overweegt terugkeer in Holland Acht basketbal in fS heeft nog ans genoeg Sport Hockeybondscoach is tevreden met gelijkspel Brinkman naar München NDERDAG 25 MAART 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-535646; ll, oeien is een stuk eenvoudiger dan werkenlichter ook' pemaal olympisch goud meer waard dan twee keer? aid Florijn pijnigt de hersenen. De 37-jarige bedrijfs- choloog zette na de historische zegetocht van de land Acht in Aüanta een punt achter zijn topsport- jère. Drie jaar later overweegt hij een rentree; in het or van zijn oude maatjes Niels van der Zwan en Nico nks, het andere boegbeeld van het Nederlandse roei- Maar dan wel op Florijns voorwaarden. „We moeten pon eens flink praten." In elk geval stapt hij zondag ens de 67ste Head of the River in bij de Holland Acht !en incident of de herrijzenis van een gouden olym- Ihe equipe? PIM VAN ESSCHOTEN rord heen en weer geslin- tussen twee uitersten. Aan ie kant denk ik: wat moet 5? Ik heb een vrouw en een Voegt een nieuw roeia- lur nog iets toe? Niet dat ik d ben voor topsport. Maar ik me niet op iets anders :n, is het geen vlucht in de elheid? Want roeien is een eenvoudiger dan werken, r ook. Wie sport er nu elke ran acht tot vijf? Je moet veel trainen, bent vaak smoe. Maar dat went. En s sporten toch het gemak- 1st." ifM^an de andere kant is het wel weer leuk. Gaan voor tieli derde keer olympisch goud. peet afdwingen, nog meer t V< vergaren; een concreet doel an je niet zo snel in je maat- 'e til ippelijk leven tegenkomt. Ik _LL bij mijn werk als head- aan ter wel naar zo'n hoger ved maar ben daar nog niet heb vier Spelen meege- rlieski. Het goud van '88 in de beltwee was het mooist. Ni- en ik gingen onbevangen Seoel. Onnozel. In '96 met UA lijdt niet onder staking del Z de Holland Acht lag het alle maal heel anders. Toen was het zaak om niet te verliezen. Het sportwereldje is klein, zielig. Veel mensen zien je graag op je bek gaan, de olympische ge dachte is een farce. Maar dat heeft ook wel weer iets. Zo zit ten wij mensen nu eenmaal in elkaar, dat is het leven." ,,Ik heb in het najaar met Niels van Steenis de andere roeiers van onze Holland Acht een brief gestuurd. Met een voorstel om opnieuw een olym pisch project te starten. De voorwaarden zijn wel anders dan destijds. We hebben in middels allemaal verplichtin gen: vrouwen, kinderen, banen. Dus er moet meer tegenover staan dan toen." „Maar met ons olympisch prestige valt volgens mij bij sponsors best iets los te krijgen. Niels en ik hebben een half jaar geleden nauwelijks reacties ge had, maar dat wil niet zeggen dat er geen animo bestaat. Die- derik Simon vond het wel een goed plan en volgens zijn vrien din had Koos Maasdijk gezegd meteen te willen instappen. Maar dan moest hij wel eerst de loterij winnen." „Want de financiële voor waarden, daar draait het om. We zijn verantwoording schul dig aan onze gezinnen. Onze maatschappelijke carrières mo gen niet in de knel komen. Daarom vind ik ook dat Niels en Nico niet consequent han delen. Die maken bij de natio nale acht natuurlijk gewoon de dienst uit. En als het echt zo is dat ze zo veel mogelijk jongens van de oude ploeg in de Hol land Acht willen hebben, moet je de voorwaarden scheppen. Niet zo half-half: eerst eens kij ken of het iets wordt, maar het commerciële aspect buiten be schouwing laten. Het kan niet anders, ik weet zeker dat ze uit eindelijk op mijn visie uitko men. Ze zien het verkeerd, we moeten gewoon eens flink pra ten." „We hebben tijd genoeg. Het is nog anderhalf jaar voor de Spelen. Als je er echt voor gaat, moet het kunnen. In Aüanta waren we zo superieur. De bes te acht ter wereld. Ooit. We zouden in Sydney zeker weer een kans maken. Garanües op goud heb je natuurlijk nooit, maar een podiumplaats zit er absoluut in. Fysiologisch is het geen enkel punt. We zijn in 2000 inderdaad allemaal weer vier jaar ouder, maar leeftijd speelt totaal geen rol. Als je normaal leeft en gewoon blijft