sïarde botsing over asielbeleid ,eidse raad steunt energie-fusie met tegenzin 'Geen provocerende nieuwbouw toelaten n Nederland kan ik altijd nog aan de slag" Leiden Regio Motorrit voor het goede doel Drie Leidse zorgcentra gaan samenwerken ENSDAG 24 MAART 1999 chef wim wegman. 071-5356414, plv -chef herman joustra. 071 -5356430 ij ihouder Laurier woedend na kritiek WD houder J. Laurier (GroenLinks) heeft gisteren een 3isd( le aanvaring gekregen met de WD over zijn asielbe- Het liberale raadslid T. Kuperus toonde zich uiterst M over Lauriers aanpak, die volgens hem van de p locbeslissingen aan elkaar hangt. De aanvaring tus- de twee politici leidde tot heftige reacties van de an- üsdcommissieleden, ook na afloop van de vergadering, ijt de meesten waren op de hand van Laurier. De Stichting Meerburg weiger de aanvankelijk elke medewer king. Met de wijkorganisatie was afgesproken dat de asiel zoekers tot uiterlijk 1 april in het centrum en in de tent zou den blijven, maar het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) heeft het nieuwe verblijf, Nieuweroord, pas op 1 novem de liöêvoet etj n pi politiek moest zich gister- d buigen over het verleng- erblijf van asielzoekers in opvangcentrum in Room- aan de Willem van der weg en in de paviljoen- in polderpark Cronesteyn. ber gereed. Voor de gemeente en de COA was instemming van de wijkorganisatie met een ver lengd verblijf in Roomburg en in nabijgelegen polderpark doorslaggevend. Dat Meerburg toch 'om' is komt vooral door een niet na der genoemd bedrag dat de ge meente op tafel heeft gelegd, waarmee een aantal projecten in de wijk kan worden betaald. Het betreft de huuropbrengst van de grond van het opvang centrum in Roomburg in de pe riode tussen 1 april en 1 no vember. Laurier wil niets weten van de term 'schadevergoeding' of 'genoegdoening', die CDA'er H. Kukler bezigde. „Zie het als een blijk van waardering van de gemeente voor de constructieve opstelling die Meerburg heeft ingenomen", aldus Laurier. De wethouder stoorde zich vervolgens aan de bijdragen van VVD'er Kuperus. Die stem de weliswaar in met de deal met Meerburg, maar hij greep de gelegenheid aan om 'WD- onvrede over het Leidse asiel beleid naar voren te brengen'. Volgens Kuperus hangt dat van ad hoc-beslissingen aan elkaar en moeten daardoor telkens nieuwe afspraken worden ge maakt over het langer open houden van centra. „De wet houder zet de gemeente, de wijk en andere betrokkenen als maar op het verkeerde been." Ook verweet hij Laurier dat de ze zo laat heeft ingezien dat de datum van 1 april onhaalbaar is. „Dan had u de gevolgen daarvan eerder en beter met ons kunnen bespreken." Kupe rus verzocht om een notitie van Laurier waarin hij onder meer een lijst opgenomen wil zien met mogelijke toekomstige Leidse huisvestingslocaties voor asielzoekers. De wethouder weigerde in al le toonaarden zo'n stuk te schrijven. „Een belachelijk ver zoek." Hij ontstak in woede na Kuperus' woorden. Kuperus kan volgens Laurier beter zelf een brief schrijven naar de Tweede-Kamerfractie van de WD. Die is er meer verant woordelijk voor dat het asielbe leid telkens weer een andere kant uitschiet, onvoorspelbaar is en alleen met ad hoe maatre gelen kan worden rechtgebreid, brieste hij. „Ik heb niets ver keerd ingeschat, ik kreeg een verzoek van het COA, waarna mij maar een ding te doen stond en dat was dat ik weer een moeilijke gang naar Meer burg moest maken." Kuperus bleef totaal onbewo gen na Lauriers uitval. „Telkens als er dingen misgaan, legt u de schuld op nationaal niveau." Ook de scherp afwijzende reac ties van andere commissiele den leken hem niet te deren. Hij bleef volhouden dat Laurier verantwoordelijk is voor de chaotische