Van nul naar miljoenen Vy Corrie van Binsbergen zoekt 'links' in stijlen Nr. 40 Rik Smits D e Boy Edgarprijs en dan zo'n juryrap port met ontzettend veel lovende woorden, pfff... Een recensie, dat is Corrie van Binsber gen natuurlijk wel gewend. Maar dat is een momentopname, de indruk van een individu op basis van een concert van anderhalf, twee uur. „Met zo'n juryrapport is het ineens of je je hele leven, je muzikale loopbaan weer voorbij ziet trekken. Heel raar om te lezen. Over mijn compositorisch talent, óver m'n werk als bandleider, als gitarist, en over de vrijheid die ik mijn muzikanten geef." door JANET VAN DIJK Rik Smits werd geboren op 23 augustus 1966 in Eindhoven. Pas op 15-jarige leeftijd begon hij te basketballen. Twee jaar later vertrok hij uit Nederland voor een studie communicatie op het Marist College in de staat New York en om te gaan basketballen. In de zomer van 1988 werd Smits (twee meter en 24 centimeter lang, bijna 120 kilo zwaar) gecontracteerd door de Indiana Pacers. Begin dit jaar verlengde 'num mer 45'zijn contract bij de ploeg uit Indiana polis met tivee jaar. Als Nederland slaapt, richten aan de andere kant van de we reld de camera's van Amerikaanse tv-stations zich op basket baller Rik Smits voor commentaar op een wedstrijd van zijn Indiana Pacers. Rik Smits: de best betaalde Nederlandse sporter, bekendste Hollander in de VS, en de beste blanke center in de sterkste basketbalcompetitie ter wereld. Zijn uitverkiezing voor het All Star Team van 1998 zette hem voor altijd in het rijtje van beste centers ter wereld, tussen grote mannen als Shaquille O'Neal, Patrick Ewing, Hakeem Olajuwon. Smits scoorde in de wedstrijd veertien punten, maar viel het meeste op door een achterwaartse assist aan Michael Jordan. De uitverkiezing was het hoogtepunt van zijn carrière, maar niet het mooiste moment. Dat beleefde Smits op 29 mei 1995, in een bizarre wedstrijd tegen Orlando Magic. Orlando, het jaar daarvoor ongenadig door de Pacers uit de play-offs geknikkerd, stond in de finale van de Eastern Conference om vier gewonnen wedstrijden met 2-1 voor. Het stond 89-87 voor Indiana Pacers toen de klok nog 28,4 seconden moest wegtikken. Na 27,1 waanzinnige seconden, drie time-outs en drie afstandsschoten was de stand 92-93 voor Orlando Magic. Met nog 1,3 seconde op de klok nam Pacers de laatste time-out. In die laatste tel deed Rik Smits het ongelooflijke cn onmogelijke. Hij kreeg de bal, zette een stap, maakte een schijnbeweging, en scoorde. Het was een bijna vanzelfsprekende worp aan het einde van een seizoen, waarin alles lukte. Voor het eerst in jaren werd Smits niet ge hinderd door pijnlijke ledematen. Hij speelde goed, maakte indruk in de wedstrijden tegen de andere grote centers en werd door de NBA uitgeroepen tot speler van de maand maart. En de lange Nederlander kreeg eindelijk wat meer kre diet van de scheidsrechters, waardoor zijn foutenlast vermin - Indianapolis draagt hem inmiddels op handen, en dat is wel eens anders geweest. Rik Smits had het een paar seizoenen zwaar bij de club, die hem in 1988 verkoos boven vele andere collegespelers. Coach Bob Hill zag hem niet zitten en viel hem openlijk af. Bovendien werd Smits geteisterd door elle boog- en knieblessures. Het fanatieke publiek in de Market Square Garden kon de blonde slungel niet meer luchten of zien. Fans floten hem uit, als Smits maar naar de bal wees. De plaatselijke journalisten schreven hem de grond in. Een columnist noemde hem 'Reek Smits: de Nederlander 'stonk', omdat hij te lang in Indianapolis bleef hangen. De center werd zo verguisd, dat betrokkenen