Dyslexie bij studenten: het stille taboe i In Natura Werk voor dikke, dartelende dames WOENSDAG 24 MAART 1999 Antu maakte begin deze maand een opname van een aantal door hete sterren verlichte stof- en gasnevels in het sterrenbeeld Kameleon. FOTO GPD/ESO Naam voor Europese telescopen De vier Europese reuzentele- scopen op de Chileense berg Paranal, die in 2001 gezamen lijk de Very Large Telescope (VLT) vormen, hebben nu na men gekregen die werden geko zen uit duizenden inzendingen. De Europese Zuidelijke Sterren wacht (ESO) had speciaal voor Chileense schoolkinderen die in de buurt woonden een prijs vraag uitgeschreven. Tot dusverre luisterden de vier reuzentelescopen naar de ta melijk dorre aanduidingen VLT-UT 1 tot en met -UT4. De uiteindelijke keuze van de ESO- commissie viel op de namen die door de zeventienjarige scholiere JorssyAlbanez Castil- la uit Chuquicamata waren be dacht. Zij gaf aan de al bijna een jaar geleden in gebruik ge nomen UT1 de naam Antu (spreek uit: 'an-too'), wat zon betekent. Voor UT2 stelde zij Kueyen (uitspraak: 'kew-yen') oftewel de maan voor. De overige twee nog in aan bouw zijnde reuzen zullen voortaan luisteren naar de naam Melipal (Zuiderkruis) en Yepun (uitspraak: 'ye-poon'). in onze taal wordt daar Sirius mee bedoeld, de helderste ster van het sterrenbeeld Grote Hond. Sirius staat in dit seizoen 's avonds als een sterk fonkelende ster aan de zuidwestelijke he mel. Elke telescoop is een kolossaal groot instrument, uitgerust met een spiegel van 8,2 meter in doorsnede. Via elektronische technieken zullen de lichtbun dels van deze vier reuzen, bij de ingebruikneming in 2001, wor den samengebracht (een tech niek die beeldsynthese heet) waardoor ze zullen samenwer ken als één grote telescoop met een (gesimuleerde) spiegel van ruim zestien meter middellijn. ■Hl Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Handig gedaan (8); 5. Theoretische positie (8): 6. Eerst nemen, dan pas betalen (4); 8. Munt ter omlijsting (4); 10. Hout van niets levert een siersteen (5); 12. Precies hoe men indoopt (5). VERTICAAL: 1. Erg voor een minder belangrijke beroemdheid (6); 2. Behoren onderdanig te zijn (6); 3. Dat meisje heeft aan één maat niet genoeg (5); 4. Met name hem moetje serieus nemen (5); 7. Door dat dier lig ik met grootvader overhoop (5); 9. Haar van edelen (4): 11. Houterige relatie (3). Oplossing van dinsdag: eend-einde- ar ts-stram- paar-praal- sint-niets- nier-reine- loos-kolos- krat-kaart- omen-molen- Eindje Matrys Pilaar Insect Reünie Eslook Karate Limoen s-Karkas Gevraagd woord: EMPIREKLOK. BERNADETTE NEELISSEN Lezen, maar niet interpreteren. Maar ook: interpreteren, maar die informatie niet of slechts met heel veel moeite kunnen om zetten in geschreven of gesproken woord. Dyslexie, ofwel woordblindheid, kan een ware bezoeking zijn. Met een goede bege leiding hoeft de stoornis echter nauwelijks een belemmering te vormen, zelfs niet bij het volgen van een universitaire studie. Drie tot vijf procent van de Nederlandse studentenpopulatie is dyslectisch. Op de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR) zit ten 80 tot 100 studenten die ernstig dyslec tisch zijn en zo'n 250 die licht dyslectisch zijn. Voor hen zijn speciale regelingen in het leven geroepen. Met een speciale dys- lexieverklaring kunnen ze bij de examen commissie bijvoorbeeld verlenging van examentijd en opgaven in een grotere letter aanvragen. Binnenkort