Woningen Bomenbond dreigt met acties tegen bomenkap op plek van politiebureau Extra zak naast nieuwe wijkcontainers Fractieleider Eegdeman spuit kritiek op eigen partij Regio lulipland wil weg uit Voorhout ic Panorama Tulipland weer open Voorschoten wil afvalbakken ondergronds jANDAG 22 MAART 1 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 Ilekletsel na botsing («schoten Twee automobilisten (41 en 30 jaaruit Voor- loten liepen zaterdagmiddag nekletsel op bij een botsing op (Admiraal de Ruytersingel in hun woonplaats. De 41-jarige tomobilist knalde op de auto van de 30-jarige, die voor hem fd. Hij zag te laat dat de bestuurder afremde voor een paar ^gangers op het zebrapad. Beide bestuurders moesten voor handeling naar het ziekenhuis worden overgebracht. uï {braakpoging in raadhuis ^schoten Het gemeentehuis in Voorschoten was in de ditvan vrijdag op zaterdag het doelwit van inbrekers. Politie- te; pnsen die op het alarm waren afgekomen, zagen dat van het ieu« ineentehuis aan de Leidseweg een raam open stond. Dat un bleek vernield te zijn. Of de inbrekers iets hebben meege ren is nog niet duidelijk. Jeiinie basisschool De Schakel iten yrdorp De Leiderdorpse basisschool De Schakel houdt 24 t juk [il een reünie voor oud-leerlingen en -leerkrachten. De reü- ibek vormt een onderdeel van de festiviteiten ter gelegenheid van iets [25-jarig bestaan van de school. Wie wil komen maar nog nhö tn uitnodiging heeft ontvangen dient 15 gulden over te ma- gironummer 3452570 (onder vermelding van 'reünie' en nieiljaar waarop de school verlaten is). Wie het geld heeft over maakt krijgt een entreebewijs thuisgestuurd. De schoolfoto- af is op de 24-ste aanwezig om nieuwe klassenfoto's te ma- De reünie in de school aan het Van Alphenplein in Leider- ip wordt gehouden tussen 15.00 tot 19.00 uur. ritse week in zwembad Poelmeer stgeest Zwembad Poelmeer in Oegstgeest staat deze week het teken van Groot-Brittannië. Dinsdagavond is er een Bri- aPub met live accordeonmuziek, woensdagmiddag is er een imbingo' met Engelse drop voor de kinderen, donderdag- nd is er een darttoemooi en ter afsluiting is er op vrijdag- lid een 'English disco-party'. Voor meer informatie, tele- fc 5154737. ZOETERWOUDE ERNA STRAATSMA Zeker twintig appartementen moeten er komen op de plek waar nu nog het oude politiebureau in Zoeterwou- de-Dorp staat. De eigenaar van het pand aan de Noord- buurtseweg, de Leiderdorpse project-ontwikkelaar T. Ba- velaar, zou het liefst vandaag beginnen. pal naast het gemeentehuis. Hij vindt de ruimte aan de Noord- buurtseweg daarvoor 'een goe de plek'. „De ruimte is vrij, een schuur is al gesloopt." Het bureau staat al geruime tijd leeg. De plaatselijke politie verhuisde ruim twee jaar gele den. Sindsdien maakt de politie gebruik van een ruimte in het gemeentehuis. Om te voorkomen dat het ou de politiebureau verloedert tot dat het kan worden gesloopt, gaat er iemand tijdelijk in wo nen. Volgens het bestemmings plan mag dat niet, maar burge meester en wethouders zijn be reid een uitzondering te maken en vrijstelling te verlenen. „De boodschap van de eige naar aan ons is dat het verstan dig zou zijn als het pand wordt bewoond. Daar staan we niet negatief tegenover", aldus Stuijt. Hoe weten ze nog niet, maar de Bomenbond Rijnland wil in ac tie komen tegen de voorgeno men kap van 23 populieren langs de A4 in Zoeterwoude- Rijndijk. De bomen moeten wijken voor een 25 meter hoge reclamemast, ter hoogte van de voetbalvelden van Meerburg. „Een idiote zaak zegt H. Schoch van de Bomenbond. Wethouder J. Stuijt vindt het protest vergezocht: „Wat mij betreft kunnen die populieren niet op tegen de waarde van een reclamemast. Hoe eerder die er komt, hoe beter." De Bomenbond schrijft in een brief aan het Zoeterwoudse college van B en W dat de kap- plannen 'volkomen onaccepta bel' zijn. 'Elke boom telt, terwijl reclame er niet toe doet'. De bond hoopt dat Zoeterwoude alsnog terugkomt van zijn plan nen. 