Hongerstaking blijkt Auto eigenlijk beter voor milieu dan trein vruchten af te werpen Binnenland ie Ihronologie zaak Bouterse BO Mi Van doodgewoon militair tot geschiedschrijver van Suriname Jongste Moszkowicz kent geen bezwaren dpinie )ok ant™ aal Jederlands Persbure 'Spoorloos Nederland' kost anderhalf miljard galden extra aatsscretaris Cohen (asielbe- id) heeft de witte illegalen in ederland weer een klein -,jirankje hoop gegeven. Wel- s1® hi komt de zelfbenoemde immissie van burgemeesters inde vier grote steden met Jeidsvoorstellen, om iets l on ieer te doen voor deze groep egalen. ohen zal, zo zei hij woensdag, tntuele voorstellen van deze imissie op z'n merites bekij- i. Het is de allerlaatste stro- alm voor de acht- tot negen- nnderd witte illegalen die ons nd naar schatting telt. Tegelij- ■rtijd is de uitspraak van Co- tn symptomatisch voor het jloop van deze stroperige dis- issie in de Kamer. De pijnlijke fn fslissing - 'u dient het land te irlaten' - wordt steeds vooruit schoven. rie achtereenvolgende staats- tretarissen van PvdA-huize [osto, Schmitz en nu Cohen) orstelden met de vraag wat iet deze groep te doen. De so- aal-democraten zijn zelf diep ideeld. Binnen de partij is muit de grote steden een ac- eve lobby op gang gekomen ii de witte illegalen de hel- ;nde hand toe te steken. De actie in de Tweede Kamer aat onder druk. Maar de vraag jdt of dat niet een keer moet ihouden. Moet de PvdA zich et neerleggen bij een demo- atisch genomen beslissing, schoon uiterst vervelend voor :n groep mensen? e partij zoekt en peurt naar in oplossing voor de «witte ille- ilen. PvdA-Kamerlid Albayrak neekte Cohen, bijna tegen he rweten in, zo ruimhartig mo- !i]k gebruik te maken van zijn p-ij eciale bevoegdheid om ver- I jfsvergunningen te verstrek- n. Adviezen van de commis- rvan burgemeesters over in- viduele gevallen moeten raar wegen, zo beklemtoonde jvindt zelfs dat deze commis- eopnieuw de dossiers moet an bekijken van hongersta- 5uit de Haagse Agneskerk J svan Cohen geen verblijfs- Tu [gunning hebben gekregen. lv sé inderdaad zou leiden tot 'verstrekken van nieuwe ver- ^1 pingen, zou dit een brevet Bonvermogen zijn voor de atssecretaris. in tfi ^opstelling van de PvdA-frac- nhet witte-illegalendebat it in schril contrast met de ,qq, L'de koers die de partij in het 'ielvraagstuk vaart. De fractie nogi is als medeondertekenaar van het regeerakkoord verantwoor delijk voor een aanzienlijke aanscherping van het asielbe leid. De instroom van asielzoe kers moet verminderen en de uitstroom moet worden verbe terd, is het motto van dit hoofd stuk in het regeerakkoord. Fractievoorzitter Melkert deed er vlak voor de Statenverkiezin gen nog een schepje bovenop door te verklaren dat uitgepro cedeerde asielzoekers op straat moeten worden gezet en geen opvang meer dienen te krijgen. De partij die nooit naar aantal len asielzoekers wenste te kij ken, wil nu op basis van 'scher per inzicht in de getallen' een harder asielbeleid. Hoe valt de barmhartigheid van de PvdA in de kwestie rond de illegalen te rijmen met de kille re opvattingen in het asielde bat? Het heeft in ieder geval te maken met de hongerstakin gen, eerst in de Haagse Agnes kerk en later op twee plekken in Amsterdam. Als beleid een menselijk gezicht krijgt, breed uitgemeten op de televisie, krijgt de politiek last van knik kende knieën. Staatssecretaris Cohen beweert bij hoog en bij laag dat de hongerstakingen niet hebben geleid tot een an der standpunt. Feit is echter wel dat hij na de acties in de kerken de dossiers