri sissituaties." Voor het eerst in de geschiede nis is in Nederland een schrij ver veroordeeld wegens beledi gende zinsneden in een roman. Het unieke vonnis komt op naam van de Haarlemse poli tierechter mr. R. Flohil. Wegens belediging van de burgemeester van Zandvoort, M. van der Heijden, legde de rechter vorige week schrijver-journalist Pieter van der Sloot een boete op van 250 gulden. Vorig jaar verscheen onder het pseudoniem Pieter Waterdrin ker Van der Sloots debuutro man 'Danslessen'. Het verhaal, een fa miliegeschiedenis, speelt zich in de ja ren zeventig af in Zandvoort. Het draait - en dat een kwart eeuw voor de Zanvoortse kinder porno-affaire - om een slachtoffer van kinderporno. De schrijver voert en kele (verzonnen) notabelen ten tone le, onder wie de wethouders Gladpootje en Groen. Als deze twee in conflict komen, organi seert de burgemeester een schaatswedstrijd tussen de kemphanen. Een omstander zegt dan in de roman: wat ik wel erg vind is dat Gladpootje zich daarvoor leent. Zo'n keuri ge katholiek, en dat op zondag! Maar ja, wat wil je, met zo'n joodje aan het hoofd.' Met deze passage heeft de schrijver burgemeester Van der Heijden diep gekwetst. De fic tieve burgemeester in de roman heet namelijk ook Van der Heij den. De echte Van der Heijden diende om die reden een straf klacht in wegens opzettelijke belediging van een bevolkings groep (artikel 137c van het Wet boek van strafrecht). Volgens de politierechter kon het bewijs van antisemitisme op grond van de gewraakte passage ech ter niet worden geleverd. Het krenkende 'een joodje' komt in tientallen romans voor. Wel oordeelde de rechter dat Van der Sloot zich schuldig heeft ge maakt aan belediging van de burgemeester persoonlijk. Het lijkt ondenkbaar dat deze veroordeling juridisch houd baar is. Als een romanschrijver strafrechtelijk aansprakelijk zou zijn voor beledigende uitspra ken van romanpersonages, kan een aanzienlijk deel van de lite ratuur op de brandstapel. Mul- tatuli, Herman Heijermans, Ge rard Reve, W.F. Hermans: het zijn maar enkele namen uit de Nederlandse literatuur die een voudig in verband kunnen wor den gebracht met laster, beledi ging of discriminatie. Het bekendste schrijversproces is in 1951 gevoerd tegen W.F. Hermans. In dier s roman 'Ik Gijs Schreuders juridisch medewerker heb altijd gelijk' laat de hoofd persoon Lodewijk Stegman zich grievend uit over rooms-katho- lieken. Hermans werd, nadat in de katholieke pers en met name de Volkskrant, grote beroering was ontstaan, aangeklaagd we gens belediging op grond van deze passage: 'De katholieken! Dat is het meest schunnige, be lazerde, onderkruiperige, beso demieterde deel van ons volk! Maar die naaien er op los! Die planten zich voort als konijnen, ratten, vlooien, luizen.' Tijdens het proces eiste de officier van justitie echter vrij spraak, omdat hij de opzet tot belediging in de zin van de wet twijfelachtig vond. De rechter sloot zich daar in april 1952 bij aan. Ook in hoger beroep werd Her mans vrijgesproken. Een romanschrijver, luidde al meer dan een halve eeuw ge leden het rechterlijk oordeel, is niet ver antwoordelijk voor de mening van zijn personages. Een volgende poging om een romanschrijver te veroordelen leed eveneens schipbreuk. In 1966 vervolgde Justitie G.K. van het Reve, die in een roman het beeld van God als 'driejarige muisgrijze ezel' had opgeroe pen, wegens godslastering. Hij werd in drie instanties vrijge sproken en kreeg kort daarna de P.C. Hooftprijs. Het voorlaatste schrijversproces was gericht tegen Graa Booms- ma. In zijn roman 'De laatste tyfoon' beschreef hij oorlogs misdaden van Nederlandse troepen in Indonesië. Over de plegers daarvan zei de auteur in een interview met het Nieuws- blad van het Noorden: „Ze wa ren geen SS'ers, nee, ook al konden ze door de dingen die ze deden er wel degelijk mee worden vergeleken. Maar ze werden ertoe gedreven." Hier op volgde een strafklacht van een oud-militair, een vervolging door het Openbaar Ministerie en een proces in twee instan ties, dat met vrijspraak eindig de. Drie schrijversprocessen, drie keer vrijspraak. Niettemin is nu Van der Sloot veroordeeld we gens uitspraken van een ro manpersonage. Uit het oog punt van de burgemeester van Zandvoort is er sprake van be lediging, maar een rechter die dat overneemt, blameert zich. Van der Sloot moest het vonnis i; uit de kranten vernemen, om dat de dagvaarding hem niet had bereikt in Moskou, waar hij correspondent is voor De Tele graaf. Hij gaat terecht in hoger beroep. Het moet raar lopen als daar geen vrijspraak op volgt. r WÊ M0Ê-1B1 ALLÉ- VOOPP6fctTje.£ fcONOSSEN INltVÊfcEN \1W NUHW?- &0PS1" EN TBN lATBJ £0/Ylöl AAN P& pATIÊMTEN Tl^HTO^ WWc/l, ovinciebesturen moeten dezelfde vorm krij- Is het landsbestuur. De taakverdeling tus- dagelijks bestuur van de provincie en de ^^reeks gekozen statenleden moet drastisch gewijzigd. De Noord-Hollandse commis- de koningin J. van Kemenade en pro- ^Jgriffier C.Versteden stellen dat voor in een ïldag gepresenteerd rapport 'Herkenbaar dagelijks bestuur van de provincie, het col- an gedeputeerde staten, zou in het voorstel m Kemenade en Versteden dan een soort iciale 'regering' worden, los van de provin- Tweede Kamer'. De controlerende taak van :iale staten komt dan beter uit de verf. Bo- zou de voorzitter, de commissaris van lingin, niet langer benoemd maar gekozen te worden. Noord-Hollandse duo rapporteert op ver- ''3ii de staatscommissie Elzinga, die eind dit LjJlDorstellen doet om de gemeentepolitiek op ill plan te tillen. De diepe kloof tussen bur gers en politici, de vaak slecht functionerende overheid en de onduidelijke verschillen tussen politieke partijen zorgen voor schrikbarend lage opkomstcijfers bij verkiezingen in Nederland. Steeds meer mensen zijn van mening dat de po sitie van het openbaar bestuur in de samenle ving, zowel van de Tweede Kamer, provinciale staten als gemeenteraden, is verzwakt en kwets baar geworden. „Er wordt nu vaak bestuurd op de tast. Je kunt niet blijven zeggen dat het openbaar bestuur zo onherkenbaar is. Ik ben ervan overtuigd dat ie dereen ziet dat er iets moet veranderenaldus Van Kemenade, „De voorstellen die wij doen, be tekenen verschrikkelijk veel werk, het kan nog wel acht jaar duren eer er iets verandert, maar dat is het waard." Van Kemenade en Versteden gaan ervan uit dat de maatschappelijke en politieke betekenis van de provincies de laatste jaren.alleen maar groter is geworden. Steeds meer vraagstukken ei sen bovenlokale afweging en de besluiten daar over een democratische legitimatie. De burger kent echter de taken van de provincie niet, her- /ENHAGEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5