Unie Het zieke hart van de Europese Buitenland Europese Commissie is H od, wat blijft is de ignose. Fraude, endjespolitiek en nbeheer, oordeelden de irurgen van het Comité ?l i Wijzen. Maar hoe ziek is [bestuurlijk hart van ropa? Verkalkt Een stevige stroomstoot kan het bestuurlijk hart van Europa door de huidige acute crisis Mkwartier van de Europese Commissie. Jacques Santer, de voorzitter van de Europese Commissie, maakt het aftreden van de voltallige Commissie bekend. foto reuters arnd wiegmann De voltallige Europese Commissie in betere tijden. foto epa 'Zo'n kabinetschef bukt ja tegen zijn baas en gaat zijn eigen gang' ten eisen om die taak behoorlijk uit te voeren. Maar zo scherp is het nooit gespeeld." „Een wanverhouding", zo ty peert Engwirda het verschil tus sen taken en personeel. Hij snapt de klaagzang hierover, maar maant Santer tegelijker tijd de hand in eigen boezem te steken. Onder zijn vierjarige voorzitterschap heeft namelijk geen enkele personeelsraming voor nieuw beleid het licht ge zien. „De Commissie had boter bij de vis moeten eisen, of taken moeten weigeren. Beiden heeft ze de laatste jaren stelselmatig nagelaten." Harakiri isvoorjaar 1993 als Antonio traro, Europees ambtenaar dissel, zichzelf van het le- berooft. Een sprong uit het iop de zesde verdieping het gebouw van de Europe- ommissie is afdoende. Hij li precies voor de hoofduit- g.De financiële controle- men wisten net dat Quatra- onderdduizenden guldens 3 voor arme tabaksboeren uid-Europa had verdonke- lalle misstanden in de Eu- se Unie eindigen gelukkig hamatisch. De deze week fraude, vriendjespolitiek ranbeheer verantwoordelijk =lde Commissie - het dage- bestuur van de EU met een budget van 190 miljard gul- nam gewoon ontslag. Alle tig commissarissen kozen ivolgens voor het gebouw ad te verlaten. Via de hoof- gang, met opgeheven üVVant, bezweert voorzit- scques Santer: „Mijn gewe- iiwitter dan wit." \n Jacques. Al bij zijn sals voorzitter in 1995 was ageliefd, getuige de scha- raeerderheid van 22 stern- as de Luxemburger toen Bturopees parlement ver- ÉYoor zijn vertrek liet hij set eens meer op een ming aankomen. Met het üiarde vonnis van het spe- Comité der Wijzen over dub op tafel, zou zoiets een ver doorgedreven vorm masochisme zijn. live persoonlijke verrijking, Éde Commissie namelijk aangewreven wat voor een iurder dodelijk is: onwe- beid, nepotisme, verspil- Dat gaat nu veranderen, weet Engwirda. Wat dat betreft is er geen beter medicijn dan een acute crisis. „In Nederland maakten we ook vrolijk plan nen, zonder ons te bekomme ren om de uitvoering. Tot het RSV-schandaal, begin jaren tachtig. Toen kwam de omme keer. Europa loopt wat be stuurscultuur betreft twindg jaar achter op Nederland." Brinkhorst verwacht veel van de nieuw aan te stellen voorzitter. „We zitten nu met een harakiri - Commissie, die de toiletten bij wijze van spreken nog mag schoonmaken. Maar straks hebben we een voorzitter die dankzij het Verdrag van Am sterdam politiek leiding móét geven. Zo staat het er. Ik hoop dat de regeringsleiders deze keer een man of vrouw voor dragen die de guts heeft om dat waar te maken." ling en lafheid. „Het is moeilijk iemand te vinden in de Com missie die nog enig gevoel voor verantwoordelijkheid heeft", concluderen de Wijzen. En Santer weet dat dit ene zinnetje alleen al hem in lengte van da gen zal worden nagedragen. Door Maarten Engwirda bij voorbeeld, de oud-fractieleider van D66, die nu als lid van de Europese Rekenkamer in Luxemburg woont. Dat Santer het rapport van Wijzen als 