PKC verpulvert finaledebutant Nic. Van Duijvenvoorde wint Z&Z circuit Maase is geen garantie voor goud Sport f fan der Marei vroeg in vorm EZ pakt laatste strohalm niet chef willem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 071-5356463 te eisen. Maase was met zijn etappe wel met afstand de beste man van de wedstrijd. Met een etap- petijd van 29.15 was hij meer dan een minuut sneller dan de nummer twee op de tien kilo meter, directe concurrent Stan Rijken van PH. „Na de cross had Kamiel deze wedstrijd so wieso nodig", vond trainer- ploegleider Bram Wassenaar. De Voorschotenaar had iets anders op het oog dan het wedstrijdresultaat en keek ook al verder dan de wereldcross- kampioenschappen, volgende week in het Noord-Ierse Bel fast. „Twee weken daarna moet het in Barakaldo gebeuren." In de jaarlijkse Europese topwed strijd moet Maase zich in Spanje zien te plaatsen voor de 10.000 meter van de Europese baankampioenschappen in Se- villa. De richttijd is vastgesteld op 27.55, twee jaar geleden liep Maase precies in Barakaldo het Nederlands record van 27.35,72. De goede tijd van Maase mocht Leiden Atletiek in Vught niet aan de titel helpen, hoewel de club daar met Tim Brouwer de Koning, Jan Kortekaas, Mo hammed Raggani, Jaco Luijen- dijk en Ramses Bekkenk wel tot en met de laatste etappe aan spraak op maakte. Iedere af stand werd een duel tussen Leiden Atletiek en PH. Aan het slot moest Luijendijk een deel van de door Maase opgebouwde voorsprong inle veren, maar hij lanceerde Bek kenk toch solo op kop. Die be gon voortvarend, maar kon zich toch ook de ontketende Remko Kortenoeven niet van het lijf houden. De nieuwe pu pil van trainer/coach Tonnie Dirks liep door naar een voor sprong van 32 seconden (2.08.31 om 2.09.03). „Een goe de wedstrijd", vond Wassenaar die de afwezigheid van Joost la Lau (vakantie), Huub Pragt en Jaap van Duijvenvoorde (Voor schoten Loop) niet als excuus wilde opvoeren. „Hoewel we dan natuurlijk wel hadden kunnen winnen. Bij de vrouwen had Leiden Atletiek geen concurrentie van betekenis. Gemma van Nijnan- ten, Monique Bruins, Marja Hogenboom, Miranda Boon stra, Leny van der Plas en Noortje van Kempen konden ook zonder de in Voorschoten actieve Erika van de Bilt de wedstrijd eenvoudig naar zich toetrekken. Hogenboom viel op het laat ste moment in voor Iris Wul- lems, die geblesseerd afhaakte. Miranda Boonstra tekende voor de beste etappe: 35.37 over (ongeveer) tien kilometer. Totaal noteerden de Leide- naars 2.41.30, dat was 4.21 en 8.37 minder dan respectievelijk het Arnhemse Ciko '66 en het Amsterdamse AAC. De mannen veteranen moes ten wel voor hun titel vechten. Met 2.23.30 eindigden ze in de open wedstrijd als zevende, precies voor AV '34 Apeldoorn. In de ploeg met Arie van Tol, Gé van Veen, Fred Regeer en Dirk van Beelen was Henk van Velzen als verwacht de snelste. Paul Bamhoom liep na een maandenlange wedstrijdpauze opvallend sterk in de vijfde en voorlaatste etappe. I lolendijk bezorgt Nederland 3 rfra startplaats voor WK riielle Molendijk heeft het jerlandse shorttrack een u, [de dienst bewezen. Haar 5 ide plaats in het eindklasse- ni van de wereldkampi- ischappen in Sofia bete dat Nederland volgend c'lfeoen voor het toernooi in nlto fftield drie in plaats van ie rijdsters mag inschrijven, lolendijk plaatste zich vrij- voor de finale van de 1500 .nc^ [er, waarin ze rijfde werd. leverde haar rijf punten Door haar finishplaats icht ze ook deelnemen aan 3000 meter, waarin Molen- opnieuw rijfde werd. Met [punten werd ze zesde in eindstand. De titel ging Kffl 5 )C snoept Zoetermeer punt af naar de Chinese Yang Yang A, die haar naam- en landgenote Yang Yang S onttroonde. Yang Yang S werd in de Bulgaarse hoofdstad tweede, het brons was voor een derde rijdster uit Azië, de Zuid-Koreaanse Moon-Jung Kim. Bij de mannen konden Dave