Magnetron veilig bij goed gebruik de dag met zijn eigen 'ontbijtje Smaak DONDERDAG 25 MAART 1999 160 Ideaal bij ontdooien INEKE VOLKERS Aanvankelijk werd de magne tron alleen in de horeca ge bruikt. maar inmiddels is het in veel huishoudens een onmis baar hulpmiddel. In de jaren vijftig verscheen het apparaat voor het eerst in de Verenigde Staten. Daar veschikt negentig procent van de huishoudens er over. In Nederland heeft ruim de helft van de huishoudens een magnetron. Het apparaat is veilig in gebruik, maar het vraagt wel wat bedieningsken nis. Een conventionele pan wordt bij het koken, bakken en bra den verwarmd via gas of elektri citeit. Water, olie of vet dragen de warmte over op voedings middelen die daardoor in tem peratuur stijgen. Een magne tron zendt elektromagnetische microgolven uit, die lijken op de golven van radio- en tv-sig- nalen en van het zichtbare licht. De golven zorgen ervoor dat de moleculen in de voe dingsmiddelen snel gaan bewe gen. Hierbij ontstaat wrijvings- warmte die het voedsel ver warmt. Omdat de stralingsener gie alleen kan worden overge dragen op de moleculen in het eten is dit een heel doeltreffen de manier van verwarmen. Doordat de magnetron een kooiconstructie heeft, kunnen de golven niet buiten de mag netron komen. Bij voortijdig open van de deur schakelt het apparaat zichzelf direct uit. Van belang is dat de deur goed sluit. De randen schoonhouden is dan ok een voorwaarde voor veilig gebruik. Is er verschil in de voedings waarde van voedsel dat bereid is in de magnetron of in een conventionele pan via koken, bakken of braden? Tot nu toe zijn er in wetenschappelijk on derzoek geen grote verschillen aangetoond in de hoeveelhe den vitaminen. Bij het verwar men van aardappelen blijkt het verlies van vitamine C nauwe lijks afhankelijk te zijn van de gebruikte bereidingswijze. Ook voor andere vitaminen zoals bètacaroteen, thiamine (BI), ri- boflavine (B2), B6 en folium zuur geldt dat verliezen bij de bereiding in de magnetron in dezelfde orde van grootte liggen als bij conventionele bereiding. Ook bij vlees, kip en vis blijkt de methode van bereiding van weinig invloed te zijn op het verlies van vitaminen. Doordat er bij de bereiding in de magne tron geen extra vet behoeft te worden toegevoegd is het zo bereide product meestal min der vet. De (gedeeltelijke) om zetting van onverzadigde naar verzadigde vetten die optreedt, is bij bereiding in de magnetron even groot als bij de conventio nele bereiding. De magnetron is ideaal voor het ontdooien van allerlei bevroren voedingsmiddelen. Hoe sneller ontdooid wordt, des te minder verlies van waardevolle be standdelen via het dooivocht. Ook krijgen bacteriën in die korte tijd nauwelijks de gele genheid zich te vermenigvuldi gen. Het komt zo ook de hygië ne ten goede. In vrijwel alle voedingsmidde len komen bacteriën voor. Deze bacteriën worden gedood als het voedsel door-en-door wordt verhit. Tijdens het ver warmen in de magnetron kun nen er 'cold spots' ontstaan, plekken waar de microgolven onvoldoende doordringen. Dat gebeurt doordat de golven niet gelijkmatig in de magnetron ruimte zijn verdeeld, ondanks draaiende antennes of draaiend plateau. Op die plaatsen kun nen bacteriën overleven. Het is daarom belangrijk tussentijds het gerecht enkele malen om te roeren en tot een hoge tempe ratuur te verhitten. Bij de voedingstelefoon van het Voedingscentrum wordt vaak gevraagd of babyvoeding in de magnetron kan worden opge warmd. Een flesje of potje zui gelingenvoeding kan zonder speen of dop goed in de mag netron worden verwarmd. Het is wel van