vindt in samenwerking met vereniging Woortblind' een studiedag in Amstelveen plaats onder de noemer 'Dys lexie en Studie'. Nel Holmeester, werkzaam op de Hogeschool Rotterdam Omstre ken, is nauw bij de organisatie daarvan be trokken. Zij houdt zich bezig met het signa leren, verwijzen en begeleiden van studen ten met dyslexie en streeft ernaar de stoor nis meer bekendheid te geven. „Dyslexie heeft niets te maken met een oogprobleem, maar alles met een 'andere organisatie' van de hersenen, het cognitief systeem", vertelt ze. „Daarom spreken we in de wetenschap niet van 'woordblindheid', maar van dys lexie. Wat de oorzaak van dyslexie is is nog altijd niet duidelijk. Ook duurt het vaak lang voordat dyslexie als zodanig wordt her kend. Mensen die eraan lijden komen er meestal ook niet zelf mee naar buiten. Het lijkt alsof er een stil taboe op rust. Hof meester: „Een dyslectische student loopt daar niet mee te koop, omdat geschreven taal en intelligentie vaak aan elkaar gekop peld worden. Dat is onzin, maar het is nu eenmaal zo. En wie wil er nou dom lijken? Hoe langer dyslexie verborgen blijft, hoe erger de gevolgen worden. Veel dyslectici doen jaren langer dan 'normale' studenten over htm studie, of haken geruisloos af. Dyslexie is vaak moeilijk te herkennen. Het is niet vréémd als een docent het niet met een signaleert. Een veel voorkomend ken merk is bijvoorbeeld dat de student actief meedoet, goeie vragen stelt en goeie ideeën heeft, maar faalt als hij werk moet inleve ren. Dat wordt dan voor de docent een gro te teleurstelling. Maar de dyslecticus zelf denkt dat wat hij in z'n hoofd had ook zo op het papier staat!" „En nu komt het vreemde: de docent gaat kennelijk eerder af op het geschreven werk dan op de indruk die hij dagelijks 'live' van de student opdoet. Dat is een mechanisme. De docent denkt: 'goh, wat een luie stu dent. Hij praat wel mooi, maar hij wil niet werken.' Terwijl die docent, juist omdat het hem zélf zo verbaast, door zou moeten vra gen naar de achtergronden: 'Hoe heb je hier aan gewerkt? Hoe lang?' Negen van de tien luie studenten geven dan eerlijk toe dat ze er met de pet naar gegooid hebben. Maar de dyslectische student zegt: Ik ben er drie weken mee bezig geweest en ik dacht dat het er wel stond." Op de Hogeschool Rotterdam en Omstre ken worden alle docententeams uitvoerig over dyslexie geïnformeerd. Hoe signaleer ik het als docent, welke voorzieningen kan ik treffen, dat soort zaken komen aan bod. We leren studenten kijken naar wat ze schrijven en ontwerpen lees- en schrijfstra tegieën voor ze. Deze begeleidingsmoge lijkheid is nu nog voorlopig, maar moet volgend jaar structureel worden Studiedag Dyslexie en Studie, 27 maart, 10.00-14.30 uur, buurthuis Alleman, Den Bloeyenden Wijngaerdt 1. Amstelveen. Info en aanmeldingen bij Olive Ossendorp, 0251-311249. De eerste dikke dames dartelen door de tuin. Voorjaarshom mels zijn immers altijd vrouw tjes. Mannetjes stellen toch al niets voor in de insectenwereld en worden alleen een tijdje misbruikt om de voortplanting te bewerkstelligen. De vrucht bare vrouwtjes, de koningin nen, overwinteren op een plek je waar vrieskou en vocht niet al te zeer doordringen. Ze heb ben de naam koningin gekre gen, omdat op hen de zware taak rust een geheel nieuw hommelvolk te stichten. Er is dus een boel werk aan de win kel voor de dikke dames. Wanneer de temperatuur stijgt en de zon warmte begint