Openbare basisschool nieuwbouwwijk Poelgeest Berkheide doet het na honderd jaar weer zelf Beatrix opent kleurloze Keukenhof Regio Boompje komt zo C1000 Zoeterwoude blijft aan Dorpsstraat THE STONES IN UW TUIN? ui pERDAC 25 MAART 1999 erkstraf voor plunderen rekening uiag/oegstgeestVoor het plunderen van zijn moeders re is een 63-jarige Oegstgeestenaar gisteren door de Haagse ink veroordeeld tot 240 uur onbetaalde arbeid en drie inden voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van twee Ook moet hij het verdwenen geld, bijna een ton, terugbeta- De man, enige jaren geleden door de kantonrechter aange- jals bewindvoerder over het vermogen van zijn moeder, ie van 1991 tot 1996 geld zonder toestemming van de kan- echter of familieleden. Volgens de Oegstgeestenaar betrof een lening. De straf wijkt bijna niet af van de eis van de offi- van justitie. Alleen eiste de officier terugbetaling van enkele ■enden guldens meer. inkfraude: vijftien maanden jaag/regio De vijftien maanden gevangenisstraf die een arige Nigeriaan wegens een aantal gevallen van bankfraude regio had gekregen, is in hoger beroep gehandhaafd. De heeft drie banken in Leiderdorp, Voorschoten en Wasse- [Opgelicht. Hij werd aangebracht door zijn voormalige ndin, die al in 1997 tegen de lamp was gelopen. Volgens jus- werd zij door de Nigeriaan gedwongen om met valse iden- tsbewijzen leningen af te sluiten. De totale buit bedroeg 25.000 gulden. De veroordeelde zelf ontkent bij de opüch- betrokken te zijn. Het hoger beroep was door beide partijen steld. eks auto's door rood licht jTGEESTAchttien automobilisten zijn gisteren in Oegstgeest apt toen zij op de kruising van de Rhijngeesterstraatweg de Rijnzichtweg en de Geversstraat door het rode stoplicht in. Dit gebeurde tijdens een speciale verkeerscontrole door olitie tussen acht en negen uur 's morgens. De achttien be iers krijgen binnenkort een acceptgiro in de bus. pdooi regionaal zwembadbeleid gaat om zwembaden en voorzieningen in de regio laat de samenwer- issen de gemeenten sterk ïsen over. Dat stelde J. i, CDA-raadslid in Lei- irp gisteravond vast tij- een vergadering van het nwerkingsorgaan Leidse (SLR). Het is de Leider- ?r opgevallen dat Leiden gen houtje beslist om mil joenen te stoppen in verbete ring van haar zwembaden. „Die zwembaden zijn nu juist zo'n punt waar regionale samenwer king van nut kan zijn. We moe ten opletten dat we niet alle maal dezelfde zwemmers willen trekken", aldus Stevers. Hij ziet graag dat de regiogemeenten voorzieningen als zwembaden beter op elkaar afstemmen'. Hij kreeg bijval van de Voor- schotense burgemeester P. Cannegieter. wassenaar „Een schande", is het volgens Antoon Claassen dat de gemeente Wassenaar enkele jaren geleden Boomfeestdag heeft wegbezuinigd. Het Wassenaarse GroenLinks-raadslid vindt dat de viering in de volgende eeuw weer op de agenda moet komen. Gis termiddag zette hij zijn pleidooi kracht bij door een 'millennium- boom' aan te bieden aan wethouder A. Vriesendorp. „Net zoals de geboorte van een kind aanleiding kan zijn een boom te planten, vindt Groen Links de geboorte van de nieuwe eeuw hier een gele genheid bij uitstek voor", stelt Claassen. De boom was gisteren echter nog nergens te bekennen. De overhan diging was slechts symbolisch want de vijftien jaar oude, in bolvorm geknipte linde komt pas in het najaar. De gemeente moet er eerst een plekje voor zoeken. Om meer bomen te kunnen planten, wil GroenLinks de komende tijd geld inzamelen. Claassen hoopt dat de gemeente zich in de volgende eeuw sterker gaat maken voor de boom. Bijvoorbeeld door te bevorderen dat de inwoners geen hardhout meer gebruiken uit natuurgebieden, maar hardhout uit productiebossen. In tal van gemeenten in de regio werd gisteren Boomfeestdag ge vierd. Zo was in het Leiderdorpse park De Houtkamp een bomenpad uitgezet voor leerlingen uit groep 8 van alle plaatselijke basisscho len. FOTO LOEK ZUYDERDUIN chef erna straatsma. 