Crisis bedreigt euro Buitenland Hm Law Lords beslissen over Pinochet Senaat stemt aarzelend in met luchtaanvallen Wapenembargo in Rusland onder druk Belgrado wacht gelaten op wat er komen gaat AVO-topman Soiana: SVij zijn niet in oorlog' Hce-president Paraguay vermoord ^incion De vice-president Luis Maria Argana (64) van Para- pay is gisteren in zijn auto doodgeschoten door drie mannen iet automatische wapens. De aanslag gebeurde vlak bij het entrum van de hoofdstad Asuncion. Direct na de bekendma- jngvan het nieuws via een radiostation, werd dit station door en gewapende groep aangevallen. De zender staakte hierop jjn uitzendingen. In een eerste reactie op de aanslag sloot de egering de grenzen en kondigde een onderzoek naar de moord an. Argana leidde een fractie binnen de regerende Colorado •artij, die in een bitter gevecht is verwikkeld met een groepering J geleid door president Raul Cubas en de voor een coup veroor- y jeelde Lino Oviedo. V Joesak veroordeeld tot zes jaar cel iapstad Een rechtbank in Zuid-Afrika heeft de vroegere anti- partheidsactivist Allan Boesak vandaag tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld. Het hooggerechtshof in Kaapstad achtte afge- open week bewezen dat de geestelijke ruim 400.000 gulden MQlj teeft ontvreemd. De 52-jarige Boesak werd schuldig bevonden an diefstal van geld dat door buitenlandse organisaties was ge- loneerd voor hulp aan slachtoffers van de apartheid. De Zuid- lb jfrikaanse aartsbisschop Desmond Tutu pleitte gisteren voor een milde straf. ,ed„ \dvocaat Aleksovski eist vrijspraak pj haag Op de laatste dag van het proces tegen Zlatko Aleks- 'S6* raki (39) voor het Joegoslavië-tribunaal heeft de verdediging :htdn isteren vrijspraak geëist. Volgens advocaat Mikulicic kon de osnische Kroaat niets doen tegen de wantoestanden in de aonik-gevangenis. Aleksovski was weliswaar hoofd van de ge- angenis, maar kon geen bevelen geven aan de bewakers. De ci- jers waren namelijk militairen, terwijl Aleksovski een burger as in dienst van het ministerie van justitie. In de Kaonik-ge- angenis. vlakbij Busovaca in Centraal-Bosnië, werden in 1993 onderden moslim-burgers opgesloten. Volgens de getuigen a harge werden er gedetineerden afgeranseld, soms tot de dood irop volgde. De aanklager eiste maandag minimaal tien jaar cel igen Aleksovski. fergoeding voor doden Cavalese [ASHiNGTONDe Amerikaanse Senaat heeft gisteren ingestemd iet een schadevergoeding van tachtig miljoen gulden voor de abestaanden van de twintig mensen die om het leven kwamen ijhet ongeluk met een kabelbaan in Cavalese, in de Italiaanse olomieten. De skicabine stortte neer toen een Amerikaans le- irvüegtuig op 3 februari vorig jaar tijdens een oefenvlucht de ibels stukvloog. Alle inzittenden kwamen na de val van ruim onderd meter om het leven. Onder de slachtoffers waren vijf elgische toeristen en een Nederlandse. Met de schadevergoe- ing wil de Amerikaanse regering het leed verzachten van de fa- W lilies van de slachtoffers en de verbitterde Italiaanse regering IIIfgemoet komen. belooft opheffing sancties Libië ew york De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties belooft at de sancties tegen Libië worden opgeheven wanneer dat md de twee verdachten van de Lockerbie-aanslag uitlevert. De Lincties, ingesteld in 1992, behelzen onder meer een vliegver- od en een wapenembargo. Libië verklaarde enkele dagen gele- pV en uiterlijk 6 april de verdachten uit te leveren. De twee Libiërs ïllen na hun uidevering in Nederland terecht staan, onder hots recht. Ze worden verdacht van de aanslag in 1988 op een mAm-vliegtuig boven het Schotse plaatsje Lockerbie. Daarbij ramen 270 mensen om het leven. Houding grote EP-fracties schande' iussELDe Nederlandse ambtenaar Paul van Buitenen, die in •mber bij de Europese Commissie werd geschorst na het ;en' van informatie over misstanden, heeft weinig goede irden over voor de socialisten en de christen-democraten in Europees Parlement. Het parlement pleitte er gisteren bij de opese Commissie voor zijn geval 'opnieuw te bestuderen'. :handelijk", vond Van Buitenen. De Groenen hadden voor dien gedaan om hem te helpen aan een passende Europese ictie. Omdat de twee grootste fracties niet zover wilden gaan, ;en die van tafel, aldus