Tentoonstelling corso in Leiden 1 ;n feestje rond nieuwe linden Studenten helpen bejaarden in Kroatië en Sarajevo p- is zeker plek voor nog een dtzendbureau' Leiden Regio cfl Laatste filetest Tin tunnel Lage Rijndijk knel tussen college en zomervakantie andelFI wandel chef wim wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 .Tjjgü De nieuwe file-aandui- i ï]n de Stationspleintunnel J gisternacht voor het laatst t. De tunnel was tussen en 0.30 uur voor verkeer sloten. In het wegdek van itionspleintunnel zitten ectielussen' die files kun- waarnemen. De files wer- nagebootst door variabele omstootjes door deze lus- |te voeren, alsof het auto's i. Als de snelheid van die ipjes onder een bepaald komt herkent het mel- teem dit als file. Dit tót gevolg dat de ver lichten aan het begin van inel langer op rood blij- en die aan het eind op groen. De file wordt jelost. Het meldingssys- wordt vandaag definitief iruik genomen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN >n ev< ide :ft iets weg van Jan Lau- de negen dwergen, als louder van Sociale Za- Wijkbeheer. en enkele ren van de Lucas van i-school met de schop in staan om een boom iten in het kader van de ïale Boomfeestdag 1999. het thema van de :estdag 'water en bo- jis, is de boom de eerste en linden die gisteren ge werden langs de Vliet. i niet genoeg ruimte langs let voor alle leerlingen, im kan uit elke groep één leerling meehelpen et planten van de boom. hg komt de boom pal de ingang van de Lucas den-school en kunnen jJere leerlingen door de n i mee kijken. De leerlin- iewel mogen meeplanten, litverkoren omdat zij de iie mozaïeken van bomen gemaakt, irdat de boom wordt ge- overhandigt de aanwezi- feputeerde A. de Jong van aovincie Zuid-Holland aan mder Laurier een cheque .500 gulden die de gè- Leiden mag gebruiken groenvoorzieningen. Lau- sam at meteen weten dit geld ame len gebruiken voor natuu- atie. Verder heeft de gede- rde een boek over zoog- prek i bij zich voor de school- to theek van de Lucas van ap ^n-school. De andere Leidse basisscholen die 'as h pn niet aan de boom- litaii lag meededen, maar wel aensdag 30 maart aan het 'bomenpad' in de Leidse Hout (een wandeling waarbij de leer lingen opdrachten maken in verband met de verzorging van bomen) zullen deelnemen, krij gen ook een boek. Als C. de Boer, adjunct-direc trice van de Lucas van Leyden- -school, de cheque ziet, maakt ze meteen gebruik van de gele genheid om te werven voor een kunstwerk dat de school en de aannemer, die de Vliet grondig renoveert, willen aanleggen voor de ingang van de school. Het moet een kunstenaarsim pressie van de mozaïeken van de kinderen worden. De aanne mer sponsort een deel van het kunstwerk en kan het meteen aanleggen als hij de laatste hand aan de betegeling van de Vliet legt, maar er is nog een 'potje, een fondsje' nodig om de kosten van het kunstwerk helemaal te dekken, aldus De Boer. Het kunstwerk wordt ge maakt door kunstenares Renata Bauer, moeder van een van de leerlingen. Eindelijk onbezorgd ZMARWIJK Partners PENSIOENEN Bel Rob van Marwijk 071 516 24 62 De komst van het Rijnsburgs bloemencorso naar Leiden is dit jaar zo goed als zeker. VW-directeur T. Scheffer heeft de begroting voor het evenement, waarvoor een bijdrage van 25.000 gulden nodig is, vrijwel rond. Hij moet nog 5000 gulden op tafel krijgen. Scheffer is hier voor in gesprek met sponsors. Als het corso door Leiden rijdt, worden de wagens hoogstwaarschijnlijk enkele uren tentoonsgesteld op de Beestenmarkt. Met dit extra evenement hoopt Scheffer meer belangstelling te wek ken om de bloemenstoet te sponsoren. leiden/runsburg peter van egmond Helemaal zeker is de komst naar Leiden nog niet, aldus Scheffer. ,,Ik heb bijzonder goe de hoop dat ons 'ja' zal volgen. Maar dat is nog niet honderd procent zeker." De deelname van Leiden voor het eerst