Miljoenen nodig voor molenpark D66 wil groene strook rond Alphen als uiterste grens 'De jongen zijn al verkocht voor ze geboren zijn' Rijn Veenstreek eimuiden vindt uitbreiden m Drechthoek gewenst Veel kikkers bij jubileum Olleke Bolleke icon bouwt ^patste stukje grond vol DE BOER OP Werkstraf Alphense die haar baas bestal Celstraf voor amokmaker NDERDAG 25 MAART 1999 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-1 V.-CHEF MARIETA KROFT, 071-5356411 aalvoetballer trapt scheidsrechter gOFARENDSvEENEen boze zaalvoetballer is gisteravond aan houden voor mishandeling van de scheidsrechter. De 26-jari- Boskoopse speler van een Woubrugs team vloog gisteravond sporthal De Tweesprong de 55-jarige leidsman uit Leider- irp naar de keel, omdat hij het niet eens was met een beslis- ig. Toen de scheidsrechter daarop de wedstrijd tussen het oubrugse team en een ploeg uit Hoogvliet staakte, schopte de «koper hem tegen zijn been. De Leiderdorper waarschuwde politie, die de verdachte vervolgens aanhield. Ipgepakt voor verkoop drugs wen aan den rijn De politie heeft gisteren een 46-jarige Al- ienaar opgepakt. Hij wordt ervan verdacht softdrugs in het zit te hebben en te verkopen aan minderjarigen. De politie ifin de woning een kleine hoeveelheid softdrugs en verpak- ügsmaterialen aan. De Alphenaar zit vast. ronken Nieuwkoper rijdt sloot in jWKQQPEen 25-jarige automobilist uit Nieuwkoop is giste- nmet zijn auto in het water langs de Achttienkavels in zijn lonplaats gereden. Door nog onbekende oorzaak was hij de icht over het stuur kwijtgeraakt. Hij raakte niet gewond. De ilitie heeft hem wel aangehouden omdat hij te veel had ge- onken. De man kreeg een rijverbod. Jacobswoude kiest voor Herenweg Plaatsing van 18 windmolens aan weerszijden van de Herenweg tussen Alphen aan den Rijn en de afslag naar Rijnsaterwoude gaat ruwweg 35 miljoen gulden kosten. Dat becijfert de coöperatieve vereniging windmolen- groep Jacobswoude, die als toekomstige eigenaars van de windmolens het park moeten financieren. Die vereni ging, die bestaat uit ruim twintig agrariërs uit de Vieram- bachtspolder, laat de gemeente kiezen uit twee plaatsen voor een windmolenpark. jacobswoude 3a9! uiqen marun kramp het aan de Jacobswoudse »emeester W. van Beek ligt dt het bedrijventerrein chthoek in Leimuiden uit leid. Het beginkapitaal is 'ezig, zei Van Beek gisteren is de officiële opening van hthoek. Dat heeft de ge ne verdiend met de ont- ïling van het bedrijventer- Hij vindt uitbreiding ichinefabriek Eicon gaat aar l laatste stukje grond op drijventerrein Drechthoek bouwen. Een jaar eerder In gepland begint het be- i: met de uitbreiding van machinefabriek. Met de reiding van Eicon is elke er grond van het bedrij- terrein waarop mag wor- gebouwd, benut. Direc- ïr Meijer kondigde de uit- ïiding gisteren vol trots tijdens de officiële ope- g van het bedrijventer- i. Met de aanbouw die in richting van 'buurman' rrasana Natuurvoeding nt wordt het gebouw on- t eenderde groter. De 5 vleugel wordt ge- voor de productie van nieuwe machine die het ijf in mei van dit jaar in- iceert op de vakbeurs in tover. noodzakelijk om de economie in de omgeving op peil te hou den. Alle grond in de Drechthoek is verkocht. Op het terrein langs de N207 komen in totaal zon 25 bedrijven. Tweederde heeft zich er al gevestigd. Het bedrij venterrein is tot tevredenheid van Van Beek. De 'dure' ont- sluitingsweg van een half mil joen noemde hij als een goede investering. Er zijn in de ge meenteraad wat woorden aan voorafgegaan, wist hij, „maar door die brede weg kunnen we uiteindelijk nog een keer «en slag maken. De onsluitingsweg is er immers groot