trainen gaat het lichaam niet achteruit. Ie kunt op je 50ste nog aan de Olympische Spelen deelnemen." „Neem een explosief aüeüek nummer als de 100 meter. De mare ging dat sprinters alleen op jonge leeftijd tot toppresta ties konden komen. Maar Lin- ford Christie stond als 36-jarige gewoon in de olympische fina le. Topsporters stoppen niet omdat hun lichaam niet meer wil. Het is veel meer maat- Ronald Florijn bij de Burcht in Leiden: „We moeten gewoon eens flink praten." schappelijk bepaald: je hoort na gometer en weet precies wat ik woon alle onderlinge wedstrijd een bepaalde leeftijd een stapje kan. Misschien dat ik de eerste jes." terug te doen en je te richten op dagen van een trainingskamp „En onze ervaring is natuur- andere zaken. naar adem zit te happen, maar lijk goud waard. De Olympische „Ik ben fysiologisch op het- dat is snel voorbij. Nico en Spelen zijn niet te vergelijken zelfde niveau als op mijn twin- Niels hadden het in het begin met bijvoorbeeld een wereld- ügste. Ik zit elke dag op de er- ook moeilijk, nu winnen ze ge- kampioenschap. Ik ben een imerikaanse basketbalcom- (NBA) startte niet in no- r, maar pas in februari, eerste 32 wedstrijden van seizoen verdwenen in de 115 lenmand door een salaris- liet tussen de spelers en de - s. Iedereen verwachtte een ;e terugval in populariteit, r het tegenovergestelde ge- de. In de eerste week wa de kijkcijfers en de toe- iwersaantallen zelfs beter vorig jaar. Al het negatiefs de NBA om iets positiefs. het afscheid van Michael -lan is nu een plus. De NBA liet alleen de populairste, rook de sterkste competitie ,m i VS. 'De mensen houden iai Kon van de NBA'. ote Amerikaanse vlaggen peren voor de blanke, on- ielijke arena van de Orlan- agic. Taxi's zetten mooi in pak zittende toeschouwers nteinen spuiten en in alle beklimmen de basketbal de brandschone trappen de O-Rena. Het gras voor ELn imposante gebouw is groe- dan groen, innen schieten de spelers de Chicago Bulls en de Or- 0 Magie de ballen achter tt ar in het netje. De Magic- :ers oefenen op de houten voor de laatste maal hun es. Tv-ploegen leggen hun Fa"|tls recht. Presentatoren re ien hun teksten. Suppoos- nemen hoog op de tribunes )0Vl st hun plek in. Ze wachten op de 15.000 fans die Hogs ?n komen kijken, schreeu- en eten. In de zaal hangt 570 geroutineerde spanning. in de rand van het veld 9 li dt Joel Glass de arena goed - pH| Ie gaten. Zijn grote ogen alles. En wat hij niet ziet, hij via zijn walkie-talkie, is Director Sports Corn- rations, oftewel pr-man de Magie. Een gladde, snel ende man. „We zijn één de gelukkigste clubs in de Normaal gesproken heb- we 15.000 seizoenkaart- ira* ders, dit jaar 13.000. Wat zegt? De Magie heeft diepe Iels. Bovendien hebben wij 1 concurrentie van honk- loegen of American foot- eams. Dat scheelt." 'Maar vergeet niet, wij heb ben een ongelofelijk product. Daardoor zijn we, en dan be doel ik de NBA, uiteindelijk niet verrast door de goede cijfers, ondanks die onderbreking. Na tuurlijk hebben we ons tijdens die lock-out wel afgevraagd wat de toekomst van de NBA zou zijn. Wedstrijden afgelast; Mi chael Jordan die aankondigde niet meer te zullen spelen. Maar dat is allemaal positief ge bleken. Nu Jordan is gestopt, kan iedereen van iedereen win nen en een compeütie die vijf tig wedstrijden telt, houdt in dat alle wedstrijden spannend en belangrijk zijn." „We hebben door die stop een stap terug kunnen doen en nu eens de tijd gehad om naar onszelf te kijken. We beseften op dat moment wat we in han den hadden. En dat we de fans moesten laten blijken dat we ze waardeerden. Dat ze belangrijk zijn voor ons. En zie: ze komen gewoon weer kijken. Het is dui delijk: de mensen houden van de NBA. Ze willen ons toejui chen, ze willen ons aanraken." Piepzak Het klinkt nu allemaal zo een voudig, maar Glass en zijn col lega's Zaten de afgelopen winter behoorlijk in de piepzak. Ze moesten een gezamenlijke stra tegie bedenken om de fans niet kwijt te raken. Een paar dagen verschanste een man of vijftien zich op het NBA-hoofdkwartier, hartje New York. Wat te doen als het geamputeerde seizoen weer begint? De fans bedanken en ze laten merken dat we ze waarderen, dat zouden ze gaan doen. Een simpele oplossing die wat lacherige situaties ople verden aan het begin van het seizoen. Boomlange kerels reik ten naar beneden om fans bij de ingang van de stadions de hand te schudden en gedag te zeggen. 