'Bomen zijn tenlotte kost baarder dan grasland'. Op welke wijze de bond zijn protest kracht bij wil zetten is nog niet bekend. Schoch: „Maar we gaan zeker iets in Zoeterwoude doen." Stuijt vindt het vreemd dat de Bomenbond pas nu van zich laat horen. De kapvergunning is reeds afgegeven en niemand heeft daartegen bezwaar aange tekend. De termijn om dat als nog te doen is inmiddels ver streken. De wethouder betwist dat het zonde is om de ruim 20 jaar ou de populieren te kappen. „Er zit verschil in de waarden van bo men. Het gaat hier om populie ren. Er staat ook iets heel geks in de brief van de Bomenbond: dat bomen waardevoller zijn dan grasland. Nou, dat vind ik helemaal niet. Het Zoeterwoud se polderlandschap is véél waardevoller dan de meeste bossen." De mast levert de gemeente jaarlijks 55.000 gulden aan re clame-inkomsten op. Om die reden ziet Stuijt de paal graag komen. „Hij komt trouwens pal voor mijn deur te staan." De wethouder wil overigens niet zover gaan dat de mast zijn uit zicht verbetert. „Dat betwijfel ik. Maar hoe eerder die mast er staat hoe beter. Het is voor ons gewoon een belangrijke inkom stenbron." ZOETERWOUDE JUDY NIHOF Bavelaar moet zijn plannen echter voorlopig in de ijskast zetten. Zoeterwoude mag jaar lijks maar mondjesmaat huizen bouwen. „Ik sta op een wacht lijst. Ik heb begrepen dat ik in 2002 aan de beurt ben", aldus Bavelaar. Wethouder J. Stuijt beaamt dat Bavelaar op een 'soort wachtlijst' staat. ,,Als Zoeter woude mogen we maar een be perkt aantal woningen bouwen. Dat betekent dat je prioriteiten moet stellen." Over het aantal en het soort huizen dat er moet komen, hebben burgemeester en wethouders nog geen stand punt ingenomen. „Dat zien we dan wel weer. We wachten even rustig af wat er gaat gebeuren. Het is allemaal nog zo ver weg. Stuijt staat in beginsel wel positief tegenover woningbouw p hier prachtig, maar de politiek werkt niet mee' iTTEVAN DER ELST is nog maar zeer de vraag norama Tulipland in Voor blijft. Oprichter Herman Imsterdam overlegt op dit ent met gemeenten in de ving over verhuizing van positie. Reden is de poli weerstand in Voorhout te- groeiende Panorama lland en - in de woorden ■Van Amsterdam - het ■e ondernemersklimaat in hout. [vanaf het eerste seizoen Inorama Tulipland draai- lebben verschillende ge- hten, waaronder Noordwijk issenheim, te kennen gege spt zij het toeristische eve- ag binnen hun >n willen hebben. Amsterdam en zijn kom- Piet van Vliet bleven ech- jouw aan Voorhout van we- voordelen van de locatie. Amsterdam: „Het is hier met een ruim parkeer- voor de deur, maar de plaatselijke politiek werkt niet zo mee". Directe aanleiding van de grieven zijn de" opmerkingen die ruim eqn maand geleden in een commissievergadering zijn gemaakt. Toen werd - onder anderen door burgemeester C. de Ronde - gesuggereerd dat Tulipland 's avonds, na het sluiten van de deuren, de ruim te gebruikt als 'partycentrum'. De politiek zei hier paal en perk aan te willen stellen, en besloot de exploitant een 'quotum' van drie feesten per seizoen te ge ven. Volgens Van Amsterdam is een verkeerd beeld gecreëerd. „We worden afgeschilderd als een miljoenenzaak. Maar we draaien met vrijwilligers." Van Amsterdam ontkent ten stelligste dat de expositie ge bruikt wordt voor commerciële feesten. „Vorig seizoen hebben we een avond met de sponsor gehouden, en een paar on schuldige avondjes voor mede werkers." Van Amsterdam is verder niet te spreken over de afhandeling van de zaak. „De Ronde zou contact met ons op nemen, maar ik heb hem niet meer gesproken." De ondernemer zegt wel be grip te hebben dat vergunnin gen nodig zijn. „Je moet je aan de regels houden. En als jonge onderneming wil je wel eens wat doen, dat bijgesteld moet worden. Maar ze moeten niet van alles roepen zonder de fei ten te kennen of te controle- Burgemeester C. de Ronde is niet onder de indruk van het mogelijke vertrek van Panora ma Tulipland en het overleg dat de exploitanten voeren met de buurgemeenten. De Ronde be nadrukt dat de gemeente