'Praatmaatjes' voor gevangenen Alphen Tijd staat al honderd jaar stil in Kapsalon Corine Rijn Veenstreek 'Geen succesverhaal, het blijft een forse ingreep op je leven' Voetbalvereniging krijgt 'hummelafdeling' Tuinders morrend akkoord met hogere prijs aardgas Rijnwoude vormt één front tegen minister Netelenbos afsluiting deel Laan der Continenten ^maanden rijn De Laan der Continenten in Alphen tussen (Raoul Wallenbergplein en de rotonde bij het spoor is maan- Uvoor een deel afgesloten. Er worden bomen verplaatst, indoor de zuidelijke rijbaan die dag niet te gebruiken is. Au- itrkeer uit Kerk en Zanen richting centrum wordt voorbij het oor omgeleid over de Den Uylsingel, Prinses Beatrixlaan en j pses Irenelaan. erleden herleeft in Jacobus jjtfWETERiNGDienstencentrum Jacobus in Oude Wetering jat komende week in het teken van het verleden. Donderdag izorgt de stichting Oud Alkemade om 14.30 uur een quiz over ale voorwerpen. In het museum is op dinsdag- en zondag- lag tussen twee en vier uur een nieuwe tentoonstelling over ;nen meten met weegschalen uit vervlogen tijden. Om geld bijgen voor activiteiten houdt het dienstencentrum aan de <jaa van Uylenburchlaan maandag een bingo. larokkaanse jeugd en politie sporten gfflaan den rijn Marokkaanse jongeren en politie-agenten ide regio gaan dinsdag 30 maart tegen elkaar zaalvoetballen. ■Alphense organisaties voor Maroldcaanse jongeren Agadir en irizon organiseren het toernooi. Jongeren van de teams voet- Üen tegen teams van de politie Leiden en Rijn- en Aarlanden, school voor MBO Het Castellum, de reclassering Leiden en jhen aan den Rijn en het Alphense jongerenteam 12+. De chting Horizon was sinds de oprichting vorig jaar al van plan iiokkaanse jongeren op een ongedwongen en sportieve ma ft kennis te laten maken met de politie. Het toernooi is het 5te in zijn soort in deze regio. Het begint om 15.30 uur in de pstreekhal aan de Dillenburg in Alphen. eerlingen voeren Odysseus-mythe op wen aan den rijn Odysseus zwerft volgende week twee avon- Koophandel Rijnland en de Stichting Werk en On tneming een serie oriëntatiebijeenkomsten. Op 23 maart is eerste avond in Alphen aan den Rijn. Onderwerpen zijn het idememingsplan, de rechtsvorm van de onderneming, de idelsnaam, de commerciële formule en de financiën. Aan- iding voor de bijeenkomst is verplicht, via telefoonnummer 52-421999 of fax 0252 423112. Deelname kost 35 gulden. ladswandeling door park Rijnstroom wen aan den rijn De stadswandeling van Het Gilde in Alphen deze maand op 3 april. De wandeling langs historische plek- om tien uur bij het VW-kantoor aan de Wilhelmina- hl Tijdens deze wandeling is er speciale aandacht voor het li Rijnstroom en de vroegere Martha Stichting. Voor de on- en brochures vragen de gidsen een vergoeding van 2,50 Idenper deelnemer. Kinderen tot 16 jaaï betalen 1 gulden, pen kan bij het OSO (0172-491607) en bij de VW (0172- 5600). roekema krijgt erespeld saterwoupe Leimuidenaar E. Broekema heeft gisteravond CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071-5356411 nrond in het Groene Hart Lyceum in Alphen aan den Rijn. jdonderdag en vrijdag voert een toneelgroep van dertig leer den de Odysseus-mvthe op in een bewerking van Anneke ins. Het avondvullende programma begint beide keren om htuur. Plaats van handeling is de vestiging van het Groene jitLyceum aan de Tolstraat. De entree bedraagt 2,50 gulden. iformatie voor startende ondernemers wen aan den rijn Voor beginnende ondernemers houden de zilveren erespeld gekregen. Burgemeester W. van Beek reikte gemeentelijke onderscheiding uit tijdens het jubileumcon- van de Stichting Cultura Jacobswoude in de Woudse Dom ijnsaterwoude. Broekema kreeg de erespeld vanwege zijn it voor het verenigingsleven en de plaatselijke politiek. Vanaf Kis hij actief in diverse verenigingen. Hij was onder andere oatter van de oudervereniging van de basisschool De Kleine field en mede-oprichter en voorzitter van Tennisvereniging muiden. Momenteel