'Het is bij u drukker dan bij 't Hart! Kees Torn wint Annie M.G. Schmidt prijs Libergs 'Nieuwe Show' volgens gouden formu Cultuur Kunst Wonderbaarlijk mooie hoornklank- Zielige fado niet treurig Tussen litho en lino in Voorschoten MAANDAG 22 MAART 1999 n rijsdam. 071-5356444, plv chef annet v Filmprijs voor 'Waar blijft het licht' rouen De Nederlandse film 'When the light comes' is op het twaalfde Noordelijk Filmfestival in Rouen onderscheiden met de Grote Prijs van de Jury. De film, geregisseerd door de Belg Stijn Coninx, was een coproductie tussen Nederland (Paul Voorthuvsen voor Added Films International). België, Noorwe gen en Duitsland. De rolprent is gebaseerd op het boek 'Waar blijft het licht" van Heieen van der Laan. De hoofdpersoon El len. gespeeld door Francesca Vanthielen. gaat na haar school opleiding naar Spitsbergen om een winter door te brengen met de pelsjager Lars. Ze heeft het moeilijk in de barre omstandig heden boven de poolcirkel en daarnaast blijkt Lars een heel an der type dan Ellen had verwacht. 'When the light comes' sleepte sinds de première eind 1997 al vijf prijzen in de wacht op inter nationale filmfestivals, onder andere voor het spel van Vanthie len en voor het camerawerk. TEFAF trekt 62.000 bezoekers Maastricht De prestigieuze kunstbeurs TEFAF in Maastricht heeft in totaal bijna 62.000 bezoekers getrokken. Circa 40 pro cent van de aanwezigen kwam uit het buitenland, vooral Duits land. Volgens de organisatie zijn er goede zaken gedaan. Kunst handelaars en antiquairs blikken ,,in volle tevredenheid" terug. Onder de kopers waren nogal wat Europese en Amerikaanse musea. Zo verwierf het Allard Pierson een Romeins marmeren beeldje en sleepte het Schnütgen Museum uit Keulen een ge brandschilderd raampje binnen. Oude meesters bleken geliefd. Een werk uit 1871 van Comelis Springer ging voor acht ton van de hand. Britse schilder Heron overleden londen Patrick Heron, de belangrijkste abstracte schilder van Groot-Brittannië. is zaterdag op 79-jarige leeftijd overleden. De directeur van de Londense Tate Gallery noemde Heron „een van de invloedrijkste figuren uit de naoorlogse Britse kunst". In de Tate Gallen," was vorig jaar een overzichtstentoonstelling van Herons werk te zien. Barcelona krijgt architectuurprijs londen Barcelona ontvangt een belangrijke architectuurprijs voor de wijze waarop de stad de laatste tien jaar opnieuw is in gericht. Het is voor het eerst dat de prijs, de gouden medaille van het Koninklijk Instituut van Britse Architecten, aan een stad wordt toegekend. Een belangrijk deel van de herinrichting van de Catalaanse hoofdstad was rond de Olympische Spelen van 1992. Er werd 16 miljoen gulden geïnvesteerd in het opknappen van de oude havens en het verloederde gebied daaromheen. Barcelona kreeg, in de woorden van de jury. zijn zeekant weer terug. Ook werden tal van pleinen en parken opgeknapt of aan gelegd en scholen, medische en culturele voorzieningen ge bouwd. De verwachting is dat de architectonische wederge boorte van de stad in 2004 met de organisatie van een Culturele Olympiade wordt afgesloten op een reusachtig terrein, waar voor een stuk zee wordt drooggelegd. Connie Palmen signeert bij De Kier Haar handtekening is als een formule: Con Pal -. En het signeren gaat in ra zend tempo. Aan haar zij de weet ze haar literair agent die op de tijd let. Rij en fans staren haar aan. Sommigen krijgen een rood hoofd, anderen friemelen aan hun gezicht, een vrouw vertrouwt Pal men toe dat ze klamme handen heeft. Connie Pal men - donkerblauw krijt streep pak met minirok en steenrode sjaal - heeft in middels meer weg van een popster dan van een schrijfster. leiden caroline van overbeeke Het eerste dat ze uit haar zwar te tas