Leiderdorp vreest machteloze positie Kritiek Raad van State op 'gerommel' rijk met HSL taxis stelt eisen aan komst Karwei naar woonboulevard Regio [roen licht politiek voor echtszaak tegen kweker oorschotenaar betaalt Joor Holland Centraal ïobiel politiebureau gaat na zomer rijden in regio Dode bij aanrijding op Rijksstraatweg Bouwplannen Valkenburg liggen klaar Voorschoten haalt met tegenzin Net 5 binnen JENSDAG 24 MAART 1999 luto tegen lantaarnpaal gut ■^■jrrfRwouDE-DQRPEen 38-jarige Leidenaar is gisteravond met ^Tnauto op de Zoeterwoudse Burgemeester Detmersweg tegen nlantaarnpaal gebotst. De man reed met vrouw en twee kin- ten in de richting van Leiden, en wilde bij de Dirk van uthorstweg rechtsaf slaan. Hij zag daarbij de verhoogde berm I gen zijn rijstrook en de busbaan over het hoofd, waarna hij I V ide paal botste. Hij liep een gescheurde lip op en is naar het inland Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. loete voor lopen over A4 tfRDORpDe politie heeft een 43-jarige Leidenaar vanochtend jeg een boete van 300 gulden opgelegd, omdat hij aan het lo- was over de A4 ter hoogte van Leiderdorp. De man had zijn telauto op de vluchtstrook geparkeerd en was de snelweg rgestoken om bij het benzinestation aan de overkant wat si- retten te halen. chef erna straatsma. 071 -5356437,plv.-chef judy nihof. 071-5356416 'Is dit een nieuwe besluitvormingstechniek ofzo? den haag/regio [schoten voelt zich sterk ge il om een rechtszaak aan te nnen tegen de firma Griffi- i De gemeente wil dat het persbedrijf vertrekt van percelen grond aan de iseweg. ,,We denken dat we duidelijke zaak hebben. We lien ons uitgebreid laten seren. Het zal niet eenvou- worden, maar we hebben vertrouwen in een goede jp", zei wethouder P. Ver lor gisteravond tijdens een inissievergadering. ilgens de gemeente ont- Griffioen sinds de verhui zing naar de Rijksstraatweg in Wassenaar geen activiteiten meer aan de Veurseweg. B. Griffioen bestrijdt dat en wijst op een 'niet schriftelijk vastge legde' pachtoverenkomst. Door een misverstand heeft de ge meente pachtnota's verstuurd en die zijn door Griffioen be taald. „Het is een heel bekende truc. De gemeente is daar in ge stonken", aldus WD'er W. Leeuwenburgh. Juist bij die 'pachtovereenkomst' zetten en kele partijen gisteravond vraag tekens. Desondanks gaven zij burgemeester en wethouders groen licht voor het aanspan nen van een rechtszaak. afke van der toolen Landsadvocaat H. Besselink is gisteren door de Raad van State stevig de les gelezen over de manier waarop het rijk rom melt met de HSL. Eerst een tra cébesluit nemen voor de aanleg van de hogesnelheidslijn, om dan verstrik te raken in allerlei nadere onderzoeken en afspra ken die nergens in dat besluit zijn terug te vinden. „Wat is dan het realiteitsgehalte van dat tracébesluit", vroeg staatsraad Lauwaars zich af. De Raad van State boog zich over het deel van de HSL waar Hoogmade en Leiderdorp mee te maken hebben. En zag zich geconfronteerd met een aantal onderzoeken die werden ge start nadat het tracébesluit was genomen. Onderzoeken naar twee decibellen minder ver keerslawaai ter hoogte van Hoogmade. Naar de klankkast - werking' van de zogeheten per gola: de kruising van de HSL met de A4. En zo zijn er nog wel een paar. „Is dit nou een algemene ten dens? Eerst komt er een plan, een besluit, en vervolgens is het: we gaan dóar nog even naar kijken, en déar nog weer even naar kijken. Is dat een nieuwe besluitvormingstech niek ofzo", schamperde de staatsraad. Landsadvocaat Besselink werd in de verdedigende rol ge dwongen. „Dat betekent niet dat het besluit niet goed