,eiden Regio Gemeente helpt K&O uit de brand Het is een jongen en hij heet Hans mm Als we niet winnen, dan hebben we het voor niets gedaan ostvlietpolder is een theologisch eldorado Geen algemene ontheffing voor millenniumfeesten IDERDAG 25 MAART 1999 HVlM WEGMAN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 iito op de trekhaak Een 19-jarige bestuurder van een auto draaide gister- 5nd de parkeerplaats van de Melchior Treublaan af toen hij ,iseling een harde klap hoorde. Het bleek zijn 'aanhanger' te j,een andere auto die hij ongewild bij de bumper op de trek- ik had genomen en die hij vervolgens weer kwijt raakte na ibotsing met een geparkeerde auto. Dat aanhaken was ge- ird toen de Leidenaar bij het wegrijden uit de parkeerplaats tiet donker eerst een stukje achteruit was gereden om zich in a betere positie te manoeuvreren. fferblok leeggehaald De Hooglandse Kerk vormde vannacht het doelwit van idief die zich door het vernielen van een luchtslang toegang t te verschaffen tot het godshuis. Daar haalde hij de inhoud ieen offerblok leeg; een bedrag van ongeveer 75 gulden. Het roor de vijfde maal binnen korte tijd dat er in een Leidse kerk rd ingebroken. ibraak aan het Vijf Meiplein gN« Mobiele telefoons, camera's en geld waren vannacht de iibij een inbraak in een fotozaak aan het Vijf Meiplein. Be- ye dat, richtten de daders veel schade aan door het forceren de deur, de vitrines en door het omver stoten van andere oaratuur. ietser komt ten val Een 29-jarige fietser raakte gisteren op het Levendaal uit lans toen zij plotseling rechts werd ingehaald door een ande- Setser. De vrouw kwam ten val en moest met een hersen- mdding en diverse andere verwondingen in het Rijnland-zie- ihuis worden opgenomen. tot vijftig eerstejaars enten archeologie gaan in een maand lang spitten in Oostvlietpolder, op zoek sporen uit de ijzertijd. De achtingen zijn hoogge- inen. Bij een eerste verken- 1 onderzoek in het deel van wider waar de baggerstort ingetekend, werden in dat ed alleen al op tien ver lende plaatsen sporen van oning aangetroffen. De is groot dat hier op slechts :1e decimeters onder de op- lakte gave resten van pre- irische nederzettingen wor- blootgelegd. adsarcheoloog M. Dolmans enteerde gisteravond zijn ndingen aan de commissie r\ De archeoloog ver- zó veel van de vondsten Ie Oostvlietpolder, dat hij niet uitsluit dat de prehis- che resten nog een keer rol gaan spelen bij het defi- afbazen van de slibstort. Oostvlietpolder is geolo- vergelijkbaar met de Ste- ihofjespolder, waar we de lopen jaren bijzondere isten hebben gedaan. Maar tevenshofjespolder is in het iden verstoord door afklei- terwijl dat in de Oostvliet- !er nooit is gebeurd. Deze itie is in West-Nederland k." ree maanden geleden kwa men bij boringen in de polder minuscule stukjes bot, aarde werk en verbrand hout naar bo ven. In eerste instantie was niet meteen duidelijk hoe oud de vondsten waren. Inmiddels staat vast dat het om bewo- ningresten uit de periode tus sen 500 voor Christus en het jaar nul gaat. Bij de opgraving in juni werkt de gemeente Leiden samen met de universiteit. Beide partijen dragen ook een deel van de kosten. Volgéns Dolmans vindt het graafwerk plaats onder ide ale omstandigheden, omdat er niet onder tijdsdruk hoeft te worden gewerkt. „We hebben nu ruim de tijd om goed te kij ken wat de waarde van de vondsten is, en waar er nader onderzoek moet worden uitge voerd." Als er in de polder onver hoopt toch nog een baggerput moet worden gegraven, bete kent dat voor de archeoloog 'een nieuwe uitdaging'. In de zandlagen die vanaf 25 meter diep zitten, kunnen gemakkelijk resten van neushoorns en mammoeten worden gevon den. Tot nu toe is alleen in het deel van de polder waar de bag gerstort staat ingetekend een verkennend bodemonderzoek uitgevoerd. Dolmans verwacht echter dat het patroon in de he le polder hetzelfde zal zijn. „Ik verwacht dat ook in de noord oosthoek van de polder veel zal worden aangetroffen." LEIDEN JANNEKE DE JONGE Wie gisteren om twee uur een kijkje nam bij speeltuin de Merendroom aan het Val kenpad. kon onmogelijk vermoeden dat anderhalf uur later vijftig volle vuilniszak ken, een groot aantal gevulde emmers en vier fietswrakken verzameld zouden