genoeg voor." De weg dient voor het verkeer dat over de Overloop gaat. Zo kan de oude Oosterweg autol- uw worden. De bewoners van het smalle weggetje hebben last van het zware verkeer dat langs hun deuren rijdt. Enige tijd ge leden trokken* ze opnieuw aan de bel bij de gemeente. Die heeft vervolgens een extra bord neergezet dat de bestuurders doorverwijst naar de Overloop. Ook heeft de gemeente de be drijven dringend verzocht om van de Overloop gebruik te ma ken en niet te 'sluipen' via de Oosterweg. Het autoluw maken van de weg gebeurt pas na de zomer als de bouw op Drechthoek klaar is, meldt wethouder C. Vink. „Maandag gaan we de si tuatie aan de Oosterweg bekij ken. We weten bijvoorbeeld nog niet of we het bruggetje willen verbreden of juist smal willen houden om verkeer te weren. Als we daar uit zijn komt er een raadsvoorstel. Na de zo mer moet het dan worden uit gevoerd." ewout van der dussen ,,Ik wil daarin geen standpunt in nemen", zegt voorzitter P. Langeslag van de vereniging. „Sommige leden zijn voorstan der van de cluster-opstelling, met drie rijen aan de oostzijde van de Herenweg, de provincia le weg N207. Anderen hebben een voorkeur voor de zoge noemde dubbele-lijnopstelling aan weerskanten van de Heren weg." Gemeentesecretaris T. Mees ter van Jacobswoude liet gister middag weten dat het college voorstander is van de dubbele- lijnopstelling. „Die keuze was snel gemaakt." Jacobswoude schaart zich hiermee achter de conclusie van het bureau Euro- wind, dat ten behoeve van de vereniging de voordelen op een rij heeft gezet. Uitgangspunt daarbij is dat de opstelling het bestaande landschap zo min mogelijk verstoort. Een ver nieuwing van het landschap, die landschapsarchitect Grond eerder bepleitte bij de presenta tie van het EWR-rapport over windenergie, is niet aan de or de. Langs de drukke Herenweg geven de turbines geen geluids overlast. De bomen zorgen er voor dat vanaf de weg een deel van de molens aan het zicht wordt onttrokken. Op 31 maart spreekt de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening zich uit over een geschikte plaats voor de wind molens. Óp verzoek van die commissie zijn voor een goede beoordeling grote montagefo to's gemaakt vanuit verschillen de kanten van de polder. De investeerders moeten zich nog buigen over de winstge vendheid van hun miljoenenin vestering. Volgens het vorige maand gepresenteerde EWR- rapport van het bureau Hasko- ning zou een Jacobswouds windmolenpark niet rendabel zijn. Langeslag denkt niet dat er geld bij moet. „Maar het rende ment kan ik pas berekenen als ik de plaats, het aantal, het type en het vermogen van de wind turbines en alle bijkomende kosten weet." Als de keuze valt op windtur bines van 1000 kilowatt (in plaats van 750 kilowatt) wordt Jacobswoude de eerste ge meente in Nederland met zoge heten megawatters. De ge meente mengt zich nog niet in de discussie. Meester: „Wel zeggen we op voorhand aan de werkgroep dat ze de windmo lens moeten opruimen als die te zijner tijd niet meer zouden renderen. Ze moeten niet in de weilanden staan weg te roes- leimuiden De kinderen van peu terspeelzaal Olleke Bolleke in Leimuiden hebben gisteren in Het Spant het 25-jarig bestaan van de speelzaal gevierd. Met veel plezier doorliepen de 64 peuters een spellenparcours. Veel spelletjes draaiden om een kikker, het logo van Olleke Bol leke. Zo moesten de kinderen ballengooien door een grote kik ker en blikken omverwerpen met stoffen kikkertjes. Later op de ochtend vermaakte Hoki Poki de peuters met zijn down-act. Vol gens leidster Elly van Emmerik was het een geslaagde ochtend. „Een leuk klein feestje, precies zoals we het