is", zei hij. „Je probeert alleen de pro blemen zoveel mogelijk op te lossen." Staatsraad Lauwaars veegde dit argument echter van tafel. „Ik ben op zoek naar het realiteitsgehalte van het tracé besluit dat hier voorligt. Het punt is dat de overheid hierin niet gratuit moet zijn. Niet zo van: ik ga dit en dit nog even doen om de pil te vergulden." De landsadvocaat vond dat de Raad van State alleen te ma ken heeft met het tracébesluit op zich, en niet met die nadere onderzoeken en alles wat daar uit voortvloeit. „Die kunnen hier niet ter beoordeling staan." Maar op dat punt greep voor zitter De Vries van de Raad in. „Dat is nu juist wat de staatraad betwijfelt: of het onderzoek voorafgaande aan het tracébe sluit goed is gedaan." Landsadvocaat Besselink zei dat het tracébesluit 'het beste besluit was op basis van de des tijds bekende gegevens'. Maar hij overtuigde de staatsraden niet. „Deze manier van doen tast de rechtszekerheid van de betrokkenen aan. Er zijn zaken in het tracébesluit vastgelegd, zoals onteigening van grond en dergelijke. Mensen verkopen hun bedrijf op die basis, ze gaan verhuizen. En vervolgens komt er een nader onderzoek, met als gevolg: het kan allemaal anders, die verkoop was niet nodig geweest", aldus voorzit ter De Vries. kschoten jan preenen organisatie te komen. De commissie ging net, met uitzondering van de WD, uit eindelijk wel akkoord met de lokale heffing, nadat burge meester P. Cannegieter had uit gelegd dat het geld juist is be doeld om de organisatie van Holland Centraal te verbeteren. De gemeente hoopt ook dat dankzij de lokale bijdragen het speciale uur, dat de omroep op dinsdagavond tussen zes en ze ven uur voor Voorschoten heeft gereserveerd, eindelijk kan wor den gevuld. Door het ontbreken van een coördinator is dat tot nu toe niet mogelijk. Holland Centraal zendt uit in tien gemeenten in Leiden en de Duin- en Bollenstreek. Als die allemaal besluiten hun inwo ners een bijdrage te vragen krijkt de omroep 250.000 gul den per jaar. Leiden levert het grootste gedeelte van dat be drag, 115.000 gulden. Sassen- heim, Zoeterwoude, Warmond, Noordwijkerhout, Hillegom en Voorhout moeten nog een be slissing nemen. Lisse heeft af wijzend gereageerd, Oegstgeest heeft weinig interesse. aide n gi irschoten heeft in navolging Leiden besloten de inwo- een bijdrage te vragen voor lokale radio. Per inwoner 10 N it dat neer op twee gulden, tienduizend aansluitingen Holland Centraal daardoor inen op 20.000 gulden per jedi leen de WD liet gister- uda ad tijdens de vergadering de commissie Middelen i folfcn nie s voor zo'n heffing te pn len. „In Voorschoten wordt lenb tr geluisterd en gekeken Radio en TV West. Het zou Wat ich zijn de helft van de op- of o igst aan hen te geven." ut d lelijk is dat echter niet mo- k. omdat voor de regionale roepen al opcenten geheven rde provincie, ak andere partijen zetten gtekens bij de financiële rage voor Holland Centraal, nerkte W. Carabain (PvdA) dat maar weinig mensen er- luisteren. Hij pleitte voor J samenwerkingsverband JU Radio West om tot een pro- ionelere en aantrekkelijker lijw u> uilit h wassenaar Bij een aanrijding tussen twee auto's op de Wassenaarse Rijksstraatweg is gisteravond rond half elf een dode gevallen. Een 19-jarige man uit Wassenaar overleed ter plekke aan zijn verwon dingen. De andere automobilist, een 20-jarige Wassenaarder, werd naar het LUMC verboerd. Na het ongeluk rukten twee ambulances, drie brand weerwagens en een duikteam uit. Volgens een eer ste melding was er een brommer bij het ongeval betrokken, maar de duikers vonden niets in de na bijgelegen sloot. De