Vieze mannen liggen op de loer Multi Media Eh James Bond-parodie iGrafx: als woorden en tekeningen te kort schieten Wereldatlas: topper van Wolters Noordhoff SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT 7 T lb! buurman zit geheim agent GaryTus- niet mee. Hij werkt voor een rheidsinstelling die seksuele ïügieuze perversiteiten it aanpakken maar is op de irctische Academie op een soonlijke plaats' gebeten reen giftige pinguin. Het impotentie, iets waar de rsekste geheim agent ernstig er lijdt. Daarnaast moet hij bereid zien te redden van groep satanaanbidders, be- jekend als de Duistere eders, die bezig zijn met een telijk complot.Dit zijn de edienten van een nogal me- vonturenspel dat door Ie Interactive op de markt dt gebracht onder de naam het impotentie-mysterie' tdijk is het een variant op azv Larry-adventures van ra, maar dan met het ver- ïdat het geen getekende nturen zijn maar dat er ge- ik wordt gemaakt van echte ars in een fororealistische >eving. Het spel is gemaakt [reen groep Russische pro- omeurs.Het begint allemaal ivrijgezellenflat van Gary, staat van uitingen van ostreerde seksualiteit. Er leen telescoop om vrou- mee te begluren, overal lig seksbladen en lingerie ver- id, en op veel plaatsen kom rotische getinte voorwerpen n. Aardig is dat je op veel mmet de muis kan klikken muispijltje verandert dan si handje net zoals bij Lazy en dat er dan meestal grappigs gebeurt. Zo gaan ars geklede .meisjes op pos- spontaan uit de kleren of borsten zwellen op en ont dip) sen. Het spel zit verder vol mini-games zoals 'Seks- ns' op een 'Gagboy' of een lonsmakkelijk spelletje lij je de alom tegenwoor- itiegen met een vork moet dprikken.Met al die aflei zou je haast vergeten dat ook een echt avonturen- isen dat er ook nog puz- pgelost moeten wor- in dat betekent dus erpen verzamelen wijde wereld in umplot te ontrafe- óiry kan pas zijn wlaten als hij iet heeft gelegd zijn baas, de ele- tLucy. Die stuurt enkeie faxen met matie over twee ichte personen I-jarige Markies de la Bourbon en zijn knappe 20-jarige echtgenote Margot. Bij het verlaten van de flat valt de deur van veertig-hoog naar beneden en treft vermoedelijk een voorbijganger. Hoe Gary beneden komt is niet duidelijk, maar uiteindelijk bereikt hij zijn auto en wordt het tijd voor een bezoekje aan het kasteel van de markies. Daar blijkt ook nog een half gezonken Duitse U-boot te liggen, die nog steeds wordt bewaakt door een Nazi- -wachtpost. Het kasteel betre den blijkt een probleem, want de markies verschijnt in een zwaar bewapende looptank en eist een identificatie, die Gary eerder in het spel al had moe ten vinden. Heeft de speler de ze gemist, dan moet hij terug naar de flat. En zo gaat het spel verder, totdat het duivelse com plot is ontdekt en Gary's impo tentie is opgelost.Gag is een ab surd avonturenspel dat in sma keloosheid niet onderdoet voor het gemiddelde Larry-adventu- re. Wie Larry leuk vindt zal Gag ook kunnen waarderen. Serieu ze spelers zullen de humor wel licht wat irritant vinden. Gag is een Engelstalig spel, maar is voorzien van een Nederlandsta lige handleiding (de vertaling is wel wat krakkemikkig) en zelfs een complete oplossing. Die kan de speler beter niet gebrui ken, want is het spel is niet erg moeilijk en veel van het plezier gaat dan verloren. Qua geluid en beeld is Gag dik in orde. Het spel is een meestentijds een grappige parodie op James Bond-films met wereldbedrei- gende complotten, maar je moet wel een beetje in een me lige stemming zijn om het tot het einde te leuk te vinden. Min. systeemeisen: Pentium 75, 16 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 79,95 gulden. Beschikbaar steld door Mind HET IMPOTENTIE-MYSTERIE Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: Sprekende vogel; 4. drinkgerei; 7. huidplaatje v.e. vis; 10. «rsoonlijk vnw.; 12. spelonk; 13. voorzetsel; 14. tussenzetsel; totaal; 16. bijwoord; 17. afgelopen; 19. vogelproduct; 20. ige temperatuur; 21. vogel; 22. muzieknoot; 23. koraalbank; voertuig; 27. grondsoort; 28. Turkse titel; 29. grondtoon; ivoor; 32. landbouwwerktuig; 33. familielid; 35. soort apegaai; 36. keukengerei. IÏRTICAAL: Loofboom; 3. uitroep; 4. zeevis; 5. rivier in Siberië; 6. rij; 8. ïdroogd gras; 9. kledingstuk; 11. vogel; 13. geldelijke bij- knd; 17. deel v.e. etmaal; 18. poreus vulkanisch gesteente; 22. tngwerpige draagbak voor mortel; 24. sneeuwhut; 26. bevlie- mg; 30. tijdperk; 31. teerproduct; 33. dierengeluid; 34. rond- out. 