af te geven, ontwaken de hom melkoninginnen uit hun win terslaap. Ze zijn dan zwak en verkleumd. Dus moeten ze zich eerst opwarmen. Dat doen ze door alle spieren hevig te laten trillen en intussen lucht in het lijf te pompen. Door deze snelle bewegingen worden ze warm. De hommelkoningin vliegt dan weg naar de suikerhoudende nectar te vinden in de eerste voorjaarsbloemen. Die leveren ook de proteïne, die noodzake lijk is voor het maken van eitjes. Om voldoende proteïne te ver zamelen moet een berg stuif meel gegeten worden en het kan wel drie weken duren voor dat de eitjes in het hommellijf gevormd zijn. Waar eitjes zijn moeten manne tjes komen om ze te bevruch ten. Maar er zijn toch geen mannetjes? Die hebben toch in de herfst het loodje gelegd? Ja wel, maar niet voordat ze met de koningin hadden gepaard. De moeder van het nieuwe volk heeft het zaad sindsdien zorg vuldig bewaard om het bij por ties over de eitjes te verdelen. Wie spaart, heeft wat! Ze is in feite een beetje een mannetje geworden wanneer ze haar be vruchtend werk doet. Feminis me in optima forma! Gewiekst, en even uitgekiend handelt ze door sommige eitjes niet te be vruchten. Toch zullen ook die zich ontwikkelen en straks dar ren, mannetjes dus, voortbren gen. Tegen de tijd dat de eitjes ge legd moeten worden, zoekt de koningin een geschikte nesthol te: alles is goed als het er maar droog en donker is. Na de ruimte bekleed te hebben met mos, haren en dQns, vervaar digt de koningin, uit door haar achterlijf geproduceerde was, een voorraadpot. Deze wordt gevuld met nectar. Van stuif meel maakt ze klompjes, waar in de eitjes worden gelegd. Daarna neemt Hare Majesteit erop plaats. Als een vogel zit ze met haar harige lijf dagenlang op de eieren te broeden, het geen ze zo nu en dan afwisselt met een hapje eten buiten de deur. Als de eitjes uitkomen, zijn het eerst alleen maar werksters die het levenslicht aanschouwen. Zijn deze meiden uitgegroeid, dan gaan ze onmiddellijk aan de slag. Van de cocons waarin ze volwassen zijn geworden maken ze meteen nieuwe voor- raadpotjes voor de volgende ge neratie. Ook worden er talloze nieuwe stuifmeelbolletjes ge kneed. Het nest breidt zich dus gestaag uit, terwijl de koningin aan één stuk door eitjes legt. In de tijd van de hoogzomer be reikt het nest de volle omvang. Dan pas komen de darren ter wereld. Zij worden al na een paar dagen door het vrouwvolk buiten de deur gezet, waarna ze, zoals mannen eigen is, flie- refluitend op zoek gaan naar honing en liefde. De koningin nen die ze buiten ontmoeten, zijn piepjong en ontstaan uit larven die extra gevoed en ver troeteld werden. Ook in het volk van onze eigen vorstelijke hoofdpersoon zijn zulke konin ginnetjes geboren. Nadat deze prinsesjes samen met de darren de wijde wereld zijn ingevlogen, sterft de afge leefde koningin en geven uit eindelijk ook de uitgeputte werksters de pijp aan Maarten. Tegen die tijd blazen de laatste rondzwervende darren even eens de aftocht uit het leven. Er is geen hommel meer over in die herfstdagen, behalve de jonge, bevruchte koninginnen. Zij zoeken een schuilplaats om te overwinteren. In het volgen de voorjaar herhaalt zich de he le geschiedenis. Cyclus volgt op cyclus. Tot in de eeuwen der eeuwen. Amen. THEO SCHILD KAMP HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Killers Tom Poes was door professor Sick- bock geheel uitgeschakeld. Want na door het luik gevallen te