Koerdisch nieuwjaar eindigt in een veldslag GOED KOOP Inheemse volkeren verheffen stem Nederlandse hulp voorziet de Masai van water Buitenland Tste ballonvaarders nden aarde non-stop Serviërs branden elk dorp in Kosovo plat Prins Charles moet zijn spilzieke oma intomen Britten profiteerden van slachtoffers holocaust 112' CS2P iNDAG 22 MAART 1999 I bellen maakt mens sneller Het gebruik van een mobiele telefoon kan de gebruiker ^sneller maken. Er is geen sprake van een negatief effect geestelijke prestaties. Dit blijkt uit een Brits onderzoek k rde gezondheidseffecten van mobiel telefoneren. Onder- 1 [er dr. Alan Preece ontdekte dat de proefpersonen sneller leerden als een mobiele telefoon bij hun oor werd aangezet, f kwam tot die conclusie nadat hij 36 vrijwilligers een helm gegeven waaraan een mobiele telefoon was bevestigd. Ver ens liet hij ze een psychologische test doen. Onderwijl werd flefoon regelmatig aan- en uitgezet. Het maakte niet uit of mobieltje nu aan stond of niet: de proefpersonen maakten m leugentest net zo goed of slecht als anders. Alleen hun re- vermogen nam toe. !S iel Iraakse pelgrims terug naar Irak zeb iia-jeddah Na een mislukte bedevaart naar Mekka zijn vr? enden Iraakse pelgrims gisteren weer aangekomen in Irak. joep van zo'n 18.000 pelgrims was vrijdag door de Iraakse nng bij de grens met Saudi-Arabië achtergelaten om op die lier de Saudische autoriteiten onder druk te zetten de me ieels bejaarde en berooide pelgrims - die geen geld, geen joorten en geen visa hadden - toe te laten. Aanvankelijk ■het goed. De Saudiërs, die kennelijk geen slechte indruk H^en maken in de islamitische wereld, lieten de pelgrims toe oorzagen hen van vervoer en geld. Maar zaterdag zijn de rims. nog voor ze aan de bij de bedevaart behorende ritue len begonnen, door de Iraakse leider Saddam Hussein S fanmar wijst buitenlanders uit Een Belg en een Amerikaan zijn door de militaire jun- Myanmar het land uitgezet, omdat ze studenten zouden ben aangezet tot demonstraties. De Belg werd zaterdag uit oofdstad Rangoon gedeporteerd naar de Thaise hoofdstad ari?r gkok. de Amerikaan een dag eerder. Aanleiding tot de uit- ss ngen vormde een bezoek dat de twee op 15 maart brachten B de campus van de universiteit van Mandalay, na Rangoon j] tootste stad van Myanmar. Daar zouden ze studenten heb- opgehitst 'om te demonstreren en te staken tegen de lei- •1 ;van de universiteit en de regering'. abier wil premier Israël worden :;lem Het Israëlische parlementslid Azmi Bishara is van als eerste Arabier een gooi te doen naar het premierschap, ipartij, de Nationaal-Democratische Assemblee, zei zater- le zullen proberen de 50.000 handtekeningen van kiesge- mgden te vergaren die nodig zijn om Bishara kandidaat te nen stellen. Er zijn 600.000 kiesgerechtigde Israëlische Ara- en, ofwel vijftien procent van het electoraat. Bishara's gooi le kandidatuur voor het premierschap kan de leider van leidspartij, Ehud Barak, dwarsbomen. Israëlische Arabie- ;mmen traditiegetrouw op de kandidaat van de Arbeids- In Israël wordt de premier rechtstreeks gekozen. toriteiten vermoordden ETA-lid' bid Woordvoerders van Baskische politieke groeperingen tien gisteren de Spaanse autoriteiten ervan beschuldigd dat ïnsprakelijk zijn voor de dood van een lid van de Baskische heidingsbeweging ETA. De man werd zaterdag dood aange ;n in een veld bij de noordelijke stad Renteria. Baskische ieagenten zeiden te geloven dat hij zichzelf van het leven [beroofd. Zij zeiden dat hij deel uitmaakte van het Donosti- mando, de harde kern van de ETA. De autoriteiten vaardig- in 1996 een arrestatiebevel tegen hem uit. Arnaldo Otegi, idvoerder van Herri Batasuna, de politieke vleugel van de zei dat de man door de Spaanse staat is vermoord. In San stian werd gisteravond tegen de 'moord' geprotesteerd. 