1H 'Hervormde Kerk een huis tegen zichzelf verdeeld' Kerk Samenleving Weinig protest tegen bebloed Christusbeeld Homopastores laken houding bisschoppp; WOENSDAG 24 MAART 1999 - El* redactie dick van der plas. (ft Basiliek in oude luister hersteld hulst Na een ruim 12 miljoen gulden kostende restauratie is de Hulster Basiliek weer in oude luister hersteld. Voor de op knapbeurt van het kolossale bouwwerk hebben de parochianen van Hulst zelf een miljoen gulden bijeen gebracht. Het restant komt uit allerlei fondsen. foto anp Lezing over Midden-Oosten leiden D. van der Sluis van de stichting Communications Mid dle East (COME) houdt vanavond in de synagoge aan het Le vendaal 14 in Leiden een lezing over 'mogelijkheden tot conflic toplossing in het Midden Oosten'. De COME organiseert al meer dan twintig jaar seminars voor studenten van alle groepen die bij het conflict in het Midden Oosten betrokken zijn. in een poging vooroordelen weg te nemen. De lezing is georganiseerd door de afdeling Leiden van het Genootschap Nederland-Israël. De lezing begint om acht uur. de zaal is een half uur eerder open. Van niet-leden wordt eenbijdrage van vijf gulden ge vraagd. Parochianen in musical noordwuk Parochianen van de parochie van Sint Jeroen in Noordvvijk en leden van de stichting Hakuna Matata voeren donderdag- en vrijdagavond in het parochiecentrum aan de Van Limburgstirumstraat 24 de musical Joseph and the amazing technicolor dreamcoat op. Kaarten voor de voorstelling, die steeds om kwart over acht begint, kosten 17,50 gulden. Bazuin voor God leiden Evangelist W. Ouweneel uit De Bilt houdt vrijdagavond in Leiden de laatste in de serie lezing 'De vier bazuinen'. De titel van de lezing, die wordt gehouden in de Streekschool aan het Lammenschanspark 1, begint om acht uur en de toegang is gra- Vaticaan eist vrijlating bisschoppen Vaticaanstad Het Vaticaan heeft China gevraagd twee bis schoppen vrij te laten. De Chinese geestelijken zitten sinds drie jaar op een onbekende plaats in de gevangenis. Ze zijn nooit berecht of veroordeeld. De oproep om vrijlating is gericht aan de Chinese president Jiang Zemin, die zaterdag aan een bezoek aan Italië begon. Vrijlating van de bisschoppen zou het bewijs leveren dat de president „niet alleen belangstelling heeft voor de economie, maar ook voor de rechten van de mens", aldus het Vaticaan. Het gaat om de bisschoppen Giacomo Su Zhimin (67) van Baoding en Francesco An Shuxin (50). Zakenlieden delen bijbels uit struen De Vereniging van Christen-zakenlieden deelt deze week duizenden nieuwe testamenten uit op.scholen. Deze bij belactieweek wordt gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Gideons International, waarvan de zakenlieden lid zijn. Deze week begint de actie met het uitdelen van nieuwe testamenten op scholen in Alphen, Rotterdam en Zwolle. De actie wordt deze week ook in Spanje, Japan en Belize gevoerd. Wereldwijd delen de Gideons dit jaar meer dan 50 miljoen bij bels uit. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oldemarkt-Paasloo: H. Poot te Surhuisterveen: te Spnngford, Canada (Reformed Church of America): W. Pieters te Genemuiden. Aangenomen: naar Aagtekerke: L.J.Th. Heuvelman, kandidaat uit Utrecht. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Dordrecht: A.J. Gunst te Benthuizen, die be dankte voor Aalst. Bedankt: voor Aagtekerke en voor Goudswaard: G.J. van Aalst te Ridderkerk; voor Aalburg: W. Vis- scher te Amersfoort; voor Katwijk aan Zee: J. Beens te Nijkerk. huissen anp tilburg anp Een parochie in Tilburg heeft sinds enkele dagen een kruis beeld dat mensen moet con fronteren met de ware beteke nis van het christelijk sym bool. De meeste parochianen hebben het 'bloederige' Chris tusbeeld na een aanvankelijke aarzèling geaccepteerd, zegt pastoor J. van Noorwegen. Een anonieme man schonk het beeld aan de parochie St.