IKV wil betere relatie met kerkt Pancratius viert eeuwfeest bewust in verkeerde jaai Kerk Samenleving v li Gereformeerde Bond pleit voor pauze Samen op Weg Kruiswegstaties naar St. Bavo Christenen belijden schuld aan joodse volk DONDERDAG 25 MAART 1999 979 redactie dick van der plas. Russische Kerk niet naar Vaticaan moskou De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft een bezoek aan het Vaticaan afgezegd in verband met de Kosovo-crisis. ,,Het is niet gepast dat een orthodoxe delegatie zich in Italië bevindt waar vandaan Navo-vliegtuigen opstijgen om Servië te bombarde ren", aldus een woordvoerder in Moskou. „In zo'n situatie zijn gesprekken in broederlijke liefde en gebeden om vrede niet mo gelijk." Een delegatie onder leiding van metropoliet Kyrill, die buitenlandse betrekkingen onderhoudt, zou donderdag en vrij dag met Curieprelaten in het Vaticaan spreken. De Russisch-Or thodoxe Kerk heeft zich altijd achter de regering geschaard. De kerk heeft de afgelopen jaren bij herhaling haar steun aan de Senders betuigd. Nieuwe voorzitter Franse protestanten parus De predikant Jean-Arnold de Clermont (57) is gekozen tot voorzitter van de Federatie van protestantse kerken in Frankrijk (FPF). Hij volgt Jean Tartier op, die de organisatie twee jaar heeft geleid. Clermont is als predikant aan de Grote Kerk van de Heilige Geest in Parijs verbonden. Hij was in december 1996 een van de kandidaten om de toenmalige voorzitter Jac ques Stewart op te volgen. Clermont is sinds 1984 lid van de fe- deratieraad. Hij studeerde theologie in Parijs. Katholieke filosoof Guitton overleden parus Op 98-jarige leeftijd is in Parijs de katholieke filosoof Jean Guitton overleden. In de katholieke wereld genoot Guitton grote faam. Sinds 1961 was hij lid van de Académie Frangaise. In 1962 was Guitton de eerste leek die werd toegelaten tot een concilie, het tweede Vaticaans concilie op initiatief van paus Jo hannes XXIII. Dertig jaar lang was de filosoof bevriend geweest Paulus VI. In december 1994 kwam Guitton in beeld toen de doodzieke Franse president Mitterrand, niet ongevoelig voor een zeker mysticisme, hem kwam ondervragen over God en het hiernamaals. Guittons reputatie is niet smetteloos. Ttijdens de Tweede Wereldoorlog was hij fervent aanhanger van de met de nazi's collaborerende maarschalk Pétain. Gezongen passieverhaal in dorpskerk zoETERWQUDEDe Stille Week wordt in de dorpskerk in Zoeter- woude ingezet met een vesperdienst waarin het lijdensevange lie volgens Marcus wordt gezongen. In dit verhaal, dat door de Nederlandse componist Willem Vogel op muziek is gezet, heb ben zowel de cantorij als de overige aanwezigen een aandeel. Voor de muziek zorgen Piet Jasperse op het orgel en Ramses Kaijen op spinet en de dirigent is Cor Graafland. Voorganger in de dienst, die om vier uur 's middags begint, is dominee E. de Wij er. Pauselijke cd loopt niet ruswuk De verkoop van de cd Abba Pater, waarmee paus Jo hannes Paulus II de hitparade wil bestijgen, loopt niet in Neder land. „Onze winkel is nog geen bedevaartsoord geworden", zegt een medewerker van de Virgin Megastore in Maastricht, die nog maar twee of drie cd's heeft verkocht. Een collega in Amster dam is pas twee van de 125 exemplaren kwijtgeraakt. „De men sen liggen hier nog niet voor de deur. Het lijkt me meer een me- dia-hype." Bij een winkel in Den Haag staan alle ingekochte exemplaren nog op de schappen. Volgens een voorlichter van Sony Music loopt het pauselijke product 'ontzettend goed'. Duik in de heilige rivier dacca Honderdduizenden hindoe's in Bangladesh namen gis teren, tijdens het feest ashtami snan, een duik in de rivier Brah maputra. De hindoe's geloven, dat het water van de heilige ri vier hun ziel reinigt In de buurt van de havestad Narayangang moesten de gelovigen lang op hun beurt wachten. Van de 120 miljoen inwoners van Bangladesh hangt den procent het hin doe-geloof aan. foto afp BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuidwijk/Pendrecht/Lombardijen, P. Mulder te Capelle aan den IJssel; te Westkapelle, A. Vermeij te Zwijndrecht. voorthuizen anp Een groep christenen zal op 20 september schuld belijden te genover het joodse volk. De li turgische bijeenkomst in de Domkerk in Utrecht begint di rect na de joodse viering van Grote Verzoendag. Dat heeft de werkgroep 'Boete 