'on heus' en 'onevenwichtig' van de hand wijst, brengt Engwirda niet van zijn stuk. „Petje af voor dit rapport. Het geeft een eerlijk en duidelijk oordeel. Ik herken hun verhaal over het bestuur van de EU, al is dat weinig vlei end." Instemmend citeert Engwirda de conclusies over de commis sarissen die zich verschuilen achter anderen, en zo hun ver antwoordelijkheid ontlopen. „De eurocommissaris weet ge woon: wat ik zelf doe maakt niet zoveel uit, alleen de hele Commissie kan worden aange sproken. En dat zal zo'n vaart niet lopen." Baronieën Laurens-Jan Brinkhorst, oud di recteur-generaal bij de Com missie en nu lid van de begro tingscontrole-commissie in het parlement, prijst die 'collegiali teit' als een goede vuistregel. „De commissarissen moeten beschermd worden tegen de druk van hun eigen lidstaten. Daarom treedt de commissie als één geheel op: niemand hoeft te weten wie ergens voor of tegen heeft gestemd. Maar het is ontspoord in een systeem van: wij dekken elkaar altijd. Als jij mijn rug krabt, dan krab ik de jouwe. Er zijn twintig baro nieën ontstaan, die zich niet met eikaars zaken bemoeien. Zo'n vrouw als Cresson hebben ze gewoon laten zwemmen toen het bij haar fout liep." Bitter stelt Engwirda 'uit eigen ervaring' vast dat commissaris sen niet eens de moeite nemen het verslag van de Rekenkamer te lezen over fraude op hun ei gen 'ministerie' (DG of directo raat-generaal in eurojargon). „Het komt voor dat ze deze taak simpelweg aan de hoogste ambtenaar delegeren. Dat is een teken aan de wand: men weet niet en wil niet weten wat er speelt." Is de Commissie als hartspier van bestuurlijk Europa aardig verslapt, ook in de kamers erom heen klopt niet alles. Engwirda: „Voor lagere ambtelijke func ties móét je solliciteren via wedstrijden, maar in de top wórd je geparachuteerd.' Op ba sis van politieke kleur of natio naliteit." Met alle gevolgen van dien. „Het topkader is meer oog blijven houden voor de po litieke aspecten dan voor het management", concludeert het Comité. In rond Nederlands: het spel gaat boven de knikkers, behendigheid boven beleid. En dat wreekt zich, vooral als deze ambtelijke oppergoden er een eigen agenda op nahou den. „Brussel doet me denken aan die Britse televisieserie Yes Ministerverzucht Louisewies van der Laan, tot voor kort de woordvoerster van commissaris Van den Broek. „Zo'n kabinets chef die gewoon ja knikt tegen alles wat zijn baas zegt, en in tussen zijn eigen gang gaat om dat hij weet: blijf en de mi nister is straks weer weg." Er is nog iets. Vlak voordat de commissaris vertrekt, worden zijn of haar lakeien vaak nog even snel op een mooie functie bij de diensten van Commissie geparkeerd. Dat leidt tot enor me frustraties bij de gemoti veerde ambtenaren die gedacht hadden dergelijke banen in de wacht te kunnen slepen. Brink horst: „Het systeem is fnui kend. Er moet zo snel mogelijk een eind aan komen, want pre cies daardoor erodeert de onaf hankelijke bestuurscultuur." heen slepen, maar afdoende is het niet. De vitale kanalen tus sen hoger en lager ambtelijk ni veau én tussen de verschillende DG's zijn na jaren onachtzaam heid namelijk verkalkt. „De Eu ropese Unie bestaat uit alle maal leisteenlagen, waar je niet doorheen komt. Veel informatie blijft op bepaalde niveaus ste ken. Instructies van de com missaris sijpelen niet door naar beneden, klachten van de basis bereiken zelden de top", analy seert Van der Laan. Wat de ene afdeling doet, weet de andere dus niet. Het Comité van Wijzen merkt op dat er 'even zovele ambtelijke konink