'plossing van vrijdag: lorizontaal: 1. Broksjuk; 5. apothema; 6. lonk; 8. rood; 10. 'gen; 12. geest. Verticaal: 1Blazer; 2. Oporto; 3. schol; 4. urmen; 7. orgie; 9. ll.net. IFc Speciale software hoedt kinderen voor digitale kinderlokkers nathalie struker Geweld en porno zijn geen voer voor kin deren. Waakzame ouders houden hun kroost dan ook nauwlettend in de gaten als ze zappend voor de buis zitten. In de mees te gezinnen is televisiekijken gebonden aan regels, waarbij ouders bepalen welke pro gramma's wel en niet bekeken mogen wor den. Telekids mag wel, Sex voor de Buch niet, en CartoonNetwork slechts een paar uur per dag. Maar naast de televisie is ook de computer niet meer weg te denken uit het leven van een modem kind. En ook op de computer is van alles te vinden dat eigenlijk niet voor kinderogen bestemd is. Zeker op Internet. Voor ouders die zelf weinig verstand van computers en Internet hebben is het soms moeilijk om in de gaten te houden wat hun kinderen precies op de computer uitspo ken. Het Meldpunt Kinderporno op Internet en de ACPAT-NL, de Nederlandse afdeling van een internationale organisatie tegen kin derprostitutie, zijn deze week een geza menlijke campagne begonnen om kinde ren zelf attent te maken op de gevaren van Internet. Via gratis ansichtkaarten die ver spreid worden op scholen krijgen kinderen tips over 'hoe safe te surfen'. „Als je afspreekt met iemand van Internet, doe dat dan waar veel mensen zijn. Neem iemand mee en laat thuis weten waar je bent", is zo'n tip. Ook worden kinderen ge waarschuwd tegen het zomaar vrijgeven van passwords, creditcardnummers en an dere persoonlijke informatie. „Je adres en telefoonnummer, maar ook foto's van je zelf laat je niet zomaar overal slingeren. Dus ook niet op Internet, want je weet maar nooit wat anderen er mee doen", zo valt op de kaart te lezen. De initiatiefnemers van de 'SurfSafe-actie' benadrukken op hun website wel dat sur fen op Internet op zich niet gevaarlijk is. „Het is niet onze bedoeling om paniek te zaaien. Internetten is meestal vooral leuk en leerzaam juist ook voor kinderen", zo stellen ze. „Het wordt alleen wat anders als kinderen 'in het echt' gaan afspreken met iemand die ze op Internet hebben leren kennen". Bij het Meldpunt Kinderporno op Internet zijn inmiddels vier Nederlandse gevallen bekend van pedofielen die via Internet ge probeerd hebben afspraken met kinderen te maken. De pedofielen hangen vaak rond op plaatsen op Internet die speciaal voor kinderen bedoeld zijn. In de Verenigde Staten doen tientallen ver halen de ronde over deze vorm van 'haw king', het verschijnsel waarbij pedofielen Internetadressen voor kinderen nauwlet tend in de gaten houden en waar ze con tacten met kinderen leggen en afspraakjes proberen te maken. 'Hawking' en alles wat met Internetmis bruik te maken heeft, is op het moment een hot item in de Amerikaanse media. Amerikaanse kranten zijn dol op berichten over 'cyberrape' gepleegd door 'cyberper- verts' of 'cyberkillers'. De fascinatie voor de duistere zijde van Internet gaat vaak erg ver. Internet wordt vaak afgeschilderd als een poel des verderfs waar overal vieze en ge mannen op de loer liggen om onschul dige jonge kinderen te belagen. Telkens wanneer er een gewelddaad is gepleegd, en er ook maar zoiets als een e-mailtje is ver stuurd, wordt de beschuldigende vinger naar het medium Internet uitgestoken. Vorig jaar werd bijvoorbeeld dc 15-jarige Sam M. uit New Jersey verdacht van moord en verkrachting van een 11 -jarig jongetje. Enkel het feit dat Sam een homepage had, was voor de Amerikaanse sensatiepers aan leiding hem voortaan als 'cyber psycho' te