Leidsch Dagblad )verleg over Kosovo levert og niets op Milosevic krijgt verdeelde NAVO op één lijn zarr :r roonprins mag in IOC' Huishoudens Alphen vuiler dan bedrijven TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Onbekende werken Van Doesburg ontdekt OPGERICHT 1 MAART 1860 Ann Douglas Thuis is een uitvinding die nog niemand heeft kunnen verbeteren. H af erf toe VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cocktail15 Cultuur18 Economie8,9 Gesprek van de Dag2 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport21 Trends/Strips10 Uitgaan20 Cultureel Centrum de X pre senteert Hongaarse muziek door Csókolom in Sociëteit De Burcht in Leiden, waar voor een kortingsbon. Actiedreiging bij Hoogovens VELSEN-NOORD RONALD FRISART Bij Hoogovens zijn acties on vermijdelijk als de directie vrijdag niet komt met een veel beter voorstel voor het collectief uittreden van ou dere werknemers. Gister avond laat hebben de geza menlijke vakbonden het CAO-overleg opgeschort. De vier betrokken vakbon den blijven bij hun eis van een collectieve regeling die erin voorziet dat ouderen op hun zestigste met werken kunnen stoppen. De bonden hechten daar zeer aan om dat ze anders over enkele ja ren grote problemen voor zien met honderden boven tallige werknemers. Hoog ovens verwerpt tot nu toe een collectieve ouderenrege- ling. Vooruitgang bleef gisteren ook uit op andere belangrij ke punten: loonsverhoging, een 36-urige werkweek voor de kantoordienst en de voor waarden waaronder de Alge mene Werkplaats voor (ten dele) arbeidsongeschikten behouden blijft. Uiterlijk volgende week gaan de bonden hun leden bij Hoogovens raadplegen. Ook de mogelijkheid van ac ties zal dan ter sprake ko men. Pagina 9: Kleumen voor een excellente CAO O' vaste tarieven en juridisch advies van uiv huis-advocaat' Iesprek van de Dag Natuurclub laat (reeën natuurlijke dood sterven Binnenland Cultuur en Kunst Schiphol heeft snelle trein dringend nodig Libris-nominaties voor Mulisch en O J Nooteboom Sport Rijkaard gooit deur voor afvallers niet op slot i asevic geeft geen duimbreed toe esp rekken tussen de Joegoslavische president Milo- en de Amerikaanse afgezant Holbrooke over de cri- i Kosovo zijn vanmorgen hervat. De twee spreken ir in het presidentiële paleis in Belgrado onder vier O.WASHINGTON AFP-DPA-Rtr lerikaanse delegatie die ike gisteren begeleidde, laag niet meegekomen, uur durende onderhan- werden gisteren zon- sultaat afgebroken. Amerikaan blijft vandaag in Belgrado om te probe- lilosevic over te halen het dan voor Kosovo te aan- Holbrooke zei dat het idend" zou zijn om te zeg- de gesprekken van gis- hebben geresulteerd in ntiële verandering. De Idelaar eiste dat Milosevic met de afkondiging van laakt-het-vuren, ontmoeting van gister had echter plaats tegen itergrond van verhevigde ie operaties in Kosovo. :he eenheden zijn bezig Bf geweld de gebieden te ■ren, die ze hebben afge- tijdens de maanden die ibruikt om via diploma- jspanningen een regeling osovo te treffen. Milosevic agressie blijft boven vrede, dan zal de doorgaan met zijn plan- lervische doelen aan te ,Zo reageerde de Ameri- president Clinton op de tte missie van zijn gezant. IVO heeft gezegd in actie te komen als de Serviërs het ak koord niet ondertekenen. De luchtaanvallen kunnen dan binnen enkele uren beginnen. Milosevic is echter niet onder de indruk. Hij liet gisteravond weten het plan voor Kosovo niet te zullen accepteren. De Serviërs willen niet aan vaarden dat een 28.000 man sterke vredesmacht onder lei ding van de NAVO in Kosovo wordt gestationeerd om op na leving van het akkoord toe te zien. De inhoud van het ak koord, dat wel door de Kosova- ren is ondertekend, valt echter niet meer te bespreken. Behalve de Amerikanen hebben ook drie Europese ministers van de fensie Milosevic gisteravond ge waarschuwd dat aanvallen niet zullen uitblijven. Rusland, dat het vredesplan steunt, blijft zich verzetten te gen bombardementen op Joe goslavische doelen. De Russi sche premier Primakov zei dat NAVO-aanvallen niet alleen Joegoslavië, maar heel de we reld zullen destabiliseren. Hij heeft al aangekondigd zijn van daag begonnen reis naar de VS te zullen afbreken als Servië wordt gebombardeerd. iprins Willem-Alexander n de slag bij het Interna- I