van de be trokkenen is gaan bekijken. Dit heeft er voor gezorgd dat dertien hongerstakers een ver blijfsvergunning hebben gekre gen en dat in Amsterdam de dossiers van actievoerende wit te illegalen opnieuw worden beoordeeld. Het heeft ook ge leid tot de eerder genoemde commissie van burgemeesters die Cohen gaat adviseren bij zijn bevoegdheid om illegalen een legale status t.e geven. En het heeft indirect ook ge zorgd voor de uitspraak van de staatssecretaris dat hij zelfs be leidsvoorstellen van de burge meesterscommissie afwacht, terwijl het doen van dergelijke voorstellen toch bij uitstek de verantwoordelijkheid van mi nisters en staatssecretarissen is. Het zal er ook toe leiden dat nieuwe hongerstakingen op korte termijn niet uitgesloten zijn, want de witte illegalen is het zeker niet ontgaan dat het door iedereen veroordeelde wa pen van de hongerstaking niet geheel vruchteloos is. cees van der laan )e omvangrijke en spraakmakende zaak tegen Desi Bouterse leeft zowel juridisch als politiek al veel voeten in de aarde ge- Een chronologisch overzicht van de belangrijkste gebeur- emssen tot nu toe. 1982 lecember: De Nederlandse regering draait na de december- noorden van 8 december de geldkraan naar Suriname dicht. [er|jj )e Surinaamse machthebber van dat moment, Desi Bouterse, Tnoet andere financiële bronnen aanboren. Daarom worden, zo neent justitie, op dat moment de eerste contacten gelegd met machtige Zuid-Amerikaanse drugsmaffia. 1983 tbruari: De Centrale Recherche Informatiedienst (CID) ont- februari 1983 voor het eerst informatie dat de Suri- laamse legertop betrokken is bij drugstransporten. 989 if) linister van Justitie Hirsch Ballin geeft opdracht de cocaïne- J «toom van Colombia via Suriname naar Nederland tot staan te aigen. Het Haagse CoPa-team (Colombia-Paramaribo) wordt het leven geroepen. 194 Imei: Start gerechtelijk vooronderzoek naar Bouterse. P mei: Wereldwijde invallen door CoPa-team in verband met ïnderzoek tegen het Suri-kartel. 1996 )eleiding van het CoPa-team presenteert aan minister van jus- Itie Sorgdrager de voorlopige resultaten in het onderzoek naar louterse. april: Sorgdrager licht haar Surinaamse ambtgenoot Sjak ie in dat justitie in Den Haag Bouterse verdenkt van drugs- adel en hem wil arresteren. april: Voorzitter Docters van Leeuwen van het College van 'rocureurs-Generaal voorspelt dat de zaak Bouterse binnen een r voor de rechter komt. april: De Surinaamse president Wijdenbosch benoemt, ags na de voorspelling van Docters van Leeuwen, Bouterse adviseur van Staat. juni: Door vertraging kan het internationale aanhoudings- «zoek via Interpol pas op deze dag worden verspreid, "augustus: Bouterse trekt mr. A. Moszkowicz aan als zijn ad- ocaat. augustus: Minister van buitenlandse zaken Van Mierlo heeft het Braziliaanse Rio de Janeiro een ontmoeting met de Suri- a t opsporingsbevel tegen Bouterse niet wordt ingetrokken. Te- ïlijkertijd lekt uit dat Van Mierlo op 18 juli de mogelijke arres- töe van Bouterse in Brazilië heeft tegengehouden. november: Het openbaar ministerie seponeert zaak tegen enne Boerenveen. oorspronkelijk verdacht van betrokken- Jjdbij het Suri-kartel. juli: Bouterse tart Nederland met een trip naar Trinidad Tobago. Trinidad gaat niet in op een Nederlands verzoek om outerse te arresteren. p,b 3l 1 ECf 'tbruari: Justitie maakt bekend dat het proces tegen Bouterse l"" ^nzijn drie medeverdachten op 22 maart 1999 gaat beginnen, maart: Advocaat Moszkowicz verzoekt het gerechtshof 5'en Haag het proces te laten plaatsvinden voor de rechtbank in °tterdam. I 5maart: Het OM in Den Haag maakt bekend dat H. Goed- ®alk, één van de vier verdachten in deze zaak, toch niet wordt toolgd. Justitie heeft gebrek aan bewijs. Smaart: Het proces tegen Bouterse mag voor de rechtbank in X 39 n^aaë worden gehouden, zo heeft de raadkamer van het ge Echtshof in Den Haag bepaald. 