omschrijven. Maar Internet is echt niet één grote speel plaats voor pedofielen. Incidenten waarbij kinderen belaagd worden door digitale kin derlokkers zijn zeker niet aan de orde van de dag. En webpagina's met louter geweld en porno maken maar een heel klein deel uit van dat wat er op Internet te vinden is. Bovendien kunnen ouders zelf ook het een en ander ondernemen om te voorkomen dat hun kinderen 'afdwalen' naar verboden schemergebieden op Internet. Net zoals ze 06-nummers kunnen blokkeren of met ge- weldchips in de televisie choquerende pro gramma's buiten de deur kunnen houden, kunnen ze ook delen van Internet voor hun kind blokkeren met speciale beschermings- software. Programma's met klinkende namen als NetNanny of CyberPatrol zijn speciaal ont worpen om het Internetgebruik van kinde ren te reguleren. Wanneer een kind dubi euze gebieden op Internet afstruint of als het lekker wil gaan surfen terwijl het allang bedtijd is geweest, neemt zo'n programma de rol van surogaatouder op zich en ont zegt het kind de toegang tot Internet. Ou ders kunnen er bijvoorbeeld voor kiezen babbelboxen of spelletjes af te sluiten. Of ze kunnen het programma opdracht geven alle sites waar het woord 'sex' op voorkomt automatisch te blokkeren. Ook kan er met het beschermingsprogram ma een limiet gesteld worden aan de tijd die op Internet doorgebracht mag worden. Het programma kan er bijvoorbeeld voor zorgen dat na een uur surfen de computer zichzelf uitschakelt. Volgens de initiatiefnemers van de SurfSa- fe-campagne kan de controlesoftware best als ondersteuning gebruikt worden, maar is het veel verstandiger om samen met je kind het Internet te verkennen. „Vooral als je oudere kinderen hebt heeft het weinig zin dergelijke software te installeren. Zij zullen eerder dan jij weten hoe je met de beper kende software om moet gaan en vooral hoe er onderuit te komen. Bovendien leer je je kind in het gewone leven ook gevaarlij ke en vervelende situaties te voorkomen en uit de weg te gaan. Hetzelfde zou moeten gelden voor Internet." jan van der nat (Info)graphics zijn het moderne antwoord op onduidelijke teke ningen, schema's of een ver haal, waaraan niemand halver wege nog een touw kan vast knopen. Veel van de moderne totaalprogramma's voor de pc (de zogenoemde suites) hebben een mogelijkheid om schema tisch de zaken duidelijk te ma ken, bijvoorbeeld in de vorm van een organigram. Maar dat is slechts één van de vele hon derden, zo niet duizen zaken die via een schematisch plaatje glashelder gemaakt kunnen worden. Micrografx, dat in 1985 al zijn eerste applicatie bouwde voor het Windows-platform en later ook de eerste grafische suite maakte voor Microsoft Office, brengt dit voorjaar een hele se rie grafische programma's op de markt onder de verzamel naam iGrafx. De meeste zijn speciaal gemaakt voor het be drijfsleven om een aantal zaken flink te vereenvoudigen. Het programma Share bijvoorbeeld dient vooral om binnen een netwerk allerlei logo's, stroom diagrammen en andere grafi sche overzichten beschikbaar te maken voor iedereen en zo zijn er ook pakketten die gebruikt moeten gaan worden door pro- fessionels, die zaken als een proces in beeld moeten bren gen of grafieken nodig hebben, die in één keer geschikt zijn voor een presentatie. Maar Share is er niet alleen voor de echte prof. Micrografx heeft dit pakket opgenomen in iGrafx Business en richt daar mee zijn pijlen ook op de 'ge wone' man, die voor een rap port een duidelijk overzicht wil maken, die een organisatie/taakverdeling in kaart wil brengen of een afbeel ding wil bewerken. En dat be gint al op het niveau van bij voorbeeld een clubbestuurder. Voor die groep brengt het be drijf uit Richardson in Texas dat samengestelde pakket iGrafx Business, hoewel de naam dus niet doet vermoeden dat het gebruikt kan worden door de 'amateur'. Dat laatste woord staat bewust tussen aanhalings tekens, want de resultaten, die met het programma kunnen worden geboekt zijn vaak ver bluffend en nauwelijks te ver beteren door een prof. Een ideaal programma ook voor het