later spraken van pure geestelijke mishandeling. Toch bleef de Nederlan der stoïcijns onder alle kritiek. In het boek 'Rik Smits, Dun king Dutchman' zegt hij over die periode: „Op dit soort mo menten was het een voordeel in Nederland te zijn opge groeid, waar je voortdurend op je lengte werd aangesproken. Ik leerde die negatieve reacties te negeren door letterlijk over de mensen heen te kijken." Pacers-manager Donny Walsh was een van de weinige mensen die vertrouwen in hem hield. Tot verbijstering van de fans sloot Walsh in 1993 een vijfjarig contract met Smits voor een totaalbedrag van 17,5 miljoen dollar. De ommekeer kwam snel daarna. Rik Smits bloeide op onder de nieuwe coach Larry Brown. Bovendien kon hij na een knieoperatie eindelijk zonder pijn spelen. Elk jaar ging het beter. Smits groeide uit tot een van de beste centers in de NBA. Market Square Garden scandeerde zijn naam. En de columnist van Indianapolis Star schreef: 'Ik moet toegeven dat ik fout was inzake Rik Smits. Heel, heel erg fout.' Maar voor Smits telt alleen het kampioenschap, en dat heeft hij nog niet kunnen winnen. Een titel zou de ultieme bekro ning zijn van een bijzondere basketballoopbaan, die laat be gon. De jonge Rik ging eerst zwemmen, judoën, voetballen en rugby spelen, voordat hij lid werd van een basketbalclub. Er ging een enorme gedrevenheid en onverzettelijkheid schuil achter die stille jongen, die zich alleen leek te interes seren voor oude brommers die hij opknapte en vervolgens verkocht. De jonge inwoner van Eindhoven wilde naar de VS om profbasketballer te worden. Op zijn zeventiende vloog Smits naar de staat New York, waar hij bij het kleine Marist College een studiebeurs kreeg voor vier jaar. Een coach had Smits uitgenodigd te komen. De man kon niet bevroeden hoeveel talent er school in dat lange lichaam. De basketballer bleek te beschikken over een behoorlijk groot scorend vermogen voor een lange center. Zijn hook shot is prachtig, zijn jump shot is mooi. Smits, heel beweeglijk voor iemand van zijn lengte, is een plaag voor elke tegenstander. Maar dat kon hij alleen maar worden, omdat hij zo goed te coachen valt. Smits is leergierig en stelt hoge eisen aan zijn eigen prestaties. „Talent en lengte zijn niet genoeg. Hard blij ven werken is de enige manier om het te redden in de NBA", aldus Smits. De Nederlander heeft zich niet gek laten maken in de macho NBA. In een goedkoop leren jasje, op doodnor male sportschoenen, in een vaal geworden zwarte spijker broek en in een eenvoudig wit poloshirt stapt hij de basket baltempels binnen, waar de ploegen jaarlijks hun wedstrij den afwerken. Smits vindt basketballen 'hartstikke leuk', maar van de show er omheen moet hij niets hebben. Hij verdoet zijn tijd niet aan reclamefilmpjes, waarmee veel van zijn collega's miljoe nen dollars verdienen. Liever trekt hij zich terug in zijn bui tenhuis in de staat New York, waar hij de zomers doorbrengt met zijn vrouw en twee kinderen, sleutelend aan klassieke auto's of crossend door de heuvels van de Catskills. Inmiddels is de herfst van zijn loopbaan aangebroken. Begin 1999 tekende hij een contract voor twee jaar bij de Pacers, dat 20,5 miljoen dollar oplevert. De club durfde hem geen driejarige verbintenis aan te bieden, omdat het onzeker is hoe lang Smits nog zal spelen. De laatste jaren wordt hij dag in dag uit geteisterd door enorme pijn in zijn voeten. De keerzijde van de roem. Topsporters van deze eeuw Honderd jaar sport, honderd jaar prestaties van formaat. Tijd voor het maken van een on verbiddelijke ranglijst. Wie zijn de beste Nederlandse topsporters van deze eeuw? Gedurende het hele jaar wordt elke week op deze plaats een sportfiguur geportretteerd die van de redactie een plaats heeft gekregen in de top 50. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. Rik Smits 41. Piet Roozenburg 42. Kees Verkerk 43. Piet van de Pol 44. Ellen van Langen 45. Giovanni Romme 46. Marcel Wouda 47. Bok de Korver 48. Rein de Waal 49. Bep van Klaveren 50. lust Göbel Winnaar grote jazzprijs speelt nu met klassiek strijkerstrio Corrie van Binsbergen loopt al heel wat jaartjes mee in de Nederlandse muziekwereld. Naamsbekendheid kreeg ze in eerste instantie door haar bandje Corrie en de Brokken. Voor wie haar niet op de voet volgt, heeft deze kameleontische muzikante verrassingen in petto. Ze beperkt zich niet tot een enkele muziekstijl. Onlangs kreeg ze de voor jazzmuzikanten bedoelde Boy Edgar-prijs en momenteel is te op toernee met het gezelschap 'Links' waarmee ze verbindingen wil leggen tussen geïmproviseerde en klassieke muziek. Op 26 maart staat ze in het BIM-huis in Amsterdam. Anderhalve maand later is ze er nog een beetje beduusd van. Maar ja de Boy Edgar prijs, dat is ook wel een beetje raar omdat Corrie zichzelf eigenlijk niet zozeer als jazz muzikant ziet. Natuurlijk speelt ze het wel, maar ze speelt veel méér. Ze studeerde zes tien jaar geleden aan het Utrechts Conserva torium af op klassiek gitaar. En ze speelt nu met klassieke collega's en met muzikanten uit de pophoek. Ze speelt rock en pop, he dendaags gecomponeerde muziek en mo dern geïmproviseerd, ze begeleidde meerde re malen bij Scapino en gaat daarmee door, doet theater-, televisie- en zelfs circuswerk en ze componeert zelf de meeste muziek die ze speelt. Ze schrijft ook voor anderen, bij voorbeeld voor het Mondriaan strijkkwartet. Bovenal doet ze waar ze zin in heeft en niks anders. „Ook daarom is die prijs een be langrijke erkenning. Het is natuurlijk leuk om zoveel waardering te krijgen voor de din gen die uit je eigen koker komen." Brokken Haar bandje Corrie en de Brokken bestond van 1986 tot in 1996. Daarna ontstonden de groepen Brokken Vijf, VanBinsbergen, het tweemaanden-project Corrie en de Grote Brokken (met extra popzangers en jazzbla- zers) en nu Links. Corrie: „Ik vind het nu leuk om mijn verschillende muzieksoorten van elkaar te scheiden en voor elk van die richtingen een eigen groep te hebben." 'Links' heeft geen politieke lading, maar betekent hier 'verbindingen'. Van Binsber gen combineert een improviserend gitaar- piano/percussie-trio met een klassiek strijk trio, bestaande uit musici die normaal vrij wel uitsluitend klassieke muziek spelen. Tus sen beide trio's legt ze verbindingen, een brug van de jazz- en impro-wereld naar die van de klassieke muziek. „Bij de première in Gouda ging het met een al heel goed. In een van de stukken moe ten de strijkers onderling en soms individu eel, tijdens het spelen bepalen hoe lang dat nummer eigenlijk gaat duren. Daarvoor is nodig dat ze heel goed op elkaar en op de Corrie van Binsbergen: „!k vind het leuk om mijn verschillende muziek soorten van elkaar te scheiden en voor ieder van die richtingen een ei gen groep te hebben." foto gpd frans schellekes anderen letten. Ze moeten antennes uitzet ten die ze anders nooit gebruiken. Klassieke musici zijn dat soort improvisatie niet ge wend, zoals ze ook niet snel voor zichzelf componeren. In een ander stuk zit wel een solo voor de celliste. Die heb ik niet gecom poneerd, maar zij gaat nog niet spontaan zo'n solo ter plekke bedenken en spelen. Ze heeft dus thuis tevoren zelf helemaal uitge zocht, maar er zit nu al ontwikkeling in rich ting