'Waar zouden we zijn zonder de trein?' was een paar jaar geleden de reclameslogan van de NS. Inmiddels is er een globaal financieel antwoord op die vraag. Nederland zou zonder spoorwegen jaarlijks zo'n anderhalf miljard gul den duurder uit zijn. Dat is uitgerekend in het rapport Spoor in Balans, dat in opdracht van Railforum Neder land werd gemaakt. Railforum is een in Hoofddorp ge vestigde vereniging van bedrijfsleven en overheid om het railvervoer te bevorderen. den haag rien polderman files. Railforum wilde deze ver onderstelde voordelen met cij- Van de trein wordt altijd voet- fers onderbouwd hebben, en stoots aangenomen, dat hij gaf het onderzoeksinstituut schoon en veilig is, goed voor NEA opdracht voor een verge- de bereikbaarheid en tegen de lijking van kosten en baten van het railvervoer. Voor het goede renvervoer wees die vergelijking uit dat kosten en baten elkaar min of meer in evenwicht hou den. Bij het reizigersvervoer sloeg de wijzer van balans dui delijk positief uit voor de trein. Het onderzoeksbureau had wel een speciale truc nodig om de vergelijking te kunnen ma ken. Het riep een denkbeeldig 'spoorloos' Nederland in het le ven, en ging na wat het dan bij komende verkeer over de weg en het water extra zou gaan kosten. Opvallend is dat de reizigers trein er op het gebied van de milieuvoordelen veel ongunsti ger afkomt dan de verwachting was. Zou het treinverkeer ge heel wegvallen, dan maakt het daarvoor in de plaats komende extra autoverkeer aanzienlijk minder lawaai. En het veroor zaakt ook minder kooldioxide dan de weggeschrapte elektrici teitscentrales van de 'uitgewis te' spoorwegen. Goederentreinen passen be ter in het verwachtingspatroon. Zou het goederenvervoer over het spoor onmogelijk worden, dan levert dat aanzienlijk meer lawaai en kooldioxide op door extra vrachtverkeer over de weg en over water. De totale ver keerstoename (personen en goederen) brengt bovendien per saldo meer zwavel, stikstof en stofdeeltjes in de lucht. De verkeersonveiligheid in 'spoorloos' Nederland zou lei den tot een vervijfvoudiging van de kosten daarvan door de toeneming van het autoverkeer. Die kosten zijn goed uit te reke nen omdat het om bekende zie kenhuiskosten, revalidatiekos- ten, arbeidsongeschiktheid en dergelijke gaat. Zonder de trein worden bovendien de files lan- listen tegen wil en dank aan zienlijk duurder uit zijn. Al plussend en minnend ko men de onderzoekers tot de conclusie dat Nederland zon der de trein op dit moment (de cijfers zijn van 1997) per jaai zo'n anderhalf miljard gulder meer zou moeten uitgeven er op langere termijn een kleine twee miljard gulden. Railforurr constateert dan ook dat hel goed is, dat overheid en be drijfsleven doorgaan met hur investeringen in het spoor. Desi Delano Bouterse. Ooit doodgewoon militair van Surinaamse afkomst in Nederlandse dienst. Sinds twintig jaar schrijft hij de ge schiedenis van zijn land: als couppleger, legerleider, machthebber en kopstuk in de cocaïnehandel. Justitie wil hem na een jarenlange moeizame speurtocht voor de Haagse rechtbank veroordeeld krij gen. zenden Surinamers houden het voor gezien en maken gebruik van de mogelijkheid naar Ne derland te 'ontkomen'. De