Een progressief prelaat TV WEER Het Gesprek van de Dag Pinochet niet boven de wet Grote behoefte aan ombudsorganisatie voor jongeren Ingelijs navelstrea boven b O DONDERDAG 25 MAART 1999 C 0 M M E T A A R Pinochet geniet als voormalig staatshoofd geen diplomatieke on schendbaarheid voor zijn misdaden tegen de mensheid. Uitleve ring aan Spanje mag mits de Chileense ex-dicatator niet berecht wordt voor het aanzetten tot foltering en moord in de periode van 1973 tot december 1988. Eindelijk hebben de zeven Britse Law Lords gesproken. Hun uitspraak was voor zowel aanhangers als te genstanders van Pinochet reden om in feeststemming de straat op te gaan. Dat lijkt op het eerste gezicht niet veel goeds te voorspel len. Positief is de onderliggende principiële betekenis van de uitspraak. Despoten en dictators zullen er voortaan rekening mee moeten houden dat zij niet boven de wet staan. Zij kunnen zelfs jaren later thuis of desnoods in het buitenland ter verantwoording worden geroepen voor onder hun bewind gepleegde misdaden. Positief is ook dat de Law Lords geen fundamentele obstakels hebben opge worpen tegen uitlevering aan Spanje, waar Pinochet uiteindelijk terecht moet staan. Wel verrasten de Law Lords vriend en vijand met de bepaling dat Pinochet uitsluitend berecht mag worden voor misdaden die ge pleegd zijn na toetreding van Londen tot het internationaal ver drag tegen marteling in 1988. Een wat merkwaardige beslissing omdat in VN-verband ook internationale verdragen zijn gesloten met betrekking tot de universele rechten van de mens. Het gevolg van deze voorwaarde is dat Pinochet zich niet hoeft te verantwoorden voor het leeuwendeel van zijn vergrijpen. De dicta tor greep via een bloedige staatsgreep in 1973 de macht en bleef tot 1990 staatshoofd. Verreweg de meeste aanklachten van de Spaanse onderzoeksrechters hebben betrekking op de nu 'uitge sloten periode. De advocaten van de de Chileense ex-dictator me nen zelfs dat er geen enkel geval van het aanzetten tot marteling over is. En omdat wellicht negentig procent van de aanklachten nu komt te vervallen, kunnen de Britten Pinochet net zo goed meteen op het vliegtuig naar Chili zetten. Maar het Pinochet-kamp juicht te vroeg. Weliswaar wordt het minder eenvoudig om Pinochet te vervolgen, maar er blijven aan klachten genoeg over. De ex-dictator zat ook in de laatste veertien maanden van zijn bewind niet stil. De uitlevering en berechting van Pinochet zullen vermoedelijk langer gaan duren, maar tot die tijd zit Pinochet in elk geval vast in Engeland. Een van staatswege georganiseerde heldenontvangst in Chili zit er voorlopig niet in. En alleen al het feit dat de 83-jarige Pinochet het leven behoorlijk zuur wordt gemaakt, betekent enige mate van genoegdoening voor de nabestaanden van zijn slachtoffers. Lastige eerste oorlogsdag De eerste beelden van de NAVO-bombardementen in Joegoslavië waren op CNN te zien. Althans, zo omschreven de nieuwslezers van dit station de paar vage, uiterst traag van vorm veranderende gele vlekken die ze over het scherm lieten bewegen. Het hadden ook slecht gefilmde lantaarnpalen kunnen zijn. Maar als CNN zegt dat het ontploffingen zijn, dan geloven we dat onmiddellijk. Voor de rest hield het bij de Amerikaanse nieuwszender nog niet echt over. de eerste uren. Veel pratende borstbeelden die, vanaf alle mogelijk locaties, meldden dat daar nog niets was te zien of her haalden wat de president even daarvoor voor een andere