Protestanten: geen oecumenisch viering van 'Hemelvaart 2000' Stille Omgang in het teken van 'God tegemoe Raad van Kerken en Evangelische Alliantie bidden same Kerk Samenleving Muskens geeft startsein vastenactie in Alphen MAANDAG 22 MAART 1999 redactie dick van der plas, o?) Protest Indiase Raad van Kerken new delhi Leden van de Raad van Kerken in India demonstre ren in New Delhi voor godsdienstvrijheid. Directe aanleiding voor het protest was een recente aanval op christelijke gezinnen in de oostelijke deelstaat Orissa. waarbij honderdvijftig huizen in brand werden gestoken en twaalf mensen gewond raakten. De christenen verdenken hindoe-nationalisten van de aanval len. foto ap Klokken tegen voetbalwedstrijd londen Uit protest tegen een voetbalwedstrijd in de Engelse Premier League heeft een predikant in Birmingham zondag drie uur lang de klokken van zijn kerk laten luiden. Keith Sinclair was woedend, omdat de wedstrijd tussen Aston Villa en Chelsea op verzoek van betaalzender Sky Sports van zaterdagmiddag naar zondagochtend was verplaatst De televisiezender zond het duel rechtstreeks uit. Tussen 10.00 uur en 13.00 uur luidden de klokken van de Aston Parish Church onafgebroken als teken van het ongenoegen over het samenvallen van wedstrijd en kerkdienst. Sinclair noemde de v erschuiving van de wedstrijd naar zondag 'uitgesproken gevoelloos'. De predikant beschul digde de voetbalwereld en de televisiezender ervan 'alle gevoel voor waarden' te hebben verloren. Priesters in de omgeving slo ten zich aan bij het protest van Sinclair. Beloning Sabbatstichting blijft liggen Apeldoorn Er is geen bewijs voor de bijbelse oorsprong van de zondagsheiliging. Dat concludeert de Sabbatstichting nadat ze een beloning van 100.000 gulden had uitgeloofd voor degene die dat bewijs zou leveren. De stichting, die ijvert voor herstel van de zaterdag als rustdag, loofde in 1996 een beloning van 10.000 gulden uit. Hoewel veertien mensen reageerden, kon geen van de aangeleverde betogen de onafhankelijke jury ver murwen. Ook na het verhogen van de inzèt was er niemand die met sluitend bewijs kwam. Sympathisanten van de Sabbatstich ting hadden zich garant gesteld voor de prijs van 100.000 gul den. Voorzitter F. Nieuwstraten zei al eerder ervan overtuigd te zijn dat niemand aanspraak zou kunnen maken op het geld. Operatie bisschop Möller uitgesteld Groningen Vanwege problemen met zijn nieren kan bisschop Möller van Groningen vooralsnog geen herniaoperatie onder gaan. Möller (75) ligt al drie weken in het ziekenhuis. Hij is 're delijk opgewekt en monter', maar slaapt veel, zegt zijn woord voerder. Een operatie is volgens de zegsman nog niet aan de or de. Artsen in het Academisch Ziekenhuis Groningen moeten de nieren van de bisschop eerst onder controle krijgen. De bis schop tobt al jaren met zijn gezondheid. In 1991 onderging hij een niertransplantatie. Veel gelovigen hebben de bisschop een kaartje en bloemen gestuurd. Normaal gesproken zou hij veel lezen. Maar daar heeft hij momenteel niet de energie voor. al dus de perschef. Möller diende vorig jaar bij het bereiken van de 75-jarige leeftijd bij de paus zijn ontslag in. Hij blijft het bisdom besturen tot zijn opvolger is benoemd. Het kathedraal kapittel, het belangrijkste adviescollege van de bisschop, heeft intussen drie kandidaten voorgedragen. alphen aan den run Bisschop Muskens van Breda geeft morgen op het Alphense Groene Hart Lyceum het startschot van de landelijke vastenactie Zip Your Lip. Leer lingen van de scholengemeen schap doen mee aan de actie, waarbij ze 24 uur vasten. Met het sponsorgeld dat ze hier mee inzamelen, helpen zij kinderen in Soedan en India aan voedsel en onderwijs. De bisschop opent morgen avond in het Groene Hart Ly ceum een galerie van lipaf- drukken van bekende Neder landers, de zogenoemde 'Walk of Famous Lips'. Na de ope ning van deze eenmalige ex positie in de school aan de Tolstraat gaat om 19.00 uur de vastenactie van