zit hij in het bestuur van Stichting Cul- r0't üjacobswoude, de plaatselijke D66 afdeling, en de bewo- isvereniging Meerewijck 2. IR Ter Aar: eindelijk erkenning mrï Ook de ondernemingsraad van de gemeente Ter Aar is imet de complimenten van de provincie Zuid-Holland. „Qua nulering is de brief anders dan we gewend waren", zegt azitter E. Koek. „Het is erkenning voor ons, we zijn op de ïdevveg." Dat Gedeputeerde Staten niettemin haast maken tde gesprekken over herindeling van Ter Aar neemt ze luch- !op „Zo ver is het nog niet. We hadden vandaag een perso- ébijeenkomst. Burgemeester Lyklema zei dat we het nu zo al doen dat elke gemeente staat te trappelen om met ons sa ste gaan en wij in de positie verkeren om 'nee' te zeggen. Rr gaan we dus van uit. Raad van State behandelt Alkemadese bezwaren tegen HSL Tracé Hogesnelheidslijn c Tracé Hogesnelheidslijn SCHIPHOL J* HOOFDDORP ALKEMADE/DEN HAAG* MARIETA KROFT Melkveehouder Cor Hoogeveen uit Rijpwetering vertolkte giste ren bij de Raad van State de ge voelens van veel Alkemadese bezwaarmakers tegen de HSL. „Als ik zie hoe zulk overheids optreden ingrijpt in je leven en in je gezin" zei hij, „dan is hier geen sprake van een succesver haal." Hoogeveen reageerde op het pleidooi van landsadvocaat H. Besselink die juist zo enthousi ast was over de oplossing die voor de veehouder was gevon den. Al zijn bedrijfsgebouwen moeten wijken voor de HSL, maar een stukje verderop kan hij nieuwe bouwen. Dat was een te rooskleurig beeld, maakten Hoogeveen en zijn vriendin M. Schouten dui delijk. De vergoeding vormde nog een punt van discussie tus sen hen en het projectbureau HSL-Zuid. Bovendien was er nog die negen meter brede sloot, die tussen het land en de HSL wordt gegraven. Hooge veen vindt dat hij voor zo'n on nodig brede sloot wel erg veel land moet afstaan. Individuele problemen ston den centraal op de tweede zit tingsdag bij de Raad van State over het tracé van de HSL. On geveer tien inwoners en onder nemers uit Rijpwetering, Roe- lofarendsveen en Nieuwe Wete ring protesteerden tegen de komst van de HSL. Opvallend afwezige was de gemeente Al kemade. Tijdens de zitting werd duidelijk dat het projectbureau op het laatste moment een deal heeft gesloten met de gemeen te. Een deel van het geluids scherm bij Roelofarendsveen wordt geen drie maar vier me ter hoog. Eerder deze week werd be kend dat ook Jacobswoude be zwaren heeft ingetrokken, om dat de gemeente ter compensa tie van het HSL-leed vijftien ex tra huizen mag bouwen. „Dat is toeval hoor", laat de voorlichter van het projectbureau weten. „Nou ja, met het zicht op de Raad van State-zittingen is er natuurlijk wel wat meer druk op de ketel om tot overeen stemming te komen." Het meest schrijnende geval vormde gisteren dat van het transportbedrijf A. Hogeboom uit Rijpwetering. In een lang betoog maakte diens adviseur J. van den Ende duidelijk, dat Ho geboom nergens anders zo goed kan wonen en onderne men als aan de Zuidweg. Of het moet de Korte Dwarsweg zijn, even verderop de polder in. Ho geboom krijgt daarvoor van ge meente en provincie geen toe stemming, omdat bebouwing daar inbreuk doet aan het Groene Hart. De enige overblij vende en volgens landsadvo caat Besselink aanvaardbare oplossing is het nog te ontwik kelen industrieterrein Veender- veld in Roelofarendsveen. Bij wijze van uitzondering mag hij er zelfs een huis bij bouwen. „De locatie ligt ingekneld tus sen allerlei wegen", zei Van den Ende ter toelichting van zijn be zwaren. „Er is geen sprake van een gelijkwaardig woongenot." Landsadvocaat Besselink kon geen andere oplossing beden ken. „In weinig bedrijven heb ben we zo veel energie gestoken als in dit bedrijf', verzuchtte hij. „We kunnen ook zeggen: dan maar onteigenen en een schadeloosstelling. Dan kan Hogeboom op zoek gaan naar een locatie." Dat ging Hoge- booms adviseur te ver. „Praten over een schadeloosstelling is voorbarig. Tot op de dag van vandaag zoeken wij naar een geschikte plaats. Zo lang die er niet is, heeft mijn cliënt het recht zich te verzetten. Hij maakt gebruik van de wet." De Alphense gevangenis De Geniepoort zoekt vrijwilli gers die gedetineerden een luisterend oor willen bieden. Bonjo, een samenwerksverband van onafhankelijke vrij willigersorganisaties die zich inzetten voor gedetineer den, doet een oproep aan inwoners van de regio Alphen. Bonjo zoekt enthousiaste, stressbestendige, openhartige vrijwilligers vanaf 21 jaar, die vooral goed kunnen luiste ren. Zij kunnen het isolement waarin sommigen gede- tineeden verkeren doorbreken. ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Woordvoerder van de Amster damse organisatie Bonjo. R. Jonkhoff, legt uit dat alleen ge detineerden die nauwelijks be zoek krijgen voor een 'praat maatje' in aanmerking komen. „Buitenlanders bijvoorbeeld, die alleen hun advocaat zo nu en dan spreken. Het kan over voetbal, kinderen of vakantie gaan. Wij organiseren deze praatgroepen landelijk en zien dat er een enorme behoefte aan is. In de meeste gevangenissen is alleen geestelijke verzorging, en die drempel is voor sommi ge gedetineerden hoog." Bonjo is niet verbonden aan justitie. De vrijwilligers onder tekenen een overeenkomst, waarin zij zichzelf zwijgplicht opleggen over wat de gedeti neerden vertellen. Tijdens een trainingsmiddag worden de vrijwilligers getest op hun om gang met gedetineerden. Zij gaan dan in gesprek met ex-ge- detineerden en verslaafden. „We kijken of de vrijwilliger kan luisteren. Je mag best je eigen mening hebben, maar het is niet de bedoeling dat je die in zo'n gesprek uitdraagt. De kracht van deze vrijwilligers is juist dat ze objectief zijn en de gedetineerde niet meteen ver oordelen", zegt Jonkhoff. Bonjo hoopt een groep van minimaal zeven en maximaal twintig vrijwilligers te kunnen samenstellen. Die kunnen dan, al naar gelang de behoefte in de Geniepoort, één of meerdere gedetineerden bezoeken. De gesprekken vinden één keer per week plaats tijdens bezoekuren. De directie van De Genie poort heeft nog niet ingestemd met de komst van de praat groep. Jonkhoff hoopt rond de zomervakantie toestemming te krijgen. Hij verwacht weinig te genstand. „Wij werven en trai nen de vrijwilligers. Van De Ge niepoort verwachten we alleen een screening van de vrijwilli gers en de inzet van de geeste lijk medewerkers. Zij moeten de aanvragen van gedetineerden aan ons doorspelen." Geïnte resseerden kunnen contact op nemen met Bonjo, telefoon nummer 020-5231100. KOUDEKERK MARIETA KROFT Voetballertjes van vier en vijf jaar kunnen vportaan bij voet balvereniging Koudekerk te recht. De club richt een 'hum melafdeling' op. „Een initiatief dat uit nood is geboren", legt jeugdcoördinator Wim van Weizen uit. „We willen ons le denbestand aangevuld zien. Door kinderen vroeg en spelen derwijs vertrouwd te maken met de bal, hopen we dat ze als lid blijven hangen. Dat is van levensbelangvoor ons." Volgens Van Weizen is het voor Koudekerk moeilijker dan vroeger om leden te winnen. Hij schrijft dat toe aan het feit dat in Koudekerk nauwelijks wordt gebouwd, en dus minder kinderen worden geboren. „Bo vendien kunnen de kinderen kiezen uit meer takken van sport. Vroeger was het zwem men of voetbal. Tegenwoordig gaan kinderen op jonge leeftijd ook al tennissen." Om 'hummeltjes' te werven verspreidt de voetbalclub deze week folders op scholen. Ook hangen her en der in het dorp aankondigingen. De eerste bij eenkomst is woensdag 7 aprü. Kinderen kunnen met hun ou ders naar het veld aan de Grut tolaan komen om te kijken of voetballen iets voor ze is. Be langstellenden moeten zich aanmelden bij Van Weizen (071-3413225/3414239). 