camera ook al had gezegd. Altijd lastig zo'n eerste oorlogsdag. Maar het was nog heel wat interessanter dan wat de Nederlandse publieke omroepen er in het begin van bakten. Het Acht uur jour naal besteedde er aandacht aan, uiteraard. En een deel van Net werk was er voor ingeruimd. Maar daarna begonnen toch, keurig op tijd, de programma's die de omroepen al tijden geleden voor de ze avond hadden gepland: the Midsomer murders, Studio sport en het programma 'Kwaliteit in de laatste Levensfase'. Leuk als je als recensent op zoek bent naar een paar cynische grap pen, maar als tv-kijker die geïnteresseerd is in actualiteit schiet je er weinig mee op. RTL 5 deed het aanvankelijk heel wat beter. Meteen na achten scho ven ze onder meer de hoofdfilm Sketch Artist ter zijde, om zich ge heel op de luchtaanvallen te storten. Met commentaren die ter zake deden, achtergronden die je wijzer maakten en nieuws dat inder daad nieuws was. Jammer alleen dat ze daar niet langer dan twee uur serieus kunnen blijven. Want vlak voor tienen, terwijl de aanvallen nog in volle gang waren, sloot de extra nieuwsuitzending alweer afWaarna de zender verder ging met het spelletje 'De 5 op 5 show'. Zonde hoor. Waren ze eventjes nummer 1, komen ze weer smeken om de hele handel op vijf te zetten. wil buys Enkele buien Na een bewolkte dag met slechts enkele opklaringen begon gister avond de bewolking van het zuiden uit af te nemen. In de vochtige lucht ontstond echter laaghangende bewolking, maar we hadden van daag toch een vrij zonnige lentedag. De barometer stond laag en daal de in de loop van de dag op de nadering van een depressie die vanoch tend bij Normandië lag. Van uit het zuiden neemt de bewolking weer toe en vanavond, vannacht en morgenochtend vallen enkele buien. De wind ruimt naar west en is matig. De minimumtemperatuur ligt de ko mende nacht rond 8 graden en morgen is het met 11 graden minder zacht dan vandaag. Het komende weekeinde bevinden we ons tussen verschillende lage drukgebieden in. Het is op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden. De middagtemperatuur wordt 11 graden, de nachten zijn met 4 graden vrij koud. De wind is zwak tot matig, eerst ver anderlijk, later uit noordoostelijke richting. Na het weekeinde ne men de regenkansen weer toe bij een naar zuid tot zuidoost draai ende wind. In Spanje waar de afgelopen dagen temperaturen tot 27 graden werden gemeten is het iets koeler geworden. Daar en in Portugal viel veel regen. Ook op de Balkan is het weer aanzienlijk verbe terd, het slechte weer heeft zich verplaatst naar Griekenland. Lage temperaturen vinden we in Lapland waar het nog zo'n 20 graden vriest. In de moderne oorlogvoering speelt het weer nog steeds een grote rol. De bombardementen op Kosovo en Joegoslavië konden pas beginnen toen het weer daar wat opknapte. In die bergachtige streken maakt laaghangen de bewolking het gevaarlijk voor vliegtuigen; als het niet strikt noodzakelijk is stelt men vluchten uit. Ook in de ruimtevaart is de mens bij het lanceren en landen van ruimtevaartuigen nog altijd afhankelijk van het weer dat zich afspeelt in een tien kilometer dikke luchtlaag rond de aarde. jos broeke Bisschop Tiny Muskens continu bezig voor arme kant van Nederland Hij is momenteel de meest mediagenieke kerkleider van Nederland. Toch is van een uitgestippeld beleid geen sprake, be weert bisschop Tiny Muskens van Breda.Alles hangt van toevalligheden aan elkaar." Dat hij onlangs