EiDEN Regio PHEMNGS- rrVERKOOP Leiden pompt miljoenen in zwembaden 1 De burregemeester van de nacht .el 9 3, .[uithuis Renovatie Rijnzichtbrug begonnen Gelamenteer gemeente bedroeft Indiëstrijders ,51 >.1 IC Celstraffen geëist na miljoenenfraude BTW NSDAG 24 MAART 1999 him wegman. 071-5356414, plv -chef herman joustra. 071-5356430 ito-inbreker gegrepen Een 24-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats önacht omstreeks kwart voor een in de Curagaostraat aan- Q juden. Hij wordt ervan verdacht even daarvoor in de Co- jjnstraat een auto te hebben opengebroken. Hij was in het van een plastic tas met daarin een autoradio. trinekast warenhuis opengebroken Een klant had de verkoopster nog gewaarschuwd: „Ze jer met je spullen vandoor." Maar het was al te laat. Twee men slaagden er gisteren in, waarschijnlijk door over de ibank te hangen, een vitrinekast in een warenhuis aan de narkt te openen. Ze gingen er met drie tableaus ringen, oor- in en armbanden ter waarde van 2000 gulden vandoor. □i»e|ito's op Botermarkt beschadigd Een 50-jarige bewoonster van de Botermarkt heeft giste- aangifte gedaan van beschadiging van haar auto. De wagen id maandagnacht op de Botermarkt maar was de volgende verplaatst. De auto was beschadigd omdat hij tegen een m stond. Twee andere bewoners van de Botermarkt hadden kj hetzelfde euvel te maken, waardoor de politie aan vemie- denkt. 0 [ormatie-avond vrijmetselarij H» De Leidse vrijmetselaarsloge La Vertu en de Leidse [groep de Orde der Weefsters lichten vanavond hun idealen tijdens een informatiebijeenkomst. De broederschap en zijn iwelijke variant streven naar geestelijke, zedelijke en sociale Of ijking volgens de leer van de vrijmetselarij. Belangstellenden jen ook een rondleiding door het logegebouw. De bijeen- begint om 20.00 uur aan de Steenschuur 6 in Leiden. itiekbeurs in paasweekeinde Ni Zo'n 45 antiquairs en kunsthandelaren presenteren hun cd van onder meer schilderijen, glas, zilver, klokken tijdens f |j( unst/Antiek en House Decoration Fair, in het paasweekein- an 3, 4 en 5 april in de Pieterskerk in Leiden. Van zaterdag 2 n met maandag kunnen liefhebbers zich de hele middag ,5" apen aan doeken van schilders uit deze en vorige eeuw. Te- zijn er meubelen, antiek en worden er klassieke tuindeco- s en antieke bouwmaterialen uitgestald. De entree bedraagt ïlden, 65-plussers mogen voor tien gulden naar binnen en eren gratis. jr gebrek aan opvolging gaan wij sluiten. izcer hoogwaardige collectie meubelen, tapijten en verlichting ironder Bench - Giorgetti - Koekoek - Bieletelder - Lumiere - Marioni en vele andere wordt verkocht MET KORTINGEN VAN 5 TOT 50 lecoratiematerialen van o.a. Lumiere. Casa - Apart. Marbleous EXCLUSIEVE I T E R I E U R S Schoolstraat 32 2251 BJ Voorschoten Telefoon 071 - 5613609 leiden De renovatie van de Rijnzichtbrug die serverende laag krijgen. Ze worden later weer sloten, onder meer voor schilderwerkzaamhe- de Haagweg met de Morsweg verbindt is gis- teruggeplaatst op de monumentale brug. Het den. De omleidingsroute loopt via de wijken teravond begonnen. Aan beide zijden zijn on- belangrijkste deel van de renovatie moet nog Boekhorst en de Lage Mors: over de Haag- derdelen van het hefmechanisme en de brug- beginnen. Op 6 april laat de gemeente een weg, de Dr. Lelylaan, Plesmanlaan naar het leuning verwijderd. Ze zijn naar Alphen aan nieuw brugdek plaatsen in de monumentale Stationsplein. den Rijn vervoerd, waar ze een nieuwe con- brug. De brug wordt daarbij vier weken afge- foto mark lamers Geldinzameling verloopt stroef leiden onno havermans De geldinzameling voor een ge denkteken voor gevallen solda ten in Nederlands Indië ver loopt stroef. De Stichting Mili tair Indiëmonument Leiden heeft pas tienduizend gulden binnen van de vijftigduizend die