toedracht van het ongeval is nog onduidelijk. De politie zoekt getuigen. Bbeide voertuigen worden nog onderzocht, foto hielco kuipers Leiden begrijpt paniek over intrekken tracébesluit A4 niet Leiden en Leiderdorp staan lijnrecht tegenover elkaar in hun interpretatie van het intrekken van het tracébesluit voor de A4. Leiderdorp is somber, en stelt dat minister Netelenbos een streep heeft getrokken door alle afspra ken met Leiden en Leiderdorp over verbreding van de A4. Leiden blijft uitgaan van 'goed vertrouwen', zegt wet houder T. van Rij. Hij vindt dat Leiderdorp lastig doet. den haag afke van der toolen Leiderdorp liet gisteren bij de Raad van State weten te vrezen, dat alle inspanningen nu voor niets zijn geweest. Het kabinet trok eind vorige week het tracé besluit voor de A4 in wegens ju ridische fouten. Inmiddels is iets meer duidelijk over de koers van Netelenbos. Ze gaat helemaal terug naar 'af. Dat wil zeggen, terug naar een stadium van vóór de bevochten aanpas singen. Wat Netelenbos nu pre cies van plan is met het stuk A4 tussen Leiderdorp en Zoeter woude is onbekend. Leiderdorp neemt daar geen genoegen mee, en handhaafde daarom gisteren bij de Raad van State haar beroep tegen het tracébesluit. Leiden heeft haar beroep ingetrokken. „Leider dorps manier van doen staat buiten de politieke werkelijk heid", vindt Van Rij. „De over heid heeft dingen toegezegd, dan moet je ervan uitgaan dat zij zich daaraan houdt." Leiden en Leiderdorp rea geerden vorige week verheugd op het intrekken van het tracé besluit. Dat geeft de gemeenten de tijd om alsnog te proberen de hoofdprijs - een verlengde tunnelbak - binnen te slepen. Maar helemaal terug naar af is teveel van het goede, zei advo caat G. Seelen van Leiderdorp gisteren. Vooral met de nieuwe tracéwet op komst kan dat heel naar uitpakken: „Dan wordt Leiderdorp zeer beperkt in haar mogelijkheden, en kan de mi nister zonder meer een nieuw tracébesluit nemen, met bij voorbeeld gewoon een brug over de Ericalaan. Dan kan Lei derdorp hooguit nog wat prut telen." Seelen wil dat de Raad van State het tracébesluit alsnog vernietigt. Dan zouden de ge maakte afspraken niet in gevaar hoeven te komen: ..Als de Raad van State het tracébesluit ver nietigt hoeven we niet helemaal terug naar af, zoals de minister nu wel doet", aldus Seelen. Dat de Raad van State het be sluit zou hebben vernietigd staat vast. Het wemelt in het tracébesluit van de fouten, geeft minister Netelenbos zelf inmid dels toe. De Leidse nieuwbouw wijk Roomburg is vergeten als het om geluidsoverlast gaat, de afspraken over de verbeterin gen aan het aquaduct onder de Oude Rijn kloppen niet, en er is gerommeld met onder meer de geluidsschermen in Leiderdorp. Netelenbos heeft het tracébe sluit dan ook 'uit oogpunt van de vereiste bestuurlijke zorgvul digheid en de rechtszekerheid' ingetrokken. Volgens Seelen moet de Raad van State het Leiderdorpse be roep tegen het tracébesluit be handelen, ook nu het is inge trokken. De gemeente wil ook weten wat precies het juridi sche struikelblok was. Maar volgens landsadvocaat H. Bes selink hing het niet op één punt, maar maakte een optel som van fouten het tracébesluit juridisch onhoudbaar. 