sinds 1996 zou het bestuur van het Rijnsburgs bloemencorso goed uitkomen. Scheveningen heeft namelijk afgehaakt, waar de stoet de af gelopen jaren op vrijdagavond doorheen trok. Zonder Scheve ningen zou het corso met een gat van 25 mille komen te zit ten. Secretaris N. Hemmes be treurt het dat de badplaats af haakt, maar spreekt wel van een 'gelukkige samenloop van omstandigheden' dat Leiden nu voor het eerst sinds jaren tot de deelnemers behoort. Op ter mijn kan deze gemeente meer gewicht in de schaal leggen, venvacht Hemmes. „Scheve ningen op vrijdagavond had zijn voordelen, maar zaterdag ochtend door Leiden is ook niet te versmaden." Als Leiden inderdaad aansluit bij Katwijk, Noordwijk en Rijns burg, rijdt de bloemenstoet op zaterdagochtend door Leiden. Tussen de middag blijven de praalwagens dan twee uur op de Leidse Beestenmarkt staan ter bezichtiging, 's Middags trekt de stoet door achtereen volgens Rijnsburg, Katwijk en Noordwijk. Zaterdagavond en zondag zijn de praalwagens te zien op de Noordwijkse boule vard. Op de vrijdagavond is het corso te bezichtigen in de hal len van bloemenveiling Flora in Rijnsburg. Met de komst van het corso naar Scheveningen was een be drag van ongeveer een halve ton gemoeid. De helft daarvan kwam voor rekening van de Scheveningers zelf, maar dat bedrag bleek nauwelijks bij el kaar te krijgen. De organisatie heeft daarom besloten het eve nement af te zeggen. „Bij de winkeliers leeft niet die interes se die ik graag zou willen zien", zegt J. Prins, voorzitter van de federatie van winkeliersvereni gingen in Scheveningen. 'Voor ons is het ook een beetje vakantie' leiden onno havermans Leidse studenten zijn al zes jaar actief in de bejaardenzorg in voormalig Joegoslavië. Deze zo mer willen de studenten van "Wij Helpen Daar' twee projec ten draaien, in het Kroatische plaatsje Trogir en in de Bosni sche hoofdstad Sarajevo. Daar voor zijn minimaal twaalf vrij willigers nodig, die twee weken van hun zomervakantie opoffe ren om het leven van vereen zaamde ouderen een beetje op te fleuren. „We dansen, tekenen of doen een balspel met hen", zegt Son- ja van Nes (24). „Maar het is vooral veel op bed zitten en luisteren vult Marijke Groene- wegen'(23) aan. „Ook al versta je niet wat ze zeggen, ze vinden het fijn dat je bij ze bent en hun hand vasthoudt." Vanaf 1992 trok jaarlijks een groepje Leidse studenten naar Trogir aan de Dalmatische kust om de bewoners van een tehuis voor ouderen bij te staan. Be halve bejaarden wonen daar ook gehandicapten en psychia trische patiënten. „Ze kennen daar het onderscheid in zorg niet, iedereen die hulp nodig heeft zit in hetzelfde huis", legt Sonja uit. In het van oorlog her stellende Kroatië komt de zorg niet op de eerste plaats. Vorig jaar bleek dat ook an dere hulpgroepen het tehuis in Trogir te hulp schoten. De Leid se studenten gingen daarom op zoek naar een alternatief, dat ze vonden in de wijk Hrasno van Sarajevo. In de Bosnische hoofdstad zijn veel ouderen achtergebleven toen jongere bewoners op de vlucht sloegen Sonja van Nes, Otto Gradstein en Marijke Groenewegen (vlnr): „Het blijkt dat de mensen daar langer teren op de afleiding die wij hun bieden." FOTO MARK LAMERS voor de burgeroorlog tussen de Servische, de Kroatische en de moslimbevolking. „Die bejaarden konden niet vertrekken. Ze wonen vaak in zwaar gehavende flatgebou wen. De ene verdieping staat leeg, maar de volgende is nog bewoond", leerde Marijke. „Die wijk is van twee kanten bescho ten en daardoor helemaal ka pot. Langzamerhand worden de gebouwen opgeknapt, voor al dankzij de stedenband Am sterdam-Sarajevo", zegt Otto Gradstein (20). De mensen die hier wonen zijn minder hulpbehoevend dan die in Trogir. „Bij hen kun je niet aankomen met een kleurplaat van Nijntje", aldus Sonja. „We gaan met hen wan delen in het bos of wat drinken op