een woordvoerder van Groenlinks. lechter sliep, advocaat in beroep In haag De advocaten van oorlogsmisdadiger Esad Landzo, ie in november tot vijftien jaaj cel werd veroordeeld door het egoslavië-tribunaal in Den Haag, gaan in beroep omdat een iride rechters tijdens een 'substantieel deel' van het proces te il de Bosnische moslim in diepe slaap gedompeld was. „De piderend rechter heeft door een groot deel van het proces jen geslapen", schrijven zij in een motie waarin zij eisen dat ■opnames van de camera die tijdens het proces op de Nigeri- pse rechter Adolphus Karibi-Whyte gericht stond, bewaard roden en voor Landzo's beroep beschikbaar worden gemaakt, pd 'Zenga' Landzo (25) stond met drie medeverdachten te- Jht voor het vermoorden, martelen en onmenselijk behande- livan Bosnisch-Servische gevangenen in het concentratie- >p Celebici in Midden-Bosnië in 1992. iapens ontdekt in auto Le Pen iSEL-PARusDe politie van Brussel heeft beslag gelegd op wa- q ns en munitie, die toebehoren aan lijfwachten van de ex- fem-rechtse Franse politicus Jean-Marie Le Pen. Zij beschik- en Tiniet over voldoende geldige vergunningen voor de wapens. Pen zelf gaat voorlopig vrijuit. Justitie in Brussel moet nu be ssen over de teruggave van het wapentuig. De politie trof aandagavond een riot-gun, traangasgranaten, diverse muni- patronen en kogelvrije vesten aan in een auto die eigendom de Franse europarlementariër zou zijn. Deze had kort daar- <r aangifte gedaan van een auto-inbraak. Le Pen bestreed in id n verklaring vanuit Parijs dinsdag dat de wagen en de wapens scNp hem zijn. PAUL KOOPMAN ö-secretaris-generaal Ja- Solana maakte gisteravond janval op Servische doelen volgende manier bekend: :b zojuist opperbevelheb- generaal Clark opdracht ge il luchtacties te beginnen Ie Federale Republiek van pslavië (FRJ). Ik heb dit be- 1 genomen na intensieve sultaties de afgelopen da- met alle bondgenoten en it duidelijk was geworden de laatste diplomatieke in ning van ambassadeur 'ooke niet succesvol was. pogingen om een onder- lelde politieke oplossing de Kosovo-crisis te vinden, mislukt. Dus rest ons geen ft alternatief dan militaire Qk wil de NAVO hun moge nd een humanitaire cata- k te veroorzaken, verzwak- Joegoslavische regering Bondskanselier Schroder waarschuwt lidstaten De Europese Unie verzeilt in een 'ernstige crisis' als de lidstaten deze week in Berlijn geen akkoord bereiken over de meerjarige financiering van de EU, de zogeheten Agenda 2000. Een mislukking van de top heeft niet al leen een 'enorme weerslag' op de publieke opinie, ze be dreigt ook de Europese eenheidsmunt, de euro. Met de ze dubbele waarschuwing probeert de Duitse bondkan- selier Gerhard Schroder vandaag en morgen zijn Euro pese collega's tot meer inschikkelijkheid te bewegen. BERLUN-BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT des te dringender is om in Ber lijn spijkers met koppen te slaan. .Alleen als we een geza- Schröder schrijft in een brief menlijke oplossing vinden, zul- aan de staats- en regeringslei- len we de duurzaamheid van de ders dat het sinds het ontslag Europese Unie en het succes van de Europese Commissie van de euro op lange termijn kunnen garanderen", aldus de bondskanselier. Volgens diplomatieke bron nen in Brussel vreest Schroder dat zijn collega's een besluit over de Agenda 2000 op de lan ge baan schuiven, omdat de onderlinge verdeeldheid nog te groot is en de aandacht gemak kelijk wordt afgeleid door de oorlog in Kosovo en het ge touwtrek om de opvolging van commissievoorzitter Jacques Santer. Beide onderwerpen zijn geagendeerd. Maar Duitsland wil er niet te lang over praten, om te voorkomen dat de onder handelingen over de Agenda 2000 in het gedrang komen. Schroder roept in zijn brief londen Een vrouw slaat kruizen de grond in bij het parlement in Londen. Op de kruizen staan de namen van de mensen die tijdens het regime van de Chileense oud-dictator Augusto Pinochet verdwenen zijn. Vandaag beslissen de Law Lords of Pinochet vervolgd kan worden voor genoci de en mensenrechtenschendingen. Spanje wil hem hiervoor berechten. FOTO REUTERS RUSSELL BOYCE WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan de geplande luchtaanvallen van de NAVO op Servische militaire doelen. De politieke steun