maken van diagram men (taart, staaf, lijnen) en dat alles is een kwestie van even zien wat het programma wil en doet en vervolgens vaak maar een paar minuten werk. Zoge noemde wizards voeren je langs alle stappen. En kant-en-klare voorbeelden te over. 25.000 lo go's, ruim 400 zo te gebruiken voorbeelden, 300 diagrammen, HEINZ n//Vd£j£ AIS CtOWA/ZAT£fi/ TOM POES Heer Bommel en de Killers Tom Poes had intussen niet stilgeze ten, en terwijl heer Ollie op weg was naar het verlaten stadje, liep hij peinzend om de beijzelde kolf heen, die in Sickbocks laboratorium stond. „Hier zit gedode tijd in", prevelde hij. „Het enige dat ik doen kan, is die tijd weer vrij te laten." Met deze ge dachte stak hij snel een hand naar het glaswerk uit, maar de geleerde was hem voor. „Laat dat, ventje!" riep hij met overslaande stem. „Het is verboden de zero aan te raken. Verboden, verstaat ge? Niemand kan zeggen, wat er gebeurt wanneer dit glas zou imploderen!" Met deze woorden greep hij zijn bezoeker beet en wierp hem krachtig in een andere hoek van het vertrek. „Blijf daar!" vervolgde hij dreigend. „Ik zal thans een gram zero voor inwendig ge bruik prepareren - en als ge braaf zijt, moogt ge het met een weinig suiker innemen." Maar Tom Poes was niet braaf. Hij greep de zero-me ter, die hij nu binnen handbereik had en rende opnieuw naar de plaats waar de fles stond. Het valt te begrijpen, dat de geleerde dit niet over zijn kant liet gaan. Met een on beheerste uitroep sprong hij er ach teraan en al spoedig was het eens zo rustige laboratorium het toneel van een wilde achtervolging. Dit trok de aandacht van Wammes Waggel, die juist passeerde. De tocht naar het Zuiden had hem niet de pret ge schonken waarop hij gehoopt had en nu was hij met zijn handel op weg naar huis om opnieuw te begin nen. „Hihihi", sprak hij, de pas in houdend. „Die twee hebben tenmin ste lol! Nou, maar dat is veel leuker dan door de sneeuw sjouwen, hoor. Ik zal vragen of ik mee mag doen." Zakscanner Hewlett-Packard heeft een draagbare scanner uitge bracht, waarmee op iedere gewenste plek papieren infor matie k?in worden omgezet in digitale vorm. Vervolgens kan het apparaat het digitale do cument overseinen naar een printer of een computer, waarna de informatie verder kan worden verwerkt. De HP CapShare 910, zoals het ap paraatje heet, wordt in zijn geheel over een tekst of foto 'geveegd', waarna binnen zes wordt gemaakt Op het LCD- schermpje van de CapShare TopSecret Denda Multimedia uit Olden- zaal heeft onlangs het pro gramma TopSecret op de markt gebracht. Daarmee kunnen bestanden op de computer worden beveiligd. Volgens Denda zo goed, dat zelfs de CIA en de FIOD er geen chocola meer van kun nen maken. Verder kunnen met TopSecret boodschap pen dusdanig worden geco deerd en verborgen in andere Corel geeft amnestie Gebruikers van WordPerfect die geen licentie hebben (in Nederland zijn er duizenden illegale gebruikers van bij voorbeeld WordPerfect 5.1) kunnen amnestie krijgen voor het relatief lage bedrag van 59 gulden. Dat betekent dat ze in aanmerking komen voor de productondersteu ning van Corel, waarvoor een uniek serienummer van het softwarepakket nodig is. Het gaat om de oudere versies Davi Music weer beter Davilex gaat onverdroten voort met zijn succesntimmer Davi-Music, het programma om een overzicht van cd's bij te houden. Versie '99 is niet zo verschillend van de voor gangers, maar bevat wel de gegevens van 100.000 cd's zo dat de kans groot is dat de cd's in de verzameling erbij zitten. Het is dan een kwestie van de cd in de cd-romspeler stoppen, waarna het pro gramma de cd herkent en di rect in het overzicht zet. Dit werkt een stuk prettiger dan alle informatie intikken, wat normaal gesproken moet ge beuren bij een database. Met Davi-Music kan informatie makkelijk worden gesorteerd en zo kunnen bijvoorbeeld alle cd's van een bepaalde ar tiest in een overzicht worden is vervolgens een verkleinde weergave van het document te zien. Er wordt voor de be diening gebruik gemaakt van de verkenner van Windows en Adobe PDF. Het