start. Organisator van de landelij ke hulpactie. World Vision, vangt in Soedan kinderen op in voedingscentra en helpt boeren bij het verbouwen van maïs. In India worden families geholpen om hun eigen be drijfjes op te zetten en zo in hun eigen inkomen te voor zien. World Vision gebruikt ook een deel van het geld om in beide landen kinderen naar school te laten gaan. Verwacht wordt dat lande lijk minstens twaalfduizend jongeren aan de actie mee zullen doen. Vorig jaar brach ten zeventienduizend deelne mers een miljoen gulden in het laatje. amersfoort anp De protestantse kerken in Nederland doen volgend jaar niet mee aan de geplande oecumenische viering van He melvaart. Ze steunen de plannen van het rooms-katho- lieke voorbereidingscomité voor het jaar 2000 wel, maar de Raad van Kerken heeft om praktische redenen beslo ten niet aan het evenement mee te werken. nen beweegt en wat zij doen. Het project zou de afsluiting en het hoogtepunt vormen van de gezamenlijke viering door de kerken van het jaar 2000, dat door paus Johannes Paulus II tot een Heilig Jaar is uitgeroe pen. De drie 'sterke tijden' van het jubeljaar, Advent (1999), Pa sen en Hemelvaart, moesten de verschillende festiviteiten mar keren. Maar volgens de Raad van Kerken is de periode tussen Dat zei algemeen secretaris do minee Ineke Bakker zaterdag in Amersfoort tijdens een werkdag van plaatselijke raden van ker ken. Die bogen zich over de vraag of de oecumene een mil lenniumprobleem heeft. De 'Week van Vuur' is bedoeld om in de periode voorafgaand aan Hemelvaart aan de samenle ving te laten zien wat christe- Advent en Hemelvaart veel te lang om de aandacht op het ju beljaar te vestigen. Ook beschikt de Raad niet over voldoende menskracht om de feestelijkheden te kunnen voorbereiden, zei Bakker. Bo vendien zou Hemelvaart onder protestanten veel minder leven dan onder rooms-katholieken. „We distantiëren ons niet", be nadrukte de algemeen secreta ris. De protestantse kerken wer ken er overigens wel aan mee de liturgie van de vieringen voor Hemelvaart tot stand te brengen. Voor het bisschoppelijk co mité 2000 is het besluit van de Raad van Kerken als een verras sing gekomen, zei coördinator har G. Meulenbeld in een In de kersverse nieuh lb 2000 kondigt het comifc aan op de avond van Ij vaart samen met de Raj M 'landelijk hoogtepunt' te organiseren. „De nieun ne< lag al bij de drukker" Meulenbeld. Hij riep de vertegen^ gers van de plaatselijke van kerken op toch deel pjj men aan de activiteiten 'Week van Vuur' De viering van het jul|üFë moet volgens Meulenbeli ivo een impuls zijn voor hetsj [25 naar de zichtbare eenhei tn de kerken. „De viering geloofwaardig als zij nie;t ja£ menisch is", zei hij. amsterdam anp Ongeveer tienduizend gelovi gen hebben in de nacht van za terdag op zondag deelgenomen aan de Stille Omgang door het centrum van Amsterdam. De processie is een getuigenis van het geloof in de aanwezigheid van Jezus Christus in de eucha ristie. Dit jaar was de intentie 'God tegemoet'. Daarmee werd aan gesloten bij de voorbereiding in de Rooms-Katholieke Kerk op het heilig jaar jaar 2000. Op ver zoek van paus Johannes Paulus II staat het jaar 1999 in het te ken van God de Vader. De Stille Omgang is een pro cessie ter herdenking van het Mirakel van Amsterdam, dat in 1345 zou hebben plaatsgevon den. Een zieke man braakte vol gens de overlevering een hostie uit. Het braaksel werd in het haardvuur geworpen, maar de hostie kwam ongeschonden uit de vlammen. Aan de Stille Omgang namen oud-bisschop Bar van Rotter dam en de hulpbisschoppen Punt van Haarlem en De Jong van Roermond deel. Tijdens een dienst in de kerk De Krijt berg noemde De Jong de mis 'het hoogtepunt van het chris telijk leven'. Zonder eucharistie kan de kerk niet verder leven, zei hij. Volgens de hulpbis schop van Roermond is de eu charistie 'de opening naar de hemel'. Onder het motto Stil(le) ge tuigen (is) hadden ongeveer honderd jongeren zich in De Krijtberg voorbereid