Racisme in de hondenwereld is fout en onnodii 'Scheiding van mannen en vrouwen? Nonsens' „b:li :;,r; Meningen Voor verwerking baggers Ej bestaan meerdere method WOENSDAG 24 MAART 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER. 07i^ De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brie, met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Nieuwe UIT-bijlage verschijnt 1 april Donderdag is van oudsher de dag waarop de meeste Neder landse kranten extra veel ruimte uittrekken voor over zichten van het culturele aan bod in de daarop volgende week. Wij doen dat dagelijks op de pagina Uitgaan, maar voegen daar donderdags nog de Weekagenda, de filmpagi na en één of meer boekenpa gina's aan toe. Vanaf 1 april - en dat is geen grap - gaat dat verande ren. Die dag verschijnt de eer ste UIT, een wekelijkse krant op weekendformaat, een bijla ge boordevol informatie over uitgaan in de meest brede zin van het woord. Wat blijft zijn de handige overzichten van theater- en filmvoorstellingen, de besprekingen van nieuwe films en de expositie-agenda. Nieuw zijn de jongerenpagi na met een speciale dance- agenda, een pagina waarin de leukste winkels uit de regio worden geportretteerd, een culturele kroniek, de rubriek Museumschatten' met aan dacht voor topstukken uit de collecties van onze musea, toeristische tips voor een dag je uitgaan, en een uitgebreide reportage over een in het oog springend evenement. Ook twee vertrouwde ru brieken verhuizen naar UIT: de restaurantbesprekingen van 'Aan tafel' en de feestelij ke kroniek 'Cocktail', die deze week voor het laatst op dins dag zijn verschenen. Waarom zo'n 'bewaar-bijla- ge' van zestien pagina's? Het antwoord is simpel: de be langstelling voor uitgaan groeit met het toenemende aanbod. Uit lezersonderzoek blijkt dat van de krant op dit terrein veel service en infor matie wordt verwacht en aan die behoefte willen wij graag voldoen. Niettemin blijft de redactie het ideaal van een compacte krant nastreven. De tijd die le zers aan hun dagblad willen besteden, is beperkt. Een praktisch vormgegeven be- waar-bijlage op een hand zaam formaat lijkt ons het beste antwoord op uw vraag. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE In mijn dagelijks werk bij het Alpha Hondengedragscentrum ontmoet ik heel wat mensen, samen met hun hond. Zij komen naar mij toe voor training en advies. Ik zie de meest uit eenlopende com binaties. Kleine honden met grote bazen. Kleine ba zen met grote hon den. Dominante bazen met kruiperige honden, maar helaas ook kruiperige bazen met dominante honden. En lie ve mensen met lieve honden, maar ook nogal agressieve mensen met dan ook niet zulke leuke honden. Als mensen bij mij komen, is dat vaak omdat er iets niet helemaal naar wens gaat. Het kan zijn dat de zinde lijkheid te wensen overlaat, dat de hond niet alleen kan zijn, maar het grootste probleem is toch agressie. Hondenbezitters accepteren veel (vaak veel te veel) en pas als de hond bijt, wordt er aan de bel getrokken. Spijt van wandeling in onderbroek in mil voor een gratis spijkerbroek Zaterdag 13 maart was er een actie van Sur5 Casual Sportsto- re in Katwijk waarbij je in je on derbroek vanaf de Badstraat naar deze winkel op de hoek Voorstraat/Noordeinde moest lopen, waarna je als beloning een nieuwe spijkerbroek mocht aantrekken. Ondergetekende was daar ook aanwezig en deed ook mee. Achteraf kreeg ik daar zo'n spijt van en knaagde mijn geweten zo aan me - vooral omdat veel mensen zeiden: 'ik heb je gezien in de kant, aan je onderbroek' - dat ik er zelfs niet van kon slapen. Want, lieve mensen, als Christen heb je een voorbeeld functie en kun je niet aan zulke dingen meedoen. Daarbij let tend op de woorden: "What would Jezus do?' Donderdag 18 maart heb ik de broek teruggebracht en mijn verontschuldigingen aan de ei genaar, de heer Sprengers, aan geboden. Die vond het van mijn kant een persoonlijke ge tuigenis en wilde er van zijn kant iets tegenover stellen door het bedrag van de broek te ver dubbelen, zegge 280,-, en dat te storten op het gironummer van de stichting Help ons Hel pen, voor hulp aan Roemenië. Geweldig hè, dat God hier voor de hebberigheid van mij nu gebruikt om te getuigen van die ene Naam die het mij heeft vergeven, Jezus Christus. En als ik iemand pijn heb gedaan, het spijt mij echt. 