1 ise SDP blijft grootste partij Smd De sociaal-democratische SDP van minister-president BBbLipponen handhaaft haar positie als grootste fractie in Ifinse parlement, op de voet gevolgd door de grootste oppo- lartij Keskusta (Centrumpartij) en de conservatieve coali- noot Kokoomus (Nationale Coalitie). Vergeleken met 1995 >t de SDP een verlies incasseren van 5,4 procent en zakt de jvan 63 naar 51 zetels. De zittende 'regenboogcoalitie' van al-democraten, conservatieven, Groenen, Linkse Alliantie reedse Volkspartij houdt haar meerderheid in de Finse ■ertegenwoordiging met 139 van de 200 zetels. Daarmee uortzetting van de huidige regeringssamenstelling voor de iieu» 'wies (links) en Bertrand Piccard vieren feest na hun geslaagde +fin Mudit met de ballon Breitling Orbiter. foto ap fabrice coffrini jAlRQ» AFP-Rtr-DPA-ANP 2. ill,ser Bertrand Piccard (41) en de Brit Brian Jones (51) heb- lp6 iterdag als eersten in de geschiedenis een non-stop ballon- rond de wereld voltooid. Om 10.54 uur Nederlandse tijd car historische rondgang een feit, aldus een woordvoerder van fditie vanuit het controlecentrum in het Zwitserse Genève. Wochtend landde het tweetal veilig in de Egyptische woes- irbaj pzo'n 350 kilometer van de stad Luxor. Een landing vlakbij ..si. lamides werd wegens de weersomstandigheden in het dal foeS e ^ïjl te gevaarlijk geacht. De twee ballonvaarders waren qaR 'raaart onafgebroken in de lucht geweest, en hebben ruim 'kilometer afgelegd. 'Jjei fis een persconferentie zei Jones dat hij en Piccard tijdens nnp 'Zeer goede vrienden zijn geworden. Op moeilijke momen ta'1 Widen zij elkaar op, of spraken via de radio met hun vrou wen» Het ergste was volgens hem de kou. Het tweetal zag er ma- w" Britse koningin Elizabeth, premier Tony Blair en de Franse tot Jacques Chirac hebben de ballonvaarders gefeliciteerd >onial 11118es'aagde recordpoging. De Zwitserse posterijen brengen iijka een speciale postzegel uit ter gelegenheid van de presta- TN 11 Internationaal Olympisch Comité (IOC) kent het tweetal pische Orde toe. Duizend arrestaties op meerdere plaatsen in Turkije De viering van het Koerdische nieuwjaar (Newroz) is gis teren op meerdere plaatsen in Turkije op een veldslag uitgelopen. In Istanbul kwam het tot schietpartijen tus sen Koerdische demonstranten en de politie. In Istanbul en Diyarbakir werden alleen al duizend mensen gearres teerd. Het totale aantal arrestaties is onbekend. In Ne derland verliep de viering zonder problemen. ISTANBUL-RUSWUK ANP-DPA-AFP-Rtr Volgens de Turkse autoriteiten probeerden Koerden op ver schillende plaatsen in het land hun steun te betuigen aan de verboden Koerdische Arbei derspartij PKK en haar gearres teerde leider Abdullah Ocalan. In het overwegend Koerdische zuidoosten van het land nam de politie extra veiligheids maatregelen. Die konden ech ter niet voorkomen dat er een bomaanslag werd gepleegd op een oliepijplijn tussen Irak en Turkije. De stroom ruwe olie kwam door de aanslag, die ove rigens weinig schade aanricht te, stil te liggen. Het ontsteken van de tradi tionele lentevuren was verbo den. De regio werd tot verbo den gebied voor de pers ver klaard. Verscheidene journalis ten werden gearresteerd of het land uitgezet. In het zuidoosten van Turkije werden zes Duitsers opgepakt door de autoriteiten. De zes zijn lid van de Duitse communistische partij PDS. Ze maakten deel uit van een groep waarnemers die de mensen rechtensituatie tijdens Newroz in Turkije bekijken. De Duitse staatssecretaris van buitenland se zaken Wolfgang Ischinger heeft de Turkse ambassadeur om opheldering gevraagd. In Nederland hebben hon derden Koerden zaterdag op verschillende plaatsen hun Nieuwjaar gevierd. De Koerden, onder wie veel vrouwen en kin deren, grepen de Newroz-vie- ring aan om hun steun te betui gen aan de gevangen genomen Ocalan. De grootste manifesta tie had plaats in Den Haag waar circa vijfhonderd Koerden op het Malieveld bijeenkwamen. Tijdens Newroz, dat op 21 maart valt, vieren Koerden niet alleen het ontwaken van de na tuur en daarmee de lente, maar tevens het begin van de op stand tegen de Assyrische over heersing in 612 voor Christus. Deze dag is het symbool gewor den van de Koerdische opstand tegen de Turkse overheersing. Dodental op het eiland Borneo tot 137 gestegen PONT1ANAK-JAKARTA