071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 Plannen voor verhuizing 'in ijskast' zoeterwoude jan preenen Supermarkt C1000 blijft voorlo pig aan de Dorpsstraat in Zoe terwoude Dorp zitten. Plannen om te verhuizen naar de Ver- laatweg aan de rand van het dorp, waar café Landzicht staat, zijn op niets uitgelopen. De eigenaar van het pand aan de Verlaatweg, C. Loos, beves tigt dat verhuizing niet meer aan de orde is. Verder wil zij geen commentaar geven. J. Vink van Schuitema Vastgoed in Amersfoort, waartoe Cl000 behoort, houdt het bij de op merking dat de 'plannen in de ijskast zijn gezet'. Cl000 wil graag naar een nieuwe locatie, omdat er op de huidige plek geen mogelijkhe den zijn om uit te breiden. Aan de ene kant staat een huis, aan de andere de Nederlandse Her vormde Kerk. De supermarkt beslaat nu een ruimte van on geveer zeshonderd vierkante meter. Schuitema wil daar graag enkele honderden vier kante meters aan toevoegen om zo een compleet assortiment te kunnen aanbieden. De winkeliers in Zoeterwou- de-Dorp zijn aan de ene kant blij dat de supermarkt in het centrum van het dorp als trek ker blijft. Aan de andere kant zien zij ook wel in dat er voor Cl000 in de Dorpsstraat geen mogelijkheden zijn om tot een volwaardige supermarkt te ko men. H. Berg, secretaris van de winkeliersvereniging WIZO: „Niet alle winkeliers zouden het toejuichen als de supermarkt net buiten de dorpskern zou gaan zitten. Zij zijn bang dat ze dan minder klandizie krijgen. Maar als een supermarkt niet alle producten kan leveren die de klant zoekt, dan blijft die op een gegeven moment ook weg en wordt elders gewinkeld. Dat zou helemaal slecht zijn." Voor Berg persoonlijk bete kent het niet doorgaan van het vertrek van Cl000 een tegenval ler. Hij zit met zijn 'klein wa renhuis' tegenover de super markt. Ook hij is te krap gehuis vest en kijkt al lang uit naar een groter pand. „Met 150 vierkante meter is het echt behelpen. Voorlopig zal ik het daar echter mee moeten doen." De winkeliersvereniging is met de gemeente op zoek naar alternatieve plekken. Niet al leen voor de Cl000, maar ook voor middenstanders. Berg: „Het probleem is dat alles al zo'n beetje is volgebouwd." Een uitzondering is gemaakt voor de Zoeterwoudse familie Van Teylingen, die binnnenkort een groente- en fruitzaak opent in de Dorpsstraat. Zie pagina 28 Comst van olfers naar Bloemerd ijwel zeker van der toolen lijkt er nu echt van te ko- Leiderdorpse golfers Ie voetbalvelden van RCL Bloemerd. Het bestuur de voetbalclub ziet het als de Initiatiefgroep Golf lerdorp (IGL) zonnig in. alles goed gaat kunnen olfers al in september bij voetbalclub terecht. „Ik zelf ook wel een balletje slaan", zegt RCL-voor- I. Verheijen. een volwaardige golf- is voorlopig nog geen ke. Maar een oefengele- heid die twee voetbalvel- jj beslaat zit er wel in: 1 i hangt nu vooral af van I aantal inschrijvers", zegt (atiefnemer D. van der den. Dat moeten er min- honderd zijn. Van der den denkt dat dat haal- is, want er liggen nog tweehonderd adressen mensen die naar aanlei- van een eerder initiatief den laten weten belang ing te hebben. De IGL deze mensen inmid- aangeschreven. RCL-voorzitter spreekt wusiast over de steeds Irschijnl ijker wordende ist van de golfers. „Het ivan deze mensen steekt J in elkaar. En dit is een htcomplex voor zo'n erbij." Natuurlijk denkt voetbalclub er zelf ook van te worden. Zo zijn extra inkomsten uit de on!rCtine en de verhuur van lagruimtes. Maar er is een ander punt: „Wij den als