1999' be kendgemaakt. De beschuldiging van gods- moord, de Kruistochten, de in quisitie, de antisemitische uit spraken van kerkvaders en kerkhervormers en de moord op zes miljoen joden in het hart van 'christelijk Europa' moet op de drempel van een nieuw mil lennium tot een diepe veroot moediging leiden, menen de initiatiefnemers. „De christenheid heeft zich tegenover Israël gesteld en ge zegd dat zij het ware Israël is. Het kruis, dat een teken van verzoening is, is gebruikt als zwaard tegen de joden", zegt voorzitter H. Goudswaard van de werkgroep. Het vredesberaad maakt zich verder zorgen over zijn relatie met de drie Samen-op-Wegker- ken. Het vredeswerk heeft een 'zwakke plaats' in de Dienst voor missionair en diakonaal werk en oecumenische relaties. den haag anp Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) wil zijn relatie met de kerken verbeteren. De vredesbeweging en de kerken zijn over en wéér vaak slecht geïnformeerd over eikaars activiteiten. Meer samenwerking is moge lijk en gewenst, denkt het IKV. De organisatie erkent in de afgelopen pe riode te weinig tijd en aandacht te hebben gehad voor de kerken. Ministeries, de Euro pese Unie en fondsorganisaties financieren 80 procent van de projecten van de vredes beweging. „Niettemin wil het IKV een be raad van en voor de kerken blijven." Het IKV stelde vorig jaar al een medewerker aan om aangesloten kerken meer te betrekken bij het vredesvraagstuk. Het vredesberaad werkt ook aan een nieuwe beleidsnota, die onder meer is op gesteld op basis van een vorig jaar begon nen breed intern beraad over de betrekkin gen tussen het vredesberaad en de kerken. Het IKV kondigt in dit verband aan een aantal projecten te willen beginnen, die ex pliciet op de lokale kerken zijn gericht. De organisatie wil deze projecten s; de kerken ontwikkelen en gezamei !ei benodigde financiën zoeken. Het IKV heeft nog geen gesprek a met de Doopsgezinde Broederscha| <h( Quakers, die hun lidmaatschap vredesberaad ter discussie hebben |ig Directe aanleiding daarvoor was h en dooi van het IKV voor humanitaire ventie in Kosovo. De uitkomst van zamenlijk beraad van beide kerken o IKV-lidmaatschap is nog niet bekei Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t a v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken ANNO 1899 ANNO 1974 Zaterdag 25 Maart LEIDEN - Heden brachten wij een bezoek in het nieuwe gebouw hoek Donkersteeg en Haarlemmerstraat, waar geruimen tijd een hooge schutting stond, waardoor slechts het bovenste gedeelte van het gebouw zichtbaar was, doch welke nu verdwenen is. Thans ziet men er een flink gebouw voor zich, tot heden eenig in deze ge meente om zijn bouwtrant: beneden en bovert glas en ruim verlicht, de geheele net beschilderde gevel be staande uit glas, ijzer en steen. Het geheel is een sieraad en aanwinst voor dit drukke gedeelte der Haarlemmerstraat. Van binnen is de in richting ook geheel naar de eischen ingericht. In het be- nedenmagazijn zijn geëtaleerd kleederen alleen voor de afdeelirig mannen en in het bovenmagazijn (dat ge bouwd is in den vorm van een balustrade, van waar men een gezicht heeft op het benedenmagazijn) uitsluitend voor jongens en kinderen. De geheele inrichting laat niets te wenschen over; voor alles heeft de directie gezorgd. Zoo zagen wij op elk kleedingstuk den prijs duidelijk genoteerd, wat zeer ge makkelijk is, want men behoeft nu geen prijs te vragen. De voorraad, welken wij zagen, is enorm groot, zoodat daar zeker ieder zijn-keuze zal vinden'. Het is natuurlijk overbodig hier in alle bijzonderheden fe treden, maar toch mag opgemerkt dat ook de hoog gelegen woning van den chef, naar het ons.voorkwam, zeer geriefelijk is ingericht; dat men uit een der dakramen een prachtig panorama over een groot gedeelte der stad heeft, met zelfs den toren van Warmond in het verschiet, en dat de gasverlichting des avonds met deruim honderd gloei kousjes schitteren zal zijn. De directie van dit Volkskleedermagazijn, met een flinke portiek aan de Haarlemmerstraat tusschen de vijf groote spiegelruiten heeft alle eer met deze onderne ming. Maandag 25 maart LEIDEN - Het raadslid Amptmeijer (PSP) heeft het college van B en W vragen ge steld over 'een tweetal slenterende, al thans niet ergens mee bezig zijnde agen ten', die het vrijdagmiddag hebben geto lereerd, dat