zijn. De harken en schoffels die de kinderen uit de Slaaghwijk geacht werden te hanteren waren minstens twee keer zo groot als de kinderen zelf en de meeste schoonmaker- tjes pasten gemakkelijk in een vuilniszak. Bovendien lagen de grasveldjes en bermen in de Horsten er behoorlijk netjes bij. Maar er waren prijzen te verdienen, dus er werd hard gewerkt. Twee meisjes uit groep 4 van basisschool Merenwijk gaan enthousiast op pad. „Wij gaan lekker werken, wij gaan lekker win nen", zingen ze. Énthousiast begint Tan- amera een stoepje achter de Condorhorst te vegen, waarop geen vuil te zien is. Al snel laat ze het stoepje voor wat het is en begint ze aan het grasveld. Daar vinden zij en haar vriendinnetje enkele chipszakjes, een leeg pakje kaugom, een blikje. Veel is het niet. Hun begeleider, buurtbewoner Jan Zuid- ema, spoort ze aan goed te kijken. Ieder snippertje papier moeten ze oprapen. Zelf vist hij intussen wat stukken glas uit het gras, want dat laat hij de kinderen niet doen. „Daar moet je voorzichtig mee zijn, je weet het nooit." En als hij ziet dat zijn emmer met vuil maar gestaag voller wordt: „Het gaat niet alleen om het verwijderen van vuil, maar ook om ze te leren dat ze geen rotzooi op straat moeten gooien. Je leert ze daar bewust mee bezig te zijn." De schrale oogst valt Tanamera ook wat tegen. „Als we niet winnen hebben we het voor niks gedaan", pruilt ze. Zuidema probeert het nog: „Nee joh, je hebt het toch schoon gemaakt?" Maar dat lijkt ze niet te horen. Aan de andere kant van de Condorhorst struinen twee jongens door de struiken, ge wapend met papierprikkers. De struiken staan pal achter twee wijkcontainers, dus daar valt wat te halen. De oogst is dan ook aanzienlijk. Zelfs een visnet wordt gevon den, maar dat lijkt meer te maken te heb ben met de sloot die een paar meter ver derop begint. Bij de Wiekelhorst lijkt het wel vuilnisop- haaldag. Twee meisjes zitten met negen let ters voor hun neus, wat betekent dat ze sa men al negen vuilniszakken hebben ge vuld. Voor iedere volle vuilniszak krijgen de kinderen namelijk een letter. Hoe meer let ters, hoe makkelijker het woord te raden is, waarmee je een prijs kunt winnen. Hun be geleiders blijken het er echter niet over eens of ze de kinderen alle letters uit één zakje of uit elk zakje één letter moeten ge ven. En dus turen de meiden naar een on begrijpelijke brij letters. Anderhalf jaar geleden werd er ook al een grote schoonmaakactie gehouden in de Slaaghwijk. Omdat veel buurtbewoners en buurtorganisaties enthousiast waren, be sloten ze het evenement te herhalen. Be halve kinderen van onder andere speelpro- ject Sleuteldrop en basisschool Merenwijk deden gisteren volwassen buurtbewoners én medewerkers van de sector Wijkbeheer stadsdeel Noord mee aan de voorjaars schoonmaak. Als prijs kregen alle kinderen een mini-container. sten noch moeite had hij ge sard om intensief campagne voeren. En het resultaat was dan ook naar. Sinds gisteren ig Hans Wolting zich voor inimaal één jaar de nieuwe :htburgemeester van Leiden imen. Na een tumultueuze rkiezingsavond kreeg hij En voor middernacht in issalon In Casa aan de Lam- rmarkt van René Vallent- tot dan de ongekroonde ning van het Leidse uit- ansleven de burgemeesters- tting omgehangen. IVol tings verldezing kwam niet echt als een verrassing om dat hij verreweg het meeste geld had gestoken in zijn ver- kiezingstoernee. Veel meer dan zijn vijf collega-kandidaten die met een budget van nul kom ma nul pegels hadden gewerkt. Wolting had de stad volgehan gen met posters tot aan de in gang van het politiebureau toe! Hij was gelijk een echte burge meester per koets naar de Lam mermarkt gekomen, gevolgd door zijn indrukwekkende ver kiezingskaravaan. Hij had zijn eigen café Het Lisserveerhuis aan de Lage Rijndijk gesloten De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. en zorgde ter compensatie dat zijn fans in In Casa gratis bier konden drinken. Achteloos werd tweeduizend gulden over de bar geworpen. En was het niet Wolting die gistenniddag een reclamevliegtuigje boven Leiden liet draaien met op het banier de tekst Geef de nacht burgemeester een kans, stem op Hans. Juist, dat was Wolting. Wat venvacht werd is nu zeker, hij is de nieuwe