gang van zaken. ïtiek niet enthousiast over samengaan bedrijven devoet I liem maar zonder een van enthousiasme of ^*üging stemt de Leidse ge- Bftteraad in met de fusie die I energie- en waterbedrijf I aangaat met NUON (Gel id en Friesland), ENW rd-Holland) en Gamog hen). In deze regio is hier- een van de belangrijkste op groen gezet, alle EWR-gemeenten Leiden immers de meeste len. Eerder deze week is e ondernemingsraad van akkoord gegaan. De aan- mdersvergadering neemt een besluit. Door een iraad, eerder deze week, ook eerder geuite bezwa- lor de aandeelhouders drie fusiepartners van de n beletsel meer te zijn. i, de fusie is zo goed als ledkeuring van de Leid- ieenteraad, zo bleek gis- id tijdens een gecombi- raadscommissieverga- stoelt vooral op het be er geen andere keuze is. is de algehele overtui- It het niet in haar eentje geliberaliseerde energie- en moet dus op zoek idere partners om ster- Iworden. enige enthousiasteling in idzaal was H. Feitsma, al en directeur van de EWR de toekomst lid van de van Bestuur van het Ischi t te vormen energiecon- ippe dat NUON ENW als naam won 'ÜMentes verpleegkunde op stage in Zambia oud nderd krijgt. NUON ENW krijgt straks drie miljoen elektriciteits-, twee miljoen gas- en een miljoen waterklanten en moet in staat zijn om de toekomstige prijzen oorlog te overleven, zei hij. Het wordt het tweede of derde energiebedrijf van Nederland, 'dat zich niet zal laten opvreten door het Franse of Duitse blok, dat momenteel door Europa trekt en alles wat het daar te genkomt opslokt'. Een groter bedrijf kan voor deliger inkopen en efficiënter werken, propageerde de direc teur. „Tweederde deel van onze kosten zijn inkoopkosten. De extra winst die we denken te behalen komt dan ook voort uit kostenbesparing. Niet uit om- zetverhoging want in de nieuwe situatie kunnen we alleen maar klanten kwijtraken'." Andere voordelen zijn volgens Feitsma dat er meer dividend aan de aandeelhouders kan worden uitgekeerd, dat van duurzame energie (zon en wind) meer werk kan worden gemaakt - NUON heeft op dit gebied een voorsprong - en dat het EWR- personeel komt te werken in een bedrijf met meer variatie en mogelijkheden naar andere functies door te stromen. Het PvdA-raadslid C. Dries- sen en haar collega van D66, J. Sorgdrager, vertolkten na Feits ma's betoog het gevoelen van alle fracties met hun opmerkin gen dat liberaliseren, fuseren en de marktwerking niet uitslui tend goede resultaten opleve ren en dat het 'hosanna-gevoel' dat uit de gigantische stapel fu siestukken spreekt, hun harten niet sneller doet kloppen. Wet- in Denemarken of je, georganiseerd door de Hogeschool, was Brigit hert (23) en Ikelien Regter j| 'e makkelijk. Het moest ■fr, en het werd Zambia, week vertrokken de stu- hbo-verpleegkunde naar met aan boord behalve tigen bagage twee rolstoe- 'tee vuilniszakken verband dozen met injectiespui- 31731 Vanaf het moment dat ze liegtuig uitstappen is het poot wit gat. „We weten aiet eens of we opgehaald 30tot en op het vliegveld." tfntï ne'^en hebben er hard ,n™moeten knokken om deze te regelen. De meeste van jaargenoten kozen voor stage in Nederland. Voor wder wil heeft de hoge- nog wat adresjes in Eu- maar bij de grenzen van imgtffmtinent houdt het zo on- op. Wie de rest van de 1 wil aftasten, moet zelf zijn best doen en er het van hopen. En dat lukte ee jaargenotes, igustus vorig jaar begon- asset emet de voorbereidingen, zen,* eel tijd ze dat kostte? roepen ze in koor. „De paar weken ben ik er belch*ne mee bezig geweest", Wiechert. Ze wist dan ar ze het voor deed. „Je ■hffjier 'ets mee' Bladen als janj Jationale Ontwikkelings- nwerking vis ik altijd als 'uit de post." Voor Regter het tijdens haar