Versteeg en Alex Velzeboer zich op geen van de vier af standen voor de finale plaat sen. Dat gold eveneens voor Melanie de Lange, de tweede Nederlandse deelneemster in het vrouwentoernooi. Ook bij de mannen kwam de wereldtitel in Chinees be zit. Jiajun Li bleef de Japanner Satoru Terao voor. De Italiaan Fabio Carta was de enige niet- Aziaat op het erepodium. Alphense HDC verraste id en vijand in de hoofd- s van de provinciale com- mf ie, door een 8-8 gelijkspel koploper Zoetermeer te De Hoornse Damclub dicht bij winst, maar kon ei laatste bord net niet het lende punt opeisen, "uj amcaptain Erik Jan van en had al aangekondigd '(V5 irmeer met een tactische Hing tegemoet te treden, 's sterkste spelers zaten op inderste borden. De 6-0 ïéki ;nstand was dan ook geen ,n'' 'ng. Wim Meijer ver- op het vierde bord, een niet alledaagse stelling Doeves. Van Reenen was uit doordat zijn tegenspe- in de tiende zet een blun- maakte. Richard Meijer geerde van een fout van opponent, terwijl André ma zijn tegenspeler ver fde. Het was jammer dat Verboom met een remise- op het bord in de eindfa- a inderde, waardoor Zoeter- nog gelijk kwam met Rijnsburgse Damclub had nauwelijks moeite leeuwijk. In eerste instan- iaK ek Reeuwijk nog gelijke tred te houden, maar na de winst van Nico Mul tekende het verschil zich af. Mariëlle Krom hout, invaller Piet van Egmond en Jan Schijff wonnen hun par tij. Door de 11-5 overwinning op Reeuwijk nestelt RDC zich vast op de vierde stek van de hoofdklasse van de provinciale competitie, die ze overneemt van datzelfde Reeuwijk. Omdat de drie koplopers in de compe titie, Zoetermeer, LDG 2 en Damlust 2 allen niet willen of kunnen promoveren, zal RDC 2 waarschijnlijk volgend jaar die honneurs waarnemen en uitko men in de landelijke competi tie. De Katwijkse Damclub (KDC) kende geen pardon met KDV, hoewel de ruime 11-5 ze ge geflatteerd was. Jan Jungeri- us profiteerde in een remise stand van een foutje en won. Frans de Jonge won ook uit een onvoordelige stand. Jac van der Plas pakte onverwacht nog een punt. Arend van Beelen en Jaap van Duivenbode pakten ge makkelijk twee punten. Paul Bremmer zorgde voor de defi nitieve KDC-winst door een re mise te accepteren. Opvallend was dat topscoorder Theo Swetsloot zijn parij verloor. Wellicht was het rookverbod tot 21.00 hier debet aan. Imerican footballteam van aing Leiden heeft de eer- edstrijd van de competitie ten met 46-0 van Tilburg - -fj,rs- re tj: ploeg, die is samengesteld ;mt, spelers van de Leidse ver lig, Zoetermeer Twisters phen Eagles, bleek te on- Huub Pragt komt juichend over de Voorschotense fi nish. Ondanks zijn zege kan hij Jaap van Duijvenvoorde niet meer bedreigen voor de eindover winning in het Z&Z circuit, foto henk bouwman aar verlies voor Lightning Leiden ervaren voor de nummer drie van Nederland van het afgelo pen seizoen. Halverwege was de stand 18-0. De Brabanders waren volgens speler Koos van Duijn op het gladde speelveld sneller, krach tiger en slimmer dan de Leide- ngars, die voor het eerst in hun anderhalfjarig bestaan een vol ledige wedstrijd afwerkten. De aanwezigheid van Kamiel Maase is geen garantie voor goud. Dat ondervond de Leidse Ekidenploeg bij de nationale kampioenschappen estafette marathon in Vught. Twee we ken geleden moest de Leidse kopman ziek afhaken bij de na tionale crosskampioenschap pen, waardoor de Leidse équi pe meteen kansloos bleek voor de door Prins Hendrik gewon nen ploegentitel. Op de weg was het gisteren weer de Vughtse thuisploeg van PH die Leiden Atletiek ook mét Maase in de selectie te snel af was. De vrouwen- en veteranenploeg maakten de felbevochten te genvaller gedeeltelijk goed door wel de winst voor zich op riatleten domineren Halve van Nieuwkoop ish-ï Zege is onvoldoende voor Huub Pragt De winst in de vierde Voorschotenloop was voor Huub Pragt