'Ik voel mij op Jupiter' TV WEER Kok naai' Europa Oscarwinnaars 285 Terlouw Terlouw MAANDAG 22 MAART 1999 COM T A A R Steeds meer neerslag Er valt steeds meer neerslag In ons land. Tot deze conclusie komen Cammeraat en Van Boxel, verbonden aan de Universiteit van Amster dam, in het blad Meteorologica. Ik heb daar afgelopen zaterdag al iets overgeschreven maar dat was naar later bleek te vaag. Een meer hel dere formulering is dat een steeds groter gebied met gemiddeld 800 mm of meer wordt 'overspoeld'. Over de periode 1961-1990 viel er in ruim 40% van Nederland meer dan 800 mm. In het tijdvak 1921-1950 was dat nog nergens het geval. Mogelijke oorzaken van de vernatting zijn de verstedelijking, waardoor er meer uitstoot is van warme lucht, de inpoldering van de Zuiderzee en naar alle waar schijnlijkheid ook het broeikaseffect temeer daar het ook in an dere streken natter werd. Tijdens de laatste decade van maart blijft het weerbeeld tame lijk wisselvallig al gloort er voor het midden van de week tijde lijk wat hoop. Aan de westflank van een hogedrukgebied boven het midden van Europa (een zwak bouwsel overigens) gaat de wind uit zuidelijke richtingen waaien. Daarmee wordt zachte lucht aangevoerd. Op woensdag en donderdag stijgen de temperaturen tot dik boven de 10 en op donderdag zelfs tot rond 15 graden. Bovendien blijft het op beide dagen droog en komt de zon dikwijls tevoorschijn. Vanaf vrijdag wordt het onder invloed van een langgerekte zone van lagedruk boven West Europa opnieuw regenachtig. Tevens gaat de temperatuur weer enkele graden naar beneden. Morgen is het een regenachtige dag. Een storing, koersend over de Noordzee naar de'Oostzee, veroorzaakt vooral tij dens de nacht en ochtend regen. Daarna nemen de neer slagkansen af maar het blijft waarschijnlijk wel bewolkt. De wind waait uit westelijke richtingen (aan zee enige tijd wind kracht 6) en voert zachtere lucht aan. De temperaturen stij gen 's middags tot maximaal 9-10 graden. Tussen gisterochtend en vanochtend heeft het eveneens flink geregend in ons land. Op sommige plaatsen viel er 15 mm; bij ons meldde Stompwijk en Valkenburg 10 mm. jan visser Niemand kan op dit moment echt zeggen hoe groot de kans is dat premier kok de nieuwe voorzitter wordt van de Europese Com missie. kok zegt dat hij niet wil, Schroder heeft nu officieel ingezet op Prodi. Het kan allemaal echt gemeend zijn, maar het kunnen net zo goed scènes zijn in een keurig geregisseerd toneelstuk dat de weg moet effenen voor de Nederlandse premier. Voor Nederland is op dit moment de belangrijkste vraag of kok eventueel 'ja' zou kunnen, of zelfs moeten zeggen. Er zijn twee be denkingen aan te voeren tegen zijn vertrek. De eerste is dat kok dan kiezersbedrog pleegt, de tweede is dat zijn vertrek te nadelig is voor Nederland. at het eerste betreft: kiezersbedrog is wel een erg groot woord, koks medelijsttrekkers Van Mierlo en Bolkestein hadden vorig jaar hun vertrek al voor de verkiezingen geregeld zonder dat de kiezers te laten weten. Dat kun je met recht kiezers bedrog noemen, kok heeft echter gedaan wat hij heeft beloofd, zo als dat hoon. Niemand had echter kunnen vermoeden dat de Eu ropese Commissie voortijdig zou struikelen over de onthullingen over corruptie van een bewonderenswaardig plichtsgetrouwe ambtenaar. Maar dat is geen vooropgezet spelletje en daarmee is het geen kiezersbedrog wanneer uiteindelijk kok de taak op zich neemt om het vertrouwen van de burger in Europa te herstellen. Dat neemt ook het tweede tegenargument weg. het verontachtza- men van het Nederlandse belang. Natuurlijk is