wilden. Vijf jaar ge leden hebben we het groots aan gepakt met een feest waarbij alle mensen van het eerste uur waren uitgenodigd. We vonden het een beetje te gortig om dat nu weer te doen. We hebben het dus ge houden op een leuke ochtend voor de kinderen en een kleine receptie op vrijdagmiddag." FOTO ANNETTE LAMEIJER Cel geëist voor brandstichters Scala alphen aan den run/den haag Tegen de vier verdachten van de brand in het Scala College in Al phen is gisteren dertig maanden celstraf geëist. Officier van justitie E. Visser eiste tegen de twee hoofdverdachten dertig maanden, zes maanden voorwaardelijk. Tegen de twee andere verdachten eiste de officier van justitie tien maanden voorwaardelijk. Het vier tal heeft bekend in de nacht van 8 op 9 juni brand te hebben ge sticht in de school «aan de Diamantstraat. Daarbij ontstond een schade van zo'n drie miljoen gulden. alphen aan den run» saskia buitelaar Alphen zou in 2025 omgeven moeten zijn door een ruime groenstrook. Die zone, met een recreatie- of natuurbestem- ming, geeft de contouren van de gemeente aan. Op die ma nier kan Alphen de komende jaren nog enigszins groeien, maar binnen duidelijke gren zen, waaraan niet meer kan worden getornd. Daarvoor pleit het Alphense D66-bestuurslid Jan-Maarten Hamaker in de laatste nieuwsbrief van de par tij. Hamaker komt met zijn denkmodel, genaamd 'Fluwe len randen, harde grenzen', op de proppen omdat hij vreest dat de polder in het gedrang komt door de voortdurende druk om uit te breiden. „De praktijk is dan dat er weer een polder wordt aangesneden. Uit eindelijk ontstaat er één hui zenzee met hier en daar een armzalig weilandje. Pas dan be grijpt men dat Alphens sterkste punt, zijn ligging temidden van open landelijk gebied, om zeep is geholpen." Volgens hem kan Alphen nog één slag maken. In zijn Master- plan Stadsranden komen er groene stroken voorbij de be bouwingscontouren, bijvoor beeld het gebied tussen de Oostkanaalweg en de Treinweg. Daar is volgens Hamaker plaats voor een Heine camping, een parkachtig saunacomplex, een beeldentuin, volkstuinen, een kinderboerderij, een landgoed met siertuinen of sportvoorzie- ningen. Door de sportvelden complexen Zegersloot en De Bijlen te verplaatsen naar dat gebied, komt gunstige ruimte voor woningbouw vrij. Zo ontstaat bovendien een geleidelijke overgang naar het omliggende landschap. Feite lijk, door wandel- en fietspaden aan te leggen. En visueel, want vanuit het landelijk gebied ont trekken de groenstroken de be bouwing aan het zicht. Hamaker verwacht dat zo'n integrale visie het voor de pro vincie gemakkelijker maakt om zo nu en dan woningcontin genten voor specifieke projec ten toe te kennen, zoals het wo nen boven winkels in het stads hart en de bebouwing op het voormalige Archeonterrein. „Nu is de provincie terecht te rughoudend", schrijft Hama ker. „Want als je gemeenten zo als Alphen de vrijheid geeft om binnen de contouren extra te bouwen, staan ze binnen een decennium op de stoep om het oprekken van de contouren te bepleiten." Hamaker verwijst daarmee naar de actie van Alphen, Gou da, Woerden en Gorinchem be gin dit jaar. Toen boden de vier centrumgemeenten in het Groene Hart minister J. Pronk van ruimtelijke ordening een brochure aan, waarin zij ervoor pleitten om zelf te mogen bepa len waar en wanneer ze wat bouwen. Zij pleitten voor rui mere grenzen rond de vier ge meenten, terwijl die van de overige gemeenten in het Groe ne Hart gelijk zouden blijven. Hamaker noemt die brochure 'irritant-huilerig' Koudekerker Hans Hogenes fokt dwergkonijntjes Hogenes lacht smakelijk ijn verhaal. Bij tentoon- igen en bij keuringen lo- looie dames achter