- Jozef op den Heuvel. Hij vond dat mensen tegenwoordig te gemakkelijk aan het kruis van Christus voorbijgaan. Het beeld van een 'realistisch lij dende Christus' moet daar verandering in brengen. De kunstenaar die het beeld maakte bracht menselijke ha ren en bloederige striemen op hetgebeeldhouwde lichaam aan. Ook gebruikte hij oog protheses. De pastoor, die eerst ook even moest slikken, hoopt dat het Christusbeeld mensen zal 'aangrijpen'. Van Noorwegen ontkent dat veel gelovigen moeite met het beeld hebben. Slechts twee van de drieduizend parochia nen hebben tot nog toe laten weten niet kapot te zijn van het kruisbeeld. Van Noorwe gen wil het Christusbeeld voor altijd in de parochie laten staan. De Nederlandse bisschoppen zijn niet bereid tot een werkelijk gesprek over homoseksualiteit. Hun opvatting van dialoog over het gevoelige thema komt neer op een vorm van 'opvoedkun de'. Ze willen slechts de kerk leer uitleggen, en weigeren te erkennen dat rooms-katholieke gelovigen verschillend over ho moseksualiteit denken. Dat is de teneur van de reac tie van het Werkverband van Katholieke Homopastores (WK- HP) op een recente brief van secretaris-generaal dr. H. Ver hoeven van de bisschoppen conferentie. Daarin pleit hij voor een 'realistische' dialoog in de bisdommen, waarbij de de kerkelijke leer inzake homo seksualiteit niet ter discussie mag staan. Ook de kerkelijke in zegening van homorelaties is voor de bisschoppen taboe. De bisschoppen zetten zich met hun brief buitenspel als deelnemers aan een dialoog over homoseksualiteit, schrij ven de homopastores in een verklaring. Met hun 'zelfgeko zen isolement' doen ze afbreuk aan hun geloofwaardigheid. Ze blijken slechts bereid te zijn om de kerkleer nog eens uit te leg gen aan gelovigen die die niet snappen. „Dat is geen dialoog maar opvoedkunde, die aan de feitelijke gewetensvolle me ningsverschillen binnen de ge loofsgemeenschap geen recht doet." Het Werkverband heeft zich ook gestoord aan het begrip dat de bisschoppen tentoonsprei den voor 'de moeilijke situatie waarin homoseksuele gelovigen zich kunnen bevinden'. Daar mee bedoelen ze dat het voor homoseksuelen niet meevalt om 'volgens de normen van het Evangelie' te leven, dat wil zeg gen kuisheid te betrachten. De bisschoppen stellen de beleving van homoseksualiteit hiermee ten onrechte op één lijn met overtreding van de nor men van het Evangelie, vinden de homopastores, die hun ge aardheid als een 'goede gave Gods' beschouwen. Het begrip van de bisschoppen komt op homoseksuele gelovigen 'neer buigend' over. „Op dit soort 'begrip' zitten deze g 0 niet te wachten. Zij daarentegen verwacht! hun herders serieus te worden." Het Werkverband gaa op de uitnodiging vanL leiding om in de bisd je over homoseksualiteit toraat te praten. De stui i van het WKHP gaat a! s inventariseren welk p lOt beleid inzake homosefe de in de verschillende bisdi ,C( is ontwikkeld. Nu de bisschoppen i reid zijn tot een beziiu de kerkelijke inzegeni 'verbintenissen die dek ióÊ> kan erkennen', wil hetW band daar zelf een p noli brief over uitbrengen, k! t itrb op\ Brieven Leidse vrienden uit vorige eeuw soms verrassend actueel De brieven zijn geschreven tussen 1875 en 1921, maar soms nog verrassend actueel. „Er kan geen vrede zijn, zoolang orthodoxen, ethischen en modernen in één huis moeten samen wonen", schrijft de gereformeerde theoloog Herman Bavinck op 16 mei 1886 aan zijn vriend, de arabist Christiaan Snouck Hurgronje. „Dit is voor mij zoo duidelijk, zoo iets vanzelfsprekends dat ik niet begrijp hoe men vechten en strijden kan voor 'de eenheid der Nederlandsche Hervormde Kerk', die niets is dan een huis tegen zichzelf verdeeld." Je zou bijna denken dat hij het over het Samen op Weg- proces had, maar het ging over het omgekeerde: de scheuring in de hervormde kerk. leiden aad rietveld Een Leidse vriendschap, de briefivisseling tussen Herman Bavinck en Christiaan Snouck Hurgronje, 1875-1921 is de titel van een nieuw boek in de Pas sage Reeks, een inmiddels elf delige serie die wordt uitgege ven onder verantwoordelijk heid van het Historisch Docu mentatiecentrum voor het Ne derlands Protestantisme van de Vrije Universiteit van Amster dam. H. Adriaanse, decaan van de faculteit der Godgeleerdheid van de Universiteit Leiden kreeg gistermiddag in het Aca demiegebouw aan het Rapen burg het eerste exemplaar. De briefwisseling begint een jaar nadat de twee predikanten zonen zich hebben ingeschre ven als student aan de Leidse Academie en eindigt als Ba vinck op 26 juli 1921 overlijdt. Aanvankelijk gaan de brieven over niet veel meer dan de stu die. Over studentenhuizen, ora ties, visites, ontmoetingen, di ners, studenten die eikaars dic taten overschrijven, tentamens en examens en over vertaalwerk dat maar blijft liggen. En soms vertellen de vrienden elkaar over bijzondere gebeurtenissen in hun leven. Zoals Bavinck, op 29 juni 1876:Als nieuws kan ik u meedelen, dat ik me - waar over