het vervelend als Nederland een populaire en bewonderde regeringsleider verliest en natuurlijk schept dat grote problemen voor de coalitie. Maar een goed functionerende Europese Unie is ook een Nederlands belang, dat bovendien met de dag groter wordt. Ongeveer de helft van de wetgeving komt tegenwoordig al uit Brussel. Het hier zo veel bediscussieerde asielvraagstuk kan alleen in Europees ver band effectief worden aangepakt. Europa staat daarnaast aan de vooravond van grote beslissingen met ook voor Nederland ver strekkende gevolgen, zoals over de verdeling van het Europese geld, de landbouwpolitiek en de toetreding van nieuwe lidstaten. Tegelijkertijd is het vertrouwen van de burger in datzelfde Europa tot een dieptepunt gedaald. Het altreden van de Commissie is een goede stap in de richting, maar slechts één van de vele die nodig zijn. Op dit moment is de logische vervolgstap de benoeming van een Commissie die gevrijwaard blijft van corruptie- en andere schandalen, kok mag dan geen man zijn van grootse en inspire rende ideeën - en dat is een duidelijk minpunt - maar hij is wel ab soluut onkreukbaar. Als de overige regeringsleiders aan dat laatste prioriteit geven, hebben ze gelijk. En als kok alles overwegend uit eindelijk ja zou zeggen, kan hij iedereen daarbij recht in de ogen kijken. Leven meer dan 'bellavoor Roberto Benigni na Oscar-uitreiking De echo van Freud Volgens de Weense psychiater Sigmund Frend (1856-1939) liggen in de krochten van de geest van de mens de motieven voor zijn hande len zonder dat hij zich daarvan bewust is. Van de theorieën die Freud ontwierp 0iet belang van de eerste kinderjaren voor het latere leven, de betekenis van de droom, de geladenheid van de seksuali teit), de begrippen die hij lanceerde (castratieangst, Oedipus-com- plex, narcisme), van zijn psycho-analyse en psychotherapie wordt de wetenschappelijke waarde tegenwoordig nogal betwist, maar feit is dat onze maatschappij doortrokken is van freudiaanse elemen ten. Films en soapseries als The bold and The Beautiful zitten vol met door Freud aangeroerde thema 's. En marketingbureaus werken constant met zijn theorieën over het onderbewuste om er achter te komen hoe consumentengedrag in elkaar zit: wat zijn nu precies de drijfveren van mensen om een zeker merk koffie dan wel een be paalde auto te kopen. De uitdrukking 'freudiaanse verspreking' is ook nog dagelijks gebruik. De VPRO-tv wijdde gisteren een programma van drie uur aan het uitpluizen van de menselijke zielenroerselen onder de titel: 'De echo van Freud'. In dit korte bestek kan niet al te veel op de inhoud van het programma worden ingegaan. Het was over het algemeen inte ressant en soms grappig wat er te berde werd gebracht. Een Itali aanse psychiater meldde dat hij in de loop der jaren 240 politici op zijn divan had gehad. De meesten van hen hadden gedroomd dat hun tanden uitvielen. Dat werd door hem uitgelegd als angst voor het verliezen van macht, want wie geen tanden heeft kan niet bij ten. In een filmpje toonden Franse artsen aan dat foetussen (zowel jongens als meisjes) al in de moederbuik met hun genitaliën in de weer zijn en dus seksueel bezig zijn. 