'Hello, thank you for coming'. Bij twee oefenwed strijden gingen de poorten gra- üs open voor het publiek (twee keer 12.000 man) en voor een keer mochten de fans bij een training komen kijken. „Onze spelers zijn ook naar scholen geweest", zegt Glass trots. De beste L.C Johnson verbaast het alle maal niets dat de NBA geen ge voelige klap heeft gekregen van het salarisconflict dat voor het eerst in de ruim vijftigjarige ge schiedenis van de basketbal- competitie zorgde voor het schrappen van wedstrijden. De beatwriter van de plaatselijke krant vindt de basketbal 'een fantastische sport - de beste van de wereld'. „Bovendien hebben de fans nu eenmaal een kort geheugen. Ze zeuren en grommen wat als de basketbal lers niet spelen, maar dat is het dan wel. Buiten op de trappen is het inmiddels drukker geworden. De deuren zijn open en families met kinderen en groepjes vrien den vinden hun weg naar bin nen. „Je kunt wel boos blijven", meent Tony Mastranjelo, moe der van vier kinderen. „Maar daar heb je alleen jezelf maar mee. Wij komen uit Chicago, maar wonen al een paar jaar in de staat Arkansas. We kunnen dus hooguit twee keer per jaar naar een basketbalwedstrijd. We zijn nu in Florida op vakan tie en we zullen vanavond de Bulls aanmoedigen. De mensen die altijd naar het basketbal gaan, die zullen wel boos zijn. Maar als wij dat doen en de wedstrijden mijden, dan bijten we alleen onszelf in de neus." Kort geheugen Guy Warren verbaast het dat er nog mensen komen om de duur betaalde NBA-sterren te zien spelen. Hij laat zijn blik eens gaan langs de mensen die om hem heen naar binnen lo pen. „Het is duidelijk dat fans een kort geheugen hebben. Al leen in het heetst van de strijd zeggen ze dat ze niet meer ko men. Deze kaartjes heb ik ge kregen. Dit is echter de eerste en laatste keer dat ik ga. Ik be taal toch geen 51 dollar (bijna honderd gulden, red.) om bin nen te mogen komen?" Stropdas Binnen bekijkt een man in tran ce naar zijn nieuwe stropdas. Een helblauwe. Orlando Ó-Re- na, staat er op. „Thirty dollar", zegt de verkoopster in een standje waar ze ook shirts, pos ters en buttons verkopen. Over al staat 'Magie' op. „Mijn zoontje kon niet wach ten om weer naar wedstrijden te gaan", vertelt Dave Venicasa. Het achtjarige mannetje staat te drammen bij het verkooppunt. „Hij er heeft geen idee van ge had wat er tussen de clubs en de spelers aan de hand was. Het zat mij wel eens dwars dat het om zoveel geld ging. Dat miljonairs ruzie maakten. Maar uiteindelijk was het toch hun probleem en niet het onze, Dus we mtiken het ons ook niet moeilijk door nu weg te blijven. Niet waar Vinnie?" Het nieuws Een stand verder leunen Art Goldstein en Tom Cosgrove aan de bar waar de Magic dure cola, chips, popcorn, hamburgers, hotdogs en bier aan de man probeert te brengen. Beide fans dragen het Magic-outfit. Korte broek. Pet op. Frisse gezichten. „We hielden elke dag het nieuws bij", zegt de eerste. „We waren teleurgesteld", vertelt de laatste. „We voelden wel aan dat het vooral de rijke spelers waren die om het geld zeurden. O, man, wat bloedde mijn hart toen Patrick Ewing op tv mee deelde dat het moeilijk was om rond te komen van achttien miljoen dollar per jaar." Maar ze zijn 'loyale fans'. En dus hoefden ze zich geen twee keer te bedenken toen het sei zoen begon. Ze kochten met een paai- vrienden een jaar kaart. Goldstein: „Het is nu voorbij." En Jordan, missen ze die? Ze zeggen geen 'ja' en geen 'nee'. Cosgrove: „Mike was een su perster, hij heeft veel gedaan voor het basketbal. Ik