belang dat de voe ding niet kookt en dat u na af loop de fles schudt en het potje omroert om de warmte gelijk matig te verdelen. Controleer altijd de temperatuur. Moedermelk moet geleidelijk worden verwarmd, omdat an ders de afweerstoffen kapot- gaan. De magnetron is hiervoor minder geschikt, omdat het verwarmen meer stootsgewijs gebeurt. Het beste is om borst voeding au-bain-marie te ver warmen, dat wil zeggen in een pannetje water of in de flessen- warmer. Meer informatie maandag t7m vrijdag van 12.00 tot 16.00 uur Voedingstelefoon van het Voe dingcentrum: 070 - 306.8810. JUDITH LISSENBERC Waarom zou een goed ontbijt voor de mens wèl belangrijk zijn en niet voor het huisdier, moet de fabrikant van de ont- bijtsnack voor honden hebben gedacht. Baasje kan aan de Goedemorgen of Wake Up!, beestje krijgt voortaan een paar Starters voor een verantwoord begin van de dag. De naam klinkt mooier dan het product eruitziet. Starters, be reid met knoflook en rijk aan plantaardige vezels, zijn wat saai ogende lichtbruine rond jes. Het is dan ook niet zozeer het product, maar de magie er omheen die het 'm doet. „Het juiste alternatief voor een bo terham of een koekje", prijst de fabrikant zijn ontbijtrondjes aan. „Voor u is het ontbijt be langrijk. Zo ook voor de hond.' Het is geen wonder dat produ centen steeds verder gaan in het bedenken van het hoog waardigste van het hoogwaar digste voor ons huisdier. Uit een onderzoek van het Dibevo Vakblad Dier en Tuin, het vak blad voor de dierenspeciaal zaakhouder. blijkt dat veel die renspeciaalzaken een matig 1998 hebben gehad. Alleen in het topsegment, de superpre- miumvoeders ofwel de dure kwaliteitsbrokken, zit nog om zetstijging. Baasjes willen alleen het beste van het beste en zijn in deze tijd van economische voor spoed bereid om daarvoor drie keer de kiloprijs van gewoon voer uit hun portemonnee te halen. Dat doen ze niet alleen voor de hond, maar ook voor de kat of de dwerghamster. Ze laten zich daarbij graag leiden door weinigzeggende toeten als natuurlijk', unieke samenstel ling' en 'stimuleert de bloeds omloop.' De makers van de Bonzo-brok ken gaan voor 'gezondheid van binnenuit'. Bonzo is tegen woordig Bonzo met Digestion+. Het bevat chichorei, 'een plant aardig ingrediënt dat een toe name van het aantal bifidobac- teriën in de darmflora van uw hond stimuleert'. Fabrikant Ja mes Wellbeloved introduceerde op de Dibevo-vakbeurs voor dierenspeciaalzaakhouders Crackerjacks, een 'hypo-aller- gene snack' die door de specia le samenstelling van de kluifjes zelfs geschikt is voor honden met voedingsintoleranties. Aan de consument de zware taak om uit al het Prestige-, Classic-, Lite-, Plus-, Growth-, Balans- en Extra-geweld de juiste keuze te maken. Voor el ke leeftijd is er wel een aparte brok. Bij Prins Diervoeders ein digt de senior hond in stijl. Zijn premium Croque-brok zit in een stemmig zwart-grijze ver pakking. In je dierenliefde kun je ook te ver gaan. Een drinkplaats voor honden bij een door wandelaars drukbezocht theehuis is en leuk initiatief. Een rokende baas die snoepjes koopt om voor zijn hond het 'effect van meero ken' te beperken overdrijft. weten sussen door hun passief meerokende viervoeter te ver wennen met Grancaramella al- l'Aglio. Deze nieuwe kleverige wondersnoepjes met (knof)look zijn volgens de Italiaanse firma Ciuffogatto 'bijzonder geschikt om de nadelige effecten van de rook te bestrijden die de dieren met een baas die rookt onge wild ondergaan.' Het kan gekker. Ciuffogatto heeft 'ter verbetering van de ademgeur' kauwbenen voor FOTO HENK BOUWMAN honden in vier