hem ,Maar dat doen ze zeker or mij, die willen één van topdwergkonijntjes ko- Die vlieger gaat echter niet De dieren die in de prijzen n, verkoop je toch zeker Ook al bieden ze er veel voor. Hooguit de jongen eboren worden. Maar daar veel belangstelling voor, al verkocht zijn voor ze •boren. Er is zelfs een itlijst van liefhebbers die ing diertje willen kopen", de leker- dwerg- ijnen of rdwer- zoals Ecieel jnhele heb konij- Glastuinbouw, veeteelt, akkertXDUw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn, Iedere boer, iedere* tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bednjven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering legt Hans Hogenes uit hoe hij dwergkonijntjes fokt. llkeld W Ie kleintjes. Dat kleine spul ^"^ik leuk, vooral omdat het uitdaging is om ze goed ite krijgen. Dat betekent emoet inkruisen met an- dwergen. Niet van jezelf, f zorgen dat je bij andere ebbers iets leuks te pakken Ikrijgen. Maar het valt niet om aan vers bloed te ko Er is geen fokker die goed ïriaal verkoopt. Ik ook niet. Kjjj zoek je stad en land af om goeds te vinden. Als je H it met dieren van jezelf krijg 'eelt. Dat gaat ten koste van ïzondheid van het beestje. Dat wil ik beslist niet. Bij mij staat de gezondheid van het dier voorop." De ruim duizend dwergkonijn tjes die hij heeft gefokt, zijn in de ogen van Hogenes echter beslist niet allemaal even goed. „Hooguit één of twee per jaar zijn toppers. Ik selecteer enorm scherp. Niet alleen wat de bouw en het gewicht van het dier be treft, maar zeker ook op karak ter. Ze mogen niet agressief of nerveus zijn en ze moeten lief zijn voor kinderen. Konijntjes die niet aan die eisen voldoen verkoop ik direct, net als te zware diertjes. Veel dwergko nijntjes wegen ongeveer een ki lo, maar bij mij ligt de grens een kwart lager. Daarop ben ik enorm trots. Dat is het gevolg als je met goed ma teriaal kruist." Dat resultaat laat Hogenes maar al te graag zien. In de etalage van zijn handelsbu reau aan de Hoogewaard 64 staan dan ook enkele diertjes in hokken uitge stald. De andere diertjes vertoe ven in een batte rij hokken op de winkelzolder. Hogenes experimenteert ook met kleuren. „Er is veel moge lijk op het gebied van kleur, ko nijngrijs, blauw, zwart, ijzer- grauw, chinchilla en de zoge noemde pooltjes, dat zijn witte exemplaren. Dat lukt allemaal, alleen zou ik wel eens een gele kleur willen fokken. Ik werk er ook hard aan om dat te realise ren." Volgens de Koudekerker herkennen de dwergkonijntjes hem. „Als ik aankom reageren ze onmiddellijk en voelen ze zich op hun gemak. Als een vreemde binnenkomt gaan ze den haag/alphen aan den run persbureau cerberus De tranen die een 19-jarige Alphense plengde bij de Haagse politierechter konden de magistraat niet vermur wen. Ik vind de straf die de officier van justitie heeft geëist veel te mild", zei rechter Mijnsberge gisteren tegen de jonge \touw. Hij legde haar vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voor waardelijk op, omdat zij geld had gestolen van de snackbar eigenaar bij wie zij werkte. De rechter bepaalde daar tevens bij dat zij het onvoorwaarde lijke deel van de straf mag ver vangen door een werkstraf van veertig uur. De Alphense bestal indirect ook het andere personeel van een snackbar in haar woon plaats. Zij werd namelijk let terlijk met haar hand in het fooienpotje betrapt toen ze daar 35 gulden uit wegnam. De officier van justitie had een boete van duizend gulden' ge- eist. Ze verweet de verdachte een gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel. Ik had geldgebrek", zo verklaarde de Alphense haar daden. Nou en ant woordde rechter Mijnsberge