Onderzoek naar werking homeopathie Binnenland pnieuw twee doden t ior veteranenziekte Mandela Studiefonds Kok naar Brussel: problemen in Den Haag Laatste stukje Weer mariniers gepakt voor cocaïnesmokkel Marokkanen stoppen met hun hongerstaking Vrouwenblad verloot geen borstcorrecties meer rdag iyyy ties in bouw beginnen jden Acties in de bouw voor een betere CAO beginnen ko- je week. Woensdag 'bezoeken' bouwvakkers het congres de bouwwerkgevers AVBB in Den Haag. De dagen daarna f men de eerste acties op bouwplaatsen, eerst in Rotterdam ndhoven. De drie betrokken bonden steunen de acties. De b heeft na het stuklopen van de onderhandelingen de NI -gevers aangeraden nu maar zelf 2 procent loonsverhoging ebetalen en nog eens twee keer een half procent prijscom- ^tie. De bonden verwijten hen dat ze niet willen praten 9 zaken zoals vorstverlet, werkgelegenheid en scholing. 17 raar mishandeld op schoolplein en mthem* De politie in Gorinchem heeft gisteren vier mannen ievan 17 en twee van 19 jaar - uit die stad aangehouden na- dj een leraar hadden mishandeld op een schoolplein. De inge man kreeg een stomp in zijn gezicht en moest schop- niUD incasseren toen hij wilde voorkomen dat de vier verdachten dl scholier te grazen zouden nemen. De daders wonden zich tfteen gebaar dat de leerling maakte naar de auto waarin 0n| nen. Ze stapten daarop uit en renden het schoolplein op. Ie schermutseling met de leraar vluchtte het viertal. Korte lisse ater werden ze ingerekend. >pcc atai ieo biosbaby op tv aar U< "SCH* Bossche politie heeft in overleg met het Open- Ministerie besloten op de televisie videobeelden te laten nao' van de mogelijke moeder van het vondelingetje dat ander- 16 n eweek geleden is aangetroffen in een bioscoop. Dat ge- kon t dinsdag in het tv-programma Opsporing Verzocht van de 17 n 0. De vondeling is gevonden in het damestoilet van een f iselijke bioscoop. Het meisje, dat het goed maakt, is daar loedelijk geboren. Op de automatisch in de hal van de bio- 8 ma «gemaakte videobeelden is een zwangere vrouw te zien in tbraj Ischap van een andere vrouw. De politie gaat ervan uit dat ngec weetal elkaar kent. itor rijdt 122 km te hard opr karj Een motorrijder heeft gisteren bij Alkmaar zelfs de ie verbaasd laten staan. Op de provinciale weg tussen Alk ten Middenmeer reed hij met zijn tweewieler 202 kilometer lur, 122 kilometer boven het maximum van 80. De man zou Johz ijbewijs kwijt zijn geweest als hij was staande gehouden, dank rde politie bediende zich op dat moment uitsluitend van -Indi apparatuur. Pas bij ontwikkeling van de beelden was te zien itandi groot de overtreding was geweest. Vanwege de werkdruk 2 van de politie van invordering van de papieren af, maar de mo- ar ee der krijgt wel een acceptgiro met een flinke boete, -1 ititie wil reconstructie 'Gorinchem' r wen icHEMDe rechter-commissaris in Dordrecht wil een re- -1 mei uuctie van de schietpartij bij muziekcafé Bacchus in Gorin- el, no iwaarbij Froukje Schuitmaker en Marianne Roza werden ir ooi >od en Inge van Boxtel gewond raakte. Raadsman Bovens rax\i de30-jarige Turkse hoofdverdachte is hiervan schriftelijk op 2 Rep oogte gesteld. Zijn cliënt en de twee ander verdachten, zijn rlanó ren zijn zwager, moeten nog instemmen met medewer- ;n late Of de reconstructie doorgaat, hangt mede daarvan af. Bo- lenbe vermoedt dat er vragen over de bekentenis zijn gerezen. rdf 1 stijè ging zijn twee mensen ïi na een bezoek aan de ;e Flora in Bovenkar- irmee komt het aantal lallen onder Florabezoe- i vijftien. legionellabacterie die de ven nenziekte veroorzaakt, een standhou- een aparte ruimte naast bloemententoonstelling gedemonstreerd. Het heeft de bacterie in het* el'oDt !ter aangetr°ffen met be- van een snelle, experi- le methode. Het water vermoedelijk uit een slang op de Flora. Als de i ipige resultaten van het fteO onderzoek juist blijken, jaarliji ilsbo; at opt (24 ra dt gei in het 8e'egen6eid van de uitreiking van het eredoctoraat aan Nelson tekaar idela heeft de Universiteit Leiden het Mandela Studiefonds na icht. Zuid-Afrikaanse postgraduate studenten kunnen met e zing re Ru'18it fonds een jaar aan de Universiteit Leiden studeren. zoom ifojj de startbijdrage van de universiteit in het Mandela Stu- orgaiu: tebons onc^s komen binnenkort vijf Zuid-Afrikaanse studenten voor jaar naar Leiden. Rector magnificus prof.dr. W.A. Wagenaar iij de uitreiking van het eredoctoraat de hoop uit dat bewon- eaprs van Mandela donaties schenken aan het studiefonds. Het Is zal beheerd worden door de ambassadeur van Zuid-Afrika leLeidse rector. eratieu op deK eter lar> kracht. 'zaanV'! de eersï var >p volgc stort de rand orden d wasc' uurtafh rmalittf Het gironummer van het mdela Studiefonds is 128 188. den haag koos van wees en jaco van lambalgen „Ik zeg het nog eens: ik ben geen kandidaat." Bijna zuch tend gaf premier Kok woensdag antwoord op de vraag van SP- leider Marijnissen of hij zijn koffers voor Brussel al had ge pakt. Gisteren herhaalde hij het nog eens. Maar Kok kan blijven ontkennen zo vaak hij wil, het feit dat Schroder, Jospin en Blair hem graag zien komen als opvolger van de Luxemburger Santer legt een grote druk op de voormalige vakbondsleider. Volgens de drie zou Kok als een van de langst zittende rege ringsleiders van de EU én soci aal-democraat de gedroomde nieuwe voorzitter van de Euro pese Commissie zijn. Het feit dat ze daarbij voor lief nemen dat de zuidelijke landen eigen lijk aan de beurt zijn om een voorzitter te leveren en dat er al een Nederlander aan het hoofd staat van de Europese Centrale Bank, geeft aan hoe zeer de drie belangrijkste EU-regeringslei- ders hun zinnen op Kok heb ben gezet. De PvdA is voorals nog niet erg enthousiast over een mogelijk voortijdig vertrek van de populairste sociaal-de mocraat sinds Joop den Uyl. Al leszins begrijpelijk, want wat moet de FVdA zonder Kok? In de afgelopen vier jaar is Kok uitgegroeid tot de hoeksteen van zijn partij. Tijdens de afge lopen Statenverkiezingen bleek opnieuw hoe zwaar de partij Premier Kok gisteren tijdens zijn wekelijkse perconferentie: 'Ga er maar van uit dat ik geen kandidaat ben als ik zeg dat ik dat niet ben'. foto anp ed oudenaarden leunt op haar partijleider. Kok liet zich tijdens de campagne nauwelijks zien en ongetwijfeld mede daardoor leed de partij een forse nederlaag ten opzich te van de Kamerverkiezingen. Ondanks de aandrang van toenmalig partijvoorzitter Adel- mund een jaar geleden, heeft de partij nog steeds geen goede opvolger. Kroonprins en frac tievoorzitter Melkert kreeg de zwartepiet voor het échec van de Statenverkiezingen en is licht beschadigd. Hij is welis waar een behendig debater en een slimme politicus, maar komt kil en berekenend over. Johan Stekelenburg en Willem Vermeend, twee andere namen die de ronde doen, lijken niet klaar of niet geschikt voor de opvolging. Kortom, de PvdA is domweg niet voorbereid op het vertrek van de grote roerganger. Niet alleen de PvdA blijft met een gapend gat zitten bij Koks vertrek, ook het kabinet komt in de problemen. Wie zou Kok kunnen opvolgen als premier? Minister IGaas de Vries van so ciale zaken lijkt de meest aan gewezen persoon. Hij is als oud-voorzitter van de SER aan vaardbaar voor alle partijen bo vendien heeft hij dezelfde saaie uitstraling als Kok, volgens PvdA-partijgenoten een pré. Mocht de PvdA toch Melkert naar voren schuiven, dan zal