een terrasje. En foto's kijken, veel foto's kijken." De taal vormt weliswaar een kleine hindernis, maar dat 'heeft zo zijn charmes', aldus Otto. „We praten met handen en voeten. Bovendien hebben wij allemaal een Servo-Kroa- tisch woordenboekje op zak." Daarmee redden de studenten zich aardig. „Die mensen vra gen ook steeds hetzelfde", zegt Sonja. „Hoe het weer is in Ne derland, of je broers en zussen hebt, of je getrouwd bent." De studenten beseffen dat ook Nederlandse ouderen soms behoefte hebben aan een praat je en een luisterend oor. Toch geloven ze dat ze nuttig werk doen in voormalig Joegoslavië. „De bewoners van Sarajevo doen zulke dingen niet. Mis schien kunnen we hen ook en thousiast maken", hoopt Otto. „We hebben in Trogir met jon geren gesproken die ons voor gek verklaarden. Tot ze zagen wat we werkelijk deden", zegt Sonja. „Bovendien is het voor ons ook een beetje vakantie", stelt Marijke. Vooral in Trogir, aan de kust, is het zomers erg aangenaam. In het deels stuk geschoten Sarajevo ligt vakantie minder voor de hand. „Je kunt het oude centrum in, dat is nog steeds erg mooi", zegt Otto. „Verder moeten we deze zomer nog uitzoeken wat er precies te doen is", zegt Marijke. „Je moet het natuurlijk wel leuk vinden om in zo'n avontuur te stap- 'pen", aldus Sonja. Deelnemers betalen een ei gen bijdrage van tweehonderd gulden, die grofweg de over- nachtingskosten dekt. Voor de overige kosten doet 'Wij Helpen Daar' met succes een beroep op fondsen van bijvoorbeeld kerkelijke instanties en de Leid se studenten Ekklesia. Mini maal zes studenten draaien sa men één project. De stichting wil in juli twee weken in Trogir en in augustus twee weken in Sarajevo zijn. Dat lijkt niet veel. „Je laat die mensen achter in dezelfde el lende", sombert Otto. „Maar het blijkt dat ze langer teren op de afleiding die wij hen bie den",, weet Marijke. „Bij ons vertrek vorig jaar werden we overladen met cadeautjes", al dus Sonja. leiden «ruud sep De nieuwe bomen die na de herinrichting de Lage Rijndijk moeten opfleuren, kunnen pas de komende winter de grond in. En ook afgezien van de bo men is het werk aan de Lage Rijndijk niet voor de bouwvak af. Zo lang burgemeester en wethouders geen besluit heb ben genomen over de bezwaar schriften die tegen het plan zijn ingediend, kan het werk niet beginnen. Hierdoor kan de her inrichting van de Lage Rijndijk op zijn vroegst over twee weken starten. Tegen het herinrichtingsplan voor de Lage Rijndijk zijn vier bezwaarschriften ingediend. De bezwaarmakers hebben er vooral moeite mee dat het grootste deel van de Lage Rijn dijk eenrichtingsverkeer krijgt. Alle bezwaren werden twee we ken geleden door de gemeente lijke commissie voor de beroep en bezwaarschriften terzijde ge schoven. Maar de aannemer kan niet aan de slag gaan voordat burge meester en wethouders zich hebben uitgesproken over het advies van de commissie. Dat is tot nu toe niet gebeurd. De be- stuursmedewerkster van ver keerswethouder T. van Rij laat weten dat de zaak waarschijn lijk komende dinsdag op de agenda staat. Vervolgens duurt het nog minimaal een week voordat het werk daadwerkelijk kan beginnen. Op dat moment is het al te laat om nieuwe bomen te plan ten. „We zullen de boomgaten al wel voorbereiden, maar met het planten moeten we wach ten tot het volgende plantsei zoen", vertelt projectleider A. Haagsman. „Het lijkt me nu al niet meer haalbaar, ook omdat we niet zomaar een paar bo men kunnen planten. Je zit ook met kabels en leidingen die moeten worden verlegd. Dat Veilt niet mee, hoor." Het oponthoud heeft ook ge volgen voor de oplevering. Het is inmiddels niet meer mogelijk om de klus te klaren voordat half juli de bouwvak begint. Haagsman: „Ja, als een werk vier maanden duurt, dan is het makkelijk rekenen. De totale uitvoeringstijd wordt er niet minder op. Dus dat lukt niet