vóór 1 mei op haar bankre kening moet staan. De gemeen te stelt die eis, omdat Leiden niet wil op- Stichting wacht met smart op ontwerp draaien voor de kosten van een monu ment. Maar de stichting wacht met smart op een ontwerp, na dat cultuur wethouder Pechtold een eerste schets als te militaris tisch heeft afgewezen. „Wij kunnen kwalijk geld gaan inzamelen als we niet eens weten hoe het monument er uit gaat zien", aldus voorzit ter P. Brouwer. „De gemeente heeft ons verzekerd dat het alle maal doorgaat en dat er een monument komt, maar dan moet ze wel met voorstellen ko men. Wij moeten toch iets laten zien, als we de Leidenaars om geld vragen." Volgens Brouwer moet het 'iets abstracts' zijn, al begrijpt hij nog steeds niet waarom de door hem geschetste figuur van een terneergeslagen soldaat geen genade vond bij de wet houder. „Het was een tekening die uitdrukte wat wij voelden als er weer een uit ons midden was gesneuveld. Maar het mo nument mag niet op een mili tair lijken. Wat het dan wel wordt, weten we niet. De ge meente zou kunstenaars uit de omgeving vragen een offerte te maken, maar wij hebben nog niks gezien. Ik weet niet wat de gemeente wil. Wethouder Pechtold krijg ik niet meer te pakken. Tel kens als ik hem bel word ik afge scheept met een ambte naar." Eind vorig jaar kwamen de gemeente en de stich ting overeen dat op het gedenkteken in elk geval de namen komen te staan van de 32 Leidse soldaten die in Nederlands Indië zijn gesneu veld. Over het ontwerp verschil len de meningen. De gemeente wilde het liefst alleen een pla quette met de namen, de stich ting wil een beeld. Over de plek, bij Molen de Put, zijn de twee partijen het wel eens, al had Brouwer zijn beeld liever bij het Arsenaal zien verrijzen. De gemeente draagt vijfdui-4 zend gulden bij aan de kosten van het monument, de rest moet de stichting zelf bij elkaar sprokkelen. De Stichting Mili tair Indiëmonument Leiden heeft bankrekening 80 42 35 279. Gemeente wil recreatiezwemmer terug Het diepe buitenbad van De Zijl moet al volgend jaar worden overdekt en worden ingericht als recreatiebad met allerlei toeters en bellen. Op de wat langere termijn moet ook bij het openluchtbad De Vliet een overdekt bad komen, eventueel samen met nog veel meer sport accommodaties. Het Vijf Meibad kan op dat moment, naar verwachting in 2005, de deuren sluiten, of hooguit doorgaan als bad voor speciale doelgroepen. Dat valt te lezen in de nota 'Zwembaden in Leiden, nu en in de toe komst'. leiden ruud sepzwemmers die nu nog uitwij ken naar baden in de regio, te- Door miljoenen te investeren in rug te halen naar de stad. Jaar- de Leidse zwembaden hoopt lijks gaan meer dan 100.000 Lei- het Sportbedrijf de Leidse denaars buiten de stad zwem men. De baden in de regio zijn in de afgelopen jaren aangepast aan de moderne eisen, terwijl de Leidse baden nog relatief ouderwets zijn. Terwijl landelijk het zwembadbezoek toenam, tellen de Leidse baden ieder jaar weer minder klanten. Als alle plannen die nu op de rol staat worden uitgevoerd, zou het bezoekersaantal van de Leidse baden met 140.000 moe ten toenemen. De eerste ingrepen om het aantal bezoekers van de Leidse zwembaden te vergroten, moe ten dit jaar al besluiten worden genomen. Vervolgens moet vol gend jaar De Zijl worden aange pakt. Na de overkapping van het diepe buitenbad ontstaat een zwembad met twee bas sins: één voor recreatief zwem men en om baantjes te trekken. Het nieuwe recreatiebad krijgt ofwel grote schuifpuien ofwel een schuifdak om ervoor te zor gen dat op warme zomerdagen binnen en buiten naadloos in elkaar overlopen. Voor de ver bouwing is zeven miljoen gul den gereserveerd. In De Vliet moet nog dit jaar voor ongeveer één miljoen wor den geïnvesteerd. Nog voordat het seizoen begint, moet het bad