een troostprijs. De Leiden Atletieker deed er in de stromende regen alles aan om in de race te blijven voor het Z&Z circuit, maar moest de hoofdprijs laten aan zijn clubgenoot Jaap van Duijvenvoorde. Diens tweede plaats is na vijf van de zeven wedstrijden in het regionale wegcircuit precies genoeg om onbereikbaar te worden. Als Pragt de komende twee wedstrijden wint kan hij in punten gelijk komen, maar Van Duijvenvoorde scoorde met drie eerdere over winningen beter in de onderlinge ontmoetingen. voorschoten wilmar kortleever Het betere rekenwerk speelde al tijdens wedstrijd een voorname rol. Langs het spoor richting het bosgebied van De Horsten bleef een kopgroep met Van Duijven voorde, Pragt, diens trainings- genoot Danny in 't Veen en de twee Spartanen Erik Bakker en Willem Boon dicht bij elkaar om de vliegende storm het hoofd te bieden. Meteen toen op de Veurseweg de terugtocht werd aangevangen, plaatste Pragt een spijkerharde demar rage. „Ik wilde proberen rustig terug te komen", reageerde de ervaren Van Duijvenvoorde te rughoudend. „Ik kon boven dien geen risico's nemen, want In 't Veen zat niet ver achter me. Als die voor me zou ko men, liep mijn plaats in het cir cuitklassement gevaar." Taktische overwegingen be heersten zo de wedstrijd, die ten slotte gewonnen werd door de sterkste man van de dag. De vloeiende, bijna dansende loopstijl van een Pragt-in-vorm is uitstekend geschikt voor tem pomaken met de wind in de rug. Zo bleef er voor de Hilver summer nog iets over om tevre den mee te zijn: „Meer zat er niet in voor vandaag." Terug in de kantine aan de Weddeloop gingen de circuit beschouwingen vrolijk verder. Want de overigens gebruikelijke regelgeving van het circuit heeft een merkwaardig effect: Van Duijvenvoorde kan maar beter niet starten in de Braassemloop en de afsluitende Omloop van Noordwijkerhout. Daarmee brengt hij namelijk de balans van onderlinge resultaten met Pragt in gevaar. Tenzij hij na tuurlijk één van beide wint, maar dat is onwaarschijnlijk: „Ik wil op 18 april de Rotterdam Marathon lopen. Roelofarends- veen is de week ervoor, Noord wijkerhout het weekeinde erna. Dat komt dus erg slecht uit." Door de tweestrijd tussen Pragt en Van Duijvenvoorde kreeg een goede Voorschoten loop extra aanzien. Toch kwa men de aanzienlijke verbeterin gen die het organiserende Voorschoten '97 had aange bracht maar matig uit de verf door het slechte weer. De kop loper van het wegcircuit wat het aantal deelnemers betreft stelde daar in de vierde editie wel weer een record tegenover: ruim elfhonderd lopers, met dank aan de scholieren die in de (droge) ochtenduren in gro ten getale opkwamen voor de kinderloop. Hoog was in Voorschoten ook het aantal atletes, opval lend in de marmensport die de atletiek lijkt te worden. In de vrouwenwedstrijd ging Barbara Kamp op herhaling. De vetera ne van het Rotterdamse PAC troefde haar trainingsgenote Erika van de Bilt ruim af. „Ik ben allang blij dat het weer zo goed ging", meldde de Leidse na vijftien kilometer in 1.00.51 (Kamp 58.59, Pragt 52.07). Van de Bilt kampte de laatste weken met problemen als gevolg van een lichte bekkenscheefstand: „Een niet ongebruikelijke bles sure bij atletes. Waarschijnlijk zat het er al sinds december, maar het luistert heel nauw." Op de kortere afstanden be vestigden vooral klassements aanvoerders hun goede vorm. Herma Beerlage (Leiden Atle tiek) won op de tien kilometer alweer haar vierde middenaf stand op rij, Willem de Graaf (Hague Road Runners) kan bij de mannen de circuit nauwe lijks meer ontgaan nu hij op nieuw triatleet Royce Kortekaas aftroefde. Beerlage's clubge noot Hans Wesseling stapte weliswaar laat in op de korte af stand van het circuit, maar heeft na twee overwinningen de favorietenrol overgenomen van Road Runner Peter Rijnsburger. Alleen bij de vrouwen prijkte op de