'Dat zet zich na hun geboorte gewoon voort'. .Aan het eind van het programma kregen drie zwarte psycho-analy- tici het woord. Ze wezen erop dat ze met andere neuroses te maken kregen dan hun blanke collega's. Als Freud zwart was geweest, zo luidde de slotvraag zou de psycho-analyse er dan anders hebben uitgezien?Ze meenden van wel: 'Hijzou een stuk meelevender zijn geweest'. Een paar aanmerkingen op 'De echo van Freud': er kwam in al die uren maar één deskundige in voor, de socioloog Han Israëls, die zeer kritisch jegens Freud was en voorts zei dat 'niets van wat psy- cho-analytici beweren controleerbaar is'. Daar werd verder niet op doorgegaan. Verder bleef onduidelijk wat mensen met trauma's en neuroses nu eigenlijk voor baat hebben bij de psycho-analyse. Alle maal leuk dat gepraat en getheoretiseer, maar schiet je er in de be handeling ook wat mee op? wil buys ,,Ik heb het altijd al gezegd: dit is de beste film van Roberto." Voor Luigi Benigni, de bejaarde vader van Oscar-winnaar Rober to. was het leven van nacht meer dan 'bel la'. Aan de zijde van echtgenote Isolina kon hij zijn emoties nauwelijks de baas. Zijn zoon maakte ge schiedenis als de eer ste Italiaanse acteur onderscheiden met de Oscar voor beste ac teur. In een grote tent met een gigantisch beeldscherm hadden Luigi en Isolina de Os car-uitreiking in Los Angeles gevolgd met de rest van de bevol king van het Toscaan- se dorpje Vergaio. Bij de eerste Oscar, die voor de dramatische muziek, gingen de mensen al uit hun dak, toen daarna nog de Oscars voor beste buitenlandse film en beste acteur volgden raakten de driedui zend dorpelingen bij na buiten zinnen. Dat was vanmorgen niet anders op het Italiaanse tv-nieuws. De journaals werden bijna geheel gevuld met beelden van Benig- ni's Oscar-nacht. Stevig bena drukt werd dat zelfs in Jeruza lem vreugde was over het suc ces van La Vita bella, met als bewijs de positieve reactie van directeur Avter Shaler van het museum voor de Holocaust. In een van de tv-journaals werd opgemerkt dat het internatio nale succes van Benigni goed is voor het Italiaanse zelfvertrou wen. Instemmend werden de woorden van Oscar-uitreikster Sophia Loren geciteerd: „Ro berto heeft korte metten ge maakt met het beeld dat Italië alleen bestaat uit maffiosi en pizzabakkers."' Benigni zorgde dan ook voor de grootste verrassing in Los Ange les. Daar kwam "Shakespeare in Love' van regisseur John Mad den als grote winnaar uit de bus kwam met zeven Academy Awards, waaronder de Oscars voor beste film, beste actrice en het beste originele scenario. De oorlogsfilm Saving Private Ry an' van regisseur Steven Spiel berg, genomineerd voor elf Os cars, won er vijf, waaronder die voor beste regie en beste came rawerk. Maar Roberto Benigni maakte de show. De innemen de acteur/regisseur/scenarist kreeg met zijn 'La Vita Bella' ('Life is Beautiful en zijn ont wapenende verschijning heel Hollywood aan zijn voeten. Benigni kreeg zijn eerste Oscar De tijdens de Oscar-uitreiking tot beste acteur gekozen Italiaan Roberto Benigni wordt gefeliciteerd door de beste actrice, Gwynerth Paltrow, maar zo te zien staat hij niet te wachten op haar kus. foto afp Beste film: 'Shakespeare in Love' Regie: Steven Spielberg. 'Saving Private Ryan'. Acteur: Roberto Benigni. 'La Vita Bella'. Actrice: Gwyneth Paltrow, Shakespeare in Lo ve'. Mannelijke bijrol: James Cobum. 'Affliction'. Vrouwelijke bijrol: Judi Dench, 'Shakespeare in Love'. Buitenlandse film: 'La Vita Bella', Italië. Scenario (direct voor film geschreven): Mare Norman en Tom Stoppard, 'Shakespeare in Lo ve'. Scenario (gebaseerd op boek of eerder uitge brachte film): Bill Condon, 'Gods and Mon sters'. Art direction: 'Shakespeare in Love', Martin Childs (art direction) and Jill Quertier (decors). Beste camerawerk: Janusz Kaminski, 'Saving Private Ryan'. Geluid: Gary Rydstrom, Gary Summers, Andy Nelson en Ronald Judkins, 'Saving Private Ry an'. Geluidseffecten: Gary Rydstrom and Richard Hymns, 'Saving Private Ryan'. Muziek (musical of