worden aangepast aan de wettelijke eisen voor hygiëne en veiligheid. Na afloop vari het seizoen wordt het bad aantrek kelijker gemaakt met onder an dere meer sport- en spelfacili- teiten en een attractiever peu- terbad. Na de eeuwwisseling moet een besluit worden geno men over een gedeeltelijke overkapping van De Vliet. De opstellers van de nota be seffen dat investeringen alleen niet genoeg zijn om meer be zoekers te trekken. Daarom wordt ook gepleit voor een be tere dienstverlening, meer acti viteiten en aanvullende facili teiten als stoombaden en sau na's. Een eerste stap wordt al bij het begin van het komende zomerseizoen genomen. In plaats van de vaste openstelling van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds, worden de openingstijden van de buiten baden vanaf dit voorjaar aange- past aan het weer. Bij slecht weer-gaan de baden korter open, bij goed weer lan ger. Om de Leidenaars te infor meren over de steeds verande rende openingstijden, wordt gedacht aan een speciaal tele foonnummer, de 'Leidse zwem- lijn'. \rregemeester van de nacht van twaalf tot half acht. vlag dan is hij vrij tzo'n nare Tjeerd van Rij. irregemeester van de fjtorregerneester van de nacht i figuuur van grote kracht, houdt de dieven in de link ijl-ie zelf een pilsje drinkt, burregemeester van de irregemeester van de nacht door het uitgaansvolk ge- tel Leiden aan de rol [f-ie de keten om zijn bol. •V urregemeester van de i De burregemeester van de nacht hoort elke horecaanse klacht. Is het schuim tivee vingers dik dan heeft-ie op geen kroeg de pik. De burregemeester van de nacht! De burregemeester van de nacht, ja, op zijn schouders ligt een vracht. Hij keurt bar en ook bordeel, oh, wat doet die man toch veel. De burregemeester van de nacht! De burregemeester van de nacht is een type dat altijd lacht. Hij steekt Rostma naar de kroon maar krijgt niet hetzelfde loon. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolisch^ middelpunt van de stad De burregemeester van de.nacht houdt over Leiden stil de wacht. Hou Jules Deelder aan de Maas GeefLeidens nacht een eigen baas. De burregemeester van de nacht! Terwijl ministers liegen en be driegen rond de Bijlmerramp en Nederland de legionella danstgingen gisteravond de zes kandidaat-nachtburge meesters verbaal met elkaar op de vuist. In café Sus Antigoon aan de Oude Vest' kruiste het sextet Frans Horst, Jacques Kerstjens, Peter Labrujère, Si mon Platteel, René Vallentgoed en Hans Wolting de degens. We beginnen met het 'signale ment' waaraan Leidens eerste gekozen nachtburgemeester volgens velen moet voldoen. Bij voorkeur minimaal 100 kilo en rond de 50 jaar of ouder want hij moet al een beetje naar de aarde ruiken. Een opgeblazen kop, rood haar en een baard zijn geen bezwaar. Hij moet re gelmatig liederlijk lam langs Leidse lanen lopen om vervol gens zijn blaas in het open wa ter te lozen. En af en toe een steen gooien door de winkel ruit van een mede-midden- stander kan ook geen kwaad. In de kroeg moet hij verplicht praten met minderjarige exem plaren van het zwakke geslacht. Voor èn achter de bar. Regel matig samen nablijven na slui tingstijd hoort erbij. Geregeld de tap vanaf de onderkant be kijken wegens gebrek aan coör dinatie in de benen en andere delen van het lichaam even eens. En als de nachtburge- den haag/leiden Jacques Kerstjens, Frans Horst discussieleider Cees van Hoore, Peter Labrujère, Hans Wolting, Simon Platteel en René Vallentgoed (vlnr) praten in Sus Antigoon over nachtelijk Leiden. foto mark lamers persbureau cerberus Tegen een 29-jarige Leidenaar is gisteren bij de Haagse recht bank twee jaar gevangenisstraf geëist wegens zijn betrokken heid bij een miljoenen-belas tingfraude van een Leids com puterbedrijf in 1996 en 1997. De man was inkoper bij dat be