op de stoep bij de Hoogstraat een auto zodanig geparkeerd stond, dat voetgangers, aldus Amptmeijer, 'of over de auto heen zouden moeten klimmen, of zich op de rijweg zouden moeten begeven (marktroute), hetgeen levensgevaarlijk is.' LONDEN - In Londen is een kantoorbe diende ontslagen omdat hij zonder toe stemming de kantoorkat mee naar huis had genomen, waarna het dier spoorloos verdween. Als verontschuldiging voerde de bedien de aan dat hij de poes thuis had willen reinigen. Een hof van beroep in arbeidsza ken maakte het ontslag niet ongedaan, maar kende hem wel een schadevergoe ding van duizend gulden toe. LEIDEN - Fides Pacta ondervond ander maal, dat de ploegen, die in het nauw zit ten, zich danig aan het roeren zijn. Het werd tegen HKV 13-13 op het korfbalter rein aan de Zoeterwoudse Singel, waar mee de Haagse ploeg de sterke opmars vanuit de gevarenzone bevestigde. Aan vankelijk nam de thuisclub de leiding, maar daarna heeft het telkens een achter stand moeten wegwerken. Via 12-13 red de Dik Onderwater het gelijke spel. LEIDEN - Theo Sanders van De Spartaan is wederom kampioen van Nederland in het middengewicht geworden. Tijdens de nationale gewichthefkampioenschappen eerste klasse in Dordrecht had hij ook nu weinig tegenstand. Al bij het tweehandig trekken zette hij zijn opponenten op een fikse achterstand van 7,5 kilo. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel adjunct L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 53173? 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tof 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag van 8.30 toll 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging veri het automatisch afschrijven v: abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER P0S1 Voor abonnementen die per post (bins ™iai worden verzonden geldt een toeslag* oe Bre in portokosten per verschijndag. ontga; LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETIi Voor mensen die moeilijk lezen, sJ« hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen fa, van het regionale nieuws uit het Lei Dagblad op geluidscassette beschitl infnrmatio nARfi-dflfi/lRK "UUU K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. i INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. b'eekei kg be In 1950 vierde de rooms-katholieke Pancratius-parochie van Sassenheim haar 1250-jarig bestaan. In 2000 wordt 'dus' het 1300-jarig bestaan van de kerk herdacht. Maar duidelijk is nu wel, dat de viering in ieder geval niet in het juiste jaar plaatsvindt. Pastoor P. Owel is zich daar terdege van bewust, maar houdt vast aan de traditie. tingsdatum van de kerk, of zo als dat toen heette: de statie. „Het is niet te verifëren", zegt De archieven geven geen eens- pastoor Owel. „In het verleden luidend oordeel over de stich- is veel onderzoek gedaan om de exacte datum te achterhalen. Maar de juiste akten zijn niet te vinden. Bovendien zijn wij geen professionele geschiedschrij vers. Het kost heel veel tijd om gedegen onderzoek te plegen en het is nog maar de vraag of je het antwoord op onze vraag wel kan vinden. We hebben be sloten daar onze tijd niet in te steken, maar het feest gewoon te vieren in de periode van sep tember 1999 tot mei 2000." Een ding is wel duidelijk ge worden in de loop der jaren: Het 1300-jarig bestaan is niet in 2000. Owel: „Het gaat om de vraag wanneer Willibrord aan land kwam en waar. Er wordt gezegd dat hij in Katwijk voet aan land zette, maar er zijn ook verhalen dat dat in Zandvoort was of aan de Langevelderslag. We weten het niet. Stel nu dat het aan de Langevelderslag is geweest, dan zou de Pancratius een van de oudste staties van ons land kunnen zijn." Hoe de viering van het 1300- jarig bestaan er precies uit gaat zien, is nog niet bekend. Wel dat het startschot gegeven wordt op 11 september, op Mo numentendag, met de opening van een tentoonstelling over de kerk. Ook verschijnt er een boek, waaraan R. Alkemade en A. Zwetsloot nu hard werken. Foto's en teksten van met na me de laatste vijftig jaar moeten een goed beeld geven van de geschiedenis van de kerk. De eerste 1250 jaar komen minder aan de orde, omdat in 1950 ook al een boek over de kerk is ver schenen. Dat boek vvo nieuw uitgegeven. Ven) len de eerste communie If het vormsel en de vieii oud en nieuw extra a- krijgen dit