was echter allesbehalve overdonderend. Veel senatoren klaagden dat zij het optreden van president Clinton inzake Kosovo geen voorbeeld vinden van daadkrachtig leider schap. Van de honderd senatoren stemden 41 tegen een ingrijpen door de NAVO. Veel senatoren zijn van mening dat de president de natie beter moet voorbereiden op de reële mogelijkheid dat een aantal Amerikaanse piloten niet naar huis zal te rugkeren. „Het zijn vooral onze militairen die levensgevaar lopen", zei de Republi keinse senator John McCain gisteravond. Zijn partijgenoot Ted Stevens uit Alaska sprak zelfs de vrees uit dat het conflict met Servië zal resulteren in de Derde Wereld oorlog. In zijn tot op heden uitvoerigste toelich ting op de crisis in Kosovo verzocht Clinton zijn landgenoten gisteren zich te verdiepen in de kwestie, onder meer omdat de huma nitaire crisis in de Servische provincie vol gens hem een appèl doet op Amerikaanse grondbeginselen: „Ik vraag u bij uzelf na te gaan in hoeverre u het eens bent met mijn redenering. Bent u met mij van mening dat de VS in het geweer moeten komen tegen genocide en etnische zuiveringen? Landge noten, u moet voor uzelf een besluit ne men. Praat er met uw buren over. Pak de aüas erbij en zoek op waar Kosovo ligt. En bid voor onze mannen en vrouwen in uni form." De president beklemtoonde dat de risi co's van een militaire actie in Kosovo groot zijn. Niettemin zijn de risico's van niet-in- grijpen volgens hem groter. „Hoeveel le vens zouden er gered zijn als de wereld eer der in het geweer was gekomen tegen Adolf Hitler?" Opnieuw trachtte Clinton de vele twijfelaars in zijn land duidelijk te maken dat een stabiel en verenigd Europa van eminent belang is voor de Verenigde Sta ten. „Wij hebben een Europa nodig dat de lasten van de wereld met ons wil en kan delen. We hebben die partner nodig." De ook in de VS wel gehoorde stelling dat er op de Balkan sinds mensenheugenis ge vochten wordt; dat de inwoners van het ge bied diep gewortelde haatgevoelens koeste ren jegens andere etnische groeperingen; dat ze feitelijk worden geboren als moorde naars en dat het derhalve voor buiten staanders geen zin heeft in te grijpen, deed Clinton af als een belediging voor de inwo ners van het gebied. de collega's op tot '...de beken de vriendschappelijke en spor tieve stijl van compromisbe reidheid'. Het kabinet-Kok wil pas van een geslaagde top spre ken als Nederland vanaf het jaar 2002 minimaal 1 miljard gulden op zijn afdracht aan de EU bespaart. Minister Van Aartsen dreigde deze maand nog met een 'impasse' als Ne derland onvoldoende zijn zin krijgt. Blijkens een Duits over zicht was er de afgelopen dagen geen enkele beweging in de standpunten van de lidstaten. Schroder heeft voorafgaand aan de top geen nieuwe voorstellen gedaan om de meningsverschil len te overbruggen. MOSKOU HANS HOOGENDIJK VERVOLG VAN VOORPAGINA In Rusland is de druk om het wapenembargo tegen Joegosla vië te breken groot. Zo zei de communistische parlements voorzitter Seleznjov gisteren dat Moskou Belgrado militair zal steunen als de NAVO tot actie tegen Joegoslavië overgaat. Rusland zal dan onmiddellijk krachtige wapens en technische hulp leveren, aldus Seleznjov. Seleznjov zei echter te hopen dat het goede verstand zal over winnen, en dat er geen oorlog in Europa komt. Het persbureau Itar-Tass meldde dat de ministeries van buitenlandse zaken en van de fensie president Jelstin willen vragen om toestemming wa pens te leveren aan Joegoslavië, als 'VN-lidstaat die slachtoffer is van agressie'. Ook zouden de Russische vredestroepen die al op de Balkan zijn niet meer on der NAVO-commando moeten vallen, maar onder dat van het Russische opperbevel. Itar-Tass beroept zich op hoge leger- bronnen. Een NAVO-aanval op Kosovo zal, zo is de verwachting, de re latie met Rusland ernstig ver storen. Maar een NAVO-diplo maat gaf eerder deze week te verstaan dat het berooide Rus land geen factor van belang meer is. Het is intussen nog onduide lijk of Rusland al een poging heeft gedaan het wapenembar go te omzeilen. In Bakoe, de hoofdstad van de ex-sovjetre- publiek Azerbeidzjan staat nog steeds een Russisch vracht vliegtuig met aan boord zes ge vechtsvliegtuigen. Volgens Ba koe was de bestemming Joego slavië. Volgens de