improviseren. De strijkers komen er achter dat ze eigenlijk twee soorten concen tratie nodig hebben - eentje voor de uitge schreven passages en eentje voor de sponta ne. Dat zijn de verbindingen die ik uil leggen tussen muziekstijlen en de klassieke muzi kanten vinden dat spannend, het is nieuw voor hen." De muziek is niet alledaagse en niet met een toegankelijk. Corrie van Binsbergen hoopt dat op Links mensen afkomen die va ker naar hedendaags gecomponeerd werk gaan. „Maar ik zou het ook geweldig vinden als de mensen komen die mijn muziek met de Grote Brokken, met Beatrice van der Poel en met Bob Fosko, heel erg leuk vonden. De zaal in Gouda zat in ieder geval vol, hoewel het prachtig weer was. Het publiek bleek ook goed geïnformeerd over de stijlen die ze te horen zouden krijgen. Ik was heel erg blij, want onze muziek bleef overeind en klonk precies zoals ik die voor ogen had gehad. En ik kreeg daar al negen reserveringen voor de cd die we komend najaar met Links gaan op nemen!" John Calf. Voor de voorstelling Nico van Scapino, geba seerd op de legendarische zangeres van Vel vet Underground, speelde Corrie van Bins bergen muziek van John Cale in de negen koppige begeleidingsgroep, met onder meer de drie strijkers die nu in links werken. De Amerikaanse ster, die ook deel uitmaakte van Velvet Underground, kwam zelf naar Rotter dam om z'n bedoelingen uit te leggen en aanwijzingen te geven bij de repetities. Cor rie van Binsbergen kijkt daar met gemengde gevoelens op terug. „Nou ja, het was niet he lemaal gezellig," zegt ze. Hoezo? „Hij had een tape plus de bladmuziek opgestuurd die ik zou moeten spelen. Maar ik merkte dat op het bandje voor een groot deel andere mu ziek stond dan op papier. Dus belde ik hem tevoren op en vroeg: moet ik spelen zoals jij doet op het bandje of zoals je het opgeschre ven hebt? Zoals op de tape, zei hij. Dat deed ik dus, ik heb die muziek voor mezelf hele maal uitgepuzzeld. Maar bij de repetities zei hij ineens: je speelt niet wat er staat!. Nee, klopt, zei ik, ik speel het bandje na, want dat moest van jou. Dat werd een hele vreemde communicatie, hij kwaad, dus ik ook kwaad. We hebben samen nog eens goed gekeken en geluisterd en hij gaf me gelijk. Misschien is zo'n houding de arrogantie van de grote artiest, zo zag ik het tenminste wel. En daar kan ik niet goed tegen. Maar het is allemaal prima voor elkaar gekomen." Wat wordt het volgende project na de tournee met Links en voorstellingen van Nico dit voorjaar in Oostenrijk en in het najaar in Ne derland? Corrie van Binsbergen: „De Grote Brokken pakte heel goed uit en alle musici doen ook weer graag mee aan een volgend program ma. Maar werken met zoveel mensen tegelijk is heel moeilijk te plannen omdat iedereen in meerdere groepen speelt. Dus je moet het heel lang tevoren vastleggen. Ik mik nu op de periode april en mei volgend jaar. Met die samenstelling wil ik dan een soort mini-ope ra brengen, een jazz-operaatje als je wil, mu ziektheater in elk geval, collage-achtig. Bob Fosko schrijft het libretto en het gaat over de man-vrouwverhouding. Ik schrijf de muziek. Volgende maand gaan we er pas voor het eerst over brainstormen." PETER VAN EIJKELENBURG Gitariste, componiste en bandleider Corrie van Binsbergen tijdens een speciaal concert in het BIM-huis, vlak voor de uitreiking van de Boy Edgar-prijs. foto anp hans steinmew Smits in actie tijdens een wedstrijd tegen de New York Knicks: „Talent en lengte zijn niet genoeg. Hard blijven wer- ïis de enige manier om het te redden in de NBA". foto reuters jeff christensen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 47