'Op nul kom je niet, zo simpel is het' DUIN EN BOLLENSTREEK ANP/PETER VAN EGMOND Tuinbouworganisaties stemmen schoorvoetend in met het akkoord over de aardgasprijs voor glastuinders. In dat ak koord tussen tuinbouw sector en de Nederland se Gasunie is vastgelegd, dat de gasprijs met 1,5 cent per kuub stijgt tot 22,2 cent. Glastelers in de regio reageren afwij zend: „De tuinbouw wordt niet naar waarde geschat." Het akkoord geldt voor drie jaar en kost de sector ruim 170 miljoen gulden. Vanwege de ex tra kosten voor de tuin ders is voorzitter F. Hoogervorst van LTO- Glastuinbouw niet blij met dit resultaat. „Maar vanwege die afspraak in het regeerakkoord en de kritiek van andere maat schappelijk organisaties op onze positie, moeten we dit wel accepteren", aldus Hoogervorst. In Rijnsburg, waar een versterking van glastuin bouwgebied De Kloosterschuur op het pro gramma staat, reageert de Vereniging Klooster- schuur veel afwijzender. Voorzitter J. Nederpel hield rekening met enkele procenten verho ging- Toch is bij hem geen sprake van vrolijkheid nu de verhoging tot 1,5 procent beperkt is ge bleven. „Dit is niet netjes. De tuinbouwsector heeft de afgelopen tien jaar veel geïnvesteerd in het milieu, onder meer met zuiniger ketels. Ik vind ook dat we constant moeten blijven verbeteren, maar daar hoort deze maatregel F. Hoogervorst. niet bij. De rentabiliteit moet ook beter." Bij de WLTO, bedrijfstakorga nisatie voor het kasrijke westelijk Nederland, spreekt glastuinbouw- voorzitter N. van Ruiten over 'een flinke verho ging' van de gasprijs. Hij stelt daar tegen over dat de Gasunie oorspronkelijk inzette op vijf cent verhoging. Bovendien zijn regelin gen die kleine tuinders beschermen en die mi lieuvriendelijk gasge- bruik stimuleren intact gelaten. De paarse partijen hebben in het regeerak koord afgesproken dat de komende vier jaar 365 miljoen gulden ex tra via de gasprijs wordt opgebracht. „Maar de overheid kan de gas prijs niet bepalen, zij is slechts aandeelhouder van de Gasunie. De af gesproken verhoging bedraagt bijna 180 mil joen gulden." „Het akkoord is drie jaar geldig. Dat bete kent dat er nu rust op de markt is. Het akkoord is verdedigbaar", vindt Van Ruiten. „Bovendien, doordat de gas prijs gekoppeld is aan de olieprijs en de doUar- koers, is de gasprijs ook gedaald. Per saldo is de prijs net zo hoog als vorig jaar." Maar daar komt Van Ruiten niet mee weg, als het aan de Vereniging Kloosterschuur ligt. Nederpel: „Als de olieproducerende landen straks besluiten de oliekraan een kwartslag dicht te draaien, gaan de olieprijzen omhoog. En de gasprijzen gaan mee. Dus op nul kom je niet uit, zo simpel is het." foto taco van der eb -Hazerswoudenaren die na mei a terug zijn in hun dorp, en vaak een kijkje bij Kap- a Corine. Stomverbaasd *n ze dan: „Het is er nog kszo als vroeger." Kapster Be van Vliet lacht. „Het in- r is net zo oud als de kap- honderd jaar." 'Pper Susan begon in 1899 jen in de voormalige 'rie. Van 1906 tot 1986 was lak van kapper Cok, wiens M vele 'Dorpers' nog steeds A "d in de oren klinkt, en »nen. Corine van Vliet, die Hazerswoude-Rijndijk heeft de kapsalon annex TOaak sinds 1991. kapsalon heeft veel weg ten knus museum. De don- eiken kaptafel met marme- 'lad is dezelfde die kapper '"een eeuw geleden neer- j -Elke klant had vroeger A Bgen deel van de lade, W de scheerkwast en het berden opgeborgen", ver- n Van Vliet de tientallen la- 10 het meubilair. Op plan- ^an de muur liggen oude «kwasten, mesjes en tondeuses. Een beziens- %heid is de ontsmet- ïast. Door vroeger de stek en nacht in het stopcon- k steken, liep de tempera- in het goed geïsoleerde zo hoog op, dat de «messen werden ontsmet, is nog meer. De vader van Leo Elstgeest, stopt met het knippen van een f-Hij pakt een 'schuimbek te ogen van de verwoede |melaar van oude kappers- fn glinsteren als hij uitlegt kt schaaltje voorstelt. „De- Corine van Vliet in haar honderd jaar oude kapperszaak in Hazerswoude-Dorp, met op de stoel haar vader Leo Elstgeest. foto hielco kuipers ze moesten de klanten onder 63-jarige Alphenaar, die 47 jaar Corine liep zo'n acht jaar ge- mij de kans om voor mezelf te hun kin houden, zodat het kapper was, er nooit mee ge- leden tegen het 300 jaar oude beginnen." Het eerste jaar was scheerschuim erin viel. Dat