zijn, werd hij door een vernuftig lopende- bandsysteem en een sterke veer naar buiten geschoten op de plek waar de geleerde al zijn afval stortte. De deu ren waren intussen afgesloten en de ramen waren van onbreekbaar glas, zodat er geen binnenkomen aan was. De professor bekommerde zich dan ook niet meer om hem. ,,Ik heb me bedacht", sprak hij tot Wammes Waggel. „Ge kunt blijven. Als proef persoon zijt ge wellicht bruikbaar." „Enig hoor!" zei Wammes. „Ik ben dol op proeven. Wat heb je voor me? Op dat moment klonk er een luid gerinkel uit zijn bagage en de profes sor bleef verstard staan. „Wat is dat? vroeg hij verblekend. „Wekkers", verklaarde de bezoeker trots. „Goeie waar, hoor! Ik heb ze allemaal gelijk afgesteld en als je nu even wacht, kan je lachen. Een reuze geluidje! Prima kwaliteit. Wil je er een kopen? „Nee!" riep de geleerde met over slaande stem. „Weg met die dingen! Laat ze stil zijn! De trilling zal..." Wat hij verder zei, werd overstemd door het geratel, dat plotseling uit de tas opsteeg. De uurwerkjes beschikten over een krachtige veer en daar ze vakkundig door de ondernemer wa ren afgesteld, lieten ze allemaal tege lijk hun bellen horen, zodat de om standers horen en zien verging. Nu werd echter ook duidelijk waarom Sickbock zo geschrokken was. Het lawaai bracht al het glaswerk in het laboratorium aan het trillen en de grote kolf, die door de ijsafzetting ui terst gevoelig geworden was, barstte met een zuigende knal uit elkaar. Deze goed onderhouden Tyrannosauraus Rex staat in het Natuur- 59 1 historisch Museum in New York. FOTOh Duitse paleontologen hebben bij Minden tussen Munster en Hannover het skelet ontdekt van een reusachtige dinosau rus. Het gaat om een directe voorouder van tyrannosaurus Rex, zo meldde de directeur van het natuurhistorisch mu seum van Noord-Rijnland Westfalen. De dinosaurus leefde zo'n 160 miljoen jaar geleden en was zo'n 18 mei lang. Het fossiel werd voi jaar ontdekt tijdens archt gisch onderzoek. Liefhebbe moeten nog een jaar wach om het skelet te kunnen be zichtigen. Dat zal in Keulei worden opgesteld. De bott zijn zeer broos en moeten worden geconserveerd. Calciumbad voor meloen Na een calciumbad blijven meloenen twee weken langer vers. Dat blijkt uit onderzoek van plantenfysiologen aan de universiteit van Houston, Texas. Normaal zijn meloenen zeven tot twaalf dagen houd baar. Hierna verzwakt het weefsel aan de korst, omdat het calcium wegsijpelt naar de zaden in de vrucht. Om bederf uit te stellen kunnen de me loenen aan de buitenkant worden verstevigd door ze te voorzien van extra calcium. Dat is mogelijk door de vruch ten twintig minuten te dom pelen in een calciumoplossing (vier gram kalk per liter wa ter). Verleijging van de houd baarheid is van belang omdat de meloenenkweker het liefst Biggen willen knoflook Z ntl. b 3re ,lu I® to .J B l zijn vrucht oogst als die vo dig is gerijpt. Dan is die lekkerste en bevat de nu suikers (12 tot 15 procent), worden de vruchten expre enkele dagen eerder gep' zodat ze toch langer ver! baar zijn en het exportvei overleven. De smaak vant vroeg geoogste meloenen echter niet optimaal. Debt samenstelling van de cald oplossing is proefondervüt. lijk gevonden bij meloenen die in kassen worden getec Het moeilijkste was de juis concentratie calcium te a terhalen, waarbij de weel braak in de schil stopt zom de rest van de vrucht aan tasten. Gespeende biggen. Biggen die van de