nachtburge meester. De /waargewicht uit De Kooi kreeg gisteravond 106 stem men. Hij werd gevolgd door Peter Labrujère (69) en Simon Platteel (54). Hoeveel stemmen er waren uitgebracht op René Vallentgoed, Frans Horst en Jacques Kerstjens wilde de ver kiezingsjury bestaande uit marktman Chris Verplancke en In Casa-baas Leo Kamphues niet zeggen. Uit piëteit voor de verliezers. Er waren 7 stem briefjes ongeldig. Toch gonsde het gisteravond al snel van de geruchten in In Casa. Woorden als malversa ties, fraude, gesjoemel en cor ruptie waren niet van de lucht. De jury voelde blijkbaar al nat tigheid want /had niet voor niets samen met de kandidaten de stembriefjes geteld. So far so good. Maar tegen de suggestie dat er meer stembriefjes waren ingevuld dan dat er mensen in In Casa waren geweest, was geen sluitend verweer. Bij bin nenkomst kregen de aanwezi gen namelijk een stembriefje met daarop zes namen. Eén kruisje achter een naam bete- COMMENTAAR Loze beloften Het asielbeleid in Leiden heeft tot een harde botsing geleid tus sen wethouder Jan Laurier en oppositiepartij WD. Raadslid Tom Kuperus verwijt de wethouder dat zijn aanpak van ad-hocbeslis- singen aan elkaar hangt, waardoor hij steeds nieuwe afspraken moet maken over het langer openhouden van de opvangcentra. Laurier, bij wie de kritiek dinsdagavond zeer slecht viel, zegt dat hij slechts probeert in te spelen op het zwalkende rijksbeleid. Als Kuperus daarin verandering wil, moet hij maar eens aankloppen bij zijn eigen Tweede-Kamerfractie, aldus de wethouder. Laurier schuift de schuld wel erg gemakkelijk van zich af. Het is immers al de derde keer dat de wethouder moet terugkomen op een eerder toegezegde sluitingsdatum van een opvangcentrum. In februari 1997 stemde Laurier in met het langer openhouden van het tijdelijk opvangcentrum aan de Willem van de Madeweg met twee jaar, hoewel er in het contract stond dat dat slechts met maximaal één jaar kon. Nu dat nieuwe contract ook is afge lopen, gaat de wethouder wéér akkoord met het langer open houden van het opvangcentrum. Ondanks een uitdrukkelijke be lofte twee jaar geleden dat daar absoluut geen sprake van kan zijn. Ten slotte kan de wethouder ook zijn toezegging dat de asielzoekerstent in Cronesteijn per 1 april is verdwenen, niet na komen. Niemand betwijfelt dat Laurier daarbij de beste bedoelingen heeft gehad: hij wil de asielzoekers niet in de kou laten staan. Maar de politiek bewijst hij er een slechte dienst mee. Wat zijn beloften op dit punt nog waard als hij ze maar zo zelden na komt? Bovendien was op het moment dat de tent op Cronesteijn werd geopend, al zonneklaar dat het nieuwe asielzoekerscen trum in Nieuweroord niet op tijd gereed zou zijn. Onvoorspelbaar rijksbeleid of niet, dit probleem was in elk geval een jaar van te voren te voorzien. Een eenmalige gemeentelijke bijdrage van 350.000 gul den aan K&O moet de volksuniversiteit annex creativi teitscentrum helpen om uit de financiële problemen te komen. De bijdrage komt naast de verhoging van het jaarlijkse subsidiebedrag met 100.000 gulden tot 2,5 ton, die volgend jaar ingaat. De gemeente neemt een groot deel van de schuld die K&O de afgelopen jaren heeft op gebouwd voor haar rekening, omdat zij erkent dat het te kort is ontstaan door falend gemeentelijk beleid. stuur dacht er niet aan om de man die de volksuniversiteit groot maakte te ontslaan. Met de extra bijdrage kan K &0 het grootste deel van de op gebouwde schuld inlossen. De rest verwacht het stichtingsbe stuur de komende jaren zelf op tafel te kunnen leggen. Daarbij speelt naast de hogere subsidie ook mee dat K&O aangeeft vol gend jaar de personeelslasten fors te kunnen verlagen. Bij de commissie overheerste gisteren het gevoel dat het jam mer is dat het om zo veel geld gaat, maar dat de gemeente niet anders kan dan K&O de reddingsboei toewerpen. Aan de andere kant was er ook de vrees dat de financiële perike len bij K&O .niet het laatste geldprobleem in de cultuursec tor zal zijn. „Zitten er nog meer lijken in de kast?", wilde F. van As (RPF/SGP/GPV) van cultuur wethouder A. Pechtold weten. Die durfde geen garanties te ge ven. „De problemen worden pas duidelijk nu de afdeling cultuur en educatie op orde be gint te komen", aldus