AP-CPD Het dodental als gevolg van het etnisch geweld in de Indonesi sche provincie West-Kaliman- tan op het eiland Borneo is vandaag tot 137 gestegen. Er zijn zeker 18.000 huizen in brand gestoken. Ruim 15.000 Madurezen, de groep tegen wie het geweld gericht was, zijn ge vlucht. Vorige week begonnen groe pen gewapende Dayaks, Malei- ers en Buginezen hun woede te koelen op de Madurese bevol kingsgroep. Hun aanwezigheid is een gevolg van het transmi- gratiebeleid van de voormalige president Suharto. Bewoners van dichtbevolkte eilanden zo als Java, Bali en Madura moes ten zich in dunbevolkte streken vestigen. Vanaf het begin wer den de Madurezen op Borneo als ongewenste nieuwelingen beschouwd. In Jakarta hebben de inheem se volkeren van Indonesië voor het eerst eensgezind hun onge noegen geformuleerd over het centralisme van de regering. Ze eisen een groter aandeel in de welvaart die vanuit hun regio's naar Java stroomt. En ze wülen erkenning van rechten op de gebieden die ze bewonen en zeggenschap bij de exploitatie van natuurlijke rijkdommen. Daarnaast willen ze erkenning van hun eigen cultuur en rechtsregels. Organisatoren en deelnemers beschouwen de bijeenkomst als een groot succes, omdat alleen SRBICA-PRISTINA HARALD DOORNBOS VERVOLG VAN VOORPAGINA Het UQK mag dan in sommige gevallen terugvechten, over het algemeen zijn het plaagstootjes die weinig voorstellen. Het mili taire overwicht van de Serviërs blijkt rondom Srbica. Tientallen tanks, waaronder de onlangs naar Kosovo vervoerde moder ne M-84's, staan op heuvelrug gen, naast huizen en in weilan den. Overal zijn soldaten. Tien tallen kanonnen en houwitsers staan in het zicht. Er wordt veelvuldig geschoten op Albanese dorpen in de verte, die steeds verder worden ver woest. Overal zijn zwarte rook wolken te zien. Alle Albanese dorpen tussen Pristina en het noordelijke Kosovska Mitrovica staan in brand. Hetzelfde geldt voor de bergdorpen tussen Mi trovica en Srbica. Deze regio bestaat binnen enkele dagen niet meer, zo schat Arben, een Albanees. „Dit is de tactiek van de verschroeide aarde. Zo erg heb ik het nog nooit gezien." Even verderop warmen twee Joegoslavische militairen zich aan een vuurtje. Zittend naast zijn tank vertelt de 21-jarige Jo- vo dat Kosovo Servisch is en dat ook altijd zal blijven. De Ser viërs mogen dan veel sterker zijn dan het UQK, maar is Jovo niet bang dat zij op hun beurt geen schijn van kans maken te gen de NAVO? „Ach, ik ben niet meer bang om te sterven", zegt hij. „Laat ze ons maar aanval len. Dan zijn we tenminste snel van dat hele Kosovo-probleem af. Maar denk niet dat wij ons zo maar zullen overgeven." Bij een van de controleposten buiten Pristina vertelt een poli tieman dat hij geen probleem heeft met NAVO-bombarde- menten. „Wij zijn er klaar voor. We rekenen af met de NAVO, en vermoorden vervolgens alle Albanezen hier. Probeer het maar." De Serviërs hebben trouwens bijna al hun tanks en zware wapens buiten de kazer nes geplaatst. Hierdoor is het een stuk moeilijker voor vlieg tuigen om ze uit te schakelen. In het zuiden van Kosovo is te zien hoe soldaten bomen kap pen. Die worden vervolgens op tanks en luchtafweerinstallaties gelegd, om ze zo aan het zicht te onttrekken. De aanvallen hebben geleid tot een ware exodus van Albanese burgers. Op bijna alle wegen trokken dit weekeinde vluchte lingen in trage tred voorbij. Het geweld was dermate extreem dat vluchtelingenstromen el kaar kruisten. Zo maakten mensen uit Srbica dat ze weg kwamen richting Prekaz, terwijl vluchtelingen uit Prekaz juist richting Srbica vluchtten. Op de hoofdweg Pristina-Mitrovica kruisten kolonnes van vluchte lingen elkaar. Niemand weet nog waar het veilig is. De chaos is compleet. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Arme Prins Charles. De Britse troonopvolger is aangewezen als degene die zijn oma, de ko ningin-moeder, mag melden dat zij zuiniger moet gaan le ven. The Express on Sunday meldde dat gisteren op gezag van 'bronnen rond de prins'. Charles wacht een zware taak. De Queen Mum oogt met haar 98 jaar als een vriendelijk oudje, maar is bepaald geen doetje. En ze is niet gewend dat anderen haar beperken. Toch moet er iets gebeuren, vindt het koninklijk huis. De koningin-moeder is nog opge groeid in de vooroorlogse Ed- wardiaanse weelde. Vorige week lekte via The Sunday Ti mes uit dat ze bij lange na niet genoeg heeft aan haar twee mil joen gulden per jaar. De krant meldde dat zij 13 miljoen in het rood staat, maar geld blijft uit geven als water. De Queen Mum houdt er tien dure racepaarden op na. Ook prijzig is haar uitgebreide wa genpark. Verder gaat zij vaak exlusief uit eten, en winkelt zij graag bij de duurste zaken. Zij heeft dan ook kasten vol nau welijks gedragen kleding en ju welen. Ook drinkt ze nogal wat champagne. Volgens The Ex press staat er altijd een fles van zo'n 200 gulden in de koeler. Het meeste geld gaat echter op aan het personeel in haar vijf huizen. Charles gaat zijn oma nu voorstellen om drastisch in dat personeelbestand te snoeien en enkele paarden en auto's te ver kopen. Er wordt echter ernstig rekening mee gehouden dat grootmoe niets van dat alles wil weten. In dat geval zit er weinig anders op dan te wachten op haar dood. De bank hoeft in elk geval niet bang te zijn dat haar schuld niet wordt afgelost. Haar vermogen wordt geschat op ruim 80 miljoen gulden. Twee mannen feliciteren elkaar met het in brand steken van huizen van Madurezen. Al 137 mensen zijn gedood tijdens de rellen op het Indonesi sche eiland Borneo. foto epa anastasia vrachnos al het houden van een dergelij ke vergadering onder de voor malige president Suharto on denkbaar was. In Nederland hebben zater dag ruim duizend Molukkers en sympathiserende Nederlanders door Assen een stille tocht te gen het geweld op de Molukken gehouden. De Molukse ge meenschap dringt er bij de Ne derlandse regering op aan in ternationale druk uit te oefenen om de mensenrechtensituatie op de Molukken te verbeteren. bank Barclays en 's werelds meest winstgevende verzeke ringsmaatschappij Lloyds. Ed ward Fagan, de Amerikaanse advocaat die vorig jaar in op dracht van het Joods Wereld congres 2,3 miljard gulden schadevergoeding wist los te krijgen bij Zwitserse banken, zal in Groot-Brittannië aanklach ten tegen de Britse bedrijven indienen. Britse banken en bedrijven hebben tijdens de Tweede We reldoorlog geprofiteerd van de slachtoffers van de holocaust. De Britse krant The Obsewer meldde gisteren dat Ameri kaanse belangengroepen col lectieve schadeclaims voorbe reiden tegen Britse instellingen, waaronder de gerenomeerde Al een paar jaar waarschuwen organisaties van de Ver enigde Naties ervoor dat in 2025 een derde deel van de wereldbevolking gebrek zal hebben aan schoon drink water. Per jaar sterven vijf miljoen mensen door het drinken van vervuild water. Vandaag is het wereldwater dag. Er wordt wereldwijd speciale aandacht gevraagd voor deze problemen. Tegelijkertijd worden de projecten belicht die daar verandering in willen brengen. Zoals een project in het Kenyaanse Kajiado, ten zuiden van de hoofdstad Nairobi, waar met Nederlands geld getracht wordt de watervoorziening van de Masai te verbeteren. enkorika frans van den houdt Koeien gaan bij de Masai altijd voor. Vrouwen komen pas op de tweede of derde plaats. Bij waterputten is het daarom het vee dat eerst mag drinken, de vrouwen wachten gelaten op hun beurt om hun jerrycans voor het huishouden te vullen. Het vee en de vrouwen zijn van ons en als wij vinden dat ze makkelijk van dezelfde water bron gebruik kunnen maken is dat gewoon zo, menen veel mannen. Wij weten wat goed voor hen is. Een aparte drink plaats voor het vee? Onzin. Het zijn dit soort traditionele gebruiken waartegen deskundi gen moeten opboksen. Ze heb ben zich voorgenomen niet al leen de watervoorziening in Ka jiado in het zuiden van Kenya te verbeteren, maar ook het ge bruik en het management er van. „Vooral nu de regens weer zijn begonnen, zijn veel man nen geneigd vee en vrouwen naar de waterplassen te sturen, in plaats van naar de waterput ten," weet deskundige Teresa