zeug wor den weggehaald zullen eerder vast voedsel eten als de moe dermelk en het varkensvoer beide naar knoflook proeven. Dat blijkt uit een studie van Britse onderzoekers dat in New Scientist wordt beschre ven. Varkensboeren spenen de biggen meestal drie weken na hun geboorte. Vanaf dat moment moeten de dieren vast voer leren eten. Maar de eerste week lukt dat meestal niet. De biggen raken van slag en krijgen last van diarree. Dat is slecht voor het dierenwel zijn en de boer zijn portemon nee. Onderzoeker Jon Day uit Norfolk denkt dat biggen snel ler aan het nieuwe varkens voer wennen als het dezelfde sterke smaak heeft als de moedermelk. Om dat idee te onderzoeken voegde Day knoflook en komijn toe aan I FOTO UNITED PHOTOS D£fifIe vo ven voer voor zwangere ratten e Vrouwtjes uit de controle- "Jver groep kregen voer zonder smaakmakers. Na de jonj drie weken te laten zuigt kregen ze twee bakken mei n me voer voorgeschoteld. In de zo ene zat voer verrijkt met kt look, de andere bevatte vo verrijkt met komijn. Op de eerste dag dat ze bij de mo der weg waren at zestig pn cent van de jongen die wa opgegroeid met knoflookn *)eJ> uit de bak met voer waar' knoflook luchtje aan zati der bleven de ratten tacl procent van him tijd dicht dat" voerbakje. Ratten metl 'eren mijnemelk grootgebracht snoepten even veel uit voerbakken, maar hielden zich wel wat vaker op rond f)jQ bak met komijn verrijkt vot Knoflook werkt dus het beS t lev< i'chö ijken Zetmeelrijk voedsel Een maaltijd rijk aan snel ver teerbare koolhydraten (zet meel) die het lichaam snel op neemt, zet een serie hormo nale veranderingen in gang die zwaarlijvigen aanzet tot nog meer eten. Dat blijkt uit een studie van de Harvard Universiteit in Boston, Massa chusetts. „Dit is het eerste be wijs dat koolhydraten een deel van de puzzel zijn die ervoor zorgen dat mensen te veel eten", zegt onderzoeker David Ludwig. Op drie verschillende dagen, met een week of nog meer ertussen, kreeg een groep zwaarlijvige tienerjon gens ontbijt en lunch voorge schoteld met veel, gemiddeld of weinig koolhydraten. De onderzoekers bepaalden de eerste vijf uur na het eten de veranderingen in bloedsuiker, vetzuren, insuline en andere hormonen. Bloedsuiker en in suline stegen het meest en snelst na nuttiging van een zetmeelrijk ontbijt. Echter, binnen enkele uien daalden de suiker- en vetzuren spie gels aanzienlijk. Dit leidde tot een stressrespons in de vo qjq van een toename van het adrenaline-hormoon. Vijf uur na het ontbijt wen 2 hen op de onderzoeksdag soortgelijke lunch voorgez Ze konden hierbij zelf Idezi [)/Q j wat ze graag wilden. Opval lend is dat na een zetmeel maaltijd de jongens bijna; keer zoveel aten als na met weinig koolhydraten. Zetmeelrijk voedsel dat sn Q/< verteert omvat zowel bevve graan- en aardappelprodu ten (chips) als geconcentre riander de suikerbronnen als frisdi (Avond ken en vruchtensappen. 0 ca 21 menig modern voedselprft 'Is dit duet dat weinig vet bevat! «midc vaak toch rijk aan zetmeel, Groente en fruit bevatten tijd weinig koolhydraten, wig waarschuwt overigen voor diëten die gebaseerd Ra^i op extreem lage inname vat zetmelen. „Veel van de?" meel-arme etenswaren,: onder rundvlees, boteren kaa~s' zetten juist aan omdat zi kelijk zijn en calorierijk^ Alles 03.0: .00 Co 1TR0S 20.04 IKickei ÏPyjam '01 tot 07. D/0( 'en ac 11.02/ 'dienst 'tot 24,i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10