aan Tulipland nu eenmaal de ge bruikelijke regels moet opleg gen. „Het gaat niet om het geld. Maar de locatie heeft geen ho- racabestemming. Het moet geen regionale feesttent wor den." ANNETTE VAN DER ELST Panorama Tulipland aan de Jacoba van Beierenweg in Voorhout gaat zijn derde sei zoen in. De bloembollenex positie werd zaterdag ge opend door R. Borgerts, di recteur van de Haagse Pano rama Mesdag. De Mesdagdi recteur stak de loftrompet over met name het 'panora ma van de Bollenstreek', een werk van de in Voorhout woonachtige schilder Leo van der Ende. „Het is prachtig en uniek. Toen ik aantrad als directeur van Panorama Mesdag, had ik nooit gedacht dat ik nog eens zou meemaken dat er een panorama geschilderd zou worden", sprak Bor gerts. Hij wees op het belang van het panorama voor het toerisme, zeker nu de Bol lenstreek onder druk staat en misschien wel verdwijnt. Wijkcontainers aan de Rozemarijntuin, nadat ze voor het laatst zijn geleegd. Leiderdorp onderzoekt oplossing voor rommel: foto henk bouwman Pal naast de nieuwe wijkcontai ners in Leiderdorp komt wel licht een extra zak te hangen voor volle vuilniszakken en klein grofvuil. De inwerpgaten van de wijkcontainers zijn te klein voor dat soort afval. Mi lieuwethouder A. Roest laat de noodzaak voor zo'n zak op dit moment onderzoeken. „Ik moet toegeven dat er op het ogenblik weer veel rommel bij de bakken ligt", zegt Roest. „Het is voorjaar en dan krijgen de mensen de kriebels, dan gaan ze veel weggooien." De gemeente is nu al, drie maan den na de plaatsing van de 325 nieuwe containers, bezig met een evaluatie. Het kan daarna twee kanten opgaan: of er komt zo'n extra voorziening, of de gemeente kijkt het nog een half jaar of een jaar aan, en beslist dan of aanvullende maatrege len nodig zijn. Al snel na de introductie van de nieuwe wijkcontainers kwam massale kritiek los: om dat volle vuilniszakken niet door de gaten passen werd het een rotzooitje op en rond de containers. Dat de inwerpgaten zo krap zijn is een bewuste keu ze van de gemeente. Die wil voorkomen dat de bewoners grofvuil in de bakken gooien. Roest weet de gigantische troep vlak na de plaatsing van de bakken, in december, aan kerst en oud en nieuw. Sinds dien zijn de problemen welis waar afgenomen, maar nooit echt weggeweest. In het Am sterdamse stadsdeel Bos en Lommer staan al vier jaar de zelfde containers met dezelfde maat inwerpgaten en is de ge meente tegen dezelfde proble men aangelopen. De Amster dammers hebben daarom naast de containers een grote blauwe vuilniszak aan een ring gehan gen. Overigens gaat Bos en Lommer binnenkort over op een ander systeem. Roest heeft nog wel een potje voor zo'n extra uitgave. „We hebben geld over omdat we de losse minicontainers hebben aangepast aan de nieuwe vuil niswagens, in plaats van nieu we bakken te kopen." De oplos sing in Bos en Lommer kostte nog geen 10.000 gulden. In Lei derdorp zal dat nog minder zijn, zegt Roest. Als de gemeen te voor zo'n extra vuilniszak kiest, moet er wel een net schuttinkje omheen komen, vindt hij. De milieuwethouder heeft geen spijt van de keus voor de kleine inwerpgaten. Wel denkt hij dat er hoe dan ook meer wijkcontainers bij moeten ko men. „De bakken zijn toch klei ner dan de oude. We krijgen steeds meldingen dat als op vrijdag het vuilnis is opgehaald er op zaterdag alweer niets meer bij kan." De aanschaf van de wijkcontainers heeft 1,5 mil joen gulden gekost. Het is zeker dat de gemeente de wijkcontainers vaker gaat le gen. Nu rijdt er regelmatig een vuilnisauto langs om de rom mel rond de containers op te ruimen. Ook naar andere klach ten wordt gekeken. Zo staan er containers vlakbij plekken waar vaak kinderen spelen, en die halen zich open aan de scherpe randjes. „We gaan kijken hoe we die containers kunnen ver zetten", zegt Roest. Misverstanden over de 'autoloze zondag' in Voorschoten. De WD drukte zich daarover een beetje slordig uit, maar zette dat onlangs recht. 