chaos in Suriname groeit in de jaren er na. Als de rege ring het leger tegen demon stranten wil inzetten en een aantal militaire vakbondleiders oppakt, is de maat voor Bouter se en zijn companen vol. In het geheim bereiden zestien onder officieren een staatsgreep voor. Op 25 februari 1980 rijden pantserwagens de straten van Paramaribo binnen, de militai ren arresteren de regering op verdenking van corruptie. Bou terse heeft de touwtjes in han den. De nieuw geïnstalleerde rege ring houdt maar kort stand. In 1982 treedt president Chin a Sen af en weet Bouterse ternau wernood een tegencoup van enkele militairen neer te slaan. Het volk mort opnieuw, trekt de straat weer op en legt het werk neer. Bouterse pikt het niet en laat in de nacht van zeven op acht december 1982 zestien vooraanstaande Surinamers ar resteren. Vijftien van hen wor den in de kazerne door veelal dronken en gedrogeerde mili tairen geëxecuteerd. Alleen vak bondsleider Fred Derby wordt gespaard. Bouterse verspeelt ie der krediet in de rest van de we reld. Het land raakt in een iso lement. Op dat moment hebben drugsbazen uit Colombia en Bolivia zitten wachten. De co- caïnebazen willen hun afzetge bied uitbreiden naar Europa. In Suriname liggen onbegrensde mogelijkheden voor cocaïnela- boratoria, landingsbanen in de uitgestrekte oerwouden en een 'open' verbinding naar Europa. Volgens het CoPa-dossier be zochten de kopstukken van het beruchte Medellin-kartel, onder wie topman Pablo Escobar, al in 1983 Paramaribo. Als in 1986 de DEA (Drugs Enforcement Administration) met behulp van de Nederlandse criminele informant Dick Stot- ijn, zich actief met de cocaïne handel van Suriname bemoeit, worden de eerste schuldigen opgepakt. Legerkapitein Etien- ne Boereveen loopt met een aantal handlangers in de val die in Miami is voorbereid. Hij ver dwijnt voor vijf jaar achter de tralies. Bouterse bouwt ondertussen bijna ongestoord zijn drugsim perium uit. Eind jaren tachtig geeft hij de daadwerkelijke han del in cocaïne meer en meer uit handen aan vertrouwelingen uit het bedrijfsleven. Zelf legt hij zich vooral toe op de finan ciering en het witwassen van de drugs miljoenen. Dekmantelfir ma's worden opgezet en aange kocht, contacten aangeknoopt met 'betrouwbare' handelspart ners. In diepgevroren vis, pom poenen en uitgeholde bomen wordt de coke met scheepsla- den haag peter de knegt Onder het rieten afdakje op het terras bij hotel Torrarica verga dert Desi Delano Bouterse in de nazomer van 1997 met zijn ad viseurs over het drugsproces dat hem al jaren staat te wach ten. Uiterlijk onberoerd en minzaam wuift hij de vragen van de journalist weg. Beschul digingen van cocaïnesmokkel? Bang voor Docters van Leeu wen, topman van het Neder landse openbaar ministerie? Nee, niets van dit alles, het is een politieke poppenkast van een voormalig overheerser, niets meer of minder. Bewijzen, daar gaat het om en die heeft de Nederlandse justitie niet, omdat ze er niet zijn. Als een half jaar later, op 21 januari 1998, kopstukken van justitie, inclusief minister Win nie Sorgdrager, in het diepste geheim bij elkaar komen op het Haagse ministerie, krijgt het OM eindelijk definitief het groene licht de vervolging van Bouterse met volle kracht door te zetten. Op dat moment is het onderzoek bijna twee jaar ge stagneerd. Door kwetsbare in ternationale verhoudingen, door verkiezingen in Suriname en door politiek gekrakeel in Nederland. Het gezelschap be sluit elke enigszins naar politiek riekende beschuldiging te schrappen uit de aanklacht. Van