maten en twaalf smaken, van chocolade en groene appel tot spek en Em- menthaler-kaas. Ze zijn ge maakt van Mater-Bi, een van mais-zetmeel afgeleide grond stof. Er is een Dalmatisch bot, wit met zwarte stippen. En een rood, hartvormig been 'Gran- damor' (met fruitsmaak), ont wikkeld 'om elke dag de liefde te vieren die men voor het dier voelt'. Baas en beest slikken het alle maal voor zoete koek. Wie zijn hond verwent met een '100% ecologisch' gearomatiseerd maïzena-bot, geeft hem volgens de verpakking ook 'inerte com ponenten' en 'kleurstoffen con form de normen BgW en EN71'. Niemand die zich af vraagt wat voor kleurstoffen dat precies zijn, of waarom er ei genlijk vlaszaden en riboflavine in een hondenbrok zitten. Eigenaren klampen zich graag vast aan mooie woorden. Ze realiseren zich niet, of willen zich niet realiseren, dat 'culi naire hoogstandjes' met 'zorg vuldig geselecteerde ingrediën ten' in de diervoederindustrie vaak synoniem zijn voor slacht afval dat overal ter wereld zo goedkoop mogelijk wordt opge kocht. En dat bij 'verse kip' niet aan boutjes en filets maar eer der aan karkassen moet worden gedacht. En de hond? De hond eet door- .Of het nu ontbijtsnacks, bis- cuitklavertjes of bonte knabbel tjes zijn. Als hij maar een koekje krijgt. L Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Blaasinstrument; 8. deel v.h. hoofd; 10. rekening; 12. soort lama; 14. voegwoord; 15. gevangenis; 16. rivier in Siberië; 17. verlegen; 19. Europeaan; 21. grote watervlakte; 22. lof; 23. vogelbek; 25. ongezouten; 26. uitroep van pijn; 27. streling; 28. rivier in Italië; 30. uurwerk; 32. totalisator; 34. drinkgerei; 36. moskeetoren. VERTICAAL; 2. Europeaan; 3. boomloze grassteppe; 4. geluid v.e. ezel; 5. Italiaans eiland; 6. familielid; 7. een zekere; 9. boogbal; 11. dommerik; 13. omkoopbaar; 18. watering; 20. roem; 24. boei; 25. muziekinstrument; 26. grote bijl; 29. wijtjesschaap; 31. Japanse gordelband; 33. vreemde munt; 35. bazige vrouw. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Bedreven; 5. stelling; 6. nota; 8. rand; 10. opaal; 12. stipt. Verticaal: 1. Bijster; 2. dienen; 3. Ellen; 4. Ernst; 7. okapi; 9. dons: 11lat. jfs ■i HEINZ T&fZW/JC. Z£K £AS ZAK Z/CH /*rAKZ/V OP VAAS D£ PLAW££-T PUSKK £AV SV&/A/Z /r OSV7S,MAA7~ AVCAA» VSYS SOKKTZ AV£T £/.C/&rA1/3SV/V£TL/£ /S &OA1 FV//V1 0/S0£~KTZ/g^£AS O/vrSZAS^AS ZA/~r AV£7~ o/vz£ Z-/£V£ V/aD(SHV£ Z/£K£A/AC//S. TOM POES Heer Bommel en de Killers Daardoor kwam er heel wat dode tijd vrij en dat had ook zijn invloed op het weer. Het gebied van lage luchtdruk werd plotseling met zero opgevuld of, om met Kwetal te spre ken, met niks. De storm ging liggen en het gehuil van de wind maakte plaats voor het geschuif en gedrup- pel van dooiende sneeuwmassa's. De killers wisten natuurlijk niet wat er aan de hand was, maar een vreemde onrust maakte zich van hen meester. Met rauwe kreten sprongen ze op de dodelijk verschrikte heer af, om hem met getrokken wapens door de bouwvallige gelagkamer te jagen, en gedurende enige tijd daverde het vertrek onder de bonkende voetstap pen. Neerstortend meubilair en splinterend houtwerk bemoeilijkten echter weldra het gaan, zodat heer Ollie in een hoek klem raakte. „Dood de tijd!" riep Bud schril. „Anders doodt hij ons!" „Houd hem gedekt!" schreeuwde Kid, op een tafel sprin gend. „Ik heb hem op de korrel! Een ogenblikje!" Hij zoog snel zijn lon gen vol lucht en begon een lied. „De tijd staat stil, als ik lonesome kill", zong hij. „Where I go, daar wordt het kil en stiller. Ik ben Kid. Ik ben Kid de Killer..." Heer Bommel wachtte echter niet op