voetbalvereniging twee wetravelden zien. Jroberen dat nu samen de IGL te realiseren", lt Verheijen. Op dit mo- I is er van de kant van emeente slechts geld be- kbaar voor een zo'n strijd/trainingsveld, blgens Verheijen hangt 'ornst van golfers niet af de vervulling vein deze p. Maar IGL-man Van Heijden hecht toch wel it belang aan de aanleg twee wetravelden. De ergrond daarvan is stevi- dan van gewone wed- J tvelden. „We kunnen ~Tg t wel op spelen, maar het {fiÜ i het er niet gemakkelij- op." IGL mikt in eerste in- itie op een driving range, jreens om te putten en te ipen. „Later, als de zaak theert, kunnen we dan ter uitbouwen naar oe- vertelt Van der jden. Daar zijn nog eens MV extra velden voor no- gecombineerd met het m eromheen. De golfers Qen alleen op de velden cht als er niet gevoetbald dt: doordeweeks van ne- tot drie uur en de hele 'Keus resultaat van onfatsoenlijke procedure' De Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest krijgt een openbare basisschool met acht lokalen en ruimte voor twee extra lokalen. De school wordt onderdeel van ba sisschool Oudenhof-Bokkesprong. Dit tot groot onge noegen van twee scholen voor bijzonder onderwijs, die de keus voor openbaar onderwijs het resultaat vinden van 'een onfatsoenlijke procedure'. oegstgeest Connie van uffelen christelijke Hofdijkschool valt af omdat het bijzonder onder- De rooms-katholieke Jenaplan- wijs leerlingen kan weigeren, school De Kring valt af omdat Tijdens de collegeonderhande- er geen klassikaal onderwijs lingen bleek al dat de meerder- wordt gegeven. De protestants- heid. op het CDA na, voor openbaar onderwijs was. Om het CDA tegemoet te komen werd toen nog wel de mogelijk heid opengehouden voor een tweede school, in hetzelfde ge bouw. Het college ziet hier nu echter vanaf, omdat de leerlin genprognoses lager uitvallen dan verwacht. In november 1997 hebben de schoolbesturen van de RK Jena planschool De Kring, de protes tants-christelijke Hofdijck- school en openbare basisschool Oudenhof-Bokkesprong zich kandidaat gesteld voor de nieuw te stichten school. Vol gens C. van Beuningen, voorzit ter van de Stichting Katholieke Scholen is de keus door toen malig wethouder onderwijs G. Kempen vooruitgeschoven, omdat er verkiezingen op komst waren. „In het nieuwe college is vervolgens afgespro ken dat er een openbare school moest komen. Nu is het voor ons te laat. De procedure is on fatsoenlijk verlopen." M. Danhof, bestuursvoorzit ter van de Hofdijckschool spreekt van een 'wrange na smaak'. „De stichting van de school is onderwerp geworden van college-onderhandelingen destijds. Er is op basis van par tijpolitieke overwegingen geko zen. In november 1997 hebben we al onze belangstelling ge toond, maar tot februari dit jaar hebben we er niets meer over gehoord. De gemeente is wel heel erg laat, want de school moet in augustus van start." De gemeente heeft geen on derzoek gedaan naar de wen sen van de toekomstige bewo ners van Poelgeest. Steens: „Maar de ervaring leert dat er in nieuwbouwwijken veel vraag is naar openbaar onderwijs. Daar komt bij dat er in heel Oegstgeest al veel vraag naar is. De druk op dit onderwijs is groot." Van Beuningen vindt het on terecht dat de gemeente haar keus hiermee beargumenteert. „Twaalf jaar geleden zijn in Haaswijk de katholieke scholen niet aan de beurt gekomen om dat er openbaar onderwijs en protestants-christelijk onder wijs kwam. Dat maakte dat wij nu kleiner zijn en juist dat wordt nu tegen ons gebruikt." De nieuwe school, die is ont worpen door Herman Hertz berger, wordt vanaf juni ge bouwd. In het voorjaar van 2000 wordt zij in gebruik geno men aan de Jac. P. Thijsselaan. Tot die tijd wordt lesgegeven in een noodgebouw. De machines zijn klaar, de