haalt in boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn, is een pakje Pall Mall. Vervolgens ver schijnt een mobiele telefoon en tenslotte komt er een zwarte schrijfstift tevoorschijn. De vrouw die als eerste in de rij haar boeken ter signering aan biedt, heeft ook een exemplaar van Ischa Meyers interviews bij zich. „Dat is toch ook een beet je van u", zegt ze schuchter te gen Palmen die het boek voor ziet van een krabbel. Het schor re stemgeluid van de schrijfster klinkt instemmend. Een jongeman met een paar denstaart verschijnt voor haar. In zijn rechterhand klemt hij een paar gele bloemen die hij Palmen aanbiedt. „Zoudt u er een opdracht in willen schrij ven?", stamelt hij als hij een boek neerlegt. „Voor jou altijd. Dat kan ik nu niet meer weige ren", antwoordt ze lachend. Palmen is het troetelkind van de Nederlandse literatuur. Hoe wel niet bij iedereen geliefd, is ze de best verkopende schrijf ster van dit moment. Bijna 800.000 exemplaren van haar boeken gingen over de toon bank, en het magische miljoen zal tijdens de Boekenweek wel gehaald zijn. Van boekenweek- 'Ontluisterend mooi' liedje bekoort jury apeldoorn «jinke hesterman Cabaretier Kees Tom (32) uit Rotterdam is winnaar van de Annie M.G. Schmidtprijs 1998. De prijs - een beeldje van de moeder van het Nederlandse cabaret - is hem gisteren op het Gala van het Nederlandse lied in de Apeldoomse schouwburg Orpheus uitgereikt door jury voorzitter Seth Gaaikema. „Ge niaal onaangepast", zo typeer de Gaaikema zijn jonge collega, die op het moment door het land trekt met zijn cabaretpro gramma 'Plek zat'. De Annie M.G. Schmidtprijs is in 1991 ingesteld door Con- amus en het Amsterdams Kleinkunst Festival. De onder scheiding is bedoeld om jaar lijks het beste lied te bekronen dat in een Nederlands theater is uitgevoerd. Tom kreeg de prijs voor zijn liedje 'Streepjescode'. „De muziek is wat simpel", merkte Gaaikema op. „Maar de tekst is door de jury unaniem als beste beoordeeld. Ontluiste rend mooi", zo vertolkte de voorzitter de mening van Anne- marie Oster, Jacques Klöters, Martin van Dijk en Patrick van den Hanenberg. De jury heeft zich verwon derd over de oorspronkelijke stijl van Tom. Het buitenbeen tje van het Nederlandse cabaret maakt een wat slungelige in druk, heeft altijd een sigaar in de hand en is onafscheidelijk van vriendin José Oltshoorn, aan wie hij elk optreden lijkt op te dragen. Een dagdromer is hij wel genoemd. Recensenten hebben Tom, winnaar van het Leids Cabaretfestival in 1994, al vergeleken met Ivo de Wijs en drs. P. Voor Tom kwam de Annie M.G. Schmidtprijs, na de aan- Cabaretier Kees Tom (32) heeft net uit handen van juryvoorzitter Seth Gaaikema de Annie M.G. Schmidtprijs 1998 gekregen. „Geniaal onaange past", zo typeerde Gaaikema zijn jonge collega. foto cpd/marianne stevens moedigingsprijs van vorig jaar, niet als een volslagen verras sing. „Ik wist dat ik ooit een kans maakte. Twee jaar geleden won Karin Bloemen met een liedje over een dode moeder. Toen dacht ik: dat kan ik ook. Streepjescode gaat over mijn vader. En die is echt dood." Op het Gala, waarvan op 27 maart bij de KRO een televisie registratie is te zien, bracht een groot aantal Nederlandse ar tiesten begeleid door het Me- tropole Orkest een hommage aan Wim Sonneveld. Zijn le venspartner Friso Wiegersma, een van de toehoorders van het Gala, noemde hem 'de meest veelzijdige performer die ik ooit heb gekend'. Sonneveld over leed 25 jaar geleden. Marco Borsato had het on vergetelijke 'Het dorp' moeten vertolken, maar deze populaire zanger liet tot grote teleurstel ling van zijn fans verstek gaan. Een hoogzwangere Karin Bloemen (Aan de Amsterdamse grachten), Tony Neef (Margoot je), Paskal Jakobson van de Zeeuwse