de rest. Met ware doodsverachting stortte hij zich voorover en greep de slinger van de klok. Het uurwerk stond stil en een diepe stilte daalde over het akelig to neel. Toen heer Ollie zich voorzich tig oprichtte, vernam hij slechts het gedrup van smeltende sneeuw - en van heel ver af klonk het geluid van mompelende stemmen. De killers zaten weer achter hun tafel, zwart en schimmig, zoals lang geleden. REDACTIE MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINCA 023- II Beste productintroductie Welke nieuwe producten zijn het afgelopen jaar het beste introduceerd in de supermarkt. Op deze vraag kunnen be j kers van de Huishoudbeurs, die van 9 tot en met 18 aprilj Amsterdamse RAI wordt gehouden, antwoord geven. Deo sument kan daar ook kennismaken met de producten, alv rens een oordeel te geven. De genomineerde producten a herkennen aan een met kroon getooide stand. Op de huis- houdbeurs zal ook worden onderzocht hoeveel tijd de coq menten dagelijks (willen) besteden aan boodschappen en ken. Wie het in de ogen van het consument het best heeft daan, wordt 15 april bekend gemaakt. Chocoladekannetje In dit glazen kannetje klaargemaakt, smaakt een chocoladesaus nog lekker der. Het kannetje, de 'cioc- colatiera', kan niet op open vuur gezet worden, het is alleen geschikt voor au bain marie-verwarming. Meer informatie: Clip BV, Zeist, tel. 030-6920202. Bagel al eeuwenoud Al in 1610 wordt de beygl genoemd in geschriften uit Krai (Polen) en daarom is dit broodje ouder dan de beroemde donut. Joodse immigranten brachten het recept eind vorij eeuw naar Manhattan. Tegenwoordig gaan er miljoen baf over de toonbank. Het ringvormige, vet- en cholesterolam broodje is weer terug in Europa. Er zijn zelfs speciale bage bars. Het brood wordt traditioneel gegeten met met romij verse kaas en fijngeknipte bieslook. Een luxe-hapje wordt met gerookte zalm en sla. Sindskort is de bagel - naturel met sesam- ook te vinden op het schap met 'bake-off-pro dukten in de supermarkt. Meer informatie Kelderman Broodspecialiteiten BV, tel. 035-6998100. Overkoken verleden tijd In de centrale knop van deze anti-overkookdeksel zit een temperatuurgevoelige veer. Zodra de inhoud van de kookpot een temperatuur van 100 graden bereikt, zet de veer uit, waardoor tussen knop en deksel een opening ontstaat. De stoom kan hier langs ontsnappen. De bin nenzijde van het aluminium deksel is voorzien van een anti-aanbaklaag. Het gedeelte om de handgreep heen door zichtig is. Zo kan men zien wat er in de pan gebeurt. Het deksel is door de vormgeving met oplopende ringen ge fen schikt voor diverse marei pannen. Meer informatie: Saey.l 003256354200. Vlijmscherp ter: Zowel gladde als gekartelde messen slijpt deze machine vti scherp. In de eerste twee fasen wordt het mes geslepen en wet. De derde fase zorgt voor het wegwerken van de laatsti braampjes en oneffenheden. Bij het slijpproces wordt hetr niet verhit, waardoor de hardheid van het staal niet wordt aangetast. Meer informatie Homeij, Oisterwijk BV, 013- 5282804. In twee maten Om plezierig in de keuken bezig te zijn, is de juiste werkl) enorm belangrijk. Bij de aanschaf van een keuken is date lijk het eerste waarop je moet letten. Het echtpaar op dez« j'8 heeft een extra probleem. Hij is heel klein, zij heeft de not fj|e( lengte. Gezellig samen koken is er voor hen in een standa si(S keuken niet bij. Almat keukens in Oisterwijk draagt de op flin sing aan. Een keuken samengesteld uit keukens op diven 20.31 hoogtematen. Meer informatie: Almat, tel. 013-529222. 'tet1

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10