Saliku. „Wij moeten er op blij ven hameren dat ze toch naar de put moeten komen omdat het water daar veel veiliger i,s." Kajiado is het land van de Ma sai. Het gelijknamige district begint direct onder Nairobi en strekt zich uit tot aan de Tanza- niaanse grens. Het dorpje En- korika ligt op ongeveer 150 kilo meter van de hoofdstad. Eén van de lokale waterputten ligt diep verscholen in de bush, omringd door doornstruiken. Jonge mannen, in traditionele Masai-kledij, speer in de hand en een fikse dolk binnen hand bereik, hoeden op naburige vlakten koeien, geiten en scha pen. Sommigen hebben zich in nederzettingen in de buurt van de waterbron gevestigd, ande ren moeten iedere dag vele ki lometers lopen. Bij de put, waarop voorlopig een hand pomp is geplaatst, werken Tom Konana en Johnson Kanyiya aan een aantal technische ver beteringen. Beiden zijn als technici in dienst van het Amref (Afrikaans Medische Onder- zoeks Stichting)-waterproject in Kajiado waaronder op dit mo ment 30 putten vallen. Bij de waterput in Enkorika wordt de handpomp straks vervangen door een dieselmotor en elek trische pomp die het water naar een verderop gelegen tank zal pompen, met speciale drink bakken voor het vee en een aparte kraan voor de vrouwen. Kajiado is een van de districten in Kenya waar het zogenaamde Asal-programma (voor woes tijn- en semi-woestijngebieden) wordt uitgevoerd. Asal stelde destijds vast dat er iets aan de vele waterputten in het gebied gedaan moest worden om het hier heersende waterprobleem op te kunnen lossen. Het dis trict telt zo'n 400 putten met elektrische pompen, maar de meesten waren oud, verwaar loosd, kapot en daardoor on bruikbaar. Gedurende langdu rige droogten moesten de Ma sai, op zoek naar water, daarom enorme afstanden afleggen met hun vee. Amref werd benaderd om het probleem te lijf te gaan. Waarom juist Amref, een medi sche organisatie? „Omdat de gezondheidsproblemen in dit gebied direct verband houden met het watertekort", verklaart Teresa Saliku, assistent projec- teider.van het Kajiado-water- programma. „Vanwege het wa terprobleem waren ziekten als dysenterie, diarree, cholera, ty fus en oogziekten hier wijdver breid. Met het verbeteren van de waterhuishouding pak je dus meteen een medisch probleem Het geld voor het Kajiado-pro- ject werd gevonden in Neder land. waar een speciale stich ting, 'Water voor de Masai' in het leven is geroepen om geld van bedrijven, particulieren en financieringsorganisaties via Amref-Nederland naar Kenya te sluizen. Nederlandse consul tants en op watergebied gespe cialiseerde bedrijven geven ad viezen en leveren materiaal. In middels zijn 30 waterputten aangewezen die voor rehabili tatie in aanmerking komen en op dit moment wordt geïnven tariseerd wat er allemaal nodig is om de pompen en dieselmo toren weer op volle kracht te la ten werken. Tegelijkertijd wordt bij iedere waterbron uit de plaatselijke gemeenschap een comité ge vormd dat verantwoordelijk wordt voor de dagelijkse lei ding, het onderhoud en het fi nanciële beheer. Via seminars en cursussen worden de vee boeren hiermee vertrouwd ge maakt. De bedoeling is dat de gemeenschap uiteindelijk hele maal zelf voor de eigen water voorziening kan zorgen. „Om voor onze hulp in aan merking te komen moet een ge meenschap eerst zelf 25% van de kosten opbrengen", legt projectmanager Gerald Rukun- ga uit. „Het plaatselijke comité is daarvoor verantwoordelijk. Lukt het ze niet om voldoende geld in te zamelen dan geven wij advies, maar de eigen in breng blijft hoe dan ook een vereiste. Naast het geld bestaat die verder uit het leveren van lokale bouwmaterialen en ar beid." Projectassistente Teresa Saliku is niet pessimistisch over het project. „Op diverse plaatsen zijn al behoorlijk wat positieve veranderingen zichtbaar. Voor de Masai geldt dat ze eerst iets moeten zien voordat ze er in geloven. Wat dat betreft kun nen andere stammen goed als voorbeeld dienen." WITTE REUS pak 5 kilo vanish ILV j 6i9 I KILO I 2» A&P Services BV tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5