'Individuele expressie', daar draait het in de Leiderdorpse politiek ook om. Die van jongeren, wel te verstaan. De WD in Voorschoten is niet zonder meer tegen een autoloze zondag. Dat misverstand wilde An ne Jonk afgelopen woensdag wel even uit de wereld helpen. De no tulen van de vorige vergadering van de commissie openbare werken sloegen nergens op. 'De WD is pertinent tegen', zo luidde de tekst. Daarmee had de samensteller van het verslag bepaald geen scherpe blik op de auto-discussie gehad. „We zijn tegen een autoloze zon dag voor de eerste auto. Niet voor de tweede", zo corrigeerde zij de notulist. Een maand geleden stonden de raadsleden geheel in stijl even stil bij het verzoek van het Landelijk Overleg Autovrije Zondag om de auto op 19 september te laten staan. Alleen Groenlinks bleek daar een principieel voorstander van te zijn. De overige partijen maakten de indruk zo snel mogelijk te willen doorrijden. Dus ook de WD. Woensdag zette Jonk de auto als nog even aan de kant. Of het haar eerste of tweede was, vermeldde ze er niet bij. Ze zei ook niet wat er met de derde, vierde of vijfde wa gen moest worden gedaan. Haar opmerking leidde dan ook tot tota le verwarring. Hoe weet je nou of iemand in zijn of haar voornaamste bolide rijdt of in een wat slapper af treksel? Betekent het dat iedereen die bijvoorbeeld in een tien jaar ou de wagen rijdt, in Voorschoten op 19 september van de weg moet worden gehaald? Mag je in een ge meente, die zich net heeft voorge nomen om de files zelf op te lossen door de inwoners massaal op de fiets te laten stappen, überhaupt wel autorijden? Wethouder Aad Draijer wist dan ook even niet wat hij met de reactie aanmoest. „Het was een grapje", zo legt Jonk achteraf uit. „We wil den niet volstrekt negatief zijn' door het voorstel keihard van de hand te wijzen. Het moet er niet allemaal loodzwaar aan toegaan. We hoeven toch niet met z'n allen met sombe re gezichten in de raadzaal te zit ten. Een beetje humor is nooit weg." Haar collega's lagen echter verre van dubbel. Vooral Groenlinks moet zich hebben afgevraagd of voor zulke raadsleden geen weg- sleepregeling kan worden bedacht. Of ze nu eerste, tweede, derde, vierde, vijfde of zesde woordvoer der van hun partij zijn. Expressie Leiderdorp doet - ondanks grote sympathie voor de gedachte - niet mee aan de landelijke autoloze zondag in september. De ambtena ren hebben het te druk met een aantal belangrijke zaken, zo heeft de gemeente bekendgemaakt. Wat voor zaken dat zijn? Verkeers circulatieplan? Nieuw winkelhart? Dachten wij eerst ook. Deze krant is er echter achtergeko men dat iets heel anders de tijd en energie op het Leiderdorpse ge meentehuis opslorpt. Het gaat om een bijzonder precaire zaak. De ge meentelijke woordvoerders willen er nog weinig over kwijt, maar dit kunnen we u alvast vertellen: er is een fundamentele discussie gaande over het al of niet verwijderen van de graffiti op de JOP's. Twee standpunten staan lijnrecht tegenover elkaar. Het ene: graffiti is vuiligheid en destructief en dient direct en doeltreffend met schoon maakmiddelen te worden bestre den. Het andere: graffiti hoor je als dé kunstvorm van de jeugd te res pecteren. Er heerst een patstelling. En intussen breidt het probleem Wethouder Aad Draijer mocht vorige week een van de twee nieuwe vuilniswa gens van Voorschoten testen. Het is nog niet bekend of dat zijn eerste of twee de auto wordt. foto loek zuyderduin zich als kringels in een vijver uil. Wat te denken van de recente ver nielingen' aan het standbeeld in de Leyhof? In de glazen plaat van de Gnomon is een prachtige ster gesla gen. Destructie of individuele ex pressie? U ziet, de vertrouwde grens met wat normaal gesproken vandalisme heet is in Leiderdorp volledig ver vaagd. Complete afdelingen buigen zich over het probleem. Ingegooide ramen. Afgerukte vuilnisbakken. Omvergereden lantaarnpalen. Er is zelfs al een speciale werkgroep die er - gewapend met vergrootglazen - op uittrekt om de unieke expressi viteit van de illegaal gedropte