de wet houder. Het is een publiek ge heim dat de gemeentelijke cul tuur-afdeling de afgelopen ja ren niet naar behoren heeft ge functioneerd. LEIDEN RUUD SEP Tijdens de vergadering van de commissie cultuur was er gis teravond algemene instemming met de forse steun aan K&O. De WD'er A. Geertsema maakte alleen nog wel een kritische kanttekening bij de manier waarop burgemeester en wet houders de reddingsoperatie willen financieren. Zij halen het benodigde geld uit de algemene reserve, een pot die bedoeld is als laatste redmiddel voor on verwachte uitgaven. Dat K&O financieel aan de grond zat, was echter al jaren bekend. De schulden van K&O zijn een direct gevolg van de door de gemeente opgelegde afsplit sing van de muziekpoot van K &0. Die werd vijf jaar geleden ondergebracht bij de Stadsge hoorzaal. De subsidie voor K&O daalde tegelijkertijd van vier naar anderhalve ton per jaar. Maar K&O kwam pas echt in de problemen toen directeur We ber, die met het muziekpakket mee zou verhuizen naar de Stadsgehoorzaal, bij nader in zien bij het creativiteitscentrum in dienst moest blijven. De di recteur was veel duurder dan de afgeslankte organisatie zich kon veroorloven, maar het be- Ex-nachtburgemeester René Vallentgoed (rechts) heeft zojuist zijn opvolger Hans Wolting de ambtsketen omgehangen. foto loekzuyderduin kende één stem, simpel. Her en der in In Casa bleken echter stapels blanco stembriefjes rond te zwerven. En een kruisje is snel gezet, nietwaar? Volgens Kamphues had het stemmen 'iets nauwkeuriger gekimd.' „Maar er waren ook mensen die hebben gestemd en meteen weer zijn wegge gaan." Ook Verplancke kon wel leven met de uitslag 'die vol gens hem niet was beïnvloed. „Anders had ik mij onmiddel lijk teruggetrokken uit de jury." René Vallentgoed, die na zeven jaar eindelijk van het nachtbur gemeesterschap is verlost, was duidelijker. „Er zijn 40 dubieu ze stemmen uitgebracht. We hebben het gewoon slecht ge organiseerd. Volgend jaar be ter. Er was vanavond in ieder geval voldoende worst", doe lend op de talloze schalen hap jes die rondgingen. Ook Peter Labrujère toonde zich niet teleurgesteld. „Wol ting heeft de meeste mensen meegenomen en dus gewon nen. Volgend jaar doen we het opnieuw. Dan neem ik mis schien wel 200 vrienden mee." Wolting zelf wierp suggesties dat hij stemmen zou hebben gekocht verre van zich. „Ieder een die binnenkomt, krijgt een stembriefje, vult dat in en doet het in de stembus. Dat is toch pure democratie." Iets waar Jacques Kerstjens zo zijn eigen gedachten over had. „Dit was toch drie keer niks", doelde hij op de verkiezingsavond. „Lei den wil zo graag bij de grote jongens horen. Op Amsterdam lijken. Maar op deze manier komt de stad nooit van haar kleinstedelijk imago af." En dat bleek al snel. Want toen rond half twee vannacht In Casa dicht moest, werd de hulp van de nieuwe nachtbur gemeester al ingeroepen. De sluitingstijden van de horeca blijven in Leiden een heet hangijzer, nietwaar. Wolting was echter in geen velden of wegen meer te bekennen. Hij en de zijnen vierden de over winning inmiddels uitbundig in Het Lisserveerhuis. En daar gelden sinds gisteren andere wetten. ERIC-JAN BERENDSEN nachts buiten muziek te mogen maken, blijft overigens wel ge handhaafd. Alleen zullen geïn teresseerden zoals gewoonlijk een vergunning moeten aan vragen, waartegen omwonen den vervolgens weer bezwaar kunnen maken. Leidenaars die van plan zijn om tijdens de millenniumwisseling op straat muziek te laten klin ken, doen er goed aan hiervoor bij de gemeente een vergun ning aan te vragen. De eerder aangekondigde al gemene ontheffing die in deze nacht tot drie uur zou gelden, gaat bij nader inzien niet door. Milieu-ambtenaar N. Kettenis vertelde de commissie cultuur gisteravond dat het onverstan dig is om organisatoren met oud en nieuw vrij spel te geven, omdat de gemeente op die ma nier het overzicht verliest. Zeker gezien de verwachte computer problemen is het voor de ge meente belangrijk om juist deze nacht te kunnen overzien wat er allemaal in de stad gebeurt. Het aanbod om tot drie uur 's Eindelijk overzichtelijk 'MARWIJK ■^ARTiVERS VERZEKERINGEN Bel Rob van Marwijk 071 516 24 62

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21