'That would Jezus do'! K. Meijvogel, Katwijk. Peter Reehoorn is hondengedragsdeskundige. Hij heeft een hondengedrags centrum in Oude Wetering. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over het besluit van minister Apotheker om een fokverbod voor agressieve honden te combineren met een agressietest. Onderzoekers melden dat ieder mens in een situatie is te brengen, waarin hij of rij in staat is een moord te plegen. Bij de ene mens is die grens al overschreden als hij of zij een disco wordt uitgezet. Ande- ren reageren gelukkig npikiic Pas veel later- UrllwlC Zo kan iedere hond ook bijten. Wel bijt de ene hond sneller dan een andere. Waar de ene hond zich rustig aan zijn staart laat trekken of zijn (denkbeeldi ge) prooi laat afpakken, heeft een an dere hond al het gevoel dat hij zwaar wordt bedreigd als een vreemde hem strak aankijltt... en de angstbeet is daar. Bij de ene hond moet je gekke toeren uithalen om hem aan het bij ten te krijgen en bij een andere is het zo gebeurd. Er zijn drie hoofdoorzaken voor de ze verschillen aan te geven: 1Ervaring. Een hond die door een kleuter al vier keer met een wijsvinger in z'n oog is geprikt, wacht waar schijnlijk niet meer op de vijfde keer. Hij zal kleuters gaan mijden. En als er dan toch nog een kleuter vingerwij zend komt aangewandeld... vluchten kan niet meer, en... hap. 2. Begeleiding. Een hond die onvol doende het idee heeft dat hij leiding krijgt van z'n mens, zal denken dat hij zeLf leider is. Als leider neem je alle beslissingen. Is de mens leider, dat bepaalt die wanneer er door hond en baas wordt 'aangevallen', wanneer er wordt gevlucht, of wanneer er ergens ontlasting wordt neergelegd. Ook be paalt de mens wie het huis wel en niet mag betreden. Voelt de hond zich de baas, dan neemt hij deze beslissingen zelf. Een hondenbezitter met veel erva ring en de juiste kennis, kan aan een 'moeilijke' hond zoveel leiding geven, dat de hond geen foute beslissingen zal nemen. Deze combinatie zal pro bleemloos door onze maatschappij rondwandelen. Een hondenbezitter die verkeerd handelt, kan een gemak kelijke, lieve hond snel verzieken. Poep op de stoep, geluidsoverlast, maar zeker ook bijten kan dan het ge volg rijn. 3. Karakterverschillen. De laatste oorzaak die aan te geven is voor het verschil in bijtgraagheid is karakter verschillen. De ene hond is vrolijk en speels, maar schrikachtig. De andere is eenkennig en angstig. Lossen we nu de problemen rond bijtende honden op door bepaalde rassen te verbieden? Ik heb het idee dat er geen probleemrassen rijn. Als ik in de praktijk van het trainen van Een pitbull. Het fokken van dit hondenras is al verboden. Als het aan minister Apotheker van landbouw ligt, gaan er meer 'agressieve' rassen in de ban. foto hond en mens om me heen kijk, zie ik veel rassen. Binnen één ras zie ik heel verschillende karakters. Heel zachte Rottweiler-reuen bijvoorbeeld, die voor baas en kinderen door het vuur zullen gaan en geen vlieg kwaad doen. Ik heb echter ook een Rottweiler op de cursus die zo gestresst is, dat als er een lantaarnpaal in de wind beweegt, ze zelfs daar in wil bijten. Maar zijn nu alle Rottweilers gevaarlijk? Nee. Die gestresste wel. Maar zeg niet: alle Rottweilers zijn... Netzomin dat alle blanken agressief zijn omdat een paar ooit de slavenhandel hebben bedacht. Als ik zie dat binnen een gezin alle kinderen van een ouderpaar een an der karakter en een eigen aanpak kun nen hebben, dan kunnen we deze lijn ook voorzichtig doortrekken naar honden. In een nest van acht pups kun je ook acht verschillende typen herkennen: angstige of dominante pups, pups met een hoge agressie drempel en pups met een lage agres siedrempel. Racisme bij mensen vind ik niets en ook bij honden kijk ik liever naar het individu. Hoe is deze teckel? Lief, druk? Welk karakter heeft die Golden Retriever? Is het een angstbijter? Ook als je binnen een ras wilt gaan fokken, hoort een goede fokker te kijken hoe het karakter is van de reu en of dat past bij het karakter van de teef. Ik zou geen gevaarlijke reu of teef in een foklijn willen hebben, zoals ik ook geen hond zou gebruiken die erfelijke ziektes kan doorgeven aan de pups. Helaas zijn niet alle fokkers zo bewust bezig. 