weer de pers haalde door zich aan te melden als vrijwilliger in een tehuis voor demente bejaarden was geen mediastunt, maar kwam voort uit innerlijke onvrede. „Je kan altijd wel met je vinger naar misstanden in de maatschappij wijzen, maar dan moet je op een bepaald moment daar ook zelf je consequenties uittrekken." Of hij nog eens paus zal wor den? Het 'nee' komt bisschop Tiny Muskens van Breda bijna uit zijn tenen. ,,Het is zo'n gi gantische taak. Onvoorstelbaar. Ik zou door m'n knieën zakken. Ik heb zestien jaar in Rome ge woond en gewerkt en de paus van heel nabij meegemaakt. We hebben elkaar over en weer re gelmatig bezocht. Als paus ben je onvoorstelbaar gebonden aan alles wat er om je heen ge beurt. Al die dingen die je moet doen. Je vrijheid is zo beperkt. Een stempel op de kerk druk ken? Ach, dat valt in de praktijk toch heel erg tegen. Als Muskens ergens z'n stempel op zou willen drukken, is het wel op de ongelijke verdeling van de welvaart in de wereld. In Afrika. Latijns-Amerika, Azië le ven miljoenen mensen onder de armoedegrens. Ook in Ne derland - een welvarend land - zijn er honderdduizenden die buiten de boot vallen. Voor die mensen springt Muskens conti nu in de bres. Of het nu om zorgbehoeftige ouderen gaat of om de 'arme kant' van Neder land. Zijn uitspraken leveren Mus kens vaak veel kritiek op, vooral uit behoudende rooms-katho- lieke kring. Onlangs moest de bisschop het weer ontgelden na goedkeurende opmerkingen over condoomverstrekking in Afrika ter voorkoming van aids. Daarmee ging Muskens in te gen de leer van de rooms-ka- tholieke kerk die voorbehoeds middelen verbiedt. 'Muskens brengt de gelovigen in verwar ring', klaagde het Contact Rooms-Katholieken. Maar er is ook veel waardering voor de prelaat. Zo hebben de Jonge Socialisten, niet gehinderd door enige kennis van zaken, hem zelfs voorgedragen als paus. Een goede grap, vindt Muskens. Bijna vijf jaar geleden werd Muskens door de paus be noemd als bisschop van Breda. Hij had dat ambt niet geambi eerd en hapte pas na lang aar zelen toe. Muskens was destijds rector van het Nederlandse Col lege en woonde al zestien jaar in Rome. Eerder had hij zeven jaar in Indonesië gewerkt. De nieuwbakken bisschop had weinig haast om terug te keren naar Nederland. Bovendien voelde zijn voorganger mgr. Huub Ernst zich nog fit genoeg om nog een tijdje door te gaan. Zo kwam het dat Muskens pas vijf maanden na zijn benoe ming in Breda aankwam. In de tussentijd waren de andere Ne derlandse bisschoppen bij el kaar gekomen om de diverse ta ken opnieuw te verdelen. Zon der dat hij er bij was kreeg Mus kens de verantwoordelijkheid voor 'de relatie met niet-chris- telijke godsdiensten', 'oecume ne', 'vrouwen in de kerk' en 'kerk en samenleving', bij uit- Tiny Muskens strijdt voortdurend voor een betere verdeling van de welvaart in de wereld. stek de terreinen waar Muskens nu voortdurend 'scoort'. „Om dat ik oecumene in mijn pakket had, meldde ik mij bij de Ne derlandse Raad van Kerken. Daar kwam ik in aanraking met de arme kant van Nederland. Toen vielen mij de schellen van de ogen. In het buitenland dacht ik altijd dat het zo goed ging met Nederland. Nu werd mij plotseling duidelijk dat een heleboel mensen helemaal niet profiteerden van de welvaart." De bisschop besloot zich met hart en ziel in te gaan zetten voor deze mensen. Hij vond het uitermate teleurstellend dat po litiek Den Haag nauwelijks aan dacht had voor hun problemen. Er kwam pas schot in de zaak, nadat de bisschop in een inter view de zaak op scherp had ge zet. 