natuur nog niet lisse wim van wanrooy Het door koningin Beatrix gisteren geopen de Keukenhof was nog een beetje kleur loos. Maar dat verhinderde de koningin niet om alle tijd te nemen voor een uitge breide rondleiding door de vijftig jaar oude Lissese bloemententoonstelling. De aan dacht van de koningin ging daarbij niet al leen uit naar de bloemen en speciale at tracties rond het gouden jubileum maar ook naar het eeuwenoude ambacht van de valkerij. En dat had een speciale reden, zo ver klaarde Ch. Fontijn, die als lid van het Roofvogel Team van Nederland een de- monstratie gaf met een steenarend op zijn 'vuist'. „Ze vertelde me dat ze zelf bezig is om een beeld van een arend te maken. En het aardige hier vond ze dat de arend be gon te fladderen. Ze zei dat ze onlangs in Naturalis in Leiden is geweest. Dit sprak haar, wat die arend betreft dan, meer aan",' vertelde de Barnevelder. Hij toog later op de middag op speciaal verzoek voor een tweede keer met zijn arend naar de konin gin, die met het in ontvangst nemen van het eerste exemplaar van het jubileumboek '50 jaar Keukenhof de bloementuin had geopend. Al met al bleef Beatrix ruim een half uur langer dan het protocol toeliet in Keukenhof. Het was gisteren overigens de vierde keer dat de koningin Keukenhof bezocht. Ook bij de opening in 1949, op 22 maart verricht door de toenmalige minister S. Mansholt, was ze present. Samen met haar moeder prinses Juliana, die nog steeds Bescherm vrouwe van Keukenhof is. „We hebben Ju liana eerder deze dag al een exemplaar van het jubileumboek op paleis Soestdijk laten bezorgen", vertelde Keukenhof-voorzitter H. van Os gisteren. Hij wees erop dat in vijftig jaar tijd in middels 35 miljoen bezoekers hun weg naar de bloemententoonstelling hebben gevonden. „Keukenhof is opgezet als pro motie voor het bloembollenvak. Tot ieders verrassing heeft Keukenhof zich ontwikkeld tot een toeristische attractie van formaat. Met een economische uitstraling tot ver buiten onze Bollenstreek. We hebben be reikt wat we wilden: de wereld kent Keu kenhof." katwu k/wassenaar eric de jager Terug naar de natuur. De wan delaars die de afgelopen maan den door het duingebied Berk- heide tussen Katwijk en Wasse naar struinden, zullen die ge dachte niet als eerste door hun hoofd hebben laten schieten. Waar eens vossen schichtig wegdoken in het struweel en konijntjes dapper rondhuppel den langs de door mensen be wandelde paden, daar heerste wekenlang het geweld van dui zenden paardenkrachten. Ron kende dieselmotoren en pie pende kraanarmen ploegden het duinterrein zonder medelij den om. De machines geven het zogenaamde 'regeneratie project' van Staatsbosbeheer en het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) kans van slagen. De duinen worden weer teruggegeven aan de natuur. En omdat zachte heelmeesters nu eenmaal stinkende wonden maken, was een aantal maan den grof geschut nodig. Nu is de rust weergekeerd. Leeggeschraapte zandvlakten liggen als littekens na de opera tie te wachten op genezing. Ge nezing die de natuur zelf moet brengen. „Eindelijk mogen we onze handen van de duinen af houden", zegt Dick van Leeu wen van het Duinwaterbedrijf. Het lijkt tegenstrijdig, want meer dan een eeuw lang waren open zandplekken in de duinen een 'doodzonde', vertelt Van Leeuwen. Uit vrees voor afkal ving van de duinen, moest elke centimeter begroeid zijn. In middels is men van die angst enigszins bevrijd. De 'keur' van het hoogheemraadschap die opep zandvlaktes verbiedt, is officieel nog van kracht, maar de voor het duingebied verant woordelijke instanties hebben voldoende zelfvertrouwen om het experiment 'regeneratie' in Berkheide te gedogen. Beheerder Peter van Deursen van Staatsbosbeheer kijkt