de VVD het regeerakkoord willen openbreken om alle liberale verworvenheden veilig te stel len. Melkert geldt immers als iemand die afspraken graag op rekt. Kok kan het volgens de libe ralen eigenlijk niet maken nu te vertrekken. Het was vorig jaar immers al bekend dat de Euro pese Commissie deze zomer vervangen zou worden en als Kok daarin een plaatsje had ge wild, had hij geen premier moeten worden, meent de WD. Kok zelf zou volgens insiders met name worden geplaagd door de overweging of hij zijn kabinet op dit moment in de steek kan laten, met debatten over bezuinigingen en de Bijl merramp in het verschiet. De andere overweging is dat de Europese Unie in diepe crisis verkeert en op hem, Wim Kok, een beroep doet om de leiding. Kok staat voor een dilemma en is er, zo bleek gisteravond op zijn persconferentie nog eens, in elk geval nog niet helemaal uit. Pikant is overigens het ver schil met 1994. Toen wierp de toenmalige premier Lubbers zich met ziel en zaligheid in de campagne om voorzitter van de Europese Commissie te wor den. Het was allemaal vergeefs. Nu zijn het de collega-rege ringsleiders die alles op alles zullen moeten zetten om Kok te overtuigen dat de Nederlandse premier het meest op zijn plaats is in Brussel. En ook dat is waarschijnlijk vergeefs. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Minister Borst wil eventueel verbod Met ingang van 2001 moeten mensen zeker weten of een homeopatisch middel werkt of niet. Minister Borst van volksgezondheid laat van zo'n 10.000 middelen onder zoeken of ze doen wat ze beloven en of ze wel veilig zijn. Zoniet, dan worden ze in 2001 verboden. den haag anp Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) heeft voor elk pilletje, zalfje en injec tie 210 dagen de tijd. De fabri kant moet de beweerde werking aannemelijk maken en moet ook bewijzen dat het middel niet schadelijk is voor iemands gezondheid. Het college beoor deelt dit op basis van dossiers. De middelen moeten voort aan ook een bijsluiter hebben waarop de werking wordt ver meld. Volgens Borst kunnen dit soort middelen heel goed wer ken, al of niet naast een regulie re behandeling. Maar er kan ook sprake zijn van bedrog. Met het onderzoek volgt Borst een Europese richtlijn uit 1992 op over homeopathische farma ceutische producten. betekent dit dat het Leidse be-> drijf DALCO, dat ook een stand had op de beurs, het uitbreken van de ziekte niet heeft veroor zaakt. Bij zeven mensen is inmid dels met zekerheid gesteld dat zij bezweken aan de legionella bacterie, die de veteranenziekte veroorzaakt. De acht andere ge vallen worden nog onderzocht. Dat heeft het ministerie van volksgezondheid gisteren be kendgemaakt. Volgens de vakbond FNV Bondgenoten moet de arbeids inspectie in de glastuinbouw onmiddellijk aan de slag om mogelijke oorzaken van de ve teranenziekte op te sporen. De werknemers mogen in de ogen van de bond geen enkel risico lopen. vianen Nog een klein stukje, dan ligt de compleet nieuwe brug over de Lek bij Vianen op zijn plek. De tweede brug moet voor een betere doorstroming van het verkeer zorgen over de A2 (Amsterdam - Maastricht), de drukste snelweg van Nederland. De Lekbrug bij Vianen wordt steevast genoemd bij de fileberichten. Volgens de planning kan de brug eind dit jaar in gebruik worden genomen. foto anp marco okhuizen De brancheorganisatie voor fabrikanten van homeopathi sche middelen (Nehoma) is blij met de registratie van de werk zaamheid. „Dat scheidt het kaf van het koren", zegt woord voerder Von Hebei. Hij bena drukt dat nu gewoon de tweede fase van de registratie begint. „In de eerste fase werden al leen de middelen beoordeeld die op recept zijn te krijgen. In totaal zijn