Uitgaan op zijn Iers Baas spoort ontvoerde herdershond op TV IWEER I Het Gesprek van de Dag Bescheiden eerste stap IOC 287 5 li ZATERDAG 20 MAART 1999 COM E N T A A R Berg die camera maar op Een klein noodkreetje, zo aan het einde van de week: kan iemand bij TROS zijn verantwoordelijkheid eens nemenEn Ralph Inbar vertellen dat het mooi is geweestZeg het vriendelijk, want je hoeft zo'n man na al die jaren niet bruut aan de kant te smijten. Maar zeg het wel duidelijk. Alsjeblieft. Zijn Bananasplit staat al tijdenlang hoog genoteerd op onze lijst van dieptepunten van de week. Het verborgen-cameraprogramma, ooit bedoeld om mensen vrolijk te maken, wekt alleen nog maar er gernis. Ralph schotelt zijn kijkers bijvoorbeeld filmpjes voor waarin een ir ritante kerel bonbonnetjes uit een winkel graait, zodat de verkoop ster een beetje boos wordt. Dat is lachen, zo blijkt uit het gejoel van het ingeblikte publiek. Maar dat giert het ook al uit als in het begin- filmpje een banaan wegfloept. Snel te plezieren dus, die computer. Inbar zelf is dat trouwens ook en dat maakt het programma niet al leen vervelend, maar ook heel erg meelijwekkend. Ralph wekt de in druk dat hij reuze plezier heeft om de onzin die hij uitzendt. Hij grinnikt dat het een aard heeft en lijkt soms zelfs bijna een traantje van vreugde weg te pinken. Het idiote is dat hij in hetzelfde programma meteen laat zien dat het ook beter kan. Elke week vertoont hij een filmpje uit het Ameri kaanse Candid Camera, waarin kosten noch moeite worden ge spaard om de illusie geloofwaardig te maken. En waarin de grap pen ook echt leuk zijn. Ze bouwen daar bijvoorbeeld op een vlieg veld de hal na van de luchthaven waarde passagiers een paar uur daarvoor zijn vertrokken. Of laten een overtuigend bibberende ac trice een klunzende en zichzelf in de vingers prikkende tatoeage-ar tieste spelen. Dat levert pas venvarringen paniek op bij de verborgen-camera- slachtoffers. En maakt meteen pijnlijk duidelijk hoe sullig, goekoop en flauw de Bananasplit-fïlmpjes zijn. Wel eerlijk trouwens, van Ralph Inbar. Dat moeten ze bij de TROS zeker niet onvermeld laten in de af scheidsspeech. wil buys Kinderkoor te laat voor royalties „Teacher leave those kids alo ne", zongen ze in 1979. Ape trots dat ze mochten meezin gen op de Pink Floyd klassieker Another brick in the wall. Maar nu zijn de schoolkinderen twin tig jaar ouder en balen ze dat ze dit gratis deden. Ze eisen hun deel van de 64 miljoen gulden die het nummer opbracht. Des kundigen van de Britse muziek- unie achten de kans vrijwel ni hil dat het gaat lukken. .Alleen wanneer in het contract staat dat ze recht hebben op een deel van de royalties, maken ze een kans", aldus een van hen. In to taal zongen twintig kinderen van een school uit het Londen- se Islington Green mee in het koor. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft deze week tij dens een tweedaagse buitengewone vergadering in Lausanne een eerste bescheiden stap gezet op weg naar hervorming. Vooral dankzij aanhoudende druk van buitenaf heeft het door Juan Anto nio Samaranch met straffe hand geleide IOC in elk geval de indruk gewekt te willen beginnen met de omvorming tot een meer demo cratische en open organisatie. Dat is een mooi gebaar, maar ook niet meer dan dat. De maatregelen die het IOC heeft genomen zijn naar olympische maatstaven misschien revolutionair te noemen, voor de kritische buitenstaander is er van een omwenteling geen sprake. Zo zijn er vraagtekens te plaatsen bij enkele aangekondigde maat regelen. Nadat al eerder vier