opleiding duidelijker dat ze een in Afrika wilde doen. „In 'land kan ik altijd nog aan Nu heb ik de mogelijk- om drie maanden naar ontwikkelingsland toe te Dat is bovendien een khtelijke periode." Zambiaanse stad Chikan- aan de studentes werken Salvation Army Hospital, dekenhuis, dat in 1946 opgericht en 260 bedden Brigit Wiechert (links) en Ikelien Regter: „We weten nog niet eens of we worden opgehaald op het vliegveld.' telt, wordt grotendeels door de lokale bevolking draaiende ge houden. Naast zorg die in het ziekenhuis wordt gegeven, trek ken teams de omgeving in om voorlichting en hulp te geven op medisch, hygiënisch en so ciaal vlak. Voorlichting wordt vooral gegeven over aids, mala ria en tbc. Via-via kwamen ze na twee maanden zoeken in contact met het ziekenhuis van het Le ger des Heils. „Je vertelt aan ie dereen die je tegenkomt dat je zo'n stage zoekt, dan vind je vanzelf iets", verklaart Wie chert. Moeilijker dan het con tact vinden, was om het te hou den. „Nadat we in oktober had den gehoord dat we konden ko men, hoorden we drie maan den lang niets." Regter kijkt op nieuw wanhopig als ze eraan terugdenkt. „Op het laatst ren den we elk half uur naar de computer, om te kijken of er een mailtje was." Uiteindelijk kwam het verlossende bericht in januari, nog net op tijd voor de visa en de vaccinaties. Bij de voorbereidingen kregen ze steun van de Stichting Hori zon Holland, een stichting die contacten heeft in ontwikke lingslanden. Hoewel de studen tes uiteindelijk zelf een zieken huis vonden en Horizon Hol land daar geen contacten mee heeft, blijft de organisatie hen steunen. „Ze hebben ons ge holpen met het visum en hou den in de gaten wat er speelt in het land. Dat geeft een veilig ge voel", vindt Wiechert. De mensen opzoeken in hun thuissituatie, daar verheugen Regter en Wiechert zich het meest op. „Ze zijn daar al jaren bezig met hygiënevoorlichting. Dat kan je blijven doen. We ho pen dat we daar aan kunnen deelnemen." Want eigenlijk weten ze nog helemaal niet wat houder J. Laurier (Groen Links), een van de twee Leidse com missarissen bij EWR, vestigde de aandacht op het zwakste punt in alle pleidooien voor de fusie: „EWR, al 150 jaar een monopolist, begeeft zich na de fusie op de vrije markt, is daar kwetsbaar want moet daar con curreren. Kortom, er zitten veel risico's aan dit avontuur. En niemand in deze of buiten deze zaal kan garanderen dat het nieuwe bedrijf het redt." De raadsleden zijn niet geluk kig dat flink wat zeggenschap moet worden ingeleverd. Feits ma legde uit dat de EWR-ge meenten voor honderd procent aandeelhouder zijn maar in het nieuwe bedrijf zijn ze dat nog maar voor tien procent, met al le gevolgen voor de vertegen woordiging in de Raad van Commissarissen vandien. Dat percentage kan zelfs nog verder afnemen als gemeenten aande len gaan verkopen of als er nieuwe aandelen worden uitge geven. In die nieuwe Raad van Commissarissen was aanvanke lijk een meerderheidspositie voor 'buitencommissarissen' (niet aan de overheid gelieerd) geschapen maar door de vele kritiek daarop, onder meer van VVD'er A. Geertsema, is de sa menstelling tijdens het crisisbe raad veranderd. Er komen nu zes commissarissen namens de overheid (van wie één EWR-af- gevaardigde), zes buitencom missarissen (van wie twee op voordracht van het personeel) en een president-commissaris (op voordracht van de over heid). WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl BOSHUIZEN Verzorgingshuis Rijn en Vliet probeert extra geld bin nen te krijgen voor de aanschaf van luxe artikelen voor zijn bewo ners. Daarom is er zaterdag van 10.30 tot 16.00 uur een grote ba zaar met rommelmarkt, kledingbeurs, paasartikelen, boekenver koop en een