ge zich wel verwonderen zult - in de vorige week heb la ten photographeeren. Zoo gij 't goed vindt, zal ik u een volgend maal een portret oversturen, als ik ze dan namelijk heb." Maar zowel Bavinck als Snouck Hurgronje maken carri ère. Bavinck wordt na het af ronden van zijn studie in Lei den dominee te Franeker, daar na hoogleraar aan de Theologi sche School in Kampen en aan de Vrije Universiteit van Am sterdam en ten slotte lid van de fractie van de Anti Revolutio naire Partij in de Eerste Kamer. Arabist Snouck Hurgronje be gint als docent aan de Leidse Universiteit. Hij verwerft als is lamkenner internationale faam met een boek dat hij in 1885 schrijft over zijn verblijf in Mek ka. Hij wordt adviseur van de regering in Nederlands-Indië, maar keert na een ruzie met ge neraal Van Heutsz terug in Ne derland, waar hij als hoogleraar Aarabisch in Leiden zijn vroe gere leermeester M. de Goeje opvolgt. Na hun studie blijven de or thodoxe Bavinck en de vrijzin nige Snouck Hurgronje elkaar schrijven, en dan worden voor al hun 'polemieken' over on derwerpen als islam, joden dom, de eenheid van de kerk en de onfeilbaarheid van de Schrift boeiend. Bavinck komt uit de brieven naar voren als een be scheiden mens, een zoeker naar wat hij zelf noemt 'naïef geloof, met een neiging tot somberen. „Ik neem af bij den dag en wordt soms moede loos", schrijft de gereformeerde theoloog op een gegeven mo ment, „en gij wordt een kolos sus van geleerdheid." Bavinck neemt in zijn leven juist steeds meer afstand van geleerdheid en wetenschap. Christiaan Snouck Hurgronje. „Eerlijk gezegd, ik word en ben steeds meer 'gereformeerd'. Menig voorbarig oordeel van vroeger spreek ik thans niet meer uit. Ik heb meer eerbied gekregen en'meer piëteit voor het geloof en den geloofsarbeid der eeuwen, ik ben bescheide ner geworden in mijn meenin gen, en ben eenigszins afge daald van 't hoogmoedig stand punt om alles te toetsen aan mijn verstand en mijne reede", schrijft hij. Bavinck gelooft, of zou willen geloven, in de onfeil baarheid van de Schrift, de we tenschapper Snouck Hurgronje begrijpt daar niets van. Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t a v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 Vrijdag 24 Maart GEMENGD NIEUWS-Wat de winter ons niet bezorgde, dat heeft de twee dagen jonge lente gedaan. Er is in den afgeloopen nacht zulk een dikke laag sneeuw gevallen, dat de gemeentelijke sneeuwopruiming reeds vroegtrijdig in den morgen met verschillende ploegen bezig was de stra ten begaanbaar te maken. Ook vanwege de paardentram was men dadelijk met pekelwagen in de weer om den dienst niet te veel stoornis te doen ondervinden. FRANKRIJK - De bekende operazangeres Delna antwoordt in het volgende briefje aan de 'Figaro' op het bericht, door enkele Parijsche bladen meegedeeld, dat zij zeer ziek zou zijn; Mijn waarde heer Huret! Ik ben niet alleen ernstig ziek, maar ik wil niet langer voor u verborgen houden dat ik dood ben. Geheel de uwe, Marie Delna. P.S. Ik zal zingen bij de begrafenisplechtigheid. LEIDEN - In de Lakenhal is onlangs, na te zijn schoonge maakt, opgesteld de klok der voormalige Waardkerk, een geschenk aan het gemeente-museum van de Leidsche Ka toenmaatschappij, welke, zooals men weet, die kerk van de Gemeente-Commissie van het Ned.-Herv. Kerkgenoot schap gekocht heeft. De klok is niet alleen uit een histo risch oogpunt een aanwinst voor ons museum, maar ook als kunstwerk van waarde, als afkomstig uit de beroemde gieterij van Francois Hemony te Amsterdam. GEMENGD NIEUWS - Door den minister van oorlog zullen eenige wijzigingen worden gebracht in de uniformen van het leger, waardoor, meer dan thans het geval is, niet al leen een meer in het oog vallend onderscheid tusschen de verschillende wapens en dienstvakken wordt verkregen, maar tevens het uiterlijk aanzien van den troep wordt ver beterd. ANNO 1974 Maandag 25 maart LEIDEN - Het.Haagwegcomite zal desnoods een huurstaking organiseren, indien de reeds aangekondigde verhoging van zes procent per 1 april (voor vooroorlogse woningen) door gaat. De bewoners worden in een brief opgewekt de huurver hoging te weigeren. De verho ging van 1 april is door staats secretaris Van Dam 'onvermij delijk' genoemd, gezien de ge stegen onderhoudskosten, in flatie enz. Het Haagwegcomite noemt deze argumenten 'klink klare leugens'. Immers er wordt praktisch op onder- houdsgebied