van corruptie verdachte leden vrijwil lig waren teruggetreden, werd in Lausanne nog eens zes leden de deur gewezen. Dat hadden er zeker meer moeten zijn. Met hand having van de Australiër Phil Coles en de Zuid-Koreaan Kim Un- Young, die een hoge positie in de Olympische organisatie bekle den, laadt het IOC op zijn minst de verdenking op zich te meten met twee maten. De enige hoop is, dat zij op grond van aanvullend bewijs hun lot niet zullen ontlopen. Een andere maatregel was de aanvaarding van een nieuwe selec tieprocedure voor steden die de Olympische Spelen willen. Daar mee ontnemen de IOC-leden zich de geneugten van talrijke snoepreisjes. De instelling van een ethische commissie met onaf hankelijke leden van het kaliber Henry Kissinger, is een stap waar mee het IOC de bereidheid toont zijn daden van buitenaf te laten beoordelen. En tot slot is er de commissie IOC 2000, die nog voor de eeuwwisseling met voorstellen tot ingrijpende vernieuwingen moet komen. De vraag of het IOC echt schoon schip maakt, kan pas worden beantwoord als die commissie haar bevindingen pre senteert. Pas dan is ook een verantwoord besluit te nemen over het IOC-lid- maatschap van Prins Willem Alexander. Tot die tijd kunnen dis cussies over schandalen en corruptie de Olympische organisatie blijven achtervolgen. Voor sporters mag misschien gelden dat meedoen belangrijker is dan winnen, voor een toekomstig staats hoofd geldt dat een ongeschonden blazoen zwaarder telt dan deel name in een discutabele organisatie. Voor één keer waren de rollen omgedraaid en nam het baasje de rol van speurneus op zich. En dat was maar goed ook. Want als Gerrit-Jan Keijl een dag langer had gewacht om met het instinct van een bloedhond naar zijn Mechelse herder te zoeken, had Rex wellicht in het vliegtuig naar een nieuwe eigenaar in bijvoorbeeld de Verenigde Staten gezeten. De ondernemer - Keijl drijft een transportbedrijf in Biddinghuizen- zocht twee dagen naar Rex, die werd ontvoerd en bijna doorverkocht. Dinsdagmiddag ont snapte Rex bij een bezinestation uit de auto. Toen de hond woensdagochtend nog niet terug was, ging Keijl op zoek. Bij het pompstation kwam hij te weten dat twee vrouwen Rex hadden meegenomen en al gauw wist hij ook de naam en het adres van een van de vrou wen. In de hondenhokken achter dat huis, trof Keijl (die over de tuinschutting was geklommen) zijn herder niet aan. Wel kreeg hij het aan de stok met de vrouw die er woonde. ,,Ze gaf toe dat ze de hond had meege nomen, maar zei dat Rex agressief was geworden en dat ze hem uit de auto had gezet." Keijl vertrouwde het verhaal niet en ging langs bij een vrouw in dezelfde buurt die hij kende. Zij vertelde dat de andere dame Rex had doorverkocht aan een man een Biddinghui zen. Die bood de viervoeter vervolgens aan bij het K9 Dog Centre Midden-Nederland in Voorthuizen, een bedrijf dat aan im- en export van werkhonden doet. Keijl sloeg alarm bij de politie en die wist te voorkomen dat Rex, inmiddels omgedoopt tot Boris, vanuit Voort huizen doorverkocht zou worden aan een van de vele klanten die het bedrijf wereldwijd heeft. Keijl en de Biddinghuizer opkoper (die 500 gulden betaalde voor de hond) reden samen naar Voorthuizen om Rex op te halen. Het hondenbedrijf aldaar, dat jaarlijks honder den honden afzet bij overheidsinstellingen, gevange nissen en bewakingsdiensten over de hele wereld, voelt zich danig in het hemd gezet. „De hond had geen ta toeage, geen papieren. Ik kan toch niet elke dierenarts in Nederland afbellen om te vragen waar die hond vandaan komt", zegt