meer." Eindelijk echt thuis /i:MARWIJK {JJPARTS 1 ftj HYPOTHEKEN Bel Rob van Marwijk 071 516 24 62 Eerste Leidse vestiging Olympia t(b« ani v:r ïen.vb hew DeschU ld) us. laf het Centraal Station Breestraat loopt kan het totgaan. Het barst in Lei van de uitzendbureaus, beginnen de gebroeders een vestiging van Olym- ■ndburaeu in Leiden, zeker plek voor nog een Ibureau", zegt Stephan „Er is zo'n krapte op de kmarkt dat de vraag naar teel nog erg groot is." principe bieden we alle- hetzelfde, namelijk een bekent Drost. Maar de Iers Drost denken meer len dan andere uitzend- „We werken onder de van Olympia, maar door inchise constructie is het «gen zaak. Daarom geven meer. De adminstratie we in de avonduren of in wekeinde, zodat we ons jg bezig cunnen houden met de kerntaken; het zoeken van personeel en vacatures." De broers worden op dit mo ment ingewerkt op verschillen de Olympiakantoren. Stephan deed jarenlang ervaring op bij een grote uitzendketen, broer Daniël werkte bij een lucht- vrachtbedrijf op Schiphol. Zijn contacten daar komen goed van pas.,, We willen ook zaken doen met Schiphol. Omdat we in het gebied tussen Leiden en Schiphiol de enige vestiging van Olympia zijn, kunnen we de lijnen kort houden. Voor be drijven is het prettig te werken met steeds dezelfde contactper soon", zegt Daniël Drost. De Leidse vestiging van Olympia gaat zich volgens Stephan Drost niet specialise ren. „We willen een bedrijf zo veel mogelijk bieden. Als een bedrijf meer afdelingen heeft, KORT EN ZAKELIJK Potplantenkwekerij Snoeker is verhuisd. De kweker, vooral be kend om zijn tuinplanten, heeft het Delftse Jaagpad in Leiden verruild voor een locatie in Val kenburg. Vanaf 24 april kan elke tuinliefhebber terecht aan de Zonneveldslaan 17 in Valken- burg. Ondernemers die willen we ten wat de voor- en nadelen van een Besloten Vennoot schap zijn, kunnen maandag 29 maart terecht bij de Kamer van Koophandel. Tijdens de voor lichtingsbijeenkomst 'B.V. een alternatief voor U?' komen de fiscale, juridische en sociale as pecten aan bod. Ook de finan ciële kant van de omzetting naar een besloten vennoot schap wordt belicht. Deelne men aan de voorlichtingsavond kost 225 gulden. De bijeen komst vindt plaats van 19.00 uur tot 22.00 uur bij de Kamer van Koophandel aan de Stati onsweg 41 in Leiden. Aanmel den kan op telefoonummer 071-5250500. Bank Labouchere uit Leiden heeft tijdens de consumenten beurs Geldzaken '99 de Beurs Performance Prijs 1999 gewon nen. De organisatie van de beurs beoordeelde deelnemers op onder meer toegankelijkheid van de stand en de inzet en het gastheerschap van de daar aan wezige mensen. De beurs werd van 18 tot en met 20 maart in Utrecht gehouden. willen we .verschillend perso neel kunnen aanbieden." Maar ook aan de werkzoekende wordt gedacht. „Onze vestiging is ook op koopavond open. Zo hoeven mensen die al een baan hebben, maar iets anders zoe ken geen vrije dag te nemen. Het uitzendbureau onder scheidt zich door de locatie in elk geval van de meeste concur renten. „We hebben ons juist niet op de 'uitzendboulevard' nabij het station gevestigd. Ik denk dat mensen die zich in willen schrijven na een bezoek aan twee of drie vestigingen er wel genoeg van hebben. Als je dan tussen een heleboel bu reaus zit kan je klanten mis sen", zo verklaart Stephan Drost de keuze voor het Leven daal. „Op deze manier krijgen wij een instroom van mensen uit bijvoorbeeld uit Zoeterwou- de." De broers kijken al voor de opening van de eerste vestiging in de toekomst. „We zouden blij als we ooit nog een tweede vestiging zouden kunnen ope nen. In deze regio zijn wij de eerste franchise van Olympia, dus er is nog ruimte genoeg." lesley grieten Stephan (links) en broer Daniël Drost openen op 2 april aan het Levendaal 79 hun uitzendbureau. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23