Russen was het toestel met zes gedemonteerde Mig-21's onderweg van Kazach- stan naar Slowakije. Premier Primakov reageerde gister avond tijdens een tussenstop in Ierland diplomatiek op het Mig incident: „We hebben het em bargo tegen Joegoslavië niet ge broken. Nog niet." In Rusland is de roep om steun voor het Slavische broe dervolk op de Balkan, waarmee het al eeuwenlang culturele en religieuze banden onderhoudt, opnieuw luid geworden. Het dramatische besluit van Prima kov om terug te keren, is over het algemeen positief begroet in Rusland, ook al kan dit bete kenen dat het land voorlopig niet hoeft te rekenen om de dringend noodzakelijke miljar den van het IMF. De invloedrijke krant Kom mersant schreef vanmorgen: '15 miljard dollar verloor Rusland dankzij Primakov'. Daarbij gaat het om leningen, hestructure- ring van oude schulden en landbouw- en ruimtevaartcon- tracten. Maar zelfs deze krant constateert dat Primakov eigen lijk geen andere keus had dan zijn bezoek te annuleren. BELGRADO HANS GERTSEN CORRESPONDENT „Luchtaanvallen? Ach, we zul len het wel zien. We hebben al zoveel over ons heen gehad." Olga, een 28-jarige inwoonster van de Servische hoofdstad Bel grado, haalt laconiek de schou ders op. „In oktober, toen de NAVO ook al eens met lucht aanvallen dreigde, was ik bang, maar toen gebeurde er niets. Misschien waait het nu ook wel weer allemaal over", denkt ze hardop. Nee, concrete voorbereidin gen voor mogelijke NAVO- luchtaanvallen heeft Olga niet getroffen. „Ik heb geen extra voedselvoorraad aangelegd. Als de koelkast vol ligt en de stroom valt uit, bederft alles. Mijn man heeft alleen wat extra kattenvoer in huis gehaald. Wij kunnen het desnoods een dag of vijf uithouden en daarna is er alleen nog maar kattenvoer", zegt ze lachend. Lang niet iedereen in de Ser vische hoofdstad nam de drei gende Navo-luchtaanvallen te gen Servische doelen zo luchtig op als Olga, maar van zichtbare paniek was gistermiddag in Bel grado geen sprake. Hooguit van een lichte ongerustheid. Gistermiddag, luttele uren voordat de Amerikaanse speci ale gezant Richard Holbrooke, onverrichterzake Belgrado ver liet na twee dagen vruchteloos met de Joegoslavische presi dent Slobodan Milosevic gedis cussieerd te hebben, leken nog maar weinigen in Belgrado zich echt bewust van de ernst van de situatie. Echt vreemd is dat niet, gezien de wijze waarop de Servische media over Kosovo berichten. Volgens de Servische staats televisie, voor het grootste deel van de bevolking de enige bron van informatie, is het leger slechts bezig om 'terroristen nesten' uit te roeien. De drama tische beelden van stromen Al banese vluchtelingen en de vele door het leger in brand gescho ten dorpen die dagelijks de hele wereld overgaan, zijn op de Servische televisie niet te zien. De paar Serviërs die mis schien door beelden van CNN aan het twijfelen zijn gebracht, kregen gisteravond in het be langrijkste televisiejournaal te horen dat de Amerikaanse nieuwszender grootscheepse manipulatie bedrijft met beel den. „De brandende dorpen die CNN de hele tijd laat zien, wor den van heel veraf gefilmd. Als ze van dichtbij zouden filmen, zou je kunnen zien dat de rook wolken afkomstig zijn van ho pen riet die de Albanezen vlak achter hun huizen aansteken", zo beweerde een functionaris van het ministerie van informa tie met een stalen gezicht. houdt de mogelijkheid op elk moment te tonen dat zij bereid is de eisen van de internationa le gemeenschap na te komen. Ik hoop dat het daarvoor de wijsheid heeft." „Laat me duidelijk zijn: de NAVO voert geen oorlog tegen Joegoslavië. Wij hebben geen conflict met de burgers van Joe goslavië, die te lang in Europa geïsoleerd zijn vanwege de poli tiek van hun overheid. Ons doel is meer menselijk lijden, meer repressie en geweld tegen de burgers van Kosovo te voorko men. We moeten ook handelen om te voorkomen dat instabili teit zich verspreidt over de re gio." „Wij kennen allemaal de risi co's van deze actie, maar wij zijn het er over eens dat niet hayidelen nog veel gevaarlijker is. Wij moeten een autoritair re gime de kans ontnemen om de eigen bevolking te onderdruk ken in het Europa, eind deze eeuw. Wij hebben daartoe de morele plicht."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7