Olympisch Comité Dit zal staatssecretaris nthart van sport advise- a premier Kok. [enthart baseert haar po- idvies op de maatregelen t door corruptie van een leden in opspraak ge raakte IOC wil doorvoeren om schoon schip te maken. Die maatregelen moeten dan wel snel worden doorgevoerd. Dat zou betekenen dat de kroon prins in juli officieel in Seoel kan worden beëdigd. Premier Kok gaf vorige week vrijdag aan op het eerste ge zicht positief te zijn over de hervormingsmaatregelen van het IOC. Een uit Kosovo gevlucht Albanees jongetje laat zich vlakbij Skopje registreren als vluchteling. Terwijl hij op zijn beurt wacht maakt hij het vredesteken. foto »ap» boris grdanoski BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Onder Brusselse NAVO-corres- pondenten doet al enkele maanden de volgende grap de ronde. Wat zegt secretaris-ge neraal Javier Solana als je hem midden in de nacht waldcer maakt? 'NATO is ready to act!', de NAVO staat klaar om in te grijpen. En inderdaad: er is sinds oktober vorig jaar bijna geen week gepasseerd, of de politieke chef van het bondge nootschap viste precies deze stoplap uit zijn aktentas. Niet alleen in Brussel, maar ook in Belgrado begon dit dreigement steeds holler te klinken, om niet te zeggen steeds hilarischer. Een week geleden constateer den Amerikaanse diplomaten in Belgrado nog dat de Joego slavische leider Milosevic het refrein van Solana blijkbaar niet echt serieus nam. En waarom zou hij ook? Milosevic schond vrijwel alle akkoorden die hij vorig jaar met Richard Holbroo ke sloot, zonder dat sancties volgden. Integendeel: Belgrado werd gepromoveerd tot quasi- bedevaartsoord voor westerse bemiddelaars, die één voor één bij de president op de slivovitz kwamen. Ultimatums werden uitgevaardigd en weer ingetrok ken. Westerse politici ventileer den intussen openlijk hun twij fels over het nut van - en de le gitimatie voor - luchtacties. Deze lang volgehouden en slecht gemaskeerde verdeeld heid is de NAVO nu zwaar op gebroken. Milosevic heeft zijn repressie in Kosovo voortgezet, zijn troepenmacht ter plaatse verdrievoudigd en zijn luchtaf weer gemoderniseerd. Blijkbaar niet onder de indruk van de op gevoerde internationale druk, blies de Servische onderhande lingsdelegatie de vredesge- sprekken in Parijs op. Tenslotte werden zaterdag bejaarden en kinderen de sneeuw ingejaagd met de boodschap: 'wegwezen'! Het is een cynische constate ring, maar wat de NAVO op ei gen kracht niet lukte, heeft Milosevic met zijn ver doorge dreven minachting voor de Alli antie uiteindelijk wel voor el kaar gekregen. Vooral onder zijn druk werd het bondgenoot schap gedwongen de rijen te sluiten. Pas gisteren kreeg Sola na vanuit de hoofdsteden groen licht voor een aanval op Ser visch luchtafweergeschut. Blijk baar hadden de beelden van vluchtende bejaarden en kinde ren ook in de Europese rege ringscentra enige indruk ge maakt. Bovendien beseft in middels iedereen dat de geloof waardigheid van de Alliantie op de Balkan aan een zijden draadje hangt. Pagina 7: Diplomatie had eerder stok moeten krijgen om te slaan mag rijden HSL-Zuid ('ANP Nederlandse Spoorwegen n de vergunning om het -rkeer te verzorgen op het P andse deel van de hoge- V -dslijn Amsterdam-Parijs, ter Netelenbos (Verkeer) ft dat in de vandaag ge nteerde spoornota. keuze voor de NS is op- tlijk omdat het kabinet ronkelijk. uit oogpunt van concurrentie, Europese wders gelijke kansen wil den. Dat had het risico t Franse staatsspoorwegen met een scherpe offerte tploitatie van de HSL-Zuid n zou kunnen halen, nee zou voor de NS de sa ting met het binnenland- tverdwijnen. faidelijk is hoeveel de wegen voor de exploitatie k hogesnelheidslijn moet [n. In het geruchtencircuit bedragen de ronde van miljoen gulden per jaar. ncessie geldt voor 25 jaar. NS wilden vanmorgen iccn commentaar geven, ikbonden zijn tevreden, «ncessie voor de NS is meer dan logisch", vindt btter G. Hardeveld van de Wegvakbond FSV. Rijden [HSL is voor de NS be lt omdat de snelle lijn de Wegen tevens in staat stelt "n treinenschema op het mde kernnet (met interci- 51 stoptreinen) te handha- meent de FSV. |J5: Vrees voor isolement 'bol bij langer uitstel HSL SASKIA BUITELAAR Alphense huishoudens lozen bij elkaar meer milieugevaarlij ke stoffen in het