de vijftien verdachten blij ven vier over. De schier onaf zienbare lijst van verdenkingen tegen hoofdverdachte Desi Bouterse wordt teruggebracht tot vijf concrete drugstranspor ten en deelneming aan een cri minele organisatie. Handeltjes Desi Delano Bouterse wordt op 13 oktober 1945 geboren in Pa ramaribo en groeit na de schei ding van zijn ouders op bij de Tilburgse fraters waar hij vooral met sport goede sier maakt. Als zijn vriendin Ingrid Figueira in 1967 naar Nederland vertrekt, reist Desi haar achterna. In Ne derland meldt hij zich als be roepsmilitair, weet het in korte tijd tot sergeant te schoppen, maar faalt voor de commando training. Desi behaalt wel het diploma sportinstructeur, ver kast naar de NAVO-basis in het Duitse Seedorf eri raakt betrok ken bij handeltjes. Hij expor teert sportwagens en leurt met pornoboekjes langs de deuren. Begin november 1975 keert het gezin Bouterse, vlak voor de onafhankelijkheid van Surina me op 25 november, terug naar Paramaribo. Al snel na de onafhankelijk heid krijgt Suriname te maken met geruzie om de macht. De hindoestanen onder aanvoe ring van Jaggemath Lachmon kijken vol wantrouwen naar de Creoolse president Henck Ar- ron die als grote dekolonisator de geschiedenis in wil. Tiendui- Desi Bouterse Robin Hood Eigenlijk worstelt Bouterse in eigen land maar met één groot probleem: Ronny Brunswijk. Deze 'Robin Hood' dwars boomt met zijn 'Surinaams Na tionaal Bevrijdingsleger' de handel en wandel van Bouterse c.s. in het oosten van Suriname. Pas in 1990 tekenen Bouterse en Brunswijk de vrede. Bruns wijk valt voor het grote geld dat met cocaïne is te verdienen en besluit tot 'samenwerking'. Ook hij kan jarenlang zijn gang gaan: pas dit jaar is hij bij ver stek door de Haarlemse recht bank tot acht jaar veroordeeld voor cocaïnesmokkel. De inmiddels steenrijke Bou terse komt internationaal steeds meer in een isolement. Uit Nederland klinkt voor het eerst hardop de politieke roep om de aanpak van het Suri-kar tel van Bouta. Bijna tien jaar nadat de eerste inlichtingen over de Surinaamse drugsmok kel bij het ministerie binnenrol den, wordt het CoPa-team in gesteld. In 1992 komt het onderzoek in een hogere versnelling. Zes tig man worden ingezet om het kartel te ontmantelen. De speurders ontdekken een veel heid aan verdachte transacties en bedrijfswinsten van aan Su riname gelieerde handelaren Zo blijkt alleen al tussen 198S en 1992 zestig miljoen gulder, door Bouterse cs. contant té zijn gestort bij een Braziliaanse bank. De Copa-rechercheurs voeler zich meer dan eens tegenge werkt door het ministerie var buitenlandse zaken dat bang is voor verslechtering van de bro ze verhoudingen tussen Neder land en Suriname. Het onder zoeksteam houdt echter vol Een aantal, deels anonieme, ge tuigen wordt door Justitie irj Den Haag gehoord. Ex-militai- ren en voormalig medewerkers van het Bouterse-imperium leggen veelal uitvoerige verkla ringen af. Een opmerkelijke ge tuigenis wordt het CoPa-tearr in de schoot geworpen door de FBI die een zekere Williarr Wolfe heeft opgepakt wegens oplichting. Wolfe verklaart ja renlang met Bouterse en Suri naamse politici te hebben sa mengewerkt in de meest uit eenlopende oplichtingspraktij ken. Schaduwdossier Bouterse lijkt niet geïmponeerc door de Nederlandse speur tocht. In eigen land wint hi met zijn Nationale Democrati sche partij (NDP) de verkiezin gen van 1996 en komt NDP- stroman Jules Wijdenbosch aar de macht. Die verleent Bouter se in 1997 de semi-diplomatie- ke status van 'Adviseur var Staat'. Als