Gerard Dashorst, eigenaar van K9 Dog Centre. „Met deze man uit Biddinghuizen heb ik al een paar keer eerder zaken gedaan en dat ging steeds keurig. Wij hebben Boris, of hoe de hond ook heet, ook te goeder trouw gekocht." Ook de eerste op koper uit Biddinghuizen voelt zich volgens zijn echtge note in de maling genomen door de vrouw die de hond aanbood. „Wij zijn in de boot genomen." De politie Flevoland heeft de kwestie in behandeling, laat woordvoerder Evert Onink weten. „Er moet nog onderzoek plaatsvinden of er strafbare handelingen zijn gepleegd. Een gevonden hond mag je niet verko pen, dat is in principe verduistering. Ook de afhande ling van de financiën is nog onduidelijk." ANTON VAN GERNER Nederlandse horeca kaapt 'tweede-huiskamergevoelvan pub De Nederlandse horeca is aan de haal gegaan met de Ierse pub. Na het succes van de eerste authentieke pubs van Ieren, kopiëren en verbasteren Nederlandse kroegbazen en brouwerijen de rage naar hartelust. Het typische Ierse 'tweede-huis- kamergevoel' is gekaapt. Bewolkt „Sneeuwhoogtes tot meer dan zeven meter (op de Santis 7,35 me ter), zoals tijdens de afgelopen maand hier en daar zijn gemeten, waren er voor het laatst in 1566". Tot deze opmerkelijke uitspraak komt de Zwitserse professor Christian Pfister in de Coopzeitung van 3 maart. In 1951 viel er in het Maggiatal tussen 4 en 14 februari vier meter sneeuwen dat was destijds een Jahrhundertereignis (eeuwgebeurtenis). Een vergelijkbare situatie, met grote lawines en vele doden, trad ook op in december 1808. Pfister betoogt eveneens dat de intensiteit en duur van de noordwestcirculatie niet zo hardnekkig is geweest sedert 1566. Een nogal gedurfde uitspraak maar hij is wel de meest vooraanstaande klimaathistoricus van het Alpengebied. Pfister erkent ook dat de temperatuursprong van de afgelopen tien, vijftien jaar in Zwitser land uniek zijn voor wat betreft de afgelopen vijfhonderd jaar. De sprong stelt alles met betrekking tot wat er thermisch de laatste eeuwen heeft plaatsgevonden in de schaduw. Verder meent hij dat de trend naar neerslagrijkere winters zich zal voortzetten. In het nieuwste nummer van Meteorologica, uitgave van de Ne derlandse Vereniging van Beroepsmeteorologen, betogen van Boxel en Cammeraat dat er ook in ons land een toenemende neer slagtrend bestaat. Over het tijdvak 1961-1990 viel er in slechts tien procent van Nederland gemiddeld 700 tot 750 mm; van 1931 tot 1960 was dat nog meer dan vijftig procent. Vandaag wordt het weerbeeld gekenmerkt door veel bewolking waaruit wat (mot)regen kan vallen. Vanmiddag kan hier en daar de zon even schijnen. De temperaturen lopen op tot omstreeks 8, 9 graden en er waait een matige, van noordwest naar west krimpen de wind. Morgen veroorzaakt een randstoring op het noordelijk deel van de Noordzee veel bewolking en geruime tijd regen. De wind waait uit het zuidwesten en is matig, aan zee nu en dan krachtig van sterkte. De temperaturen stijgen tot dezelfde waarden als vandaag. Gisteren in het noordoosten nog een paar hagelbuien. Bij ons bleef het droog en Zuid-Holland had nog enige tijd zonne schijn. jan visser Een stuk of zestig Ierse pubs telt Nederland nu. Elke zichzelf respecterende grotere gemeen te, met pub-hoofdstad Amster dam (zeker tien stuks) voorop, lijkt er een te moeten hebben. En allemaal hanteren ze dezelf de formule: de bezoeker moet zich in Ierland wanen. Op de golven van de wederop standing van Ierland, dat eco nomisch en toeristisch 'boom ing' is, wordt de typische Ierse sfeer buiten de grenzen te gelde gemaakt. „Het