drijf. Tegen de externe boek houder van deze firma, een 62-jarige man uit Bodegraven werd een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voor waardelijk geëist. Het Leidse bedrijf kocht in Engeland computeronderdelen in en hoefde daarover volgens de geldende regels geen BTW te betalen. De firma berekende wel BTW aan zijn klanten die het Engelse spul kochten, maar hield die transacties buiten de boekhouding. Het bedrijf droeg de in rekening gebrachte BTW dus niet af.Het bedrag dat de fiscus zou zijn onthouden, zou zijn opgelopen tot bijna twintig miljoen gulden. De directeur is onlangs door de Haagse recht bank tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld na een eis van vier jaar. De boekhouder zegt volko men te goeder trouw te hebben gehandeld. De door hem na mens het bedrijf bij de belastin- dienst ingediende aangiften omzetbelastingen berustten op 'schattingen', iets dat de belas tingwet in bepaalde gevallen toestaat. De 29-jarige inkoper zei dat hij pas te laat in de gaten kreeg hoe de truc ging. Hij zei dat hij 'erin was geluisd' door de directeur. Ook dat geloofde officier van justitie mr. De Waardt niet. De rechtbank doet op 6 april uitspraak. meester diep in de nacht zeker weet dat alle kroegen zijn ge sloten, moet-ie nog naar huis ook. Voorwaar geen sinecure! Over de inhoud van de functie waren de kandidaten het over het algemeen roerend eens. De nachtburgemeester moet de dagburgemeester aanvullen. Als Postma slaapt, wordt er toch gewaakt. Ook vragen als moet er in Leiden een rosse buurt komen, werden behendig beantwoord. Wolting: „Ja, op de Langegracht, daar is immers volop toezicht aanwezig." la brujère: „Commercieel interes- saht, maar waar? Misschien in de buurt van het Rapenburg. Dat is een dure wijk dus goed voor de kwaliteit." Horst: „Het geeft sjeu aan Leiden." Kerst jens, zelf bewoner van een pand waarin vroeger een seks club was gevestigd: „We mis sen iets in Leiden. Nu gaat ie dereen naar Amsterdam." Plat teel: „Gebruik de Meelfabriek. Daar is al heel wat afgekneed." Vallentgoed: „Maak van dë overdekte binnenplaats van het stadhuis een rosse buurt." De heren waren het ook roe rend eens dat er meer gay-bars in Leiden moeten komen en dat discriminatie binnen de horeca slecht is. Harde kritiek was er van iedereen op het hui dige horecabeleid van B en W. Er wordt niet naar de kroegba zen geluisterd, de muziek mag niet hard genoeg, kortom de gemeente vergeet dat er 's nachts ook wordt geleefd. Grote bewondering was er voor het optreden van de huidige nachtburgemeester René Val lentgoed. Met ontzag hadden zijn concurrenten gezien hoe hij zijn geteisterde lichaam de afgelopen zeven jaar 's nachts naai- huis sleepte na uitbundige nachten. Hulde! Heel even werd het vuurwerk toen Horst en Labrujère de huidige offici euze nachtburgemeester Val lentgoed solistisch gedrag ver weten tijdens het uitoefenenen van zijn functie. Maar Vallent goed het zien het politieke spel al aardig in de vingers te heb ben. Toen het gerucht doorsij pelde dat er voor de gekozen nachtburgemeester een budget van 25 müle beschikbaar zou zijn, beloofde hij zijn mede kandidaten te benoemen tot wethouder. Als hij vanavond wordt gekozen uiteraard. Daar op besloot het nieuwe college de glazen tot in de hemel te heffen. Vanavond kan een ieder zijn of haar stem uitbrengen in dans salon In Casa aan de Lammer markt. De verkiezing begint om 21.00 uur. Precies om midder nacht wordt de nachtburge meester officieel beëdigd. Het geheel wordt omlijst met mu ziek en poëzie. De toegang is gratis. eric-jan berendsen gedicht: cees van hoore ■V i jf i i;m>i m Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 6 april. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Ük Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13