'jan preenen plan voor een politiebureau op wie- it door. Na de zomer wil de politie en Braassem met een servicebus de v°® Dners van Alkemade, Jacobswoude, h00 lerdorp, Rijnwoude en Zoeterwoude *ovel oeken. Daarbij wordt vooral gedacht •.laat dje kemen waar zich geen politiebu- "e lof-post bevindt. n*l( n grote delen van gemeenten, zoals Zoeterwoude-Rijndijk, Ihuizen, Rijpwetering, Woubrugge en Hoogmade, zitten we helemaal niet. Die mensen moeten grote afstanden af leggen. Wij willen hen tegemoet komen door regelmatig met een bus, voorzien van alle apparatuur, bij hen in de buurt te komen. In Leiderdorp, waar we wél een bureau hebben, zouden we bijvoor beeld in actie kunnen komen tijdens fes tiviteiten, zoals op Koninginnedag", al dus J. Nelemans, woordvoerder van het politiedistrict Rijn en Braassem. De politiekorpsen in Dordrecht, Nij megen en Rotterdam-Rijnmond hebben al wekelijks spreekuren op locatie. Om goed beslagen ten ijs te komen, gaat de politie Rijn en Braassem in die plaatsen praten over de ervaringen zijn. Met het mobiele bureau wil de politie in de eer ste plaats de bereikbaarheid vergroten. Het korps is nog op zoek naar een ge schikte lijnbus, bestelbus of camper. „We willen dat er meer contact komt tussen agent en burger. Er kan bijvoor beeld aangifte worden gedaan, maar mensen kunnen ook naar ons toekomen voor informatie of als ze ergens klachten over hebben. Het gaat ons er om de hangjeugd aan te pakken." De servicebus van de politie staat los van de hangbus voor jongeren die half april in Zoeterwoude gaat rijden. Dat project wordt uitgevoerd door de stich ting BOVOS Welzijnsprojecten in Zoe- termeer. „We staan wel achter dat initia tief en werken ook samen met BOVOS. We houden elkaar op de hoogte. Maar onze is iets heel anders." BOVOS bouw de een oude stadsbus uit Heerenveen om tot mobiele hangplek. Wassenaar, Valkenburg en Kat wijk hebben het plan voor de bebouwing van het vliegkamp Valkenburg klaarliggen. Mocht de regering besluiten het vlieg veld te sluiten dan hebben de drie gemeenten, een kant-en- klare strategie om het gebied in te richten. De inhoud wordt volgende week openbaar ge maakt. De naam van het pro ject luidt 'Valkenburcht'. Volgens woordvoerders van de drie gemeenten bevat Val kenburcht een 'vernieuwend stedebouwkundig concept en een originele visie op het vorm geven van woonwijken.' De plannen voorzien in een open gebied, waarin niet alleen ruim te is voor de regionale woning behoefte tussen 2010 en 2030, maar ook voor natuurontwikke ling. bedrijvigheid, land- en tuinbouw en recreatie. Jepo! n|hof ortei vanitn 'onder bepaalde voor- de iden' valt met bouwmarkt te praten over de vesti- hjjffl van concurrent Karwei op uildc roonboulevard aan de Lei- kei lorpse Zijldijk. Dat zegt J. pe van Praxis. Karwei zit nu aan de Lijnbaan, maar is de eigenaren van de woon den evard in onderhandeling kopt een verhuizing, vooi 0ese voelt weinig voor juri- 3sch( procedures om de con- entie te weren van de Zijl- Karwei stelde twee jaar ge- wél alles in het werk om ,nW4tomst van Praxis tegen te naai kn. Maar Kroese is niet uit beek taak. „Je kunt er beter sa- kopt 1 proberen uit te komen", ichki hij. „We zijn erover aan het vooi en en daarom wil ik er niet eel over zeggen. Maar er i on n we' afspraken gemaakt gi ten worden. Anders ben ik de mdzaakt dezelfde weg in te ,dpui 'als Karwei destijds." fl tee jaar geleden sleepte 'ei - toen nog de enige gro- ouwmarkt in Leiderdorp - nie (emeente voor de rechter de bouwvergunning van titan t van Karwei Leider- H. Pi was bang, dat een twee- i Vrie euwmarkt op zo'n korte af- lietpt Izijn zaak veel klanten zou gaan kosten. plek nóg dichter bij Praxis. De Anno 1999 gooit De Leeuw Zijldijk is volgens De Leeuw een het over een andere boeg en betere locatie dan de Lijnbaan, maakt hij zich sterk voor ver- „Er is een concentratie van huizing van Karwei naar een winkels, we kunnen ons assorti ment beter presenteren en we voert aan dat Karwei zich des krijgen daar meer vierkante me- tijds ook al op de