'Als het maar geld oplevert', denken sommigen, maar je weet toch ook zelf als fokker hoe je hond is? Daar heb je geen gedragstest voor no- dig. Een nog groter probleem vormen die mensen, die juist agressie bij hun hond erg op prijs stellen en aanwak keren. Mensen die de eigen hond ge bruiken als compensatie voor eigen tekortkomingen. Mensen die denken status te ontlenen aan hun agressieve huisdier. Misschien is een a{^ test voor potentiele hondenbezi daarom een beter idee? Geen gedragstest voor bepaalde sen dus, vind ik. Misschien een gedragstest voor alle rassen. Ook Schotse Collie of een Golden Retif eer die bijt is namelijk een gevaar omgeving. Net als een Mastino litano die bijt. Ik zie liever dat voor fokkers en ral Hol enigingen wordt gemaakt dan dat men gedragstest voor bepaalde rassen plicht wordt gesteld. Als de gedi 3eer code onder andere zou inhouden nd we alleen nog maar met lieve, ve en gezonde honden zouden folenn dan zouden er veel minder pro len. men zijn. Ook zouden hondenb ir g ters goed begeleid moeten words rRai de opvoeding van hun hond. Wan sch een bijtende hond is (bewust ofi wust) altijd een menselijke fout dAtelijl k, o raepi rde pt rsct loka iN'èt d; PJ.O. REEHOORN Met het uitkomen van haar nieuwe boek De hele vrouw is schrijfster en feministe Germaine Greer na een lange stilte weer op de voorgrond getreden. Ze maakt de balans op van het feminisme aan de vooravond van een nieuw millennium. Vrouwen zijn welbeschouwd geen stap verder gekomen, zo meent ze. Vrouwen zijn onverminderd onderworpen aan het schoonheidsideaal dat hen door mannen wordt opgelegd. In een interview met de Volkskrant pleitte ze voor een 'segregatie van de seksen' in het belang van opgroeiende meisjes. Aparte levenssferen dus voor mannen en vrouwen. Een goed idee? Germaine Greer, in het interview met de Volkskrant ,,Ik pleit voor segrega tie van de seksen. De aboriginals leven in gescheiden mannen- en vrou wenkampen. De kinderen worden door de samenwonende vrouwen op gevoed. Er is wel interactie met man nen, maar zo gering, dat de meisjes de ruimte krijgen om op authentieke wij ze te ontluiken en uit te groeien tot échte vTOuwen. Daar worden ze niet verleid om op vierjarige leeftijd al te flirten met hun vader en niet gedwon gen zich te vormen naar rijn ideaal beeld." Rianne Peters, voormalig fractievoor zitter van Groenlinks in Leiden, nu verbonden aan het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC): „Daar heb je haar weer. Ze gooit weer de knuppel in het hoenderhok, zoals ge woonlijk. Maar die segregatie, dat lijkt me niks. Zoals we met z'n allen met vrouwen onder elkaar waren op Inter nationale Vrouwendag, dat was hart stikke leuk. Maar elke dag? Variatie is veel leuker. Met de achterstelling van vrouwen gaat het de goede kant op. In Leiden hebben we nu vier vrouwelijke fractievoorzitters. Dat is toch een goed teken." A MiilJer-Leutscher, van het CDA- Vrouwenberaad in Katwijk Je ziet tegenwoordig dat vrouwen onderling ook een soort netwerken gaan vormen Germaine Greer. In haar nieuwste boek pleit deze feministe voor een 'segregatie van de seksen' - aparte levenssferen voor man- i nen en vrouwen - in het belang van opgroeiende meisjes. foto archief zoals mannen die altijd gehad hebben in allerlei sociëteiten. Werkende vrou wen gaan met elkaar tennissen of bloemschikken en geven elkaar ook een belletje als er ergens een interes- I sant bestuursbaantje is te vergeven. Dat merk ik ook in het Vrouwenbe- raad. Vrouwen praten anders onder el- I kaar dan als er mannen bij zijn." i Margriet, actief in de anarchistisch- feministische