jaar. In september denken den van de feestcommii programma rond te Want feest wordt hei woorden van pastoor ber, eenvoudig en „We willen onze tonen dat we zulke loofswortels hebben." De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk pleit voor een adempauze in het Samen op Weg-proces. Ge zien de brede verontrusting over dit proces in de kerk moet voorlopig worden volstaan met de werknaam Samen op Weg kerken. In een brief aan de kerkenra den van de Bondsgemeenten stelt de Bond, de rechtervleugel van de Hervormde Kerk, een uitstel voor van bijvoorbeeld vijf jaar. Zonder druk van de ontwikkelingen kan dan meer ontspannen worden gezocht naar een voor allen begaanbare weg. Ook kunnen wonden die door het proces zijn geslagen, worden geheeld, aldus het hoofdbestuur. De Gereformeerde Bond schrijft over zijn standpunt bin nenkort een brief aan de syno de. Daarin zal er ook op worden aangedrongen ervoor te waken, dat hervormde gemeenten die hervormd willen blijven, dit overeenkomstig het gerefor meerd belijden kunnen doen. Gemeenten zouden dit nu al in plaatselijke regelingen moeten opnemen. De Hervormde Kerk is tot op het bot verdeeld over het Sa men op Weg-proces. Ook in Gereformeerde Bondskringen wordt zeer verschillend gedacht over het proces tot hereniging met de Gereformeerde en Lu therse Kerken. Het hoofdbe stuur koos er in 1996 voor, dat de Bond in de Hervormde Kerk op zijn post blijft om voor be houd van de gereformeerde be lijdenis te strijden. In een reac tie op dat besluit werd het Co mité tot behoud van de Neder landse Hervormde Kerk opge richt, dat een deel van zijn aan hang onder leden van de Gere formeerde Bond heeft. Dit co mité weigert mee te gaan in de nieuw te vormen fusiekerk. In een reactie op het pleidooi van de Bond zegt synodevoor zitter dominee B. van Vrees wijk: In dit stadium, waarin we zoeken naar een oplossing, zul len we ons niet verhaasten. We zullen voorzichtigheid betrach ten, wat waarschijnlijk verlen ging van het proces zal inhou den. We zoeken immers naar een zo breed mogelijk draag vlak voor het Samen op Weg- proces." Aan de andere kant kiest Van Vreeswijk niet voor een pauze waarin niets gebeurt. Dat lijkt hem geen juiste oplossing voor degenen die al lang wachten op de hereniging. Het zoeken naar een nieuwe naam, zegt Va Vreeswijk, heeft niet de meeste haast. „Intern zijn we nog niet zover dat we iets kunnen aan bieden." noordwukerhout/noordwukNa maanden van voorbereiding en overleg zijn de kruis wegstaties uit de kapel van Sancta Maria in Noordwijk gisterochtend verhuisd naar de Sint Bavo-kapel in Noordwijkerhout. De 'oude' kleine staties, die gemaakt wa ren van stof zijn weggehaald en veertien stenen beelden, die het lijden van Christus centraal stellen, zijn ervoor in de plaats gekomen. Maanden geleden zijn de stenen staties al schoongemaakt en opgeknapt door koster A. Korver. Sindsdien lagen ze opgeslagen. De kruiswegstaties hebben altijd hun functie gehad in de kapel van Sancta Ma ria, maar die is in april vorig jaar gesloten. Alle gelovigen van het psychiatrisch zie kenhuis Langeveld kerken nu in Noordwij kerhout. „De oude staties van St. Bavo vielen nau welijks op," zegt pastor F. Janssen. „Ze waren maar klein en er hingen er maar en kele. Nu is de serie compleet en boven dien: het voegt een element van Sancta Maria toe. Dat is belangrijk. Mensen die altijd in de Noordwijkse kapel kwamen herkennen deze beelden." Janssen is blij met het resultaat. „We hebben lang gedis cussieerd of we ze wel of niet op zouden hangen. Onze kapel is namelijk oecume nisch en dat betekent, dat je op moet pas sen met teveel elementen van één geloofs groep. Dat mag niet overheersen." Gisteren hingen K. Gommers en S, meer de staties - waarvan niet beki wie ze heeft gemaakt en hoe oud ze op in de kapel. Dat viel niet mee, vva nummering van de beelden bleek n kloppen. Er moesten verschillende bi bij gehaald worden om tot de 'opl<4 te komen. Behalve de staties zijn paaskaars en enkele koperen kand J naar de St. Bavo-kapel gekomen. Die den met Pasen in gebruik genomen. tekst: monique witteman foto: dick hogewoning :yd( LEIDEN - Een fraaie actie van Wim Piket van Fides Pacta in het duel tegen HKV. De ont moeting eindigde in een gelijkspel: 13-13. foto archief leidsch dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22