in augustus '97 be kend wordt dat Bouterse a maanden wereldwijd wordt ge zocht door Interpol barst in Su riname verontwaardiging los Diezelfde maand lekt uit dai minister Hans van Mierlo var buitenlandse zaken de arresta tie van Bouterse drie keer heef tegen gehouden als hij bezoek jes aan buurland Brazilië aflegt. Inmiddels heeft Bouterse op aandringen van zijn politieke vrienden in 1997 toch maar eer advocaat in de arm genomen Abraham Moszkowicz neemi op kosten van de Surinaamse staat de verdediging op zich Zowel hij als de advocaten var de twee overige verdachter (bankpresident GoedschaB wordt op het laatste momem toch niet vervolgd wegens ge brek aan bewijs') vinden dat hei onderzoek van justitie veel te lang heeft geduurd en het OM haar recht op vervolging heef verspeeld. Van het bewijs is ooi geen van de strafpleiters ondei de indruk. Insiders denken dai vooral strafpleiter Moszkowicï de komende maanden vooi heel wat spektakel kan zorgen De veelheid aan 'juridische trucs' die Moszkowicz de afge lopen maanden op het OM los liet, vormen volgens hen slechts een opmaat voor het werkelijke proces. Officier van justitie Evert Har derwijk denkt echter voor de Haagse rechtbank met een be perkte 'ordinaire drugszaak een sterke zaak te hebben. Als hij in zijn opzet slaagt, is de blufpoker van Bouterse verle den tijd. 'De zaak heeft alles wat een advocaat zich kan wensen ruswuk anp A. Moszkowicz, advocaat van Bouterse FOTC ANP MARCEL ANTONISSE Eigenlijk wilde Desi Bouterse zich door Moszko wicz senior laten verdedigen. Maar de nestor van het Nederlandse strafpleiters weigerde op ver zoek van zijn collega en vriend mr. G. Spong. Er waren vrienden van Spong onder de slachtoffers van de decembermoorden in 1982, waarbij vijf tien tegenstanders van het toenmalige militaire regime werden vermoord. Bouterse was daarvoor als legerleider verantwoordelijk, zo gaf hij on langs nog toe. De zoon van Max Moszkowicz hoeft nauwelijks na te denken, voordat hij ingaat op het verzoek om Bouterse te verdedigen. Die beslissing werd 'in a split of a second' genomen, vertelt de Am sterdamse advocaat in zijn biografie Recht in de ogen van Mr. Abraham Moszkowicz. „De zaak heeft alles wat een advocaat zich kan wensen." Ofwel: grote impact, ruime belangstelling, poli tiek beladen en een zeer bekende cliënt. Abra ham Moszkowicz (38) - de jongste telg van de be kende Nederlandse advocatenfamilie - voelt zich in deze omstandigheden als een vis in het water. De advocaat heeft er nooit een geheim van ge maakt dat hij er niet voor terugschrikt om publi citeit en onorthodoxe juridische methoden te ge bruiken om zijn doel - het zo goed mogelijk ver dedigen van zijn cliënt - te verwezenlijken. Die eigenschappen lijken geen overbodige luxe vooi de advocaat van de hoofdverdachte in het tot nu toe meest beladen proces uit de Nederlandse strafrechtgeschiederiis. De strafpleiter heeft ruime ervaring met grote geruchtmakende zaken. Zo verdedigde hij samen met zijn vader Max de bekende hasjhandelaar Johan V. alias de Hakkelaar. Ook staat hij ver dachten bij in de zaak rond de vermeende drugs organisatie van Etienne Urka en verdedigde hij de Heinekenontvoerders. Aanvankelijk wilde Bouterse helemaal geen ad vocaat inschakelen. Maar de kring om hem heen \Toeg zich af of het wel verstandig was om de he le str afzaak tegen hem te negeren. Bevriende be windslieden en parlementsleden wisten Bouterse in de zomer van 1997 te bewegen om een advo caat in te schakelen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5