'Bisschop keurt stelen van brood door armen goed', heette het in de pers. „Ik heb het veel genuanceerder gezegd en be doeld, maar het effect was er niet minder om", zegt Muskens nu. Armoede kwam op de poli tieke agenda. Nu maakt de bisschop zich weer druk om de ontwikkelin gen in de zorgsector. Met een enorme vergrijzingsgolf voor de deur en steeds minder mensen die voor een zorgberoep kiezen, voorziet Muskens grote proble men in de samenleving. Hij heeft de cijfers in zijn hoofd zit ten. In 1990 waren er 27.000 leerlingverpleegkundigen. In 1996 waren dat er nog maar 17.000. Hetzelfde beeld is zicht baar in kraam- en kruiszorg. Daar daalde het aantal leerlin gen in diezelfde periode van achtduizend naar drieduizend. Muskens trekt zijn conclusie: „Als wij met z'n allen niet meer in staat zijn om goed te zorgen voor onze hulpbehoevende me demens, is de kwaliteit van de samenleving niet goed." Dat steeds minder jongeren zich willen inzetten in zieken- huizen en verpleegcentra wijt Muskens aan de slechte salaris sen en het imago van de zorg. Maar ook de solidariteit is in het geding. Als er geen profes sionals meer te vinden zijn, moeten vrijwilligers het overne men. Vandaar dat Muskens zich onlangs zelf aanmeldde als vrijwilliger in een tehuis voor demente bejaarden. Een dag in de week leest hij ze voor, geeft ze eten en brengt ze naar bed. „Het is heel dankbaar werk. Ik hoop daarom dat velen mijn voorbeeld zullen volgen. On langs sprak Muskens in Leeu warden. Zijn oproep had daar meteen succes. Er meldden zich spontaan dertien vrijwilli gers. Er is eigenlijk geen andere keu ze, vindt Muskens. „Wij kunnen als kerk niet meer zoals vroeger zeggen: hier heb je honderd broeders of zusters en los het probleem maar op. Wij hebben die menskracht niet meer. Maar we zijn wel als kerk verplicht om met dit onderwerp bezig te zijn. We moeten de samenle ving op deze problemen wij zen." Muskens had ook gewoon weer een interview kunnen geven, maar dat idee beviel hem niet. „Natuurlijk, je moet foute ont wikkelingen in de maatschappij blijven aanklagen, maar ik wil de iets meer doen. Je kunt altijd wel naar anderen wijzen, maar ik wilde zelf ook de handen uit de mouwen steken. Bovendien is dit een andere manier om een bepaalde boodschap over te brengen. En ik denk dat de boodschap goed begrepen is." De bisschop blijft zich verzet ten tegen zaken in de maat schappij die in zijn ogen niet deugen. Als een luis in de pels? Een lastige horzel voor politiek Den Haag? Muskens vindt dat hij genoeg ruimte heeft om te manoevreren. „Het is mij opge vallen dat er maar weinig orga nisaties en stromingen in de maatschappij zijn waarnaar wordt geluisterd, zoals er nog steeds naar de kerk geluisterd wordt. Zelf mensen die niet praktiseren of geloven zouden het jammer vinden als de stem van de kerk zou verstommen." Veel mensen zijn teleurgesteld in het leven, constateert Mus kens. „Mensen uit zowel FOTO GPD ROLAND DE BRUIN rooms-katholieke als socialisti sche hoek hebben er generaties over gedaan om uit de armoede te komen. Ze hebben gedacht: welvaart is geluk. Maar nu er in ons land daadwerkelijk sprake is van welvaart komen velen er achter dat welvaart niet iden tiek is aan geluk. Er zijn heel wat crisissen in deze samenle ving: geweld, drugsgebruik, zelfmoord, noem maar op. Geen wonder dat mensen be hoefte hebben aan organisaties die