komedie): Stephen War- beck, Shakespeare in Love". Muziek (drama): Nicola Piovani, 'La Vita Bel la". Lied: Stephen Schwartz, 'When You Believe' uit The Prince of Egypt'. Kostuums: Sandy Powell, 'Shakespeare in Love'. Documentaire: 'The Last Days', James Moll en Ken Lipper. Korte documentaire: 'The Personals: Improvi sations on Romance in the Golden Years,' Keiko Ibi. Montage: Michael Kahn, 'Saving Piivate Ryan'. Makeup: Jenny Shircore, 'Elizabeth'. Korte animatiefilm: 'Bunny'. Chris Wedge. Korte film: Verkiezingsavond (Valgaften), Kim Magnusson and Anders Thomas Jensen. Visuele effecten: 'What Dreams May Come', Joel Hynek, Nicholas Brooks, Stuart Robertson en Kevin Mack. Gehele oeuvre: Elia Kazan, regisseur. Whoopi Goldberg, gastvrouw tijdens de Oscar-uitreiking vannacht, oogstte grote bijval door telkens in een andere outfit op het toneel van het Dorothy Chandler Pavilion in Los Angeles te verschijnen. Haar kostuums leken rechtstreeks uit de genomineerde films te zijn gehaald. foto reuters/epa van de avond in de categorie van de stoelen vóór hem naar beste buitenlandse film. Hij was het podium klauterde. De uit- hierover dermate enthousiast bundige Italiaan, die de Engelse dat hij over de rugleuningen taal nauwelijks spreekt, zocht naar woorden om zijn grote dank kenbaar te maken. „Ik wil in deze oceaan van grootmoe digheid duiken", riep hij wij- u MILLENNIU Man bijt hond Toen ik er voor de tweede keer in slaagde om de stop uit de watertafel te halen, liet juffrouw Blijbergen zich van een hele an dere kant zien. Ze kneep. En ze kneep met het venijn van alleenstaande trou wen van wie de schoot nooit vrucht heeft mogen dragen. Ze zocht een stukje week vlees op mijn bovenarm en zette daar haar nagels in. Daarna moest ik samen met Sjakie Vliegenhart bij de conciërge van De Kleuterhof de waterstofzuiger halen. Geweld op school haalde in mijn tijd nooit de krant. Ik herinner me nog juffrouw Van Beelen uit de derde klas, die zo hard met een liniaal op je bureau kon slaan dat de zwakkere broeders er een permanente zenuwtrek aan overhielden. Panisch was je op de Graaf van Limburg Stirum-school voor boven meester Van Munster. In drift kon hij, voorde rijen bij het naar binnen gaan van de loka len. tekeergaan als een minister van propaganda uit de periode na de Weimar-Republiek. Als hij het verbaal niet meer afkon, werd hij gewelddadig: de veroorzakers van zijn toorn placht hij met duim en wijsvinger bij de kin te DICK VAN DER PLAS pakken - de wijsvinger gekromd in het kuiltje onder de lip, de duim onder de kin - om vervolgens te knijpen en je hoofd zo hard achterover te duwen dat je vreesde vooreen aspirant-lidmaatschap van de Whiplash-verenigingNederland. Dat soort martelingen werd in veel geval len voor onze ogen voltrokken, maar het gebeurde ook wel dat Van Munster een klaslokaal binnenstoof, slachtoffers uit de banken trok en ermee op de gang ver dween. Het was vaak het laatste dat je van ze zag. Op de middelbare school had je Van den Eijkel, een achternaam die het zoeken naar een geschikte bijnaam overbodig maakte. Hij gaf Frans en beschikte over het gelijkmatige karakter dat Louis de Funës in zijn films zo onderhoudend maakt. Van vrouwelijke klasgenoten die bij hem vooraan zaten (ik had slechte ogen en droeg uit ijdelheid geen bril) weet ik dat hij elke week dezelfde vaal grijze broek droeg die rond de gulp (als ik lieg, lieg ik in commissie) geel uitsla gen was. Als hij in gedachten was verzon ken over een grammaticaal probleem kon hij verstrooid aan zijn kruis krab ben. Als hij iets tegen je had, schopte hij je onder de