rioolwater dan de bedrijven in de gemeente. Dat is gebleken uit een onder zoek van de gemeente en het Hoogheemraadschap van Rijn land naar de hoeveelheid ver ontreiniging in het afvalwater. Doordat Alphen voor het eerst een nieuwe onderzoeksmetho de gebruikte, zijn de verschillen boven tafel gekomen. In oktober vorig jaar is het water dat via het gemeentelijk rioolstelsel naar de afvalwater zuiveringen wordt gevoerd een week lang in de gaten gehou den. In deze week zijn geen lo zingen door bedrijven gecon stateerd. Wel bleek dat de hoe veelheden chemische stoffen (zoals verfresten, chloor en zink) die Alphenaren in woon gebieden door de gootsteen spoelen, hoger was dan de ver vuiling op bedrijfsterreinen. De burgers zijn daarmee echter geen grotere vervuilers dan an dere Nederlanders, zegt C. Gij- ze van het hoogheemraad schap. De onderzoeksresulta ten wijken namelijk niet af van die in andere gemeenten. Van al het afvalwater dat Rijnland krijgt aangeboden, komt driekwart uit woongebie den. zegt Gijze. De uitkomsten van het onderzoek zijn volgens hem niet opmerkelijk. Door middel van een vergunningen beleid heeft Rijnland het lo zingsgedrag van de bedrijven sterk weten te beïnvloeden. „Om afvalwater te mogen lo zen, hebben bedrijven een ver gunning nodig, en die wordt al leen verstrekt als het water aan bepaalde voorwaarden voldoet. Zo kunnen wij voorkomen dat chemische stoffen worden ge loosd." Het gedrag van indivi duele huishoudens is veel moeilijker te beïnvloeden, meent Gijze. Toch is de uit komst van het onderzoek reden voor de gemeente en het hoog heemraadschap om het lo zingsgedrag aan te pakken. Welke acties daarvoor worden opgezet is nog niet bekend. Postcode: - •Tel: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) y I Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 Tijdens voorbereiding van expositie in De Lakenhal Bij de voorbereidingen voor de expositie 'Dageraad der Moderne Kunst' in het Leidse Stedelijk Museum De La kenhal zijn vijf onbekende werken van de schilder en ar chitect Theo van Doesburg opgedoken. Het gaat om een 'Zelfportret' (16 x 15 cm), 'Duinen (Meyendell)' (16 x 15 cm), 'Stadsgezicht-Leiden' (1918, 26.8 x 34 cm), 'Portret van een man' (18,5 x 18,5 cm) en 'Ontwerp Tegelvloer De Vonk (detail)' (15 x 22 cm). De schilderijen zijn in het be zit van particulieren, onder wie enkele Leidenaars. De doekjes vertegenwoordigen volgens Doris Wintgens, conservatrice van De Lakenhal, een gezamenlijke waarde van 100.000 gulden. „De schilderijtjes kwamen niet voor in de oeuvrecata- logus", zegt Wintgens. „Je kunt heel goed zien dat Van Doesburg eerst nog traditioneel heeft geschilderd. Als je dat zelfportret vergelijkt met 'De kaartspelers', dan lijkt het wel alsof daar een eeuw verschil tussen ligt. Van Doesburg is een kunstenaar die zich jaar na jaar ontwik kelde. Die niet bleef hangen in een bepaalde stijl." „Het stadsgezicht van Leiden, een doekje in overwe gend bruine tinten, is afkomstig van een vrouw die be vriend was met Nelly van Doesburg. Een tante heeft het van haar geërfd. De vrouw wilde het laten schoonmaken door een lijstenmaker. Die zei tegen haar: 'Als u een schilderij van Van Doesburg hebt, moet u dat laten we ten aan De Lakenhal. Die zijn bezig met een tentoonstel ling, waarin zijn werk aan bod komt'." Door nauwkeurig archiefonderzoek kwam De Laken hal erachter dat er nog twee werkjes van Van Doesburg in het bezit van een Leidse familie moesten zijn geweest. Wintgens: „Het gaat hier om het duinlandschap en het zelfportret met hoed. De eigenaar, die de schilderijtjes rechstreeks van Theo van Doesburg heeft gekregen,, is in middels uit Leiden vertrokken, maar we hebben nazaten van hem weten te achterhalen. De huidige eigenaar heeft nog bij Theo van Doesburg op schoot gezeten. „Het 'Portret van een man' was in het bezit van een Leidenaar, die het doek op een veiling had gekocht. Het schilderijtje waarop een detail van de door Van Doesburg ontworpen tegelvloer voor De Vonk is afgebeeld, is ei gendom van iemand die vroeger bij architect Oud heeft gewerkt." De expositie 'Dageraad der Moderne Kunst' is van 1 april tot en met eind augustus in De Lakenhal te zien. Het zelfportret van Theo van Doesburg. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1