beweging en bij Euro- dusnie: „Die vrouwennetwerken zijn geen goed alternatief voor deze maat- i schappij. Netwerken zijn altijd elitaire clubs, ook vrouwennetwerken. Niet al le vrouwen in kunnen daarin mee doen. Wat betreft die segregatie: ik denk dat scheiding van mannen en vrouwen ongelijkheid juist in de hand werkt. Er zijn nou eenmaal twee sek sen op deze wereld, maar die schei ding moet je niet zo absoluut maken. Het is meer een continuüm, en een scherpe tweedeling is ongunstig. Ger maine Greer heeft wel gelijk als ze er op wijst dat de fundamenten van de vrouwenonderdrukking er nog steeds liggen. We rijn er nog niet." Bert van der Schoor, lid van de man- nenclub Kiwanis in Lisse: „Bij onze club zitten alleen mannen, ja. Anders krijg je een soort haantjesgedrag. Een mannenclub zoals de onze is een soort voortzetting van de studententijd. Er is nu ook een Kiwanis met alleen vrou wen, in Tilburg. Buiten dit soort clubs vind ik segregatie helemaal fout: kunstmatig en tegennatuurlijk. Je ziet in de wei toch ook koeien op elkaar kruipen als er geen stier is? Het heeft geen zin de twee geslachten uit elkaar trekken. Vroeger zat ik op de HBS met alleen jongens en toen gingen we naar de MMS om vrouwen te versieren. Die vonden dat ook prachtig natuurlijk. Dus segregatie heeft geen enkel nut. Dan ga je toch helemaal terug naar de jaren '50?" Edith van Middelkoop, wijkchef stadsdeel Leiden-Zuid: „Ik heb Greers boek niet gelezen, maar wel gehoord van haar uitspraken. Als je dat leest tij dens je ochtendbordje, dan denk je natuurlijk: wat een waanzin. Maar ik moet zeggen: bij bepaalde Afrikaanse stammen heb je ook een scheiding tussen mannen en vrouwen en dat werkt heel goed in die maatschappij. Maar dat segregatie daar functioneert, wil niet zeggen dat je het hier moet toepassen. Dat zou een achteruitgang betekenen. De verworvenheden van de moderne maatschappij hebben na tuurlijk best nadelen voor mannen én voor vrouwen. Iedereen loopt nu in zijn trendy kleertjes, maar wat heb je daaraan? Germaine Greer is een schrijfster die prikkelt en dat moet ze vooral blijven doen." T. Zwaan, van de Christelijke Platte landsvrouwen, afdeling Alphen aan de Rijn: „Segregatie? Daar ben ik het dus helemaól niet mee eens. In onze vrouwenvereniging, die van de Gere formeerde Bond uitgaat, proberen wij de Christelijke boodschap uit te dra gen. We hebben wel eens geprobeerd om samen te werken met vrouwenver enigingen uit de meer feministische hoek, maar dat is helemaal mislukt. Onze opvattingen liggen gewoon te ver uit elkaar." Stella ter Harmsel, fractievoorzitter van Groenlinks in Leiden: „Uit on derzoek blijkt dat meisjes beter scoren in vakken als wiskunde op speciale meisjesscholen dan op gemengde scholen. Vanuit dat oogpunt is segre gatie dus misschien niet zo'n gek idee. Maar ja, meisjes moeten zich toch la ter ook in de harde mannenwereld staande houden. Trouwens, meisjes doen het tegenwoordig heel aardig in het hoger onderwijs. Daar is helemaal niet zo veel achterstand meer, hoewel de arbeidsmarkt nog een heel ander verhaal is. De wetgeving zou moeten veranderen en meer ruimte bieden aan promotiekansen voor mensen die in deeltijd werken, zoals veel vrouwen nu doen." Hennie Koek, vroeger wethouder emancipatiezaken in Leiden, nu chef van de stadsdeelraad Bos en Lommer in Amsterdam: „Segregatie gaat mij te ver. Germaine Greer gaat altijd op een demagogische manier het debat uit de weg als ze geïnterviewd wordt. Ze duwt de interviewer altijd in een macho-rol, zoals ook laatst bij het in terview met Karei van der Graaf. Dan krijg je dit soort uitspraken. Ze legt na tuurlijk wel de vinger op de zere plek. Wat is nou de echte winst van de emancipatie geweest de laatste dertig jaar? Er is wel veel bereikt, maar zaken als inkomens, banen en zorgtaken zijn nog steeds niet eerlijk verdeeld. Ik mag het wel zoals zij de discussie op stookt." Agnes Verbiest, universitair docent Taalbeheersing bij de studie Neder lands aan de Leidse Universiteit: „Scheiding van mannen en vrouwen? Baarlijke