was werkt. Het 'schuimbekken' da- pandje aan. „Familie van mij het niet gemakkelijk. Haar in de tijd dat er nog geen hand- teert volgens hem al van een zag dat de mevrouw die hierin voorgangster knipte uitsluitend doeken waren." Zelf heeft de paar eeuwen geleden. zat, ermee stopte. Dat was voor vrouwen. Corine stond dus voor de taak de mannen uit Ha zerswoude-Dorp voor zich te winnen. Dat lukte. Mannen knip ik het liefst. Bij hen is er uitsluitend sprake van knippen, het moeilijkste van het vak. Per manenten of verven doe ik nooit. Bovendien zijn mannen gemakkelijker in de omgang." Haar vader draait zich weer even om en grijnst. Hij is roe rend eens met zijn dochter. Elstgeest is regelmatig in de zaak te vinden. Het enige 'per soneelslid' helpt waar hij hel pen kan, getuige ook de oor konde aan de wand 'voor de liefste papa van de wereld'. Op de jaarmarkt in Hazers woude-Dorp is Elstgeest ook van de partij. Volgens oud ge bruik scheert hij die dag, ge huld in witte jas, met ouderwet se grote messen klanten voor een dubbeltje. Ze krijgen een brandewijntje en een sigaar. „Daar komen altijd veel men sen op af zegt Corine. „Niet om zich te laten scheren, maar vooral om te kijken. Ze staan te dringen voor de etalage." Op de eerste jaarmarkt sloeg het gevoel van nostalgie toe bij kapper Elstgeest. Niet alleen staat de zaak van zijn dochter nu vol met oude kappersspul len, ook thuis heeft hij een slaapkamer vol scheerkwasten en tondeuses. Op welke dag de kapsalon precies honderd jaar bestaat weet Van Vliet niet. Ze kwam al- leeh het jaar van oprichting te gen in de oude boeken over Ha- zerswoude. De versiering met oude foto's voor de ramen, die ze met de hulp van dorpsgeno ten op de kop heeft getikt, blijft hangen tot het nieuwe millen nium begint. 'Handelwijze onbehoorlijk' TIM BROUWER DE KONING Rijnwoude sluit de rijen in een poging om minister Ne telenbos een korte HSL-tun- nel uit het hoofd te praten. De plaatselijke Stichting Geen HSL door het Groene Hart kraakt in een brief aan de minister haar jongste plan. Wethouder F. Uljee onderschrijft de oproep van de stichting aan Netelenbos om het onderzoek naar een verkorte boortunnêl onder de Oude Rijn te staken. Secretaris A. Dorrestein van de Rijnwoudse actie groep vindt de handelwijze van Netelenbos onbegrijpe lijk en bestuurlijk gezien on behoorlijk. Hij noemt de mi nister onbetrouwbaar, omdat zij uit louter financiële over wegingen haar besluit voor een langere tunnel dreigt te rug te draaien. Vooral de toe gezegde vijftig miljoen gul den voor bouwhinder bij het Westeinde in Hazerswoude- Dorp acht Dorrestein een loos gebaar als de minister alsnog kiest voor een korte tunnel. De overlast daarvan aan het Westeinde is volgens hem vele malen groter. Dor restein voorspelt dat de Raad van State zo'n aanpassing verwerpt. Ook Uljee hoopt dat de Raad van State geen heil ziet in een alternatief voor de lan ge boortunnêl om en nabij Rijnwoude. „Wij lijden an ders wel erg veel schade", verklaart Uljee. „Bovendien zie ik voor onze gemeente geen compensatiemogelijk heden. Ik kan me niet voor stellen dat de minister ons in ruil voor een korte tunnel die Beatrixbrug (over de Oude Rijn) schenkt. Voor onze buurgemeenten Leiderdorp en Jacobswoude ligt het an ders. Ik snap best dat Leider dorp in onderhandelingen de boortunnêl koppelt aan rijks weg A4. Jacobswoude heeft de afspraak dat winst uit het HSL-project ten goede komt aan opheffing van de pergol aconstructie op Jacobswouds grondgebied." Maar Uljee gelooft niet dat de nieuwe plannen van Nete lenbos zo voordelig uitpak ken. De geschatte besparing van 450 miljoen gaat volgens hem op aan allerlei nieuwe knelpunten. „Als de milieu groeperingen waarmee ik ge sprekken voer hun zin krij gen, komt die 450 miljoen gulden voor een korte tunnel ten goede aan groen-projec- ten in het Groene Hart. Het zou me verbazen als de mi nister met dat voorstel in stemt."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27