tafel tegen de schenen. Soms haalde hij uit met de vlakke hand. Van den Heuvel gaf geschiedenis en in drift smeet hij met alle voorwerpen die op zijn bureau lagen. Het gevaarlijkst was zijn sleutelbos, die hij lanceerde met het ach teloze gemak waarmee een ex-Joegoslaaf handgranaten in een discotheek gooit. Psychologisch geiveld, dat kwam ook voor. Als je bij bepaalde leraren de klas betrad hing er al een bepaalde dreiging in de lucht, die verhinderde dat je iets uitvrat dat tegen de zin van de verlicht despoot op zijn verhoging was. Soms was er sprake van een combinatie van licha melijk en psychologisch geweld. Een jon gen wiens vader een betrekking had bij de verzekeringsmaatschappij VBO, on derging na een overtreding steevast de volgende tuchtiging: de leraar pakte hem bij zijn oor, draaide dat in de richting van het tafelblad (het gehele hoofd volg de om te voorkomen dat het oor werd af gedraaid) onder het uiboepen van een langgerekt: 'Uboooooooooooooo!'. Dan draaide hij hem aan zijn oor weer om hoog. sprak de woorden 'En nogtnaals!'. waarna het hele beschamende tafereel zich nog een keer herhaalde. Als een hond een man bijt, is dat geen nieuws. Maar 'Man bijt hond', dat is nog altijd interessant. Dal zal dan ook wel de reden zijn dat ik de laatste tijd steeds va ker berichtjes als 'Leraar mishandeld door leerling' in de krant aantref. zend op de zaal. Toen Benigni later op de avond opnieuw naar het podium mocht komen om de prestigi euze Oscar in ontvangst te ne men voor beste acteur, meng den zijn geluk en zijn ongeloof zich in een extatische uitbar sting die zijn eerste optreden van de avond nog overtrof: „Dit is een vreselijke vergissing, want ik heb mijn hele Engelse woordenschat al opgebruikt", riep hij met al dan niet gespeel de wanhoop. „Ik kan nu niet meer tot uitdrukking brengen hoe groot mijn dank is. Ik voel mij op Jupiter." En wederom wijzend op de zaal: „Ik wil met u allen de liefde bedrijven in het heelal." Gwyneth Paltrow kreeg voor haar hoofdrol in 'Shakespeare in Love' de Oscar voor beste ac trice. Veterane Dame Judi Dench won met haar vertolking van koningin Elizabeth in de zelfde film de Oscar voor de beste vrouwelijke bijrol. Dench was dankbaar voor de eervolle onderscheiding, maai" ze herin nerde het publiek er aan dat ze in totaal niet meer dan acht mi nuten in Shakespeare in Love' figureerde en het gewicht van de Oscar daarom naar haar ge voel niet ten volle verdiende. James Coburn, ook al een vete raan in de filmindustrie, won zijn eerste Oscar voor zijn bijrol in 'Affliction'. De grote verliezers van dit jaar waren 'The Thin Red Line' van Terrence Malick en Elizabeth' van Shekhar Kapur. 'The Thin Red Line', die in fraaie tinten de geallieerde verovering van Guadalcanal op het Japanse le ger schildert, stond genomi neerd voor zeven Oscars, maar won er uiteindelijk niet een. Elizabeth' kwam er iets minder bekaaid af. Ook deze Eliza bethaanse rolprent was geno mineerd voor zeven Oscars. Uiteindelijk rolde er slechts eentje uit de bus en dan ook nog een ondergeschikte (voor make-up). De 71-ste uitreiking van de Aca demy Awards, oftewel 'Holly- woods belangrijkste avond van het jaar', werd op fabelachtige wijze aan elkaar gepraat door actrice Whoopi Goldberg. Gold berg maakte dankbaar gebruik van de Lewinsky-affaire om het publiek aan het lachen te krij gen. Over de animatiefilm 'A Bugs Life' (Het Leven van een Insekt) zei ze: „Is dat niet het levensverhaal van Linda Tripp? (Tripp is de vrouw die Le winsky verraadde). Het pijnlijkste moment van de avond kwam zoals verwacht bij de uitreiking van