Koikenhoof is Holland Jcistaanse tandarts azhar Ali Bhatti en (jitgenote Bushra ibben voor de twee- ^de verre reis naar gemaakt. „Sinds de jkeer is er veel veran- Erzijn zo veel meer ver fden soorten bloemen une herinner. Elf jaar ge- ik ook de Efteling be- Dit jaar gaan we weer. De VOO ng doen we voor de 'excite- >bie ,de Keukenhof voor de rust. d u kiste" bestaan geen tulpen. #el jasmijn en rozen. Ik neem wat zaadjes mee terug naar maar ik weet niet of deze daar villen groeien. In Pakistan bestaan er'* lulke grote bloemenshows als de is hier. Er zijn wel grote veeshows loeien, paarden en kamelen die met men worden versierd. En ook op 14 jtus, de dag van de onafhankelijkheid een grote bloemenzee. Maar feesten Je bloemen zelf? Nee dat niet." ZATERDAG 20 MAART 1999 Henri Koenders uit Eindho ven: „Ik woon in een woongroep in Eindhoven waar we geen tuin hebben. En dan is dit wel een leuk uitje. In Suriname op het erf had mijn vader vroeger wel een mango en een kersen boom. Daar mocht je niet zo maar van plukken. Néé, als je werd betrapt, nou dan kreeg je een pak rammel. Ik kan me niet herinneren dat we bloemen op het erf hadden. Behalve de Faja Lobi's dan, dat betekent vurige liefde, maar ik weet niet hoe die in het Nederlands heten. Die bloemen hier zijn wel heel mooi hoor, maar ze ruiken niet, hè. Dat vind ik wel jammer. Als er in Suri name een bos bloemen in de ka mer staat, dan ruik je die geur al als je de voordeur opendoet. Je hebt ook geen tuinen zoals je die hier ziet hè. Zo netjes aangeharkt met paadjes en dat je dan met je gieter je blommetjes water moet gaan geven. Zo gauw je een stap uit de stad doet is het allemaal 'bush- bussi'. En alles groeit daar in het wild." Gudrun Glauch uit Münster in Duitsland is druk in de weer met haar fotocamera. Zij probeert met precisie de juiste bloe men in het juiste kader te krijgen. „Ik kom hier om te fotograferen. Ik koop geen ansichtkaarten, ik neem alle fo to's zelf. Dat geeft veel meer voldoe ning als je terugkijkt. De brochures van de Keukenhof zijn mooi, maar met een plaatje dat je zelf hebt ge schoten heb je een andere relatie dan met een foto die een ander heeft gemaakt. Twee jaar geleden was ik hier ook al. Maar de schik king van de bloemen is nu weer helemaal anders, dus ik kan nieu we foto's maken. Ik heb twee kennissen uit Berlijn meegeno men. Zij zijn twee dagen op be zoek in Münster, maar ik heb daarvan één dag gereserveerd om naar de Keukenhof te rijden. Eén van mijn reisgenoten is schilderes. Zij adviseert mij welke bloemen het beste in beeld te krijgen zijn. De Keu kenhof verveelt mij nooit. Ik heb begrepen dat het park vanwege het jubileum ook in het najaar open is. Als ze een aparte tentoonstelling hebben wil ik die zeker zien. Ik neem m'n camera mee." een beetje eigen te maken. Je kan de sfeer toch nooit helemaal vangen. Maar volgend jaar ga ik het weer proberen en ga ik bollen planten van dubbele tulpen." lunustoja en Nursel uit Bel- ullen met hun se schoolklas al elend vragenfor- ïen in over Neder- m de Keukenhof, ijeons helpen met lopdrachten? We 9i vandaag al Delft men Scheveningen hebben we ander uur voor de Keuken- Voor school moeten irlei vragen beant- en. Hier: Hoeveel zo de strippenkaart is «n Delft naar Schevenin- Welke beroemde Neder- ïis in de Grote Kerk be- 7* Weet je wie de 9i of the Night' is? Oh is 9i tulp hi, hi. De rest van j,.1 isisons al kwijtgeraakt. au igenlijk zijn wij ze kwijtge- 3i' .hi, hi, hi. Het is hier wel ew SI hè." Friedmar en Han- nelore Deutscher uit Boma (bij Leip zig) in Duitsland komen met plastic tasjes vol planten en bollen uit het winkel tje bij het Willem