deze samenleving onder kritiek durven te stellen. Er is ook weer behoefte aan bezin ning." De maatschappij verandert in rap tempo. De huidige westerse beschaving loopt op haar laat ste benen, meent de bisschop. Maar de boodschap van het evangelie is ongewijzigd. „Het gaat om solidariteit. Jezus zei: wat gij aan mijn minste broe ders hebt gedaan, hebt gij aan Mij gedaan. Dat is de kern van het evangelie." Al zijn inspanningen en die van vele anderen ten spijt, is er nog steeds veel armoede en ellende op de wereld. Zakt hem de moed soms niet in de schoe nen? „Nee, ik doe dit werk van uit een roeping, niet omdat ik succes heb. Succes mag nooit de maatstaf zijn. Het evangelie is de maatstaf." robert van de woestune Kleinkind Vrijdag, 19 maart, 's avonds om half acht, ziet in Am sterdam een kind het levenslicht. Het is een jongen, meldt de moeder aan haar ouders, vanuit het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Haar stem klinkt trots, en te gelijkertijd een beetje zwak, als ze zegt: 'Hij heet Oli vier Benjamin Pieteren weegt ruim zeven pond'. Ik laat de krant die avond verder ongelezen, maar neem mij voor hem te bewaren. Want Olivier is ons eerste kleinkind en misschien vindt hij het later leuk om te vernemen hoe de wereld er voorstond, toen hij zijn ge slaagde lancering op planeet aarde had voltooid. Te gelijkertijd besefik hoe nietszeggend dat wereld nieuws is vergeleken bij het adembenemende nieuws van de geboorte van ons eerste kleinkind. En ik hoor hoe mijn man zijn emoties wegspeelt op de piano met een triomfantelijk: "What a beautiful Day' en het be zonken, dankbare: 'Jesus, joy of men's desiring. De dagen tevoren hebben we het er vaak overgehad, de dochter en ik. hoe je nu merkt dat een bevalling be gint. Ze was een aantal dagen over tijd, maar veertien dagen rond de uitgerekende dagen is normaal. Zelf kwam ze 12 dagen later. Je kan dan niet meer zeggen dat je met je handen in je schoot zit af te wach ten, want er is geen schoot meer. Je bent een en al buik geworden. Van top tot teen vervuld van de baby, draait alles om het idee'vanmiddag, vanavond, morgen hebben we misschien een kind'. Niets interesseert je echt meer, de we reld om je heen is in je gaan zitten. Een bezigheid als bevallen rekent radi caal af met de illidie van maakbaarheid en beheersbaarheid die we met z'n allen hebben geschapen. Je kent dag noch uur, moet je overgeven aan de natuur. Maar dan opeens, toch nog onverwachts, is er die eerste, onmiskenbare, echte wee. Pijn van top tot teen. gevolgd door dui zend gedachten die allemaal rond beval lingen en baby's draaien: hoe zal het gaan, zal het kindje gezond zijn? De bevalling was haar niet meegevallen. Zoals alle mannen vóór hem, is de schoonzoon onthutst over de prijs die ie- f dere vrouw moet betalen voor het op de HELEEN CRUL wereld zetten van nageslacht en voor het behoud van de soort. Maar met een krijsende Oliiner op haar buik, die luid protesteert tegen de moeilijkste tocht van zijn leven, laat de dochter hem direct al stralend weten dat het al die moeite en pijn meer dan waard is geweest. Zoals haar moeder, grootmoeder en overgrootmoeder voelt ze zich mateloos voldaan en gelukkig met dat ro- ze-grijs besmeurde wezentjes op haar buik dat tien frietnelende vingertjes, een complete reeks teentjes heeften verder ook alles erop en eraan. De dag daarop zie ik onze dochter met haar kind op de arm als een moderne madonna in haar huiskamer staan. Het is alsof