schouderophalend. De rechter zei dat hij zwaar tilt aan dief stal bij een baas. Een werk gever kan zijn personeel niet de hele dag controleren, hij moet op hen kunnen vertrou wen". Aanklaagster mr. M. van der Plas denkt zelfs dat de Al phense nog meer heeft gesto len dan de honderd gulden uit de kas en de 35 gulden uit het fooienpotje van de collega's. „Maar daar heb ik het wettig bewijs niet voor." De Alphense, die nog geen strafblad had, heeft inmiddels een nieuwe baan. Ze werkt in een bedrijfsrestaurant. Rech ter Mijnsberge nam het de 19-jarige kwalijk dat ze de snackbarbaas diens honderd gulden nog niet had terugge geven. Met een boete kom je in dit geval bij mij niet weg", zo vonniste Mijnsberge. den haag/alphen aan den rijn Hans Hogenes: Je zou ze een dwergkonijntje met wat verbeeldingskracht kunnen vergelijken met een waakhond." FOTO MARK LAMERS stampen. Alsof ze willen waar schuwen voor onheil. Je zou ze met wat verbeeldingskracht kunnen vergelijken met waak honden. Het is toch prachtig dat zo'n beestje van een centi meter of twintig en een gewicht van zo'n zeven ons zo kan rea geren." Voeding is volgens Hogenes be langrijk. Hij trekt er dan ook op uit om gras en paardensla te plukken voor zijn beestjes.Als ik op pad ben voor mijn bedrijf, stop ik nog wel eens onderweg als ik een veldje met gras pf paardensla zie. In de winter geef ik gehakte groente. Daar naast voer ik hooi en gemengd graan. Mijn konijntjes hebben dan ook nooit darmklachten en ook de veearts heb ik nog nooit bij mijn hokken nodig gehad. Ik zie bij andere fokkers meteen of ze voldoende groen voeren." In die twintig jaar heeft de fok ker al heel wat tentoonstellin gen en keuringen bezocht. Daarbij pakte de eigenaar van een bedrijf in buizen vele prij zen weg, zoals bekers, twee for se barometers, horloges en geld. „Ik bezoek alleen de ten toonstellingen in de buurt zoals Beestenspul in Leiden, de shows in Boskoop en in Avifau na. Want het kost nogal wat voorbereiding en een weekein de is voor mij toch al kort. Ik loop ook nog hard en ben een liefhebber van stijldansen." De diertjes vinden gemakkelijk hun weg naar binnen- en bui tenland. „Er zijn konijntjes ver kocht naar Italië, Frankrijk, Bel gië en Luxemburg. Een tijdje geleden stond er zomaar een Fransman voor de deur. Hij had mijn adres van iemand gekre gen en wilde de mooiste dier tjes gelijk maar meenemen. Maar zo werkt dat niet. Alles op zijn tijd." koudekerk aan den run kees van kuilenburg persbureau cerberus De politierechter in Den Haag heeft gisteren een 33-jarige amok maker uit Alphen aan den Rijn tot vier weken gevangenisstraf ver oordeeld. De rechter velde dat vonnis omdat de man stennis had gemaakt bij een discotheek en omdat hij zijn baas had bestolen. De Alphenaar verscheen niet tijdens de strafzaak. De zaak tegen hem werd bij verstek afgedaan. Op 28 november vorig jaar maakte de man ruzie bij de deur van een discotheek. Toen de politie er aan te pas kwam, werd hij ge sommeerd te vertrekken. Dat deed de Alphenaar niet. In plaats daarvan beledigde de man, die van Marokkaanse afkomst is, de agenten en maakte hij hen uit voor racisten. Politierechter Mijns berge hekelde die actie:Het moet nu maar eens duidelijk worden dat dat afgelopen moet zijn." De rechter legde een zwaardere straf op dan de aanklaagster had geëist. Officier van justitie mr. M. van der Plas had een week ge vangenisstraf en 800 gulden boete voorgesteld. Daarin was ook de diefstal meengenomen die de Alphenaar in december bij zijn werkgever zou hebben gepleegd. Hij zou in de slagerij waar hij werkt een kip hebben gestolen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27