sprintafstand van rijf kilo meter een nieuwe naam boven aan de uitslagenlijsten: baanat- lete Saskia Engels. igoede triatleet is ook spe- 5! op onderdelen. Bij de e Nederlander van dit mo- lan van der Marei, is dat deJ, he hardlopen. De na- aal kampioen op de lange dea (Ion, de middenafstand en veds iun-bike-run won gisteren van lieuwkoop de plaatselijke om e marathon in 1.13.17, ftp zat er onder de hondse ndigheden niet in. der Marei (31) heeft lang breed aangekondigd dat in* )zijn laatste seizoen wordt, hij zet de eindsprint in. „Als het even moet ik er dit jaar natuur- jn stijl uit", zegt de nieuw- ien Aarlandervener (voor- iTer Aar). Als je het doet, t je het goed doen." De uk ligt vooralsnog op het üopen. Dat is het sterkste deel van Van der Marei, bij zijn laatste winst in de e® triatlon van Almere de af sluitende marathon aflegde in een opzienbarende tijd van 2.42. In Nieuwkoop, de woon plaats van zijn trainer Gees Veenboer, vertrok de triatleet op zijn persoonlijke record van 1.10. „Daar had ik dan wel het weer van vorige week in de Twintig van Alphen voor nodig gehad", vond de triatleet, die in de stromende regen al snel alleen op kop kwam. „Op tien kilometer zat ik met 33 minu ten nog redelijk op schema. Maar het zat er niet in. dus heb ik het maar gewoon heel ge houden." Voor Van der Marei is maart ook nog extreem vroeg om op vallend te presteren. „In juli, augustus en september moet het gebeuren weet de man die op 11 juli de wereldkampi oenschappen lange afstand op de kalender heeft staan en dan op 4 september de Europese titelstrijd in het 'eigen' Almere. De drieslag van nationale titels zal hij dit jaar niet kunnen her halen. „De duatlon in Venray komt volgende maand na een stage in Portugal misschien nog te vroeg. En het NK-mid- denafstand is tegelijk met het WK-lange afstand. Maar die ti tels wil ik best voor elkaar in ruilen." Op gepaste afstand van Van der Marei domineerden ande re triatleten ook de rest van de Halve Marathon van Nieuw koop, waarin een kleine twee honderd mensen van start gin gen. Tweede werd Frans van Heteren, die met 1.15.29 onder meer thuisfavoriet Rik van Trigt (1.17.03 en vierde) voor bleef. Van Trigt heeft afscheid genomen van de triatlon, maar zal volgende maand wel star ten in de Rotterdam Mara thon. Dat wordt zijn eerste 'losse' marathon, na ettelijke afsluitende triatlon-etappes die hem vooralsnog een record van 2.46 opleverden. Bij de vrouwen won Mariëlle Stigter uit Alphen (1.36.05). gradatie zorgt voor dieptepunt in clubhistorie rfballers van KZ Leiden hebben de laatste et;- vo r lijfsbehoud in de derde klasse niet sta tn grijpen. De Leidenaars verloren de be- scb pwedstrijd tegen Harga met 13-11, zodat jrzf fcend seizoen uitkomen in de nieuwe vierde Paiii Het is voor het eerst in de clubgeschiede- 11 het eerste team in de zaal zo laag speelt, enl fens de reguliere competitie eindigde KZ hekkensluiter, ook al werden er tien ivee i uit veertien duels verzameld. De ploeg Lei mion Boot pakte vier punten tegen Harga, p(H eneens op de laatste plaats eindigde. Zij de derde ontmoeting ook voortvarend. Zierikzee (2), Lisette van Meurs en Ronald hielden tot 3-4 een kleine voorsprong in de zaal al gauw een bron van problemen vormt. Bovendien werd er bij vlagen te gehaast ge speeld, waardoor er veel onnodig balverlies was. Bij rust moest KZ Leiden dan ook al tegen een 7-5 achterstand aankijken. De rood-blauwen ga ven in de tweede helft de achtervolging niet op, alleen bleef de matige afwerking hén parten spe len. De verdediging werd op 9-8 met twee straf- worpen bestraft, zodat het gat zelfs drie punten werd (11-8). Strafworpen van Jan-Willem van der Kaaij en het vijfde doelpunt van Ronald Siera de den de hoop op een goed resultaat weer opleven (12-11), maar in de resterende zeven minuten scoorde alleen Harga nog een