ze licht uitstraalt. Ik word overval len door een déja-vu gevoel. Want zij stak een onver wachte tover in mij aan, die van hel moederschap, en nu is ze op haar beurt eraan ten prooi gevallen. Een lok idt haar blonde, opgestoken haar valt op het don ker bedonsde koppetje van Olivier. Die houdt zijn oogjes gesloten, zijn bewegingen zijn wat amfibie-ach- tig, en verraden nog het warme water waaruit hij komt. We verbazen ons, met de andere grootouders, over dat wonder van zo'n heel mensje dat uit bijna niets is ontstaan. Zijn vader grijnst voortdurend opge lucht en trots van oor tot oor. De andere schoonzoon overhandigt de boreling zijn eerste Nike-schoentjes die aan voetjes in het sloffenpak worden geschoven. Ik krijg visioenen van een kleinzoon die rondrent in onze tuin. Zal hij dan net zo'n bos krullen hebben als zijn vader Olivier geeuwt en grimast, zoals een pasgeborene be taamt, en wordt doorzijn moeder in de slaapkamer aan de borst gelegd. Daar lagen zijn spulletjes al we ken lang in keurige stapeltjes liefdevol klaar voor zijn komst. Ik kijk naar de dochter. Het lijkt gisteren dat zij aan mijn borst lag. Dat mijn leven opeens beheerst werd door melk, hik- en huilgeluidjes, door wel of niet vlot boeren, door luiers. Ik kijk naar mijn man die kennelijk dezelfde gedachten heeft. We lachen 'opa en oma' tegen elkaar, zoals we toen boven de wieg 'vader en moeder' tegen elkaar lachten, vertederd, een beetje hoofdschuddend, want het bleef onwerkelijk: zo'n broos leventje vol beloften, waar wij verantwoordelijk voor waren. Nu is ze zelf moeder. Is ze opgeschoven in de cirkel van het leven, en de generaties. Jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 18 jaar hebben grote behoefte aan een ombudsorganisatie. Die kan jongeren ondersteunen als ze bij overheden of instan ties een beroep doen op hun kinderrechten. Dat con stateren Stichting Kinderpostzegels Nederland (SKN) en de Kindertelefoon na een proefjaar jeugdombudswerk onder de naam Kom Op. In juni moet duidelijk worden of daadwerkelijk een lan delijke ombudsorganisatie voor jongeren op poten wordt gezet. Daar is ongeveer twee miljoen gulden voor nodig. Het jeugdombudswerk draait nu nog als proef project bij de Kindertelefoon in zes regio's: West-Bra bant, Amsterdam, Alkmaar, Twente, Groningen-Dren- the en Midden-Brabant. Het experiment is een initiatief van de Stichting Kinder postzegels Nederland. Nadat Nederland in 1995 het Verdrag voor de Rechten van het Kind ondertekende, heeft de SKN de Vrije Universiteit in Amsterdam ver zocht een haalbaarheidsonderzoek te doen naar een ombudspersoon voor kinderen. „Duidelijk werd dat jongeren vastlopen in een woud van instanties. Ze we ten niet waar ze voor hulp moeten aankloppen", zegt onderzoeker J. Noorda. De jongeren kenden alleen de Kindertelefoon. Om die reden is daar ook het proefpro ject Kom Op ondergebracht. Kinderen kunnen er terecht voor onder meer proble men in hun wijk, bij klachten over jeugdhulpverlening, problemen thuis, licht Chris Mül van de Kindertelefoon toe. „Het gaat er om dat jongeren via deze ombudsor ganisatie een extra kans krijgen om voor hun kinder rechten op te komen", zegt J. Schwencke van de SKN. Zowel de Stichting Kinderpostzegels Nederland, die het jeugdombudswerk voorlopig financiert, als de Kinderte lefoon wil het project graag voortzetten. Probleem is al leen nog wie de organisatie wil financieren en waar Kom Op moet worden ondergebracht. Mül: „We staan als Kindertelefoon voor anonimiteit. Als we de organi satie van een open instelling op ons nemen, zou dat kunnen botsen. Misschien dat we uiteindelijk de kinde ren zelfvragen om daarover te beslissen." Nog 282 dagen en he nieuwe millenniuml aan. Reden voor deze om in een dagelijkse ®sk' terug te kijken op bd |see" rijke gebeurtenissen jjgr plaatsgrepen op com isen ponderende data ineeluk gelopen 1000 jaar. Dj week: 22 maart 1832: gevl the overlijdt. 