popgroep Blof (De Scheveningse tram) en Koen Wauters van Clouseau (Jose- fien) redden het Gala door de geesteskinderen van Wim Son neveld, Annie M.G. Schmidt en Friso Wiegersma alle eer aan te doen. geschenk De Erfenis zijn bo vendien maar liefst 745.000 exemplaren gedrukt. De schrijfster signeert gerou tineerd, inmiddels gewend aan de aandacht. Als een diva zit ze daar, het blonde haar op de haar karakteristieke wijze om hoog geföhnd. Tijd voor een praatje is er niet. Daar is ze ook niet voor gekomen. Af en toe verschijnt er een spottend glim lachje op haar gezicht, als het lopende handwerk haar even te veel wordt. Een vrouw met haar boeken in twee stapeltjes in keurige doorschijnende zakjes verpakt, krijgt wat meer aandacht. „Wat schattig!", roept Palmen uit. „Dat zou mijn moeder nou ook doen." De vrouw vertelt haar dat de pakketjes voor haar twee zonen zijn en Connie giechelt. „Dan krijgen ze geen ruzie, ha, ha. Een half uur later staat de zelfde vrouw voor haar neus. „Daar ben je weer!", roept Pal men uit. „Ik heb voor mijn va der ook nog een boek", verdui delijkt de vrouw. „Dan In we de hele familie gehad zucht Palmen. Twee kinderen laten e» kenlegger met de beeltetjoi de schrijfster signeren - Palmen-iconen - en een Jlc vrouw voegt de schrijfsu R. „Ik heb al uw boeken g en ik vind het prachtig, dat zullen ze wel vakerif zeggen..." „Ik vind het altijd ergfe te horen", zegt Palmen, i dig het volgende stapelij I pakkend. Een jong e' vraagt: „Hebt u De Ori Pr' gelezen van Kees van B Dat heeft veel overeenka;er met De Erfenis." fl schudt haar hoofd. Haar haast zich te zeggen: J) 11 chivaris hè, maar dat is es enige." De schrijfster een aspirine en werkt a 18 door. Ze worstelt zich d enorme stapels van haai producten die voor haar 111 fel worden gelegd. Een zegt bij wijze van compS „Het is bij u drukker d Maarten 't Hart!" En een dankbaar: „Uw boeken b veel gespreksstof opgelet l( „Wilt u mijn boeken ren", vraag een oudere haar voor de zoveelste tw „Als ik nou 's nee' 2 ze terwijl ze haar f gend achterover houdt ga ik gewoon weer", anti n' de man rustig. Palmen si bc en neemt een biertje. „1 ten buiten het schema!", ze als het over drieën is Z an haar tas in, haalt haar pi een allerlaatste keer i schijn en beent vervolger njj Op naar megaboekhands 4" ner in Rotterdam, wa nieuw een schare fans o wacht. ne recensie lidy van der spek 0 Beethovens Sonate in F werd voor het eerst ge speeld op 18 april 1800 in Wenen met de ver maarde hoornist Johann Wenzel Stich. Nou zal die Stich vast en zeker mooi hebben gespeeld op z'n natuurhoorn (het ventiel is pas 13 jaar later uitgevonden), de wonderbaarlijk mooie klank die Jacob Slagter produceert overtreft echter alles. De kleur van dit rond gewonden koperen blaas instrument met opvallend wijde klankbeker bezit van hoog tot laag talloze donzige nuances. En met de dynamiek die Slagter fabelachtig subtiel doseert spint hij je reinste schapenwollen draden met een natuurlijk en wisselend verloop. Ook pianist Carlos Moerdijk krijgt alle gelegen heid om zijn formidabel punktueel spel ten toon te spreiden. Met een minimum aan lichaamstaal laat hij de taal der muziek maximaal spreken. Emmy Verhey en Moerdijk werpen nieuw licht op de meeslepende Sonate in A van César Franck (1822-1890). De vier delen, waarin drie thema's (kiemcellen) zijn verwerkt, hebben veel met el kaar te maken. Deze thema's worden op allerlei manieren gemanipuleerd, verwerkt, h veranderd, omspeeld. In het Recitativo-Fantasia wordt op vens betoverend doorgefantaseerd. Hel' deel spelen Verhey en Moerdijk heel bf wend met weinig vertoon, en opvallen w zaam. Dit geeft de mogelijkheid om sp volume, dynamiek geraffineerd op te Hun samenspel is van een boeiende eens