past in de huidi ge Nederlandse stress-maat schappij", zegt Groninger Mar cel Doosje, die een Intemet-pa- gina beheert van tientallen Ier se pubs in Nederland en Euro pa. „De pub is een vlucht uit de dagelijkse beslommeringen, een beetje vakantie." Het relaxte blijkt al bij de live optredens, vast ingrediënt bij veel pubs. De folk-acts begin nen zelden op tijd. Doosje: „En een glas Murphy's of Guinness van de tap loopt met een mie zerig straaltje maar langzaam vol. Daarna laat de barman het vaak nog een halve minuut oft zo staan, waarna hij het nog even bijtapt." Na de grote steden waaieren de Ierse pubs nu ook uit naar de provincie. Naar Noord-Neder land bijvoorbeeld. In het cen trum van Leeuwarden bestieren Baukje de Vries en haar zoon Frank Homan sinds september eetcafé Paddy O'Ryan. De for mule - gerechten als Ierse stoofpot van lamsvlees, gepaard aan stevige bieren, whiskey en appelcider - loopt als een trein. Vijf jaar geleden kreeg De Vries haar droom nog niet van de grond. Twee jaar geleden ver anderde dat. Aangestoken door het succes van meer authentie ke pubs van Ieren in Neder land, begonnen Nederlandse brouwerijen de formule te kopi ëren. Paddy O'Ryan is voor brouwer Grolsch inmiddels al de zesde Ierse pub in twee jaar. „Vraag me niet waarom uitgerekend de Ierse pubs zo populair zijn", zegt Grolsch-woordvoerder Cees Dubbeldam. „Ja, er gaan steeds meer mensen op vakan tie naar Ierland. Maar nog veel meer mensen gaan naar Span je. En toch winnen de Ierse pubs het met afstand van bij voorbeeld de Tapas bars." De typische sfeer lijkt doorslag gevend. „Hoe meer het Ierse tot in alle finesses wordt doorge voerd, hoe groter het succes", zegt Dubbeldam. Het gevolg is te zien in Leeuwarden: behang- In Paddy O'Ryan wordt een donkerbruin glas Guinness getapt. met-motief op het plafond, fris se groene kleuren op de muur en veel hout. Ook bordjes in gaelic, oud-Iers, bij de toiletten ontbreken niet. Wel verwarrend trouwens, 'F of 'Fir' voor man nen en 'M' of 'Mna' voor vrou wen. Maar voor de echte 'craic', het Ierse equivalent van Hollandse gezelligheid, is meer nodig: echte Ieren. De 28-jarige Jeff Spencer is een van de drie Ieren in Paddy O'Ryan en een van de tientallen Ieren die in Neder landse pubs werken. De laatste jaren halen pubs hun horeca- Ieren zelfs via uitzendbureaus uit het moederland. Spencer: „Mensen associëren Ierland en zijn bewoners met gastvrijheid, plezier en gemoedelijkheid. Dus exporteren we onszelf." O'Ceallaigh in Groningen heeft naast Iers personeel ook Ierse stamgasten. Ze komen af op het authentieke. De pub is romme lig, ongedwongen en knus, met huiselijke spreuken aan de muur. „Hier heb je echt het tweede-huiskamergevoel", meent bezoeker Meint Rondui- te, die verknocht is geraakt aan de pub sinds zijn vakantie in Ierland. Murphy's Pub in Meppel heeft geen Ieren, voor noch achter de bar. „Een gemis", meent be zoeker Frank Dekker uit Zwart sluis. „In Zwolle is het leuker", doelt hij op de formule van Sal ly O'Briens, dat ook vestigingen heeft in Groningen en Heerlen. „Daar moetje in het Engels be stellen en je hebt er ook vaak Ierse muzikanten." Ieren en Nederlanders hebben volgens Zwartsluis' vriend Kiekerjan ter Wischa iets met elkaar. „Ierse en Nederlandse voetbalsuppor ters kun je gewoon samen in één vak zetten. Die knokken niet, ze feesten met elkaar." Eigenaar Raoel Haasje van de Meppelse kroeg geeft toe dat zijn pub minder oorspronkelijk is. Motown-muziek is er geen schande, het personeel komt 'gewoon uit Meppel' en er wordt veel meer Heineken ge