23 maai reer 1959: eerste DAF rolt band. 24 maart 1931: HM ste zege (2-1) op Eng 25 maart 1978: bootl iedsi bridge zinkt in tradit !ns 1 26 maart 1850: Bella j*s boren. 27 maart 193 {01V ste wedstrijd in deK ivar rder 25 MAART 1978 Het is even stil. Dan volj |,et diepe zucht. „Ze willen steeds niet over praten. het mij moeten doen."| e Stephens, manager vanl kag. roeiteam van de univen ffer van Cambridge, bescho ;dat als een onmogelijkheid! terw ken met de teamleden v toen. In Engeland weta der meteen waar het over dramatische wending d, at he traditionele roeiwedstrij ieerc Oxford neemt op 25 mai De 1978. Stephens, slikkem hoi zes maanden training,! per dag, maakt de boon Cambridge tijdens deze door de sterke wind wal zinkt. Ze zijn zo'n twaali rkerj ten onderweg, de finish 800 meter." Sinds 1951 - in dat geval leid - is dit niet meer negenkoppige bemanndmetji wordt na het drama om els, r lijk door een volgboot Oj plan en de wereld kijkt mee voor deze mensen nog een enorme teleurstelt pijnlijk", zegt Stephens, '81 en '82 zelf aan dejaa nsch roemruchte wedstrijd dlm ?v neemt. „Miljoenen men d, is zien de race en dan dit.' en g ker raakt Stephens in de klassieker op dellfoinis ter sprake komt: 75 voor aker bridge, 68 voor Oxford, 1 slist. Op 3 april is de 145 HT1( tie. Stephens: „Iedereen zeker ook omdat men si hoopt dat het drama var 'der tijds nog eens geschiedt1 henkruul» esch ren wo Een ingelijste navelstren tG boven het bed. Met dat schenk geeft het Grooti n Cl gasthuis in Den Bosch p jng borenen iets extra's mef q weken na de bevalling! Zij ouders een geprepareer kleurd en ingelijst stukje tjjd |- velstreng afhalen. Het is w idee van Theo van Wells re Bosch Medicentrum fl%aar, Het is gebruikelijk datzi rapj- huizen jonge ouders eet chot deautje geven. eren Van Well vond de symbi jej jn waarde van de navels® katie levenslijn tussen moede m kind wel mooi. „Geenet navelstreng is het zelfde dacht Van Well. „Hetisi m( uniek en zeer persoonlij |en 0 denken." Aanstaandeoi betr( reageren volgens het zie Sproc enthousiast op het initia r er j Het is nog niet duidelijk jsma] animo om te bevallen in et be Groot Ziekengasthuisdr toeneemt. Vier, vijfjaar geleden ht )|Q] Well vrienden een ingel^ velstreng 'bij wijze van eens cadeau gedaan. „V is dit een ambachtelijks 29BÜ werk. Ik kan me voorste mensen het wat raar vin ®nd Maar het ziet er heel m [WKk smaakvol uit." Het Laboratorium voor logie gaat de productie geschenken verzorgen ro"lei worden twee dwarsdoo ®oeti van de navelstreng gem ®iej gekleurd. Daarna komt aas streng achter glas in een a houten lijstje van 10 bij moeI timeter. De achterkant! pi zi lijstje is voorzien van 1 met de geboortedatum boortetijd. Ouders die het geschen '|^n ontvangen, kunnen het Slee gen door een formulier °nge vullen. Voor geïnteressf wordt twee centimeter P; J navelstreng onmiddel geboorte in een potje m tievloeistof gedaan. fer p; id. lijk n in. I jStral in tndie

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2