weet niet of ik hem mis, want er is nu veel meer spanning in de com petitie. De Bulls missen hem in elk geval wel." De ploeg is inderdaad geen schim meer van de afgelopen tien jaar. Geen Jordan (gestopt), geen Scottie Pippen (vertrokken naar Houston), geen Dennis Rodman (naar Los Angeles) of coach Phil Jackson (jaartje rust). Overgebleven is een hard werkende ploeg die veel fouten maakt en veel wedstrijden ver liest. De ontmanteling is ont hutsend. De regerend kampi oen staat laatste in de divisie: vijf gewonnen en zestien verlo ren. Slechts vier ploegen doen het nog slechter. Thuis trekken de talentloze erfgenamen van Jordan c.s. nog kouwe kikker, misschien wel de meest stressbestendige van ons allemaal. Niet te beroerd om de knuppel in het hoenderhok te gooien. Tot op het laatste mo ment moet alles bespreekbaar zijn. Dat is cruciaal. Er komen zoveel nieuwe dingen op je af. Zo'n olympisch dorp is een pa radijs. Als je niet oppast, ga je ten onder aan de verleidingen. Dan moet je rücksichtslos zijn, knopen doorhakken." „Nico werd in Atlanta ge vraagd tijdens de opening van de Spelen de Nederlandse vlag te dragen. Daarover is door de ploeg uitvoerig gediscussieerd. Hij moest er een flink stuk voor reizen, we wisten niet hoe laat het zou worden. Hij zou zo maar tegen een griep kunnen aanlopen. Uiteindelijk heeft de ploeg toestemming gegeven, duidelijk een concessie van on ze kant." „Ik kaart dat soort dingen al tijd aan, tot op het laatste mo ment. Te veel sporters, zeker in Nederland, ondergaan alles lijdzaam. Onbegrijpelijk. Jan Klerks, de coach van Nico en mij in '88, zei altijd dat we hem als gereedschap moesten ge bruiken. Dat vind ik een rake typering. Een coach is een hulpmiddel, roeiers moeten zich niet aan hém onderge schikt maken. Als ik iets zie dat niet klopt, hak ik er op in. Met de botte bijl. Wanneer iemand tussen mij en het succes gaat staan, vermoord ik hem ter plekke. Dan is het hij of ik." „We zouden de jongens van de Holland Acht II opzij schui ven? Zo zal het wel worden uit gelegd, ja. Maar deze boot be staat alleen nog door Nico en Niels. Na het WK was er hele maal geen acht meer. Dan moet je niet moeilijk doen. Wij heb ben de meeste rechten, wij hebben het al een keer gedaan. Het roeiwereldje zal niet staan te juichen: 'wat moeten die ou we gekken nou?' Niet eens on terecht. Maar daar zit ik verder niet inee. Eerst maar eens uit maken wat ik zelf wil." 22 duizend man (vooral sei zoenkaarthouders), maar bij uitwedstrijden is de animo be duidend minder: 13.000. Alleen al het vertrek van Jordan scheelt de thuisspelende ploeg 5000 toeschouwers. De Magie weten dat verschil nog een beetje weg te poetsen door ver rassend goede prestaties. Verschil Als de danseressen klaar zijn en de klanken van 'No Limits' van het Amsterdamse 2 Unlimited zijn weggestorven is het net als of Jordan er nog wel is. De Bulls nemen zowaar een voorsprong. Maar al snel wordt het verschil duidelijk. De Magic is veel meer ingespeeld en kan doen en la ten wat het wil. Alsof de Harlem Globe Trotters jongleren met de reserves van Den Helder. De thuisploeg wint met 103-94. De fans hebben het uitstekend naar de zin gehad. Geen wank lank gehoord. Geen dollarbiljet ten die uit protest het veld op werden gegooid om duidelijk te maken dat basketballers geld wolven zijn. Gewoon, een lek ker avondje uit. Buiten ruist de wind door de palmbomen. Twee spierwitte li mousines "wachten op hun chi que passagiers. Gezinnen trek ken naar hun dure terreinwa gens met vierwielaandrijving die ze alleen in de stad gebrui ken. Op weg naar huis, op weg naar ander vertier. De NBA heeft voorlopig nog niets te we zen. AMSTELVEEN GPD Bondscoach Maurits Hendriks heeft zijn vuurdoop ondergaan. In zijn eerste officiële interland gisteren in Amstelveen speelde de olympisch- en wereldkampi oen en houder van de Champi ons Trophy met 4-4 gelijk tegen de Duitsland, door onder meer drie treffers van Teun de Nooij- er, die als centrumspits