keer: 13-11 verlies. Trainer Simon Boot nam de degradatie laco niek op: „Wij hebben geen ploeg voor deze afde ling: wij komen gewoon 'schot' en felheid te kort. Iedereen doet z'n best, maar wij hebben niet iets extra's in huis. Dat breekt je op in deze klasse, waarin alle ploegen elkaar afmaakten het afgelo pen seizoen." André Simons (rechts) legt aan voor één van de vele schoten van PKC. Taco Spoelstra (Nic.) probeert hem te verdedigen. foto anp rotterdam michel van cent De supporters van PKC waren vooraf vol vertrouwen over de goede afloop van de ontmoe ting met Nic. 'Ahoy is onze tweede hal' stond er uitdagend op een spandoek geschreven, verwijzend naar de gewonnen finales van 1997 en 1998. De spelers van PKC stelden hun aanhang in de editie van 1999 niet teleur, integendeel: zij be haalden met 25-14 zelfs de grootste overwinning die ooit in de indoorfinale om het Neder lands kampioenschap werd ge registreerd. Voor PKC was het zaterdag de derde finale op rij, maar Nic. maakte zijn debuut in de eind strijd om de nationale titel. De Groningers hadden zich dan ook grondig voorbereid op hun optreden in Ahoy. Zij gingen trainen in een sporthal zonder vaste ijkpunten voor het schot en met een harde ondergrond, om zoveel mogelijk de omstan digheden in de korfbaltempel aan de Maas na te bootsen. Het leek er aanvankelijk op alsof deze preparatie vruchten zou afwerpen. Taco Poelstra (2) en Riko Kruit zorgden in krap zes minuten voor een 3-0 voor sprong. De eerstgenoemde schutter was op het nippertje beschikbaar voor de finale, al leen een blauwe brace herin nerde nog aan de meniscus operatie van rijf weken geleden. Hij haalde als enige Goninger een behoorlijk niveau in het restant van de wedstrijd. Zijn ploeggenoten stonden stijf van de stress en bleven ver onder hun kunnen op de planken vloer. PKC kwam na de bliksemstart van Nic. beter in de wedstrijd en bouwde een 9-4 voorsprong op. De aanval had zoveel re bounds dat André en Leon Si mons naar hartelust konden aanleggen. Zij kwamen voor rust al rijf en vier keer tot sco ren, zodat de marge ruim bleef (12-8). Het verbaasde coach Jan- Sjouke van den Bos dat zijn ploeg zo gemakkelijk het heft in handen kon nemen. „Ik ken Nic. als een heel goede ploeg met normaal gesproken sterke vrouwen. Dat kwam er van avond totaal niet uit. Halverwe ge de eerste helft mieterde Nic. helemaal in elkaar", constateer de hij. Van den Bos was vanwege een derde gele kaart verbannen naar een VIP-box achter de spe- lersbank en moest via hulptrai ner John Spek communiceren met zijn spelers in het veld. De enige keer dat hij tijdens de fi nale zijn ballingsoord verliet, was aan het einde van de eerste helft om te zien hoe het stond met de blessure van Erik Si mons. De broer van de beide scherpschutters verstapte zich en werd minutenlang verzorgd aan de zijlijn. Hij kon toch doorspelen en schoot ook nog eens twee keer raak, als om aan te geven dat PKC gewoon niet stuk kon. Nic. had stille hoop terug in de wedstrijd te kunnen komen, maar zelfs Taco Poelstra raakte uit kadans. Hij miste op 13-8 een strafworp, waarna de twee fitte Simonsen weer eens raak schoten (15-9). Trainer Hans van der Kaa van Nic: „PKC bleef steeds lang in de aanval, terwijl het bij ons na één schot vaak al was gebeurd. De kern van ons probleem was het verliezen van de rebound. Het is al met al de grootste zeperd van het seizoen geworden." PKC toonde geen medelijden met de tobbende tegenstander André Simons was zo balorig om vanuit de verdediging de vijandelijke korf onder vuur te nemen, terwijl Leon Simons een vrije bal zelfs half onder hands nog in de mand kon leg gen, zo gemakkelijk ging het al lemaal. De Papendrechters en hun fans vierden na het eind signaal op 25-14 voor de derde keer op rij hun kampioensfeest.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27