grote loterij. Rijn en Vliet staat aan de Aaltje Noorde- wierlaan 1. MEERBURG In buurthuis Matillo, Zaanstraat 126, is vrijdag een disco voor de jeugd van 12 tot 17 jaar. De toegang is gratis. De dis co begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur. MERENWUK In het kader van het programma 'Groot onderhoud aan straten en wegen 1999' is deze week begonnen met de herbe strating van de Dwergwier en de Zilverschoontuin. De werkzaam heden duren enkele weken. Gemeentelijk opzichter is J. van der Meer van de afdeling Wegenbeheer. Hij is dagelijks van 9.00 tot 10.00 uur bereikbaar op het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, tele foon: 5167611. MEREN WUK Ook meisjes in de leeftijd van 8 tot 12 jaar kunnen ae robics doen. In de sportzaal aan het Broekplein is op vrijdag van 15.45 tot 16.45 uur de gelegenheid voor kidsaerobics. Voor drie maanden zijn de kosten 36 gulden. KOOI Stadsdeel Midden verzorgt op 10 mei een dagje uit naar Wa- libi-Flevo voor kinderen en tieners van 6 tot 16 jaar, eventueel met ouders. De kosten bedragen 46 gulden per persoon. Tot 23 april kan worden ingeschreven in het buurthuis 't Schippertje, Ooster straat 16, telefoon 5219869, vragen naar Chris Kruijs of Tineke Oudshoom. BINNENSTAD De Leidse Rechtswinkel zoekt een vrijwilliger voor receptiewerkzaamheden op vrijdag van 13.00 tot 16.15 uur, maar die ook beschikbaar is op andere dagen van de week. Enige kennis van de Engelse taal is gewenst om buitenlanders te woord te kun nen staan. De Leidse Rechtswinkel probeert de rechtspositie van sociaal-economisch kwetsbare groepen te verbeteren door gratis rechtshulp te geven. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Jaap Slewe of Willibrord Gosselink (5141516) van de Leidse Rechtswinkel, Ketelboetersteeg 10. leiden» Zuid-Holland, langs zes stem pelposten. Afhankelijk van het aantal ogen dat men gooit, legt de deelnemer tussen de 150 en 200 kilometer af. Het goed be antwoorden van een aantal vra gen levert punten op. Het in schrijfgeld voor de tocht be draagt een tientje. De MC Randstad bestaat in middels 27 jaar en telt bijna 100 leden. In het verenigingsge bouwtje, achter het veld van DIOK, houdt Randstad op vrij dag en zondag zijn clubavon den. Voor inlichtingen over de Pokerrit of een eventueel lid maatschap: 071-5219292. ad van kaam De MC Randstad houdt zondag 28 maart voor de 19de keer de zogeheten Pokerrit. Traditiege trouw verbindt de motorclub daaraan weer een goed doel. Dit keer is de opbrengst be stemd voor een kledingactie in Roemenië. Start en finish van de rit zijn bij het clubhuis van Randstad aan de Hoge Mors- weg in Leiden. De start is tus sen 10.00 uur en 11.30 uur. Het gooien van de dobbel steen bepaalt voor de deelne mer de route. Die voert door FOTO MARK LAMERS ze gaan doen. Wiechert: „Ik heb echt geen idee wat onze taak daar zal zijn. De man die ons gaat begeleiden is de eerste vier weken niet eens aanwezig. Ik denk dat we wel blij zijn als we de eerste week gehad hebben." „In eerste instantie wil ik er zelf veel leren", neemt Regter zich voor. „Ik kan nog niet zeggen of ik iets voor die mensen ga bete kenen, want ik kan de situatie daar nog niet goed overzien." Het is, kortom, één en al verras sing, tot de terugkomst toe. „Ik ben benieuwd hoe ik tegen de dingen aankijk als ik terug ben", besluit Regter. Goekoop blikt terug bij Oud-Leiden leiden j anneke de jonge „We moeten het stadsgezicht niet verknoeien. We moeten geen provocerende nieuwbouw toelaten. We moeten historiserend bouwen." De woorden van oud-burgemeester Cees Goe koop waren gisteravond koren op de molen van zijn toehoorders. Op uitnodiging van Vereni ging Oud-Leiden blikte hij terug op bijna twee