daarvan circa 700 middelen geregistreerd", zegf Von Hebei. Het grootste deel van de 10.000 homeopathische middelen dat op de markt is, 80 procent, is vrij verkrijgbaar bij apotheek en drogist. Deze mid delen worden vanaf april be oordeeld op basis van ervarin gen en wetenschappelijke be vindingen in binnen- en bui tenland. Wettelijk recht op tien dagen zorgverlof den haag anp Er komt een wettelijk recht op maximaal tien dagen zorgver lof, zodat werknemers enige tijd zelf de zorg op zich kun nen nemen voor een ziek kind of ander familielid. Het is aan werkgevers en werknemers om samen afspraken te maken over een eventuele betaling van dat verlof. Dat staat in de nota 'op weg naar een nieuw evenwicht tus sen arbeid en zorg' van staats secretaris Verstand van sociale zaken, waarmee het kabinet gisteren instemde. Ook krijgen werknemers de mogelijkheid ten hoogste tien procent van hun brutoloon te sparen voor extra verlof. Die regeling voor verlofsparen kan worden gebruikt om het zorg verlof te financieren. Verstand zei in een toelich ting dat de regeling fiscaal aan trekkelijk is en te vergelijken met de huidige spaarloonrege ling. Onder zorg wordt dan ook verstaan tijd voor eigen ont wikkeling, scholing of maat schappelijke activiteiten. Het wettelijk recht op zorgverlof kan worden ingeperkt. Op het moment dat een werknemer gebruik wil maken van dat recht, mag een werkgever het belang van de werknemer af wegen tegen 'zwaarwegende bedrijfsbelangen'. Eerder stelde de staatssecre taris voor dat de werknemers recht zouden krijgen op ten hoogste tien dagen betaald zorgverlof. De werkgevers kwa men hiertegen in het geweer, omdat dit te Veel geld zou kos ten. Nu staat in de nota dat het kabinet hecht aan een (ge deeltelijke) inkomensvoorzie ning'. amsterdam anp De marechaussee heeft een 32- jarige korporaal van het Korps Mariniers en een 49-jarige voormalige sergeant-majoor van het Korps gearresteerd we gens cocaïnesmokkel. De twee maakten deel uit van een drugsbende van negen mensen die deze week is opgepakt. De mariniers hielden zich volgens justitie sinds 1997 bezig met de invoer van postpakketten met cocaïne via Schiphol en de uit voer van cocaïne naar Groot- Brittannië. Daarnaast stuurden ze drugskoeriers van de Neder landse Antillen en Aruba naar Nederland. Beide mariniers wa ren een tijd lang op Curasao ge stationeerd geweest. Justitie heeft geen aanwijzin gen dat de mariniers marine vliegtuigen of ander defensie materiaal hebben gebruikt bij hun smokkelactiviteiten. Vorig jaar werden een marinier en een ex-marinier aangehouden wegens drugssmokkel vanuit Curasao, waarbij een Orion- toestel van de marine werd ge bruikt. De rechtbank in Amster dam veroordeelde de drie hoofdverdachten in deze zoge noemde marinierszaak onlangs tot negen jaar cel. Omdat het nu al de tweede keer is dat mariniers betrokken zouden zijn bij cocaïnesmokkel vanuit Curasao, vindt de Am sterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking dat de marine moet overwegen een integri- teitsonderzoek uit te voeren naar mariniers die op Curagao zijn gestationeerd, aldus een woordvoerder van justitie. Het CDA-Kamerlid Van der Knaap wil van minister De Grave van defensie weten of sinds de eer ste smokkelaffaire maatregelen zijn genomen om herhaling te voorkomen. De marechaussee arresteerde deze week op diverse plaatsen in Nederland nog zeven andere mensen op verdenking van drugshandel. In Malden, Alme lo, Almere, Gouda en Veenhui- zen zijn arrestaties verricht. Eén verdachte werd op Aruba aan gehouden. Justitie sluit meer arrestaties niet uit. De aanhou dingen zijn verricht in het kader van het Camaro-onderzoek dat onder leiding staat van justitie