heid. In abrupte stoppen, gevolgd doori klappen op toetsen én pedaal (Taktpeda- een zelden zichtbaar geëmotioneerde N uiting aan de lading. Steeds intenser, w sterker wordt de klank van de viool, straalt innerlijke kracht uit in een steeds» rende dialoog met de piano (deel 4). Verhey en Moerdijk kennen elkaar op gebied van haver tot gort, maar ook de blijkt hun taal feilloos aan te voelen. Het van hoorn en viool is ontroerend mooi in weke klankbuigingen en machtig eensge fraaie fortissimo's. De viool hakt in de fin kleine repeterende motief aan stukken, M speelt een beeldschoon portato en de zingt en smelt. Dit prachtige Trio in Es Brahms op de meest ideale en rijpe leeft 33 jaar, het jaar van een allesomvattended boe recensie susanne lammers Concert Vicente de CAmara. Gehoord 19/3, Stadsgehoorzaal, Leiden. Heel veel zin had hij niet, de le vende fado-legende. Terwijl de zaal al lang braaf in het donker zit te wachten, gaat iemand van de Stadsgehoorzaal maar eens op zoek naar Vicente de Cama- ra. Hij wordt wel gevonden, maar het begin is tekenend. Een soepel, goed lopend con cert wordt het niet. Niet dat de fado's er niet ge smeerd doorheen gejast wor den. Uitermate routineus volgt de ene op de andere. Eerst een stukje instrumentaal, dan een paar liedjes door de oude heer zelf, vervolgens zingt zijn zoon José nog wat, nog een paar lied jes door Vicente zelf en dan is het onwaarschijnlijk abrupt pauze. En na twintig minuten krijgen we van hetzelfde laken nog een pak. De toegift is een honderdvijf tig jaar oude fado, maar hij klinkt niet wezenlijk anders dan de fado die De Camara vorige week schreef. De gitaren tokke len, de zang neuzelt, en van enige expressie is niets te mer ken. Vicente de Camara is ruimschoots over zijn hoogte punt heen. Zijn stem is de hoogte kwijt, en ook de klank is zo goed als verdwenen, feilen worden niet l seerd door uitstraling of venheid. Het schrijnt 7 zijn vertolking van een! j j ten-fado uit Coimbn moet fonkelen, is mat Melancholie, treurnis, wee, ongestild verlanga zingt de fado over. Maai er hier niet van te mei het beste geval komtfl een flintertje vakani ming voorbij. En de spa bevolkte Stadsgehoorzar f rieten kamerschermpjesl wege, die de leegte a benadrukken - maakt niet beter op. Deze fado treurig, maar gewoon zie Kei kin ar L Aantal briljante vondsten is minder geworden beeldende kunst recensie silvan schoonhoven Expositie: Grafiek in oplage Te zien: t/m 3/4, di. t/m zo 14.00-17 00 uur. Am- bachts- en Baljuwshuis, Voorschoten. De vraag of de boekdrukkunst nu door die Duitser of die Haarlemmer is uitgevonden komt niet aan de orde, maar verder blijven tussen papier en pers weinig vraagtekens over na het zien van de grafiektentoon stelling. In het Ambachts- en Baljuwhuis toont de expositie Grafiek: kunst in oplage de fi nesses van de grafische kunst. Alles draait om de verschillen tussen vlakdruk, diepdruk, hoogdruk en zeefdruk; tussen litho en lino; tussen aquatint en droge naald. In Nederland is de grafiek een veel beoefende kunstvorm ondanks het feit dat de beno digde apparatuur duur is en de techniek lastig. Om de moge lijkheden van de verschillende druktechnieken te illustreren is er werk te zien van Nederlandse grafici en niet van de minsten. Zo ontstaat een gevarieerde tentoonstelling met werk van onder anderen Lucebert, Char lotte Mutsaers, Co Westerik, Jan Cremer, Dirkje Kuik en Jan de Bie. Te zien is hoeveel mogelijk is in drukinkt. Marian Plug's fo tografische effecten contraste ren met de haarscherpe lijn- kunst van Han van Hagen. Jan Cremers abstracte werk in pri maire kleuren staat tegenover een loodzwaar rietlandschap in zwart van Ko Oosterkerk. Als je bij het woord 'houtsnedes' denkt dat alleen blokkerig gesti