weinig of niets gedaan. Het comité heeft een brief naar de gemeenteraad ge stuurd. Men is van plan de ver gadering waarin de huurverho ging wordt behandeld, te be- PITTSBURGH - In de Verenig de Staten bestaat een tekort aan toiletpapier. De industrie verwacht voor de resterende maanden van 1974 een tekort aan toiletpapier van twee pro cent. NEW YORK-Nathan Hand werker, eens een arme Poolse De werkgroep 'Q' heeft weer wat gedaan. Uiteraard iets goeds. Wat kun je anders van deze mensen ver wachten? Precies. Zaterdagmiddag hebben ze eventjes alle bruggen in de Merenwijk officieel geopend. Compleet met ballonnen en het Leidse Hoempa Orkest foto archief leidsch dagblad immigrant, wiens recept voor de 'hot dog' deel ging uitma ken van de Amerikaanse ma nier van leven, is gisteren in de ouderdom van 83 jaar overle den. De 'hot dog' is ontsproten aan een geheim recept van zijn vrouw Ida. LEIDEN - Ex-sportwethouder Sannes is het niet eens met 't huidige beleid, dat ten aanzien daarvan wordt gevoerd. "Het gaat fout met de sport", zegt hij. "In de Merenwijk komen 30.000 mensen te wonen. Waar moeten die heen? Naar Roodenburg? Dat heeft al te weinig velden. Er wordt in Lei den te veel aandacht besteed aan woningbouw en renovatie en te weinig aan sportvoorzie- ningen. We hadden destijds toch plannen bij Oegstgeest en in het Vlietpark. Ik heb daar nooit meer iets van gehoord. Als je de begroting bekijkt zie je dat er praktisch niets wordt uitgetrokken voor sportvelden. De Sportstichting eist ook te weinig. Van tijd tot tijd moet je ook durven. Dan moet er met de handen op tafel worden ge slagen". Uiteindelijk zijn Bavinck en Snouck Hurgronje het, lijkt het wel, over niets nog eens. Als Snouck in zijn dissertatie fulmi neert tegen de 'onbillijke, on kiese en niet zelden leugenach tige maar bijna altijd onware acten die men in Duitschland vooral thans tegen joden op maakt' (1880), schrijft Bavinck: „Ik had u den schijn willen zien vermijden, als waart gij verde diger der joden..." En waar Ba vinck een groot pleitbezorger is van de zending op Batavia schrijft Snouck Hurgronje, als hij op Batavia werkt, over de zendelingen: „Zij moeten het Herman Bavinck succes hunner prediking van een wonder wachten of ziende blind zijn voor de werkelijk heid." Snouck meent dat de heilige oorlog 'een middeleeuwsch in- situut is'. Bavinck denkt dat 'het begrip heilige oorlog, zonder meer, niet iets specifiek mo- hammedaansch is, maar wel de religieuze plicht, om den gods dienst uit te breiden door het zwaard, altijd en overal, waar dit mogelijk is'. „Of zie ik dit verkeerd?" Maar de twee blijven vrien den, die elkaar respecteren en waarderen. En ten slotte komen C O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) zij elkaar weer tegen ir ninklijke Nederlandschf te mie van Wetenschappe dat van zij beiden lid wi Snouck op 28 juni 1921 fc. vincks echtgenote schi de vraag, of hij zijn oud op diens ziekbed nog bezoeken, memoreert vorig bezoek: „Ik ben heel onder den indrukv laatste bezoek: wee maar stichtelijk tevens dan vroom heb ik mijn^ vriend trouwens niet Het is de laatste b maand later, op 29 juli jaar, sterft Bavinck. o KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezocging. Ma t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12,00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor. T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) w. F REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie e. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden Advertenties: Familieberichten; 023- 53173) Vana 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30tot tn o 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.301( 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging va ontil het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen ƒ1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bi vt worden verzonden geldt een n portokosten per verschijndag. 10usj LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT fc ITK Voor mensen die moeilijk lezen,* hebben of blind zijn (of een andet leeshandicap hebben), is een sans e van het regionale nieuws uuhetl» Dagblad op geluidscassette b< informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LectW, er iel itio K N H U I du z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 de lert (eed groo erde zijn

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14