in Amsterdam. Dit onderzoek vloeit voort uit het eerdere on derzoek naar de drugssmokkel waarbij mariniers betrokken waren. Toen ontstond de ver denking dat de deze week gear resteerde korporaal in 1996 al betrokken was bij de uitvoer van hasj naar Groot-Brittannië. amsterdam anp hoofddorp anp Het vrouwenweekblad Vrouw Vandaag stopt met het verloten van gratis borstcor recties en vetafzuigingen. Het blad vindt het ethisch niet langer verantwoord dit soort ingrepen aan te bieden. „Het gaat niet over een brood dat je bij de bakker koopt"., aldus marketingmedewerkster Regtuit. 'Te groot, te klein.. Veel vrouwen zijn niet gelukkig met hun borsten. Herkent u dit? En zou u er wel eens iets aan willen la ten doen? Vul dan snel de kanskaart in. Want wie weet; wint u dan een borstcor- rectie.' Dit was één van de vele oproepen die het weekblad de afgelopen maanden publiceerde. In een aantal gevallen plakte Vrouw Vandaag meteen een enquête aan de actie vast, waarbij de lezers het hemd van het lijf werd gevraagd. Volgens Regtuit krijgt het blad (met een betaalde oplage van 120.000 exemplaren) gemiddeld zo'n drieduizend reacties op haar acties. „Bij de laatste actie voor een gratis borstcorrectie was dat zelfs vijfdui zend. Daaruit blijkt dat onze lezers veel behoefte hebben aan deze behandelingen van al gauw rond de vijfduizend gulden, die ze zelf niet kunnen betalen. Ze sturen bij hun inzendingen zelfs foto's mee en vertellen hoe lang ze al met dit onderwerp bezig zijn." Het blad gaat wel door met het weggeven van gratis metamorfoses bij de schoonheidsspecialiste, de kapper en de diëtiste. Dertig Marokkaanse mannen hebben gisteren hun honger staking na 38 dagen beëindigd. Daarmee kwamen zij tegemoet aan de voorwaarde die de Am sterdamse burgemeester Patijn had gesteld aan een nader ge sprek, dat nu volgendè week plaatsheeft. Donderdag liet Patijn de mannen weten dat verder actie voeren zinloos was. Het af dwingen van een generaal par don voor alle witte illegalen via een hongerstaking zou volgens hem de werkzaamheden van de onlangs ingestelde 'burgemees terscommissie' slechts bemoei lijken. Die commissie zal per individueel geval bekijken of il legalen die een aantal jaren 'wit' hebben gewerkt in Neder land, op humanitaire gronden (mate van inburgering en ge zinssituatie) toch voor een ver gunning in aanmerking kunnen komen en daarover advies uit brengen aan staatssecretaris Cohen van justitie. Dat de maatschappelijke steun voor een generaal pardon van witte illegalen de laatste da gen sterk is toegenomen, speel de volgens een woordvoerder een rol bij de beslissing om te stoppen. Ook in de Tweede Ka mer en bij vakcentrales gaan stemmen op voor een soepelere houding jegens degenen die enkele jaren wit hebben ge werkt in Nederland. Een andere reden om de hongerstaking te beëindigen, is de slechte ge zondheidstoestand waarin en kele actievoerders verkeren. Sommigen wachten op medi sche behandeling in een zie kenhuis, maar hun lichamen moeten eerst aansterken voor dat dat mogelijk is. De mannen besloten woens dag nog hun hongerstaking na het debat in de Tweede Kamer over witte illegalen voort te zet ten, omdat zij teleurgesteld wa ren over de opstelling van staatssecretaris Cohen. Die be sloot voorlopig niet af te wijken van de huidige regels, maar het advies van de onlangs ingestel de burgemeesterscommissie af te wachten. Voorlopig blijven de mannen nog in. het gebouw van het Ko- mitee Marokkaanse Arbeiders Nederland (KMAN) in de Ferdi nand Bolstraat in Amsterdam. De voorzitter van de KMAN be nadrukte dat de actie zich weer verhardt als de uitzetting van witte illegalen begint.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3