hon dendrol te onderzoeken. Nog even, en in Leiderdorp ligt alles stil. Hebben ze niet eens een auto loze zondag meer nódig. JAN PREENEN EN AFKE VAN DER TOOLEN VOORSCHOTEN «JAN PREENEN Voorschoten onderzoekt de mogelijkheid voor het ondergronds inzamelen van afvaL Gedacht wordt aan de nieuwe wijken Starrenburg II, het Burgemeester Van der Hoevenpark waar dit jaar met woningbouw wordt begonnen en het cen trum. „Wij kijken vooral naar nieuwe locaties, om dat zich daar nog geen leidingen en boomwor tels onder de grond bevinden. En als dat wel zo is, kunnen die gemakkelijker worden wegge haald. Toch willen we ook voor het centrum na gaan of daar het afval ondergronds kan worden opgeslagen. Het is immers veel netter dan de wijkcontainers die er nu staan", aldus J. Bonjer, directeur openbare werken. Bij de ondergrond se bakken steken alleen drie pijpjes uit de grond, waar papier en glas in kunnen worden gedaan. Voorschoten verwacht volgend jaar met deze wijze van opslaan van het afval te beginnen. Bonjer: „We zijn er inmiddels achter dat de twee nieuwe vuilniswagens die vanaf 12 april gaan rijden, ook geschikt zijn voor het ophalen van de bakken die onder de grond zitten. Die bakken kunnen met een speciaal liftsysteem ge makkelijk naar boven worden gehaald." 'Ik herken mijn eigen Leefbaar Oegstgeest niet meer' CONNIE VAN UFFELEN D'e kersverse fractievoorzitter van Leefbaar Oegstgeest (LO), G. Eegdeman, herkent zich niet in zijn eigen partij. In het partij blad Lopende Zaken schrijft hij dat LO haar eigen principes verloochent om de coalitie niet in gevaar te brengen. De fractie zou zich te weinig inzetten voor wat de meerderheid van de le den vindt. Eegdeman is verbaasd dat zijn partij niet protesteert tegen de hoogbouwplannen bij de Lange Voort. Dat zou volgens hem wel moeten, omdat LO te gen 'stedelijk aandoende be bouwing' is. „Het lijkt wel of men zich erbij neergelegd heeft, dat het zo moet worden", schrijft Eegdeman. Ook had de fractievoorzitter verwacht dat LO 'met kracht' zou protesteren tegen het be sloten karakter van een raads vergadering over dit centrum plan. „Van enig protest heb ik nauwelijks iets gemerkt noch gelezen." Ook vindt de fractie voorzitter dat zijn partij zich meer moet inzetten voor het behoud van groen in het gebied Rijnfront. Door het verloochenen van deze principes maakt de partij het haar eigen wethouder on nodig moeilijk, vindt Eegde man. „De wethouder moet zich gesteund weten door de fractie als zij luid en duidelijk protes teert tegen een besloten verga dering of als zij krachtig protest aantekent tegen de aantasting van het groen in Oegstgeest. De fractie heeft zich in te zetten voor wat de grote meerderheid van de leden van LO als wense lijk heeft aangegeven. Zoals het nu gaat lijkt de LO om wille van de lieve vrede zijn principes te verloochenen. Alsof elk eigen geluid de coalitie in gevaar zou brengen. Zoals het nu gaat her ken ik helaas (mijn) LO niet meer." Fractielid J. Bouwknegt vindt het artikel een 'te zwartwit stuk je'. „Het had genuanceerder ge kund. Maar hij mag het schrij ven." Over de politieke beslo tenheid rondom de Lange Voort-bouwplannen zegt ze: „Als er door het college ge vraagd wordt om ons gedeisd te houden, dan moeten wij ons daar aan houden. Ja, dat de achterban even niet honderd procent op de hoogte is... Gé is ook even niet op de hoogte van het embargo op de Lange Voort-plannen. Er moeten zich gewoon nog een hoop mensen en groepen over de Lange Voort buigen." Bouwknegt verwerpt de kri tiek dat de partij geen krachtig protest tegen de plannen heeft laten horen. „We hebben een enquête onder de bewoners ge houden en tekeningen voor de Lange Voort gemaakt. We zijn juist heel positief bezig ge weest." Over de stilte rond Rijn front zegt Bouwknegt dat er nog geen mogelijkheid is ge weest om te protesteren. „Er is nog geen commissievergade ring over Rijnfront geweest, maar dat is onwetendheid van Gé."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11