op de Stille Omgang. Een jongere uit Nij megen benadrukte, dat voor hem de stilte daarbij het be langrijkste is. „Je hoort niets, maar in je hart merk je dat God aanwezig is." Die stilte stond vervolgens in groot contrast met de bedrijvigheid in het nachtelijk uitgaansleven van de hoofdstad. Zes groepen waren helemaal te voet naar Amsterdam geko men. De grootste groep, van ongeveer tachtig gelovigen, was 's morgens om half tien ver trokken voor de tocht van 55 ki lometer uit Heerhugowaard. „Het gaat erom met elkaar on derweg zijn en elkaar te bemoe digen en te inspireren", aldus hun leider. „De tocht moet een doel hebben. Als dat er niet was zouden wij er niet aan begin nen." Een groep Amerikaanse priesters kwam uit Oostenrijk om aan de Stille Omgang deel te nemen. Zij hadden zich aan gesloten bij één van de West- friese groepen. Verder was er belangstelling uit België. eu ufi amersfoort/driebergen anp De Raad van Kerken en de Evangelische Alliantie (EA) houden zondag 23 januari 2000 voor het eerst een gemeen schappelijke gebedsdag. De or ganisaties onderhandelen nog over een mogelijke samenvoe ging van hun afzonderlijke ge bedsweken, zo hebben woord voerders gezegd. De EA houdt al 153 jaar in ja nuari een gebedsweek, die al tijd van zondag tot zondag duurt. Deze week van gebed gaat meestal vooraf aan de in ternationale gebedsweek voor de eenheid van de christenen, die de Wereldraad van Kerken sinds 1948 houdt. De gebeds week van de oecumenische be weging staat jaarlijks van 18 tot en met 25 januari op het pro gramma. De EA bidt volgend jaar van 16 tot en met 23 janua ri. Directeur A. van Heusden van de Alliantie noemt het be sluit over de eerste gelijktijdige gebedsdag een 'mager resul taat' van de gesprekken met de Raad van Kerken. Hij hoopt dat het experiment slaagt, zodat de afzonderlijke gebedsdagen op termijn in elkaar kunnen wor den geschoven. Voorwaarde is voor de EA wel dat de gebeds week „in de kerk begint en ein digt", en dus van zondag tot zondag duurt. Hoe de gemeenschappelijke gebedsdag in de praktijk zal verlopen, is nog niet duidelijk. De kerken en evangelische groepen gebruiken verschillen de liturgieën. Een evangelische bidstond vraagt bovendien een actievere inbreng van de deel nemers dan een gebedsbijeen komst in de kerk, waar de pre dikant meestal het woord voert, aldus directeur Van Heusden. Vorig jaar hield de Raad van Kerken voor het eerst een lan delijke viering in het kader van de jaarlijkse gebedsweek voor de eenheid van de christenen. De raad telt twaalf lidkerken, waaronder de Rooms-Katholie ke Kerk. de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeer de Kerken, de Evangelisch-Lu- therse Kerk, de Remonstrantse Broederschap, de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Evangelische Broedergemeente en de Anglicaanse Kerk. Bij de Evangelische Alliantie zijn bijna honderd (evangeli sche) organisaties, waai Agapé, Jeugd met e« dracht. De Navigators en - for Christ aangesloten. Bovendien zijn zes nootschappen erbij aai ten: de Baptistenunie, hel des Heils (ook gastlid Raad van Kerken), de Bn schap van Pinkstergenie de Kerk van de Nazaren Volle EvangeliegemeenB de Cama Parousiagemeei Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 Woensdag 22 Maart LEIDEN - De garen(sajet)spinnerijen hadden over het algemeen gedurende het geheele jaar voldoende werk. Ten gevolge van prijsverlaging, in de maand Juni door de Veenendaalsche concurrentie begonnen, hebben de Leidsche spinners ook hun garens in prijs verlaagd en zijn de sajetten thans aangeboden voor prijzen, die vroeger als prijzen voor de ruwe wol golden. Dat van een bevredigend resultaat nauwelijks sprake kan zijn, ligt voor de hand. De kroningsfeesten hebben voor de wolindustrie niet gunstig gewerkt, met name niet voor de sajetspinnerij; het scheen alsof er op dat oogenblik geen behoefte be stond, zoo weinig vraag was er naar het artikel; geluk kig werd spoedig daarna het evenwicht hersteld, zoodat