ope reerde. De opvolger van Roelant Olt- mans kende geen gemakkelijke aanloop naar zijn nieuwe func tie. Als assistent van de naar de voetbalclub NAC vertrokken Oltmans moest hij in januari het Nederlands elftal begelei den in Argentinië, waar Oranje het niet zo nauw nam met de sportieve plicht. Vanaf het moment dat de hockeybond Hendriks op 11 fe bruari officieel presenteerde kon hij slechts twee keer de se lectie bijeen krijgen. Bovendien moest hij het stellen zonder een assistent (Mare Delissen) en een manager (Rinus van Zan ten), die pas een week terug aangesteld werden. Beiden wa ren ook gisteren nog niet van de partij. Delissen is op huwe lijksreis. De wedstrijd gisteren tegen Duitsland kwam eigenlijk ook niet gelegen. Afgelopen week einde werd er in de hoofdklasse een dubbelprogramma afge werkt. Bovendien zitten de in ternationals met hun clubs in de beslissende fase van de competitie. Die is belangrijker dan een oefenpotje tegen een altijd gemotiveerde tegenstan der. Duitsland nam het duel met Oranje wel serieus. De ploeg van bondscoach Paul Lis- sek belegde zelfs vooraf een trainingskamp van een week. De laatste keer dat beide ploegen tegenover elkaar ston den was tijdens de Champions Trophy in november in Lahore, waar Oranje met 4-2 won. Gis teren was het de eerste keer smds het WK in Utrecht dat de bondscoach met een complete selectie kon aantreden, al liet hij de licht geblesseerde Wouter van Pelt langs de kant. „Ik was zeer onder de indruk", loofde Hendriks direct het optreden van zijn team. Oranje kende gisteren in het Wagener-stadion een flitsende start. Met een hoog tempo en fraaie acties werd een 2-0 voor sprong genomen. Teun de Nooijer met een hoogstandje en Bram Lomans uit een straf- comer waren de doelpunten makers. Dat Nederland zich niet te vroeg rijk mocht reke nen, benadrukte de Duitse aan voerder Jan-Peter Tewes, die voor de rust nog tegen scoorde uit een strafcomer (2-1). In de tweede helft raakte Ne derland langzaamaan de con trole over de wedstrijd kwijt. En Duitsland heeft niet veel kan sen nodig. Björn Michiel strafte een fout van Sander van der Weide af en Tewes bracht de Duitsers daarna verrassend op voorsprong. Teun de Nooijer kreeg de glimlach weer terug op het gezicht van Hendriks, door vijf minuten voor tijd twee keer doeltreffend uit te halen (4-3). Aanvoerder Christian Mayer- hofer gaf in de laatste minuten met een rebound uit een straf comer Oranje niettemin toch nog een beetje stof tot naden ken. Hendriks hechtte daar niet te veel waarde aan in de voorbe reiding op de Champions Tro phy in Brisbane in juni. In mei na de play-offs in de nationale competitie volgt nog een trai ningsstage in Spanje, waar ge oefend wordt tegen Canada Eind mei, net voor vertrek naar Australië, is Engeland twee keer sparringpartner in Rotterdam. Vrouwen Het Duitse vrouwenhockey team heeft gisteravond in Am stelveen bondscoach Tom van 't Hek huiswerk meegegeven. Oranje leidde in het oefenduel met Duitsland bij de rust com fortabel met 3-0. In de tweede helft dwongen de veerkrachtige bezoekers met dank aan de wegzakkende thuisploeg alsnog een gelijkspel af: 3-3. Oranje bereidt zich voor op de Champions Trophy in Bris bane (half juni). AMSTELVEEN GPD Jacques Brinkman, die bij hockeyclub Amsterdam als coach werd ontslagen en als speler niet meer was gewenst, speelt voor de rest van het seizoen bij een club uit München. De Bilthove- naar, die gisteren tegen Duitsland zijn 293ste interland speelde, vertrekt woensdag 31 maart naar Malaga om met zijn nieuwe club de voorbereiding op het nieuwe seizoen in te gaan „Het klinkt vreemd, maar ik weet niet bij welke club ik ga spe- i len. Ik ben benaderd door ene meneer Reek. Hij deed me een mooi voorstel om vijf competitiewedstrijden te spelen. Zondag speel ik nog een competitiewedstrijd met het tweede team van het Schaerweijde, maar ik blijf trainen bij SCHC in Bilthoven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 31