Alexanderpaviljoen. „Het is hier allemaal even prachtig. De bloembedden zijn zo mooi aangelegd. We zijn al eens naar de Flori- ade geweest en wilden nu ook de Keukenhof zien. We hoopten alleen wel iets meer te kunnen kopen. We werken graag in onze eigen tuin en willen bloemen en planten uit Ne derland meenemen. We had den ons er al op verheugd om veel mee te nemen, want er staat hier zoveel moois dat we thuis niet kunnen kopen. Maar er was maar weinig in de aanbieding. Toch genieten we ook van de prachtige bloemen waar we alleen naar kunnen kij ken. We wensen de Keukenhof veel plezier met het feest van hun 50-jarig bestaan." Als er één plekje op aarde 'multicultureel' genoemd kan worden, dan is het wel de Keukenhof in bloei. Tussen de tulpen, hyacinten en narcissen schuifelen mensen van bijna alle denkbare rassen, kleuren en achtergronden. Allemaal kijken ze op hun eigen manier naar de bloemententoonstelling, waarvan de vijftigste editie komende woensdag door koningin Beatrix wordt geopend. De Amsterdamse grach ten, Kinderdijkse windmolens en Volendammer klompen doen het altijd goed op de vakantiekiekjes, maar bij veel toeristen staat de bloemenweelde uitLisse in het geheugen gegrift als hèt beeld van Nederland. Op deze pagina vertelt een aantal buitenlandse bezoekers - die vorig jaar een dagje Keukenhof deden - over hun liefde voor dit bijzondere fenomeen met de voor hen vaak nauwelijks uit te spreken naam. Don en Saffron Beddage en zoon Steve uit Onta rio Canada: „Het Rijks museum in Amsterdam, Scheveningen en Den Haag. Wat hebben we nog meer gezien? O, ja het Anne Frankhuis. Wat me hier zo opvalt, is dat er zoveel jonge mensen rondlopen. Zijn tuinen een big thing in Nederland? Het is hier in elk geval prachtig. We hebben trouwens in Ontario al bloembollen uit Holland. Die kun je daar gewoon kopen. Ik ben makelaar en als ik maar even de tijd heb dan ben ik in de grond aan het wroeten. Mijn vrouw en ik hebben al lebei groene vingers en hebben de bollen afge lopen november al in de grond gedaan. Narcis sen, tulpen en hyacinten you name it. Dit is de tweede keer dat we hier zijn. Wist u trouwens dat er ook een hoop Eu ropeanen naar Canada komen om van de na tuur te genieten?" Gang, Anya, Malike en Bagir uit Kopenhagen doen namens klas 9 verslag van hun schoolreis: „Het Anne Frank Museum, Madurodam, de Amsterdam Arena en nu doen we de Keukenhof. Volgende week zaterdag gaan we terug naar Kopenhagen. We zijn hier op schoolreis omdat we moesten van onze leraar. Het shop pen is wel leuk. Bagir is ziek geworden en heeft overgegeven. De jongens zijn onwijs klierig, die willen al leen maar naar de 'Red Light District'. Let maar niet op ze. Wat we hebben gezien? Nou gewoon bloemen. We vonden die oranje wel leuk. Je moet maar aan Anya vragen welke dat waren. Die heeft een tuin thuis." Christopher Lee en Sau Leng uit Singapo re:,^ Keukenhof is één van de voornaam ste redenen dat we naar Nederland kwamen. Van de tourist informati on kregen we verhalen te horen over windmolens, klompen, de dutch ladies en de Keukenhof. En Sau is gek op tulpen dus... Dit soort tuinen vind je niet in Singapore omdat het kli maat er niet voor geschikt is. Te warm, te vochtig. Ik heb me trouwens nooit ge realiseerd dat er zoveel varië teiten bestaan en het is hier ook zo groot. Maar niet de grootste tuin die we hebben gezien. In Engeland hebben we een nog grotere rozentuin bezocht. We hebben de hele dag al zitten bekvechten welke bloemen het mooist zijn. In Sin gapore zijn bloemen vreselijk duur zodat alleen heel rijke men sen ze kunnen betalen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 43