er per saldo geen nadeelige gevolgen te constateeren zijn. De van eertijds beroemde en bloeiende Leidsche la kenindustrie is nog slechts door ééne fabriek vertegen woordigd, die evenwel de toenemende binnen- en bui- tenblandsche concurrentie met goed gevolg het hoofd biedt en als één der eerste in ons land genoemd wordt. Van de vlaggendoek- en greinenindustrie is niets bij zonders te vermelden. De machinale breierijen gaan voort zich te ontwikke len en in een steeds meer gevoelde behoefte te voor zien. Voor wollen dekens bleef de vraag, niettegenstaande den niet kouden winter, bevredigend en hebben alle fa brieken geleidelijk kunnen doorwerken; de lage stand der wolmarkt, ook voor de blootwol, heeft prijsvermin dering van het artikel ten gevolge gehad en dwingt de concurrentie alles in te spannen, om het fabrikaat te verbeteren; fantasiedekens komen nu onder het bereik van iedereen en wat daarin voor weinig geld geboden wordt, grenst dikwijls aan het ongelooflijke. ANNO 1974 Vrijdag 22 maart LEIMUIDEN - Zaterdagavond om een uur of negen hopen de acht stoere klaverjassers, die gistermiddag hun strijd begon nen, het wereldrecord klaverjas sen te hebben verbroken. Het record staat nu op 47 uur en 42 minuten. Frisgewassen en vol goede moed zetten de acht mannen zich om vijf uur precies rond de tafel, waar de heren Huckstein en Muller van de (of ficiële) Nederlandse Klaverjas Federatie toezicht hielden. De record poging wordt gehouden in de kantine van de Kickers, een voetbalvereniging uit Leimui- den, die door dit evenement geld bij elkaar wil krijgen voor de bouw van een nieuw club huis. BOSKOOP - Sinds enige tijd is de gemeente Boskoop in het ge lukkige bezit van een vrouwelij ke ambtenaar van de burgerlijke stand, mevrouw Bakhuizen-Van Duin, die gisteren haar eerste huwelijk mocht sluiten. Het bruidspaar Van Dijk genoot de de eer van deze primeur. Liep de toespraak tot het bruidspaar aanvankelijk wat stroef, later wist mevrouw Bakhuizen de juiste volgorde te handhaven en er kwamen geen ongeregeldhe- LEIMUIDEN - Vol enthousiasme zijn de klaverjassers uit Leimuiden aan de strijd begonnen. Van links naar rechts: R. van Steyn, C. van Egmond, J. Mollers, C. van Steijn. foto archief leidsch dagblad den voor. Mevrouw Bakhuizen, die overigens een dochter is van de Alphense wethouder J. C. van Duin, kreeg een grote bos bloemen van haar 'eerstelin gen'. LEIDEN - Jan de Wolf zal ook volgend jaar de training bij LDWS op zich nemen. Het be stuur van deze vereniging kwam enige dagen terug met de oefen- meester overeen dat het con tract voor de periode van een jaar zal worden verlengd. Dit contract is afgesloten, onafhan kelijk van het feit of het eerste team van LDWS nu wel of niet de promotie naar de derde klas se zal weten te bewerkstelligen. Trainer De Wolf is in het bezit van het C-diploma en gaat nu z'n tweede jaar in bij de 'Vliet- -club'. LEIDEN - Leiden moet geen railtracé reserveren voor de nieuwe Merenwijk (circa 20.000 inwoners), maar moet voor een busverbinding kiezen. De bus is jaarlijks f. 6,7 miljoen goedkoper dan een raillijn van Leiden via Merenwijk naar Lei derdorp. Wordt de lijn doorge trokken naar de lijn Leiden-AI- phen-Utrecht dan is de bus jaar lijks zelfs f. 9,3 miljoen goedko per. O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W. F REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023— 5317 33f 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 toll 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30totl 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vs* het automatisch afschrijven van het abonnements- geld. ontvangen 1.-' betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin« worden verzonden geldt een toeslag»* aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit hettó Dagblad op geluidscassette bes1' m informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuv.l K N H U I Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10