tapt dan de Ierse bieren van brouwer Murphy's. „We moch ten hier alleen een kroeg begin nen, als we iets nieuws toe zou den voegen aan het uitgaansle ven", zegt Haasje zakelijk. Toch meent hij met folkmuziek, een groot tv-scherm voor sportwed strijden en de oud-bruine aan kleding genoeg Ierse sfeer te scheppen. „Want dat spreekt de mensen aan." Volgens Stephanie Koenders van Heineken, dat met een Murphy's in Rotterdam bin nenkort op ruim twintig pubs komt, is het Ierse kroegfeno meen een hit. „Er is behoefte aan meer dan een ontmoe tingsplek. Een tijd geleden pro beerden we het al met steeds meer Belgische bieren. Maar er is hang naar iets robuusters, iets stoerders. Dat is de Ierse pub." Eigenaresse Evy Kelly van het authentieke O'Ceallaigh in Gro- FOTO GPD WIETZE LANDMAN ningen vindt dat het de oor spronkelijke Ierse pub in Ne derland min of meer gekaapt is door het grote geld. „Het uit dragen van Ierse cultuur moet wijken voor een fabrieksmatige aanpak, met veel studenten en keiharde muziek. Dat is jam mer, maar het valt niet tegen te houden. Vergelijk het met de commerciële tv, ook veel pulp en kwantiteit boven kwaliteit." Horeca Nederland ziet moge lijkheden voor nog meer Ierse pubs. Maar Kelly van O'Ceal laigh in Groningen is scepti scher. „In Engeland en Berlijn zie je nu al dat de eerste ïerse pubs gesloten worden. Daar is de rage een beetje voorbij." Wat er daarna gebeurt? Ans Groene- wegen van Horeca Nederland: „Ach, dan krijgen we wel weer wat anders. De Duitse Weinstube of zo." FERDI SCHROOTEN w nog dagen s ee Nog 287 dagen eni nieuwe millenniun J aan. Reden voor dt sc om in een dagelijks terug te kijken opb rijke gebeurtenisse plaatsgrepen op cc ponderende data ii gelopen 1000 jaar week: 15 maart 149 J lumbus terug naoi v; king Amerika. 16 m ei 1815: Willem I koruit' Nederlanden. 17 n 1834: Daimler geb: |s0' gintijd auto. 18 ma p 1984: Grote uitbraa I» veningse gevangen Wl maart 1995: Gifaan panse metro voort 20 maart 1602: opi im VOC. ie re 20 MAART 1602 uil Het is vooral aan Johs njl denbamevelt te danh rd Vereenigde Oost-Indi ip] Compagnie tot stand gr( op 20 maart 1602 van de ten-Generaal haar ee jdf delsmonopolie krijgt; door historici wel dei jjj multinational ter wen noemd, heeft voorali iö handel te drijven mei ;tn Oost-Azië. Kaneel, na uv kaat, peper, maar ooi ioc bijvoorbeeld borax de hun weg naar de Reps do; Verenigde Nederland re Bijna vier eeuwen late ,0 VOC nog altijd een ba ve aan de oevers van dei ge Zuiderzee, waarna schip zijn reis in deQ ¥1 Eeuw begon. In LelyS L de gereconstrueerde! een van de bekendste v, schepen, die destijds eerste reis al verging VOC", vertelt histori der Zee van de Bata- de grote motor gewe de Nederlandse scbj j? in de 17e eeuw. Toll bouwde men alleen) schepen. Door deW een enorme schaah^V de scheepsbouw eni del." Bij het aanschouwen Batavia begint de his! de VOC echt te leven! 200.000 bezoekers dié jaarlijks trekt. „Heeln kers hebben een tsjonge, tsjonge. Heil aardig dat gevoel opt MARJOLEIN DEKKER Geboorte! pi Onder het motto 'een boom voor een nieui burger' wil staatsbos!' voor elk kind dat o Boomfeestdag (24 ro Nederland wordt geb boom planten in heli bij Ugchelen (gemea doorn). Ouders won roepen geboortekaafl ndel ren. Zij krijgen na ven tijd een plattegrond! met een verwijzing a ISU boom van hun zoom fojj De rijksnatuurorgani! met de geboorteboni cachet aan de jaarlijb feestdag én aan de IC jaardag. Voor de g dagsbomen wordt ee aars perceel vrijgemaakt. de Lt Talent Wat is nu eigenlijk talent voor toneelspelen? Daar had ik