de oeuvreprijs voor Elia Kazan, regisseur van meesterwerken als 'A Streetcar named Desire', On the Water front' en A Face in the Crowd'. Kazan is een zeer omstreden fi guur in Hollywood, omdat hij in de jaren vijftig collega's aan gaf bij de commissie van het Huis van Afgevaardigden die onder leiding van de gevreesde senator Joseph McCarthy jacht maakte op vermeende commu nisten. Sommigen in het pu bliek gaven Kazan een staande ovatie. Anderen, zoals de ac teurs Nick Nolte en Ed Harris, bleven roerloos zitten zonder te applaudisseren. Acteur Robert de Niro introduceerde Kazan en dit bracht conferencier Chris Rock tot de niet door iedereen gewaardeerde 'grap' dat De Ni ro duidelijk een liefhebber was van ratten. john wanders' nog dagen ril eof Nog 285 dagen nieuwe millennium t aan. Reden voor om in een dagelijkse terug te kijken op bi ïig rijke gebeurtenisset afé I plaatsgrepen op q fF ponderende data im JJC gelopen 1000 jaar. week: 22 maart 1832 l'jj the overlijdt. 23 1859: eerste DAF ro: band. 24 maart ste zege (2-1) op Engfcpo 25 maart 1978: booi bridge zinkt in trad# 26 maart 1850: Bellan boren. 27 maart 193; ?k ste wedstrijd in de Kt we 22 MAART 1832 Zes jaar geleden maan Belgische hoofdcontrolti )n de belastingen de Duite ter Johann Wolfgang the schriftelijk zich tel°08 bij de fiscus. De brief, g mc seerd aan het Goethe In wc in Brussel, bevatte dei Er Goethe binnen acht dag nuttige gegevens overzi n,( soon aan de belastm moest doen toekomen, [f1^ gische hoofdcontroleur een collega verdedigd: trw stelling: 'Hij dacht dat ein directeur was van het in aa* - weet kennelijk niet zo van geschiedenis of lii: [qj want vandaag herdeni dat de 'dichtervorst' inl Ü21 82-jarige leeftijd overleed Nochtans geldt: zijn gee? der ons, want Goethe tot de schrijvers die de tot op de dag van vandi noi raken. Zijn 'Dichtungun wr rheit' - de droom va e,; koude werkelijkheid -1!r n den des jungen Werthi TV de daaropvolgende zelfi 'tei golf) en 'Faust' zijn ono |er fen; hoe bedillerig en t* ^ei rig Goethe soms ook h 1,111 komen. Aan het einde lef en was hij mateloo lair: postkoetsen vol bri den naar zijn huis. In thejaar - waarin we zij_ hai veranderd. „Omdat ie( zijn leven wel eens mt._ aanraking komt", veron J'e' Gerda Mentink van hetr"4 Instituut in Amsterdam. henk ruul' tori i 'De slechts! èiv De komisch bedoelde fili Alan Smithee Film: Bum wood. Bum! heeft de wei eervolle titel 'slechtste fil 1998' gekregen. Deze fik gisseerd door Joe Eszterh Q bekend is als scenariosdi voor Paul Verhoeven, we door de jury omschreven „smakeloze satire waarn te lachen valt." Dat gebfl tijdens de jaarlijkse uitrei Ul van de Razzies, waarbij: beste, maar de slechtste' worden gekozen. Leonan Caprio kreeg een Razziei categorie 'slechtste paai' zijn dubbelrol als tweelic r The Man in the Iron Mas de Spice Girls in de catef 'slechtste actrice'. Volga jury bezitten de SpiceG zamenlijk „het talent van slechte actrice." g|c gnil MENSELIJK -is. Jan Terlouw heeft in zijn leven al heel wat lezingen gegeven, maar een voordracht met muzikale be geleiding is ook voor hem geen dagelijkse kost. De primeur had zaterdag in de Haarlemse Doops gezinde Kerk plaats tijdens een benefietfestival voor de Nierstich ting. De muzikale ondersteuning was in handen van de violiste h Pauline Terlouw, inderda^1 dochter van, en pianistJï nv lem Nelleke. Behalve deD 3P liticus traden tijdens hettó ?>ti onder andere het ARC0J> 1 f Femke de Vries en Martijd 31 op. De opbrengst van detff'l was 2000 gulden. foto united photoü d( t\

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2