woonboule- ters." vard wilde vestigen. De direc- Van een ommezwaai is vol- teur ging er toen van uit, dat al gens De Leeuw geen sprake. Hij in Leiderdorp gevestigde bedrij ven, zoals Karwei, voorrang zouden krijgen voor een plek langs de Zijldijk. Dat gebeurde niet. „De bezwaren die we hadden en nog hebben zijn tegen het beleid dat de gemeente in het verleden voerde. Dat beleid heeft ons grote schade berok kend. Dat we tegen de vestiging van een Praxis hebben gea geerd was slechts één aspect van ons bezwaar." Volgens De Leeuw waren zijn bezwaren nooit gericht tegen de ontwikkeling van een bedrij venterrein aan de Zijldijk. „De kern van ons bezwaar was, en is, dat de gemeente Leiderdorp destijds nieuwe lokaties toe voegde voor grootschalige de tailhandel. Dat is op zichzelf prima, maar de gemeente hield zich niet aan de belofte om lo kale ondernemers voorrang te geven. We hebben geprobeerd de gemeente daaraan te hou den." De Leeuw voerde destijds aan, dat er niet genoeg klanten waren voor twee bouwmarkten in Leiderdorp. „Dat zijn we nog Steeds van mening", zegt hij. „Maar het is gewoon een feit dat er nu twee zitten. Wel heb ik begrepen dat uit recent on derzoek van het Regionaal Eco nomisch Overleg naar voren komt, dat er wel voldoende markt is voor twee bouwmark- voorschoten jan preenen Uit angst voor boze reacties van inwoners hebben CDA, PvdA en WD gisteravond be sloten dat ook in Voorschoten op 1 april naar de nieuwe zen der Net 5 kan worden geke ken. Aanvankelijk voelden zij er, net als D66 en Groenlinks, niets voor het signaal van dit nieuwe 'pretnet' door te ge ven. Toen burgemeester P. Cannegieter erop wees dat dan een zwart beeld te zien zou zijn, omdat kabelexploi tant Casema Euronews in elk geval wegens wanbetaling van de kabel haalt, gingen drie van de vijf partijen overstag. De politici voelden zich overvallen door de brief van burgemeester en wethouders, die zij pas gisteren onder ogen kregen. Daarin werd hen ge waagd snel akkoord te gaan met de komst van Net 5. De beslissing daarover moet ei genlijk worden genomen door de gemeenteraad. Aangezien de raadsvergadering pas op 8 april is, werd de leden van de commissie Middelen gister avond al een uitspraak ge waagd. De partijen drongen in eer ste instantie aan op uitstel van de beslissing. De komende da gen zou moeten worden beke ken of de 'serieuzere' kunst zender Arte of de Spaanse zender TVE de plaats van Eu ronews zou kunnen innemen. „Er verdwijnt nu weer een in formatieve zender, waar ik de afgelopen tijd met heel veel plezier naar heb gekeken. Ik heb daardoor een goed inzicht gekregen in wat er in Brussel, Straatsburg en Luxemburg al lemaal gebeurt", aldus W. Ca- rabain (PvdA). Hij kreeg bijval van H. Smits (D66): „Het pak ket wordt zo wel heel oneven wichtig." Toch veranderden drie van de vijf partijen uiteindelijk van mening, omdat het niet moge- lijk is een zender als TVE op korte termijn op de kabel te zetten. In de regionale pro- grammaraad, die de gemeen ten adviseert over de zender keuze, zal daar door Voor- schoten later dit jaar wel over gesproken worden. „Het valt tot die tijd niet uit te leggen dat overal elders naar Net 5 kan worden gekeken, dat er ook ruimte is, maar dat het beeld in Voorschoten op zwart staat. Daarom ga ik akkoord, zij het met tegenzin", aldus Carabain. Tracé Hogesnelheidslijn Tracé Hogesnelheidslijn over bestaand spoor DEN HAAG GOUDA Aquaduct j Het lukte Karwei twee jaar geleden niet de vestiging van Praxis Praxis. langs de Zijldijk tegen te houden. Anno 1999 wil Karwei buren worden met foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17