het een paar weken geleden over. En ik vroeg u om met een en kel woord het talent voor uw beroep te omschrijven. Zo konden we samen misschien tot een soort beroepengids t komen. Een al te ambitieus plan is me gebleken. Ook al omdat veel briefschrijvers talent beschouwen als een bron waaruil voor ieder beroep geput kan worden. Talenthet mooie van je beroep duidelijk laten blijken schrijft de Rijnsburger Piet van Eg- mond, Daar zit iets in natuurlijk al gaat hij niet in op de vraag hoe je da t moet doen. Concreter is mevrouw Lentz uit Haarlem. Ze begon op haar veertiende als naaister. Toen V|' haar veel later bij een sollicitatie naar haar di- jC ploma's werd gevraagd Hetzij haar twee han den zien met de mededeling: „Dit zijn mijn di ploma's." Is dit nu talent, vraagt zij zich af. Voor het geven van slimme antwoorden in ieder geval wel, lijkt mij. Een heel andere benadering heeft de Haarlemse mevrouw Neelissen. Zij gelooft niet clat talent na de dood verloren gaat. Het wordt doorgegeven aan nieuwe generaties: .Altijd als ik die jonge ta lenten zie en hoor moet ik denken: hier zijn mis schien wel levens van oefening aan voorafgegaan. Een sympathieke gedachte. Op die manier zou de jonge kunstschilder van vandaag kunnen profiteren JOOST PRINSEN van al het geploeter van Van Gogh en Picasso. Oefening baart kunst. Het is alleen de vraag wie er oefent voor wie. Buitengewoon interessant is de brief van de Leidenaar C. Bonnet Tijdens zijn werkzame leven had hij twee beroepen, drukker en kassier. Bonnet komt tot de verrassende conclusie dat de noodzakelijke kwaliteiten voor beide beroepen eigen lijk dezelfde zijn. Hij noemt: accuratesse, concentratie, tact („Een geboortekaartje drukken of een rouwcirculaire vraagt een andere benadering naar de klant toe"), geduld en orga nisatievermogen. Tot zover Bonnet, Ik neem op zijn gezag graag aan dat hij de noodzakelijke kwaliteiten voor dlak kers en kassiers goed heeft weergegeven. Maar tegelijk daar mee gaf hij misschien ook een karakterschets van zichzelf Want al deze eigenschappen lijken ook van pas te komen wanneer je bv. pianoleraar bent. Bijna alle inzenders leggen verband tussen talent en liefde voor het vak. Ik vraag me af of dat juist is. Zo heb ik een gro te liefde voor het schaakspel maar als beroepsspeler zou ik een belabberd figuur slaan. Het lijkt mij dat talent nodig is om het vak te leren. En liefde is nodig om in dat vak te blij ven. Het laatste woord gaat naar de Spakenburger H. Kok: „Als kind zat ik op cle ambachtsschool. In de hal hing een bord en daar stond op: Denk voordat gij doende zijt en doende denk dan nog. Daar heb ik me altijd maar aan vastgehou den. Gewoon je kop erbij houden. Misschien is dat wel het ge heim van ieder talent. tb] MENSELIJK De 'Manxmen' waren zo enthousiast over hun plan. ners van Man wilden een aantal postzegels uitbrer beeltenis van de beroemste zonen van het eiland: Maar daar stak Londen een stokje voor: alleen led( koninklijk huis en overledenen mogen op een p< er dan toch een compromis gevonden. BARRY en ROBIN en MAURICE zullen niet op de postzegels: wel afbeeldingen van hun beroemdste platenhoe; den zes verschillende zegels uitgebracht in een ge van 11.000 stuks. De broers zijn zo verheugd dat ze een cd met traditionele Manx-muziek opnal zijn ze te horen met een op Man beroemde troubai shanty' Elian Vannin. De cd wordt in een pakket ge de postzegels. Hoewel het pakket pas in oktober te meldt het postkantoor op Man nu al gek gebeld teW Bee Geesfans.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2