rijkjes als commissarissen' be staan. Engwirda glimlacht mild: „Verkokering van het ambtelijk apparaat is ook Nederland niet vreemd. Alleen telt Den Haag 13 ministeries en de Commissie 24 verschillende diensten. Dat komt de slagkracht niet ten goede." Het meest fnuikend is dit voor de financiële controle. Want de puinhoop waarmee de Wijzen nu uitpakken, is geenszins nieuw. Jaren achtereen trok de Rekenkamer aan de bel, maar de Commissie hield zich doof. De media schreven het op, de Commissie wimpelde het af. Zelfs de eigen interne accoun tantsdiensten werden niet ge hoord. Die liepen zich te pletter op het leisteen. „Het Comité is van mening dat dit een kernprobleem vormt", schrijven de Wijzen. Met diepe wortels, vult Engwirda aan. „Zuidelijke landen kennen van oudsher een systeem van con trole vooraf. Noordelijke lidsta ten kiezen voor permanente controle op subsidies: voor, tij dens en na de projecten. Wat je ook over die twee systemen af zonderlijk ook kunt zeggen, de mix die de EU heeft gekozen werkt in ieder geval niet." Doelmatiger Een slappe Commissie, een machtsgeile top en een mach teloze basis. Anne Jacques. Want ondanks alle kritiek be amen vriend en vijand dat San ter meer dan zijn zo geroemde voorganger Delors heeft gestre den voor verandering. „Het is mijn obsessie het bestuur van Europa doelmatiger te maken verklaarde hij in 1996. Veelbelo vende initiatieven met klinken de namen als SEM 2000 Sound and Efficient Management) en MAP 2000 (ManagementAction Plan) duikelden over elkaar heen. „Minder doen, maar be ter", was de lijfspreuk van San ter, en daar is hij - zonder cy nisme - in geslaagd. Zo is het jaarlijks aantal nieuwe Europe se wetten gedecimeerd. .Alles daalt nu op het hoofd van Santer neer, en dat is on rechtvaardig", erkent Brink horst. „Niet door hem, maar onder zijn voorganger Delors is de Commissie van een wetge vend orgaan een multinational geworden, die 130.000 contrac ten over de hele wereld beheert. De lidstaten vonden dat alle maal prachtig en hebben niet ingezien dat je een keiharde vent nodig hebt om dat te ma nagen. Integendeel: in 1994 hebben ze doelbewust de wei felende, aarzelende Santer uit verkoren, als een soort zwakke re versie van Delors. Ik heb er moeile mee dat de regeringslei ders nu hun handen in on schuld wassen. Die handen zien zwart als roet." De Commissie lijdt gewoon on der te weinig mankracht, stelt Johannes ter Haar. tot voor kort hoofd van het EU-hulppro- gramma voor Oost-Europa. „Met het apparaat van een middelgrote stad moeten wij hier héél Europa én de nood hulp in de rest van de wereld managen. Er passeert bijna geen vergadering van regerings leiders of men heeft weer wat bedacht: Bosnië moet opge bouwd, de ravage na een vloed golf in Midden-Amerika opge ruimd, of er moet massaal voedselhulp worden verstrekt aan Rusland." Het aanstellen van méér Euro- craten was echter onbespreek baar. Sterker: Brinkhorst rekent voor dat er bij de komende top in Berlijn nog eens 4.000 mede werkers van de loonlijst worden geschrapt. „Dat is het ijzeren gevolg van de nullijn. Als je op die weg doorgaat, ben ik echt bang dat de hele Commissie in elkaar dondert." Ter Haar kan erover meepraten: „Mijn dienst ging over ruim 1 miljard gulden voor bijna 12 voormalige Sovjet-republieken. Daar had ik dan een handjevol mensen voor. Heel lang hebben we heel hard gewerkt: 15 tot 18 uur per dag. Daar ben ik op af geknapt. Achteraf moetje zeg gen: de Commissie had mini maal 30 of 40 man extra moe-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9