decennia Leiden. Dat deed hij met verve, zoals Goekoop betaamt, niet uit het veld te slaan door zijn mobiele telefoon die halverwege af ging en door zijn verkeerd geschreven naam op de uitnodiging. De woorden over de provocerende nieuw bouw sloegen op de plannen die architect B. Veldman heeft ontworpen voor de voormalige instrumentenmakersschool aan het Rapenburg. „Het huidige pand is niet zo ontzettend mooi, maar wie wil dat nu slopen? Is dat nu nodig? Een vereniging als Oud-Leiden zou zich voor dit industriële monument sterk moeten maken." Het leverde hem applaus van de aanwezigen op. Goekoop sprak niet alleen over de gebouwen in de binnenstad, maar wel veel. Hij begon zijn verhaal met een schets van het Leiden uit zijn studententijd. ,,Als student bleef je gezichtsveld beperkt tot de Breestraat en het Rapenburg. Beatrix heeft me eens toevertrouwd dat je ach ter de Hooigracht toch eigenlijk niet kwam als student." Waar hij van gruwde was de hoog bouw, die 'moest' in de jaren vijftig. „Ik heb die hoogbouw altijd lelijk gevonden. Ik denk aan die mooie flatgebouwen bij het station, die weet u wel te staan", spotte hij. "Volstrekt per ongeluk' keerde hij jaren later terug in Leiden als burgemeester. „Ik had dat absoluut niet gepland en het ging allemaal heel snel." Toen hij op bezoek moest bij de minister, ging hij eerst nog even een drankje nuttigen in L'Espérance. „Terwijl niemand er iets van wist. kwam er daar een man op me af, die zei: 'jij wordt de nieuwe burgemeester, dat zie ik aan je'.De man kreeg gelijk. Goekoop kwam terecht in een Leiden dat op weg was naar herstel. Wat hem teleurstelde was de lage mate van zelfvertrouwen onder de Lei- denaars, bekende hij gisteren. „Dat zelfvertrou wen is onder Amsterdammers tien keer te hoog, maar in Leiden was het veel te laag." Tijdens zijn burgemeestersschap zag hij dat Leiden in diverse opzichten groeide. „Dat heb ik mogen meemaken, kunnen stimuleren, kunnen subsi diëren. Ik zeg meemaken, want als stadsbestuur veroorzaak je die groei niet. Zoiets lukt je niet zonder steun van de mensen." Ook al heeft het dan niet aan hem gelegen, de oud-burgemeester is er wel trots op. „Leiden is niet meer die sociaal achtergebleven stad met een laag gemiddeld IQ. Ondanks de arme stu denten ligt het Leidse inkomen boven het lan delijk gemiddelde." In het afsluitende rijtje van heuglijke feiten kwam hij weer uit bij waar het voor hem allemaal mee begon: „Ik ben dolge lukkig dat het Bureau van de Universiteit nu naar het Rapenburg gaat. In de binnenstad hoort de kennis, de student." De zorgcentra voor ouderen 't Huis op de Waard, Lorentzhof en Roomburgh in Leiden gaan nauwer met elkaar samenwer ken. De drie instellingen heb ben daartoe een intentieverkla ring ondertekend. Hoe die ver regaande samenwerking er pre cies komt uit te zien is nog on derwerp van gezamenlijke stu die. Begin volgend jaar moet die samenwerking haar beslag krijgen. Het is in elk geval de bedoe ling dat de drie centra in het vervolg hun beleid op elkaar af stemmen om met elkaar een zo uitgebreid mogelijk pakket aan zorg te kunnen aanbieden, van zorg in het verpleeghuis tot ex tramurale zorg. Ook bekijken zij in hoeverre zij een aantal taken samen kunnen uitvoeren. Daar bij wordt onder meer gedacht aan financieel-administratieve activiteiten, zoals het aanvra gen van subsidies, en perso neelszaken, zoals scholing. De samenwerking gaat niet ten koste van de identiteit en cultuur van elk verzorgingshuis afzonderlijk, zo garanderen de drie. Roomburgh is van rooms- katholieke signatuur, de andere twee zijn protestants-christelijk. Bewoners en personeel zijn in gelicht over de plannen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15