leerde, weinig verfijnde vormen mogelijk zijn, dan is het werk van Sven Kettlitz een verras sing. Hij manipuleerde een fa miliefoto uit de jaren twintig met behulp van de computer en zette die over naar het hout. Door bij elke drukgang meer hout weg te halen bereikt hij een bleek en nostalgisch effect zoals bij ingekleurde zwart-wit- foto's. Behalve het werk van beken de kunstenaars biedt deze rei zende tentoonstelling 09k plaats voor gemeentelijk kunst bezit. In de mooi vormgegeven handleiding is voor elke prent afzonderlijk te lezen hoe de kunstenaar de betreffende techniek heeft toegepast en wat daar bijzonder aan is. Als je voor een prent staat zie je nu in gedachten voor je hoe de maker de afbeelding in de plaat kerft en hoe zware persen de inkt in het papier pletten. Jammer dat het niet mogelijk was de druk persen en platen zelf te laten THEATER recensie wunand zeilstra 'Nieuwe show', programma van en door Hans Liberg. Met medewerking van Paco Ochando Brun, cellist. Gezien: 20/3, Stadsgehoorzaal Leiden. Hans Liberg is beroemd gewor den. Niet alleen nationaal, maar zeker als winnaar van een Emmy Award ook internatio naal. Het is te merken, want de zaal zit helemaal vol. Dat hij de schouwburg makkelijk naar zijn hand zette, was door de regel matige optredens aldaar ge noegzaam bekend. Nu staat hij in de veel grotere Stadsgehoor zaal en met hetzelfde gemak weet hij het publiek in een mum van tijd voor zich te win nen. Grootschaligheid is abso luut geen probleem voor hem. Hij weet wat hij kan en presen teert dat vlot, vaardig, soepel en energiek. En aangezien de mu ziek in al haar facetten zijn ei genlijke onderwerp vormt, is zo'n concertzaal misschien wel de beste stek voor hem. Vermaard zijn de associatieve capriolen. Liberg zit aan de vleugel, zet een melodie in en zingt 'Dag Chirac'. Het blijkt een variatie op het bekende Dikkertje Dap. De grap die het publiek zelf moet aanvullen, duurt luttele seconden. Zelden, zeg maar gerust nooit, speelt hij een muziekstuk in de originele zetting. Altijd haalt hij er van al les bij. Moeiteloos combineert hij een klassiek stuk met een re clamedeuntje. Bach, Beethoven en The Beatles - in razend tem po plakt hij de overbekende muzikale thema's aan elkaar. Meer dan voorheen laat hij het publiek op het gebodene reage ren en de volgorde van de nummers bepalen. Dat heet het nieuwe element te zijn in dit programma dat gemakshalve maar 'Nieuwe Show' is ge noemd. Of we als publiek echt zo veel invloed hebben, is nog maar de vraag. Je krijgt de in druk dat Liberg alleen die reac ties wil horen, waar hij wat mee kan. In de afgelopen jaren heeft Liberg een aantal shows ge maakt. Als je de muziekfrag menten hiervan naast elkaar zou zetten, zal er hoogstwaar schijnlijk een grote mate van overlapping te constateren zijn. Aan de hand van veelal identie ke ingrediënten bouwt hij na melijk voortdurend aan iets 'nieuws' dat hier meer dan ooit een relatief begrip vormt. Het is nu eenmaal zijn gouden suc cesformule waarop hij patent heeft. Nationaal en internatio naal kan hij hiermee nog jaren voort. Zijn energie, clowneske uitstraling en elastische voor dracht (de man zit werkelijk geen seconde stil) zullen voor komen dat de formule gauw zal gaan verstarren. In zijn vorige programma had hij een zange res uitgenodigd. Op dat thema borduurt hij ditmaal voort door de samenwerking met de (Spaanstalige) cellist Paco Ochando Brun. Taalgrapjes lig gen voor de hand. Saiffl len ze de meezinger "Vi en wagen ze zich even 1 nummer dat sterk doeti aan de 'Unsquare dani Dave Brubeck. keli De schrijfster signeert geroutineerd, inmiddels gewend aan de aandacht. Tijd voor een praatje is er niet. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12