ver wachtingsvol uit over de omge ploegde duinpartijen. Meer dan 120.000 kubieke meter grond is er verzet. Een dikke betonnen muur, tijdens de oorlogsjaren door de bezetters neergelegd als onneembare drempel in de Atlantikwall, doorklieft het landschap. De betonkolos is een bekende verschijning voor bezoekers van het na,tuurge- bied. Maar voorheen was de drempel vooral onneembaar, omdat hij midden in een water plas lag. De zogenaamde infïl- tratieplas, waar het DZH water inpompte om het door de dui nen te laten zuiveren, is ver dwenen. Het waterbedrijf heeft zich teruggetrokken en kijkt op eerbiedwaardige afstand toe hoe moeder natuur de zaken weer zelf regelt in de kust strook. Van Deursen en Van Leeuwen klinken afwisselend verwachtingsvol en zenuwach tig als ze over de grote operatie in 'hun' duinen praten. Want nu begint het Grote Wachten. Hoe verstuift de wind de zand heuvels? Waar komt nieuwe ve getatie? Wat voor vegetatie? En welke dieren trekt het gebied aan. „Ik heb wel wat ideeën over wat we kunnen verwach ten. Maar ik noem geen namen, anders komen de kenners straks bij me klagen als ze een bepaald plantje of diertje niet kunnen vinden. Wel denk ik dat veel vegetatie die van nature in het duin thuishoort terugkeert. Zo is het terrein weer gunstig voor duinhagedissen. Die zijn gebaat bij open duinen", voor spelt de boswachter. „Het spel tussen zand, wind en water, dat heel lang is stilge legd, kan nu beginnen. Dat is het levende duinlandschap, waar voortdurend wordt opge bouwd en afgebroken", zegt Van Leeuwen. „We zijn terug op het nulpunt. Het is één grote woestijn", vult Van Deursen aan. De vrachtwagens die af en aan reden door de duinen, moesten het gaspedaal stevig intrappen. Want de werklieden moesten het natuurgebied ver laten vóórdat de broedvogels bezit namen van het terrein. En dat is precies gelukt. Peter van Deursen: „De machines zijn klaar. Maar de natuur nog lang niet." In totaal werden met de zware machines over drie kilo meter lengte transportbuizen en waterwinningsmiddelen uit de grond getrokken. De teruggave van het gebied aan de natuur kostte niet alleen geld en zweet. Ook de wande laars hebben iets moeten opge ven: een wandelpad nabij de betonnen muur is ten prooi ge vallen aan de regeneratie. Maar daarvoor in de plaats is Berk heide een 700 meter lang 'na tuurpad' rijker. Een zandpad, dat nauwelijks is te zien als je er niet bovenop staat. „Dat pad is ook onderhevig aan de grillen van de natuur. Het zand stuift er onbelemmerd en na een paar stevige windvlagen, is het echt een beetje ploeteren om over het pad te komen", zegt Van Leeuwen bijna likkebaar dend. En de betonnen muur zelf is nu ook bereikbaar. „We gaan hem niet promoten als at tractie, want het is niet echt een makkelijk ding om over te lo pen. Maar het kan en het mag wel." Eigenlijk zien de vertegen woordigers van DZH en Staats bosbeheer de gift aan de natuur als een verjaardagscadeautje. Hoewel de jarigen in dit geval iets weggeven. Het Duinwater- bedrijf bestaat 125 jaar, Staat- bosbeheer 100 en de beide krasse oudjes willen hun feestje graag vieren samen met het ge bied dat ze al zo lang gebruiken en bewerken: de duinen. Het regeneratieproject is overigens nog niet klaar. De laatste fase, richting Wassenaar, is ander half jaar uitgesteld. De extra tijd stelt de natuurvorsers in staat om te onderzoeken wat de ge volgen van de regeneratie zijn voor het nu aangepakte terrein in Berkheide. Informatie over gewijzigde grondwaterstanden, verstuivingen en begroeiing kan een wijze les vormen voor de afsluitende werkzaamheden. Koningin Beatrix in gesprek met Chris Fontijn die zijn steenarend aan de koningin laat zien. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25