nonsens natuurlijk. Wat be doelt ze eigenlijk als ze zegt dat meis jes dan opgroeien tot 'echte vrouwen'? Wat zijn echte vrouwen? Net als bij al haar andere statements moet je toch goed luisteren, je rot schrikken en dan gaan nadenken wat er misschien ver anderd moet worden in de maat schappij. Greer brult altijd verschrik kelijke dingen. Je moet je in de media ook een beetje overschreeuwen om aandacht te krijgen. Ik denk dan: zie zo, lekker fris." SILVAN SCHOONHOVEN 'De bagger moet ergens naar toe. We hebben heel zorgvul dig gezocht. Uiteindelijk zijn we hier in de Oostvlietpolder uitgekomen. We hebben geen keus meer'. Dat stelde gedepu teerde van Zuid-Holland K. Nolten (WD) in het Leidsch Dagblad van 11 maart. Daar mee is hij de zoveelste politi cus die op een oppervlakkige wijze de keuze voor een bag- gerstortplaats in de Oostvliet polder verdedigt zonder daar bij een onderscheid te maken tussen onderhoudsbaggerspe- cie en saneringsbaggerspecie en zonder te wijzen op alter natieve verwerkingsmethoden. Nemen we de provinciale vaarweg-knelpunten als uit gangspunt dan zal er op korte termijn circa 75.000 kubieke meter (onderhouds) bagger specie moeten worden verwij derd. 'We kunnen de bagger uit de door de provincie be heerde wateren nog tot 2015 kwijt in Dordrecht (Merwede- haven)', stelde een woordvoer der van de provincie in deze krant van 31 oktober 1998. Onder saneringsspecie valt het slib dat men wil verwijde ren om de vervuilde waterbo dems te saneren. Hierbij hoeft niet altijd de bevaarbaarheid een probleem te vormen. Bij saneringsspecie is de tijdsdruk ook niet zo hoog als bij ouder- houdsspecie. Er kan bij sane ringsbaggerspecie door onder houdsplichtigen dus recht worden gedaan aan de term 'sanering'. Niet door de ene biotoop te schonen en vervol gens de biotoop Oostvlietpol der te vervuilen, maar door het kiezen voor verwerkingsme thoden die de baggerbodems werkelijk saneren. Dat er op dit gebied de afgelopen jaren veel is (en in de toekomst wordt) ontwikkeld, bleek uit de gehouden lezing over dit onderwerp op 10 februari. Tijdens deze lezing presen teerde de Stichting Klasse 4 di verse alternatieve verwerkings methoden zoals zandwinning uit baggerspecie en het ver werken van baggerspecie tot lichtgewicht grind ten behoeve van beton, stoeptegels, basalt blokken etcetra Tevens stelt de plan Stichting Klasse 4: 'Bij ve king van vervuilde ba cie tot herbruikbare 1 kan er sprake zijn van e ger milieurendement en hoeft er minder te wordt )tJ stort. Indien dit is te real en de bestaande storta teit efficiënt wordt gel dan is de Stichting Kla !eL van mening dat voo 5ner geen extra depots behoev er(j0 worden aangelegd'. Bove bestaat bij het opslaan klasse 4-bagger in de vlietpolder altijd het risk j, een deel van de vervuilin nog in het milieu komt. Maar... 'We hebben keus meer', zegt de heer ten van economische i In werkelijkheid wil de Nolten waarschijnlijk gee dere keus maken. Altema verwerkingsmethoden vaak duurder dan het s! LDC"* van bagger in een depol komt omdat het storten bagger is vrijgesteld van i valstoffenheffing. Als de 'den heid er toe zou overgaai woon belasting te heffe het storten van vervuilde J'oon ger, zou het verwerket lorP: lichtgewicht grind nog een tientje per natte duurder zijn. Of, in het van zandrijke baggers| zelfs een tienije goedkopef Politici kunnen bijvoor ®ese deze vrijstelling opsctK le P' om voor de heer Nolten eens een keuze te noemet Ook in het verleden v» ®ms dergelijke keuzes gemaal in storten van bijvoorbeeld,Ta< huisvuil is veel goedkope pr het verbranden en toch! /kiezen we massaal voor *n en branden. Omdat we nu maal bewust willen on 1 met onze (schaarse gt v ruimten. In hoeverre de< ^dza heer Nolten dit standpul jals R het baggerspecie betreft slot; als de heer Nolten i ïei grond van (financiële) Juwr menten kiest voor (nif baggerdepots, wat zijnd de de toekomst zijn argunif K dit anders te gaan doen? H.Pi Comité Vri f>wn Oostvlietp "zijn t. 'NIHOI se vt tel i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16