apparaat werkt op twee oplaadbare batterijen en is zo groot als een draagbare cd-speler. Prijs: omstreeks 1800 gulden. Informatie op Internet: www- .capshare.hp.com. bestanden dat ze niet meer als zodanig herkenbaar zijn. Bestanden kunnen simpel worden gecodeerd door met de rechtermuisknop te klik ken. Vervolgens wordt een wachtwoord aan het bestand toegekend. Het is dus zaak dat wachtwoord niet te verge ten. TopSecret werkt op alle Pentiums met 8 Mb Ram, met Windows 95/98. Prijs: 39,95 gulden. van WordPerfect. Het is niet mogelijk om bijvoorbeeld een licentie voor een illegaal ge kopieerde versie van Word Perfect 8 te krijgen, maar wel kan een oudere versie met de gekochte licentie goedkoop worden opgewaardeerd naar de nieuwste versie. Voor meer informatie kunnen be langstellenden contact opne men met een winkelier die de programma's van Corel in zijn assortiment heeft. geplaatst. Verder kan infor matie over de nieuwste cd's worden opgehaald van Inter net. Het programma bevat verder onder meer een mu ziekquiz. Davi-Music kost 49,95 gulden. IE 5 Nederlands later De nieuwste (vijfde) versie van Microsofts browser Inter net Explorer is afgelopen donderdag wereldwijd gelan ceerd, maar de Nederlandse Windows-gebruiker zal nog anderhalve maand geduld moeten hebben. Tenminste wie met de Nederlandse ver sie van Windows 95/98 werkt. Door wat vertaalproblemen ontstand een kleine vertra ging, waarna 'Nederland' achter in de rij kwam te staan en pas op 4 mei de nieuwe browser zal kunnen presente ren. De Engelstalige versie conflicteert namelijk met een Nederlandstalig besturings systeem. jan van der nat Met een knipoog naar de pin dakaas-reclame, kun je stellen: 'Wie is er niet groot mee gewor den?' We hebben het dan over de Bosatlas, al generaties lang het kaartenboek dat een vaste plaats heeft in de tas van elke scholier. De 'Kleine' voor de la gere, nu basisschool en de 'Grote' voor het voortgezeton- derwijs. De Bosatlas is een van die producten die door velen zijn geprobeerd na te maken, maar nimmer een geslaagde poging hebben opgeleverd. Wolters Noordhoff was met het uitbrengen van de Wereldatlas op cd-rom niet de eerste in Ne derland. maar wel de beste. De makers kunnen andere soft-, warefabrikanten gerust uitda gen. want zelfs een toch be hoorlijk uitgebreide test heeft geen zwakke punten kunnen blootleggen. Waar bijvoorbeeld de Spectrum faalt in de Bollen streek (Hillegom, Lisse en Sas- senheim bestaan opeens niet meer) en een matig register heeft, slaagt de Wereldatlas op die punten met vlag en wimpel. Op deze atlas heeft Nederland een plaats als alle andere lan den ter wereld. Dit in tegenstel ling tot de later uit te brengen 'Grote Bosatlas' op cd-rom, waar Nederland veel meer aan dacht zal krijgen. De Wereld-»- tlas laat een verpletterende in druk na. Razendsnel worden de kaarten tevoorschijn gehaald, het in- en uitzoomen verloopt zonder problemen en wie infor matie opvraagt van bepaalde landen krijgt het alleen van de landen die op dat moment in beeld zijn. Volgens de gegevens zijn er 1.7 miljoen plaatsnamen te vinden, staat er plattegronden op van 65 wereldsteden en zijn de be schavingen van de landen zeer actueel. Dat laatste is uiteraard beperkt, want over een jaar kunnen bepaalde zaken be hoorlijk zijn veranderd. Geen probleem voor computeraars met een internet-aansluiting, want vanuit het programma kan contact worden gemaakt met de website van Wolters Noordhoff voor up-to-date in formatie en zijn er verwijzingen naar allerlei plekken op het World Wide Web. Op elektronisch atiassengebied staan de Encarta en de Dorling- ton Kindersley zeer hoog aan geschreven. De Wereldatlas van Wolters Noordhoff doet zijn naam niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk alle eer aan en verdient zondermeer een plekje in dat korte rijtje van toppers. Min.systeemeisen: Pentium 100, Windows 95 (ook geschikt voor NT), 4-speed cd-rom, 16 Mb ram- geheugen, 40 Mb vrije ruimte op de harde schijf, geluids- en video kaart. Prijs: 149,95.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29